Trainers bang voor play-offs SPORT Danny Heister slaat 'wereldbal na wereldbal' m UT" Adriaanse: vertrouwen in goede afloop Van eer kon 'FieF niet leven Brit wil Vitesse en Gelredome Clarence in Oranje Kans groot dat Park bij PSV blijft Van Persie zet Arsenal op juiste spoor Ook Go Ahead stelt Bouaouzan aansprakelijk gh vervangt rs in Giro - Marc Wauters zal i deelnemen aan de Italië. De coureur nk ondervindt te de gevolgen van J, zondag tijdens de jan Made. Steven de Ingt hem. Onder- kiekenhuis van Has- Ligetoond dat Wau- vierde valpartij in j een hersenschud- Lzingen aan de rib- kergehouden. Bo- len wond aan zijn lehecht. Addy Engels kiemen aan de Giro. Jnaakt deel uit van iep-team, dat ge- ►nd kopmannen jtettini. Velde Rabobank HKet 18-jarige wieler- Hlo van der Velde ^Bktober een contract Sfftteam van de Ra- ^Htekende een over- it 2007. Van der Vel- a de bekende wiel- h die in 1980 als ~j>op Zoetemelk naar jHfcverwinning bege- ™tn 2003 Nederlands :ldrijden bij de n. Bij het laatste >ioenschap in het f. Wendel eindigde de plaats en was ander. dinsdag 3 mei 2005 h at met Trabelsi PSV hoopt binnen- »fer van Hatem Tra- ïen rondmaken. De nesiër is in conflict Ajax en wil daar in zijn contract is erde transfersom PSV ziet in Tra- rke, aanvallend in- lei itsback. ngeluk ['er Kah loda JC-verdediger iah (24) is zondag- |d geraakt bij een k op de A76 bij Lanaken wonende net verwondingen cht overgebracht it cenhuis in Maas- Ij werd gisteravond se ;en. Kah's 26-jarige et ij het ongeval over- LAGEN ISKETBAL Lucky Day 3694, d.d. lars: 4.050 rag: e 29.282,00 names: 17 399 y 3694, d.d. 02.05.2005 2.31.34.36.45. .62.68.72.78.80 d van typefouten ELTENNIS HHe GK*-io Heister (Ned) - Apolo- 11-6 11-8 11-6). Tweede - Toriola (Nig) 4-0 (11-7 Heister - Seung-min Ryu >1010-12 12-1011-13 8- nde: Li Jiao (Ned) - Ferliana 1-3 9-11 11-6 11-7 11-3). |iao - Hyang-mi Lee (ZKo) 4- (8 11-6 4-11 13-11). e ronde: Keen/Heister (Ned) '(0os) 4-2 (11-8 11-8 11-8 iel. eerste ronde: Heister/Li chez (Ven) 4-0 (11-9 11-3 de ronde: Heister/Li - Sere- w) 4-1 (11-6 11-2 11-9 5- »nde-, Li/Lau (HKo) - Li/Heis- 611-5 9-11 11-6 11-8). l'ENNiS scu (Roe) - Melzer (Oos) 6- k)n (Zwe) - Lopez (Spa) 6-3 saunier (Fra) 6-1 6-3 ileeva (Bul) - Doetsjevina jnlidou (Gri) - Bohmova (Tsj) 5), Groeneveld (Dui) - Linets- ra Santonja (Spa/7) - Beltra- opgave Beltrame, Zanetti n) 6-3 6-0, Kremer (Lux) - •4 6-3. e. dam - FC Utrecht 1-5, Ex- 2. PSV- Willem II 3 - 1, 1-1. RKC- NAC2-2. Hera- 1-1, ADO Den Haag - FC ong AGOW - AZ 0 - 1, Eag- |1, Emmen - Veendam 0-2, luur L. 2 - 2. B NEC - MVV I - 1Helmond Sp - Sparta 1 C 4 - 0, Dordrecht - Eindho- ILRENNEN 'ölten: 1. Sosenka (Tsj) 8 km (Dui) op 0.09, 3. Grivko ^Hisconti Ita), 5. Gasparotto ^■ra) 0 13, 8. De Groot 0.16, ^■20, 23 Mutsaars 0.29, 42 door Koen de Vries den haag/shanghai - Het Nederland se tafeltennis beleefde gisteren voor het eerst sinds vele jaren een topdag. Op het WK in Shanghai veranderde bijna alles wat Danny Heister, Trinko Keen en Li Jiaó aanraakten, in goud. De meest verrassende prestatie kwam op naam van Danny Heister. De 33-ja- rige Arnhemmer die de laatste maan den geen grote internationale succes sen kon overleggen, kegelde volkomen onverwacht olympisch kampioen Ryu Seung Min uit het toernooi. Heister liep al op zijn tandvlees, want hij speelde zijn zesde partij van de dag. De 9000 doldwaze Chinezen sleepten hem er echter doorheen. Ze zagen dat de Zuid-Koreaan die op de Olympi sche Spelen alle Chinezen uit het toer nooi kegelde, door een onbekende Hollander werd verslagen. Het kan nu bijna niet