Historisch bezoek 'vijand' Peking BUITENLAND Massale fraude bij Spaanse rijexamens VS en Italië oneens over schietincident Poetin belooft Abbas hulp als Israël meewerkt Jong Vietnam wil boek over oorlog sluiten Reeks aanslagen kost 31 Irakezen het leven Oppositieleider Taiwan: China moet hervormen Blij met een beetje regenwater Bush promoot AOW-plan tijdens prime time op tv tiilitair doodstraf ien sergeant van het ise leger is veroor- de doodstraf wegens ig op collega-militai- ;weit twee jaar gele- >eant Hasan Akbar p 23 maart 2003 hand- ■■h in een tent en schoot Cp de militairen. Er vie- doden en veertien ge- Volgens zijn raadslie- lide de tot de islam be- ikbar door nadat zijn hem voortdurend gepest en zijn religie T^ij 's de eerste militair Ioorlog in Vietnam die od is veroordeeld voor schieten van een an- tair.De laatste militaire in de VS was in 1961. tromingen menië zaterdag 30 april 2005 ih- jen v 1 Brown is opvolger De Britse premier in een interview met ie Times minister iciën Gordon Brown teerd als zijn opvolger. )rdt al langer getipt als ide premier, maar zelden expliciet over opvolging gepraat. In iew zegt Blair dat een uitstekende pre- 2ijn". Volgens Britse >u Blair in het verleden hebben beloofd dat zijn tweede ambts- leiding van Labour aan hem zou over- pen dit niet gebeurde machtsstrijd tussen lijn losgebarsten. irpornojager ngerstaking HMarc Vervloesem, de Barde Belgische bestrij- die nu zelf op verdenking van mvan kinderen, is sinds A in hongerstaking. advocaat doet hij tegen zijn aan- iVervloesem zit sinds :er in de cel na nieu- ichten. Hij was al ver een strafzaak. De in Nederland be toen hij met zijn p Morckhoven in 1998 it Zandvoort opere- litse pedofiel ontmas- £t internationale net- hij daarbij vermoedde, jevonden. door onze correspondent Erwin Tuil Peking - China moet democrati sche hervormingen doorvoeren. Dat is een voorwaarde voor de hereniging van Taiwan met het Chinese moederland. Dat heeft de leider van de Taiwanese op positionele Kuomintang, Lien Chan, gisteren gezegd voor een gehoor van studenten aan de Universiteit van Peking. „De omvang en snelheid van de huidige politieke hervormingen op het vasteland (de term voor China in Taiwan) laten nog for se ruimte voor verbeteringen", zei Lien, wiens speech live op tv werd uitgezonden. De leider van de partij, die China van 1911 tot 1949 regeerde, kreeg bij binnenkomst een staande ovatie van de studenten. Lien zei ook dat de status quo tussen beide landen niet moet worden verstoord. Lien is in China om de zeer gespannen sfeer tussen Taiwan en de Volksrepubliek te verbeteren. De betrekkingen verslechterden, nadat het Chi nese Nationale Volkscongres een wet aannam die China de mogelijkheid geeft Taiwan met 'niet vreedzame middelen' in het gareel te krijgen, als de 'op standige provincie' het in het hoofd haalt zich onafhankelijk te verklaren. Het is voor het eerst sinds de burgeroorlog van 1949 dat de leider van de nationalistische Kuomintang voet zet op Chine se bodem. Officieel verkeren Taiwan en de Volksrepubliek nog steeds in staat van oorlog. Omdat de Kuomintang, net als de communistische partij, het principe huldigt dat Taiwan en de Volksrepubliek herenigd moeten worden, krijgt Lien alle ruimte om een succes te maken van zijn achtdaagse bezoek. Er is de afgelopen dagen gespe culeerd dat Lien en de Chinese president een officieel einde aan de staat van oorlog zouden verklaren. Daarmee zou een obstakel zijn weggenomen voor hereniging. Maar de Taiwanese delegatie spreekt dat tegen. Lien zit niet in de regering en is geen president. Zijn bezoek aan China heeft in Taiwan tot felle protesten geleid. Hevige regenval in van Roemenië heeft n cj>pen week geleid tot irstromingen. Honder- n zijn ondergelopen, duizenden