REGIO Boete geëist tegen de eigenaar van Storm Huurdersvereniging krijgt eigen 'woning' iomgaardje bij Kamerleden vooral geïnteresseerd in grenscorrecties Teylingen lacht Achthoven and: inspectie (ilometer dijk R3 D tegen luwe louder Verbouwde garage onder Bosdreef-flat Eendenkooi even circuspiste Boerengolf in Hazerswoude pensatie voor verdwenen groen Antilliaans 'feest' in De Beukenhof Wassenaar en Warmond bij duurste gemeenten vrijdag 29 april 2005 Het hoogheem- ip van Rijnland gaat in [kilometer dijk contro- :t gaat daarbij om dij- jevoelig zijn voor w zoals de bekende les waarvan er in augus- 0p| in Minis één bezweek, ar jeemt het schap water- 1 \ji onder de loep die eco- belangrijke gebieden jt binnenwater bescher- ojdijken die op de nomi- n jan om binnen een paar jterkt te worden. De in- rs zoeken onder andere =teuren en naar graaf - n muskusratten en an- w jen die de dijken insta- ten. door Annelies Karman den haag - Het openbaar mi nisterie eist een geldboete van vierhonderd euro en een voor waardelijke werkstraf van dertig uur tegen Rinus Jacobs uit Al phen aan den Rijn, omdat zijn hond op 3 januari een kat doodbeet. Jacobs verscheen gisteren voor de politierechter in Den Haag. Rechter Ua-sai deed geen uitspraak en dat is opmerkelijk, omdat de politie rechter dat doorgaans direct doet. Er speelt namelijk meer dan dobermann Storm die kat Bert doodbeet. Storm leeft zelf ook niet meer; de politie liet hem op 5 januari afmaken. Zijn baas hoorde dit pas nadat Storm het spuitje kreeg. De advocaat van Jacobs vindt dat de politie en het OM verkeerd gehandeld hebben en wil daarom dat zijn cliënt wordt vrijgesproken. Vanwege dit verwijt wil de rech ter langer nadenken over het vonnis. De officier van justitie snapt het ongenoegen bij de hondenbe zitter, maar vindt dat het OM en de politie volgens de wet niets, verkeerd hebben gedaan: „Ik vind dat het niet kies is ge gaan. Als ik deze zaak voorge schoteld had gekregen, zou ik Jacobs geïnformeerd hebben voordat de hond werd afge maakt. Toch is het rechtmatig wat is gebeurd. De hond was gevaarlijk, dus heeft het OM het recht om het dier af te laten maken." De officier van justitie vindt dat Storm gevaarlijk was, omdat hij in het verleden twee keer eerder een ander dier beet. Verhoef, de advocaat van Jacobs, vindt niet bewezen dat Storm gevaarlijk was. Hij legt uit: „De hond kreeg na die twee bijtincidenten geen muilkorfgebod en hoefde ook niet kort aangelijnd te wor den. Jacobs heeft een brief van burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn gekre gen, waarin staat dat dat niet nodig was." De eigenares van de kat, Eveli ne Smeele, wil dat Jacobs het geld betaalt dat zij uitgaf nadat haar kat Bert gebeten werd door Storm. Bert is namelijk nog geopereerd nadat hij werd aangevallen. Dit mocht niet ba ten. Bij elkaar gaat het om iets meer dan driehonderd euro. De officier van justitie vindt dat Ja cobs dit bedrag moet betalen boven op de geldboete van vierhonderd euro. Ook hierover deed de rechter geen uitspraak. Jacobs zei in de rechtszaal wel dat hij het 'erg zielig' vindt voor de kat en gaf te kennen dat hij de schade van Smeele wil ver goeden. De rechter doet over twee weken uitspraak. Sief - Oppositiepartij Oegstgeest heeft ind in de Oegstgeestse hieraad tegen de benoe- 4Qvan VVD-wethouder Volgens frac- ter Klaver hebben de me coalitiepartijen vooral Ijk 'een hele slechte naakt. „Mj hebben he iets