REGIO Tongzoenlessen met snoepschuim Toch studie 3Beatrix is een vakvrouw3 naar Korte Vliettracé Verkeer grootste klacht ondernemers Leiderdorp R3 l rijvend iibhuis noërs jnland Voorschoten wint eerste slag Niemand wil omstreden seksborden verplaatsen Leiderdorp blijft twisten over woonwagencentrum uw met toel te water {tgeest - Een 71-jarige ris gistermiddag met haar el te water geraakt in het geesterkanaal. Het onge- Ceurde aan het begin van dag toen de zoon van de treen rondje met haar liep 1 ie Almondeweg in Oegst- Toen de zoon de rolstoel os liet, verdween de 1 r pardoes in het water. De hield aan de val in het zaterdag 30 april 2005 E STELLING to ld verdient steun: galiseer softdrugs. I Geef uw mening Mbo-scholier Eefje Westerdijk zet meidenclub op ovengens met meer over en nat pak. Zij is door het $eel van de gealarmeerde ince naar huis gebracht. «O weg nbraak dorp - Bij een inbraak in e oning aan de Florijn in e ;dorp is in de nacht van j rdag op vrijdag een bos j eutels buit gemaakt. De f, die binnen waren geko- oor de slotplaat van de n eur te forceren, gingen er lor met de auto van de be- dorp - De Leiderdorpse "fereniging Rijnland krijgt ïieuw, drijvend clubhuis u otenloods. Een bedrijf in bouwt de boot op oment en levert hem in af. Het clubgebouw voorlopig aan de noord- an de Doeshaven te lig- ls in 2013 het recreatiege in de Munnikkenpolder is, gaat de boot naar de e kant van het dijkje, noërs zitten nu nog in de Zandput, maar daar n ze weg omdat er huizen wd worden. Het recrea- ied in de Munnikkenpol- aar de gemeente Leider- ïen wil hebben lijkt hen leale stek, maar tot dat moeten ze elders bivak- Nu ze een drijvend club- kunnen bemachtigen, is ;eer verhuizen een fluitje n cent. inovereniging kwam zelf iet idee. „We hebben te- Ie gemeente gezegd: als ou het bedrag voor tijde- lisvesting optellen bij het ;voor definitieve huisves- iah kopen we een drij- clubhuis", vertelt voorzit- Grootaarts. De boot kost drie ton, waarvan de ge- e Leiderdorp 240.000 eu- >r haar rekening neemt, meente doet dat omdat ïoërs moeten verhuizen de gemeentelijke ilannen. De resterende euro is een fors bedrag en vereniging met 120 le- We hebben wat gespaard, zoeken ook nog spon- zegt Grootaarts, ot bestaat uit een beton- ak met een stalen con- e erop. Daarin komen zes leuren waarachter de ka- worden opgeborgen. In idden komt een houten bouwtje met kleedka- en douches. De boot dertig bij zes meter, iets dan het huidige onder- i, zodat de club kan nnaar 150 leden, jdje leek het erop dat de ereniging tijdelijk in De lerd moest verblijven, de plek waarheen de ge- te het woonwagenkamp rplaatsen. De kanoërs zijn at dat niet hoeft, want in rarswatering is weinig voor kanopolo. Het wa de jachthaven biedt wel ruimte voor deze wed- irt waaraan de helft van meedoet. Last zullen niet van hen belooft Grootaarts. )ërs zijn heel gemoedelij- en." recreatiegebied in de kenpolder klaar is, zal overeniging veel meer in springen dan nu, op de en plek langs de Does. hstuur houdt er rekening at er mensen zijn die dan ns een kano willen huren edt op een plan om daar- te komen. „We na over een zomer- zegt Grootaarts, [s per dag verhuren zien ït direct zitten, want dan pr altijd een lid aanwezig laar misschien dat dat op ook wel door Thijs Zeeman voorschoten/sassenheim - De negentienjarige Eefje Wester dijk uit Voorschoten mag zich MBO-Uitblinkster van 2005 noemen. Net als andere MBO- instellingen geeft het ID-college deze titel elk studiejaar aan een student die iets bijzonders heeft bereikt. Eefje Westerdijk heeft bij jongerencentrum Fascinus in Sassenheim een project op gezet voor meisjes in de leeftijd van tien tot en met dertien jaar. Zelfheeft de aankomend jonge renwerkster geen idee waarom ze de titel in de wacht sleepte, maar haar stagebegeleider Nor men Kortekaas heeft dat des te meer. „Eefje heeft met haar