Auto-industrie VS is de weg kwijt Fox: betaalbare 'wagen voor het volk' Fabrikanten pakken uit in Shanghai MG-importeur faill Britse post: minder zieken door loterij Auto Heemskerk Nieuw licht gloort aan de autohorizon Weg Wiel vrijdag 29 APRIL 2005 redactie: Peter Lode Peugeot 407 leaseauto 2005 Utrecht - De Peugeot 407 is ge kozen tot leaseauto van het jaar 2005. Waar de Renault Modus won in de klasse 'economy', de BMW 1 de beste was in de cate gorie 'business' en de Audi A6 overtuigend voorging in de af deling 'executive', won de Peu geot de totaalwedstrijd. De ver kiezing werd op touw gezet door ING Car Lease in Breda, dat 76.000 auto's beheert. Citroën C4 beste caravantrekker Amsterdam - Een door het ANWB-maandblad Kampeer Caravan Kampioen samenge stelde jury van auto- en cara vanjournalisten heeft besloten wie zich 'Trekauto van het Jaar' mag noemen. Deze keer viel de eer te beurt aan de Citroën C4 1.6 16V.Om een antwoord te krijgen op de vraag 'wie trekt het best?' onderwerpt de redac tie van genoemd blad jaarlijks 20 tot 25 nieuwe auto's aan een vergelijkingstest. Een 10-koppi- ge jury buigt zich twee dagen lang over de kandidaten op het testcentrum van Daf in St.Oe- denrode. De C4 won in zijn klasse en werd daarna uitgeroe pen tot algeheel winnaar. londen/gpd - De Britse Poste rijen, Royal Mail, denken dé op lossing te hebben gevonden voor het hoge ziekteverzuim. Werknemers die zich zes maan den lang niet ziek meldden, konden meedoen aan een lote rij. Meer dan de helft van het 170.000 mensen tellende perso neel kwalificeerde zich hier voor. Van hen wonnen er 37 een spiksplinternieuwe Ford Focus, ter waarde van 17.500 euro, terwijl 75 werknemers met een reischeque van 3000 euro werden verblijd. Alle an deren kregen als troostprijs een vakantievoucher van 220 euro. Royal Mail noemt deze aanpak ondanks de forse kosten een succes en gaat er voorlopig mee door. „De werknemers zijn er blij mee en het bedrijf is er blij mee, want er zijn nu iedere dag duizend mensen meer aan het werk. En ook de klanten zijn er blij mee, want meer personeel betekent betere service", aldus een woordvoerder. Het bedrijft ontkent dat mensen die echt ziek zijn, hierdoor onder druk gezet worden om toch naar hun werk te gaan. De vakbond is sceptisch en wijst erop dat al leen doorlopende investeringen in de werkomstandigheden en salarissen van werknemers het ziekteverzuim structureel om laag kunnen brengen. Bepaald geen ezelskar deze nieuwe conceptsportwagen van Lamborghini. Foto's: Reuters De in China gebouwde Chevrolet Aveo komt volgend jaar naar Europa. door Peter Lodewijks shanghai - Dat de autoindustrie China als een belangrijke groei markt ziet, mag blijken uit het aan bod op de autoshow van Shanghai, die deze week werd gehouden. De Chinese automarkt maakt een explosieve ontwikkeling door. Werd het straatbeeld in het im mense land kort geleden nog voor namelijk bepaald door fietsen en ezelkarretjes, inmiddels is de 'voi- ture' aan een indrukwekkende op mars bezig. De welvaart neemt toe en steeds meer Chinezen kunnen zich een auto veroorloven. De han dige vierwieler staat dan ook bo venaan heel veel verlanglijstjes. Lo gisch dat de ene na de andere au toproducent een fabriek neerzet in China om een graantje mee te kun nen pikken in deze ontwikkeling. Op de belangrijkste autotentoon stelling van China, die van Shang hai, konden de Chinezen zich