meer anders dan dat zondag een Chinees tot wereldkampioen wordt gekroond. Met dank aan Danny Heister, die zelden of nooit kan stun ten tegen een penhouderspeler als Ryu Seung Min. Heister, wiens partij door tientallen miljoenen Chinezen op de tv recht streeks werd bekeken: „Waar ik het vandaan haalde, weet ik niet. Maar ik sloeg wereldbal na wereldbal. Dit was mijn beste partij ooit. Ik had alles on der controle, ook nadat ik in de vijfde game een matchpoint gemist had." Vroeg slapen was er niet bij voor Hei ster. Eerst werd hij door de veleChine- se journalisten geïnterviewd, waarna hij zich langs honderden handtekenin genjagers moest werken om het hotel te bereiken. Op zijn kamer bleef de te lefoon onophoudelijk rinkelen. Heister werd al eerder op de dag beju beld door de Chinezen. Met Trinko Keen sloeg hij in de tweede ronde van het dubbelspel het koppel Schlager- /Jindrak uit het toernooi. Ook de Oos tenrijkers, als vijfde geplaatst, werden tot de schaarse gevaren voor de Chine zen gerekend. „Ongelooflijk hoe rustig en gedisciplineerd ze hebben ge speeld", vond coach Achim Sialino. Hoewel Keen en Heister zich na hun zege onmiddellijk uit de voeten maak ten om zich voor te bereiden op hun enkelspel, moeten ze toch wel even de tijd hebben gehad om terug te kijken naar het recente verleden. Ze hadden zojuist de Europese kampioenen in het mannendubbel verslagen. Wat was er gebeurd als Keen en Heister ook aan dat toernooi hadden meegedaan? De twee Nederlandse toppers waren ook op dat EK aanwezig, maar door kin nesinne wilden ze niet met elkaar dub belen. Keen wilde zich niet altijd voor het na tionale team beschikbaar stellen om dat hij zijn eigen carrière voorrang gaf en interim-bondscoach Heister kon die keuze niet waarderen. Een gesprek, gearrangeerd door bondsvoorzitter Cees Korevaar, haalde de ergste kou uit de lucht. „Ik heb hen gevraagd te dubbelen op het WK." „Niet omdat ik het zo graag wil, maar omdat het goed is voor het Nederland se tafeltennis. Het was niet gelijk halle luja, maar toen ze de dag na het ge sprek toezegden, hebben ze het met een voortvarend aangepakt. Ze zijn meteen drie dagen gaan trainen." blay-offs (best of seven) - Miami Heat 97-110 (stand |ia 76ers - Detroit Pistons emphis Grizzlies - Phoenix ;(0-4). Sacramento Kings - ics 102-115(1-3). GOLF Open s (ZAf) 262 slagen, 2. Wake- 3. Björn (Den) 276, 4. Luc- NZe) 278, 6. Little (Eng), Do- door Peter van Duyl den haag - Nu de beslissende fa se van het seizoen is aangebro ken, is het in de ziekenboeg van de voetballerij een drukte van belang. Juist in deze periode be gint de fysieke en mentale belas ting zijn tol te eisen. Volgend jaar, als de play-offs het levens licht zien, komen er voor ver schillende clubs nog eens vier zware duels bij. De trainers in de eredivisie voorzien problemen en beginnen zich te roeren. De grootste klappen vielen de afgelopen weken bij AZ en Ajax. De Alkmaarders zagen eerst Martijn Meerdink (knie) en ver volgens ook Joris Mathijsen (knie) en Jan Kromkamp (en kel) wegvallen met zware bles sures. In de Arena moeten ze het de rest van het seizoen stel len zonder schakelspelers Mau- ro Rosales (enkel) en Maxwell (knie). Vanaf de officiële start van het seizoen speelde Ajax 43 wed strijden, AZ zelfs nog eentje meer. Sindsdien zijn er zo'n 260 dagen verstreken. Als je daar de 35 dagen van de winterstop vanaf trekt, speelden beide ploegen elke vijf dagen een wedstrijd. En in dat rekensom metje zijn vriendschappelijke duels en interlands niet eens meegerekend. Het is dus niet zo heel vreemd dat verschillende