'Oud Zuid' beschermd stadsgezicht Marechaussee meldt tien drugskoeriers r J Vijf jaar cel geëist tegen Leids nep-lid 'Hofstadgroep' 8c REGIO Gewapend verzet met supersoaker Zware straffen geëist tegen mishandelaars drugsverslaafden Laatste kans voor mbo'ers Leidsch Dagblad tot monument Van sloopobject Bericht aan onze lezers en adverteerders Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam: M V den haag/ anp - Tegen een 54- jarige Leidenaar die als 'lid van de Hofstadgroep' een ABN Am- ro-bankfiliaal in Den Haag pro beerde te overvallen, is gisteren bij de rechtbank in Den Haag vijf jaar cel geëist. De man was in november vrijgekomen van een veroordeling tot drie jaar cel omdat hij eerder zoge naamd als 'al-Qaeda-strijder' had gedreigd het Centraal Sta tion van Leiden op te blazen. De veiligheidsmaatregelen rond de arrestatie van de verdachte kostten de overheid toen ruim 100.000 euro. Ditmaal belde de Leidenaar op 4 februari 's ochtends de alarm- lijn van de Haagse politie. „Dit is de Hofstadgroep. Ik wil 50.000 euro hebben, anders gaan het station Hollands Spoor, het Centraal Station, het Catshuis en de ABN Amro de lucht in." Even later liep hij het bankfiliaal aan de Kneuterdijk in, waar hij dreigend een briefje overhandigde aan een balieme dewerker. „Ik werk voor de Hofstadgroep. Geef 50.000 euro om onze acties te financieren. Anders blaas ik alles op." De bankmedewerkers schrok ken, maar even later bleek toch dat de man in de war was. Zo vroeg hij opeens of hij 'even naar de wc mocht'. De gewaar schuwde politie rekende hem uiteindelijk in het bankgebouw in. De man zei dat hij geld no dig had, omdat hij die ochtend door de daklozenopvang op straat was gezet. De Leidenaar, die elk psychia trisch onderzoek weigert, werd in het verleden ook al eens ver oordeeld voor afpersing. De rechtbank doet op 16 mei uitspraak. Vind je grote liefde Meer dan 1 miljoen serieuze singles! Leidsch Dagblad www.leliischdegbUd.rH/ LEI DE dinsdag 3 mei 2005 »n roeiboot met acht aterdagavond aange- een speedboot, met e aangeschoten ^en van de roeiers F «gewond. Het onge- t \e rond acht uur op van de Korte Vliet De mannen in de voeren verder, maar ïn later aangehou- Molenlaan, waar zij imeren. De bestuur- speedboot verzette is de politie hevig te- nhouding. Beiden n vier keer meer te "■"""dronken dan is toe- udingen veld politie heeft in het ^sdagweekeinde ze- n opgepakt vanwege jdagnacht moest de en kleine vechtpartij 5'e Beestenmarkt ;aar werd 22-jarige kgen door een stads- is in de boeien ge- aar het politiebu- lerd. In de Raam- taterdagavond na tn van dj Armin van 4 vechtpartij uit. aar mannen avances le richting van een n het gezelschap van mannen verkeerde, iling de vlam in de istte de politie de jeite om de gemoe- tot bedaren te bren- fvjlerden vijf arrestaties indagavond heeft de een 66-jarige man ïij zijn tuinhuisje p Vervoompad aan- >p verdenking van ng van een Leidse aar moet ileveren Een 40-jarige Lei- I ;iterdag wegens rij- nvloed in Rijnsburg Vijtgeraakt. De man Rijnsburgerweg en ntrole bijna vier jestane hoeveelheid ebben gedronken, aan al een ng had vanwege J overtreding, werd Clleslag genomen. fiewijs raakte hij s ie i m|irdea tionaal Fonds Kin- ift Cardea Jeugdzorg lim 18.000 euro ge- Dor de aanschaf van len. Cardea biedt *s ng aan kinderen en jjvoorbeeld in de ïzinsbegeleiding. eeuwen Iheidszorg dingen van de op- »rg en welzijn van an Onderwijsgroep Leiden en leerlin- vmbo wandelen op zeven eeuwen ge- >rg. De route staat van de nationale rerpleging en voert langs het Pesthuis e gelegenheid 'pest lijven, het Sint Eli- huishof waar kwak- waar aanbieden, en