deze week een beeld vormen van wat er allemaal te koop is. Tevens konden ze zich vergapen aan spectaculaire toekomstauto's en peperdure sportbolides. Want de fabrikanten pakten behoorlijk uit, daar in Chi na. Lamborghini, Bentley, Ferrari, Porsche, ze stonden er allemaal. Wat een wereld van verschil met de tijd van de ezelkarretjes. Maar ook was er veel aandacht voor de 'normale' auto, de betaal baren zeg maar, want daar moeten de fabrikanten het toch vooral van hebben. Auto Shanghai 2005 was bijvoorbeeld het toneel waar de Chevrolet Aveo zijn werelddebuut beleefde. Deze nieuwe sedan, die door het Koreaanse GM Daewoo is ontwikkeld, wordt in meer dan 120 landen op de markt gebracht Een echte wereldauto dus. Hij komt volgend jaar ook naar Europa. De Aveo (4,31 meter lang en 1,71 meter breed) wordt in China ge bouwd en op de markt gebracht door GM Shanghai. Toyota dacht in Shanghai wel erg ver vooruit met deze 'elektrische stoel' door James McConigal den haag - Toyota en Honda scoren in de VS met nieuwe hy bride auto's. De consument wordt aangetrokken door deze moderne, kleinere voertuigen, die extra zuinig zijn in gebruik. De Amerikaanse concerns Ford en GM hebben op hun thuis markt het nakijken. Zowel General Motors als Ford, de twee grootste automakers van de VS, maakten in de voor bije dagen desastreuze resulta ten bekend. GM boekte met 1,1 miljard dollar het grootste kwartaalverlies ooit. Ford maakt nog wel winst, maar zag de omzet met 38 procent kelde ren, vooral in de Amerikaanse thuismarkt. Beide grote bedrijven zijn de weg kwijt in wat hun kernactivi teit is: het maken van aantrek kelijke auto's voor de Ameri kaanse Jan Modaal, 'Joe Six- pack'Het verkopen ervan lukt nog slechts dankzij het geven van kortingen en aantrekkelijke financieringsregelingen. Dit leidt tot de merkwaardige tegenstelling dat de auto's van General Motors (Chevrolet, Buick, Pontiac, etc.) en van eenheidsmerk Ford het slecht doen, terwijl de financie- ringspoot van beide concerns floreert. Dat is een teken aan de wand: als de consument zich blijft afwenden van de te verko pen auto's, valt er op de lange duur niets meer te financieren. Een tweede onheilspellend te ken is dat General Motors afziet van een nieuwe lijn vierdeurs auto's (sedans) en zich wil con centreren op het doorontwikke len van de grote sport utility ve hicles, de SUVs. Deze groep voertuigen was de afgelopen tien jaar de winstmaker bij het bedrijf. Probleem is echter dat de Japanse en Koreaanse con currentie deze auto's nu ook bouwt, maar dan beter en goedkoper. Nog afgezien van de extreme concurrentie in dit segment van De Prius-wachttijd is in de VS bijna drie maanden. Foto: Toyota de markt, keren steeds meer Amerikanen zich af van dit soort benzineslurpende auto's. De aanhoudende stijging van de benzineprijzen is daarvan de belangrijkste oorzaak. Bovendien beginnen milieu overwegingen mee te spelen. In Califomië, de staat waar trends worden gezet, is de Prius van Toyota een succes. Het Japanse concern verkoopt twee keer zo veel van deze zuinige hybride voertuigen (combinatie van benzine- en elektromotor) als gepland. Eerder deze maand ging een tweedehands Prius op een internetveiling weg voor een prijs die 20 procent boven de nieuwprijs lag. Kennelijk had de koper geen zin te wachten op zijn Prius: tie wachttijd voor dit Toyota-model bedraagt bij na drie maanden. Het succes van