Gulden te goedkoop ingewisseld AJ Denker BJ Doener CJ Ziener ECONOMIE Nederlandse postbode beste van Europa Lodi overtreft bod van ABN Amro Tien procent te weinig salaris na de euro Oplossing ellende aandelenlease Vacaturekrant.nl commercieel Koers euro had f 2,00 moeten zijn Hoe de val van de Muur de gulden omhoog trok Deze maand in Editie Commercieei I Geus wil geen nimum vanaf 13 Minister De Geus ale Zaken verzet zich het instellen van een wet- minimumjeugdloon voor o 14-jarigen. De bewinds- r* heeft cassatie aangetekend P ihet besluit van het ge- etSf shof in Den Haag dat deze in recht hebben op een UXe jïumloon. Dat blijkt uit n-/birief die hij vandaag aan de 15-5 de Kamer heeft geschre- ferh iinds 1996 mogen 13- en rigen licht werk verrichten. M-| Jxentrale FNV en CNV nl li :ren hebben in 2001 een szaak tegen de Staat aan- inen, omdat jongeren nu sti Idoende beschermd zijn 5-1 uitbuiting. Het gerechts- oemde het ontoelaatbaar en 14-jarigen een ande- -8 p ïandeling krijgen dan ou- 45-1 ongeren. Op dit moment igt het minimumloon 15-jarigen 17,51 euro bru- rdag. Dat komt bij een 8- werkdag neer op 2,19 bru- uur. zaterdag 30 april 2005 nTom wil r de beurs N' ERI 50 In'; iek Hoek van Holland- Amsterdam". jralO <»l Rivaal in overnamestrijd bank Italië zet zwaar geschut in amsterdam/gpd - Post krijgen waar en wanneer je maar wilt en service uitbreiden voor het midden- en kleinbedrijf (MKB). Met die strategie wil TPG Post baas blijven op de postmarkt, want met de kwaliteit zit het inmiddels wel goed. De Nederlandse postbode is de beste van Europa. Qua prijs-kwaliteitverhouding scoort TPG Post beter dan andere Europese postbe drijven. Wil TPG haar positie handhaven, dan moet het investeren in service voor de klant. Met de vrijere postmarkt komen steeds meer concurrenten en die kunnen zich juist manifesteren in het verlenen van service. TPG Post was gisteravond echter positief over de toekomst bij de presenta tie van haar 'rapportcijfer' in het Amster damse sorteercentrum. Het onderzoek naar de klanttevredenheid en de kwaliteit heeft TPG uit handen gegeven, om tege moet te komen aan de wensen van consu mentenorganisaties en de toezichthouder voor post en telecom Opta. De Nederlandse postbode heeft afgelopen jaar 96,5 procent van de poststukken bin nen 24 uur bezorgd. Alleen zijn Zwitserse collega wist meer brieven, 98 procent, de volgende dag in de brievenbus te krijgen. Zwitsers betalen dan ook 58 eurocent voor een postzegel, terwijl een Nederlander 39 eurocent afrekent. Nederlanders zijn redelijk te spreken over de postbezorging. Van de particulieren zegt 88.6 procent tevreden te zijn over TPG Post. Van de zakelijke klanten geeft 87 pro cent het postbedrijf een voldoende. Het verschil in tevredenheid uit zich in ver wachtingen die klanten hebben van het postbedrijf. Burgers hechten vooral belang aan snelheid van de postbezorging. Bedrij ven kiezen voor gemak en service. Om de tevredenheid onder klanten te la ten stijgen, wil TPG haar service uitbrei den. Opvallend is dat de ontvanger van het poststuk steeds meer centraal komt te staan. Zo draait er in het Amsterdamse sorteercentrum een proef voor een volle dig geautomatiseerde verhuisservice. Brie ven naar het oude adres worden door de computer herkend en een machine zet het nieuwe adres op de enveloppe. „Het voor deel van dit systeem is dat je het helemaal kunt uitbreiden," zegt commercieel-direc- teur Herna Verhagen. „Zo zouden klanten in de toekomst kunnen zeggen dat zij de post bijvoorbeeld op dinsdag ergens an ders willen hebben dan de rest van de week." Verder richt TPG zich in de toekomst op