Librisprijs voor Willem Jan Otten 5Bounceeen brok zinderende energie KUNST CULTUUR Yannick van de Vélde wint jeugd-Oscar Joodse fotograaf waa^ leven in getto van Lo< Internationale dansf op het Holland Festp Slim amusement duo T Muiswinkel-Van Vleu'. Marlon Brando. Archieffoto: ANP Bezittingen van Brando geveild den haag - Het wordt nu al de grootste veiling van bezittingen van een beroemdheid genoemd sinds de veiling van Marilyn Monroe's memorabilia in 1999. Op 30 juni komen bij Christie's in New York de eigendommen van de vorig jaar overleden filmster Marlon Brando onder de hamer. Daaronder het door hemzelf van aantekeningen voorziene script voor de film 'The Godfather' en een brief van de schrijver van het oor spronkelijke boek, Mario Puzo, waarin deze zegt dat Brando 'de enige acteur is die 'The God- father' kan spelen'. Geveild worden verder onder meer de jaarboeken uit Brando's school tijd en een brief van Martin Lu ther King. Christie's schat de opbrengst op ruim een miljoen dollar. Coldplay in spoor Beatles los angeles - Coldplay is de eerste Britse band na de Beatles die met een single is binnenge komen in de Amerikaanse top 10. De single, 'Speed of Sound', kwam binnen op de achtste plek in de Billboard Hot 100. Volgens Billboard kwamen de Beatles op 14 september 1968 met 'Hey Jude' van niets bin nen in de top 10. Een jaar later herhaalden de 'Fab Four' dat met 'Get Back' en in 1970 ge beurde het opnieuw, met 'Let it Be'. Tien jaar geleden presteer den de Beatles het nog een keer om van niets in de Amerikaanse top 10 te komen, namelijk met 'Free as a Bird'. Cees Geel beste acteur op festival new york - Cees Geel heeft af gelopen weekend op het Tribe- ca Film Festival in New York de prijs voor beste acteur gekre gen. Een jury met onder meer actrice Whoopi Goldberg, schrijver Tom Wolfe en zange res Sheryl Crow gaf hem de on derscheiding voor zijn hoofdrol in de Nederlandse speelfilm 'Si mon' van regisseur Eddy Ter- stall. Op het Tribeca Film Festi val draaiden dit jaar meer dan 250 films uit heel de wereld. dinsdag 3 mei 2005 door Dijlan van Vlimmeren Londen/Rotterdam - Zinde rend, opzwepend, energiek. Be zoekers en recensenten kwamen in 2002 superlatieven te kort om 'Bounce, the streetdance sensa tion' te prijzen. Na bijna driejaar komt de internationale dans- show nog eenmaal naar Neder land. „Het is haast onmogelijk om deze show niet leuk te vin den", stelt choreograaf Anthony van Laast „Zelfs mijn moeder van 83 vindt het geweldig." Wie er niet bekend is, loopt er zo voorbij. Wat oogt als een duistere nachtclub is de repeti tieruimte voor 'Bounce'. De Husky Studio's liggen verscho len onder een spoorbaan, er gens in een suburb ten zuid oosten van Londen. In deze treurigheid traint de 34- jarige Nederlander Sylvain Veldkamp voor zijn (beschei den) rol in de derde versie van 'Bounce, the streetdance sensa tion'. Zijn headspins zijn in drukwekkend. Met het grootste gemak tolt hij met zijn hoofd op de houten vloer. „Hoelang ik een headspin vol kan houden? Ik heb de minuten nooit geteld. Maai' ik kan mijn kleren en schoenen uittrekken terwijl ik op mijn hoofd draai." Zet hij tijdens het repeteren ter bescherming nog wel eens een helm op, op het toneel 'spint' hij bij voorkeur met het blote hoofd. „Een helm is niet cool." De boomlange Sylvain bukt om de kale plek op zijn hoofd te la ten zien. „Het haar schroeit weg door het vele draaien." Een dikkp laag eelt op zijn handen bewijst eveneens dat breaking ren. Een ding hebben de fa- boys, lockers en poppers echter wel gemeen: ze dragen zonder uitzondering slobberbroeken en wijde shirts. „Een baggy look", verduidelijkt Anthony van Laast, choreograaf van hit musicals als 'Mamma Mia!', 'Je sus Christ Superstar' en 'Hair'. „Deze look is een belangrijk deel van hun cultuur, hun ma nier van leven. 