Clownshater maakt clownsdrama MEDIA \G or Voetbal en amusement blijven gewoon Derk Bolt nu op zoek naar vorige levens v toev Televisie kan ontwikkelingen flink versnellen mogeüjP AVRO: 50 banen op tocht Fiscus wil dagelijks op televisie uitleg geven Ipnnenglossy In stopt terdam - Mannenglossy I houdt op te bestaan. Het 3 irige blad draagt onvol- - ide bij aan het resultaat - uitgever De Telegraaf Tijd- iften Groep. De grondleg- ran de glimmende man- jladen had een oplage van I iveer 17.000 stuks. Er wer- h vier mensen. Op 15 juni I It in het tijdschrift afscheid I imen van de lezer. Het i| mer dat 4 mei in de winkel I ral een reguliere uitgave De laatste jaren zijn er veel nenbladen bijgekomen in osk. Dat is deels de onder- geworden van MAN. „We - heel lang de enige geweest, door adverteerders auto- sch voor ons kozen. Maar het grotere aanbod, zijn <j komsten van advertenties iq Ier geworden", zei uitgever o, lèle Kukler. 1 Iziel Pascoe Amsterdam erdam - Het bekende Brit- itective-duo Dalziel Pas- ïeemt in mei een aflevering le tv-serie in Amsterdam )at heeft de KRO bekend- aakt. Warren Clarke (Andy iel) en Colin Buchanan er Pascoe) spelen samen 5 Nederlandse acteurs, die ;cast worden. De twee ac- waren twee jaar geleden Nederland voor het KRO- ctivefestival. Daar ontstond dee om een aflevering in terdam op te nemen, meldt nroep. De aflevering, gere- erd door Clarke, zal waar- I nlijk medio volgend jaar bij I 10 zijn te zien. De produc- in handen van de BBC, de en Shooting Star, dat eer- Ie films Kruimeltje en Pie- ell maakte. I: Bevrijding en nelse Honderd rsum - De radiozender doet donderdag 5 mei streeks verslag van het Be- ngsfestival in Zwolle. Een iter wordt de Hemelse lerd uitgezonden, de lijst leste albums ooit. Dat liet j diozender donderdag we- Jormaliter wordt de He- e Honderd op Hemel- sdag uitgezonden, maar at Bevrijdingsdag en He- aartsdag op dezelfde dag n, is de lijst een dag later te steren. er reclame J televisie in erdam - Het eerste kwar- r, 'an 2005 is meer geld be- riaan televisiereclame op ederlandse zenders. Dit uit bekendgemaakte cij- ran SPOT, de brancheorga- ie van de reclamebedrijven le Nederlandse televisie- ers. Ten opzichte van het e kwartaal van 2004 werd ;3 ar 5,7 procent meer geld - geven aan tv-reclame. Vo- ar stegen de reclamebeste- :n al licht met 1,4 procent. le veel sterkere stijging in erste kwartaal van 2005, SPOT nog niet te spreken ien definitief herstel van de memarkt, maar noemt de s bemoedigend. De retai- telecombedrijven en finan- instellingen gaven met na- ïeer geld uit aan televisie- me. uw tekent voor ee jaar bij NPS rsum - Jeroen Pauw heeft nieuw contract voor twee getekend bij de NPS. Daar- blijft hij een van de vaste lentatoren van het NPS- RA-actualiteitenprogramma KA. Ook gaat Pauw in het iwe seizoen een aantal the- avonden presenteren ,en tikkelt hij samen met Paul eman een nieuw interview- 1 ramma voor de VARA en 1 Pauw (44) begon zijn baan bij de radio. In 1989 Ihij presentator van het Nieuws. Sinds 2000 maakt :ogramma's voor BNN en 03 werd hij presentator 10VA. rin de Groot I eiding Net 5 erdam - Karin de Groot is emd tot programmaleider et 5. Dat meldde SBS deze De Groot, nu nog werk- lals producent bij Ende- begint naar verwachting augustus bij Net 5. De pro- maleiding van SBS Broad- ig (SBS 6, Net 5 en Veroni- met de komst van De tweer compleet. Vorige id werd al bekend dat Tina mp is aangesteld als pro- tnaleider van SBS 6. Karin oot begon haar televisie- re in 1991 bij de 5 Uur eerst als redacteur en la- 5 uitvoerend producent, na stond ze aan de basis Ishi en Van Dijk en Hart in De laatste jaren was ze bij mol verantwoordelijk voor amma's als Love Letters, id Cooking, De TV Make- 16 Pack. SBS 6 v Homeshoppingpro- sfc's- «s of Hazzard. actie alk VerWies. Interactieve ima's. Gouden Gids Di- filmkome- Snfilms. .documen- YORIN 06.00 YorKiddin'. Kinderprogram ma. 09.00 Homeshopping. 