ve Museum waar irs kunnen genieten tomische les door 1. De verwachting is r 250 leerlingen de lange route lopen. door Erna Straatsma leiden - Wethouder Wim de Boer ziet geen bezwaren in de samenwerking van de sociale dienst met de marechaussee. „Ik ervaar het niet zo dat wij hierdoor het werk van justitie overnemen." Om kleine drugs smokkelaars aan te pakken speelt de marechaussee de na men van bolletjesslikkers door aan sociale recherches, die hen op een eventuele uitkering kun nen korten. Sinds april heeft Leiden de namen van tien drugskoeriers doorgekregen. Geen van de tien drugskoeriers bleek een uitkering te hebben, dus een straf is uitgebleven. Bolletjesslikkers en andere klei ne drugssmokkelaars worden over het algemeen niet meer vervolgd door Justitie. Wie min der dan 3 kilo drugs bij zich heeft, gaat vrijuit. De Leidse sociale dienst heeft tot de overeenkomst met de marechaussee besloten zonder medeweten van wethouder De Boer. „Dit heeft met de uitvoe ring van ons beleid te maken", zegt Marianne Kooijmans, sec- torhoofd inkomen bij de sociale dienst. „Al zouden wij de wet houder wel inlichten als we de naam hebben van een drugs smokkelaar met een uitkering. Meestal lichten we de wethou der trouwens wel in, maar het kan zijn dat dit er doorheen is geglipt." De samenwerking tussen de ge meente en de marechaussee is vorig jaar tot stand gekomen, na een gesprek tussen beide partijen. Kooijmans: „Het kor ten van drugskoeriers past in ons beleid om frauderende uit keringsgerechtigden aan te pak ken." Met fraude doelt Kooij mans op het 'ten onrechte heb ben van een uitkering'. „Dan kan het gaan om neveninkom sten, maar ook om verblijf in het buitenland. Dat laatste mag alleen met toestemming van ons. Stel dat iemand opgeeft dat hij twee weken naar de An tillen is en hij wordt daar na die tijd opgepakt, dan is dat frau de." Leiden heeft nog geen ervaring met het daadwerkelijk korten van drugskoeriers. „Dat is af hankelijk van wat er uit een on derzoek naar fraude komt. We moeten er zorgvuldig mee om gaan. En het zal ook nog niet eens zo eenvoudig zijn om aan te tonen dat iemand inkomsten heeft gehad uit drugssmokkel." Wethouder De Boer werd gis terochtend door Kooijmans op de hoogte gesteld van de sa menwerking met de mare chaussee. „Tot nu toe is het korten van een drugskoerier een theoretische kwestie ge weest, dus ik vind het niet zo erg als ik niet op de hoogte ben van zo'n samenwerking. Het wordt pas interessant als er daadwerkelijk een drugskoerier met een uitkering wordt aange troffen." De Boer vindt niet dat Leiden werk overneemt dat jus titie door capaciteitsproblemen laat liggen. „Nee, dat moet je los van elkaar zien. Justitie spoort illegale drugstranspor ten op en wij kijken hoe we Lei- denaars kunnen straffen die in komsten genereren naast hun uitkering. Maar nogmaals, we praten nu over een theoretische kwestie, want we hebben nog niemand gevonden. Als een drugssmokkelaar goed is heeft hij natuurlijk ook helemaal geen uitkering nodig." «nlappen tegen boot kin winkel :ld en sigaretten zijn gestolen uit een si ll aan de Standerd- politie heeft een ver- 24-jarige Nijmege- a de inbraak aange- de IJsselmeerlaan. Igens de politie een tiaal en kon zich niet De daders kwa- lak binnen door een ^"Jiielen. leiden - De Oudhollandse 'huisjes' op de hoek van de van het volgestouwde terrein. De eigenaar van de spul- afgevoerd. Na Van den Brinks arrestatie zijn de contai- Zoeterwoudsesingel en de Hoge Rijndijk en een daarach- len, Bram van den Brink (zie foto), verzette zich tegen de ners met een kraan opgetakeld. Het terrein is eigendom ter liggende reeks