'Bounce' heeft daarom diezelfde look." Voor Van Laast was het een grote uitdaging van deze mix aan dansstijlen één vloeiende show van 75 minuten te maken die voor jong en oud aantrekke lijk is. „Streetdance bestond nog niet in het theater. Het be stond alleen maar op straat." Dat zijn missie is geslaagd, blijkt uit de uitverkochte zalen die hij overal ter wereld trekt. De naam zegt voldoende: 'Bounce' is springen, stuiteren, veren. 'Bounce' is een en al be weeglijkheid, 'Bounce' is één brok energie. 'Bounce' kent echter geen verhaal. „Er zit geen boodschap in zoals bij een toneelstuk van Shakespeare." Inmiddels heeft Van Laast de show al drie keer 'naar een ho ger niveau getild'. „De muziek is aangepast, een aantal boun cers is vertrokken, een aantal nieuwe bouncers is aan de cast toegevoegd." Het decor is daar entegen altijd hetzelfde geble ven: verweerde wanden en roestige trappen als verwijzing naar de New Yorkse wijk Har lem, de bakermat van de street dance. De derde versie van 'Bounce' zal tevens de laatste zijn. „Na deze show gaan we onder een andere naam een ge heel nieuwe streetdanceshow maken," aldus Van Laast. 'Bounce, the streetdance sen sation' o.a.: 3 t/m 8 mei, nieu- amsterdam/gdp - Het Fotogra- fiemuseum Amsterdam (Foam) herdenkt zestig jaar bevrijding met een tentoonstelling van beelden die de joodse fotograaf Henryk Ross tijdens de Tweede Wereldoorlog met gevaar voor eigen leven in het getto van Lodz nam. Ross (1910 - 1991) was als offi ciële fotograaf in dienst van het Departement van Statistiek voor de joodse gemeenschap. Hij benutte zijn onbeperkte toegang tot fotobenodigdheden om naast zijn gewone werk zo veel mogelijk bewijzen van de uitroeiing van de joden in het Poolse getto vast te leggen voor het nageslacht. Ross maakte volgens zijn eigen schatting rond de 6.000 foto's van deportaties, hongersnood, executies en andere gruwelijk heden. Maar hij vereeuwigde ook taferelen uit het dagelijks leven waarop ogenschijnlijk niets aan de hand is zoals ver jaarsfeesten, huwelijken en spe lende kinderen. Het inwonertal van het getto bereikte in juli 1941 met naar schatting 140.000 pers hoogtepunt. Toen dez' op 2 augustus 1944 be tot de definitieve liqut. dat aantal stapsgewijs .1' bracht naar 60.000. Tc? Russen Lódz bevrijddi nuari 1945, waren er iP! joden in leven, voorna den van de schoonma^ Ook Ross en zijn vrouöo hoorden bij de overleg Ze emigreerden naar hiét waar de foto's begin ja nog als bewijsmateriai den in het proces tege Eichmann. Voor de laatste golf de' begon, had Ross zijn 1 uit angst voor verlies t Martin Parr en Timotl stelden in 2003 uit he|™ ven archief de reizendre toonstelling samen dirtie: 29 mei in het Foam (Kan gracht 609, Amsterda/6 c zien. De expositie is d open van 10.00 tot 171 op donderdag en vrijq' 10.00 tot 21.00 uur. DjVan talige publicatie ('Lodietc Album') kost 42 euro.p amsterdam/gpd - Het Nationale Ballet (HNB) presente^ het komende Holland Festival vier internationaal gevibj-s choreografen. i 367 De voorstelling opent met de Nederlandse première vandel: c um' van de Brit Christopher Wheeldon, de eerste officiëIunne reograaf van het New York City Ballet. 