Bevrijdingsuitzending hersteld MEDIA Verhaal van een 'goede' Duitser Roos en haar mannen staan op straat Zaak-Kopspijkers kc: Vara honderden ledi De Mol maakt plannen op 27 juni bekend Wimbledon blijft bij RTL 5 Derde Idols in de maak 'Zestig jaar oud programma Radio Oranje hele zit voor luisteraar met moderne oren' De omroep van de toekomst 'Journalistef! worden steel vaker ernsti bedreigd' 4 HOC 648 dinsdag 3 mei 2005 door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - John de Mol doet maandag 27 juni uit de doeken hoe de programmering er van zijn station Tien eruit komt te zien. Die datum wordt beves tigd door direct betrokkenen bij Talpa, de investeringsmaat schappij van De Mol. De persbijeenkomst wordt ge houden in Studio 21 op het me diapark in Hilversum. Dat is de grote studio van Frank Wen- tink, die doorgaans wordt ge bruikt voor dinnershows. Een zeer mime locatie is noodzake lijk, omdat Talpa rond de 1000 mensen verwacht van de schrij vende pers, radio en televisie en de adverteerders. Op de presentatie, die vermoe delijk 's middags wordt gehou den, wordt het grootste deel van de presentatoren van het nieuwe commerciële station verwacht. Ook wordt bekendge maakt hoe de programmering er uit komt te zien en welke tijdstippen verwachte kijkcijfer toppers als bijvoorbeeld Expe ditie Robinson en Big Brother en Barend en Van Dorp (mét Jan Mulder) beginnen. Tot 27 juni zal Tien zich zoals gewoonlijk op de vlakte hou den, alleen op 8 juni zal het sta tion uit haar stulp kruipen voor de WK kwalificatiewedstrijd Finland-Nederland, die door Tien op Nickelodeon wordt uit gezonden. Die wedstrijd begint overigens om 20.00 uur. Hilversum - RTL 5 heeft voor de komende drie jaar de Neder landse tv-rechten verworven voor de rechtstreekse uitzen dingen van het Wimbledon- tennistoernooi. Ook de afgelo pen jaren verzorgde de com merciële zender deze sportregi- stratie. Vanaf 20 juni brengt RTL 5 rechtstreeks vanuit een studio naast de tennisvelden in Londen, rechtstreekse uitzen dingen van wedstrijden, bijzon dere interviews, overzichten en updates. In de Britste hoofdstad ontvangen de tv-makers promi nente binnen- en buitenlandse tennisspelers die commentaar en analyses geven. Hilversum - RTL 4 gunt de po pulaire talentenjacht Idols een derde reeks. Dat hebben de programmabazen onlangs be sloten, aldus een RTL-woord- voerder. De nieuwe afleverin gen komen dit najaar op de buis. Een begindatum is nog niet bepaald. Ook veel andere zaken zijn nog niet bekend, zo als wanneer de inschrijving be gint voor de artiesten in spe. Omdat de vroegere presentato ren Reinout Oerlemans en Tooske Breugem naar publieke omroepen (TROS en AVRO) zijn vertrokken, moeten de makers ook op zoek naar andere pre sentatoren. Of de jury dezelfde samenstelling heeft, is even eens nog ongewis. Karl Heinz was op zijn zeventiende een onervaren soldaat zonder mi litaire opleiding. Foto: GPD/Netwerk Hilversum - Is het in Nederland nog een taboe het verhaal te vertellen van een Duitse soldaat die iets goeds deed? Het actua liteitenprogramma Netwerk neemt vanavond de proef op de som met de levensgeschiedenis van Karl Heinz Rosch. Zestig jaar geleden redde hij twee Ne derlandse kinderen het leven en kwam daarbij zelf om. Die twee kinderen, zus en broer Toos en Jan Kilsdonk uit het Brabantse Goirle, zijn nu dik in de zestig en willen hun verhaal kwijt. Het liefst ook aan de na bestaanden van Karl Heinz. Want zonder de toen zeven tienjarige Duitse soldaat waren zij er niet meer geweest. Had den ze nu geen kinderen gehad en geen kleinkinderen. Een be sef dat gaat knagen naarmate de jaren vorderen. Netwerk-verslaggever Geertjan Lassche reconstrueerde wat er op 6 oktober 1944 op het erf van de boerderij van de familie Kilsdonk gebeurde en zocht in Duitsland familie, vrienden en oud medestrijders van Rosch op. Netwerk is er vanavond in zijn geheel aan gewijd. En