Pia Beck nog vol 'swing' en humor KUNST CULTUUR 5Druk is dodelijk voor mijn inspiratie Roy nt ositie Geheim verjaardagsfeestje voert Herman van Veen naar Leiden Amsterdam String Quartet gooit schroom pas laat van zich af De mooiste tekeningen van Vincent n C e dDali. Foto: EPA expositie so goed tel rdl(M - De tentoonstelling f in het Rotterdamse Boijmans Van Beu- ordt goed bezocht. tenPpening begin maart wilruim 70.000 bezoekers er Bij Boijmans zijn ze ik afheugd over de ver- dofreid aan bezoekers. Zo iokT kwart van de Dali- lent België en Frankrijk seriie leeftijd van de mu- r, ziekers zeer uiteen. jnrensemble ltiIdoorVS - Het koperensem- 8e%t Koninklijk Concert- rkest (KCO) maakt ko- eek een korte tournee 'erenigde Staten. is het concert mor- n^e kopersectie van het Symphony Orchestra icago Symphony Cen- rkest is sinds 1954 18 Wnee door de VS ge- heeft meer dan 250 gegeven in onder laayYork, Chicago, Bos- ^lington, Los Angeles ancisco. Iiely Bailey Nsden jw - Jazztrompettist iley is op 23 april op leeftijd overleden. Dit ociale Dienst in Am- neniekendgemaakt. De lens van Bailey is dins- werd in in Cleveland in irr hij ook naar het con- daim ging. Hij speelde in met Bull Moose lan Scatman Crothers d lid van de Lionel Orchestra. De laatste leven woonde hij (zcner in Amsterdam en op. Itérlee Lewis adiso Iwi - De Amerikaanse llzanger Jerry Lee Le- •p zondag 26 juni een Paradiso in Amster- 9-jarige rocker kwam 195 en 2004 ook al dens naar Neder- rerd in de jaren vijftig ïr bekend door hits lalls of Fire en Whole dn' Goin' On. De top begint op zater- onsteling larbie Marijke Helwegen, de Tide ambassadrice imetische chirurgie, 14 mei in Arnhem een elling over Barbie. De n het Historisch Mu- grot in het teken van de de plastic pop. Ruth rnedeoprichter van jëerde Barbie in 1959, tad ontdekt dat haar .rtie^hoefte had aan een "op gjop. De expositie emion met 14 augustus. inte Jkri; engeM/ANP - Edwin de Zuydewijn heeft in inkersloot in Amster- (grPq)ositie '25 jaar Ko- Beatrix' geopend. qoet prikkelen", ver- uur Jcderiehoudster Caro- opijer haar opmerkelij- alig partner van prin- |ten,pta weidde uit over |and vvoor kunst, reden om a.v. aiodiging van Donker- ooAyfe gaan. Hij erfde de ri ab°|- muziek en schilder zijn ouders en groot- n mijn enthousiasme t, heb ik samen met een kleine, beschei- ^b^stcollectie' trachten jitgevwen, maar die hangt bij de curator", zei n Zuydewijn. ie die hij opende, be- verk<jferzameling schilderij- "8eyMatrix, gemaakt door rs uit heel Nederland. 1 daarvan is gemaakt drt'le Tussauds, waar het van Beatrix model oordegens De Roy van Zuy- de kunstenaars aarte>rkten aan de exposi- verder HOC 941 door Lidy van der Spek NOORDWiJK - De grote weelderi ge wintertuin-zaal van Hotels van Oranje loopt langzaam vol met zomergasten. Bij binnen komst kijkt Koningin Beatrix glimlachend op ons neer. De feestelijke draperieën zijn oran je belicht. Heel veel 'jonge' middelbaren, met hier en daar een paar verdwaalde jonkies. Tussen half acht en negen uur treden 'nieuwe generatie' pia nisten op, de Fransman Rémi Toulon, de Oostenrijker Chris- toph Rois, en David Maxwell, de iets oudere Amerikaan. „Wat Rémi Toulon met z'n lin kerhand presteert is werkelijk fabelachtig" zo introduceerde burgemeester Groen de eerste pianist. Z'n optreden is hemel bestormend, met inderdaad een razendsnelle linkerhand, waarbij de rechter akkoorden slaat gelardeerd met waamzin- nig passagespel; ritmisch strak als een jeans uit de jaren zeven tig. Deze rellerige 'Festival's