'We hebben ons te snel rijk gerekend' SPORT Leeftijdsgenoten fluiten: een hele uitdaging Een weerzien met gemengde gevoelens Lange schorsing Kwong Nam Steinr^ blijft voorlopig staai Docos - Meerburg Zondag, 14.00 uur Trouerbach nog niet in paniek zaterdag 30 april 2005 J A warmond - Hij is zeventien jaar en is net als veel andere jongens vaak op het voetbal veld te vinden. Doordeweeks traint Allard Lindhout bijna da gelijks en in het weekeinde zijn de wedstrijden. Hij scoort ech ter nooit en op een verdedi gende fout zul je hem niet be trappen. Sterker nog, zelfs een passje komt niet van zijn voet. Ook gele en rode kaarten hoeft hij niet te incasseren. Hij deelt ze uit. Allard Lindhout is scheidsrechter bij de KNVB. Hij fluit voornamelijk wedstrij den van B-junioren in de eer ste klasse. Leeftijdsgenoten dus. „Dat is een hele uitda ging", vertelt Lindhout, die on danks zijn zeventien jaren niet erg groot en sterk gebouwd is. „Tijdens de warming-up hoor je ze lachen: 'Wat een kleintje zeg'. Dat stimuleert me alleen maar en als ik eenmaal voor de eerste overtreding heb geflo ten, is dat kleinerende er wel af bij ze. De meesten hebben dan snel door dat ze niet veel kun nen flikken. Na de wedstrijd zeggen ze dan dat ze het knap vinden dat ik op mijn leeftijd al zulke wedstrijden fluit. Daar hebben ze respect voor." Het voetballeven van Lindhout begon zo'n tien jaar geleden, in de E-tjes van het plaatselijke Warmunda. Voetballen deed hij niet onverdienstelijk. Als twaalfjarige haalde hij de regi oselectie. Toch wilde hij iets meer dan alleen voetballen. Drie jaar geleden zei hij tegen zijn club dat het hem wel leuk leek om wat jeugdwedstrijdjes te fluiten. „Ik zag het fluiten van de E-tjes ook als goede warming-up op mijn eigen wedstrijd. Al snel vond ik het eigenlijk leuker dan zelf voet ballen. Je geeft op een positieve manier leiding aan het spel." Meteen toen hij zestien werd, schreef Lindhout zich in voor de Basisopleiding Scheidsrech ter van de voetbalbond. Sinds dien is hij gestopt met voetbal len en lid geworden van de Centrale Organisatie voor Voetbalscheidsrechters (COVS) in Leiden. Daar traint de jonge arbiter veel met een looptrai ner en er worden regelmatig le zingen gehouden om de kennis bij te houden. Over een jaar hoopt Lindhout geselecteerd te worden voor de Scheidsrech- tersopleiding 2. „Ik weet nog niet of ik er mijn beroep van wil maken. Als het op m'n pad komt, misschien", zegt hij schouderophalend. „Ik wil zo hoog mogelijk komen, maar mijn werk ligt later denk ik in het onderwijs." Meester op een basisschool dus. Nu al loopt hij voor zijn opleiding t SPW stage als onderwijsassis tent op de St. Josephschool in Leiden. „Geweldig is dat. Kin deren iets leren is zo mooi." Ook scheidsrechter zijn vindt hij tot nu toe geweldig. Toch is hij door recente excessen in de voetbalwereld wel aan het na denken gezet. De Zweedse ar biter Anders Frisk die door supporters van AS Roma beko geld werd met aanstekers en inmiddels, na meerdere be dreigingen, zijn carrière heeft beëindigd, is zo'n exces. „Dat is vreselijk. Net zoals Dick van Egmond die vertelde dat zijn vrouw thuis dekking had ge zocht achter de bank omdat een stel idioten zijn huis met stenen aan het bekogelen wa ren. Ik waag me zeker wel eens af wat ik zou doen in dergelijke situaties. Maar nee, het zijn geen redenen voor mij om te stoppen, daarvoor vind ik het veel te leuk." Zelf heeft de jonge scheids ook ven, maar dan was het uit de hand gelopen. Het was een goede les, een hoop extra ba gage." Volgens hem zijn trainers zich vaak niet bewust van hun