meidengroepje een nieuwe club naar het centrum gekre gen. Dat vind ik een geweldige prestatie." Met haar halflange blonde ha ren, eigenwijze gezicht en blau we ogen die niets anders doen dan twinkelen, is Eefje een vro lijke verschijning. Ze is het type van 'alles tegelijk'. Terwijl ze praat, eet ze haar soep en ver stuurt ze een sms. Tussen haar lachbuien door blijft ze zicht baar koel onder alle lofbetui- gingen. „Ach joh, ik vind het werk dat ik doe gewoon heel erg leuk. Daarnaast vind ik he lemaal niet dat ik verantwoor delijk voor het succes ben. Dat zijn de kinderen zelf. Je kunt wel het plan hebben om een groepje te formeren, maar als er niemand komt opdagen, heb je er ook niets aan." 'Een meidengroepje samenstel len van meisjes tussen de tien en dertien jaar', zo luidde de opdracht voor de jonge Voor- schotense. „Ik werd meteen enthousiast", vertelt ze vol vuur. „Hier, bij Fascinus, wilden ze ook dat meiden van veertien tot zestien jaar erbij kwamen, maar dat zag ik niet zitten. Die meisjes zijn al wat ouder en zitten midden in de pubertijd. Trouwens, voor die doelgroep is al hartstikke veel georganiseerd. Nee, mijn uitdaging zat in het feit dat ik een vertrouwde plek wilde creë ren voor meisjes die een nieu we stap in hun leven gaan ma ken", vertelt Westerdijk. Met die nieuwe stap bedoelt ze de gang naar de middelbare school. „Dat is hartstikke eng voor die meiden en ik had het idee dat niemand ze daar echt op voorbereidde. Door een meidengroep in het leven te roepen, kunnen ze naast leuke dingen doen ook met vragen en problemen bij iemand terecht. In dit geval bij mij." Tongzoenlessen (met snoep schuim), speurtochten en kin derdisco's. Alles haalde Eefje uit de kast om het de meiden van het groepje naar de zin te maken. Daarnaast wilde ze ook een luisterend oor bieden. Niet alles bleek rozengeur en mane schijn te zijn. „Ik heb me erover verbaasd dat kinderen van deze leeftijd al met grote problemen te maken krijgen. Ik wil er niet te veel over uitweiden, maar ik denk dat veel mensen deze za ken onderschatten. Ik ben er achter gekomen dat ook kinde ren die op het oog nog heel speels zijn, er veel behoefte aan hebben om hun yerhaal kwijt te kunnen. Dat kan van alles zijn. Bijvoorbeeld over de echtschei ding van hun ouders." In drie maanden tijd lukte het Westerdijk om het vertrouwen van 'haar' meiden te winnen. „Dat is nog niet zo eenvoudig. Ze moeten weten dat ze bij jou terechtkunnen. Dat doe je niet door ze af en toe een snoepje te geven. Nee, je moet ze laten zien dat ze je kunnen vertrou wen." Op het moment dat ze het zegt, beseft ze hoeveel moeite ze daarvoor heeft moe ten doen. „De drempel om naar me toe te stappen is nog steeds enorm voor die kinderen, daar om moet je die kids goed in de gaten houden en erop inspelen als je het gevoel krijgt dat iets niet in de haak is. Ze zijn dan wat stiller, of juist heel erg druk." Aanvankelijk zou dit de laatste stageweek zijn voor Westerdijk, maar daar trekt ze zich niets van aan. „Als ik ergens aan be gin, wil ik het ook afmaken. Ik blijf dan ook tot juni, zodat ik de meidengroep goed kan over dragen aan de stagiair die na mij komt." Srx&IIHKMI Eefje Westerdijk, succesvol stagiaire bij jongerencentrum Fascinus in Sassenheim. „Ik vind het werk ge woon hartstikke leuk." Foto: Dick Hogewoning door Loman Leefmans leiderdorp - Het verkeer moet beter worden geregeld in Lei derdorp. Dat is de rode draad in een tienpuntenplan van de verenigde Leiderdorpse onder nemers. Verder wil onderne mersclub LOV minder regels, minder belasting en inspraak bij de aanleg en het conserve ren van bedrijventerreinen. LOV hoopt dat de diverse poli tieke partijen in Leiderdorp de knelpunten in hun verkiezings programma opnemen. De relatie tussen de onderne mersvereniging en de gemeente Leiderdorp raakte vorig jaar ernstig bekoeld door de moge lijke komst van Ikea. De LOV zag de meubelgigant eerder als een concurrent dan als een welkome aanvulling op het be- drijfsaanbod. Hoewel de be trekkingen weer wat zijn verbe terd, pleiten de ondernemers toch voor een zogeheten mobi liteitsonderzoek. Dat moet aan tonen dat het verkeer op de nieuwe bedrijventerreinen Vier- zicht en Bospoort, in de omge ving van Ikea, niet vast komt te zitten. Verder wil LOV wijzigingen in het Zijlkwartier bij de Van der Valk Boumanweg en Span- jaardbrug. 