huizen itort. Legerhelikopters igsbootjes van de na- de pikken op ramp- ilachtoffers op van wat Ie autoriteiten de erg- omingen in vijftig IWeg- en treinverkeer ig ontregeld en onge- mensen zijn tijdelijk iracht in hoger gelegen k. Het waterpeil zou nu in het dalen zijn. ismokkel ■igaretten je Duitse douane heeft pen partij van 9,3 mil- ^tlretten onderschept die /ig was uit China. De jjïaat ervan uit dat de si- van vervalste merken, »stemd voor de Neder- iarkt. De sigaretten za- n container die volgens documenten schoenen in vanuit China via de in Hamburg was inge- e zes vermeende orga- n van de smokkel zijn uden. e: blokhut thausen' - Het Oostenrijkse urn Baumax is zwaar in jegaan. In een recente E biedt het bedrijf een ilokhut aan onder de lauthausen'. In Mau- was in de Tweede We- een nazi-concentra- raar meer dan 100.000 omkwamen. Na talloze Ji besloot Baumax de de blokhut te veran- De catalo- p de naam Mauthau- d werd echter niet te- Lid of vernietigd. Een fdewerker van Baumax frg deelde telefonisch ,jk mee dat het om 'dat f' ging- en doden iegtuigcrash Peru is een toestel van ianse luchtmacht met nensen aan boord kort. Niemand heeft het m Het tweemotorige vliegtuig was volgens teiten bezig aan een vlucht. Het ongeluk in de buurt van Pisco 300 kilometer ten zui- le hoofdstad Lima ligt. lak van de crash is nog E barcelona/gpd - Ruim hon derd autorijscholen in Spanje worden met sluiting bedreigd omdat ze zijn betrokken bij grootschalige fraude bij rijexa mens. De afgelopen tien jaar hebben naar schatting 12.000 automobilisten op oneerlijke manier hun rijbewijs in de wacht gesleept. Wie om de een of andere re den niet in staat was het schriftelijk examen met goed gevolg af te leggen, werd tegen betaling van 1200 tot 3000 eu ro een handje geholpen. De meest gevolgde methode was het gebruik van de mobiele te lefoon, die voor dit speciale doel op de trilstand werd ge zet. Eenmaal in het examen bankje meldde de kandidaat aan zijn contactpersoon bui ten de examenruimte welke vragenlijst hij kreeg te beant woorden. Vervolgens werden hem door die contactpersoon de multiple choise-antwoor den (1, 2 of 3) met trilsignalen doorgeseind. De contactpersonen behoren tot een netwerk dat in heel Spanje actief is. Volgens de politie was de bende goed ge organiseerd. Behalve rijschool houders waren ook ambtena ren van het ministerie van ver keer bij de fraude betrokken. Zij hadden voorkennis van de examens. Ze speelden aan de organisatie door welke exa- menlijst op een bepaalde da tum in een bepaalde plaats werd gebruikt. Daardoor kon den kandidaten zich voorbe reiden. De vereniging van au torijscholen is niet verbaasd over de fraudezaak. De voor zitter zei gisteren dat zijn orga nisatie al jaren geleden bij de politie aangifte heeft gedaan van deze praktijken, maar dat daar nooit op is gereageerd. De mensen die gebruik maak ten van de telefoonmethode waren volgens de politie van 'laag cultureel niveau'. Een aantal kon niet lezen en schrij ven. Anderen hadden geen tijd om te studeren. De zaak kwam aan het rollen na een anonie me tip. Vijfhonderd agenten hebben vijf maanden gewerkt aan de 'operatie spiekbriefje'. washington/anp - Amerikaan se en Italiaanse functionarissen die samen onderzoek hebben gedaan naar het schietincident in Irak waarbij een Italiaanse veiligheidsagent om het leven kwam, zijn het niet eens gewor den over een conclusie. De Italiaanse veiligheidsagent Nicola Calipari kwam op 4 maart om het leven toen Ame rikaanse militairen het vuur openden op de auto waarin hij de Italiaanse journaliste Giuli- ana Sgrena naar het vliegveld van Bagdad begeleidde. Sgrena was kort daarvoor vrijgelaten door haar Iraakse gijzelnemers. Ze raakte gewond bij de schiet partij. Direct na het incident