het MKB. „Dat was een hele moeilijke markt, met 500.000 verschillende onderne mers," aldus Verhagen. „Maar het is wel de banenmotor van Nederland. Met nieu we technieken kunnen we voor al deze on dernemers een product aanbieden. Als een middenstander extra klanten wil be reiken, kunnen we gaan onderzoeken wat de beste manier is. Dat kan een folder zijn, maar ook direct mailing (geadresseerde re- clamebrieven, red.). En die kunnen we la ten drukken en bezorgen. Zo bied je een heel pakket aan service." Milaan/ANP - De Italiaanse bank Banca Popolare di Lodi (BPL) probeert met een eigen overnamebod haar branche genoot Antonveneta te verwer ven. Dat heeft BPL gisteren be kendgemaakt. Met het bod probeert Lodi de poging van ABN Amro te torpederen om het Noord-Italiaanse Anton veneta in handen te krijgen. De Nederlandse bank presen teerde eind maart een bod van 25 euro per aandeel voor An tonveneta. Daarmee waar deerde ABN Amro de Italiaan se bank op 7,2 miljard euro. ABN Amro wilde gisteren niet reageren op de jongste ont wikkelingen. De bank is van daag op de aandeelhouders vergadering van Antonveneta en zal daar van zich laten ho ren. Lodi overtreft met zijn bod van ongeveer 7,5 miljard euro het bod van ABN Amro. BPL heeft 26 euro per aandeel over An tonveneta, maar in tegenstel ling tot dat van ABN Amro is het bod niet volledig in contan ten. Pop Lodi, zoals de bank in de volksmond heet, wil de over name voor 17,7 procent betalen met eigen aandelen en voor 69,2 procent met aandelen van zijn beursgenoteerde consu- mententak Reti Bancari. Verder moet een nieuwe obligatiele ning voor 11,6 procent voor de financiering zorgen. De concurrent van ABN Amro liet weten voor 3 miljard euro aan extra kapitaal te moeten - TomTom, Neder- j fabrikant van autonaviga- temen, overweegt een te wagen naar de effec- IT urs in Amsterdam. De on- ming meldde vrijdag dat Amerikaanse zakenban- toldman Sachs en Lehman ers heeft gevraagd om die mogelijkheid te kijken, in al lange tijd geruchten omTom een beursnote- DE ril. Het Financieele Dag- naakte er eind vorig jaar ^ing van. De onderneming O ulde zich tot dusver in stil- _pn. e telplan sluit ;,rt° Ft reisbureaus Hotelplan sluit bijna IL lft van de vestigingen in land. De reisorganisatie werkt onder de namen Brooks en Van uinen, wil terug van 59 jy|2 reisbureaus. W. de directeur van Hotelplan land, zei te hopen dat het gedwongen ontslagen de ruim 250 medewer- kan worden tot r^\j g. De filialen die overblij- itten vooral „binnen de nbranche kan pen vanaf 62 De 50.000 werknemers in onbranche kunnen ook j toekomst op 62-jarige d stoppen met werken. 'n ebben de Centrale Bran- reniging Wonen (CBW), IV Dienstenbond en FNV 3r) genoten gisteren afge- en. De afspraken zijn no- «gens kabinetsingrepen in idige vut- en prepensi- n gelingen, en gaan in per 1 ri 2006. Het ombouwen m< et vroegpensioen kost vol- en le bonden en de werkge- Wf rganisatie nauwelijks extra be Isch komt -7C l 'blondje' ede - Grolsch brengt me- ini een nieuw pilsje op de 7W Het is zachter van smaak vat 30 procent minder ca- Ïdan het bekende pilsje, uwe type komt als Grol- mium Blond in de ipen. Volgens woordvoer- oen Thönissen is 'Blond' 7 eld voor de groep consu- en die zich niet aangetrok- roeit tot de 'stevige' smaak h iet bestaande Grolsch-pils- fit alcoholpercentage is ook :4,2 procent, tegen 5 pro- in het klassieke pils. s iman Greenery ekt met ruzie recht - Topman W.S. (Valt Meijer van The Gre- het grootste handelsbe- 1 groente en fruit in Ne- id, is met ruzie vertrok- 'S he Greenery meldde gis- dat hij onenigheid had ndere bestuursleden over uwe strategie