Albert Heijn wint huismerkenruzie ECONOMIE Interpolis en Achmea onder één dak CAO-akkoord bij Akzo Nobel Shell profiteert van veel hogere olieprijs Rechter stelt Unilever grotendeels in ongelijk Kabelaar Casema opent frontale aanval op KPN Koningin slaat jubileummunt Vakbonden vrezen bij ING 4000 ontslagen Douane neemt record aan nepartikelen in beslag Nooit meer alleen op het toilet met de Duolef »st op tijd, rvice kan beter' TERDAM - De Nederlandse jode is de beste van Euro- Jua prijs-kwaliteitverhou- scoort TPG Post beter dan :e Europese postbedrijven. IPG haar positie handha- dan moet het investeren in ce voor de klant. In de vrij- lostmarkt komen steeds concurrenten die zich kunnen manifesteren in trienen van service. TPG was gisteren positief bij de ■ntatie van haar eigen atieonderzoek. De postbo- ezorgde afgelopen jaar 96,5 ent van de poststukken ;n 24 uur. Alleen zijn Zwit- collega wist meer brieven, rocent, de volgende dag in ievenbus te krijgen. Zwit- betalen 58 eurocent voor postzegel, terwijl een Ne- ider 39 eurocent afrekent. Geus: Weg 19-5-cultuur roam - De werktijden en volgens minister De (sociale zaken) flexibeler. Tijdsconferentie in Rot- m riep hij werkgevers gis- op mee te werken aan een g in de bedrijfscultuur en einde te maken aan het n tot vijf-patroon'. De dag zou zich volgens De moeten afspelen tussen m 19.00 uur. Ouders kun- lan arbeid- en zorgtaken combineren. Voordeel werkgevers is bedrijfstijd- ïging zonder overwerktoe- waardoor het aantal pro eve uren per dag stijgt. Bo- |en verminderen de files. Ier jaar 2500 Jen door werk' - Ieder jaar sterven er derland ruim 2500 werk- s door gevaarlijk werk of e arbeidsomstaïidighe- )at blijkt uit een door vak- FNV verricht onderzoek, zijn aantallen waar je stil rordt", reageert FNV-be- der Ton Heerts. „Zeker als lenkt dat het aantal ver- doden in ons land onge- 100 bedraagt." De meeste lemers (1000) streven canker, gevolgd door andoeningen (300) en en vaatziekten (300). Vol- Heerts zijn schadelijke en stress hiervan de be- jkste oorzaken. ibesteding NS nter opnieuw ht - NS moeten de aanbe- ig voor de nieuwe Sprin- iinen overdoen. Volgens rechtse rechter heeft het bedrijf in de eerste offer de in strijd met de gelden- ;els gehandeld. Flet Cana- Bombardier en het Franse moeten opnieuw een b uitbrengen waarbij NS iijke eisen moeten stellen, ansen vonden dat zij een bod hadden gedaan dan iardier en stapten naar de Br. Met de opdracht zijn erden miljoenen euro's leid. iwsector lijkt :r 'schoner' - De harde aanpak van isstanden in de bouwwe- ijkt effect te sorteren. De ing die namens de bouw- jven de integriteit beoor- heeft het afgelopen jaar elijks klachten binnenge- Dat zei voorzitter Den ïen van de stichting SBIB ten. Ruim 1000 bedrijven [ezamenlijk ongeveer 55 ent van de jaaromzet in de rzijn bij de SBIB aangëslo- ijftien maal is een onre- tigheid geconstateerd die ikon worden afgedaan. Brussel voor ABN Amro - De Europese Com- e heeft ABN Arnro gisteren emming gegeven voor de lame van de Italiaanse Antonveneta. Daarmee e Nederlandse bank een ein stapje dichter bij de zaam aankoop. Volgens de nissie zou samengaan van nken geen concurrentie- emen met zich brengen, t de activiteiten van ABN tonveneta elkaar nauwe- iverlappen. Het groene uit Brussel is geen garantie een succesvolle afronding t onduidelijk is of de Itali- centrale bank toestem- geeft. oep op BKR t fors groeien Het Bureau Krediet Regi- heeft vorig jaar 22,3 mil- eer informatie verstrekt b aangesloten financiële verleners en aanbieders obiele telefonie. Dat was cent meer dan in 2003. intal consumenten dat de gegevens wilde zien steeg procent naar ruim Ook het aantal kredie- t is geregistreerd, nam vrijdag 29 april 2005 arnhem/anp - Albert Heijn kan de meeste verpakkingen van zijn huismerken die onder vuur lagen van Unilever, handhaven. De rechtbank in Arnhem bepaalde gisteren dat de supermarktketen met twee van de dertien verpak kingen inbreuk heeft gepleegd op het merkenrecht. De onder neming