verklaar de het Amerikaanse leger dat de wagen met Calipari en Sgrena te hard op een Amerikaanse controlepost was afgereden en niet reageerde op stopsignalen en waarschuwingsschoten. Vol gens Sgrena reed de auto niet te hard en was er sprake van op zet. De journaliste had zeer kri tische artikelen geschreven over de Amerikaanse bezetting van Irak. Het Amerikaanse nieuwspro gramma CBS News meldde gis teren dat een Amerikaanse sa telliet het incident heeft geregi streerd. Uit de beelden zou blij ken dat de wagen met Calipari en Sgrena met een snelheid van bijna 100 kilometer per uur op de controlepost afreed, twee keer zo snel als Sgrena heeft be weerd. Darfur - Kinderen in de Sudanese regio Darfur verzame len regenwater om te gebruiken als drinkwater. De vluchtelingen in de regio leven onder erbarmelijke om standigheden in opvangkampen. Ondanks de aanwezig heid van waarnemers van de Afrikaanse Unie worden er nog steeds op grote schaal etnische zuiveringen doorge voerd in het gebied. De Sudanese regering steunt Ara- bisch-talige milities en bendes die met geweld en ter reur zwart-Afrikaanse stammen verdrijven. De Afrikaan se Unie heeft deze week de hulp van de NAVO ingeroe pen in een poging verbetering te brengen in de situatie. Foto: Reuters tel aviv/gpd - Rusland wil de Palestij- nen pantservoertuigen, helikopters en communicatie-apparatuur leveren. Het is ook bereid de training te verzorgen van Palestijns veiligheidspersoneel. Maar alles hangt af van Israëls bereid heid tot medewerking, en daarom stond president Vladimir Poetin gisteren in Ramallah in feite met lege handen. Dat neemt niet weg dat hem in de Mu- kata, het kantoor van president Mahm- oud Abbas, een warm welkom ten deel viel. Met Palestijnen getrouwde Russi sche vrouwen zwaaiden met Russische vlaggetjes, er was een erewacht en een Palestijns muziekkorps speelde zo goed en zo kwaad als het ging het Russische volkslied. Vervolgens legde Poetin een krans bij het graf van Abbas' voorganger, de vorig jaar overleden Jasser Arafat. Na een gesprek van ruim een uur hiel den Abbas en Poetin een gezamenlijke persconferentie. De Palestijnse presi dent sprak van „een historisch bezoek dat laat zien dat Rusland vrede en stabi liteit in het Midden-Oosten nastreeft, op basis van een eind aan de Israëlische be zetting en de stichting van een onafhan kelijke Palestijnse staat". Hij zei ook dat zijn Palestijnse Bestuur klaar is om on derhandelingen te beginnen met Israël over een duurzame regeling van het conflict. Hij kondigde aan dat de Pales tijnen zullen doorgaan met het eenzijdig uitvoeren van hun verplichtingen vol gens de Routekaart, het internationale vredesplan. Volgens Abbas zal „iedereen die de veiligheid in gevaar wil brengen" worden aangepakt. Israëls premier Sha ron zei donderdag dat hij het nog te vroeg acht om met de uitvoering van de in 2003 gelanceerde Routekaart te be ginnen. Hij wil dat het Palestijnse Be stuur eerst 'de Palestijnse terroristische infrastructuur' ontmantelt. Poetin was naar het Midden-Oosten gereisd met een plan voor het bijeenroepen van een internationale conferentie over het Mid den-Oosten in Moskou, het komend na jaar. In Cairo, waar hij woensdag te gast was, en gisteren in Ramallah werd dat uitvoerig geprezen. Israël, het Palestijnse Bestuur, Jordanië, Egypte en de partners van het Kwartet (Amerika, de EU, de VN en Rusland) zouden aan de bijeenkomst moeten deelnemen. Maar Poetin moet al bij zijn vertrek uit Moskou hebben ge weten dat zijn initiatief geen enkele kans maakt. Israël is er faliekant tegen en ook de Amerikaanse regering vindt het „nu niet de juiste tijd". In Ramallah probeer de Poetins minister van buitenlandse zaken, Sergey Lavrov, het voorstel te redden door te verklaren dat Rusland geen