'De (huidige) maat regelen hebben per saldo grote negatieve veiligheids-, verkeers- en milieueffecten', zo staat in het plan te lezen.' De overlast bij de Vronkenlaan en Touw- baan moet volgens LOV worden beperkt. Ook de parkeerproble- matiek van vrachtwagens bin nen de bebouwde kom verdient volgens de ondernemersvereni ging aandacht. Deregulering (minder regels) en een stop op de 'ongebreidelde groei van de gemeentelijke be lasting' zijn ook hete hangijzers voor LOV. Daarnaast wil de ver eniging betrokken worden bij de aanleg van nieuwe bedrij venterreinen zoals het ROC-ter- rein nabij de Rietschans. De be staande bedrijvenclusters Baanderij en Lage Zijde verdie nen volgens de LOV een op knapbeurt. 'Bij een schoon en veilig Leiderdorp heeft iedereen baat', zo besluit het wensen- plan. Regeringsjubileum inspireert Hazerswoudse muntontwerper door Judy Nihof haze RswouDE-rijn dijk - De be kende munt- en penningont werper Willem Vis uit Hazers- woude-Rijndijk zit niet om op drachten verlegen. Hij heeft op drachtgevers in binnen- en bui tenland. Toch heeft hij zich met liefde nog meer werk op de hals gehaald. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Ko ningin Beatrix ontwierp hij op eigen initiatief een bijzonder bronzen doosje. „Ik heb Beatrix zo vaak uitgebeeld, en bij ont moetingen heeft ze zo'n sym pathieke indruk op me ge maakt, dat ik vond dat ik het niet kon maken om helemaal niets te doen met het jubile um." Het gaat volgens Vis te ver om te stellen dat hij 'fan' is van Beatrix of van het koningshuis. „Ik ben niet iemand die met een toeter bij Huis ten Bosch gaat staan wachten tot de ko ningin naar buiten komt. Ik heb bewondering voor iedereen die goed is in zijn vak en er zijn ziel in legt. Of het nu gaat om de koningin, die ik een vakvrouw vind, of een stratenmaker. Als ik een stratenmaker een goed pa troon zie neerleggen, heb ik daar ook bewondering voor." De 69-jarige Vis maakte in zijn 45-jarige loopbaan als medail- leur een groot aantal munten en penningen voor het konink lijk huis. zoals een herinnering aan het 60-jarig huwelijk van Juliana en Bernhard en een penning bij de geboorte van Willem-Alexander. Door zijn werk heeft hij Beatrix regelma tig ontmoet. Ze is volgens hem heel anders dan sommige me- Willem Vis toont het gipsmodel van het portret van Beatrix, dat sterk verkleind op de deksel van de schroefdaalder verschijnt. Inzet: de schroefdaalder. Het lintje is nodig om de munten uit het doosje te wippen. Foto: Mark Lamers dia haar afschilderen. „Het ver haal gaat dat Beatrix erop staat om majesteit te worden ge noemd. Maar zo star is ze hele maal niet. Ze is heel ontspan nen en zegt heel grappige din gen. Hoe ik haar aanspreek? Gewoon, met mevrouw." Voor het 25-jarig regeringsjubi leum van Beatrix heeft Vis voor het eerst een zogeheten schroefdaalder gemaakt. Het is een rond bronzen doosje, ge maakt van twee penningen, dat open en dicht gedraaid kan worden. Op het deksel van het doosje staat Beatrix in reliëf af gebeeld. In het doosje zitten drie platte zilveren penningen, met afbeeldingen van de palei zen van Beatrix. Omdat vlakgra- vures maken een vak apart is, heeft Vis deze penningen door de Belgische vlakgraveur Paul Huybrechts laten maken. Schroefdaalders ontstonden in de zestiende eeuw in Duitsland. Ze functioneerden als beeldver haal en hadden vaak een veld slag of een persoonlijke