oefenmees- ters in het betaalde voetbal de invoering van de play-offs met enige zorg tegemoet zien. Hee- renveen-trainer Gert-Jan Ver beek zei vorige week tijdens het RTL-programma Voetbal Insite dat hij vreest voor overbelasting als er straks nog eens vier extra - en zware - wedstrijden op de speelkalender bijkomen. Verbeek staat niet alleen in zijn opvatting. Ook voor AZ-oefen- meester Co Adriaanse zijn de playoffs een gruwel. „Al sinds het plan werd geopperd, ben ik tegen de play-offs. Omdat het voor de spelers van topploegen nog meer belasting betekent in een toch al druk seizoen. En je ziet bij ons waar dat toe leidt", aldus de ervaren coach. Adriaanse kreeg vorige week bijval vanuit Amsterdam, waar Ajax-trainer Danny Blind onge nadig afrekende met het nieuw ste fenomeen van de Eredivisie CV, dat hij als een 'ridicule be doening' typeerde. Ook bij Ajax vrezen ze de overbelasting, maar in sportief opzicht is Blind het evenmin eens met de invoering van playoffs. „Het meest belachelijk is: als je met twintig punten achterstand op de nummer twee als vijfde ein digt, heb je tóch kans op de Champions League", zei hij vrijdag. Co Adriaanse kijkt toe bij een partijtje tennisvoetbal op de training van gisteren Foto: ANP/Olaf Kraak alkmaar/anp - AZ-trainer Co Adriaanse onthield zijn gehoor gistermiddag een in gewikkelde berekening, maar heeft becij ferd dat de kans dat AZ de finale van de UEFA-beker haalt, is gestegen tot 51 pro cent. „Simpelweg omdat het uitdrukt dat we meer kansen hebben dan zij", aldus de oefenmeester. Donderdag spelen de Noord-Hollanders de tweede halve finale tegen het Portugese Sporting Lissabon. Voorafgaand aan het eerste duel schatte Adriaanse de positie een stuk minder hoog in. Na de kleine nederlaag (2-1) van don derdag in het Estadio José Alvalade denkt de coach echter dat de kansen flink zijn ge stegen. „Het is niet zo dat ik hoopvol ben voor donderdag. Ik denk echt dat we meer kans hebben dan zij. Ik heb die berekening gemaakt op basis van argumenten en niet op basis van gevoel. Al gaat het wat ver om die argumenten hier open en bloot op tafel te leggen." Voor een deel heeft het te maken met de tactiek in het duel met Sporting. De trainer vertelde maandag dat hij er nog niet uit is op welke manier hij de Portugese topclub wil bestrijden. „Er zijn twee mogelijkheden. Of we maken heel snel een goal of we wachten tot de slotfase om toe te slaan. Het is in ieder geval de doelstelling om de finale te halen en daar zullen we aanvallender voor moeten spelen dan in Lissabon." Een van de moeilijkheden waar de succes volle coach mee kampt, is de afwezigheid van Olaf Lindenbergh. De middenvelder steekt de laatste weken in goede vorm en is uitgegroeid tot een belangrijke schakel in het Alkmaarse team. Lindenbergh is echter, net als Buskermolen, geschorst voor de re turn van de semi-finale. „Het gemis van Buskermolen is gemakkelijk op te vangen. Op zijn positie kan Opdam spelen, die te rugkeert van een schorsing. Hoe we de af wezigheid van Lindenbergh gaan opvan gen, weet ik nog niet." AZ moet het donderdag doen zonder Jan Kromkamp. De verdediger zei het afgelo pen weekeinde dat hij graag wil spelen. De international heeft echter een enkelblessu re, die bij fysiek contact snel kan vererge ren. Omdat Kromkamp zelf geen last meer heeft van de kwetsuur, stelde hij voor don derdag het risico te nemen en mee te doen tegen Sporting. eindhoven/gpd - De kans dat Ji-sung Park ook volgend sei zoen nog voor PSV speelt, is volgens zijn zaakwaarnemer 'minstens tachtig, misschien wel negentig procent'. Binnen