zo komt er zestig jaar na dato niet alleen rust voor Toos en Jan, maar vallen ook voor de familie en vrienden van Karl Heinz sommige zaken op hun plek. In 1945, direct na de oorlog, was het niet de tijd om te ver tellen dat Duitsers ook wel eens wat goeds hadden gedaan. Cees Santegoets, oom van Jan en Toos, zegt in de documentaire dat de familie destijds bang was om in het dorp als pro-Duits bekend te staan. Ook als de va der van Karl Heinz in 1961 bij de boerderij langskomt om te zien waar zijn zoon begraven ligt, zwijgt de familie Kilsdonk. Kort na de oorlog is het beter het verleden te laten rusten. En zo weet de vader van Karl Fleinz (hij sterft in 1967) niet beter dan dat zijn zoon bij gevechts handelingen is omgekomen. Maar de waarheid is anders. In 1944 is de legereenheid van Rosch ondergebracht in de boerderij van de familie Kils donk. Karl Heinz is met zijn ze ventien jaar een onervaren sol daat. Hij heeft niet eens een mi litaire opleiding, is kanonnier van een geschut dat bij de boer derij staat en bedoeld is om de geallieerde opmars te bemoei lijken. De jonge Duitser kan goed opschieten met de familie. Hij helpt zo nu en dan en drinkt ook vaak koffie mee. Zo ook op 6 oktober 1944. Karl Heinz zit aan de keukentafel, buiten spe len kleine Jan en Toos. Ineens springt Rosch zonder direct aanleiding op, rent naar buiten, pakt de spelende kinderen op en brengt ze naar de kelder. Ook hun moeder dirigeert hij naar de schuilplaats. Daarna rent hij naar buiten naar zijn eenheid. Als hij de plek passeert waar de kinderen zojuist nog speelden, wordt hij getroffen door een afgezwaaide mortier granaat. Hij is op slag dood. De boerderij raakt flink bescha digd. De moeder, Jan en Toos kruipen even later ongedeerd de kelder uit. Karl Heinz wordt samen met een andere gesneuvelde soldaat begraven op het erf van de fa milie Kilsdonk. Het lijkt wel of hij zijn dood heeft voelen aan komen. In de zoektocht naar de afkomst Karl Heinz stuit Net werk op een brief die de zeven tienjarige soldaat drie dagen voor zijn dood, op de dag van zijn verjaardag, naar huis schreef: „Als jullie deze brief openen en lezen, dan ben ik zelf niet meer onder jullie, maar mijn gedachten zullen wel bij jullie zijn." De jonge soldaat blijkt uit een dorpje in het voormalige Oost- Duitsland te komen. Daar werd na 1945 niet over de oorlog ge sproken. De Russen lieten dat niet toe. Vandaar dat de familie van Karl Heinz lang geen con tact zocht met de familie Kils donk. Lassche weet na een zoektocht van meer dan vier maanden onder andere twee halfbroers van de jonge soldaat op te sporen. Hij brengt de broers, Toos en Jan samen op de militaire begraafplaats van Ysselsteyn, waar Karl Heinz nu met 32.000 andere gesneuvelde Duitse soldaten ligt. Voor zijn halfbroers komt de laatste daad van Karl Heinz niet als een ver rassing. Het was een slimme knaap met veel verantwoor- dingsgevoel en hij trok graag op met zijn jonge broers. Ze zijn dankbaar te weten dat hun broer niet stierf tijdens gevech ten, maar omdat hij anderen hielp. Dolf Rogmans Netwerk, 't Was maar een mof, vanavond, Nederland 1, 20.30 door Berrit de Lange Hilversum - "Volk van Neder land - Gij zijt vrij!' Met deze woorden begon de bombasti sche toespraak die minister president Gerbrandy op 5 mei 1945 via Radio Oranje richtte tot het Nederlandse volk. De bevrijdingsuitzending op zater dagavond duurde destijds een halfuur, waarvan negentien mi nuten bewaard zijn gebleven. Aan de hand van het draaiboek heeft de Wereldomroep de elf minuten die verloren zijn ge gaan nauwkeurig kunnen re construeren. Inclusief het ge piep en gekraak waarmee de dagelijkse tijdingen in de oor logsjaren vanuit Londen tot be zet Nederland doordrongen. „Zestig jaar bevrijding leek ons een mooie aanleiding om een reconstructie van de bevrij dingsuitzending te maken", zegt Peter Veenendaal van de Wereldomroep. „We