van de andere par- iord. Alles wat wij over re wethouder en het :oalitieprogramma we it uit de krant. Dat is lachting naar de ge- iad toe." dat de nieuwe porte- leling van de wethou- niet bekend is, was reden om tegen te ojJi. „Hebben wij met een w^rklaas te maken of (we Mackay ergens op Vtievoorzitter De Kok tf daver prematuur. „Wij tijdens de gemeente- gadering van de ko- maand discussiëren t nieuwe coalitiepro- Zijn WD-coUega "Jjegde Klaver uit, dat de ing van Mackay zo snel was, 'omdat er heel 1jrk te verrichten is.' wil u wel complimen- et uw oppositierol. U fcbaar wél kritisch zijn." i stemden de coalitie- gisteravond voor de ng van Mackay als Ier. Waarmee de WD- bezig gaat houden, aar alle waarschijnlijk- jdag bekend. leiderdorp - Geen duizenddin- gendoekje, maar een hogedruk- reiniger. Zo presenteert de Huurders Belangen Organisatie Leiderdorp (HBOL) zich stand vastig op de eigen site. Bijna drie jaar na de oprichting open de de huurdersvereniging giste ren een eigen kantoor in een verbouwde garage onder de Bosdreef-flat. Met de ingang aan de kant van de Engelen- daal. Bestuurders Hans Kol en Peter Fritz wezen bij deze gele genheid op de betekenis van hun belangenvereniging. „Het hoogtepunt tot nu toe, voor zover je dat kan noemen, was de recente huurverhoging van 3,4 procent", herinnert Fritz zich. „Na gesprekken en adviezen met woningbouwver eniging AWL hebben we die omlaag gekregen. Hoewel we oppositie voeren, beschouwen we de woningbouwvereniging als een zeer positieve gespreks partner." De HBOL ontstond op het mo ment dat AWL niet langer een vereniging met leden was. Daardoor moest, min of meer noodgedwongen, een aparte huurdersorganisatie worden opgericht. „En we zij dus geen club die je belt voor een kapot kraanleertje", benadrukt Bol. Fritz vult aan: „Als de buren hetzelfde probleem hebben en na tien brieven is er nog niets aan gedaan; dat is het moment dat wij als intermediair instap pen. Voor het algemeen belang. Zie ons als een ondernemings raad die zaken als leefbaarheid in de gaten houdt." Grofweg eenderde van alle hui zen en flats in Leiderdorp zijn sociale huurwoningen. Ze lig gen verspreid over de volle lengte van de gemeente van het Patrimoniumpark tot de Riet schans. Toch is het overgrote deel te vinden bij de Dreven en Schansen waar nu ook het hoofdkantoortje van HBOL is gevestigd. Die vereniging heeft het voor elkaar dat allerlei be sluiten die AWL wil nemen eerst voor advies en instem ming aan de huurdersvereni ging worden voorgelegd. „We worden voor een deel gefinan cierd door gemeente, door con tributies en door AWL", aldus Fritz. „Dein kan dus de opmer kelijke situatie ontstaan dat de woningbouwvereniging meebe taalt aan juridische bijstand voor ons, die wij dan weer te gen AWL gebruiken. HBOL is in korte tijd uitge groeid tot een serieuze ge sprekspartner en officiële verte* genwoordiger van AWL-huurr ders. Het levert de vrijwillige bestuursleden veel werk op. „Ik ben TNO'er, hij marinevlieger. Dit werk is dus een heel andere 'tak van sport' voor ons", aldus Fritz. „We doen dit uit sociale overwegingen." Het enige puntje voor verbete ring is het aantal leden. Hoe HBOL een groter aantal alloch tonen kan bereiken, is een lasti ge kwestie. „Er worden in de 700 woningen hier in de buurt 43 talen gesproken. Op een be perkte Turkse inbreng na, zien we die mensen nooit op bijeen komsten", weet Fritz. Maar ook onder Nederlandse huurders mag het draagvlak wat Kol be treft groter worden. „Ze zien vaak het belang niet in. 