moet de verkoop van die producten, pindakaas met blau we dop en margarine voor op brood, staken. De rechter meent dat er geen sprake is van een onrechtmati ge daad van Albert Heijn. Vol gens de rechtbank is niet dui delijk geworden dat de super marktketen stelselmatig de pro ducten van zijn leverancier ko pieert. Ook de aantijging van Unilever dat de Ahold-dochter een wanprestatie heeft gele verd, is verworpen. Albert Heijn moet de twee huis merken die te veel lijken op ver gelijkbare producten van Unile ver binnen vier weken uit de schappen verwijderen. Haalt Albert Heijn de pindakaas en margarine niet tijdig terug, dan moet de supermarktketen een dwangsom van maximaal 2 mil joen euro betalen. Albert Heijn zegt dat voor de pindakaas al een andere verpakking is be dacht. De elf andere huismerken waarover Unilever viel, mogen gewoon in de winkels blijven liggen. De rechter concludeerde dat Albert Heijn met het ont werp van deze verpakkingen 'de grenzen van het toelaatbare heeft opgezocht', maar daar niet overheen is gegaan. De rechter merkte ook op dat con currenten van Unilever soort gelijke verpakkingen gebruiken. Volgens de rechtbank is meer onderzoek nodig om een defi nitieve conclusie over inbreuk op merkenrechten te trekken. Hij stelde dat Unilever daarvoor een bodemprocedure moet voeren. Unilever verklaarde in een reac tie de uitspraak te willen aan vechten. Het voedings- en was middelenconcern blijft erbij dat De pot AH-pindakaas moet uit de handel omdat de overeenkomst met de Calvé-pot te groot is. Foto: ANP Gezondere ijsjes Unilever brengt deze zomer ijsjes op de markt die minder calorieën en vet bevatten. Verder worden kunstmatige kleur- en smaakstoffen in kinderijsjes als Twister en Calippo door natuurlijke in grediënten vervangen. Vol gend jaar voegt Unilever minder suikers toe aan de kinderijsjes. In de rest van het assortiment wordt het vetpercentage terugge bracht. Van de populaire Magnum komen meer light- varianten in de schappen. Unilever ziet brood in de markt voor gezonde produc ten, die volgens het bedrijf jaarlijks met 11 procent groeit. Het vorig jaar geïntro duceerde ijs Hertog Light overtrof de verwachte ver koopcijfers met 30 procent. de dertien verpakkingen van AH-huismerken voor pinda kaas, margarines, vloeibare bak- en braadproducten en ijs thee, te veel lijken op zijn A- merken. „We hadden meer ver wacht van de rechter. Er is meer huiswerk nodig. Een in breuk op het merkenrecht is moeilijk aan te tonen", meent marketingdirecteur Goedhart. Volgens de Unilever-directeur heeft de gang naar de rechter geen effect op de relatie tussen beide partijen. „We komen elke dag bij elkaar over de vloer en dan praten we met elkaar." Ook Albert Heijn stelt dat de harde juridische strijd de zakelijke re latie niet heeft verstoord. „Wij verkopen natuurlijk veel A-mer- ken", zo zei een woordvoerder. Hij noemde de uitspraak vooral een overwinning voor de klan ten van Albert Heijn. den haag/gpd - Kabelexploi tant Casema biedt zijn klanten vanaf 16 juni naast tv en inter net ook telefonie aan. Volgens topman Jos Molenkamp liggen de beltarieven 'minstens 50 procent lager' dan die van KPN. Hij becijfert de besparingen voor de Casema-klanten 'op 30 tot 100 euro per maand, afhan kelijk van hun belgedrag'. Wie op Casema-telefonie overstapt, behoeft niet van nummer te veranderen. Ook behoudt hij allerhande diensten als voice mail en nummerherkenning. In eerste instantie biedt Case ma een pakket met daarin ana loge en digitale radio en televi sie, basisinternet met een be scheiden bandbreedte (80 kbps), en digitale telefonie voor 29,90 euro per maand. Wie al een internetaansluiting van Casema afneemt, betaalt 5 euro minder. Over niet al te lange tijd wil Casema dit aanbod uit breiden met een pakket waarin voor een vast bedrag onbeperkt binnen Nederland kan worden gebeld. Gesprekskosten zijn er in deze variant niet meer bij. Uiteindelijk is het de bedoeling dat Casema de klant de moge lijkheid biedt om te kiezen uit een reeks