Debuteren in de schaduw Groot Zwitserland n Velthoven met Van den Hoogenband naar WK SPORT zaterdag 30 april 2005 SI door Peter van der Hulst HAZERswouDE-DORP - Bas van Velthoven leek zijn neus in een wespennest te hebben gestoken. Nog nauwelijks had de zwemmer uit Hazerswoude zich bij zijn nieuwe club TZA in Amsterdam gemeld of er ontstond heibel. Het bestuur van de zwemdub zag vorige zomer geen toekomst meer voor zwemcoach Fedor Hes. De zwemmers bleven de toptrainer trouw en niet zonder resultaat. Van Velthoven slaagde erin om de limiet te zwemmen voor de 4 x ioo meter vrije slag waardoor hij eind juli in Mon treal zijn debuut maakt tijdens het WK. In een esta fetteploeg met Pieter van den Hoogenband. Voor Van Velthoven was het twaalf maanden ge leden nog slecht een droom. In Canada wordt die werkelijkheid. Evenals de olympische kampioen van Sydney en Athene is de Hazerswoudenaar ge specialiseerd in de vrije slag, maar daarmee houdt elke vergelijking wel op. „Pieter is een klas se apart. Van dat soort jongens zijn er maar heel weinig in de wereld. Het is dan ook niet reëel om mezelf met hem te vergelijken. Ik vind het heel bijzonder om met hem het WK te zwemmen." Van Velthoven heeft zijn WK-debuut te danken aan de enorme progressie die hij onder Hes maakte. Zo vruchtbaar als de samenwerking nu is, zo moeizaam kwam die tot stand. Vorige zo mer verliet Van Velthoven de Leidse zwemafde- ling van De Zijl/LGB. In Amsterdam kreeg hij uit gebreide faciliteiten. Zoals hij het zelf zegt: het was een overstap van amateur naar prof. „Krijg je die kans, dan moet je dat absoluut doen. Bij De Zijl/LGB had ik per week twaalf uur zwemtrai- ning. In Amsterdam werden dat er twintig, met daarnaast zes uur kracht- en vier uur alternatieve 'landtraining'. TZA had met Hes een fulltime trai ner in dienst en ik kon een beroep doen op een fysiotherapeut en voedingsdeskundige. Alles zag er goed uit." Wat Van Velthoven niet kon bevroeden, was dat de afbraak van Topsport Zwemmen Amsterdam op dat moment al in gang was gezet. „Tijdens de Olympische Spelen werd ik opgebeld door mana ger Kees Vervoorn. Het team stond er niet goed voor en in het ergste geval kon het mis gaan." De eerste drie weken trainde Van Velthoven bij De Dolfijn, dat net als TZA het Sloterparkbad als thuishaven heeft. Een tijdelijke oplossing omdat de olympische ploeg nog niet was teruggekeerd. Snel daarna werd duidelijk dat het contract met Hes, dat op 1 oktober afliep, niet werd verlengd. „Maar Fedor was voor mij wel de belangrijkste re den waarom ik voor TZA had gekozen. In een ge sprek kregen we van het bestuur te horen dat de zwemmers van de club en de coach in Athene hadden gefaald. Er was een verschil van mening ontstaan over de topsportvisie binnen TZA. Het team zou weer onder verantwoordelijkheid van De Dolfijn vallen. Van de tien trainingsuren zou den we er zes delen met de zwemmers van die club. Dan lig je met acht man in een baan. Het was of ik tien stappen achteruit moest doen. Dan had ik beter bij De Zijl/LGB kunnen blijven. Ik koos juist voor professioneel zwemmen." De situatie was voor de zwemmers onacceptabel. Ze bleven Hes trouw en gingen zelfstandig verder. „We begonnen in september aan een onzeker avontuur. Fedor zei tegen ons dat we hard moes ten trainen, want prestaties zouden zijn zoektocht naar een sponsor vereenvoudigen. Hij heeft zich tien slagen in de rondte gewerkt en in december kwam er lucht, omdat Xlence het financieel mo gelijk maakte om het seizoen af te maken." De ploeg van Van Velthoven is dan ook omgedoopt in Xlence Swimteam. Inmiddels is het sportmar ketingbureau dat ook de Philipsploeg van coach Jacco Verhaeren en Van den Hoogenband bege leidt op zoek naar een sponsors voor de lange ter mijn. Met de zekerheid begon voor de 20-jarige zwem mer een periode van afzien. „De eerste maanden van dit jaar hebben we verschrikkelijk hard ge traind. Dertig