van het be- er Van Walt Meijer was pas u 1 maanden de baas bij The G lery. Bij The Greenery zijn coöperatie Voedings kr ouw Nederland (VTN) in 2500 teeltbedrijven aan- en. Zij zijn ook de aan- ■'I ouders van het bedrijf. e II verlaagt zineprijzen amsterdam/gpd - De Neder landse gulden is bij de introduc tie van de euro ondergewaar deerd ten opzichte van de Duitse mark. Daardoor werd de gulden bij de invoering van de euro eind 1998 door ons land 'te goed koop' ingewisseld. De koers van de euro had op precies twee gul den moeten liggen, of daar dichtbij in de buurt, in plaats van op de 2,20371 gulden, waartegen de euro in Nederland werd inge wisseld. Directeur Henk Brouwer van de Nederlandsche Bank raamt de onderwaardering van de gulden ten opzichte van de Duitse mark op vijf tot maximaal tien procent. De 'verkeerde' euro koers heeft een aantal gevolgen gehad voor de Nederlandse economie. Het heeft onder meer enkele jaren lang geleid tot een extra hoge inflatie. De onderwaardering van de gulden maakte van Nederland overdre ven gesteld een 'goedkoopte-ei- land'. Het droeg bij aan de oververhitting van de econo mie, die indertijd al op hoge toeren draaide. Daardoor kreeg de inflatie, die al hoog was, nog een flink duwtje in de rug. Als reactie op de extra hoge in flatie en het bijna over zijn toe ren draaien van de economie, kwam er ook weer een snellere afkoeling. De Nederlandse eco nomie raakte daardoor vervol gens extra verzwakt. De Neder landsche Bank heeft nooit openlijk over de onderwaarde ring van de gulden willenpra- ten. Vooral aan de vooravond van de invoering van de euro was het onderwerp taboe. Het lag politiek gevoelig en het zou het succes van de euro in de weg staan. De onderwaardering werd in 1997 en 1998 wel gesig naleerd door banken. Daarop volgden geruchten op de finan ciële markten dat de gulden vlak voor het vastklinken van de Europese munten nog zou wor den opgewaardeerd ten opzich te van de andere valutakoersen. Dat gebeurde niet, maar de on rust stuwde wel de koers van de gulden ten opzichte van de D- mark op. „Revaluatie was uitgesloten en daarom nooit serieus bespro ken," zegt Brouwer. „Dat komt omdat we in het verleden gi gantische crises met wissel koersen hadden. Het kwam in niemands hoofd op om te gaan rommelen met de koers van de gulden, want dat zou het ver trouwen in de kernmunten van de euro kunnen schaden." Er zijn wel studies verricht naar de verhouding van de wissel koersen. Brouwer: „Het is ook de taak van de Nederlandsche Bank om dat te doen. Het wa ren interne notities. Die zijn verder nooit ter sprake formeel gebracht in de contacten met het ministerie van financiën, laat staan in het kabinet." De kritische rapporten uit de fi nanciële werden toentertijd als 'een mening van banken' afge daan. Trots toont de zesjarige Charlotte haar eerste euro's, destijds uitgereikt door minister Zalm van financiën. Archieffoto: GPD amsterdam/gpd - Wat zou er voor de Nederlandse consu menten anders zijn gegaan als de gulden wel de juiste koers had gehad bij de introductie van de euro? Salarissen We hadden elke maand tien procent meer euro's op onze bankrekeningen gekregen. Wie in december 2001 tweeduizend gulden netto kreeg bijgeschre ven, had op 1 januari 2002 dui zend euro moeten ontvangen en niet 907,56 euro, zoals nu het geval was. Prijzen De prijzen waren ook tien pro cent hoger geweest. Een glas bier van 3,50 gulden had begin 2002 1,75 euro gekost, en niet 1,58 euro. Bezittingen Bezittingen, inclusief spaarte goeden, zijn in één klap tien procent te goedkoop inge bracht in de euro. Een huis dat op 31 december 2001 voor een