Bedrijfswinst minder belast BINNENLAND 'Automobilist gaat in 2008 per kilometer betalen' 3Hang-oudeen hangplek voor seniorep Hoogste aantal gewonden op het spoor in tien jaar tijd Met het Meubelplein naar het V" Meubelplein Leiderdorp r olitiechef acht van iuistering VNO/NCW: Sigaar uit eigen doos Leider Hofstadgroep had minstens 100 volgelingen Stil afscheid van Claudia, Charlotte en Marieke Tv-maker Peter R. de Vries gaat met PDRV politiek in Drukte op Schiphol Win een reis met Meubelplein Leiderdorp naar andere beroemde pleinen van Europa! ag Hemelvaartsdag open A4, afslag 6. Gratis parkeren. Info: (071) 541 65 85 of vw.meubelplein-leiderdorp.nl r schikking bouwfraude o - Het kabinet is giste- oord gegaan met een schikking tussen de d en de bouwonderne- de bouwfraude. Rijk, ies, gemeenten en wa- jpen zien af van proce- j de rechter, terwijl eorganisatie Bouwend ind 73,5 miljoen euro Eerder werd overeen- ng bereikt over 65 mil- f w aar dat werd door het fat afgewezen als te mager, tn te 10 jende visser pijler dam land - De Belgische vis- eebrugge 28 is gisteren !dl -isd na een aanvaring pijler van de Ooster- ikering. De stuurman RT laap gevallen. De drie le I e bemanningsleden ke ich te redden door op te klimmen, vlak de kotter omsloeg. rper toezicht 'prijsvechters da^G - De Inspectie Ver- Waterstaat (IVW) ver- het toezicht op kleinere o indse prijsvechters. De ;en van dergelijke lucht- di latschappijen uit bij- ild Turkije en Egypte te veel gebreken. Dat 'f t het jaarverslag van de ide e. De verscherpte con- dt niet voor prijsvech- ;asyjet en Ryanair. Af- jaar heeft de inspectie een buitenlands toe- mtroleerd. In 15 pro- de gevallen mocht het ias vertrekken nadat de iming was verholpen. voor hulp d bijna op c - Het geld voor de :he hulp aan jongeren is halverwege dit jaar al ij door dreigen in de :n lelft van dit jaar 25.000 deji op de wachtlijst te be- Dat meldde de geeste- ec ondheidszorg Neder- pZ). Staatssecretaris plksgezondheid) liet gis tten dat ze de situatie in houdt. Ijaar voor «n afvalbaas - Het gerechtshof in I heeft gisteren een 59- imegenaar tot een ge- istraf van tien jaar ver wegens het doden van verker Jan Burgers uit érder moet hij de na- len van het slachtoffer uro schadevergoeding De man had een zake- ict met de afvalbaas. wen liggen st wakker Bijna een kwart van danders (vier miljoen had in 2001 proble- slapen. Vrouwen lig- r wakker dan mannen, wen ging het om 28 bij mannen was het 18 De slaapproblemen evolking zijn vergele- 1987 ook toegenomen. 16 procent in een pe il twee weken proble- ïebben met slapen. i vervolging naaktfoto's Icht - Justitie stelt geen Ing in tegen twee verzor- j in februari naaktfoto's jnvan dementerende be- kin een Brunssumse jtelling. Het OM heeft de waardelijk gesepo- kVel vindt justitie het lelijk dat ze onverhoeds ikten van bejaarden is, waarin ze zich niet verweren. im/gpd - De ex-politie- Hilversum is door het looi en Vechtstreek op ief gezet. De 42-jarige )rdt verdacht van ver- ig in dienstbetrekking. ;eld voor het onderzoek moord op Pim Fortuyn zak hebben gestoken. oord op Fortuyn in Hil- gaf de politieman lei- i het onderzoek door de ie. Hij zou in die perio- t voorjaar van 2002 een van tenminste 10.000 het onderzoeksbudget zak hebben gestoken, ie het onderzoek zit de is in Baarn. Hij is ont- or de beschuldiging en dat hij op non-actief is Ik word al aan de paal 1 terwijl het onderzoek nde is." Op de vraag of .huldig is, zegt hij: ,,Ik i heel ander verhaal, 'klaring heb ik gegeven fardt nu onderzocht." den haag/gpd - Het belastingta rief dat bedrijven betalen over hun winst, gaat fors omlaag. Het kabinet hoopt het zo voor bui tenlandse