14.45 Fraggle rock. Kinderserie. 15.15 Caitlin's way. serie. 15.45 The secret life of us. dramase rie. 16.40 Powder Park. serie. 17.40 Yorin design. Woonprogram- ma. 18.10 Kicken! 19.05 De farm. avontuurlijke afvalra ce. 20.30 CSI: New York. actieserie. 21.25 Yorin travel. Reismagazine. 22.25 Jensen! Talkshow. 23.20 Pat's life. Autobiografisch programma. 23.50 Blue murder, politieserie. 00.45 Homeshopping. 01.45 RTL Nieuws. 06.30 Einde. versla- „Bij de omroep komst staat de n, lijke functie centr, scheppen en beho\ne. samenhang in de sa. ving, die de neiging elkaar te vallen. Er ziji organisaties die dat do*, maar juist de omroep ka, daarbij de moderne me<L zetten. Neem Boer zoekt vrouw. We hebben daarmj6 00 Jetlx- Gevarieerde kinderpro- het beeld van de boer en hei. gramma s- platteland in tien weken ge-Retegoeie reclames, kanteld, iets dat anderen jareij® Batman forever, avonturen- kost. Televisie kan ontwikke- L Il[m - lingen flink versneUen. Thf .fast and the fur,ous- ac' Het mooie is dat we ons niet tot de media hoeven te beper ken. We kunnen aan een pro gramma een organisatie han gen. Spoorloos bijvoorbeeld biedt mensen dan actieve hulp bij het zoeken, en aan Ook dat nog kun je een consu mentenorganisatie verbinden. Die richten we niet zelf op, maar je kunt samenwerken met bestaande clubs. Dat ben je effectiever en machtiger. Ook samenwerking met ande re omroepen is mogelijk, maar ik ben tegen een staatomroep. Dat is een principiële keuze. De verenigingen blijven. Niet alleen hun ledental telt, maar vooral ook het bereik. Omdat er weinig meer is dat hen van zelfsprekend ~ut it out. Satirisch filmpro- ^Jamma. dgffs. filmkomedie, ^^ltprogrammering: Babe den!* hoefte, blieke o. komst ht gatorfuncx geeft aan v» belang is, en dat aan, via dium. De KRO gaat ai», van content, ofwv een opdracht van invullen. Nu moeit drie tv-kanalen en\ zenders, maar straks dat heel anders. Ned&j 2e bindt, gaan mensen zelf op zoek naar anderen die dezelfde vi sies delen. Het doel- groepdenken is juist sterker geworden, niet meer op basis van de grote, oude denomina- toren, maar op basis van le vensstijlen. Dat moet de publieke omroep weerspiegelen. Wij hebben onderzocht wie zich aange sproken voelen door de waar den van de KRO, en dan heb je het over 3,5 miljoen men sen. Mijn nieuwe publieke omroep rekent dan ook juist af met het oude bestel, dat al lang niet meer de hele bevol king representeert. Als het mij lukt om die 3,5 miljoen men sen te binden, dan heb ik een heel belangrijke maatschap pelijke functie vervuld. Het is waar dat mensen nu al tijd toegang hebben tot de in- cs >da l en, den a menei. ders, dit dienen n- 1 11 y eerste abt J heid voor de omroepen, en daarmee als etalage voor hun themakana len en de andere media waar op ze hun content aanbieden. Die drie zenders worden door één coördinator gevuld met programma's uit het totale aanbod. Het moeten ook bre de kanalen zijn, met alle gen res. Ik zie niets in een kleine publieke omroep die zich op hoofdtaken richt, zoals de WD en de Raad voor Cultuur willen. Dat wordt een margi nale omroep voor een elite, waar wél het hele volk voor betaalt. Dat levert geen bijdra ge aan de sociale cohesie." Reageren? media@hdc.nl Patrick van den Hurk Hilversum - De AVRO