topconferentie op het oog heeft maar „een bijeenkomst op hoog niveau van deskundigen, zoals die regelmatig worden gehouden". washington/gpd - President George Bush van de VS reageer de gisteren op zijn dalende po pulariteit en vastgelopen cam pagne voor hervorming van de sociale zekerheid met een pers conferentie, die op alle belang rijke Amerikaanse tv-kanalen gedurende prime time live werd uitgezonden. Opnieuw legde de Amerikaanse leider uit waarom het volgens hem een goed idee is om vrijwillige particuliere be leggingsrekeningen te introdu ceren in de Amerikaanse AOW. Twee maanden geleden begon Bush een campagne van 'zestig stops in zestig steden', gericht op de toekomst van de oude dagsvoorziening in de VS, maar het Amerikaanse volk weigert tot dusverre warm te lopen voor zijn ideeën. Morgen zitten de eerste honderd dagen van zijn tweede termijn als presi dent erop, en het Witte Huis lijkt zich zorgen te maken over het gebrek aan voortgang. Her vorming van de sociale zeker heid is de belangrijkste natio nale prioriteit van Bush. Hij geeft tegenwoordig iedere maand een persconferentie, maar het was alweer een jaar geleden dat de president om acht uur 's avonds - als veel mensen thuis zijn en de tv aan staat - antwoord gaf op vragen van journalisten. Hij benadmk- te dat het een vangnet moest blijven voor de lagere inkomens en suggereerde dat hogere in komens met minder AOW toe zouden kunnen. Zware taak voor nieuw kabinet Nijver volk is vooral bezig met vergroting van welvaart bag dad/ anp - Een dag nadat Irak een nieuwe kabinet had gekregen, is het onrustige land gisteren getroffen door een lange reeks autobomaansla gen. Aan het einde van de dag telden ziekenhuizen tenminste 31 doden en meer dan hon derd gewonden. Het ging om een ogenschijnlijk goed gecoördineerde actie, waarbij vooral de Iraakse poli tie en legerpatrouilles het doel wit waren. De meesten van de twaalf autobomaanslagen von den gisterochtend plaats in en rond de hoofdstad Bagdad. Au to's werden vernield, winkels vlogen in brand en bloed stroomde over de straten van de wijk Athamiya, waar vier au to's in de lucht vlogen. Een van de doelwitten was een restaurant waar veel agenten en leden van de Nationale Gar de aan het ontbijt zaten. De politie en het leger worden door opstandelingen gezien als heulers met de Amerikaanse bezettingsmacht. Om de chaos te vergroten schoten rebellen ook een serie mortiergranaten af op het overwegend soenniti sche Athamiya. In de plaats Madaen, ongeveer 40 kilometer ten zuiden van Bagdad, explodeerden drie au to's. Een stond bij een politie post, een tweede bij een zie kenhuis en een derde bij een moskee. Door de acties in bei de steden kwamen circa 23 personen om en raakten meer dan negentig mensen gewond. Ook in diverse plaatsen ten noorden van Bagdad, Baquba, Balad en Dujail kwamen perso nen om. Dodelijke explosies deden zich verder voor in de Koerdische stad Arbil en de zuidelijke sjiitische stad Basra. De serie aanslagen maakt de kersverse regering duidelijk dat de opstandelingen ondanks een aantal relatief rustige maanden nog net zo sterk zijn als altijd. Dat leek ook de boodschap van de Jordaanse opstandelingenleider Abu Mu- sab al-Zarqawi. De aanvoerder van de Iraakse tak van het ter reurnetwerk al-Qaeda zei op een bandje dat gisteren op dook dat er meer zelfmoord aanslagen zullen komen. De Amerikaanse president George W. Bush heeft de nieu we Iraakse premier telefonisch gefeliciteerd met zijn regering. Hij benadrukte dat er ondanks de vele aanslagen wel degelijk vooruitgang is geboekt in Irak. Hij liet echter in het midden wanneer de Amerikanen zich uit het land zullen terugtrek ken. hanoi/anp - Bijna twee op de drie Vietnamezen zijn jonger dan dertig jaar. Ze hebben het formele