verschillende pakket ten. Over de termijn waarop dat zal gebeuren, wilde Molen kamp gisteren nog geen uit spraken doen. Duidelijk is al wel dat het pakket vanaf no vember dit jaar zal worden uit gebreid met beeldtelefonie. Uit eindelijk wil de kabelexploitant zijn klanten ook mobiele telefo- utrecht - Koningin Beatrix heeft gisteren ter gelegenheid van haar 25-jarig regeringsjubileum een speci ale herdenkingsmunt geslagen. Ze deed dat bij de Koninklijke Nederlandse Munt in Utrecht. De munt van 10 euro is wettig betaalmiddel en krijgt een oplage van maximaal 1 miljoen exemplaren. Vanaf van daag is de munt in postkantoren te koop. Op beide zijden van de munt wordt de eedaflegging op 30 april 1980 in beeld gebracht. Foto: ANP/Robert Vos niediensten aanbieden. „We zijn in gesprek met diverse leveranciers van mobiele telefo nie," zegt Molenkamp. „We willen in elk geval een heel ei gen vorm aan mobiele telefonie geven. Dit najaar hoop ik hier over concreter te kunnen zijn." In eerste instantie kan 92 pro cent van de 1,4 miljoen huis houdens die op Casema's net ten zijn aangesloten van de uit breiding van de diensten ge bruikmaken. De rest, vooral landelijke gebied, volgt later. den haag/gpd - Nederlandse en Belgische vakbonden zijn bang dat de ING Groep tot 4000 ba nen gaat schrappen. Ze vinden dat ze te weinig informatie krij gen over de onderzoeken die de bankverzekeraar doet naar de mogelijkheden tot uitbesteden van werk. Iri een open brief aan topman Tilmant hebben ze gis teren hun bezorgdheid geuit. De acht vakbonden vinden dat de reorganisaties die ING de af gelopen jaren al heeft doorge voerd, eerst de kans moeten krijgen om hun doelmatigheid te bewijzen. „Temeer de resul taten van ING België en Neder land uitstekend zijn", zo schrij ven de bonden.„De beveiliging is al verdwenen en nu lijken in ieder geval de IT-afdelingen en de postkamers aan de beurt." Eerder deze week zei bestuurs voorzitter Wijngaarden van ING-dochter Nationale Neder landen, al dat hij voor het eind van de zomer uitsluitsel wil ge ven over het schrappen van ar beidsplaatsen bij de verzeke raar. Volgens de vakbonden licht de bankverzekeraar haar personeel niet goed in over de mogelijke veranderingen.,,We zijn bang dat we deze zomer geconfron teerd worden met een compleet plan, inclusief het aantal te schrappen arbeidsplaatsen. Dan kunnen we niet zoveel in vloed meer uitoefenen." rotterdam/anp - De douane heeft vorig jaar ruim 8,6 mil joen namaakartikelen in be slag genomen. Dat zijn er on geveer tweemaal zoveel als in 2003. Vooral het aantal nage maakte cd's en dvd's was zeer groot, onder meer door de in beslagname van enkele grote partijen. Het ging hierbij om 5,4 miljoen stuks. In 2003 ging het nog om bijna 500.000 dvd's en cd's. Opvallend is vol gens de douane de explosieve stijging van merkvervalste elektrische artikelen, zoals dvd-spelers en gsm-accessoi- res. In deze categorie nam de douane meer dan 300.000 arti kelen in beslag. In 2003 waren dat er nog 10.000. Ook merkkleding en bijbeho rende accesoires, zoals tassen, riemen en zonnebrillen zijn in trek bij vervalsers. Vorig jaar trof de douane 217.000 nage maakte modeartikelen aan. Dat zijn er overigens 170.000 minder dan in 2003. De nep- kleding is voornamelijk afkom stig uit China. Daar kwamen ook 1,3 miljoen merkvervalste batterijen vandaan. Het verval sen van cosmeticaproducten is klaarblijkelijk minder populair geworden. Werden er in 2003 nog bijna 95.000 valse cosme- ticartikelen onderschept, vorig jaar waren dat er 798. Vervalste merkartikelen duiken steeds minder op in de bagage van reizigers die via Schiphol het land binnenkomen. In 2003 nam de douane op het vliegveld ruim 61.000 artikelen in beslag, vorig jaar 20.000 minder. De meeste nepartike len zijn aangetroffen op vluch ten uit Azië en Turkije. Uit Tai wan, China, Thailand en Ma leisië komen vooral nage maakte dvd's en cd's, uit Tur kije proberen reizigers vervals te merkkleding binnen te smokkelen. Volgens de woord voerster