'Continuum' is ee' siek ballet voor vier paren op muziek van Györgi Liget: als een van hoogtepunten uit zijn oeuvre beschouwd. De andere choreografieën zijn van de Australiër Adrian f00 muziek van Steve Reich en de Italiaan Jacopo Godani, van Thom Willems, de vaste componist van Willam Fo! het Ballet Frankfurt. Het programma sluit af met 'The fc,u6 van de Brit David Dawson, het stuk dat hij in 2002 j maakte. Hij kreeg er de internationale Benois de la neen voor Choreografie voor. De première van 'Ballet Now' iL.aJ door Ruud Buurman utrecht - De vijftienjarige Utrechtse scho lier en acteur Yannick van de Velde won dit weekeinde een jeugd-Oscar The Young Ar tist Award) voor zijn rol in de film 'In Oran je'. Complicaties met het paspoort van va der en regisseur Jean verhinderden dat Yannick het beeldje zelf in Los Angeles in ontvangst kon nemen. Ze zaten dus gewoon thuis, vader en zoon. Aan de telefoon, inplaats van 'live' er bij. En zo hoorden ze in de nacht van zaterdag op zondag dat Yannick in het rijtje jeugdige Oscarwinnaars is opgenomen waarin ook Leonardo di Caprio voorkomt. Niet gek, in derdaad. En daarbij won de voetbalfilm 'In Oranje' van regisseur Joram Lürsen ook nog eens de prijs voor de beste internatio nale jeugdfilm. De jonge winnaar zelf staat maandag ge woon te pingpongen tussen alle telefoon tjes en bezoekjes door. Dergelijke nuchter heid zit in de familie, zegt vader en regis seur Jean van de Velde. „Tenminste, ik hóóp dat-ie het van mij heeft. Filmprijzen moet je niet opblazen; het is toch vaak vro- lijke onzin. Slagroom op een appeltaart: lekker, maar niet essentieel. Dat we er niet bij waren was jammer, maar geen drama. Vindt-ie zelf ook. Bij ons is het bovendien een traditie prijsuitreikingen te missen." Jaren geleden zat het hele gezin tijdens een wereldreis op Rarotonga, een van de Cook- eilanden, terwijl in Utrecht de misdaadfilm 'Lek' werd bedolven onder de Gouden Kal veren. En tijdens diezelfde wereldreis won de serie 'All Stars' de Zilveren Roos van Montreux en een Emmy-Award. „Toen ben ik wel van Australië naar New York gevlo gen." Afgelopen vrijdag stonden Jean en Yannick op Schiphol en bleek het paspoort van pa niet een voor Amerika vereiste digitale in- formatiestrook te hebben. „Dat is verplicht sinds 25 april. Bij de douane van Schiphol kun je dat nog bij vertrek regelen en laten aanbrengen. Voor Yannick geen probleem, voor mij dus wel. Want ik ben Belg en heb een Belgisch paspoort. Dan zeg je natuur lijk: gauw naar Brussel en daar een vlieg tuig nemen, maar daar hebben ze die noodvoorziening niet." Enorme teleurstelling dus. Vooral omdat vader en zoon een weekje samen in Los Angeles zouden blijven en daar allerlei plannen voor hadden gemaakt. Voor Yan nick was het een bittere pil, maar na een uur was het over. Jean: „Hij is een kanjer, hij heeft me helemaal niks verweten." Zaterdagmiddag hing de organisatie van de prijsuitreiking aan de telefoon. Dat het toch wel heel erg jammer was dat Yannick er niet was en of het dan mogelijk zou zijn dat hij de uitreiking telefonisch zou volgen. Jean: „Ja, dan ruik je al welke kant het op gaat natuurlijk, want waarom is dat anders zo belangrijk?" Helemaal uit zijn dak is Yannick gegaan, die nacht, na de bekendmaking. „Ik had, voor de zekerheid, toch maar wat opge schreven en dat heb ik door de telefoon ge zegd. Konden ze daar live in de zaal alle maal horen. En daarna zijn we de buren wakker gaan maken en hebben we cham pagne gedronken." Het beeldje zelfheeft Yannick nog niet, dat komt met scenarist Frank Ketelaar mee naar Nederland. „Ik heb gehoord dat het een soort Oscar is. Die een ster vasthoudt. Ik zet hem wel op mijn kamer." h theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: Antiquariaat Oblomow van en door Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten. Gezien: 