enkele weken wil PSV de details van een nieuw driej-arig con tract ingevuld hebben. Chul-ho Lee, de begeleider van Park, was gistermiddag op De Herdgang waar hij besprekin gen voerde met technisch di recteur Guus Hiddink van PSV. Volgens Lee zijn er volop ge ruchten over clubs die Park aan het eind van dit seizoen zouden willen overnemen, maar heeft niemand zich concreet gemeld. „Veel verhalen, maar geen aan biedingen", zo vatte Lee de si tuatie samen. Park's contract loopt af in de zomer van 2006. PSV, dat de Koreaan begin 2003 transfervrij overnam van de Japanse top club Kyoto Purple Sanga, heeft hem een verbintenis tot 2009 voorgelegd. Voor Park geldt maar een criterium. „Ik wil me als voetballer verder ontwikke len. Elk jaar moet ik een stapje vooruit gaan. Op een dag zal ik misschien in Engeland of Span je voetballen, maar daar houd ik me nu nog niet mee bezig. Ik ben helemaal gefocust op de wedstrijd tegen AC Milan. Al de rest is voor mijn begeleiders." londen/anp - Robin van Persie heeft gisteravond in de Engelse Premier League zijn ploeg Arse nal goed op weg geholpen. Uit bij degradatiekandidaat West Bromwich Albion wonnen de 'Gunners' mede dankzij de openingstreffer van de Neder landse aanvaller met 2-0. Dankzij de overwinning blijft Arsenal stevig op de tweede plaats, een positie die van be lang is omdat deze recht geeft op deelname aan de Cham pions League. Manchester Uni ted, de nummer drie, staat vier punten achter. Van Persie maandag in de basis beginnen, in tegenstelling tot Dennis Bergkamp. De oud-Ajacied mocht na rust wel invallen. De tweede goal viel in blessure tijd, de maker was invaller Edu. Hij kreeg de bal op maat aange speeld door Bergkamp, die zo ook een aandeel in de zege had. IN MEMORIAM Hij was de eerste Nederlandse ritwinnaar in de Tour de France (in 1936) en de eerste Nederlan der die wereldkampioen werd (in 1947). Toch ging Theo Mid delkamp, die gisteren op 91-ja rige leeftijd is overleden, door het leven als 'koning van de kermiskoersen'. Hij won er tientallen en verkocht er nog veel meer, maar het gebrek aan erkenning voor zijn historische prestaties maakte hem tot een verbitterd man. Vloeken kon Theofiel Middel kamp als de beste. Hij deed het vaak en graag in een taaltje dat alleen werd verstaan in de Zeeuws-Vlaamse grensstreek, waar hij werd geboren en zijn hele leven bleef wonen. Eerst in het Nederlandse Nieuw-Na- men, later op een steenworp af stand in het Belgische Kiel- drecht. Zijn stemmingen wis selden net zo snel als het weer. Onaangekondigde bezoekers kon hij met een jachtgeweer van het erf jagen, om ze een dag later met open armen te ontvangen. Aandacht was er al tijd voor 'Fiel'; wereldkampioen ben je immers voor het leven. Middelkamp won de zevende rit (Aix-les-Bains-Grenoble) in de Tour de France van 1936 na een helse tocht over de Alpen cols, die hij voor het eerst in zijn leven bedwong, en eindig de als 23ste in het algemeen klassement. Ook in de zevende etappe in 1938 (Bayonne-Pau) was hij de snelste sprinter van een selecte vluchtgroep. Zijn scherpe finish was Middel kamps handelsmerk. „Boem! Tempo rijden tot aan de meet en u niet laten pakken." In 1934,1938, 1943 en 1945 was hij Nederlands kampioen op de weg, in 1948 en 1950 ook op de baan. In 1936 werd hij derde op het WK op de weg in Bern en in 1950 eindigde hij in Moorslede achter Briek Schotte als tweede op het WK. In 1947 pakte hij de wereldtitel in Reims. Middelkamp reed in de finale van dat WK weg uit een kop groep met zijn landgenoot Jef Janssem de Belg Albert Sercu en de Italiaan