van de douane is er niet direct een oorzaak aan te wijzen voor de sterke groei van nep merkartikelen. „We heb ben in 2004 niet anders ge werkt dan de jaren daarvoor. Wel blijkt onze risico-analyse goed ter werken. Aan de hand van indicatoren, zoals land van herkomst, richten we ons wat meer op de ene container dan de andere. En dat werkt", aldus de woordvoerster. Stoppen op 62ste jaar blijft gehandhaafd Koninklijke Shell Groep 1ste kwartaal 2005 den haag/anp - Shell heeft in het eerste kwartaal 28 procent meer winst gemaakt dan in de zelfde periode vorig jaar. De winst kwam uit op 5,55 miljard dollar tegen 4,33 miljard dollar in het eerste kwartaal vorig jaar. Analisten hadden gerekend op 4,70 miljard dollar. De omzet van het Nederlands- Britse olieconcern steeg in de eerste drie maanden van 2005 met 26 procent naar 72,16 mil jard dollar. Bij de olieproducten groeide het resultaat van 1,18 naar 1,88 miljard dollar. Shell profiteerde optimaal van de ge stegen olieprijs. In de eerste drie maanden rekende het olie concern gemiddeld 44 dollar voor een vat. In het eerste kwartaal 2004 lag die prijs net boven 30 dollar. Gisteren schommelde de olieprijs rond de 51 dollar voor een vat. Topman Van der Veer consta teerde 'zeer goed financiële re sultaten bij alle activiteiten' van zijn bedrijf. De resultaten van de proefboringen die Shell het afgelopen kwartaal deed, noemde Van der Veer bemoedi gend. Ook is hij opgetogen over de veelbelovende olie- en gas- concessies die Shell in de wacht sleepte. Qnlangs werd bekend gemaakt dat het in Algerije naar olie en gas mag zoeken. De productie daalde in vergelij king met een jaar eerder van 4,1 naar 3,9 miljoen vaten per dag. Shell gaf eerder aan in 2005 da gelijks gemiddeld 3,5 tot 3,8 miljoen vaten te zullen winnen. Financieel directeur Voser zei dat de dagelijkse winning over bedrijfsresultaat per sector Exploratie en productie Gas en Elektriciteit Olieproducten Chemie Andere sectoren 2.707 2.955 +9% 522 476 •9% 1.183 1.880 +59% 221 449 +103% ■16 -8 +25% winst in miljoenen dollars 5.548 utrecht/anp - Werknemers van Akzo Nobel kunnen ook in de toekomst op hun 62ste stoppen met werken. De bonden en het chemieconcern hebben hier over gisternacht afspraken ge maakt in een nieuwe CAO. Ver der ontvangt het personeel tot het voorjaar van 2007 3,25 pro cent meer loon en een aantal bonussen. Door nieuwe regels kunnen werknemers per 1 ja nuari 2006 niet langer belas tingvrij sparen voor hun vroeg- pensioen. Door onder andere de nieuwe levensloopregeling voor verlofsparen in te zetten, kan het personeel toch eerder uittreden. Het spaarpotje voor de levens loopregeling wordt volgens on derhandelaar Roodhuizen van FNV Bondgenoten straks jaar lijks met 2,8 procent van de loonsom gevuld uit tegoeden van de oude vroegpensioenre- geling. In de komende jaren stort Akzo daar nog eens 1 pro cent van het loon bij. „Met de spaarbijdragen is bij een redelijk beleggingsresultaat vervroegde uittreding bij 62 jaar met 80 procent van het gemid delde loon nog steeds haal baar", zegt directeur Nederland Prins. In ruil voor de spaarbij- drage moet het personeel wel twee extra vakantiedagen voor ouderen en een verlofdag inle veren. „Dit is een baanbreken de oplossing voor afschaffing van VUT en prepensioen", al dus FNV'er Roodhuizen. Overigens blijft voor werkne mers van 52 jaar of ouder de oude regeling van kracht. Zij krijgen de harde garantie van een vroegpensioen op 62 jaar. De bonden en Akzo hebben verder afgesproken dat de lo nen van de 12.000 Nederlandse werknemers met terugwerken de kracht vanaf 1 januari met 1,25 procent stijgen. Op 1 janu ari volgend jaar krijgen zij er 1,5 procent bij en het salaris gaat op 1 november van dat jaar nog eens met 0,5 procent omhoog. Verder krijgen de werknemers op I juni een eenmalige uitke ring van 4 procent. Vanaf vol gend jaar wordt de bonus af hankelijk van de resultaten. De CAO-onderhandelingen hebben een jaar geduurd. De gesprekken liepen eerder deze maand vast op de wens