gebeur tenis als onderwerp. De pro ductie van schroefdaalders is volgens Vis erg duur en gecom pliceerd. Dat betekent dat de liefhebber er een bedrag van 295 euro voor neer moet tellen. Van elk verkocht exemplaar gaat tien euro naar de Neder landse Hartstichting. Vis verwacht niet dat hij kan verdienen aan het bijzondere doosje, dat over een week of vier in beperkte oplage ver schijnt. „Dat is ook niet het doel. Ik vond het leuk om te doen. Als ik maar een béétje uit de kosten kom." Hoewel Vis tegen de zeventig loopt, denkt hij niet aan stop pen. De Hazerswoudenaar wil doorgaan met zijn vak totdat hij er bij wijze van spreken bij neervalt. „Het is leuk werk, je ontmoet veel mensen en je maakt nog eens een reis." Vis heeft ook niet het idee dat hij is uitge leerd. „Ik ben nooit tevreden en dat is ook goed, denk ik. Het is ge vaarlijk om jezelf zo heel geweldig te vinden. Dan ben je niet voortdurend bezig om jezelf te verbeteren." Voor meer informatie is Willem Vis bereikbaar op telefoonnum mer 071 -3412970. voorschoten - Het Voorscho- tense alternatief voor rijksweg ii-west, een gegraven tunnel on der de Korte Vliet en de Oude Rijn, wordt door de regio nader bestudeerd. Dat heeft het dage lijks bestuur van de regio Hol- landRijnland gisteren besloten. In de komende tijd moet wor den uitgezocht of het zogehe ten Korte Vliettracé kan concur reren met de twee andere alter natieven: de al dan niet onder grondse aanleg van een weg door Voorschoten en langs de Stevenshof, en de verbouwing van de huidige Churchilllaan en dr. Lelylaan in Leiden tot een soort Utrechtsebaan. Voor de gemeente Voorschoten is het feit dat het Korte Vliettra cé niet meteen in de prullenbak verdwijnt een belangrijke over winning. De gemeente is fel te genstander van een rijksweg 11 - west door Voorschoten, terwijl die oplossing wel de meeste kans maakt wanneer een ver diepte aanleg van de weg door Leiden het enige alternatief is. De gegraven tunnel naast en onder de twee waterwegen is pas onlangs door de gemeente Voorschoten naar voren ge schoven als mogelijke verbin ding tussen de rijkswegen A4 en A44. Eerder werd er alleen ge keken naar een geboorde tun nel op dit tracé, en dat bleek al snel een veel te dure optie te zijn. Doordat de gegraven tim nel pas laat in beeld kwam, was het tot nu toe niet goed moge lijk om de weg te vergelijken met de alternatieven. De kosten van het Korte Vliettracé waren op een andere manier berekend dan de andere twee tracés, waardoor een eerlijke vergelij king onmogelijk was. De nadere studie van de regio moet die vergelijking straks wel mogelijk maken. roelofarendsveen - Het VOOr- nemen van de gemeente Al kemade om de bekende 'seks borden' bij de A4 in Roelof- arendsveen te verplaatsen naar de andere kant van de weg stuit op veel verzet. De welstands commissie is tegen. Twee be drijven, een particulier en een stichting hebben bezwaar aan getekend. En als klap op de vuurpijl laat ook de eigenaar van de twee bestaande recla meborden weten dat hij niet mee wil werken aan het over steken van de snelweg. Rijkswaterstaat is al enkele ja ren op zoek naar een alternatief voor de reclameborden langs de A4 die landelijke bekendheid kregen door de 'Wil je weten hoe ik rij?'-reclame voor eroti sche telefoonlijnen. De rijks dienst heeft de grond waarop de borden nu staan, nodig voor de verbreding van de weg. Hoe wel Rijkswaterstaat over het al gemeen een groot tegenstander is van reclame langs snelwegen, vecht het hier tot aan de Raad van State om toestemming te krijgen voor vervangende bor den langs de weg. Zonder een vervangende plek moet de dienst de eigenaar van de recla meborden voor veel geld afko pen, met een vervangende plek hoopt Rijkswaterstaat voor een koopje klaar te zijn. De meest serieuze bedreiging voor de voorgenomen verplaat sing van de borden komt niet van de tegenstanders van de