posi tie als voorbeeld voor hun team. „Dan lopen ze tegen de jongens en mij te schelden. Kinderen nemen dat gedrag over. Al die agressie van pu bliek en spelers in het betaald voetbal, dat begint al op de amateurvelden", zegft hij een beetje triest. Als hij aan het fluiten is, heeft Lindhout veel aan zijn oplei ding. Volgens hem komt er bij de scheidsrechterij een hoop pedagogiek en psychologie kij ken. Zaken waar hij ook in het onderwijs veel mee te maken heeft. „Je bent deels opvoed kundig met spelers bezig. Bo vendien moet je je inleven in hun situatie. De beste scheids rechter is niet iemand die de regels stap voor stap in zijn hoofd heeft geprent, maar hij die kijkt naar het menselijke aspect." „Van de week nog, in de wed strijd tussen WSB BI en Ter Leede BI. Volgens de regels had ik een speler van WSB geel moeten geven, maar dat had waarschijnlijk alleen maar irritatie opgewekt. Ik heb het pratend opgelost en kreeg geen enkel weerwoord." De combinatie van onderwijs en scheidsrechter blijkt dus een goede te zijn voor Allard Lindhout. „Ik heb mijn leven zo wel gevonden, de link is ge- legd." Tessa de Wekker 'Kidssport' is een serie over jeugd- sport in Leiden en omgeving. Heeft u tips of suggesties voor deze ru briek, mail aan naar sport.ld@hdc- ,nl. KIDSSPORT door Gertjan van Geen leiden - Voor Jeffrey Trouerbach bestaat er maar een club en het is nu al zeker dat zijn tweejarige zoontje op korte termijn datzelf de Docos zal komen versterken. De Leidse voetbalvereniging staat er na drie nederlagen op rij beroerd voor in de derde klasse, waarin het nog geen maand ge leden kampioensaspiraties koes terde. De paniek is nog niet toe geslagen in De Morsch. „Er heerst een ontspannen sfeertje", zegt Trouerbach. „Misschien wel te ontspannen." Vanaf de F-jes speelt hij al sa men met Patrick Wijsman, een leeftijdsgroep later kwam ook Niels van der Linden erbij. UVS dong op die leeftijd naar zijn gunsten maar Trouerbach bleef de familieclub trouw. „Het is mijn cluppie en ik zal er ook nooit weggaan. In het eerste en tweede loopt een hele jeugd- lichting rond." Docos heeft het altijd met eigen spelers gedaan. Het is de kracht van de club en tegelijkertijd ook zijn zwakte. „Onze selectie is te klein", zegt Trouerbach. „We zijn de grootste club van Lei den, maar voor het eerste en tweede hebben we maar dertig personen. Ik heb het niet an ders meegemaakt dan dat er twee of drie A-junioren moeten meedoen. Het tweede is ijzer- sterk met allemaal voormalige eerste-elftalspelers, die niet meer in het eerste willen voet ballen. Tenzij de nood heel hoog is. Op zich is het goed dat Docos de jeugd er heel snel bij betrekt, maar het zijn wel alle maal lichtgewichten. En we moeten nog maar zien of we ze kunnen behouden. Michael Voorthuizen en Michael Halve maan spelen al mee en straks komt middenvelder Eric van der Pot erbij uit de Al. Als an dere clubs hem zien spelen, ha len ze hem zo weg. Misschien moeten wij er ook aan gaan denken om spelers van buiten te halen, willen we op termijn in de tweede klasse spelen. We zijn er qua accommodatie en ledental de club voor." Trouerbach liet anderhalf jaar lang voetbal voor wat het was. Hij miste de trainingen op dins dag en donderdag omdat de moeder van zijn zoon die avon den haar Pabo-opleiding deed en hij de verzorging op zich nam. Bovendien werkte de 24- jarige Leidenaar op zondag in een kroeg. Toen oma op de trai ningsavonden kon gaan oppas sen meldde Trouerbach zich vlak voor de winterstop weer. Hij speelde zes wedstrijden in het tweede toen trainer Pieter van Zoest een beroep op de