Fiorenzo Magni. In Theo Middelkamp wordt in 1947 in Reims wereldkampioen op de weg.Foto: archief ANP de laatste ronde reed hij lek. Een jaar eerder had een defect aan de derailleur hem nog de titel gekost toen hij eveneens alleen weg was in de slotfase, nu kreeg Middelkamp een re- servefiets. Hij achterhaalde het trio weer, sprong opnieuw weg en won. Het geluk in 1947 deed hem net zo weinig als de pech in 1946. „Ik heb er geen traan om gela ten", zei Middelkamp in een in terview in 2003. „Ik zag man nen die stonden te schreeuwen (huilen, red.) als ze wereldkam pioen waren geworden. Voor mij was het een koers als alle andere. Ik reed niet voor de eer of om de man te zijn, ik reed omdat ik wilskracht had. Wat een ander kon, wilde ik ook kunnen. Het koersen interes seerde me niet, zot ben ik er nooit op geweest. Liever was ik voetballer geworden." Het wereldkampioenschap be schouwde hij dan ook niet als het hoogtepunt in zijn carrière. De wettetrijd in zijn woonplaats vond mjveel belangrijker. Mid- Theo Middelkamp 1914-2005 delkamp: „Op Kieldrecht win nen was mijn genot." Hij deed het zeven keer. Tussen 1934 en 1951 won hij meer dan honderd koersen, voor het merendeel criteriums. Middelkamp ging niet voor niets de wielergeschiedenis in als de 'koning van de kermis koersen'. Hij reed altijd voor het geld, had vrede met een tweede plaats als die hem meer opleverde dan de zege. „Van eer kun je niet eten", was zijn overtuiging. In 1945 was hij internationaal zegekoning met 25 overwinnin gen. „Ik won eens drie koersen in een week, op zaterdag, op maandag en op donderdag. Over de hele maand won ik er elf." Datzelfde jaar werd Mid delkamp nog acht keer tweede en vier keer derde. Allemaal verkoel^? „Als ik nu reed, ver diende ik een miljard!", zei hij begin deze eeuw. Middelkamp foeterde graag over het gebrek aan erkenning in eigen land. „Recht uit het hart: ik ben meer Hollander dan Belg. Maar mijn vaderland heeft mij altijd laten zitten." Zoals ook het leven hem liet zit ten. Middelkamp verloor een vrouw en een dochter, raakte verbitterd en werd een kluize naar. De laatste jaren onttrok hij zich aan zijn isolement. De NPS maakte een documentaire over hem en hij verscheen weer bij wielerwedstrijden. Ook bezocht Middelkamp be grafenissen van oud-collega's. Rik van Steenbergen, Briek Schotte, Wim van Est. Hij over leefde veel andere wielerhelden uit de jaren veertig en vijftig, maar als het aan hem had gele gen, was ook zijn eigen einde eerder gekomen. ,,Als Hij mij nodig heeft, dan mag Hij gerust komen, zelfs vanavond nog", zei Middel kamp twee jaar geleden. „Ik heb gerabeg miserie gehad." arnhem/anp - Het Britse bedrijf Duet Group heeft een bod van 24 miljoen euro uitgebracht op stadion Gelredome in Arnhem, dat al enige tijd te koop staat. Dat heeft voormalig Vitesse- voorzitter Karei Aalbers bekend gemaakt. Voorwaarde voor het bod is dat het bedrijf ook de voetbalclub Vitesse kan overne men. Duet Group wil dat Aal bers terugkeert en leiding gaat deventer/gpd - Ook GA Eagles stelt Rachid Bouaouzan aan sprakelijk voor de schade die de club heeft geleden na diens overtreding op Niels Kokmeijer. De Deventer club zal ook Bouaouzans werkgever Sparta aansprakelijk stellen. Op 10 mei dient de arbitragezaak bij de KNVB. Bouaouzan bezorgde Kokmeij er op 17 december 2004 een dubbele open beenbreuk. Kok meijer moest zijn carrière be ëindigen en het is zelf nog de vraag of hij weer normaal kan lopen. Hij gaf meteen aan Bouaouzan en Sparta voor de schade aansprakelijk te stellen. GA Eagles hield zich op de vlak te, maar besloot