bereidt zich met behulp van extern ad viseur Price Waterhouse Coo pers voor op de fikse budget korting die de omroep over twee jaar te wachten staat. Alle A-omroepen moeten het vanaf 2007 naar verwachting met cir ca 7,5 miljoen euro per jaar minder doen. De AVRO wil dat opvangen door veel efficiënter te gaan werken, met mogelijk zo'n vijftig mensen minder. Ge dwongen ontslagen worden daarbij niet uitgesloten, zo meldt de omroep. De bezuiniging op personeel zal namelijk maar voor een deel via natuurlijk verloop kunnen verlopen, simpelweg door con tracten niet te verlengen. Er komt wel een sociale begelei dingsregeling voor medewer kers van wie de functie komt te vervallen. Op dit moment heeft de AVRO 231 medewerkers. Ondanks tegenslagen zijn de publieke zenders vol vertrouwen Zelf houdt hij helemaal niet van clowns. Integendeel zelfs. „Dat gooi- en smijt werk, het struikelen over drempels en paaltjes, dat heeft me altijd geïrriteerd." Amsterdam - Voor het goede doel schoof Bavo Galama, auteur, cabaretier en presentator van het RTL-programma Gek op Wielen, zijn antipathie echter eenmalig aan de kant. Galama, bij veel mensen nog immer bekend van Ook dat nog, schreef de dertiendelige AVRO- jeugdserie Villa Neuzenroode, bestemd voor kinderen van 8 tot 12 jaar, waarin een hoofdrol is weggelegd voor clowns. CliniClowns, wel te verstaan, en die zijn - gelukje voor Galama - net weer een tik keltje anders. CliniClowns zijn clowns die optreden in ziekenhuizen of bij zieke kinderen thuis. Galama: „Er zit een hele filosofie achter de wereld van die clowns. Ze hebben niet te veel schmink op, wel altijd dat rode dopneusje, niet teveel clownskleren. Ze blijven als per sonage dicht bij 'gewone' mensen." Villa Neuzenroode, geregisseerd door Camiel Schouwenaar, is bedoeld als tv- lokkertje voor de ambitieuze, gelijkna mige website die op 9 mei officieel van start gaat. Via deze site kunnen zieke kinderen vanuit huis contact onderhou den met de CliniClowns en met elkaar, onder meer met behulp van webcams. „Kinderen kunnen bijvoorbeeld ook Scène uit de dertiendelige AVRO-serie Villa Neuzenroode. Foto: GPD/AVRO spelletjes spelen en via de site chatten met enkele van de clowns die in de serie voorkomen." De serie, die de komende week dagelijks te zien is (te beginnen met maandag), draait om de clowns Ips en Fie die een villa erven van de freule Van Stoeth tot Strompeltvoort. Ips wil niets van de villa weten, maar drie kin deren in het ziekenhuis lezen in het tes tament dat het huis wordt nagelaten aan alle clowns in de wereld. Er wordt een clownsvergadering georganiseerd om de zaak te bespreken. Intussen doet de meedogenloze zakenman Victor de menti verwoede pogingen de villa zelf in bezit te krijgen. In de serie is ook te zien hoe de zieke kinderen, die natuurlijk een rol in de serie hebben gekregen, samen, een fantasiehuis op internet bouwen. Volgens de schrijver is de serie span nend én grappig tegelijk. ,,Als ik naar mijn eigen kinderen kijk, weet ik dat dét is wat ze graag willen zien. Die combi natie is overigens knap lastig voor elkaar te krijgen. Als het niet spannend genoeg is, worden alle grappen flauw en omge keerd, als de grappen niet goed genoeg zijn, loopt de spanning weg." Villa Neu zenroode draait overigens niet alléén om de clowns, wil Galama trouwens nog wel even benadrukken. „De serie gaat net zoveel over de (zieke) kinderen. Hoe is het nu om daar te liggen? De kinderen zijn in feite de motor van het verhaal, zij zetten de acties in gang. Zij sporen de clowns aan op avontuur te gaan." Monique Brandt Villa Neuzenroode van 