laatste man deed. Na de winterstop zette Docos een mooie serie neer en leek het op weg naar iets wat vorig seizoen nog op onverklaarbare wijze werd weggegeven. Toen leek de titel een formaliteit, maar zagen de Leidenaars een voorsprong van meer dan tien punten als sneeuw voor de zon verdwijnen, waarna de nacom- petitie ook in een debacle ein digde. Als Docos niet oppast eindigt dit seizoen in een nog grotere anticlimax. De strijd te gen directe degradatie heeft het als nummer tien in eigen hand, een nacompetitie ontlopen niet. Trouerbach, die aanstaan de maandag aan een nieuwe baan als administratief mede werker begint: „Vorige maand liepen we nog aan een kampi oenschap te denken, maai- drie onnodige verliespartijen later kijken we omlaag. Misschien hebben we ons te snel rijk gere kend." Aanvallend heeft Docos geen probleem, de tegendoelpunten vallen te gemakkelijk. Het spel is te onrustig, eendimensionaal. „Het lijkt wel of iedereen in de war is. We leveren wel strijd, maar het komt er niet uit de laatste weken terwijl het voetbal vlak na de winterstop er best goed uit zag. We missen in de verdediging iemand met rust, die ook goed kan voetballen. In principe zou ik als laatste man het spel moeten verdelen, maar mij lukt het ook niet. We hante ren alleen maar de lange bal richting spits Barry Dubbelde- 'Het is nog niet afgelopen' door Robbert Minkhorst Amsterdam - De schorsing van twee jaar voor voetballer Kwong Nam Steinraht blijft voorlopig staan. De speler van FC Lisse, broer van topscorer Kwong Wah, heeft het kort ge ding tegen de KNVB verloren. De Amsterdamse rechtbank be paalde dat er geen redenen zijn om de schorsing die de voetbal bond Steinraht had opgelegd, voorlopig op te schorten. De bond strafte de voetballer voor een uit de hand gelopen con flict met een scheidsrechter in een zaalvoetbalwedstrijd. Vol gens de KNVB heeft Steinraht de arbiter een kopstoot uitge deeld en geslagen. De speler bestwist dat. In afwachting van de verdere civiele procedure die de Am sterdammer tegen de bond heeft aangespannen, wilde hij dat de schorsing alvast werd opgeschort. Zijn advocaat be toogde ruim twee weken terug dat de voetbalbond Steinrahts rechten heeft geschonden. Zo is de speler nooit gehoord over het voorval door de tuchtcom- missie. De straf die hem is op gelegd, is daarom niet alleen onterecht, maar ook ondeugde lijk toegekend. Bovendien maakt voetbal 'een groot deel van zijn sociale leven uit', en draagt hij ten onrechte 'het stempel misdadiger'. Door de schorsing mag Stein raht niet alleen twee jaar geen wedstrijden voor FC Lisse en zijn zaalvoetbalteam spelen. Ook trainen is verboden, net als 'alle andere activiteiten' onder de vlag van de KNVB. De schor sing ging op 29 januari van dit 'jaar in. De speler had tijd geen vaste basisplaat Steinraht reageert veroi digd op het vonnis. recht. Kennelijk geldt ben nog steeds onschult t is in elk geval nog nietig pen." Verder wil hij nir over de zaak. Uit de uitspraak blijkt gens de voetballer de rechter juist hém een heeft gegeven. Steinr; verhaal halen bij arbiter^ die over het hoofd hadf^ dat hij een trap van een^g, stander had gekregen. Tj tuigen, Steinrahts coaclLj( aanvoerder van de tegj^ der, hebben verklaard 'enj Steinraht niet iemand efi,er stoot zagen geven. De sp wel toe de scheidsrecl hebben geslagen, 'uit eei me impuls', nadat hij d stoot had gekregen. OvL. heeft de arbiter toegegei hij een kopstoot heeft deeld. Zowel hij als Stj heeft aangifte gedaan i handeling bij de politie k sterdam. Volgens de KNVB was Stë de eerste die geweld h& bruikt, daarna pas