Duizend stoelen tussen de klimrekken «I LEIDEN REGIO Alleen de juf is nog niet zo milieubewust Vraagtekens bij milieuwinst apart inzamelen wegwerpluiers Rel in Socialistisch Partij om raadszet YX Haltestopknoppen bij slee verlichte opstapplaatsen Hoofdwond na botsing met auto leiden - Een 39-jarige Leide- naar is woensdagavond ge wond geraakt nadat hij door een auto was aangereden. Hij liep tussen twee geparkeerde auto's de Boommarkt op, ter wijl er net een auto, bestuurd door een 52-jarige Lissenaar, kwam aanrijden. De Leidenaar die onder invloed was van alco hol en vermoedelijk verdoven de middelen, liep een hoofd wond op. Nieuwe directeur voor Herbarium leiden - Directeur Pieter Baas (60) van het Nationaal Herbari um Nederland gaat met ver vroegd pensioen. De Leidse hoogleraar blijft wel, als gast medewerker, plantenonderzoek doen. Zijn opvolger is per 1 september bioloog Erik Smets van de Katholieke Universiteit Leuven in België. Hij leidt daar nu de onderzoeksgroep plan tensystematiek. Smets is gespe cialiseerd in de systematiek van tropische plantensoorten, zoals het in kaart brengen van ver wanten van de yam en de kof- fieplant. Vanaf 1 mei is Smets één dag per week in Leiden. Raadslid ligt in ziekenhuis leiden - Het onafhankelijke raadslid Daniël van Schoonder- woerd den Bezemer is voor de tweede keer in korte tijd opge nomen in het ziekenhuis. Hij heeft al geruime tijd last van longklachten. Het raadslid stap te vorig jaar uit de fractie van Leefbaar Leiden en richtte de partij Leiden Primair op. Universiteit helpt Syiah Kuala leiden - De Universiteit Leiden begint een hulpactie voor de Universitas Syiah Kuala in At- jeh-stad. Door de tsunami van december vorig jaar heeft de universiteit grote schade opge lopen. Gebouwen zijn kapot, de inventaris is weggespoeld, de studentenhuisvesting is ver dwenen en meer dan 200 per soneelsleden zijn verdronken. Directeur Robert Coelen van het International Office wil bij universitaire docenten boeken inzamelen. Ook wil hij een uit wisseling opzetten, zodat Leid se docenten in Syiah Kuala col leges kunnen geven. Veelbelo vende studenten uit Atjeh zou den in Leiden een masteroplei- ding kunnen doen met een Ne derlandse beurs. zaterdag 30 april 2005 :e1 Katwijk, een jaar na de kerkscheuring door Silvan Schoonhoven Een jaar na de kerkscheuring vie ren de Katwijkse hersteld her vormden morgen hun kerkdienst voor het eerst in een sporthal. Ondanks, of misschien dankzij de trieste entourage voor dit ju bileum verwachten de 'bezwaar den' een massale opkomst. In de aanloop naar de kerkfusie op 1 mei 2004 circuleerden ze al volop: doemscenario's voor Katwijk aan Zee. De hervormde gemeente zou scheuren, de breuklijn zou dwars door vriendschappen en families lo pen, en wie niet mee zou gaan in de PKN zou uiteindelijk in een sporthal moeten kerken. Die scenario's zijn werkelijk heid geworden. Duizend stoelen staan er straks tussen de klimrekken. Omdat werken op zondag niet mag, moeten de herstelden 's avonds de stoelen klaarzetten. Maan dagochtend vroeg ruimen ze de boel weer op. „Heel verdrietig", vindt Cees de jong, lid van de Hersteld Her vormde Kerk. „De laatste dienst in de Pniëlkerk was afgelopen zondag heel emotioneel. Het meest trieste is dat degenen met wie je ooit samen hebt op getrokken tegen de kerkfusie, nu je hardste bestrijders zijn." „We zullen het helaas over ons heen moeten laten komen", zegt kerkvoogd Zwaan van de herstelden. „We hebben weinig keus. Het gaat natuurlijk om de Woordverkondiging, niet om de plek waar die plaatsvindt." In de zomermaanden gaat sport hal Cleijn Duin ook nog eens zes weken dicht. „Dan moeten we zoeken naar een alternatief: een grote tent, misschien." De hervormde predikant Ba rend Weegink (PKN) zag twee jaar geleden, toen de breuk zich begon af te tekenen, de toe komst somber in voor de be zwaarden. „Het is het een illu sie om te denken dat je de voortzetting van de ware kerk bent", sprak Weegink toen. „De kerkgeschiedenis leert dat zulke bewegingen altijd doodlopend zijn. Die snijden zich af van de