miljoen gulden werd verkocht, had een dag later 500.000 euro moeten opbrengen en geen 453.780 euro, zoals nu. Schulden U had ineens tien procent min der schuld. Hypotheeklasten en andere aflossingen waren ook tien procent lager. Koopkracht De koopkracht bleef aanvanke lijk gelijk. De inkomens maar ook de prijzen vielen beide (tij delijk) lager uit. Maar door de prijsstijgingen tussen mei 1998 en 2002 veranderde dat. De concurrentiepositie De lonen waren door de om schakeling op euro's te laag, wat aanvankelijk goed was voor de concurrentiepositie. De vraag naar arbeid trok daardoor aan, met het gevolg dat de lo nen omhoog vlogen. Daardoor verslechterde de concurrentie positie van Nederland weer. Vakantie Nederlanders hadden na de in voering van de euro ineens minder te besteden, terwijl de prijzen in het buitenland niet - zoals in Nederland het geval was - ook lager waren. Het bui tenland was dus enkele jaren relatief duur. Voor vakantiegan gers van buiten was Nederland goedkoop. binnenhalen om het bod te fi nancieren. Dat bedrag ligt bo ven de eigen beurswaarde van ongeveer 2,4 miljard euro. BPL zegt met Antonveneta in grootte de vijfde bank van Ita lië te willen worden. BPL heeft deze maand een be lang in Antonveneta opge bouwd van 29,5 procent. ABN Amro had al geruime tijd een deelneming van ongeveer 13 procent en is bezig die uit te breiden. Gisteren liet de bank weten dat het belang is opge schroefd van 18,4 tot 20,6 pro cent door twee aandelenpak ketten te kopen voor 25 euro per aandeel, de prijs van het bod. De Nederlandsche Bank heeft inmiddels toestemming gegeven voor het bod. amsterdam/gpd - Op een zwaarbewolkte najaarsdag, donderdag 9 november 1989, viel na maanden onrust de Berlijnse Muur. Bijna een jaar later, in oktober 1990, werden West- en Oost-Duitsland weer één natie. Er was al het nodige voorwerk verricht: alle Oost-Duitse marken konden in de verhouding één op één worden omgeruild in West- Duitse en tegelijkertijd nam de Bundesbank de Oost- Duitse centrale bank over. Op 1 juni 1990 was daarmee de Duitse monetaire unie een feit. Die ruilverhouding was gene reus: Oost-Duitsland was zo goed als bankroet; de DDR had aan het westen een schuld van 26,5 miljard dol lar, het tekort op de lopende rekening bedroeg 12,1 mil jard dollar. Nog steeds heeft de Duitse economie zich niet volledig hersteld van de klap die haar toen werd toege bracht. Bijna tien jaar later kwam de euro. Op 31 decem ber 1998 werd de waarde van de euro ten opzichte van de deelnemende munten vastge steld. De girale euro was daarmee een feit, op 1 januari 2002 gevolgd door echte munten en bankbiljetten. Niet alleen de Duitse econo mie, maar daarmee ook de mark had door de hereniging aan kracht ingeboet. De gul den was daardoor ten op zichte van de mark sterker geworden. Maar de kracht van de gulden ten opzichte van de Duitse mark werd ge negeerd toen de waarde van de euro werd vastgesteld. De gulden trad dus te goedkoop toe tot de euro. De Neder landsche Bank en het minis terie van financiën hebben hier nooit over gepraat. Het was topgeheim. (advertentie) 3 Vac4turekrant.nl E-® Kijk op onze speciale editie voor commercieel talent. Met gerichte informatie, voordeelacties en weblogs van collega's uit het vak. ••••••••■•••■••••••••••■a TIPS TESTEN T0PBANEN amsterdam/gpd - Beleggers in aandelenleaseproductén van Dexia moeten zeker nog tot september wachten voordat zij met de bank een eindafreke ning kunnen maken. Tot die tijd moeten zij gewoon hun ver plichtingen blijven voldoen. Voor klanten van andere aan bieders als Aegon (Spaarbeleg) en Fortis is nog onduidelijk in