Boogie' is zoals je kunt ver wachten behoorlijk versterkt en dat blijft zo de hele avond, waarom nou toch? Toulons ei gen improvisatie met een snufje 'sentimental journey', staat bol van hoekige patroontjes en schokkerig syncopisch 'slag- 'werk. Hij ramt wellustig de toetsen met een big smile, die linkerhand constant in een zelf de kantelend motiefje draaiend. Zijn rechterhand vliegt hoger en hoger, jankt met klikkende, kletsende dissonante tweeklan ken tot zijn hand van het toet senbord afvalt Een optreden met een grote dosis muzikale grappen en geestige slapsticks; van een ijzersterke entertainer die zijn zaakjes op alle fronten tot op het bot beheerst. Boogie-Woogie van Christoph Rois is veel ingehoudener, her kenbaarder. Z'n tempi zijn sloom, z'n accenten voorspel baar. Maar gaandeweg wordt zijn spel kruidiger met een pit tige baskant, waarop de rech terhand heerlijk zwijmelt. Peaceful and Crazy hakt er in, in a steady beat. Opvallend in de 'Slow Blues' geïnspireerd op Lionel Hampton zijn z'n ont spannen slappe handjes. Zon der enige druk lijken ze te ge hoorzamen aan de wet van de zwaartekracht. David Maxwell is op de valreep naar Nederland gekomen om de zieke Big Joe Duskin te ver vangen. Zijn aanslag is agres sief, z'n repeterende motiefjes zijn niet alleen aan de linker hand toebedeeld, beide handen wringen heftig om elkaar heen in 'Twisted Tendon'. Na de rumoerige pauze met veel drank en happen, ver schijnt een nog immer stralen de Pia Beek op het toneel. Haar valt een oorverdovende staande ovatie ten deel die ze als een vorstin ondergaat. Op haar 81ste is zij nog steeds de ijzeren lady die drie kwartier de en thousiaste zaal in lichterlaaie zet. Met 'mijn' Henk (Haver- hoek) op contrabas en Nanning van der Hoop op drums maakt ze een geweldige performance waar de vonken vanaf vliegen. Haar spel zit nog steeds vol ver holen swing en humor. Al haar toppers passeren in sneltreinvaart de revue, als Pia's Boogie, Stomping at the Savoy, These foolish things, April in Paris, the Man I love met een ondeugend 'Happy Birthday to You' ter ere van onze Majesteit. De zaal adoreert haar. Ze ein digt zoals ze vroeger begon met 'Lullaby of Birdland', haar her kenningsmelodie sinds 1952. Beek heeft zélf als verrassing haar 90-jarige vriendin en colle ga Bakke Hertstein uitgenodigd, die met een energie en pit waar je warm van wordt de hele zaal meekrijgt met 'PIA is back in Pia Beek zette de zaal gisteren drie kwartier in lichterlaaie. Foto: Taco van der Eb Town' en dit natuurlijk einde loos herhaald. De tapdancers Philou en Jelly zijn een hartveroverende buffer tussen Pia Beck en Little Willie Littlefield. In een adembene mende act, met totaal ontspan nen schouders, armen, lijf, als ledepoppen vertellen zij met virtuoos hak- en teengeklik in ontelbare ritmetjes dolle verha len aan elkaar. En dan is daar die kleine grote man uit Amerika, die al be roemd werd op z'n zestiende met 'Little Willie's Boogie', de man die samen met muziek- grootheden als Duke Ellington en Nat King Cole optrad. Zijn hele kleine lijf straalt ritme, hu mor, souplesse uit, en een ge weldige power. Zijn spel stampt hij uit de grond, bonkend met vuisten, buiten-, zij- en binnen kant van zijn elastieken han den. Met een stevige knipoog naar Beethovens vijfde, maar even goed naar 'Mieke heeft een lammetje' en 'daar komt de bruid' speelt hij een explosief 'Undecided Boogie' en 'Have you heard the News'. De onge kroonde koning van de jazz, blues en boogie met een zinde rend hart voor de stad