zien het ook een beetje als gepast eerbe toon aan onze radiocollega's van toen." De monotone rede van Ger brandy waar geen eind aan lijkt te komen, loodzware gedichten als De Achttien Dooden van A. den Doolaard, gelardeerd met treurig stemmende muziek stukken. Voor de luisteraar met Nieuwslezer Cees Wijburg leest de ontbrekende teksten van Radio Oranje. Foto: GPD/Koen van Weel Top 10 meest bekeken programma's 1. AC Milan-PSV NOS 3.319 2. Beatrix 25 Tand om lief..' TROS 2.937 3. Spoorloos KRO 2.490 4. Sporting Lissabon-AZ NOS 2.323 5. Studio Sport (zo) NOS 2.264 6. Chelsea-Liverpool NOS 2.113 7. Postcodeloterij miljoenen TROS 2.052 jacht 8. Journaal NOS 1.995 9. Goede tijden slechte tijden RTL 4 1.915 10. Hart van Nederland SBS 6 1.949 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 181 2. Spongebob squarepants Nickelodeon 172 3. Totally spies! Jetix 167 4. Zoop Nickelodeon 158 5. Heart dance award Jetix 155 6. Adv. of Jimmy neutron boy Nickelodeon 140 7. Rocket power Nickelodeon 138 8. Bende van vijf Jetix 123 9. Fairly odd parents Nickelodeon 122 10. Klokhuis NPS 129 Marktaandelen in Nederland 1 12,2 (14,1) - Nederland 2 23,4 (15,1) Nederland 3 6,5 (7,0) - RTL 4 16,8 (17) - RTL 5 3,3 (3,2) Yorin 5,1 (6,1) - SBS 6 9,9 (15,4) - NET 5 4,9 (5,1) - Veronica 3,6 (3,1) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. Dé lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. 'moderne' oren is het een hele zit, zegt Veenendaal. „Ronken de toespraken, op gedragen toon gelezen nieuwsberichten; voor ónze begrippen is het na tuurlijk erg traag. Dat het alle maal behoorlijk zwaar op de hand was, komt natuurlijk door de toon, maar ook doordat Ne derland een zware prijs heeft moeten betalen voor de vrij heid." Cees Wijburg, nieuwspresenta- tor van onder meer de Wereld omroep en stemmetjestalent, viel de eer te beurt om de tek sten van toenmalig radiopre sentator George Sluizer op nieuw in te spreken. „Onbegrij pelijk dat hij de bevrijding zon der enige euforie kon aankon digen. Het was destijds gebrui kelijk dat alles op dezelfde emotieloze, staccato manier tot de luisteraars kwam. Maar als ik de bevrijding had mogen aan kondigen, had ik dat toch op iets andere toon gedaan." Voor 'talent' Wijburg was het niet moeilijk de 'Polygoon- toon' te treffen die de meeste mensen vooral kennen van 'Stem van Nederland' Philip Bloemendal. „Geweldig, die manier van presenteren uit ver vlogen tijden. Tegenwoordig moet alles zo gewoon mogelijk klinken. Ik zeg wel eens: het mooiste Nederlands wordt te genwoordig gesproken op de Vlaamse radio." Volgens Veenendaal is voor de leek niet horen welke gedeelten door Sluizer en welke, zes de cennia later, door Wijburg zijn ingesproken. „Het is een mooi geheel geworden. Het was wel vreemd om de nieuwe opna mes te verslechteren, zodat het aansloot bij de kwaliteit van destijds, die overigens heel be hoorlijk was. Het is eigenlijk net als bij de restauratie van een historisch pand: je gaat natuur lijk geen aluminium kozijnen in een oude kerk zetten." Technicus Rick Kingma: „Zo'n reconstructie had tien jaar gele den nog niet gekund. Dankzij de moderne computertechnie ken is het nu allemaal mogelijk geworden. De mensen die toentertijd in de Londense ra diostudio zaten hadden nooit kunnen bevroeden dat wij zes tig jaar later naar hun uitzen ding zouden luisteren. Dat vind ik het meest fascinerend." De Wereldomroep is niet van plan in de nabije toekomst gro te delen van het archief te gaan restaureren. Veenendaal: „De Wereldomroep vecht altijd al tegen een oubollig imago, ter wijl we een hele moderne, in ternationale omroep zijn. His torisch materiaal in grote hoe veelheden ontsluiten, draagt al leen maar bij aan het verfoeide spruitjesluchtimago. Bevrijdingsuitzending Radio Oranje, Wereldomroep, donder dag 5 mei, via de kortegolf om 16.15 uur. De uitzending is ook te beluisteren op internet via wereldomroep, nl. De EO zendt de reconstructie opgeknipt in drie fragmenten uit in De ochtenden, donderdag tussen 9 en 12 uur op Radio 1. Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die vraa- stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederlander' allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vandaag: Pa| Römer, de algemeen directeur van Endemol. „Het medialandschap veran dert tussen nu en drie jaar in sneltreinvaart. Het traditione le model van zenders, adver teerders en kabelaars wankelt, kraakt en piept. Dankzij de technologie gaan we ook tele visie kijken via telecombedrij- ven, digitenne, intemetprovi- ders en de mobiele telefoon. De kosten voor de telefoon, televisie en internet staan straks op één rekening. De be drijven UPC en KPN gaan op eikaars stoel zitten en dat leidt tot chaos. Wat gebeurt er als kijkers zélf gaan bepalen wat en wanneer ze kijken? Wat wordt de rol van de publieke omroep? Hilversum staat te schudden op de grondvesten, maar heeft het zelf nog niet al tijd door. Als ik in de toekomst kijk zie ik overal televisieschermen die jou herken- Paul Römer. Foto: Ton Kastermans nen. Als je de trein moet ha len, kijkje daar gewoon verder naar je favoriete show. De mediaconsument van de toekomst noem ik Marieke. Ze wordt 's ochtends gewekt wordt door de stem van Beau van Ei-ven Dorens. In de bad kamer kijkt ze naar een schermpje in de douchespie- gel die haar beautytips geeft. Tijdens het ontbijt luistert ze naar gezondheidstips en be reidt ze zich achter een scherm alvast voor op het avondeten. Haar kinderen be kijken op weg naar school al vast een educatieve dvd in de auto. Op haar werk bekijkt Marieke clips van de soap Goede y< slechte tijden, die dan nq§ steeds bestaat. En in de k)S ne zullen schermen hangh met daarop de tv-makelan de laatste tips geeft. Het 0 schermpje op haar boodi. schappenkarretje zal haat avonds precies vertellen tij Hilversum schudt op grondvesten en heeft 't niet door hea. vootl recRi datn ochcl ten», hadd gekozen. Thuis gaat ze re me koken met hulp van e gepersonificeerd televisie gramma. Na de afwas bestelt Marii nog een film en voordat 0 gaat slapen kijkt ze nog efj naar een tropisch strandL het scherm in haar slaapjjs mer, alvorens ze weer eeplij kende Nederlander uitkic waar ze de volgende och|t' mee wakker wü worden.'n: [hi Reagerenmedia@hdc.nffi tel Nico Postma jt door Patrick van den Hurk Hilversum - De Vara verliest waarschijnlijk 'enkele honder den' leden door het voorgeno men vertrek van Jack Spijker man naar John de Mols Tien, en de daardoor ingegeven be slissing van de omroep om zijn programma Kopspijkers direct te staken. Op diverse internet fora, zoals het gastenboek van Kopspijkers, was eind' vorige week door boze en teleurgestel de fans opgeroepen het lid maatschap op te zeggen. Volgens Vara-woordvoerster Il se Beckers is er massaal gerea geerd door leden en kijkers. „Mogelijk heeft dat ook iets te maken gehad met dat soort op roepen, maar ik denk het eerlijk gezegd niet. We hebben inder daad veel boze reacties gehad en ook opzeggingen. Ik kan nog geen exacte aantallen geven, het zullen er waarschijnlijk en kele honderden worden. Maar er is óók gereageerd door men sen die begrip hadden voor ons besluit. Wij zijn tenslotte niet de partij die hiermee is begon nen." De Vara ziet de aankondiging van Spijkerman als contract- ;i icieuig lijk zulleif1" ti terecht L „Wij wil 1 breuk, omdat de pres nog tot 2007 een overeej met de omroep heeft. denkt dat veel teleurg kijkers uiteindelijk zullei dat de Vara 'een heeft genomen, graag netjes en zuiver 9 Hoe raar dat misschien tijd ook klinkt, maar datj.1 we toch belangrijker (jali beeldvorming die ronM kwestie ontstaat. Wj graag verder met Jack, rus zijn niet degenen die him bleem hebben veroorzaa^ De Vara praat dezer dagj^ Spijkerman en de cabd.01 zegt Beckers. „Gewoon M boel eens op een