2 toten met 7 mei dagelijks om 9.00 uur op Z@ppelin. Op werkdagen twee afleveringen achter el kaar. Nederland 2 en 3 verliezen hun kijkcijferkanonnen aan de tv-zender Tien van John de Mol. Hoe wordt dat verlies aan amusement en voetbal opgevangen? Met amusement en voetbal, aldus de netcoör dinatoren. door Dolf Rogmans Hilversum - Bij de omroepen van Nederland 2 en 3 is het top drukte. Er moeten nieuwe pro gramma's bedacht worden. John de Mol slaat het een na het andere gat in de program mering van de publieken. Na Ivo, Linda en het eredivisie voetbal van Nederland 2, heeft hij deze week bij Nederland 3 kijkcijferkanon Jack Spijkerman weggehaald. „Het vertrek van Jack Spijker man is een tegenslag. Niet al leen vanwege de hoge kijkcij fers, maar ook omdat een pro gramma verdwijnt dat typisch is voor Nederland 3. We moe ten voorkomen dat de commer cie onze successen wegkaapt", zegt Lennaert van der Meulen, netcoördinator van Nederland 3. Een antwoord op het vertrek van Spijkerman heeft hij al klaar: „We willen op zaterdag avond een vergelijkbaar breed, kritisch, leuk programma neer zetten. Of dat tegenover Kop spijkers op Tien komt of later op de avond valt nog te be zien." Het vertrek van Spijkerman zorgt voor een flinke deuk in de toch al matige marktaandelen van Nederland 3. Van der Meu len: „Nederland 3 haalt nu 's avonds gemiddeld iets boven de acht procent. Ons doel is 8,5 procent. Het vertrek van Kop spijkers betekent een verlies van een half procent marktaan deel. Dat is veel, aangezien Spijkerman maar vijftig minu ten televisie per week maakt." Van der Meulen begrijpt wel waarom Talpa Media van De Mol met Spijkerman contact heeft opgenomen. „Ze hebben de rechten op de Champions League niet binnengehaald. Dan moeten ineens 180 uur te levisie met iets anders worden gevuld." Volgens Van der Meulen heeft de publieke omroep begin dit jaar al maatregelen genomen om de komst van De Mol te pa reren. „We hebben het doel los gelaten om een marktaandeel te halen van veertig procent. Met drie andere sterke partijen in de markt is dat onhaalbaar. Het doel is nu 33,5 procent voor de drie publieke netten sa men. Nederland 3 gaat zich meer dan voorheen op jong volwassenen richten. Dat doen we onder meer door in de voor avond met iets nieuws te ko men voor de programma's B& W en Vara Live. Verder moeten we aan de slag met de zaterdag avond." Zover Van der Meulen weet, vertrekken niet meer medewer kers van de omroepen op Ne derland 3 naar Tien. Paul de Leeuw heeft aangegeven bij de Vara te blijven, net als Jörgen Raymann van de NPS. Op Nederland 2 ziet netcoördi nator Ton F. van Dijk alleen maar 'kansen' en geen 'proble men' nu het voetbal en de TROS-sterren verdwijnen. „Ne derland 2 is heel succesvol en strijdt met RTL 4 om wie de De publieke omroep verwacht goed beslagen ten ijs te komen met veel voetbal uit het buitenland en de Champions League, en amusement van onder anderen Paul de Leeuw, Reinout Oerlemans en Jörgen Ray mann. Foto's: GPD/AVRO en EPA best bekeken zender van Ne derland is. In zo'n situatie ver ander je weinig aan de pro gramma's, want het gaat goed. Het vertrek van een aantal mensen geeft de mogelijkheid iets nieuws te beginnen. Dat wordt, zeker in het begin, min der goed bekeken. Het markt aandeel van Nederland 2 is nu zeventien tot achttien procent. Dat zal substantieel dalen tot, denk ik, veertien tot vijftien procent. Het precieze getal is niet belangrijk, wel de pro gramma's die we zullen gaan maken." Van Dijk noemt wat voorbeel den van de vernieuwingsdrang op Nederland 2. „Ivo Niehe gaat weg, maar daar komt