betal scheidsrechter hem metr munt terug. De zaalconl ris en een toeschouwer I' het verhaal van de bond[ tigd. Verder heeft de I> delijk gemaakt dat klap van Steinraht al gel voor een schorsing valk-; jaar. De speler was bo4" in de gelegenheid s2'. schriftelijk verweer in te Tc aldus de bond. Dat hij j' hoord is, ligt dus aan d balier zelf. EK te al het één en ander meege maakt. Zo floot hij vorig jaar de finale van een internationaal toernooi tussen de Dl-elftallen van Feyenoord en een Deense club. „Een speler van Feyen oord maakte een overtreding waar ik geen gele kaart in zag. De Deense trainer was het daar niet mee eens en kwam met zijn 140 kilo op me afstormen. Ik moest bukken, want hij wil de me een hengst verkopen. Ik stond te trillen op mijn benen, maar wist hem met 'easy, easy' uiteindelijk te kalmeren. Het gaf me een goed gevoel dat die man rustig werd. Ik vind dat ik goed gehandeld heb, door het pratend op te lossen. Ik had wel een rode kaart kunnen ge Rob ter Braak: „Mijn slagen zijn niet de mooiste om naar te kij ken, maar ik bat wel ef fectief." Foto: Mark Lamers door Peter van der Hulst oegstgeest - Zijn achternaam verraadt zijn Nederlandse af komst. Tot zijn twintigste was Rob ter Braak een gewone Hol landse jongen uit een Schie dams arbeidersgezin, maar ver volgens liet hij zich tot Nieuw- Zeelander naturaliseren. Na twintig jaar is het niet vreemd dat hij soms moet zoeken naar de Nederlandse woorden. Sinds een kleine week is hij weer te rug op zijn geboortegrond. Met gemengde gevoelens, dat wel. Positief aan het hele verhaal is dat hij komend seizoen leiding geeft aan de cricketers van Ajax. Ter Braak verliet Nederland niet voor het grote avontuur. „Ik ben vertrokken om mijn dienst tijd te ontlopen." Zijn thuisha ven in de laatste decennia kent hij maar voor de helft. Sinds zijn naturalisatie woonde hij op het Noordereiland. Het Zuider eiland met al zijn gletsjers, fjor den en snelstromende rivieren heeft hij nog nooit bezocht. De mogelijkheid heeft zich nog niet voorgedaan. Ter Braak voelt zich in Auckland als God in Frankrijk. „Ik heb daar als bouwkundig en civiel tekenaar en constructeur een gemiddel de baan, maar ik woon als een miljonair. Mijn huis met vier slaapkamers en twee lounges staat op negenhonderd vier kante meter grond. Ik heb een zwembad en een cricketpitch in de achtertuin. Ik heb absoluut geen spijt van mijn emigratie." Zijn nieuwe thuisland heeft nog een ander groot voordeel: cric ket. „Ik kreeg de liefde voor de sport al jong mee. Mijn vader speelde in Schiedam. Hier is het een echte vader-op-zoon- sport. Cricket is in Nederland moeilijk te promoten, vooral bij kinderen die geen ouders heb ben die het spel begrijpen. In Nieuw-Zeeland is het enthousi asme veel groter. Op de middel bare school van mijn oudste zoon Daniel hebben ze alleen al twintig teams." Naast de 14-ja- rige Daniel hebben Ter Braak en zijn Nieuw-Zeelandse vrouw Kirsten nog twee kinderen, Kimberley (12) en Ross (8). Zij zorgen er ook voor dat hij met gemengde gevoelens terug is in Nederland. Ter Braak is hier sinds een week om zijn zie ke moeder te helpen en mist nu al zijn gezin. Het is niet de eer ste keer dat hij een lange trip maakt. In de eerste jaren na zijn naturalisatie reisde hij geregeld op en neer. „Ik ging altijd naar Nederland om voor geld te cric keten. In Nieuw-Zeeland heb ik nog nooit een cent ontvangen. Daar was ik immers een van de velen. Je moet daar enorm bo ven het maaiveld uitsteken om aan de sport te verdienen. In Nederland wordt er al in het amateurvoetbal geschoven." Lange tijd om zijn