uur per week waarin ik vijftig tot zestig kilometer zwom. Ter vergelijking: bij De Zijl/LGB zwom ik maximaal vijfentwintig kilome ter. Er waren momenten dat ik zes uur op een dag trainde en dat ik bij thuiskomst te moe was om nog wat te doen. Dan denk je wel eens: waar ben in godsnaam mee bezig. Je bent je lichaam con stant pijn aan het doen. Na zo'n week ben je hele maal total loss. Het is een periode waarin je de in houd van de benzinetank probeert te vergroten. Vanaf half maart zijn we bezig geweest met de specifieke zwemtraining, een periode waarin je de motor opvoert. Daarna volgt een periode van fijn afstelling, waarin je uitrust voor de grote wedstrij den. Dan lig je hooguit tien uur per week in het bad en zwem je maximaal twintig kilometèr. Dat zijn fijne weken." De trainingsarbeid viel Van Velthoven vorig na jaar nog zwaar. „Ik merkte op een gegeven mo ment dat ik niet meer harder kon. In de trainin gen werd ik zelfs voorbij gezwommen door Mar leen Veldhuis, een wereldtopper maar ze is wel van de andere sekse." De 20-jarige Hazerswoude naar, die sinds afgelopen jaar in Amsterdam sa menwoont met de Leidse zwemster Lenneke van Schaik, werd door Hes gerustgesteld. „Hij zei vaak genoeg: 'Vergeet niet dat je aan het opbouwen bent. Jij wilt te veel. Geef je lichaam de kans om eraan gewend te raken'. Het is fijn als je die feed back van je trainer krijgt. Bovendien zaten Tho mas Feiten, die inmiddels in Eindhoven zwemt, en Rieneke Schinkel in hetzelfde schuitje. Zij wa ren ook nieuw bij de ploeg. Ik was met heel veel VOOR MEKAAI Bas van Velthoven: „Je bent je lichaam constant pijn aan het doen." Foto: Henk Bouwman dingen tegelijk bezig: ging op mezelf wonen, kreeg een andere ploeg en een andere trainer en zwom in een ander bad. Ik heb ontzettend veel geleerd van teamgenoten als Johan Kenkhuis, Thijs van Valkengoed en Marleen Veldhuis. Zij le ven op een serieuze manier naar een wedstrijd toe en door goed naar Marleen te kijken, heb ik veel opgestoken over de onder-waterfase. Ik moest na alle veranderingen niet verbaasd zijn als ik in het begin langzamer zou zwemmen, maar ik ben alleen maar sneller gegaan. Op de Swim Cup in Amsterdam betaalde zich dat uit. Op de 100 meter vrije slag knabbelde Van Velthoven bijna een seconde van zijn persoonlij ke record af. Hij zwom in de series 50.50 secon den en voldeed daarmee aan de limiet voor de es tafetteploeg van Montreal. De Hazerswoudenaar had al zijn kaarten op die afstand gezet omdat het lange tijd onduidelijk was of er ook een estafetteploeg op de 200 meter vrije slag voor het WK zou worden ingeschreven. Uiteindelijk besloot de KNSB toch een team te sturen, waarbij Van Velthoven van de vijf zwem mers de minste tijd achter zijn naam heeft staan. Bereikt Nederland de finale dan zal hij zijn plek waarschijlijk aan Van den Hoogenband af moeten staan. „Als hij het nummer dan ook zwemt. Op het EK liet hij 'm schieten." Op de 100 meter esta fette zal hij slag moeten leveren met Stefan Oos- ting om eventueel de finale te mogen zwemmen. Beiden hebben hetzelfde persoonlijke record op hun naam staan. Op weg naar Canada zit in de koffer van Van Velt hoven zeker een scheermesje. De zwemmer zweert bij een gladgeschoren lichaam voor een belangrijke wedstrijd. Zo schoor hij enkele jaren geleden voor het Europese Jeugdkampioenschap op voorspraak van teammanager Marcel Wouda zijn hoofd kaal. „Wouda vond dat altijd ongeloof lijk lekker. Van de zeven jongens gingen er vier aan de slag." In Montreal zullen andere lichaams delen eraan moeten geloven. „Rug, buik, benen, armen. Maar op de rug groeit toch geen haar, zul je dan misschien denken. Het voelt gewoon on wijs lekker. Alleen voor dat gevoel doe je het aL Je voelt dezelfde tinteling als je aftershave op doet na het scheren van je baard. Je verwijdert in feite het bovenste laagje van je huid, waardoor je alles voelt. Engelsen zeggen altijd