bloedader en zijn gedoemd ten onder te gaan. Het wordt een De Oude Kerk in Katwijk. De rechter besloot vorig jaar in kort geding dat de herstelden daar geen diensten meer mochten houden. Wel konden ze gebruik blijven maken van twee andere kerken. Met ingang van deze week mocht dat alleen nog op - volgens de herstelden - ondoenlijke tijden. Dan liever een sporthal in, redeneerden die. Foto: Frans Roomer verzanding, niet levensvatbaar. Ze hebben geen toekomst, geen bestaansrecht." Een jaar na de scheuring is de kerk van bezwaarden echter al les behalve doodgelopen, ver zand en leeggebloed. „Twee duizend", schat De Jong van de Herstelden het huidige ledental in Katwijk aan Zee. Niet ieder een is in staat naar de diensten te komen, maar De Jong gaat uit van zeker dertienhonderd kerkgangers die twee keer per zondag ter kerke gaan. Hoe liggen de verhoudingen tussen het PKN-kamp en de 'bezwaarden', een jaar na de breuk? Dat ligt eraan wie je spreekt. Volgens de een zijn verjaardagen nog altijd een pre caire zaak als herstelden en PK- N'ers zijn uitgenodigd. Volgens de ander zit de tegenstelling vooral tussen de predikanten of tussen de plaatselijke en de lan delijke kerk, niet tussen Katwij- kers onderling. Zwaan: „Van de gemeenteleden van de PKN er vaar ik niet zoveel lelijkheid of vijandschap. Maar de landelijke kerk is radicaler en harder te genover ons geworden." Vol gens dominee Blom (PKN) wor den de eerste dwarsverbanden alweer geslagen 'in familiever band en in vriendschappen, die de kerkscheiding overstijgen'. En dan zijn er nog de kerkge bouwen, waarin het sinds 1 mei vorig jaar stiller is geworden. De PKN in Katwijk zit ermee in zijn maag. Moeten de hervorm den vijf kerkgebouwen in stand houden en tien predikanten, nu tweeduizend leden zijn opge stapt? Hans Karstens van de landelijke PKN heeft Katwijk in de kwestie geadviseerd. Volgens hem zijn vijf kerken en tien pre dikanten 'geen overdreven luxe', mits de gelovigen 'fors ex tra willen doneren'. „De ge meente heeft dit jaar de 580.000 euro opgebracht die nodig zijn om de tien predikanten en vijf kerken te behouden. Het is de vraag of de leden bereid om stapje voor stapje een grotere offervaardigheid aan de dag te leggen." Met de lege kerken valt het wel mee, vindt hij. „De be zettingsgraad ligt hoog in ver gelijking met andere kerken in Nederland. Voor de dominees die volle kerken gewend zijn, kan ik me voorstellen dat het nu leeg lijkt. Maar wie in Leiden preekt, ziet dat het nog leger kan." Pieter Stam: 'Dit vergt generaties voor het is vergi Predikant Pieter Stam si aan beide zijden van de breuklijn. Tot de zomer 2003 zat hij in het kamp dominees in wier ogen kerkfusie een gruwel wi Toen hakte hij de knoo] door om ondanks zijn zwaren mee te gaan in d PKN. Verwijten van 'ver raad' heeft hij nooit ge hoord. Hij had geen keu „Anders was het totale o log geweest in Katwijk." „De ellende rondom de kerkfusie heeft me vrese aangegrepen en mijn ge zondheid geknakt. Ik we nu 50 procent. Het verdi nen van de hervormde l is de grootste klap in mi kerkelijke leven geweest hoop dat de hand ooit n eens uitgestoken wordt, we gewoon in dezelfde j bouwen kunnen kerken Maar dit vergt zeker twe generaties voor het is ve ten. Niemand heeft het mij 1 lijk genomen dat ik tocl met de PKN ben meege gaan. Spijt heb ik niet v mijn keuze. Als ik was n gegaan met mijn twee b ders (de dominees Van 1 tuin en Vlietstra, red.) d waren er nog 1000 meel vende kerkleden uit del gegaan, dan was de oorl compleet. Daarvoor wei geen verantwoordelij kh te dragen. Wel heb ik m besluit aan veel mensen moeten uitleggen. Ik bei gelukkig niet lelijk aang len. Mijn bezwaren tege PKN staan nog net zo p; overeind als voor ik bes toch mee te gaan in de I sie. Ik kon me alleen nii vinden in de oprichting een hersteld kerkverban dat was een stap te ver. krijgt dan wat losse ge- meentetjes die door het land zwerven. Binnen ei aantal jaren komen er p blemen. Als deze genen verdwijnt, moet ik nog 2 wat er van de hersteldei overblijft. Ik heb nog steeds spijt d die hele fusie is