'Ik heb geen ruzie met de AWL, waar om zou ik dan lid worden?' Dat is een veelgehoorde opmerking. Ze begrijpen niet dat je met z'n allen veel meer steun en in vloed kan uitoefenen. En voor vier euro tachtig per jaar hoefje het niet te laten." zoeterwoude-rijndijk - Leerlingen van de Bernardusschool in Zoeterwoude-Rijndijk konden gisteren even ruiken aan het beroep van circusartiest. Ter afsluiting van een project met als thema 'circus' gaven de kinderen van de groepen een tot en met acht in De Eendenkooi een reeks circusvoorstellingen voor publiek. De kleuters studeerden samen met hun leerkracht onder meer een dans met paarden en een downsact in. De opbrengst van de voorstellingen gaat naar de CliniClowns. Foto: Mark Lamers de Galgweg. Hier kunnen dag jesmensen over enkele weken terecht voor bijvoorbeeld een boerenlunch of een high tea. Maar nu al kunnen belangstel lenden terecht voor boerengolf of een safari op een kick- bikestep. Van Beek is tevreden over de boekingen tot nu toe. hazerswoude - Liefhebbers van boerengolf kunnen sinds kort terecht op het Hazers- woudse platteland. Het trio Marcel van Beek, Marian Voge laar en Jan van der Werf dat het bedrijf Jeu de Boer is begonnen, legt de laatste hand aan de in richting van de koeienstal aan ieke Dijke rp - Bij vluchtschacht Bn, pal achter recy- =rijf Vliko in Leiderdorp, hoogstamboomgaard ;d. Het is de eerste satie voor groen dat in po is gesneuveld voor eg van de hogesnel- Ittien perenbomen is klein boomgaardje, leden van Comité zijn er blij mee. Gis- trokken ze, samen ineel van de project ie HSL-Zuid, ter plek- les champagne open. :t eerste stukje com- dat wij zien in deze Hier zijn we trots Claudia Thunnissen, van Comité Does- schonk Does- J mandje peren, aanleg van de HSL 11 groen wijken. Wei- ioutbosjes en bomen de afgelopen jaren g^jvoor tunnelbakken, en vluchtschachten. :organisatie HSL-Zuid it dat groen in de de spoorlijn te com- j 1 en maakte bij schacht samen met Comité een plan. „Het is hierover te sparren ien uit de regio. Mj ^.iets bedenken, maar jjer als zij met een idee w| zegt HSL-manager l der Sluijs. hadden de leden van =4 111 STELLING! ld verdient steun: liseer softdrugs. uw mening iv.leidschdagblad.nl Comité Doesbrug wel. Thun nissen: „In deze buurt stonden vroeger veel hoogstamboom- gaarden. Elke boerderij had er wel een, maar ze zijn allemaal verdwenen. Daarom leek het ons leuk er hier een aan te planten." Ook is er een hout singel aangeplant, waarin vo gels kunnen schuilen. De bo men zijn zichtbaar vanaf het fietspad over de Ruigekade. Thunnissen is tevreden omdat het groen is aangeplant op het moment dat de schacht is op geleverd. „Het moet gelijk op gaan. De HSL wordt steeds duurder, en wij zijn bang dat de potjes met compensatiegeld op een gegeven moment opeens weg zijn." Het is uiteindelijk de bedoeling dat de aangeplante natuur langs de hogesnelheidslijn wordt beheerd door een na tuurorganisatie, zoals Staats bosbeheer of Zuid-Hollands Landschap. Het hoogstam- boomgaardje wordt afgesloten met een hek. Thunnissen: „Misschien kunnen vrijwilligers de boomgaard onderhouden. Dan kunnen ze als beloning van de oogst genieten." Ook bij de andere vier schachten komt groencompensatie: een ecolo gische zone met een sloot er omheen. Bij het Westeinde in Hazerswoude-Dorp komen eveneens bomen. Tegelijk