dat je pas in vorm kan zijn als je tapered en shaved bent." Met taperen wordt de periode vlak voor een wed strijd bedoeld, waarin de zwemmers rust nemen en in het water slechts bezig zijn om de puntjes op de i te zetten. Voor de een duurt die periode slechts enkele dagen, maar Van Velthoven heeft doorgaans drie weken nodig om te herstellen van alle voorafgaande trainingen. „Taperen is ook een raar fenomeen. Ik word vaak verkouden en neer slachtig. Heb er dan geen zin meer in. Jc bereidt je dan ook echt voor op de afstand die je gaat zwemmen. Honderd meter gaat dan nog goed, maar van nog eens vierhonderd meter extra word ik moe, terwijl je daar in de opbouwfase je hand niet voor omdraait. Je lichaam stelt zich dan echt in op honderd meter. Ik moet mijn lichaam heel veel rust geven om tot een wereldprestatie te ko men en dat is wel eens frustrerend. Vooral als ik wedstrijden heb in een periode dat ik zwaar train. Dan kan ik me voorstellen dat mensen zeggen: 'Waar is hij mee bezig'." Van Velthoven, die afgelopen week na het NK ge noot van een weekje rust, begint op 2 mei aan de voorbereiding op het WK. „Tien dagen beulen in België. Je wordt daar niet afgeleid. Fedor zei al dat we niets anders krijgen te zien dan het zwembad en het hotel. Daarna gaan we drie weken naar Ca- net in Frankrijk en hebben dan wedstrijden in Barcelona, Monaco en Canet zelf." In Canada mag hij kennis maken met Pieter van den Hoogenband. „Ik heb nog nooit met hem ge sproken, laat staan met hem in een team ge zwommen. Of hij mij kent? Dat denk ik wel Wat hij heeft bereikt is fantastisch. Ik zal bij de eerste ontmoeting best wel tegen hem opkijken." 1: Annetje Spies, ftijd: 57 jaar. lecto. aats: Leiderdorp. it u bij Alecto betrokken ge- jn kinderen. Zij speelden hockey 0 en als ouder raak je er zo van- erzeild. Ik heb twintig jaar trai- jeven aan jeugdteams. Ook ben geweest van de minicommissie. niseerden onder andere kam- r meer dan honderd kinderen." !t u nu nog voor de club? me alleen nog bezig met hockey voor gehandicapten. Vijfjaar geleden zijn we hier mee begonnen. We hebben nu een groep van veertien kinderen in de leeftijd van acht tot achttien jaar. Die geef ik op zaterdag training. Bovendien organiseren we gezellige activiteiten en toernooitjes. Volgend seizoen start de bond met een competitie." Zijn er aangepaste regels voor deze spelers? „Voor de veiligheid spelen ze met een zachtere bal. Ook zijn spelers die nau welijks kunnen lopen beschermde spe lers. Als die in de aanval de bal hebben, mogen ze niet worden aangevallen. Zo hebben ze ook de kans om redelijk nor maal mee te doen. Anders komt er zo'n snel mannetje die steeds de bal afpakt. Iedereen die mee wil doen moet trou wens wel enigszins kunnen lopen en een stick kunnen vasthouden. Sommi gen doen dat met één hand. Dat kan ge vaarlijk zijn, want ze hebben een veel grotere reikwijdte. Gelukkig zijn er nog nooit ongelukken gebeurd." Hoeveel tijd steekt u in de club? „Nu niet meer zo veel, zo'n twee uur per week. Vroeger was ik vier dagen in de week op Alecto. Drie dagen training ge ven en dan in weekend coachen. Plus de minicommissie. Daar ben ik mee ge stopt. Het was tijd voor andere, jongere ouders om het over te nemen." Krijgt u voldoende waardering? „Ik heb vorig jaar een lintje gelaegen en ik ben lid van verdienste. Ook is het veld waar we trainen naar mij vernoemd. Maar daar doe ik het allemaal niet voor. Ik vind het gewoon heel leuk. Het is ge weldig als je die kinderen ziet spelen. Hockey geeft ze het gevoel dat ze ergens bij horen." "Voor Mekaar" Is een serie over vrijwilligers in de sport. Suggesties? Mail dan naar sport.ld@h- dc.ru of schrijf naar: Sportredactie, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Taeke Taekema is als Appie Happie of Rintje Ritsma een naam waarvan je eerst denkt dat die verzonnen is. Jan Janssen is dit niet, al kan ik niet uitleggen waarom. In