doorgeg en dat we niet met tien» ken hebben geweigerde mee te gaan. Ik zal nooè clame maken voor de P Als ik er nu geen lid van was, zou ik het ook niet worden." (advertentie) leiden - Het college van B en W van Leiden wil nog niet begin nen met het gescheiden van pa pieren luiers, zolang niet be kend is hoe groot de milieuwin st is. Tot die tijd geeft het colle ge prioriteit aan andere zaken, zoals de green bags voor het in zamelen van grote hoeveelhe den tuinafval en het verminde ren van zwerfafval. De gemeen te wil wel andere organisaties stimuleren om onderzoek uit te voeren naar de waarde van de recycling van wegwerpluiers. „Natuurlijk verandert de situa tie op het moment dat er een gedegen onderzoek ligt waaruit blijkt dat die milieuwinst er wel degelijk is", schrijft het college in het antwoord op de schrifte lijke vragen van de PvdA. De PvdA wil wel dat de Leidse lui ers (naar schatting een kleine 9 miljoen per jaar) apart worden ingezameld, zoals dat bijvoor beeld in Zoeterwoude ook ge beurt. In Leiden blijken wel vier van de 52 kinderdagverblijven aangesloten bij Knowaste, een organisatie voor luierrecycling. Leiden wil de andere kinder dagverblijven dit jaar aanschrij ven en wijzen op deze moge lijkheid. Volgens B en W is er nog geen 'diepgaand' onderzoek gedaan waaruit blijkt dat het beter is voor het milieu wanneer de lui ers apart worden ingezameld. De hoeveelheid restafral wordt dan wel minder maar er moet bijvoorbeeld ook een aparte wagen rijden om de luiers op te halen, en dat is ook slecht voor het milieu, aldus B en W. „Wanneer geen gescheiden in zameling plaatsvindt komen de wegwerpluiers bij het restafval en worden ze verbrand. Bij het verbranden van afval komt energie vrij dat deels weer ge bruikt kan worden wat milieu winst betekent." Vestiging Beverwijk Angel JR 3250» van 3.299,- nu 2.804,- zondag 1 mei geopend van 11.00 tot 17.00 uur So good JR 6200* van 3.161,- nu 2.687,- Koninginnedag gesloten Woonboulevard Beverwijk Parallelweg 10. Telofoon (0251) 22 90 33 Donderdag koopavond. Stoutenbeek Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1. Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond. Bezoek ons ook op internet: www.stoulenbeek.nl Boterhamzakjes, pakjes en blikjes drinken, folie. School kinderen gooien ongemerkt een hoop afval weg. Ook op de Lucas van Leydenschool zaten de prullenbakken dadelijks vol met lege zakjes en pakjes. Een groepje jongens uit groep ze ven vond dit zo slecht voor het milieu dat ze besloten er wat aan te doen. Tjeerd, Jeroen, Floor, Thijs, Roel en Ewout richtten een zo genaamd Greenteam op. „We hadden in het weekblad van Greenpeace gelezen dat je zo n clubje kon beginnen. Daar wil den we graag aan meedoen", vertelt Jeroen. Van de milieuor ganisatie kregen ze groene pet ten, zodat de groep meteen herkenbaar was. Daama was het tijd voor het echte werk. „We moesten een manier bedenken om op onze school beter met het milieu om te gaan", zegt Jeroen. De zes organiseerden een wedstrijd De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 voor alle klassen. „We hebben posters gemaakt en zijn de klassen rond gegaan om te vra gen voortaan broodtrommels en bekers drinken mee te ne men in plaats van pakjes en broodzakjes. Dat is veel beter voor het milieu", zegt hij. De actie was een groot succes. Toen de zes voor de tweede keer de school rondgingen, ge bruikten alle kinderen samen 120 pakjes en zakjes minder per dag. „Dat is meer dan twin tigduizend per jaar!", roept Je roen enthousiast. Groep 3C werd de beste groep van de school. Deze klas kreeg uit handen van het Greenteam een grote beker, die meteen een ereplaatsje in klas kreeg. Juf Georgina is heel trots op haar klas. „Het is leuk dat we ge wonnen hebben. De kinderen zijn ook erg enthousiast. We hebben veel over het milieu ge praat en ook contact gehad met de ouders, want die moe ten wel meewerken", zegt ze. Mohammed is samen met zijn moeder naar de winkel geweest om een broodtrommel en een beker te kopen. „Van Sponge Bob", zegt hij trots. „Dat vind ik leuk om te