afgelopen week toch tot actie over te gaan. De club voegt rich nu in de ar bitragezaak en zit volgende week dinsdag met Kokmeijer in Zeist tegenover Bouaouzan en Sparta. De zaak ligt gevoelig, beseft de Deventer clubleiding. Als de Rotterdamse speler en club in derdaad aangesproken kunnen worden is het hek van de dam, zo wordt bij de clubs gevreesd. Elke opzettelijke overtreding met een blessure tot gevolg kan dan worden aangegrepen om schadevergoeding te eisen. Dat GA Eagles tot actie overgaat heeft vooral een praktische re den. De club heeft het hele jaar Kokmeijérs salaris betaald. geven. Voor de overname van zowel Vitesse en Gelredome is een be drag beschikbaar van 50 mil joen euro. Het Engelse bedrijf zou in overleg zijn met drie par tijen voor het hoofdsponsor schap. Dat zou zeven jaar lang jaarlijks 8 miljoen euro moeten opleveren. Aalbers heeft gisterochtend alle betrokkenen, bestuurders van Gelredome, Vitesse alsmede de fractievoorzitters van de politie ke partijen, op de hoogte ge bracht. „De reacties varieerden van een positieve grondhou ding tot zeer veel enthousias me. Ik heb gezegd: Laten we het verleden vergeten en er geza menlijk de schouders onder zetten." ACHTERLIJN In maart was het zeven jaar geleden dat ik besloot Cla rence Seedorfniet meer op te stellen in het Nederlands elftal. Ik heb daar tegen Clarence nooit geheimzinning over ge daan, maar open kaart ge speeld. In een 'open brief, ge publiceerd in dit hoekje van deze krant van 3 maart 1998 vertelde ik hem het volgende: „Het Nederlands elftal kan ge weldig spelen, Clarence, heeft een kansje om heel ver te ko men op het wereldkampioen schap als jij een radartje in de ploeg zou willen zijn en niet de motor.En verder werd in die 'open brief gesteld dat 'Claren ce in de eerste plaats voor de FC Seedorf voetbalt en pas in de tweede plaats voor het elf tal.' Helaas heeft de KNVB de fout gemaakt mij indertijd niet als opvolger voor Guus Hiddink aan te wijzen, maar eerst Louis van Gaal te benoemen en later Dick Advocaat, jammer ook voor het Nederlandse voetbal, want Clarence heeft sinds 1998 behoorlijk in de weggelopen, terwijl we met Oranje de mooiste aanvallen aan het op bouwen waren. (Bovendien vertraagde Clarence het de- buutvan Dirk Kuijt.) Net als bondscoach Marco van Basten zie ik natuurlijk ook wel wat een prachtige wed- strijder^Cla re nee voor zijn club kan spelen, hoeveel prij zen hij heeft gewonnen en dat hij soms schitterende doelpun ten maakt. Maar zodra hij dat Oranjeshirt over zijn hoofd trekt, raakt Seedorf in de war. Denkt hij dat hij en hij alleen het Nederlands elftal naar gro te successen kan leiden. Van Basten heeft met zijn voorgangers die Seedorf eerder selecteerden, gesproken en ge concludeerd dat hetgeen zin heeft om de middenvelder nog langer in de selectie op te ne men. 'Er is geen land ritte te bezeilenzoiets zal Marco wel te horen hebben gekregen. Clarence dus niet meer in Oranje. En dat levert Van Bas ten weer een hoop kritiek op van mensen die nooit hebben geteld hoeveel van die 77 inter lands Seedorf nu werkelijk goed speelde (en daarvoor heb je toch niet meer dan een paar vingers van één hand nodig). En die kritiek zal aanzwellen als Seedorf straks weer met die beker staat te zwaaien. Van Basten kan daarom maar beter niet geheimzinnig doen en open kaart spelen. En ver tellen waarom hij Seedorf niet meer selecteert. Dan kan Cla rence zich richten op het ande re Oranje. Dat jaarlijks op 1 januari tegen de Koninklijke HFC speelt. Willem Spierdijk

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19