het geval van Rintje Ritsma heeft het geloof ik allevier zijn wereldtitels geduurd, eer aan de echtheid van zijn naam door minder dan de helft van de volwassen bevolking werd getwijfeld. Is dit typisch Hollands? Dacht van niet. Een jaar of vijf geleden ontdekte Johan Cruijff bij toeval dat de stervoetballer van het Franse elftal ook een voornaam heeft. Johan geeft niet om namen. Gelijk heeft hij. Hij staat daar boven. Johan ziet als geen ander het spel en spel is belangrijker dan spelers. Toen Johan in Milaan PSVer Wilfred Bouma verkeerd zag staan bij de eerste Milanese goal, wees hij Bouwman aan als zondebok. Bouwman mag je, na Johans poging om zonder gekneusde tong een ronde eerder Venne- goor ofHesselink aan zijn lip pen te laten ontsnappen, geen verspreking meer noemen. Vennelink van Hessegoor! Op een dag tijdens het Euro pees kampioenschap voetbal in Nederland en België, bestu deerde Johan, wat hij anders nooit doet, de opstelling. Hij schoot in de lach en legde zijn wijsvinger op de naam van de vedette van het Franse voetbal. „Die heet toch alleen Zidane", hield Johan vol? Nee Johan. Zi- nedine is zijn voornaam. De tranen liepen Johan over de wangen. Zinedine Zidane! Hij hoorde het echt voor het eerst en ik kan me er nog iets bij voorstellen ook. Z. Zidane zou een stripheld kunnen zijn, door Walt Disney a la M. Mouse in de tekenstu dio ontworpen. Maar Taeke Taekema bestaat echt. Taeke is middelpunt van een hockeyrel. TT is niet meer welkom bij de hockeyclub Klein Zwitserland. Eergisteren is de international 'Die heet toch alleen Zidane', hield Johan vol? Nee Johan, Zinedine is zijn voornaam. De tranen hepen Johan over de wangen. uit de selectie gezet. Taekema heeft namelijk voor vijf jaar getekend bij Amster dam. Wat hem door 'de Haag- sche' niet in dank is afgeno men. 'n Logische beslissing van het bestuur van de com missie topsport van KZ", aldus KZ-topman Ties Kruize over de beslissing van het bestuur van de commissie topsport van KZ, waarvan Ties Kruize zelf de voorzitter is. Begin deze maand ontving Taeke Taekema nog de sport penning van de gemeente Den Haag, voor zijn verdiensten voor het Haagsche hockey. Kruize klapte zijn handen toen blauw, wat zal hem dat nu spijten. Acht jaar lang sloeg Taeke Tae kema voor Klein Zwitserland strafcorners raak, maar na de Olympische Spelen van Athene had Taekema zijn buik even vol van al die strafcorners. Het was tijd voor andere zaken, voor het leven. Als pure amateur (want dat zijn hockeyers, is ons altijd voorgehouden door de Ties Kruizes van deze wereld) trok Taekema met zijn rugzak de wijde wereld in. In Nieuw-Zeeland hield hij zijn strafcorner op peil bij de Canterbury Caveliers en later nog in Australië bij New South Wales en tussen dit gehockey door genoot hij van de natuur, jump te bungee, dook diepzee, wake- en snowboardde en skie de te wateren te sneeuw, brandde bruin, deed bij 30 gra den aan ijsjelikken op het strand en ontmoette de in die contreien op doorreis zijnde Jons Hensel, voorzitter van Am sterdam. Die bood Taekema een paar centen aan. Taekema: „Ik kon hier geen nee tegen zeggen. Als ik oplet houd ik een leuk spaarcentje over. Volgens de NRC, een jaar of vijf geleden, bood dezelfde Amster dam-voorzitter aan Teun de Nooijer al eens lOO.OOO&ilden. Teun weigerde beleefd en be riep zich op clubliefde, als ik mij niet vergis. De gulden is nu een euro geworden en Taeke zei ja. Dat clubliefde bij Klein Zwit serland anders gehonoreerd wordt dan bij Bloemendaal, is Ties Kruizes goed recht, maar door Taeke Taekema nu als een diefin de nacht uitzijn club huis te verjagen onderstreept hij waarom zijn club altijd KZ zal blijven en nooit Groot Zwit serland wordt. Mark van Bommel is de Taeke Taekema van PSV. Als hij er woensdag tegen AC Milan een strafcorner inpusht, zal Eind hoven daar niet minder om juichen. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21