de Prius is het derde teken dat de Amerikaan se auto-industrie de weg kwijt is. De Amerikanen slagen er niet in 'gewone' auto's te bou wen die de consument graag wil hebben. Men beschikt ook niet over de vernieuwende technologie die nodig is om consumenten te lokken. Zowel Ford als GM hebben zich de afgelopen jaren laten aflei den van hun belangrijkste con sumentenmarkt. Ford kocht zich in bij luxe-merken als Ja guar en Land-Rover. GM stak veel geld in Saab. Beide con cerns hebben voor de lange ter mijn ingezet op de waterstofau to. Zij vonden de ontwikkeling van de Chinese markt belangrij ker dan de Amerikaanse. Het lijkt wel alsof Ford en GM zijn vergeten dat er ook vandaag geld moet worden verdiend op de grootste automarkt van de wereld, die van hun eigen Ame rika. utrecht/anp - De rechtbank in Utrecht heeft woensdag de im tepr MG Rover Nederland failliet verklaard. Dit is gebeurd op zoek van de vereniging van MG Rover Dealers. Er zijn verschil de klanten die auto's hebben besteld die nog niet zijn afgelev tl De MG Rover dealers doen hun uiterste best deze auto's alsm e leveren. De garantie op de nieuwe auto's is verstrekt door de t kant die niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen. Volge it een woordvoerder van de verkopers is er voor de mensen die g nieuwe auto hebben besteld een dealergarantie met dezelfde waarden als de fabrieksgarantie. Daartoe hebben de dealers 11 verzekering afgesloten. Het Britse Rover ging recentelijk faillif e zijn inmiddels dik 200 partijen die geïnteresseerd zijn in de 01 ii name van (delen van) Rover. Een faillissement hoeft volgens 1 dealervereniging niet te zeggen dat het ook echt is afgelopen, maar eens naar Daf. Dat draait nu heel goed." (advertentie) UW NISSAN DEALER sinds 1 972 Lammenschansweg 128, 2321 HX'LEIDEN. Tel.: 071-531 Alkemadelaan 12371 EX ROELOFARENDSVEEN. Tel.: 071 -331 28 66 www,aMtoh66m9Kerk.com BLIK IN HET VERLEDEN door Peter Lodewijks De goedkope auto ontwikkelt zich tot een trend. Steeds meer fabrikanten komen met aantrek kelijk geprijsde wagens en han teren daarbij de psychologische grens van 10.000 euro. We had den natuurlijk al auto's als de Panda, Alto en Cuore. Maar nu komen er eindelijk meer. De aanschaf van een nieuwe auto is een kostbare zaak. Een bescheiden gezinswagen loopt tegenwoordig al aardig in de papieren, laat staan als men nog iets meer wil. Het wordt er niet bepaald leuker op en veel mensen kièzen ervoor nog maar een jaartje door te rijden met de huidige auto. De fabri kanten merken dat en proberen in te spelen op deze ontwikke ling. Met als resultaat dat mer ken waarvan we het niet zo gauw zouden verwachten, met een betaalbare aanvulling aan de onderkant van hun model- lenprogramma komen. Zoals Volkswagen. Dit Duitse merk staat vooral bekend om zijn degelijkheid en betrouw baarheid. En niet zozeer om zijn lage prijzen. Daarom is de nieuwste VW, genaamd Fox, een opvallende nieuwkomer met zijn aanschafprijs van 9995 De Braziliaanse VW Fox: leuk, veelzijdig en betaalbaar. Foto: Volkswagen euro. Niet dat iemand hem voor dat geld zal krijgen, want alleen al aan afleveringskosten moet er ruim 600 euro worden neergeteld en wil men stuurbe krachtiging (aanbevolen) op de eenvoudigste Fox, dan komt er nog 560 euro bij. En een ver schuifbare en uitneembare achterbank kost 120 euro. Maar daarmee blijft de 3-deurs Fox toch beduidend goedkoper dan