LEIDE Leiden wil fietsers niet weren uit de Breestraat Grondbedrijf Leiden moet flink verdienen 1 REGIO 1 l ^ni'W'.n«Uch, Financieel goed 2004 3 October-Vereeniging Kritiek Groenlinks op 'luxe sleeën' provincie R1 Wethouder Hessing voorziet wel problemen op 'drukke zaterdagen' beticht itold van besluit' Met glans Leidsch^ Dagblad SPETTEREND AVONTUUR! Duinrf FG. Boost Band vrijdag 29 april 2005 uick Boys: alfeest t Oranje trekt mes iirenruzie een burenruzie aan zijn woensdagnacht ;en gewond geraakt, arige Leidenaar zou jmes zijn buurman (24) tedreigd. Toen een fa- 21) de buurman te pot, ontstond er een tij. De buurman en zijn 1 raakten gewond bij deen van het mes en met snijwonden naar C. it achtervolgt ifietser (65) t>e politie heeft woens- |d na veel problemen Irige bromfietser uit angehouden. Een g de man op de Lage tonder helm rijden. Bij de fietsende agent, Jromfietser er vandoor. 9§e achtervolging duwde letser de agent de lin- op en reed de agent iteindelijk kwam het ral waarbij de brom- hoofdwond opliep. ^nd na aartij J'wee mannen, een r (39) en een 37-jarige jhste woon- of verblijf- 1 eerder deze week in g aan het Juliana van *!iof door de politie op- nij worden ervan ver- ji 48-jarige man mis- ike hebben tijdens een «ij die in de woning J. Waarom de knokpar- is onbekend. iJg/ leiden - Minister Pechtold van be- vernieuwing heeft ivoede op de hals ge- Ihji de WD in de Tweede een verklaring stelt )-kamerlid Hans van lat Pechtold 'slap was ouder in Leiden en nu '"Haag een zwakke be- fsoon is'. len komt tot die con- Ja de weigering van om de organisaties te ïken die subsidie heb- jegen in het kader van :endum voor de Euro- ndwet. De WD in de al nog steeds dat de ctiegroep Eurodusnie eruggeeft, maar Pecht- e subsidie niet ter dis- Men. vindt dat een slap be- gens Van Baaien is de daarmee weer slap. Hij hem in de verklaring besluit van de Leidse ers om het kraakpand dusnie te gedogen, ter- ad tot ontruiming wil- lan. c van Van Baaien doet overigens weinig. „De ie die de subsidies ver- onafhankelijk. Als mi- li ik daarin niet sturen vil ik ook niet. Trou- ken Eurodusnie beter Baaien dat doet." door Silvan Schoonhoven leiden - De Breestraat blijft een belangrijke doorgaande fietsroute, ook als daar in 2010 de Rijn Gouwe Lijn doorheen loopt. Deze week legden ingenieursbureau Advin en het project bureau RGL een scenario op tafel waarin voor fietsers zo weinig ruimte is ingeruimd dat ze beter kunnen omrijden. Wethouder Ruud Hessing (verkeer) verzekert echter dat hij vasthoudt aan een Breestraat als 'hoofdfietsroute'. Volgens Advin is het 'een onmogelijke opga ve' om alle verkeersstromen (fietsers, bevoor radende vrachtwagens en winkelend publiek) voldoende plaats te geven in de Breestraat als de sneltram daar ook nog bij moet. „Binnen de taakgroepen is geconstateerd dat er voor fietsers alternatieve routes bestaan en dat daardoor de fietser uit de Breestraat gaat ver dwijnen", zei Frank Keizer van Advin. In de plannnen die hij dinsdag presenteerde, heb ben fietsers geen eigen strook en moeten ze deels over het spoor van de sneltram rijden. Ook ondernemers in de Breestraat zien geen hoofdrol meer weggelegd voor de fiets, om dat er zo meer ruimte overblijft voor het win kelend publiek. Hessing erkent dat dat 'lastig" wordt om alle verkeersdeelnemers veilig door de flessenhals van de binnenstad te leiden. Maar hij ziet niets in fiets-ontmoedigende maatregelen zoals het projectbureau en Advin die deze week presenteerden. „Misschien kunnen fietsers op een drukke zaterdag niet meer op topsnelheid door de Breestraat en kiezen ze daarom liever een an dere route", voorziet Hessing. „Maar daar mee blijft het nog altijd een hoofdfietsroute. Dat het op de A4 soms vast staat, betekent nog niet dat het daarmee geen snelweg meer is." Tijdens de 'ontwerpsessies', die deze week zijn