2/5, schouwburg Leiden. Daar nog te zien: 3 en 4/5 In reactie op hun nominatie voor de VSCD cabaretprijs 2004 -2005 (de 'Poelifinario') hebben Erik van Muiswinkel en Diede rik van Vleuten laten weten „verheugd te zijn en het volko men terecht te vinden." In een dergelijke reactie zit de combi natie van zelfspot en zelfge noegzaamheid die zo kenmer kend kan zijn voor dit duo. Juist op het snijvlak van relativering met een zweem snobisme ope reren beide heren in hun nieu we programma 'Antiquariaat Oblomow". Van Vleuten heeft het theater vaarwel gezegd en is een anti quariaat begonnen. Zo begint het verhaal. Zijn vroegere collega Erik van Muiswinkel komt hem nog wel eens opzoeken in zijn tweede hands boekwinkeltje. Van Muiswinkel daarentegen is het vak wel trouw gebleven en maakt vooral zijn imitatietalent te gelde. Er is vraag genoeg om her en der als typetje een ope ning of iets dergelijks te verrich ten. Tussen de regels door ko men we te weten dat juist dat imiteren Van Vleuten op den duur ging irriteren, wat uitein delijk tot de breuk van het duo heeft geleid. Zelfspot genoeg dus, waarmee ze een intelligent fictief spel opzetten. Van Vleuten kan zijn h len door de cultuurpef sche intellectueel uit t( Wie leest er vandaag dl 1 een goed boek? We 'vi/3 alles, maar 'weten' zo IV Van Muiswinkel gaat s' hem mee, vaker echtei3 mooi advocaat van def. spelen. Zo beschrijft hr marketingdeskundige w schalige opzet van het filiaal van de boekenk^' uitgerekend tegenover Vleutens antiquariaat bouwd. De nieuwe lee# wordt geschetst aan di' van begrippen als het soir', waarin we de mij' tuur vinden, en het cd bombarium voor eig eie formatiedragers. 1/3 Op die momenten staL' fantasie garant voor er' geestige scènes. Tot hoogtepunten bijvoorf hoort het knettergekke1; over de Chinese Paul 1 imitatoren die slachtor' geworden van zuiveri/1 Daarbij is Van Vleuten^ dan ooit de aangever, Muiswinkel mag de gr^1. ren. Technisch perfectp voorbeeld ook de scèn ze Britser dan Brits eni en wel de tijd even terf naar een negentiende! Engelse boekenzaak. T Het is slim amusemerl weten de heren en dal ook wel een beetje pra[ Toch ontwijken ze eeij? woord op de vraag die? min of meer stellen: V cessies mag je als cablj nog doen? Anders gezf is een imitatie werkelir Internationale danceshow nog eenmaal in Nederland is de jongen die halsbrekende toeren uithaalt in de Mora-re- clame en was de stand-in voor de boze buurman in 'Ja Zuster, Nee Zuster'. Verder was hij te zien in een videoclip van Run DMC en Junkie XL. Veldkamp is de enige Nederlan der die zichzelf tot het illustere rijtje breakers mag rekenen die door de auditie voor 'Bounce' is gekomen. Het merendeel van de 15-koppige cast komt uit En geland. Een aantal woont in Amerika (onder wie dj Hazze en Wil Power, lid van de Air Force Crew) en een enkeling in'Au- dat hij voor 'Bounce' was gese lecteerd. De Amsterdammer won het in de finale van de Rot terdammer Noah Campbell, neef van de befaamde Don Campbell. De Amerikaan Don Campbell staat wereldwijd be kend als dé bedenker van loc king, een van de zeven elemen ten uit de hip hop. Locking is speels en aangedikt tegelijker tijd. In deze dans zijn alledaag se handelingen verwerkt: het kijken op je horloge, het opzet ten van een hoed of het spelen met je zakdoek. Streetdance is in tegenstelling wat de léék trnnl. rlAnW rrr\r%r\ /T/ir\nrrti*m verschillende dansstijlen. Pop ping bijvoorbeeld, een dans a la een robot. Vergelijkbaar met electric boogie maar dan min der stijf. De dansstijl waarin Sylvain is gespecialiseerd is