hoeverre zij gebruik kunnen maken van het principe-ak koord dat donderdagavond tus sen Dexia en vertegenwoordi gers van een grote groep gedu peerde leasebeleggers is geslo ten. De Stichtingen Leaseverlies en Eegalease (ruim 100.000 leden), de Consumentenbond en de Vereniging van Effectenbezit ters ontkurkten donderdag avond laat de champagnefles sen. De bemiddelingspoging onder leiding van oud-bank- president Wim Duisenberg had een bevredigend compromis met Dexia opgeleverd over de 276.000 nog openstaande aan- delenleasecontracten. Volgens Dirk Bruneel, voorzit ter van Dexia Bank Nederland, kost het nog twee maanden om de afgesproken standaardrege ling toe te passen op elk van de 250 verschillende soorten lease contracten die de bank heeft uitstaan. „In september hopen we te beginnen met de eindaf rekening," zei hij. De stichtingen hebben de over eenkomst gistermorgen met een positief advies voorgelegd aan hun achterban. Als die ook akkoord gaat, staken zij de col lectieve procedures tegen Dexia. De Frans-Belgische bank Gemengde gevoelens Gedupeerde beleggers rea geerden verdeeld op het ak koord. Lody Worms uit Lely stad reageerde enthousiast op de regeling. Hoewel hij vindt dat Dexia zich in het verleden „schandalig heeft opgesteld", had hij niet ver wacht dat een deel van zijn restschuld kwijtgescholden zou worden. Toch.begrijpt hij dat mensen die alsnog met een grote schuld blijven zitten, niet blij zijn met het akkoord. Gedupeerde Andrea Nicolai noemt het bereikte akkoord „een mooie PR-stunt van Dexia". Zij had een 'fictieve restschuld' van 35.000 euro, waarvan ze verwacht nog 11.000 euro te moeten beta len. De 46-jarige moeder van drie studerende kinderen is teleurgesteld in de stichtin gen Leaseverlies en Eegalea se. „Ik vind dat die te weinig juridische kwaliteit in huis hebben gehaald." gaat ervan uit dat het overgrote deel van de betrokken klanten de voorgestelde regeling accep teert. Gedupeerde leasebeleggers krij gen volgens het akkoord twee derde korting op hun schuld bij Dexia. Als zij wat dan nog aan schuld rest in een keer aflossen, krijgen ze daarop een derde ex tra korting. Beleggers die op tijd bezwaar hebben gemaakt tegen de geldigheid van hun lease contract, omdat ze meenden dat hun partner mee had moe ten tekenen, krijgen een volle dige kwijtschelding van hun schuld. Wel worden in alle ge vallen de restschulden verre kend met mogelijke positieve resultaten uit andere contrac ten van dezelfde klant. Verder verruimt Dexia de cou- lanceregeling voor personen die door verplichte afbetalingen van leaseschulden in de finan ciële problemen zouden kun nen komen. Tot nu toe heeft de bank zo'n 360.000 aanvragen voor die coulanceregeling ge kregen en er daarvan ongeveer tachtig procent gehonoreerd. Belangengroepen die niet bij de bemiddelingspoging waren be trokken, waren gisteien heel wat minder te spreken over het compromis. „De democratie wordt op deze manier weer met voeten getreden," mopperde Piet Koremans van het Platform Aandelenlease (PAL). „Dit voor stel gaat alleen over de rest schuld en spreekt verder niet over het door de beleggers in gelegde geld. Wij vinden dat we daar ook recht op hebben. Ons advies is dan oolc accepteer dit voorstel niet en stap naar de rechter." Ook de Vereniging Consument en Geldzaken, die procedures voert tegen Aegon (Sprintplan) en Fortis (Groeivermogen), ziet nu geen reden om daarmee te stoppen. „Wij zijn niet bij het overleg betrokken. Voor ons is dit akkoord alleen van toepas sing op Dexia," aldus Anton Weenink, juridisch adviseur van de vereniging.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7