Reinout Oerlemans voor terug. Die gaat onder meer een Pulse- achtig programma maken. We denken met Reinout wrat meer jongere mensen te kunnen trekken. Bij de sport hebben we alleen de eredivisie verloren. Dat heeft gevolgen voor de zon dagavond. Om zeven uur ver valt Studio Sport. Dat is verve lend. We gaan later op de avond een sportprogramma maken waarin we buitenlands voetbal groot gaan brengen. En we willen wat meer met drama gaan doen. Over twee weken nemen we besluiten." Van Dijk meent dat de publieke omroep ook na september nog amusement zal brengen. „Ik noem het een gelegenheidsar gument als Spijkerman zegt dat hij vertrekt omdat het amuse ment verdwijnt. Als een pro gramma typisch publiek amu sement is, dan is het Kopspij kers wel. Ik vind wel dat we op Nederland 2 voortaan anders naar het amusement moeten kijken. Het mag niet één op één uitwisselbaar zijn met wat de commerciële omroepen doen. Daar hebben we in het verleden twee of drie voorbeelden van gezien en daar worden we dan op afgerekend. Amusement moet ook herkenbaar van de publieke omroep zijn." Volgens Van der Meulen is het onverstandig om het vertrek van de kijkcijferkanonnen van Nederland 2 en 3 aan te grijpen om één publiek net op te hef fen. „Op Nederland 3 zenden we veel mooie programma's uit waar tweehonderdduizend mensen of minder naar kijken. Die herhalen we nu twee of drie keer, zodat toch nog zeshon derdduizend mensen ze zien. Dat kan niet meer als je maar twee netten hebt. Dus een net er af halen, is eigenlijk kapitaal vernietiging." den haag/anp - De Belas tingdienst onderzoekt de mogelijkheden voor een ei gen dagelijks programma op televisie. Het programma van enkele minuten zou overdag nissen half septem ber en half oktober dit jaar op de buis moeten. De fiscus ziet het als een van de mogelijkheden om bur gers er op te wijzen dat de dienst vanaf 2006 de huur- en zorgtoeslag, tegemoetko mingen voor kostewran huur en zorg, gaat uitkeren. De Belastingdienst keert sinds dit jaar al tegemoetko mingen uit voor kosten van kinderopvang. Om iedereen goed te infor meren over de wijzigingen en burgers op tijd hun aan vragen te laten doen, wordt vanaf augustus een groot schalige voorlichtingscam pagne opgezet. De Belasting dienst zet daarvoor naast waarschijnlijk een tv-pro- gramma, in ieder geval spot jes op radio en tv en adver tenties in dag- en weekbla den in. In september ont vangen ruim 6 miljoen huis houdens een aanvraagfor mulier voor de huur- of zorgtoeslag. Wie voor 1 no vember reageert, krijgt in de cember voor de eerste keer een toeslag. Hilversum - Hij komt over als de vleesgeworden nuchterheid. Toch presenteert Derk Bolt vanaf vanavond acht weken lang een programma over de onverklaarbare herinneringen van mensen aan situaties uit een ver verleden. In Wie was ik? gaat Bolt op pad met mensen die gedetailleerde verhalen vertellen over plekken waar ze nog nooit zijn geweest. Voordat het zover is, wordt die kandidaat via een trance, opgewekt door re gressietherapeut Louis de Bie, naar die herinne ringen aan 'vroeger' geleid en worden zoveel mo gelijk details opgediept. Zo zien we in de eerste aflevering hoe de 32-jari- ge Margriet Metz opeens Lilian heet en in 1843 op het platteland van Frankrijk blijkt te zijn opge groeid. Als echtgenote van een bankier sterft ze in het kraambed. Tijdens een tocht door de voor haar onbekende Zuid-Franse stad Pau blijkt haar beschrijving van de stad gedetailleerd overeen te komen met oude kaarten en tekeningen. Een on derwijzer blijkt een voormalige graanboer uit Aken, een antiekhandelaar herinnert zich