bedrijven aantrekkelij ker te maken zich in Nederland te vestigen. Met een vennoot schapsbelasting van 26,9 pro cent (nu nog 31,5) heeft Neder land een van de laagste tarieven van Europa. Volgens staatssecretaris Wijn (Financiën) kan de belasting verlaging ingaan op 1 januari 2007. In totaal scheelt dat de schatkist bijna 2,2 miljard euro aan inkomsten. Dat geld wordt grotendeels weer op het be drijfsleven zelf verhaald. Dat gebeurt doordat bedrijven niet meer onbeperkt hun be drijfspanden mogen afschrijven van de belasting. Ook wordt de fiscale regel voor verliescom pensatie beperkt tot acht jaar. „Van een bedrijf dat daarna nog steeds verlies draait, kun je je afvragen of het bestaansrecht heeft", vindt Wijn. „Sommige bedrijven speculeren te veel op wat ze krijgen van de fiscus. Met ons plan worden winstge vende bedrijven die bijdragen aan de economie bevoor deeld." De Tweede Kamer is in meer derheid voor het plan. Wel wil len de partijen eerst de verschil lende maatregelen tegen elkaar afwegen. Volgens Wijn wordt de vastgoedsector 'ietsje' bena deeld door de plannen. Be drijfspanden kunnen niet lan ger in veertig jaar worden afge schreven en daama met vette winst doorverkocht. Bedrijfs panden worden voortaan ge taxeerd op hun werkelijke waarde. Bedrijven mogen hun kantoren niet meer afschrijven wanneer de boekwaarde beneden die werkelijke waarde is gezakt. Wijn: „Het is eigenlijk van de gekke dat bedrijven nu kosten mogen aftrekken die ze hele maal niet hebben." Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland zijn teleurgesteld over de kabi netsplannen voor verlaging van de winstbelasting. VNO-NCW spreekt van een 'sigaar uit eigen doos', omdat de verlaging van het tarief gefinancierd wordt met lastenverzwaringen elders. Bovendien zouden de plannen schadelijk zijn voor vernieu wende bedrijven. Volgens MKB-Nederland ogen de kabinetsplannen sympa thiek. Maar dë organisatie voor middelgrote en kleine onderne mers vreest dat de 'herstructu rering' van de winstbelasting een rem kunnen betekenen op investeringen van bedrijven. De ondernemers hekelen vooral het voornemen om de afschrij vingsmogelijkheden op de on roerend goed te beperken. Het kabinet had volgens VNO- NCW juist moeten kiezen voor het introduceren van een speci ale lagere heffing voor bedrij ven die investeren in kennis en die nieuwe producten en tech nieken ontwikkelen en gebrui ken. den haag/gpd - De leider van de terroristische Hofstadgroep, de voortvluchtige Syriër Re- douan al I., heeft de afgelopen zeven jaar in Nederland zeker honderd volgelingen gerecru- teerd voor de radicale islam. Het zijn vooral Marokkaanse jongeren. Een onbekend aantal van hen is bereid tot geweld te gen ongelovigen. Dat blijkt uit nieuwe gegevens uit het vertrouwelijke politie dossier over de Hofstadgroep. Het terreurnetwerk van de Syri ër lijkt daarmee vele malen gro ter dan de groep terrorismever dachten die nu vastzit. Dinsdag staan twaalf verdachten van het Hofstadnetwerk voor de Rotter damse rechtbank. In Amster dam loopt het proces tegen de moordenaar van Theo van Gogh, Mohammed B., volgens justitie ook lid van de Hofstad groep. De kiem voor het netwerk legde Al I. in Drenthe, waar hij vier jaar zat als asielzoeker. Van daar uit ronselde hij geestver wanten in tal van asielzoekers centra. Daarna deed hij dat ook in de rest van Nederland. Alleen al in Schiedam en Amsterdam zou de Syriër honderd volgelin gen hebben geronseld, zo heeft een belangrijke nieuwe ver dachte deze maand tegen de politie verklaard. Volgens deze Ahmad al A. uit Zierikzee, die de Hofstadleider al sinds eind jaren negentig kent, doen deze jongeren precies wat hun