einde van de Vietnam- oorlog, vandaag precies drie decennia geleden, niet meege maakt. Deze generatie Vietna mezen wil het boek sluiten over wat in hun land „de Ameri kaanse Oorlog" heet. Het is tijd om definitief door te gaan en de banden te verstevigen met de voormalige agressors, zo vindt ook premier Phan Van Khai. Vietnam staat vandaag wel met ceremonies stil bij de val van Saigon, het huidige Ho Chi Minh-stad. Na dertig jaar zijn Zuid- en Noord-Vietnam nog altijd politiek herenigd, maar het Aziatische land is momen teel vooral bezig om het com munistische gedachtegoed van de overwinnaars van 1975 in lijn te brengen met de lucratie ve kapitalistische groeiplannen. Precies dertig jaar geleden ram den Noord-Vietnamese tanks door het hek rond het huidige Paleis van de Hereniging in Sai gon. Kort daarop verlieten de laatste Amerikanen en angstige Zuid-Vietnamezen met heli kopters de stad vanaf het dak van de Amerikaanse ambassa de. Na 1975 zijn honderdduizen den vermeende tegenstanders van het communistische be wind in heropvoedingskampen gestopt en moesten ze hun ba nen en bezittingen opgeven. De repressie leidde tot een massale vlucht van (Zuid-)Vïetnamezen, onder wie veel intellectuelen, naar het buitenland. Na de invoering van de politiek van „economische vernieu wing" in 1986 betrad Vietnam voorzichtig de wegen van het kapitalisme, en dat is nu overal in het land zichtbaar. Voor de meeste inwoners van de lang gerekte natie is de hard be vochten heilstaat van weleer er intussen ook een van vrij on dernemerschap en van meer openheid. Wie door Vietnam reist, vindt er dan ook een ver warrende mix van een omge ving in afbrokkelende Sovjetstijl en een op westerse leest ge schoeid straatbeeld. Dat laatste is vooral zichtbaar in een vergelijking tussen de huidige hoofdstad Hanoi in voormalig Noord-Vietnam en Ho Chi Minh-stad in het zui den, ongeveer 2000 kilometer van elkaar verwijderd. Ho Chi Minh-stad is nog altijd een vooral 'westerse' stad, met par ticulier ondernemerschap, mo derne mode en een bruisend nachtleven. Hanoi heeft dat na dertig jaar wel deels overgenomen, maar ademt nog altijd een meer communistische sfeer, zicht baar in de overheidgebouwen in Sovjetstijl en bijvoorbeeld het statige mausoleum waar het gebalsemde lichaam ligt van 'Oom Ho' Chi Minh, de op richter van de Vietnamese communistische partij. „De oorlog" is in beide steden terug te vinden in standbeel den, gedenkplaten, musea en in de namen van toeristenbars die .Apocalypse Now" of „Good Morning Vietnam" he- ten. Voor de overgrote meer derheid van de Vietnamezen is de oorlog toch vooral iets uit het verléden, de 58.000 gedode Amerikanen en de naar schat ting drie miljoen gestorven landgenoten ten spijt. Respect voor de veteranen en voor bij voorbeeld de grote schare ge handicapten en verminkten door Amerikaanse ontblade- ringsmiddelen is er wel, diep en oprecht. Vietnam is echter voortÉbezig met de toekomst, met geld ver dienen en met vergroting van de welvaart. Het land is intussen de op één na grootste exporteur van kof fie en de op twee na grootste exporteur van rijst op aarde. De 'agressor' van weleer, de VS, is momenteel het belangrijkste exportland. De 83 miljoen Vietnamezen, met een gemiddelde leeftijd van 25,5 jaar, hopen dit jaar op toetreding tot de wereldhan delsorganisatie WTO. Daarmee zal het in naam nog altijd com munistische land definitief „mondialiseren". Velen hopen dat daarna de politieke hervor ming volgt: de komst van meer politieke partijen, vrije me ningsuiting en een vrije pers. Dertig jaar na de val van Saigon zijn die waarden nog altijd uit beeld. Dansers houden de oude vlag van Noord-Vietnam omhoog tijdens een herdenkingsplechtingheid. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5