met de aanplant door HSL-Zuid heeft ook afvalver werker Vliko de rand van zijn bedrijfsterrein beplant. Die af spraak hebben gemeente en Vliko jaren geleden zwart op wit vastgelegd. Als de planten aan slaan moet ook langs het Vliko- terrein een geriefbosje verrij zen, dat de knaloranje afvalbak ken aan het zicht onttrekt voor mensen die in de polder fiet sen. Volgens Comité Doesbrug is Vliko echter nog lang niet klaar. „Ze moeten ook de strook die ze van buurman Jobo heb ben gekocht nog beplanten, en ze moeten de beplanting niet stuk rijden. We zullen het in de gaten houden", kondigt Thun nissen aan. door Janneke Dijke warmond/sassenheim - De Tweede Kamer stelt wellicht de grenzen van de toekomstige ge meente Teylingen nog ter dis cussie. Verder ziet de vaste ka mercommissie voor binnen landse zaken weinig obstakels voor de fusie tussen Sassen- heim, Voorhout en Warmond, zo viel gisteren op te maken tij dens een hoorzitting van de commissie in Sassenheim. De kamerleden kwamen naar de regio om zich voor te bereiden op de behandeling van het wetsontwerp over de fusie, dat in juni op de agenda staat. De kamerleden willen alles we ten over de talloze grenzen die de nieuwe gemeente Teylingen straks met andere gemeentes heeft, en de voor- en nadelen van eventuele grenswijzigingen. De gemeentes bepleiten ieder een andere grenscorrectie. Mi nister Remkes wil alleen bij de Klinkenbergerpias de grens ver anderen zodat de plas in zijn geheel onder Oegstgeest valt. Alle andere voorgestelde veran deringen heeft hij niet opgeno men in het wetsvoorstel. Vooral over het Lage Land, op de grens van Warmond en Al kemade, is veel onenigheid. Melkveehouder Koos van der Geest uit het Warmondse deel: „Ik ben geboren in Oud Ade, heb er gevoetbald, zat er op school, ben er voorzitter van het dorpshuis en na mijn dood lig ik er waarschijnlijk nog. U bent vanochtend rondgereden door Warmond maar ik denk niet dat u in het stukje geweest bent waar ik woon, omdat de Kagerplassen ertussen liggen." Voor bewoners onhandig, be grijpt PvdA-kamerlid Boelhou wer, maar voor de recreatie is het misschien beter als al het land rondom de Kagerplassen straks tot de gemeente Teylin gen behoort. Nee hoor, vindt de Alkemadese burgemeester Meerburg. „De recreatiewet houders weten elkaar nu al uit stekend te vinden." Hij gaat er van uit dat dat straks ook het geval is. CDA-kamerlid Smilde vraagt zich af of het echt zo on handig is voor bewoners. „U moet nu naar Warmond rijden als u naar het gemeentehuis moet, en straks misschien naar Sassenheim. Maakt dat ver schil?" Eigenlijk niet, geeft Van der Geest toe. Hij zit vooral met het probleem dat hij voortdu rend met twee verschillende bestemmingsplannen te maken heeft.Als je nu toch bezig bent met een herindeling, doe het dan gelijk goed." Ook over jeugdgevangenis Tey- lingereind wordt gesteggeld. Volgens de Oegstgeestse burge meester Timmers is het logi scher als die bij Oegstgeest wordt gevoegd, zodat rijksweg A44 de grens vormt tussen Oegstgeest en Teylingen. Tey lingen wil weer graag de 3e Poellaan in Lisse hebben. Wat de kamerleden doen met al de ze smeekbedes om landjepik, blijkt bij de behandeling in juni. De kans dat het pleidooi van de gemeente Voorhout gehoor vindt, lijkt klein. De kamerleden zijn niet onder de indruk van de boodschap van de Voorhouters die deze fusie afkeuren. De ka merleden Smilde en Van der Staaij (SGP) blijven hun vraag