spelers te le ren kennen heeft Ter Braak niet. De coach die vorig week einde arriveerde, wacht morgen al het eerste competitieduel. Geheel onbeslagen ten ijs komt hij echter niet. De veertig uur durende vlucht gebruikte hij om allerlei statistieken van zijn spelers door te nemen. „Cricket is een individuele teamsport. Ondanks dat je in een team moet werken zijn de cijfers van een individu heel belangrijk." Als voorbeeld haalt hij Adam Westman aan. Vorig seizoen haalde de batsman een century. „Maar met zijn capaciteiten moet hij wel vijf keer in een sei zoen een score van boven de honderd kunnen halen. Hij moet meer geduld hebben, zo dat hij langer aan bat blijft." Als batsman is Ter Braak lang niet zo goed als Westman, meent de playing-coach. „Ik heb geen perfecte techniek, maar heb wel een goed oog voor de bal. Mijn slagen zijn niet de mooiste om naar te kij ken, maar ik bat wel effectief." Zo kwam Ter Braak in het verle den voor Olympia in het duel met HBS tot een totaal van 220 not out. Een seizoen waarin hij nog drie keer een century haal de. De 42-jarige Nieuw-Zeelan- der speelde op hoofdklasseni veau voor Hermes DVS, Excelsi or '20 en Sparta. In zijn nieuwe thuisland kwam hij op het hoogste regionale niveau uit voor Hastings en Auckland. Westman kan een belangrijke rol spelen bij het bewerkstelli gen van een van de doelstellin gen. Ajax uit Oegtsgeest wil met het eerste team kampioen wor den in de overgangsklasse, het tweede team, dat op hetzelfde niveau uitkomt, moet zich zien te handhaven. „Dat vereist een ploegprestatie waarbij iedereen volledig is gefocust. Ik vond het teleurstellend dat afgelopen zondag tijdens de training nau welijks twee teams op het veld stonden. Wil je kampioen wor den met het eerste team en je handhaven met het tweede dan moet je opdraven en open staan voor elkaar." Ter Braak heeft met name in Nieuw-Zeeland veel ervaring als coach opgedaan. Zo traint hij in de regio Auckland de ta lentvolste jeugdspelers. „Voor een Dutchie niet slecht." Ter Braak beseft dat zijn vrouw haar wenkbrauwen fronst als ze dat hoort. „Zij zegt altijd: 'Je bent geen echte Kiwi, want je praat veel te graag over jezelf. Neem de rugbylegende Jonah Lomu. Als hij sterk heeft ge speeld dan zegt hij dat het aan het team lag. Dat typeert de Nieuw-Zeelanders. Bij de jeugd merkje dat het echte killers-in stinct ontbreekt. Australiërs en Zuid-Afrikanen hebben dat wel. Wat dat betreft lijkt Nederland inderdaad op Nieuw-Zeeland." Jeffrey Trouerbach: „Op de nacompetitie moeten we het niet aan laten beslissingswedstrijden ons niet liggen." Foto: Hielco Kuipers de laatste weken en de precaire man en hopen dat er iets uit komt. En het middenveld is veel te aanvallend ingesteld, waardoor de ruimtes tussen de linie te groot worden, tegen ONA brak ons dat op. Patrick Winckens miste voorin een gro te kans en uit de counter scoor den zij." De tegenvallende prestaties van stand op de ranglijst hebben de sfeer niet negatief beïnvloed, zegt Trouerbach. Maar tijd om te wachten of het ook tot pun ten leidt in de laatste twee ont moetingen met Meerburg en Esto, heeft Docos niet. „Met dit team zijn we een derdeklasse - club", zegt Trouerbach. „De komen. Het verleden bewifi h Nc tweede is te hoog, de vij laag. De enige oplossii de misère is twee keer Anders is het volgens ni simpel en spelen we \J3 seizoen een niveau lagerl.. nacompetitie moeten fP niet aan laten komen. H[or] leden bewijst dat besli^ wedstrijden ons niet liggfo, Allard Lindhout laat zich op het veld niet intimideren. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22