LEIDE wordt geheel vernieuwd Leiden kan drugskoeriers korten op uitkering Leiden bouwt aan z'n eigen Koninginne-nach Zmok-School REGIO Michel de Kapper mag schermen toch laten hangen l 'Leidt fietsers over de markt of de Langebrug' R1 Doorstart moet leegloop stoppen Leidsch Dagblad zaterdag 30 april 2005 Katwijk jaar na kerkscheuring g heel verdeeld t botst tegen 3 gewonden - Drie mensen zijn don- ;avond op de Kanaalweg e d geraakt nadat de auto zij zaten op een lan- aal botste. De bestuur- 1 n 19-jarige Leidenaar, de macht over het stuur Dor de auto van de weg Hij is met onbekende :t idingen naar het LUMC r ht. De twee inzittenden iterwoude (17 en 18) zijn ibekend letsel naar het id Ziekenhuis in Leider- ervoerd. der treinen srste meiweek -Vanwege de meivakan- en er volgende week treinen in de spits. De de twee extra treinen in jJs tussen Leiden en Gou- Leiden en Utrecht niet in. [treinen van Den Haag al via Hoorn naar Leiden g rijden niet tussen Den n Haarlem. Dat betekent issen Den Haag, Leiden 'lem niet zes maar vier per uur rijden. Er rijden lien minder stoptreinen iden, Den Haag Hol- >or, Rotterdam en :ht. Om het overstappen idere lijnen - zoals de neer Stadslijn - te verge- ijken stopt de trein tus- isterdam en Dordrecht j| Den Haag Laan van V^Oost Indië. I esregen daalt op Rijnland Vijf personeelsleden Hoogheemraadschap den zijn gisteren ko- onderscheiden. Ver- id dijkgraaf E. van Tuyll ooskerken werd be- tot Officier in de Orde inje Nassau. Algemeen slid E. Binnendijk-van - jden uit Wassenaar e versierselen opgespeld der in de Orde van Nassau, evenals oud- emraad en bestuurslid ;ens. Voormalig secreta- meen directeur J. van Koudekerk en mede bestuursondersteuning rroot uit Leiden zijn be- tot lid in de Orde van Nassau. den haag/leiden - Opgepakte drugskoeriers met een uitkering krijgen de sociale recherche op hun dak. De marechaussee op Schiphol geeft de gegevens van de bolletjesslikkers en andere smokkelaars sinds kort door aan de sociale diensten van ne gen grote gemeenten, waaron der Leiden. De gemeente kan vervolgens besluiten de crimi nelen via hun uitkering te 'plukken'. Wethouder Wim de Boer (soci- ale zaken) liet gisteren, via een woordvoerster, weten niet op de hoogte zijn van het doorslui zen van gegevens over bolle tjesslikkers. Ook bij de sociale dienst konden ambtenaren geen antwoord geven op de vraag of Leiden al daadwerke lijk is overgegaan tot het korten op uitkeringen. De VVD heeft gisteren schrifte lijke vragen ingediend over de kwestie. De fractie wil onder meer weten hoeveel Leidse bol letjesslikkers tot nu toe bij de sociale dienst zijn gemeld en wat de gemeente met de gege vens heeft gedaan. Bolletjesslikkers worden over het algemeen niet juridisch ver volgd. Justitie kan de stroom rechtszaken niet aan. Daarom is ervoor gekozen de drugs af te nemen en de smokkelaars te la ten lopen. Via een omweg pro beert de marechaussee het de koeriers nu niettemin zo moei lijk mogelijk te maken. Een aan zienlijk deel van de smokke laars die uit Nederland komen, leeft van een uitkering. Sinds oktober vorig jaar belt de mare chaussee de sociale recherche in de regio waar ze vandaan ko men om de drugssmokkel te melden. De uitkeringstrekkers kunnen op twee punten worden aange pakt: ze hadden moeten mel den dat ze naar het buitenland gingen én met de drugssmokkel hebben ze vermoedelijk inkom sten naast hun uitkering die ze niet hebben opgegeven. De so ciale dienst kan proberen deze uitkeringsfraude terug te vorde ren. De claims kunnen oplopen tot duizenden euro's. De samenwerking met de soci ale diensten is vorig jaar begon nen met Amsterdam. Daarna hebben Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Leiden, Almere, Gro ningen, Schiedam en Zaandam zich gemeld. Sinds oktober is door de marechaussee al 1450 keer een melding gedaan. Een aantal personen is meerdere keren aangehouden. Of de drugskoeriers de melding ver volgens ook in hun portemon nee voelen, hangt af van de uit komst van het onderzoek door de sociale recherche. (advertentie) tis de Partis t naar Artis. iet als Artis de Partis. Dlfnaar Artis. mjtrtis.nl J door Silvan Schoonhoven leiden - Hoe plant je het au thentieke Haagse Koninginne- nachgevoel