spiri tueel leider zegt. Al A. is giste ren voor 14 dagen in bewaring gesteld. Hij wordt ervan ver dacht lid te zijn van een terro ristische organisatie en het aan zetten tot gewapende strijd. Uit het politiedossier blijkt ook dat de Hofstadleider in contact stond met geestverwanten in Europa, Afrika en het Midden- Oosten. Recentelijk nog heeft Al I. in Nederland gebruik ge maakt van een crimineel net werk van paspoortvervalsers en mensensmokkelaars. Die con tacten, onder meer in Zierikzee en Valkenswaard, hebben hem ook geholpen bij zijn vlucht naar Syrië op 2 november 2004, de dag van de moord op Van Gogh. De vlucht was anderhal ve week van tevoren voorbe reid. (advertentie) den haag/gpd - De automobilist moet vanaf 2008 per gereden kilometer gaan betalen. Om te beginnen rond om steden, en zes tot acht jaar later op alle snelwegen. De heffing moet uiteindelijk jaarlijks 5,5 miljard euro opbrengen. In ruil daarvoor verdwijnt de wegenbelas ting en wordt de aanschafbelasting (BPM) drastisch verlaagd. Dat stelt een werkgroep onder leiding van voormalig ANWB-directeur Nouwen voor. In de brede werkgroep, aangeduid als het Platform An ders Betalen voor Mobiliteit, zitten zestien bestuurders uit bedrijfsleven, overheid en organisaties zoals de ANWB en de milieubeweging. Gezien het brede draag vlak is de verwachting dat Verkeersminister Peijs het advies zal overnemen. Ook zij ziet de heffing als een eerlijker systeem, omdat er voortaan geen belasting voor het bezit van een auto wordt betaald, maar een bedrag voor het gebruik van de weg. Peijs wil dat een volgend kabinet een besluit neemt om de kilometerheffing in te voeren, dus pas na 2007. De Tweede Kamer heeft echter meer haast. Een Kamer meerderheid is voor de kilometerprijs en wil deze kabi netsperiode al de knoop doorhakken. Het rapport van de werkgroep-Nouwen is nog niet he lemaal af. Het Centraal Planbureau (CPB) moet nog enkele voorstellen doorrekenen. Volgens Nouwen gaat het niet meer om jaartallen, maar om de verhouding van heffingopbrengsten tussen rijk en bedrijfsleven. Er komt een onafhankelijk landelijk incassobureau voor de inning van de heffing. „We moeten nog invullen hoeveel geld er naar het Rijk gaat en hoeveel in wegen wordt gestoken", aldus Nouwen. Hij denkt dat het ad vies over twee weken aan de ministers Peijs (Verkeer) en Zalm (Financiën) kan worden aangeboden. Er komt in elk geval geen vaste kilometerprijs. Het be drag dat automobilisten per gereden kilometer moeten betalen, is afhankelijk van tijdstip, plaats en milieuken- merken. In de spits en rondom de grote steden zal dus meer moeten worden betaald. Eigenaren van dieselau to's zijn duurder uit dan bezitters van milieuvriendelij ke auto's. De invoering laat nog even op zich wachten. Volgens deskundigen is het pas in 2014 mogelijk alle auto's uit te rusten met kastjes die de gereden kilome ters registreren. Zowel bestuurders van personenauto's gaan betalen, als bestuurders van bestelauto's en vrachtwagens. In de tussentijd zal de verkeerssituatie rond de grote steden en de luchtkwaliteit verder verslechteren, voor spellen wetenschappers. Daarom komt de werkgroep- Nouwen nog met een voorstel om al eerder te gaan be talen op knelpunten. Ongeveer rond 2008 moet voor wegen rond de vier grote steden en andere knelpunten zoals Den Bosch, Eindhoven, Arnhem en Nijmegen ex tra worden betaald. Tussen 2014 en 2016 moet dan op alle snelwegen een kilometerprijs ingaan. zoetermeer - Als eerbetoon aan de 31-jarige Claudia en haar dochters Charlotte en Ma rieke hebben schoolkinderen gisteren in Zoetermeer roze ballonnen opgelaten. Dat ge beurde na de uitvaartdienst in de katholieke