breaking, of wel b-boying. Niets lijkt hem en zijn broeders te dol: behalve headspins ook freezes en wind mills (het rollen van schouder naar schouder, terwijl de benen vliegensvlug door de lucht draaien). Een acrobaat ver bleekt zowat bij de kunsten van een beoefende b-boy. Kent het lichaam soms geen grenzëft? A le ie, rlo K.Knuc ir, Ifnroo viot Yannick van de Velde zat thuis, toen in Los Angeles de voor hem bestemde jeugd-Oscar werd uifa Foto: GPD/ Marnix Schmidt di a vervolg van voorpagina Amsterdam/ gpd - Schrijver/ dichter/essayist Willem Jan Of- ten (53) heeft gisteravond de Li- bris Literatuur Prijs gewonnen met zijn roman 'Specht en zoon'. Een unanieme keuze van de jury uit het 'rijke oogstjaar 2004'. Indrukwek kende head spins in 'Bounce, the streetdance sensation'. Foto: GPD/ Bas Beentjes zegt Sylvain. „Ze doen daar de gekste dingen met hun li chaam. Dingen die ik niet kan. Maar ik vind ze daar persoon lijk iets te technisch. Ze hebben te weinig flair." Bereikt een ballerina rond de leeftijd van Sylvain de 'pensi oengerechtigde' leeftijd, een er varen breaker kan dan nog wel even mee. „Ik ben nog heel fit. Ik heb wel eens een mindere periode, maar die had ik ook toen ik 22 jaar was. Ik merk al leen wel dat het nu langer duurt voordat ik van een blessure? ben hersteld." Voorzitter en Concertgebouw- directeur Martijn Sanders prees tijdens de uitreiking in het Am sterdamse Amstel Hotel Ottens „stoutmoedige ambitie om een verhaal te vertellen vanuit een ongewoon perspectief in een mengeling van religie en thril ler, van dubbelzinnigheid en subtiliteit." Dat ongewone perspectief in Specht en zoon is het schilders doek waarop portretschilder Felix Vincent de gestorven zoon van de rijke industrieel Valéry Specht moet schilderen. Met het portret moet hij hem weer tot leven wekken. Het kan bijna niet kunstmatiger, werpt de jury op: een pratend schilderij, dat moet nog vervelender zijn dan een pratende hond. Om vervolgens te constateren dat Otten 'een intellectuele exerci tie van formaat heeft geleverd, die de lezer nog lang naar adem zal doen happen'. „Des te op merkelijker dat Specht en zoon ook nog eens een roman is die licht en sprankelend is." Otten liet volgens de jury met zijn 'grote souplesse en brille' de andere vijf genomineerden op de even gewaagde als bekri tiseerde shortlist achter zich. Otten ontving gisteren een che que ter waarde van 50.000 euro, waarop juryvoorzitter Sanders Willem Jan Otten heft het glas nadat hij de Libris Literatuur Prijs in ontvangst heeft genomen voor zijn roman 'Specht en zoon'. Foto: ANP/ Evert Elzinga que voor hetzelfde bedrag. Het leek Otten wel een eigen wijze jury toen hij de shortlist zag, zei de winnaar in zijn dankwoord. „En dan geven ze ook nog de grootste prijs aan het kleinste boek, uitgegeven door de meest eigenwijze, klei- hem aanbeval deze niet te ver branden, zoals portretschilder Vincent (voor zijn schilderdoek 'De Schepper') dat in Specht en zoon - ondanks zijn geldnood die hem ertoe bracht de op dracht van vader Specht aan te nemen - wel doet met een che- ne uitgeverij: Van Oorschot." Otten: „De jury blijkt ook mijn spel mee te hebben willen spe len. Het is een pak van mijn hart. Bedankt jury, u bent be minnenswaard." Otten prees ook zijn moeder en zijn vader, die ziek was toen hij het boek schreef. En ten slotte dankte hij zijn echtgenote, schrijfster Von- ne van der Meer. „Die zo vaak gelooft in wat ik haar opdis." Direct na de uitreiking werden in het Amstel Hotel posters op gehangen met de beeltenis van de winnaar.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16