borden, maar juist van de eige naar ervan. In een brief aan de gemeente laat hij kort maar krachtig weten dat hij niet ak koord gaat met de verplaatsing. De gemeentelijke commissie voor de bezwaarschriften van Alkemade buigt zich maandag over de kwestie. mogelijkheid om de wagens de verplaatsen? De gemeente Leiderdorp vindt van wel. Driegatenbrug op de kop van de Engelendaal, de Kleine Zandput achter de Mau- ritssingel en het terrein achter het zwembad; voor al dat soort plekken waren al andere plan nen. Alleen de Bloemerd bleek bruikbaar. HLG vindt dat volks- verlakkerij. „Het is duidelijk hoe men te werk is gegaan; achteraf zoeken naar alternatie ve locaties en vervolgens con cluderen dat die niet voldoen", aldus Alderlieste. Zij kwam daarbij op de proppen met een citaat van wethouder Molken- boer waarin hij toegeeft sinds 2003 niet meer naar een andere locatie dan de Bloemerd te hebben gekeken. Raadsman Lever wierp daar na mens de gemeente tegenin dat er, ook onder de huidige regel geving, wel degelijk mag wor den gebouwd nabij de sportvel den. „Eeh dienstwoning voor de beheerder van de RCL-kanti- ne of een theeschenkerij zijn mogelijk, zo staat in het be stemmingsplan omschreven. En die kunnen een stuk groter uitpakken dat de voorgestelde hokken voor was en samtair." Mede daarom is LeveWiet ook niet eens met de rechter dat er sprake is van 'ingrijpende in breuk' als het woonwagencen trum verhuist naar de nieuwe positie. Hij bestreed dat de overheid 'te lichtvoetig' met de uitzonderingsregels was omge sprongen en sprak van een 'weloverwogen onderbouwing'. Lever besloot met de opmer king dat hij hoopte op een snel le uitspraak van de beroeps commissie waardoor de bewo ners van het centrum ook snel duidelijkheid krijgen. Dat was het enige punt waarop de te genpartij het niet oneens kon zijn. Doordat beide partijen ter plekke nog stapels aanvullende stukken inleverden, is niet dui delijk wanneer de commissie een uitspraak doet. Daarna moet de rechter opnieuw wor den overtuigd van de noodzaak van de verplaatsing. door Loman Leefmans leiderdorp - Het jargon dat zo onlosmakelijk verbonden is met het drama rond het Leider dorpse woonwagencentrum vloog gisteren weer over tafel. Partiële herzieningen, vigeren de bestemmingsplannen en ro de contouren volgden elkaar in rap tempo op bij de zitting van de commissie voor de beroep en bezwaarschriften. Uiteinde lijk spitste het duel tussen na- tuurvereniging Houdt Leider dorp Groen (HLG) en de ge- zich toe op een wezen lijk onderdeel van de twist: heeft de plaatselijke overheid bij het zoeken naar alternatieve locaties zich er met een Jantje van Leiden vanaf gemaald, of niet. De rechter gaf onlangs HLG het voordeel van de twijfel. Daar door moest het werk aan de verplaatsing van het centrum naar een nieuwe plek, enkele tientallen meters verderop in de Bloemerd, worden stilgelegd. Het woonwagenpark aan de Persant Snoepweg ligt nu haast verzwolgen in forse zandhopen waarop ooit een nieuwe weg moet komen. Een buitenge woon vervelende situatie voor de bewoners. Houdt Leider dorp Groen baalt van het ver wijt dat zij die situatie op het geweten heeft. Vertegenwoor digster Alderlieste benadrukte gisteren nog maar eens dat haar vereniging niets tegen het cen trum heeft, maar aan het prin cipe vasthoudt: in de Bloemerd mag niet worden gebouwd. „De gemeente heeft bewust risico's genomen met het maar door gaan van de werkzaamheden, terwijl eigenlijk alles eerst net jes geregeld zou moeten zijn", aldus Alderlieste. De gemeente Leiderdorp en de provincie Zuid-Holland maak ten bij de verhuizing gebruik van een uitzonderingsregel. Op basis daarvan dachten de twee overheidsinstanties dat er wel in het park aan de noordrand van Leiderdorp een nieuw woonwagencentrum kon verrij zen. Maar was dat nou de enige

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15