Nicolaaskerk. Enkele honderden nabe staanden en andere betrokkenen woonden de dienst bij. De moeder en haar dochters van 5 en 3 jaar werden op 6 april door de echtgenoot en vader om het leven gebracht. De lichamen werden gebracht door twee witte lijkwagens, voorafgegaan door een open auto beladen met bloemen en kransen, vooral witte en rode rozen. Buiten volg den tientallen belangstellenden zwijgend de plechtigheid. De stilte buiten de kerk werd alleen onderbroken door een enkele snik toen twee kleine witte kistjes de kerk binnen werden gedragen. De kistjes waren bedekt met een krans van witte rozen en li la lathyrus. Beide meisjes nemen ook hun favoriete knuffel mee het graf in. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - Onder zijn ini tialen 'PRDV' heeft misdaadver slaggever Peter R. de Vries een politieke partij opgericht. Hij wil met zijn partij 'die links noch rechts is' meedoen aan de parlementsverkiezingen van 2007. Mede-oprichters van de partij zijn oud-mediaman Jan Nagel en oud-politievoorlichter Klaas Wilting. Vorige maand werd al bekend dat het drietal politieke ambities had. De Par tij voor Rechtvaardigheid, Daadkracht en Vooruitgang, is aangemeld bij de Kiesraad. Met de partij willen de drie 'de bakens in de maatschappij op een aantal elementaire punten verzetten', laat De Vries weten. Hij wil nu niet zeggen wat er in het partijprogramma staat. Be kend is dat de PRDV voor het invoeren van een sociale dienstplicht is, zodat jongeren werkervaring op kunnen doen. Het is volgens De Vries nog niet besloten dat hij lijsttrekker van de partij wordt, 'al ligt dat mis schien wel voor de hand'. De PRDV mikt op minstens twaalf zetels. Als voor de verkie zingen uit peilingen blijkt dat de partij er veel minder haalt, haakt De Vries af, zei hij giste ren. De PRDV wil niet meedoen aan lokale verkiezingen. Premier Balkenende zei giste ren tijdens zijn wekelijkse pers conferentie dat het mooie van een democratie is dat nieuwe partijen kunnen worden opge richt. Hij is niet bang voor een eventuele komst van De Vries naar Den Haag. „De verkiezin gen zijn in 2007, er is nog ge noeg tijd om hier bij stil te staan." Volgens de premier moet eerst maar blijken of de partij van de grond komt. den haag/anp - Het aantal treinreizigers dat ge wond is geraakt, is in 2004 op het hoogste niveau terechtgekomen van de afgelopen tien jaar. In to taal vielen er 138 gewonden. Dat blijkt uit het gis teren gepubliceerde jaarverslag van de Inspectie Verkeer en Waterstaat. De meeste gewonden vielen door botsingen. De ernstigste ongevallen vonden plaats in Amster dam en in Roosendaal doordat machinisten van passagierstreinen rode seinen misten. Bij de frontale botsingen vielen onder de reizigers meer dan zestig gewonden. Sinds 1993 zijn er geen passagiers meer omgekomen. Bovendien lopen veel passagiers verwondingen op doordat ze uitglijden op een glad perron of van een trap vallen. Bij het in- en uitstappen van de trein raken mensen soms beklemd tussen de deuren of vallen ze tussen het perron en de trein. Afgelopen jaar zijn twee treinreizigers bij derge lijke ongevallen omgekomen. In Helmond viel een man tussen de trein en het perron, nadat hij met de vertrekkende trein was meegerend. In au gustus kwam in Apeldoorn een man in een scoo- tmobiel onder de trein, nadat hij van het perron was gereden. Het aantal dodelijke slachtoffers onder reizigers in sinds 1993 nooit meer dan twee geweest. De ernstigste botsingen tussen treinen gebeuren doordat een van de gevaartes een rood sein negeert. De al jaren stijgende trend is afgelopen jaar verder doorgezet. In totaal is 353 keer een trein niet gestopt voor een rood