New Or leans. Alanis Morrisette heeft haar balans gevonden door Han Neijenhuis Rotterdam - Een album als 'Jag ged Little Pill' maak je als artiest één keer in je leven. Het is zo'n plaat waaraan alles klopt. Songs, sound, intensiteit en bovenal was het de juiste plaat op het juiste moment. Kortom, een on vervalste klassieker. Dertig mil joen keer ging 'Jagged Little Pill' wereldwijd over de toonbank. Verkoopaantallen die Alanis Mo- rissette daarna nooit meer zou halen. Maar de persoon in kwes tie maalt er niet om. Tien jaar na dato voelt Morissette zich beter dan ooit. De ergste boosheid en onrust, die op 'Jagged Little Pill' voel baar aanwezig zijn, heeft ze achter zich gelaten. De rockdiva is tegenwoordig vooral vriende lijk en opgeruimd. Zo zag een uitverkochte Ahoy' in Rotter dam haar onlangs, klinkt ze op haar recente album 'So Called Chaos' en zo klinkt ze ook wan neer ze tussen de drukke tour- bedrijven door tijd heeft om een interview te doen. Ondanks alle hectiek rondom haar persoon is Morissette op getogen over de huidige toer. „Het is de beste en leukste tournee die ik tot nu toe heb gedaan. Waarom? Omdat nie mand mij heeft verplicht om te gaan toeren. Ik wilde zelf graag. Bovendien wisselen we iedere avond van setlijst. Dat houdt het fris en spannend." Dat het publiek anno 2005 een andere Alanis Morissette ziet dan tien jaar geleden, wordt door de in Canada geboren en tegenwoordig in Los Angeles woonachtige zangeres volmon dig beaamd. „Ten tijde van 'Jagged Little Pill' was ik nog erg op zoek naar mezelf. Ik maakte me snel kwaad over van alles, was wat onrustig. Door het plotselinge succes gebeurde er bovendien ineens van alles met me. In de jaren daarna ben ik enorm goed begeleid door di verse mentors en coaches. Ze hebben me veel feedback gege ven, me enorm geïnspireerd. Het was in al die hectiek inder daad niet makkelijk om tijd en rust voor mezelf te vinden, maar ik heb dat heel bewust wel zoveel mogelijk gepro beerd." Spiritualiteit is sindsdien een Alanis Morissette: „Ik ben heel diep bij mezelf gekomen en heb m'n eigen definitie van spiritualiteit ontdekt." Foto: GPD belangrijk element in Morisset- tes leven. „Ik ben heel diep bij mezelf gekomen en heb m'n ei gen definitie van spiritualiteit ontdekt. Dat is de basis van de rust en de balans die ik in m'n leven gevonden heb." Het immense succes van 'Jag ged Little Pill' schuilt volgens Alanis Morissette zeker in het feit dat de plaat precies op het goede moment kwam. „Men sen waren blijkbaar toe aan heel autobiografische rockmu ziek. De plaat gaat over mezelf, over mijn emoties van dat mo ment, maar toont ook affiniteit met de wereld en de mensheid in het algemeen. Het album is op een perfect tijdstip uitge bracht, hoewel dat soort dingen natuurlijk onmogelijk te plan nen fs." Dat blijkt wel uit het relatief ge ringe succes van Morissettes re cente album 'So Called Chaos'. Ook een uitstekende cd, maar qua impact en verkoopcijfers haalt dit vorig jaar verschenen album het niet bij 'Jagged Litlle Pill'. De zangeres kan er niet zo mee zitten. Het gaat haar aller eerst om het creatieve proces. Bovendien is ze blij dat ze de grote druk, die ze aanvankelijk voelde, nu los heeft kunnen la ten. „Na 'Jagged Little Pill' heb ik aanvankelijk wel veel druk ge voeld om met goede nieuwe songs te komen. Ik haat die druk, kan er slecht mee om gaan, het is dodelijk voor m'n inspiratie. Een deadline daar entegen kan geen kwaad, dan weet ik dat ik aan de slag moet. Anders schuif ik het werk voor me