de Polo, waar hij van is af geleid. Voor de kleinere Lupo is het einde verhaal, want de Fox komt zijn naamgenoot (Fox is Engels voor Lupo) vervangen. Het geheim van die lage aan schafprijs ligt in Brazilië. Want daar komt de Fox vandaan. Hij is er bedacht en wordt er al een tijdje geproduceerd op basis van Polo-techniek. Het is een land met lage loonkosten. In Brazilië is de Fox bedoeld als een echte familieauto waar een gezin in moet kunnen. Het is dan ook een heel behoorlijke auto die iets korter is dan de Polo, maar wel meer ruimte biedt. Opvallend is de ruimte achterin, die onverwacht groot is voor een kleine auto. En met het wat hogere dak en het voor uit geschoven dashboard krijgt de Fox zelfs iets mpv-achtigs. Het meubilair zit uitstekend. Het interieur is eenvoudig met veel zwart plastic, maar niet on aangenaam. Een beetje creatie ve geest kan er bovendien een voudig zijn eigen smaak in aan brengen. De basis-Fox heeft een 3-cilin- der 1.2 liter benzinemotor met 55 pk. Dat lijkt niet heel veel, maar de prettig schakelende Fox redt er zich uitstekend mee. Slechts in de sprint merk je dat hij iets tekort komt, maar bij hogere snelheden is zijn rijge drag zelfs vlot te noemen. Wie toch meer wil, kan kiezen voor een 75 pk sterke 1.4 of een niet heel stille maar wel soepele 70 pk 3-cilinder TDi diesel. De rij eigenschappen van de Brazi liaan liggen op een zeer be hoorlijk niveau. Een leuke auto voor iedereen, die Fox. Jonge automobilisten zullen hem aantrekkelijk vin den vanwege het vlotte uiterlijk en de betaalbaarheid, en oude ren stellen de gemakkelijke, ho gere instap en de binnenruimte op prijs. En, waar ze in Brazilië al achter zijn gekomen, ook als familieauto kan de Fox goede diensten bewijzen. Hij staat vanaf begin juni bij Volkswagen in de showroom. Importeur Pon in Leusden verwacht er veel van. Dit jaar nog gaan er 5000 over de toonbank, volgend jaar rond de 7350. al - In Zoals Toyota ooit startte met weefgetouwen, begon het merk NSU In Riedlingen aan de Donau met een fabriek voor breimachi nes. In 1880 begon een van de twee oprichters in Neckarsulm voor zichzelf. De merknaam NSU wordt gevormd door drie letters uit die plaatsnaam. Een paar jaar later ging hij fietsen fabriceren, een activiteit die tot grote bloei kwam. Vanaf 1903 werden in Neckarsulm motorfietsen in se rie gebouwd, in 1906 kwamen de auto's. Een van de opmerke lijkste NSU's is de R080 (foto). Deze fraaie wagen met Wankel motor (Auto van het Jaar 1967) was de laatste wagen met de merknaam NSU, want in 1969 fuseerde NSU met Audi. De R080 was zowel wat uiterlijk betreft als op technisch gebied zijn tijd ver vooruit en werd daarom geen succes. De laatste van on geveer 37.500 gebouwde Ro8o's rolde in april 1977 van de band. Hiermee kwam na meer dan 100 jaar een einde aan het merk NSU. Vanaf toen droegen alle in Neckarsulm gebouwde auto's een Audi-merkplaatje. Van donderdag 5 tot en m< dag 8 mei vindt in Borculo hi Achterhoek het 25ste inter 0i nale NSU-Treffen plaats, w liefhebbers van het Duitse t. en tweewielermerk bij elk; e men. Op zaterdag 7 mei is n vanaf 10.30 uur een concoi et d'élégance en aansluitend »u rondrit door Borculo en on te ving. De centrale locatie is 1 Buitencentrum Kerkemeije Borculo. Voor bezoekers g< daar een toegangsprijs var euro. Meer info: www.nsu www.r080.nl Foto: Pon

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22