Nederland Royaal gebaar voor afvallige Margarita iet belazerd iet de euro' Een edelsmid van dampende dansplaten Molenaar voorkomt 'blamage' op Malieveld VD onderschatte raar Mohammed B. Protest tegen bezoek Bush aan Limburg Koningin kent volgens Jos van der Donk de juiste stand van de wieken commentaar litiek begrijpt keuze kabinet maandag 2 mei 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 Wisselvallig Dekker neemt weer een horde fTOTfTM ;:-rz richting eredivisie 19/21° I3/4 Dagblad Leidsch Dik is mooi, is de boodschap van Miss Jumbo Legervoertuigen klaar voor tocht door de regio 'Herstelden' zweten in bomvolle Katwijkse sporthal Zes doden bij familiedrama rheinfelden - Bij een familie drama zaterdagavond in het Zuid-Duitse Rheinfelden zijn zes mensen om het leven geko men. Een 41-jarige man schoot zijn echtgenote (30), hun kinde ren van vier en zeven en zijn ouders van 74 en 79 dood. Daarna probeerde hij zichzelf van het leven te beroven. Hij bezweek gisteren in een zieken huis in Freiburg aan zijn ver wondingen. Het drama is ver moedelijk veroorzaakt door hu welijksproblemen. Klanten Phuket Air gedupeerd Amsterdam - Meer dan zeshon derd klanten van Phuket Air zijn zaterdag en zondag gedu peerd door het verbod om te landen, dat de Inspectie Ver keer en Waterstaat de lucht vaartmaatschappij vrijdag op legde. Voor de vlucht van Bang kok naar Amsterdam die zater dagavond moest vertrekken, hadden ongeveer driehonderd mensen geboekt. Op de gean nuleerde vlucht van gisteren te rug naar Thailand stonden 350 toeristen ingeschreven. IBM gaat 15.000 banen schrappen londen - Het Amerikaanse computerconcem IBM gaat 15.000 banen schrappen bij de Europese activiteiten. De mees te banen zullen verloren gaan in Groot-Brittannië. Dat zei de Britse zakenkrant Financial Mail op basis van betrouwbare bronnen. Volgens de krant schrapt IBM de banen omdat aandeelhouders veel druk zou den uitoefenen om de kosten omlaag te brengen. Ook zouden ze ontevreden zijn over de ge daalde beurskoers. Rollercoaster breekt in stukken brussel - Een treintje in een rollercoaster in het Belgische pretpark Bobbejaanland is tij dens de rit doormidden gebro ken. De twee helften van de trein remden af, maar botsten daarna op een laag punt tegen elkaar. Ongeveer 25 passagiers raakten lichtgewond. Vier van hen zijn met nekklachten over gebracht naar het ziekenhuis. Zij konden dezelfde dag nog naar huis. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast 1 kwartaalabonnement en ontvang j de eerste 2 weken gratis! J Ik betaal: j automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) I Naam DM/QV l Adres I Geboortedatum e-maÜT I Bank/giro* l Handtekening: I Uitsluitend bij automatische incasso J Stuur deze bon op in een ongefrankeer- I de envelop naar Leidsch Dagblad, tav I afd. Lezersservice. Antwcordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, af bel OSOO-l 711 (gratis) I E-mail lezersservicet? hdc nl of surf Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011 Armin van Buurens Oueensday Party: zeven uur snoeiharde dansmuziek op de Garenmarkt. Foto: Taco van der Eb door Herman Joustra leiden - Je zou hem een edelsmid kun nen noemen. Een edelsmid van zwart goud, van vurig vinyl, van dampende dansplaten. Leiderdorper Armin van Buuren staat al geruime tijd te boek als een van 's werelds beste deejays, als ie mand die de kunst van het aan elkaar smeden van singles en elpees tot in de puntjes beheerst. Dat maakt hij dan ook volkomen waar op Koninginnedag, op 'Armin's Queensday Party'. Zeven uur dansmuziek, zeven uur feest op de Ga renmarkt in Leiden, de stad waar hij naar school ging en studeerde. Nou ja, wel een feest met een snoeihard tintje. Want wat Armin van Buuren en zijn kompanen Perry O'Neil, Mischa Da niels en All Hands On Decks het publiek voorschotelen, is snoeihard. Dat blijkt 's ochtends al om een uur of elf bij