rijtje te te kijken hoe dit nou aj zo heeft kunnen gebeu natuurlijk ook om te kijk we nu verder moeten." roep bekijkt deze weekly dien hoe het gat wordtunc dat door het voortijdig^-' van Kopspijkers op zaj^ avond is gevallen. „We [in vertrouwen dat we daw« goede oplossing voor r®j Want hoe belangrijk w^è spijkers ook vinden, dei 17 meer dan alleen Jack F 9 man." Kö, "0 door Nico Postma 's-graveland - Roos en haar mannen van het dagelijk se VPRO-programma Villa Achterwerk staan letterlijk op straat. De brandweer heeft het Villa Hotel met on- middelijke ingang gesloten. Het voormalige conferen tieoord Land en Bosch aan de statige Leeuwenlaan in 's-Graveland voldoet namelijk totaal niet aan de brandweereisen, terwijl de VPRO er al anderhalfjaar gebruik van maakt. Schrijver en regisseur Ben van der Meyde: „Vier weken geleden begon het met een bezoekje van een brand weerman die ineens foto's ging maken tijdens de op names. Vorige week kwamen ze terug. Ik was net bezig met het schrijven van het scenario toen ik hoorde dat ik wel kon stoppen, omdat we eruit moesten. We mo gen nu alleen nog buiten het hotel filmen." Brandweercommandant Pieter Benschop van de brandweer Wijdemeren, waar de 's-Gravelandse villa onder valt, bevestigt dat de programmamakers vorige week het pand zijn uitgezet. „De reden is eigenlijk heel eenvoudig. Het gebouw is voor deze doeleinden niet brandveilig en mag niet voor televisie-opnamen wor den gebruikt. Er zijn ook geen goede vluchtwegen. De VPRO heeft hier geen enkele vergunning voor." De brandweer heeft de programmamakers behoorlijk moeilijk gemaakt door de tent te sluiten. Van der Mey de: „Voor het lopende televisieseizoen, dat duurt tot 26 juni hadden we nog maar zes draaidagen nodig. Die hadden we ingepland tot 25 mei. Het is natuurlijk een absurde situatie, omdat we een week geleden nog met een hele groep in het pand bezig waren. De tv-ploeg bestaat normaal uit twaalf personen, plus soms figu ranten en kinderen." Van der Meyde past een noodgreep toe in het scenario om de opnames toch voort te kunnen zetten. Vanaf 22 mei gaan de kijkers van Villa Achterwerk, elke dag op Nederland 3 om 18.10 uur en op de zondagochtend, dit merken. Van der Meyde: „Ik probeer maar een draai aan het verhaal te geven. We doen nu alsof er op amsterdam/anp - JOUlTljS N vereniging NVJ heeft Zi Roos, Van Rossum en Van Oorschot (geheel rechts) zaten gistermiddag bij de deurwaarder (geheel links) die hun ho tel in beslag heeft genomen. Te zien vanaf 22 mei bij Villa Achterwerk. Foto: Ton Kastermans het terrein een document is gevonden waaruit blijkt dat iemand anders eigenaar van het hotel is en Roos en haar mannen eruit moeten. In het VPRO-gebouw op het Mediapark zetten we de binnenopnames voort. We spelen dat daar de deurwaarder kantoor Jioudt." Van der Meyde vertelt dat hij Roos, Van Rossum en Van Oorschot een beroepentest laat doen. Televisiekij kers zien vanaf 22 mei dat Roos en haai' mannen een Villa Camping beginnen totdat het televisieseizoen af loopt. irnisf "--"-ft ü.^.- met het Genootschap' Hoofdredacteuren een )atg gesprek aangevraagd iïein nister Remkes (Binnei1-0* Zaken) wegens ernstige |hJ gingen aan het adres v&iier nalisten in Nederland. Dl 2.* in de toespraak die NVjj^ taris Hans Verploeg houdt ter gelegenheid 25 f Internationale dag van t{er® vrijheid. 1 Samen met criminolooj: Bovenkerk en de Unit<>( Utrecht begon de NVJ ij ber 2004 aan een onfST onder Nederlandse veine vers. De onderzoekers^^ weten hoe vaak het vonev dat journalisten vanuit spre minele wereld ernstig fiek bedreigd. or9t Het rapport is nog nidOF maar Verploeg neemt-Hoii een voorschot op de coifP R „De bedreigingen zijnde aantal gevallen dusdafttbe stig dat de Criminele IifHoii gen Eenheid van de p<L?°j betrokken journalist 10 schuwt voor een levend gende aanslag", zegt de^TF

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10