zeecontainers, zijn gisterochtend weg- ontruiming met een supersoaker. Toen hij zijn 'wapen' van de Leidse ondernemer Jan Verbaan, die het tijdelijk gehaald. De gemeente besloot onlangs tot ontruiming op de politie richtte, werd hij in de boeien geslagen en verhuurde aan Van den Brink. Foto: Henk Bouwman den haag/leiden - Tegen twee Hage naars (22 en 23) is gisteren voor de rechtbank in Den Haag respectievelijk zeven en vier jaar cel geëist. Zij worden verdacht van drugshandel en zware mishandeling en poging tot doodslag op drugsverslaafden op het zogeheten perron nul bij Leiden Centraal. De zaak tegen een 39-jarige medeverdachte uit Leiden is aangehouden. Het tweetal terroriseerde volgens het openbaar ministerie van november 2004 tot half januari de vaste bezoekers van de gedoogplek voor drugsverslaaf den en alcoholisten op het Stations plein naast de Joop Walenkamp tunnel. Het begon met de verkoop van heroïne en cocaïne door het duo aan de ver slaafden. Maar zij probeerden ook de verslaafden voor hen te laten dealen. Op 8 november vorig jaar ging het fout. De Hagenaars kregen ruzie met een drugsgebruiker over de verkoop van een mobiele telefoon en sloegen de man met flessen op het hoofd. Het slachtof fer moest zich in het LUMC laten hech ten. Op kerstavond zou de 22-jarige een an dere verslaafde na een ruzie met een stanleymes hebben bewerkt. Het slacht offer werd van mondhoek tot oor open gesneden. De andere verdachte schopte een verslaafde op 7 januari dermate hard tegen een been dat het slachtoffer twee keer moest worden geopereerd en waarschijnlijk blijvend gehandicapt is door de mishandeling. De poging tot doodslag had plaats in de nacht van 15 op 16 januari. Na een ru zie met weer een andere verslaafde over gestolen cd's en dvd's, stak de jongste hem tussen de 10 en 15 keer met een mes in de rug, zij en hals. De 23-jarige zou hem daarbij hebben geholpen door het slachtoffer vast te houden. Het slachtoffer overleefde die steekpartij ternauwernood. Het mes dat daarbij werd gebruikt, zou afkomstig zijn van de 39-jarige Leidenaar maar dat wil het OM nog nader onderzoeken. De twee verdachten ontkenden in alle toonaarden, ook al waren er bij alle voorvallen getuigen. De jongste zei nooit drugs te gebruiken of daarin te handelen. De oudste had alleen drugs nodig voor eigen gebruik. Had hij iets over, dan gaf hij dat weg. Het slaan met flessen zou zelfverdediging zijn ge weest, het schoppen van een slachtoffer was niet waar, net zo min als dat de jongste een stanleymes zou hebben ge bruikt. En het neersteken van het slachtoffer was zelfverdediging geweest omdat de man zelf een mes had en eerst een blikje bier naar het hoofd van de oudste zou hebben gegooid. De officier van justitie geloofde het tweetal niet. „Het zijn heftige feiten en er is heftig geweld gebruikt. De ver dachten probeerden angst te zaaien en hebben misbruik gemaakt van een kwetsbare groep die op een relatief rus tige gedoogplek drugs en alcohol ge bruikte. Daarom eis ik zware straffen, zeven en vier jaar." Uitspraak over twee weken. door Marijn Kramp leiden - De gemeente wil het Leidse 'Oud Zuid' tot 'beschermd stadsgezicht' maken. Op dit mo ment heeft alleen het centrum die beschermde status. Oud Zuid omvat de Rijndijkbuurt, Vree wijk, Tuinstad en de Professoren en Burgemeesterswijk. De status van beschermd stadsgezicht be tekent een verzwaring van de ei sen voor bouwvergunningen. De gemeente inventariseert momenteel de 'cultuurhistori sche waarden' van de Rijndijk- buurt, Vreewijk, Tuinstad en de Professoren- en Burgemees terswijk. Ook is de gemeente bezig met de actualisatie van het