de soundcheck. Onder het motto: 'doet alle apparatuur het?' Nou heren, die doet het zeker. De muziek van Toto laat de ramen trillen. Een bonkende bassdrum dreunt van muur tot muur en doet hier en daar wat argeloze voorbijgangers op de vlucht slaan. Oei, dat is behoorlijk pittig voor de oren. Wat heet pittig, schadelijk is een betere benaming. Naar huis dan maar voor een paar oordoppen voor de middagsessie. Verstandig, want daarmee is het een stuk beter toeven op de Garenmarkt. Als het officiële feest tegen drie uur losbarst, klinkt het in elk geval een stuk aangena mer. Nou ja, minder pijnlijk. Want mensonterend hard blijft het. Te gen een uur of drie geselt 'Owner of a lo nely heart', de grote hit van Yes versne den tot dansnummer, het dan nog schaarse publiek. Dat druppelt aanvankelijk mondjesmaat het plein op. Maar zo tegen vijven staat er al een aardig gezelschap van enkele honderden dansliefhebbers. Vol is het nog zeker niet. De muziek is dan na een uurtje kabbelen (qua tempo, niet qua volume) weer een stuk onstuimiger ge worden, met de vier heren van ATI Hands On Decks voor even achter de draaitafels. Nerveuze, opgejaagde mu ziek, met een prominente rol voor een beukende bassdrum. Als de versterkte hartenklop van een pa ranoïde reus, zo klinkt het. Klappen als mokerslagen. Tot groot plezier van de vele danslustigen, die dan nog genoeg ruimte hebben om ritmisch rond te springen. En wie daar geen zin in heeft staat heupwiegend of hoofdknikkend mee te deinen op het geweld. Zo tegen achten is het plein nagenoeg vol. En de sfeer is nog uitbundiger, met Van Buuren zelf weer aan het werk. Klapwiekend en huppelend stuitert me nige liefhebber in het rond in het sper vuur van muzikaal geweld. Minuut na minuut, uur na uur. Schier onvermoei baar. Blijkbaar maakt Van Buuren bij sommi gen tot dan toe onvermoede krachten los. Tot even na tienen. Dan is het afge lopen. Zoals gepland. Tot teleurstelling van de dansliefhebbers. Ach, ieder zijn meug. Voor een enkeling klinkt de plotselinge stilte als muziek in de oren. De oordoppen kunnen weer de broekzak in. heerlen/anp - De actiegroep Bush Busters heeft als opmaat naar het bezoek dat president Bush aankomend weekeinde aan Limburg brengt, de presi dentiële route voorzien van wit te kruisen en allerlei spreuken. Daarmee protesteert de groep tegen het 'moorddadige beleid van de Amerikaanse president'. Op verschillende plaatsen langs de route richting het Ameri kaanse oorlogskerkhof in Mar graten zijn spreuken aange bracht als: 'Bush war criminal', 'Shame on you' en 'A murderer comes to town'. De groep noemt het een schande dat 'de ze oorlogsmisdadiger met alle egards wordt ontvangen'. door Tim Brouwer de Koning den haag/oude wetering - Mo lenaar Jos van der Donk uit Ou de Wetering heeft het land be hoed voor een 'blamage'. Tot zijn verbijstering zag hij op de televisiebeelden van Koningin nedag dat bij een decormolen tje op het Haagse Malieveld de wieken in de rouwstand ston den. Hij belde stad en land af, met als resultaat dat 's avonds tijdens de jubileumshow ter ere van koningin Beatrix de wieken in de vreugdestand stonden. ,,Ik had het zo'n afgang gevon den", zegt Van der Donk daags na Koninginnedag. „Prins Claus was nota bene bescherm heer van de molens, dus konin gin Beatrix kent zeker het ver schil tussen rouw- en vreugde stand. Ik vond het geen porem. Vandaar dat ik meteen ben gaan bellen, toen ik in een flits had gezien dat de wieken van (advertentie) Tentoonstelling Topmodellen «4 Willy Wortels Kinderwerkplaats, vandaag en morgen 13-16 uur: maak een vlinderkast Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 vmiv.museumboerhaave.ni het molentje in de feesttent ver keerd stonden. Eerst naar aller lei 0900-nummers, maar dat schoot niet op. Na een tip van de ANWB kwam ik via 0900- 8844 bij de Leidse politie. Die verbond mij gelukkig door met de politie