van Ak zo om het pensioenfonds bui ten de firma te plaatsen. De vakbonden dreigden daarop met acties en stelden een ulti matum tot het einde van deze maand. Vorige week legden 2000 werknemers het werk twee uur lang neer. (advertentie) 2005 aan de onderkant van de ze schatting uitkomt. De investeringen, onder meer in het speuren naar olie, stegen met 6 procent tot 3,29 miljard dollar. Shell verkocht in het eer ste kwartaal 15 procent meer vloeibaar aardgas (lng), ruim 2,5 miljoen ton. De olieraffina derijen behaalden in het eerste kwartaal hoge marges. Vooral in de VS is er een tekort aan raf- finagecapaciteit. De kleinere anp - bron: Shell winstmarges bij de Amerikaan se benzinepompen deden dat effect gedeeltelijk teniet. Op 28 juni besluiten de aan deelhouders van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij en de Britse Shell Transport and Trading Compa ny over de fusie van beide be drijven tot de onderneming Royal Dutch Shell. De definitie ve voorstellen daartoe worden in mei bekendgemaakt. den bosch/gpd - Verzekeraar Interpolis zal na de fusie met verzekeraar Achmea niet langer een dochter zijn van de Rabobank. In terpolis komt onder dezelfde paraplu als Achmea: het Europese verzekeringsbedrijf Eureko. In ruil hiervoor krijgt de Rabobank een belang van 37 procent in Eureko. Ach mea en Interpolis vormen straks samen de grootste coöperatieve verzekeringsgroep van Nederland. De ruim 5200 medewerkers van Interpolis stappen over naar Eureko, dat in totaal on geveer 14.400 werknemers telt. Achmea is nu veruit de grootste verzekeringsdochter van Eureko, dat verder kleinere maatschap pijen heeft in negen andere Europese lan den. Interpolis blijft de 'hofleverancier' v<j©r de Kkdobank op verzekeringsgebied, m^r krijgt ook toegang tot de kanalen van Ach mea. Tegelijkertijd krijgt Achmea toegang tot het bankkanaal van de Rabo. Over en weer moet dat er toe leiden dat straks 1 op de 2 klanten van de Rabobank zijn verzeke ringen via Interpolis/Achmea heeft lopen; nu is dat nog 1 op de 4. De afgelopen tien jaar zijn vier eerdere po gingen om tot een fusie te komen op een mislukking uitgedraaid. Dat het nu wel lukt heeft te maken met de gekozen organisatie structuur en de goede persoonlijke samen werking tussen de belangrijkste overleg partners. De voorgenomen samenvoeging is vastgelegd in een Letter of Intent die is getekend door bestuursvoorzitter Swalef van Eureko en zijn collega Heemskerk van Rabobank. De fusie komt niet helemaal uit de lucht vallen, want vorig jaar al besloten Rabo bank en Eureko/Achmea samen te gaan werken op het gebied vaoziektekosten. In het kader van deze same S/er king verkoopt Interpolis, via de lokale Rabobanken, ziek tekostenverzekeringen van Zilveren Kruis Achmea. Bij het aangaan van die samen werking verwierf Rabobank vorig jaar een belang van 5 procent in Eureko, dat nu tot 37 procent zal toenemen. De vakbonden De Unie en CNV Diensten bond verbazen zich over de vorm - een vol ledige fusie- en de snelheid van de verdere samenwerking. Zij maken zich zorgen over de werkgelegenheidseffecten en willen zo snel mogelijk met de directies om de tafel. In de nieuwe constellatie zal Rabobank de voornaamste distributeur van verzekerin gen voor Interpolis zijn. Na de fusie blijven beide bedrijven hun eigen strategie volgen. Eureko houdt de mogelijkheid van de beursgang open en concentreert zich op de Nederlandse markt en op de ontwikkeling van de verzekeringsactiviteiten in Europa. De nieuwe stap past in de strategie van de Rabobank om in Nederland marktleider in de financiële dienstverlening te worden. Met de nieuwe Duoiet* ,ü.7 oan'imore haalt u puur gemak in huis. Want dit handige twee persoonstoilet is niet alleen ruimtebesparend, maar ook bijzonder praktisch. Nooit meer lange rijen voor het toilet. En natuurlijk kunt u altijd heerlijk even bijpraten op de Duolet'. Naar de WC gaan was nog nooit zo gezellig! Weer een spetterend idee van Sanimore.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9