bestemmingsplan voor dit stadsdeel. Daar wordt de bepa ling 'beschermd stadsgezicht' al dan niet in vastgelegd. Doel van de status 'beschermd stadsgezicht' is om deze wijken zoveel mogelijk in oorspronke lijke staat te behouden. Er gel den voor dit soort gebieden be duidend strengere sloop- en verbouwingsregels dan in an dere stadsdelen. Dat kan tevens een hoop problemen veroorza ken. Anderhalf jaar geleden be paalde de rechtbank in Den Haag dat alle geplande verbou wingen in de binnenstad op de lange baan moesten worden geschoven, omdat de bestem mingsplannen voor de binnen stad verouderd waren. De toen afgekondigde bouwstop heeft maanden geduurd. Als het cultuurhistorisch onder zoek over enkele maanden is afgerond moet de gemeente raad besluiten of hij het aan zien van deze karakteristieke wijken wil beschermen. Daar naast is ook een positief advies nodig van gedeputeerde staten, de Raad voor Cultuur en de Rijksplanologische Commissie. leiden - Toekomstige mbo'ers die nog niet weten welke ver volgopleiding ze moeten kiezen kunnen vrijdag 13 mei nog op het ROC Leiden terecht voor een laatste voorlichtingsbijeen komst. Alle vestigingen zijn in de ochtend van 9.00 tot 12.00 uur geopend voor late beslis sers. Leerlingen kunnen vragen stel len aan studieadviseurs, deca nen en docenten en de sfeer proeven in de schoolgebouwen van het ROC Leiden. Meer in formatie over deze zogeheten Talent Count Down is te vinden op www.rocleiden.nl of via het informatiecentrum Chooz: 071- 5163020. Het Leidsch Dagblad verschijnt niet op Hemelvaartsdag (donderdag 5 mei). Onze kantoren zijn die dag gesloten. In verband hiermee verschijnt de UIT- bijlage op woensdag 4 mei. De sluittijd voor adver tenties voor die bijlage is aangepast. Ook voor advertenties voor vrijdag 6 en zaterdag 7 mei zijn de sluittijden gewijzigd. Voor informatie hierover kunt u bellen (071) 535 6300: Voor het opgeven van een Speurder belt u (072) 5196 868. Postcode/Plaats "Itelefoormr Geboortedatum e-mailadres Bank-/giro rekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso. Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. i8oo VB Alkmaar, of bel OSOO - 1711 (gratis) E-mail: lezersserviceshdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens, in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad LJfc bij de Raad van State, maar die stelde de gemeen te in het gelijk. De weg was daarmee vrij voor de islamitische basisschool El Risèlèh (wat vrij ver taald de koran betekent) die na twee jaar touw trekken met de gemeente in 1991 zijn onderkomen kreeg aan de Stadhouderslaan. Nog eens veertien jaar later buigt de monumen tencommissie zich over het pand. Het schoolge bouw uit 1922 is volgens de commissie een karak teristiek voorbeeld van hoe er in de jaren twintig voor het onderwijs werd gebouwd. Het prijkt daar om sinds kort op de gemeentelijke monumenten lijst. Foto: Henk Bouwman leiden - Het is het klassieke verhaal van een oud gebouw dat ongetwijfeld ooit werd bedreigd door de slopersbal, maar uiteindelijk zijn waardering krijgt op de gemeentelijke monumentenlijst. Dit keer gaat het over het schoolgebouw aan de Stad houderslaan ib in de Leidse Tuinstadwijk. In 1922 werd de school tussen Stadhouderslaan en Leuvenstraat opgetrokken. Lange tijd deed het ge bouw dienst als de protestants-christelijke Irene- school. Toen het leerlingenaantal was teruggelo pen tot 74 en ruim onder de opheffingsnorm van 125 leerlingen was gedoken besloot de gemeente de ietwat verpauperde school te sluiten. Het be stuur van de Ireneschool vocht de sluiting nog aan

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13