Haaglanden. Het kostte aanhouder Van der Donk daarna weinig moeite meer om de Haagse agenten van de ernst van de blooper te overtuigen. Die vonden het ook slordig, zegt de molenaar. Even later kreeg de bewoner van de Googermolen telefoon van Joop van der Ende's Stageholding, die het naadje van de kous wil de weten. De rouwstand, zo onderwees de molenaar zijn gehoor, is als de 'gaande wiek' na het laagste punt is vastgezet. Het leven is dan voorbij. Maar op Koningin nedag hoort de 'aankomende wiek' voor het laagste punt te worden vastgezet, want dan re geert de vreugdestand. .Alle kenners weten dat, al zal het misschien 80 procent van de Nederlandse televisiekijkers ontgaan." Nu kwam alles, met dank aan de oplettende molenaar, nog op zijn pootjes terecht. De Hol landse molen maakte zaterdag avond in de juiste gemoedstoe stand zijn opwachting in de show. „Mijn actie komt niet voort uit liefde voor het ko ningshuis. Ik draag koningin Beatrix weliswaar een warm hart toe, maar ik draag vooral molens een warm hart toe." ag/gpd - De Algemene Qgen- en Veiligheids- AIVD) heeft onderschat /aarlijk Mohammed B. een uitzending van het tamma 'Reporter' bleek ond dat een lid van de en Hofstadgroep de i juni 2004 al heeft ge luwd voor de man die ikenr' ,eo van Gogh te vei rd. o mant was Mo ei B. komen geobse- de nad, de geweld- jd tegen ongelovigen, ihtingendienst vond de luwing niet geloofwaar- aet plaatsvervangend an de AIVD, T. Bot, gaf liitzending toe dat de dienst de situatie daarmee ver keerd heeft ingeschat. „Dat is natuurlijk iets waar je buikpijn van krijgt. Want je hebt iemand, naar achteraf blijkt, gewoon verkeerd getaxeerd", zei Bot. De AIVD benadrukte nog voor de uitzending in een verklaring dat die uitspraak niet in strijd is met uitlatingen met de baas van de dienst, S. van Hulst. Die zei donderdag dat de AIVD ook achteraf niets te verwijten valt. Volgens de woordvoerder van de inlichtingendienst is destijds goed gehandeld, omdat men over andere kennis beschikte. De AIVD ging ervan uit dat de informant de aandacht van zichzelf probeerde af te leiden door de schuld af te schuiven. EURO financiële wereldje be- nooit enig misverstand gulden is bij de intro- an de euro onderge- rd. Het heeft even ge- maar ook directeur van de Nederlandsche NB) en minister Zalm iciën zeggen nu hardop oers van de euro twee had moeten liet, zoals nu, gulden. Een ioorbroken. lerwaardering nlden had on- ir tot gevolg i velen de hypotheek- ger werd, maar ook dat r geld in de loonzakjes fe beslissing leidde me- rder oplopende inflatie, len gingen omhoog, i van de gulden werd ooral afgestemd op die uitse mark. Een munt toentertijd minder ster- p. Toch werd de mark n beschouwd. De D- I wel eens schade kun- len toegebracht bij hef- twijzigingen en dat zou succes van de euro in taan. Het laatste dat DNB wilde was onrust op de fi nanciële markten. Zo werd de gulden uiteindelijk geruisloos het eurotijdperk ingeloodst. Revaluatie, het weer opwaarde ren van de munt, is nu vanzelf sprekend niet aan de orde. Toch zou het minister Zalm, die kri tiek over de waarde van de euro en hoge prijzen graag weglachte, sieren eens te erkennen dat destijds wel degelijk besluiten zijn genomen waarbij vraagtekens moeten worden gezet. De bewindsman roept nu wel erg gemakkelijk dat hij nooit heeft ingegrepen omdat de concurrentiepositie van Nederland werd bevorderd. Zalm zou op zijn minst de com merciële banken in het gelijk kunnen stellen, die direct al hun kanttekeningen plaatsten bij de geheime onderhandelingen en volkomen terecht de voor- én nadelen van onderwaardering influisterden. Nadelen - vooral voor de doorsnee burger - waar aan Zalm gemakshalve ook nu weer voorbijgaat. Adriaan Brandenburg aag/gpd - De hoge inflatie [koopkrachtverlies na de ling van de euro komen tot de onderwaardering {Nederlandse gulden, and is belazerd", stelt ïmerlid De Nerée tot Bab- >te