kijken." Yasmina nam altijd al een eigen beker mee naar school. „Dat is beter voor de natuur", zegt ze wijs. Ze vindt het leuk dat haar klas heeft gewonnen. „Het is echt door Eric-Jan Berendsen leiden - In de Socialistische Partij is een forse rel uitgebro ken over een van de twee raads- zetels die zijn vrijgekomen na het vertrek van Paul Day en Bri gitte Dolfing. Een van de zetels is ingenomen door Bastiaan Hokke, nummer 5 op de kandi datenlijst van de gemeente raadsverkiezingen 2002 van de SP. De andere zetel is gegaan naar Driek van Vugt, de num mer 8. Hans Hendriks, die zes de op die lijst staat, weigert echter zijn recht op de zetel op te geven en heeft zijn plek in de gemeenteraad geclaimd. Donderdagavond tijdens een tumultueuze ledenvergadering, werden Hokke (25), voormalig voorzitter van de SP-jongeren in Leiden en Van Vugt (25) ge kozen. Zij gaan samen met frac tievoorzitter Erwin Tak de ge meenteraad in. Officieel moe ten echter de eerstvolgende, niet verkozen kandidaten de raad in die bij de laatste raads verkiezingen op het stembiljet hebben gestaan. Omdat de nummer twee, Hans van Dam, vrijwillig van dat recht heeft af gezien, komen dus de num mers 5 en 6 in aanmerking. Maar Hendriks is gepasseerd door nummer 8 Van Vugt (de nummer 7 wilde niet). Hendriks is woedend over de gang van zaken. „Het eerste voorstel van het bestuur was: Hendriks en Van Vugt de raad in", aldus Hendriks. „Dat werd weggestemd en toen werden het Hokke en Van Vugt. Dat voorstel werd er echt doorge ramd. Ik werd onder dru om dit te accepteren." Na een onrustig nachtje Hendriks gisterochtend zijn zetel te claimen. „I stuur negeert de Kiesw verkiezing van Van Vu{ elke rechtsgrond. Ik weet ten koste gaat van de pi misschien breekt de plei uit. Maar de schade is d dagavond tijdens de le< gadering al aangericht Oud-fractievoorzitter Pa spreekt van 'maffiaprak „Hendriks werd dond avond geconfronteerd n overmacht en onmensel der druk gezet. Is het I nu helemaal van de pot vraag ik me af. Hendriks ren mag helemaal niet Kieswet en hem onder d ten evenmin." Fractieleider Erwin Ta! terst verrast als hij h( Hendriks zijn zetel claimt. „Daar weet ik nil Wettelijk gezien moet hij daad voorrang krijgen, j. donderdagavond is toe afgesproken dat hij zijt op de zetel zou opge moet dit eerst gaan uitzo Eerder deze week bod( jj Day en Birgitta Dolfin ontslag aan als gemeent leden vanwege een m verschil over de te volge van de fractie. Een aanti sen binnen de partij, on oud-fractievoorzitter Cc geer, wil dat gemeentel den van de SP meer de 1 den opgaan en zich min zighouden met 'parlem politiek'. Het Greenteam en groep 3C van de Lucas van Leydenschool samen met de beker. „Ik ben erg trots dat mijn klas de milieuwedstrijd heeft gewonnen", zegt juf Georgina. Foto: Henk Bouwman een grote beker", vindt ze. Het Greenteam gaat door met acties op de Lucas van Leyden school. Voor de zomervakantie gaan ze nog een keer alle klas- sen langs om te controleren of iedereen nog steeds de brood trommeltjes gebruikt. „Ook moet het schoolplein groener. We willen graag gras en bo men", zegt Jeroen. De kinderen van de Lucas van Leydenschool doen dus erg hun best om goed voor het mi lieu te zorgen. De enige die niet zo milieubewust is, is juf Geor gina zelf. Ze heeft wat lekkers te drinken gekocht om uit te delen. „Maar dat zijn losse pakjes Wicky", roept Jeroen. „Dat was nou net niet de be doeling!" Tessa de Wekker leiden - Vervoersmaatschappij Connexxion plaatst vanaf dins dag 3 mei de eerste haltestop knoppen bij slecht verlichte bushaltes in Leiden en de regio. Wie bij een slecht verlichte bus halte staat en een bus ziet na deren kan op een klein geel kastje aan de paal op een knop drukken, waarna een lampje gaat branden. De chauffeur kan dan zien dat er iemand n Het systeem werkt al ee in delen van Overijssel tioneert dusdanig goedi nu ook in andere vervi den van Connexxion gevoerd. In Leiden krij haltes aan de Brahmslaa seveltstraat en bij het Ti I um bij de A44 een ha A knop. rva 1 w\

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14