herhalen. „Hoe ziet u de rol van Voorhout als allerlei gemeentes om u heen fuseren?" Wethou der Van Steijn weigerde daar gistermiddag op in te gaan. oegstgeest - Minister-president Ys van de Nederlandse Antillen kon gisteravond maar met moeite zijn ogen open houden in res taurant De Beukenhof in Oegstgeest. Vroeg in de morgen kwam hij vanuit Willemstad aan in Nederland vanwege de festiviteiten rondom het jubileum van de koningin. Met een werd hij meegesleurd in de maalstroom van officiële ontmoetingen. „Allereerst ben ik op audiëntie geweest bij hare majesteit de koningin en daarna heb ik met minister Bot gesproken." Vervolgens ging hij ook nog op de thee bij minister Pechtold van Konink rijkrelaties. Daarmee was de kous niet af, want Ys had een diner georganiseerd in De Beukenhof voor Pechtolds voorganger Thom de Graaf. Ondanks zijn jetlag ontving de mi nister-president zijn eenentwintig gasten hartelijk. Foto: Hielco Kuipers gelaten. Die maatregel, waar de gemeentes zelf geen invloed op hebben, was in de meeste ge vallen goed voor een extra las tenstijging van 45 euro. De Leidse regio scoort over het algemeen hoog met de lokale lasten. Meer dan de helft van de gemeenten zit bij de duurste honderd, terwijl er in het on derzoek bijna vijfhonderd ge meenten en zelfstandig opere rende stadsdelen onder de loep zijn genomen. Subtoppers in de regio zijn Voorschoten 133), Ter Aar (40), Jacobswoudei55), Al kemade (78), Zoeterwoude (93) en Rijnwoude (100). Leiden zit met een gemiddelde aanslag van 699 euro ruim drie tientjes onder het landelijk gemiddelde. Echt goedkoop wordt het in Lisse, Katwijk en vooral Valken burg. Opvallend is verder dat voor mensen met een minimumin komen Boskoop verreweg de slechtste gemeente is om te wo nen. Terwijl bijna alle gemeen ten bij minima alle lokale lasten kwijtschelden, moeten zij in de toch al dure artikel 12-gemeen te het volle pond betden. Dat komt neer op gemiddeld 710 euro. Blaricum, Neerlands duurste gemeente, is voor mini ma juist het paradijs op aarde. Het villadorp geeft naast een volledige kwijtschelding een belastingkorting van 165 euro die ook geldt voor mensen die geen cent belasting betalen. door Ruud Sep regio - Inwoners van Blaricum betalen gemiddeld de hoogte gemeentelijke lasten, gevolgd door de inwoners van Wasse naar. Maar ook in Warmond (nummer 7 op de ranglijst), Bo skoop (10), Nieuwkoop (11), Noordwijk (20) en Oegstgeest (22) gaan forse aanslagen de deur uit. Dat blijkt uit het jaar lijkse overzicht van de gemeen telijke lasten dat is samenge steld door de Rijksuniversiteit Groningen. Dat de villadorpen ruim verte genwoordigd zijn in de top van de lokale lasten is niet vreemd. De hoogte van de gemeentelijke aanslag wordt voor een belang rijk deel bepaald door de waar de van de huizen. Wordt dat buiten beschouwing gelaten, dan ziet de top er ineens heel anders uit. Boskoop stijgt dan naar een derde plaats, Nieuw koop komt op nummer 7. Uit het overzicht blijkt dat de lokale lasten het afgelopen jaar slechts vrij bescheiden zijn ge stegen. Een gemiddelde aanslag ging met niet meer dan 3,3 pro cent omhoog. Uitschieters in de regio vormen Alkemade, Ja- cobswoude en Wassenaar, waar de gemeentelijke lasten met meer dan 10 procent stegen. Bij de bepaling van de lastenstij ging hebben de onderzoekers overigens de afschaffing van de Zalmsnip buiten beschouwing

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15