fracties in de Tweede delen die mening. Vol- minister van financiën leeft de onderwaardering Idige voordelen gebracht nze export, de economi- roei en de werkgelegen- krant publiceerde zater- n interview met directeur er van de Nederlandsche Die zei dat de gulden op >ri 1999 vijf tot tien pro- i goedkoop de euro is in- pt. Onze economie had aat bij, maar niet de acht van de burger, jzaak van de onderwaar- kwam voort uit de kop- van de gulden aan de mark, die door proble- voormalig Oost-Duits- Ink aan gewicht had in- I Eigenlijk had iedere Ne- }er 2 gulden voor een loeten betalen, door de hg aan de mark werd gulden. 'amerlid Crone heeft er begrip voor dat het kabinet Kok II heeft afgezien van een revalu atie van de gulden. „Een waar- deverhoging had voor veel commotie gezorgd en dat was slecht geweest voor het vertrou wen in de nieuwe munt. Boven dien was Nederland duurder geworden en dat is slecht voor onze export. Dat had voor een aanzienlijk verlies aan werkge legenheid kunnen zorgen." Na de invoering van de euro liep de inflatie fors op, hetgeen ook koopkrachtverlies tot ge volg had. „Maar dat kun je niet zomaar toeschrijven aan de waarde waarmee de gulden in de euro overging", vindt De Nerée tot Babberich. „Er was krapte op de arbeidsmarkt ont staan, waardoor de lonen snel stegen. En daardoor weer de prijzen." PvdA-kamerlid Crone sluit niet uit dat de introductie van de euro de burger uiteindelijk „wellicht één a twee procent" aan koopkracht heeft gekost. WD'er Blok is voorzichtiger: „Misschien hebben we wat last gehad van de goedkope gulden. Üc vind de keuze van het toen malige kabinet zo gek nog niet." Pagina Economie: 'Verzwijgen dat gulden te goed koop is ingewisseld was fout' den haag/gpd - Een koninklijk pardon voor gevangenen zat er bij het zilveren jubileum van koningin Beatrix niet in. Een royaal gebaar naar de 26.000 men sen die volgens de rechter ten onrechte in Nederland asiel aanvroegen, even min. Het kabinet wilde er niet aan en de koningin had er niets over te vertellen. Maar in de familiesfeer ligt dat anders. Daar was Beatrix bereid om vergiffenis te schenken en een royaal gebaar te ma ken. En zo verscheen zaterdagavond prinses Margarita tot ieders verrassing met de koninklijke familie op het Malie veld in Den Haag. Er ging een schok door de enorme feest tent die Joop van den Ende op die histo rische plek had laten neerzetten. 'Mar garita!' klonk het onder de vierduizend gelukkigen met een toegangsbewijs voor het bijzondere huldeblijk aan de jubile rende koningin. Het zwarte schaap van de Oranjes werd meteen herkend, schuchter wandelend tussen haar ne ven, niet goed raad wetend met het war me applaus dat ook haar verwelkomde. Na alle schimpscheuten, haatmail en bijtende krantenkolommen die ze zelf met (bijna ex-) echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn over zich had afge roepen, was dit weer even wennen. Mar garita terug in de boezem van de familie. „Ze is altijd welkom", had haar oudste broer prins Carlos anderhalf jaar gele den gezegd toen het conflict tussen de Oranjes enerzijds en Margarita en Edwin anderzijds bijna dagelijks in het nieuws was. Ook koningin Beatrix die door haar nichtje en petekind in een kwaad dag licht werd gesteld, hield nadrukkelijk de deur open. „We herkennen ons niet in het beeld dat Margarita van onze familie schetst", zei de vorstin, die hoopte dat haar zus Irene de familieverhoudingen weer zou herstellen. Hoe de breuk is gelijmd, is nog onbe kend. Het huwelijk van Margarita en Ed win liep vorig jaar stuk. Bij de begrafe nissen van haar oma en opa was ze er bij, nadat haar eerder de toegang was ontzegd tot het huwelijk van Willem- Alexander en de uitvaart van prins Claus. Met grootvader Bemhard, op wie zij ook felle kritiek had geuit, had Mar garita zich vlak voor zijn dood weer ver zoend.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1