als Oostenrijkse pianist en schilder. Volgens de presentator zijn 'bizar' en 'frappant' vermoedelijk de meest door hem gebezigde woorden tijdens de opnamen van de wonderlijke reeks. Al beschouwt hij zichzelf nadrukkelijk als ongelovige op het vlak van reïncarnatie. „Maar nuchter beschouwd kun je in het leven niks uit sluiten. Dus kan ik ook best met gepaste afstand en veel verbazing naar de ervaringen van kandi daten kijken. Als presentator hoéf ik niet te gelo ven, een beetje afstand is juist goed. Ik besef dat er veel mensen zijn die er wel in geloven: prima. Mij zul je niet aan de Dalai Lama horen uitleggen dat reïncarnatie niet bestaat, net zoals ik de Paus niet ga uitleggen dat God niet bestaat. Je moet je af en toe wel open stellen om een eindje verder te komen in het leven." Volgens eindredacteur Paul Vertegaal past het programma goed in de KRO-geest. De oorspron kelijke serie, in Denemarken een groot succes, zoomt vooral in op het feit dat mensen daadwer kelijk vorige levens hebben. De KRO pakt het naar eigen zeggen heel anders aan. „We zien het als een programma met bijzondere verhalen van Derk Bolt duikt vanaf zondag in de wereld van de onverklaarbare herinneringen van mensen aan situa ties uit een ver verleden. Foto: GPD/Daniel Ashes gewone mensen zoals ook Memories en Wonde ren Bestaan, Spoorloos en Boer zoekt Vrouw. We doen geen uitspraken over reïncarnatie, sterker nog, we gebruiken dat woord liever niet in het programma. We omarmen de gedachte erachter niet, maar we staan er wél voor open. We zijn in feite de verwonderde toeschouwers langs de zij lijn." Het programma probeert feitelijk vast te leggen wat in de regressiesessies wordt verteld. Bolt gaat vervolgens op pad om die details te checken. In totaal ondergingen zestig mensen, geworven via de verschillende vriendenkringen van de pro grammamedewerkers, een regressiesessie. „Iets anders dus dan een regressietherapie, en het ge beurt ook niet onder hypnose", benadrukt Verte gaal. „De kandidaten houden voortdurend de controle over zichzelf en herinneren zich woor delijk wat ze hebben verteld." Uiteindelijk bleken acht deelnemers een plausibel en verifieerbaar verhaal te hebben. Het zijn verhalen over gewone mensen uit het verleden: een tuinman, een broodbakster, een vrouw die in 1938 in Berlijn woont. Vertegaal: „Een verhaal over iemand die in 1200 in een Nederlandse stad leeft is bijna niet na te trekken omdat er bijna geen enkel gebouw of plein bestaat uit die tijd in Nederland. Er moet natuurlijk wel bewijs te vinden zijn." Bolt: Het is fascinerend dat iemand die nog nooit in Pau is geweest die stad zo gedetailleerd kan beschrijven. Zo heb ik veel dingen gezien die merkwaardigerwijs bleken te kloppen. Maar ja, stel dat je vader je vroeger elke dag het verhaal voorlas van die bakkerszoon uit de middeleeu wen die elke dag door de smederij straat naar zijn werk liep, langs de kerk met die prachtige ge brandschilderde ramen. Dat ben je misschien vergeten, maar het zit toch opgesloten in je hoofd. Ik denk dat het zoiets is, dat in je hoofd een nieuw verhaal wordt gemixed uit reeds opge sloten herinneringen. Zelf heb ik eens gedroomd dat de Dag des Oordeels was aangebroken. De wereld was in chaos, het decor had mijn onder bewustzijn volgens mij regelrecht uit de film In- dependance Day opgediept. Uiteindelijk moes ten de mensen naar de hemel of de hel. De be slissing werd genomen in een quizshow, geleid door Dick Passchier. Dat is pas bizar." Monique Brandt Wie was ik, zondag20.50 uur via Nederland 1.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 27