sein, een jaar eerder waren dat nog 315 gevallen. De Nederlandse Spoorwegen en Railion zullen in de psychologische tests voor machinisten extra aandacht besteden aan het risico van lage waak zaamheid. Ook wordt er bij treinbestuurders op aangedrongen geen onbevoegde personen in de cabine toe te laten en niet te veel te bellen. Het aantal dodelijke slachtoffers op overwegen is het afgelopen jaar wel afgenomen. Er waren ze ventien dodelijke slachtoffers onder weggebrui kers door een aanrijding met een trein, veel min der dan de 28 in 2003. De veiligheid van baan- werkers is nog steeds onvoldoende. eigen hangplek te creëeren, een zogeheten hang-oud. „We hebben al veel tips gekre gen over de inrichting van zo'n hang-oud zegt woordvoerster Elke van Wageningen. „Zo zijn er suggesties voor een jeu des boulesbaan, verwarmde bank jes met overkapping en het plaatsen van platanen. In Zuid- Europa zie je veel van die plek ken, waar de ouderen uit het dorp eikaar opzoeken." Eigenlijk zijn hangplekken voor ouderen van alle tijden. Het ou- derenbankje onder de grote èik heet in Zuid-Holland het 'leu genbankje', in Zeeland spreken ze van de 'klapbank'. Daar wor den de meest fantastische ver halen verteld. Op verschillende plaatsen in het land hebben ouderen al hun eigen officiële hangplek ken. In Leerdam staat een bank met overkapping voor een vaste groep gebruikers. In Venray fungeert een gezellige zithoek als ontmoetingsplek. En in het Amsterdamse Buitenveldert is een hangplek voor ouderen met jeu des boules, een damtafel en pergola. Mathieu Gielen, ontwerper van speel- en hangplekken voor jongeren, ziet wel iets in een le vensgroot album als trekker op een hang-oud. Het mooiste zou een plek zijn waar alle genera ties samenkomen. „Het moet iets zijn dat lokt tot communi catie. Ouderen willen hun rela tie met de wereld behouden, al is het maar als observant en commentator. Ze worden maar weinig aangesproken op wat ze weten en kunnen." Volgens ontwerpster Jootje Vaas moet het een plek zijn waar iets te zien valt en veel mensen langskomen. „Vaak zie je bij dorpen een in- en uit gaande weg, waar iedereen die komt of vertrekt wordt gezien. Dat geeft reden tot praten. De hangplek moet interessant zijn en meestal ontstaan ze toeval lig. Bij de inrichting ervan moet je ouderen beschutting geven tegen regen en wind en ze moe ten er ook kunnen zitten." Wie wil ervaren hoe een hang- oud kan uitpakken, kan van daag terecht op de vrijmarkt in Groningen. Daar is een caravan speciaal ingericht voor hangou- deren om bij te komen van Ko ninginnedag. Het initiatief komt van Morgengezondweer- op.nl, dat onderzoek doet naar hart- en vaatziekten onder vijf tigplussers. door Thea van Beek schiphol - Het begin van de meivakantie zorgde gisteren voor extra drukte op de luchthaven Schiphol. Vooral in de vertrekhal hielden zich enkele duizenden reizigers meer op dan normaal. Dit weekeinde re kent de luchthaven op ongeveer 130.000 reizigers per dag. Foto-. ANP/Olaf Kraak den haag - Ze hangen wat bij elkaar op straathoeken, bij bouwplaatsen en aan de haven of klitten samen op bankjes. Wat oudere mannen, het werk zame leven voorbij. Ze bekijken voorbijgangers, praten over vroeger of vervallen in geza menlijk zwijgen. In Oude Pekela zijn ze die 'hangouderen' zat. In winkel centrum De Helling werd een samenscholingsverbod voor bejaarden ingesteld. De oude ren zouden het winkelend pu bliek wat al te nauwlettend ga deslaan en ontnamen het zicht op etalages. Na de storm van kritiek op het samenscholings verbod, besloot het Nationaal Fonds Ouderenhulp voor de mannen van Oude Pekela een

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3