over naar Leiden? Compleet met bier in plastic bekertjes, met de onvermijdelij ke festivalhoeden en opblaas kronen, maar zonder de tradi tionele rellen die het 1 feest achtervolgen? Twee podia zijn een mooi be gin. Op het ene, drijvend in de Rijn bij Annie's Verjaardag, staan de coverbands 2thepoint en Miss Monica. Op vijf minu ten loopafstand verrijst een tent op de Beestenmarkt, die onder dak biedt aan de bands Super sonic, Out of Control en aan Yolanda Graves. Sebastiaan en Elsbeth komen zelf uit Den Haag. De twee stu denten vertonen zich al jaren niet meer tijdens de Haagse nach. „Voor het laatst was ik er met het optreden van Anouk, acht jaar geleden", zegt Els beth. „Toen was het zo stamp vol afgeladen dat je zowat geen lucht meer kreeg. Vreselijk was het, het vloog me aan, ik wilde weg maar moest echt mensen wegduwen, anders lieten ze me er niet uit. Ik dacht dat ik stikte. Sindsdien ga ik alleen nog naar hele kleinschalige festivals. Zo als dit hier in Leiden dus." Van opeengepakte massa's en zuurstofgebrek is inderdaad nog geen sprake rond de twee podia. Of het moet op de dek schuit van Annie's zijn. „Let me entertain you", brult het volk op het vierkante vlot, dat onder het gespring zachtjes op en neer deint en golfjes veroor zaakt. Drie bars kijkende bevei ligingsmannen met oortjes be- Op een overdekt podium op de Beestenmarkt speelden Supersonic, Out of Control en Yolanda Graves. Foto: Mark Lamers waken de toegang tot het café aan het water. Ze laten het pu bliek mondjesmaat toe om te voorkomen dat er opnieuw mensen in het water vallen, zo als in de zomer van 2003 ge beurde. De bewakers houden de massa scherp in de gaten. „Die hoort niet bij de band", sist een van de bewakers. In derdaad staat iemand in zijn eentje te dansen op de lege dekschuit die het podium van het publieksvlot scheidt. Met zachte dwang wordt hij terug geduwd in de massa. „Alles gaat zoveel gemoedelij ker hier", constateert Bernd Hovius (met partyhoed en iets van vertedering in zijn stem), die ook al van buiten Leiden komt. „Niet alleen de nacht er voor, maar ook Koninginnedag zelf. De vrijmarkt is hier nog ge woon een vrijmarkt, zonder professionele handel zoals in Amsterdam. Daarom slaap ik nu niet thuis in Amstelveen maar hier, bij familie. Morgen zonder gedrang lekker onge dwongen een beetje troep kij ken." leiden - Michel van Buuren oftewel Mi chel de Kapper mag de drie zonnescher men aan de gevel van zijn zaak aan de Leidse Hooigracht laten hangen. Hij krijgt van de gemeente een gedoogbe- schikking. „Strikt genomen hangen ze er in strijd met de wet en op grond daarvan kunnen we hem ook geen bouwvergun ning verlenen. Maar in dit geval zou het niet billijk zijn hem te verplichten ze weg te halen", zo motiveert wethouder Ron Hillebrand van ruimtelijke ordening het besluit dat hij, na overleg in het col lege, gistermorgen heeft genomen. Van Buuren sprong een gat in de lucht bij het vernemen van de beslissing. Na dat hem eerder schriftelijk was opgedra gen een bouwvergunning voor de zon- nekappen aan te vragen en hij de ge vraagde tekeningen had ingestuurd, werd hem deze week meegedeeld dat de vergunning hem was geweigerd. Van Buuren zou nog worden geïnformeerd wanneer hij de zonwering moest wegha len. Hij reageerde woedend en kondigde aan bezwaar aan te tekenen. Gisteren reageerde hij opgetogen: „Ik had net met de secretaresse van de bur gemeester gebeld om het probleem bij hem aan te kaarten, maar dat hoeft nu dus niet meer. Dit is helemaal gewel dig." De kapper krijgt een brief van de gemeente Leiden dat er geen boete wordt gegeven zolang zijn bedrijf daar is gevestigd. De gemeente wil volgens Hillebrand dit soort gevallen in de toekomst gaan voor komen door een iets andere procedure. „Nu is die zo dat er eerst een bouwver gunning wordt aangevraagd en als die is geweigerd, volgt er een brief uit dat za ken moeten worden weggehaald omdat we anders gaan handhaven, dat wil zeg gen: een boete op gaan leggen. Vanaf nu zullen we voor die laatste fase eerst be kijken of het wel reëel is, dat de wet zo strikt wordt toegepast. In het geval van Michel de Kapper is dat niet billijk. De zonwering hangt weliswaar op minder dan 2.20 meter boven