uit. Aan 'So Called Chaos' heb ik in een ontspannen sfeer gewerkt. Ik ben erg blij met die plaat. Verkoopcijfers vind ik daarbij minder belangrijk. Ik ben daar niet zo mee bezig, nu niet en tien jaar geleden ook niet." Tijdens de huidige toumèe speelt Alanis Morissette als ge zegd iedere avond een andere set. Zowel de nummers als de volgorde waarin ze worden ge speeld, wisselt telkens. Fans hoeven echter niet huiverig te zijn. Krakers als 'Ironie' en 'You oughta know' komen uiteraar d elke show weer langs. Songs die Morissette nog altijd met even veel overtuiging en intensiteit brengt als tien jaar geleden. „Ik kan me nog precies herin neren hoe ik me voelde toen ik die nummers schreef en kan me ook makkelijk in dat gevóél verplaatsen. Het is voor mij geen enkel probleem om het met evenveel gevoel te brengen als toen. Ik doe het ook nog steeds graag, het zijn geweldige songs en ze zijn natuurlijk heel belangrijk geweest voor mijn carrière." Alanis Morissette speelt op 5 mei op het Dauwpopfestival in het park Hellendoorn door Wijnand Zeilstra leiden - Er hingen wel wat posters in de stad, maar verder was het optreden onaangekondigd. Zomaar ineens komt Herman van Veen naar Leiden. Dat is op zich al opmerkelijk. In het grote Amsterdamse Carré en het Rotterdam se Luxor stond hij wekenlang; naar dat kleine schouwburgje aan de Oude Vest komt hij welgeteld één avond. Daar moet een bijzondere verklaring voor zijn, en die is te vinden op de site van Herman van Veen: 'Zondag as. de Ne derlandse derrière in Leiden, op de verjaardag van Bart van Mossel. Hij wordt net als ik ooit vijftig. Soms is het hem aan te zien.' Het gaat dus via de Utrechtse theater- connectie om een geheim verjaardags feestje van de ene jarige voor de ande re jarige: Theaterdirecteur Van Mossel komt evenals Van Veen uit Utrecht. De een wordt binnenkort vijftig, de ander vierde onlangs zijn zestigste verjaardag en zijn veertigjarig jubileum. Dus kon er één avond aan de jubileumtoer worden toegevoegd: de voorlopig laat ste voorstelling in Nederland oftewel de dernière in Leiden (zou 'derrière' in de weblog een verschrijving of een grapje zijn?). Afgezien van de Alfred Jodocus Kwak- serie in december 2002 is Van Veen hier in de stad met zijn eigen shows ja renlang niet te zien geweest. Met een ronduit prachtig optreden heeft hij dat gisteren met die ene avond goedge maakt. Van Veen put uit het omvang rijke repertoire dat hij in al die jaren heeft opgebouwd. Hij zingt onder meer bekende num mers als 'Hilversum III''Dat tedere gevoel' en de nog altijd prachtige Brel- vertolking 'Liefde van Later'. Hij brengt een eerbetoon aan Willem Wilmink en eert Ramses Shaffy als een belangrijke inspiratiebron om dit thea tervak te kiezen. Hij huppelt bij tijd en wijle over het podium, combineert op zijn eigen onnavolgbare wijze gekte met beschouwelijkheid en geeft zijn begeleiders ruim baan om hun muzi kaliteit te tonen. Leuk om te zien is bij voorbeeld dat hij zijn vaste gitariste Edith Leerkes even een knipoogje geeft, als zij weer schitterend gesoleerd heeft. Dat tekent het pure speelplezier dat er nog van afstraalt. Voorlopig is nu het buitenland aan de beurt. Te beginnen met Wuppertal. De zestigjarige denkt dus voorlopig nog niet aan stilzitten. Integendeel, als hij 102 jaar oud is, gaat hij tango-lessen nemen. Je gelooft hem op zijn woord. muziek recensie Lidy van der Spek Concert Amsterdam String Quartet: Alida Schat (viool), John Wilson Meyer (2e viool), Simon Murphy (altviool) en Thomas Pitt (cello). Gehoord: 1/5, Stadsgehoorzaal, Leiden. Amsterdam String Quartet heeft 'archi budelli' oftewel darmsna ren; dat wordt al meteen duide lijk aan het barok/klassiek pro gramma, en aan het tóch nog even bijstemmen, je weet maar nooit... Het eerste deel (allegre tto) van Boccherini's Strijk kwartet in Es komt voorzichtig van de grond, 't Lijkt erop of het viertal nog niet helemaal zeker is van zichzelf, wellicht nog een beetje moe van Koninginnedag. Dit keurige weinig aanstekelijke spel - absoluut fraai, delicaat, transparant - mist (nog) een kem, een uitgestippelde visie. De vonk slaat na de pauze pas over. Mozarts Strijkkwartet in Bes heeft al wat meer allure. Sierlijk zet de tweede viool de lange lijn in, doorgevoerd door de fraaie alt, die helaas een enkele keer iets aan de strijkstok laat han gen. Echt sprankelend energiek vallen we in het allegro, de fiere unisono lijnen fel aangezet. Het snelle passagewerk wordt fris ser, alerter waardoor de zijden lintjes ertussen subtiel wegzwe ven. De violen dansen in het rondo op vederlichte voetjes, waarop het samensmelten van alle klankkleuren een intens co- loriet oplevert. Boccherini's D-groot Kwartet is frivoler dan de Boccherini van voor de pauze. In het allegro mogen cello en alt even een fraaie boventoon voeren op een lange repeterende noot van de eerste viool. Prachtig bloeit een gezamenlijk genomen toon dy namisch open als een witte kelk waar je zo in kan kijken. Die be hoorlijk stralende klank blijft gehandhaafd in het allegro vi vo. Ook in een uitdijend fortis simo blijven de snelle nootjes transparant. Na weer gedegen stemmen, el kaar bemoedigend toeknikken, worden luid en duidelijk twee neerwaartse kwinten (een inter val van 5 noten) geïntroduceerd die af en toe tegen een denk beeldige wand echoën in Haydns Strijkkwartet in d, bij genaamd 'de kwinten'. In ver schillende toonsoorten en in vier verschillende klankkleuren lopen deze kwinten als een ro de draad door het kwartet, in 't bijzonder door het allegro. In het menuetto zingt een bariton- 'stem' - de cello en de alt - donker, stevig, compact; puntig aangezet, steeds weer het the ma herhalend. Pas in het laatste vivace heeft het kwartet alle grijsheid, schroom afgelegd; speelt voluit, onder de nu sprankelende aanvoering van de primarius, vreugdevol de adrenaline onbekommerd toe latend. amsterdam/opd - In samen werking met het Metropolitan Museum of Art in New York presenteert het Van Gogh Mu seum deze zomer uit openbare en particuliere collecties van over de hele wereld de mooiste tekeningen van Vincent van Gogh (1853 - 1890). Een repre sentatief overzicht van ruim honderd topstukken zal de ont wikkeling van zijn bijzondere talent als tekenaar laten zien. Toen Vincent in 1880 besloot kunstenaar te worden, deed hij dat volgens eep eigen leerpro gramma. Hij TOsefte dat teke nen de basis voor schilderen was en werkte hard om zich die vaardigheid eigen te maken. Een aantal landschapstekenin gen uit Elten uit de lente van 1881 laat al de vaardigheid zien die hij in dat genre zou ontwik kelen. Op de expositie zijn onder meer vijf van de zeven indrukwek kende landschapstekeningen aanwezig die hij na een kort verblijf in Drenthe in maart /april 1884 in Nuenen maakte. Vanaf de zomer 1885 richtte hij zich (weer) op de fi guurstudie, met als resultaat meesterwerken als 'Arenleester' en de 'Houthakker'. De expositie "Van Gogh teke naar. De meesterwerken' duurt van 2 juli tot en met 18 septem ber.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9