de grond en dat is wel in strijd met de wet, maar als daar al mensen last van hebben zijn dat alleen zijn klanten." Alle ondernemers die binnen het gebied van beschermd stadsgezicht iets aan de buitenkant van hun zaak willen veran deren, roept Hillebrand op eerst een bouwvergunning aan te vragen. „Dat voorkomt dit soort dilemma's en con flicten", aldus de wethouder. „Als Mi chel de Kapper vier jaar geleden toen hij in dat pand kwam had geweten dat die kappen op een bepaalde hoogte moes ten hangen, had hij dat ongetwijfeld zo laten doen." De ondernemers van de binnenstad zelf zijn overigens al bezig de problemen op dit gebied te inventariseren. Op initiatief van centrummanager Robert Strijk wordt daarna een bijeenkomst belegd met diverse ambtenaren, om de regels te bespreken. „Nu is daar veel onvrede over en dat werkt bijzonder ontmoedi gend. Dat is het doel van de gemeente niet, maar zo komt het allemaal wel door Marijn Kramp leiden - De basisschool voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen De Horst wordt compleet ver nieuwd. Een andere naam, een ander team en een ander onder wijssysteem moeten de leegloop op de school stoppen. In de afge lopen jaren liep het aantal leer lingen dat les heeft op De Horst terug van 72 naar 15. Er is nog maar één klas van elf leerlingen over op de zmok- school aan de César Franck- straat. Nog eens drie leerlingen krijgen op school individueel les en de rest, zo'n vijftien kin deren, heeft een gastplek op een andere school. De indivi duele opvang op school en de gastplekken op andere scholen zijn, aldus directeur Hedy Weij- tens, noodoplossingen omdat onlangs twee docenten opstap ten en een leerkracht overspan nen is. Weijtens: „We hebben wel naar vervanging gezocht en iemand anders aangenomen. Maar die hield het na een week al voor gezien. Nog een keer een nieu we docent op die groep zetten, kun je deze leerlingen niet aan doen. Daarmee komt de veilig heid op school in het geding. We hebben toen besloten op vang voor hen buiten de school te zoeken. Ze worden op hun gastscholen overigens nog wel door ons begeleid." Weijtens is sinds vorig jaar di recteur van De Horst. Toen fu seerde de zmok-school met ob- servatieschool De Brug waar Weijtens al langer de scepter zwaait. De Horst is volgens Weijtens ten onder gegaan aan te weinig mankracht, te weinig geld en te veel slechte publici teit. Met de fusie met De Brug is de slagkracht van de school vergroot maar daarmee was De Horst niet uit de problemen. Om er weer een gezonde school van te maken, heeft Weijtens een volledig nieuwe koers voor ogen waar ook jeugdzorginstel ling Cardea in deelneemt. „Er komt een nieuw team, een nieuw onderwijssysteem en veel nieuwe leerlingen, in totaal zestig. En we gaan zelfs de naam van de school veranderen in César Franckschool." De nieuwe school gaat volgend schooljaar open. Tot die tijd blijft de situatie voor de huidige leerlingen ongewijzigd. Dat is zeker voor de leerlingen die op gastplekken zitten, niet ideaal, geeft Weijtens toe. Maar de om standigheden dwingen de school hiertoe. „Het is schan dalig dat het zo gelopen is met De Horst. De Leidse scholen hadden dit niet mogen laten gebeuren." Vijf jaar geleden publiceerde de SP een zwartboek over De Horst. Acht ouders hadden bij de hulpdienst van de partij een klacht tegen de school inge diend. De problemen met leer lingen zouden op De Horst uit de hand lopen. Een speciale groep voor kinderen met extre me gedragsproblemen, heeft het tij voor de zmok-school niet kunnen keren. IDE STELLING Pechtold verdient steun: Legaliseer softdrugs. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl De grote fietsersstroom moet de Breestraat uit, vinden de ontwerpers van de Rijn Gouwe Lijn (RGL). Als de lightrail in 2010 door de binnenstad rijdt, kunnen de fietsers beter een andere route zoeken. De Fiet sersbond is woedend, wethou der Hessing benadrukt dat hij de fiets in de Breestraat wil houden. Maar de winkeliers zien de doorgaande fietsers liever gaan dan komen. Zoals Laurens Verspaandonk, eige naar van lederwarenzaak Com- tesse. Ziet u echt die fietsers graag verdwijnen? „Als de Rijn Gouwe Lijn komt, is het levensgevaarlijk daar ook een hoofdfietsroute langs te leiden. Het ingeni eursbureau dat ervoor is in gehuurd, zegt dat het niet verstandig is. Het gaat nu al niet goed, winkeliers zien dat al jaren. Met een lightrail zou het nog veel gevaarlijker wor den. Je moet dus keuzes ma ken. Er zijn hier ook nog voet gangers, invaliden, mensen met kinderwagens. Die ver dienen ook een plekje." Hoezo gaat het nu al niet goed? „De bussen rijden fietsers klem. Achter de bus hang je in een grote roetwalm. Bij de haltes staan soms vier, vijf bussen te ronken. Vroeger hebben we de afspraak ge maakt dat de bussen niet har der mogen dan vijftien kilo meter per uur, maar met Connexxion zijn geen afspra ken te maken. De bussen zouden allemaal worden uit gerust met roetfilters maar dat gebeurt maar half." Als u naar het jaar 2010 voor uitblikt, hoe ziet de Breestraat er dan uit? „Als ik mag dromen, zie ik een Breestraat met sierbestra ting van pui tot pui, met mid dendoor een tram die maxi maal vijftien kilometer per uur rijdt. Ik zie enkelspoor aan het begin en eind, en ter hoogte van het stadhuis dub belspoor bij de halte. Ik hoop dat het mooie voertuigen worden, zoals in Straatsburg, waar een schitterende tram rijdt. En ik zie nog wel een enkele fietser rijden, hoor. Maar ik hoop dat de gemeen te tegen die tijd een andere fietsroute heeft gecreëerd die veiliger is dan hier, in combi natie met de lightrail." Lijdt het verblijfsklimaat niet onder een langs denderende tram? „Daar waren we in het begin bang voor. Maar in Karlsruhe en Frankfurt zie je hoe vrien delijk zo'n trammetje rijdt en hoe wildenthousiast de men sen daar zijn. De vergelijking gaat alleen mank op de fiet sers. Die heb je daar nauwe lijks." Als het aan het ontwerpbu reau ligt, wordt de Breestraat geen doorgaande route meer voor fietsers. De Fietsersbond is woedend. „Voor de RGL bestaat geen alternatief, voor de fietsers wel. Er zijn fietsers die alleen maar door de stad heen hoe ven, zonder per se in de Bree straat te hoeven zijn. Als je hen een alternatief biedt, zou de fietser daar alleen maar blij mee moeten zijn. Leidt ze over de markt of over de Lan gebrug: een schitterende straat met steeds leukere win kels. Bouw een parkeergarage in de oude brandweerkazer ne, dan ben je ook van de daar geparkeerde auto's af." Dat gaat u veel klanten kos ten: alle mensen die van hun werk komen en denken: hé, ik loop nog even binnen bij Dy- nabyte of bij u, bij Comtesse. „We zullen wel eens een toe vallige passant missen. Maar de Breestraat houdt zijn aan trekkingskracht. Je krijgt ook meer aanloop van mensen die weten: het is daar veilig en prettiger geworden. De fietser is niet lui, en Leiden blijft een fietsstad. Bovendien krijg je klanten binnen die de straat leren kennen als ze er door heen komen met de lightrail. Zeker als de lijn straks door loopt tot de kust, krijg je dat effect." U rekent nog altijd op publiek dat uit Gouda of Alphen hier komt winkelen. Is dat wel rea listisch? „Ik denk dat de lightrail op den duur een ruggengraat Bericht aan onze lezers en adverteerders Het Leidsch Dagblad verschijnt niet op Hemelvaartsdag (donderdag 5 mei). Onze kantoren zijn die dag gesloten. In verband hiermee verschijnt de UIT- bijlage op woensdag 4 mei. De sluittijd voor adver tenties voor die bijlage is aangepast. Ook voor advertenties voor vrijdag 6 en zaterdag 7 mei zijn de sluittijden gewijzigd. Voor informatie hierover kunt u bellen (071) 535 6300. Voor het opgeven van een Speurder belt u (072) 5196 868. voor het openbaar vervoer kan worden die de aantrek kingskracht van de stad kan vergroten. De hele binnen stad profiteert daarvan. We hebben een enorm sterk ge loof in de binnenstad van Lei den, die zoveel meer biedt dan andere steden. Musea, een burcht, goede winkels, terrassen. Het is echt niet zo dat we denken dat de klanten binnenstromen als de RGL komt. En we zien gigantisch op tegen een straat die ander half jaar opgebroken is. Maar we zijn ervan overtuigd dat we er iets moois voor terug krijgen." tekst: Silvan Schoonhoven foto: Hielco Kuipers Spaarkaarten kunnen ingestuurd worden tot en met 30 mei. Kaarten die na 8 juni binnenkomen worden niet meer behandeld

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13