afgesloten, presenteerden het ingeni eursbureau en het Projectbureau hun 'defini tieve schetsontwerpen' voor het tracé van de lightrail. De politiek heeft uiteindelijk het laatste woord, maar gaat daarbij uit van de bestaande varianten. Het ChristenUnie-raadslid Filip van As pleit ervoor om opnieuw te kijken of de Rijn Gou we Lijn niet buiten de Leidse binnenstad om, gewoon over bestaand spoor kan worden ge leid. „Het enthousiasme en draagvlak brok kelt gestaag af', zo schrijft Van As. „Uit de ontwerpbijeenkomsten blijkt dat er steeds in gewikkelder kunstgrepen nodig zijn om de knelpunten te verhelpen." Van Asj wijst erop dat zestig procent van de Leidenaars vrijwel elke dag de fiets gebruikt en dat de Breestraat en de Steenstraat 'be langrijke corridors vormen, waarvoor binnen Leiden geen gelijkwaardige alternatieven be staan'. leiden - Hij heeft het werk van zijn vader dunnetjes overgedaan. Drieentwintig jaar geleden bracht Theo van Gent met een penseel voor het eerst kleuren aan op de burge meesterswapens aan het toegangshek van de Burcht. Vandaag legt Joost van Gent van het gelijknamige schildersbedrijf uit Zoeterwoude de laatste hand aan de schilden, die in zes weken tijd volledig zijn opgefrist. Nadat het smeedwerk was hersteld door Sjaak van de Geijn van de smederij aan de Varkensmarkt, schilderde Van Gent eerst het hek. De acht wapenschilden van burge meesters en de Leidse sleutels bewerkte hij nadien in zijn werkplaats in Zoeterwoude. Hij verwerkte 300 velletjes bladgoud in de wapens, die hij gisteren terughing. Tijdens het afschilderen kreeg hij tal van complimenten voor de wijze waarop hij het hek glans gaf. „Het is ook onwijs leuk werk. Leuk en bijzonder, want er zijn maar wei nig schilders die kunnen vergulden en zo fijn kunnen schilderen. Ik heb me er een beet je in gespecialiseerd, vandaar dat ik dit soort opdrachten vaker krijg," aldus Van Gent die in de zomer ook de Doelenpoort onder handen neemt. Foto: Hielco Kuipers 'Gemeente wordt een onderneming' door Erna Straatsma leiden - Leiden moet 23,5 mil joen euro verdienen om de her structurering van het Kooiplein, de Willem de Zwijgerlaan, het Groenoordhallenterrein en de Lammermarkt mogelijk te ma ken. Burgemeester en wethou ders willen die investering ha len uit grondtransacties. Het gemeentelijke grondbedrijf moet de komende jaren fors verdienen om een aantal grote projecten uit te voeren. Het rijk bouwt subsidies af; gemeenten worden geacht zelf hun broek op te houden. Leiden wordt daardoor een 'onderneming', zo meldt de Nota Strategisch Grondbeleid 2005. Dat brengt wel risico's met zich mee. it aan onze lezers en adverteerders Voor lopende projecten valt de balans positief uit. De algeme ne reserve van het grondbedrijf bedraagt bijna zes miljoen eu ro. Samen met de verwachte opbrengst uit een aantal loca ties komt het eindsaldo uit op 17 miljoen euro. Onder lopende projecten vallen onder meer de herinrichting van de Luifel- baan, het Aalmarkt-project en het zogeheten W4-project (grondopbrengst Roomburg, bestemd voor verdiepte tunnel- bak in A4). Op de plannen voor herstructu rering van het Kooiplein, de Willem de Zwijgerlaan en het Groenoordhallenterrein is nog een tekort van in totaal 20 mil joen euro. Voor de herinrich ting van het gebied Lammer markt/Lakenhal komt daar een tekort van 3,5 miljoen bij. „Er Het Leidsch dagblad wordt morgen. Koninginnedag, op hetzelfde tijdstip bezorgd als op een normale zaterdag. Ook voor de nabezorging geldt de normale zaterdagregeling (zie colofon elders in dit dagblad). De afdeling lezersservice is telefonisch bereikbaar van 08.00 uur tot 12.00 uur op (0800) 1711 en voor mobiele bellers op (072) 5196 800. irntmiriTwmKii zijn een paar ambities waar we een tekort oplopen, maar tege lijkertijd hebben we een grond bedrijf met een redelijk verdie nend vermogen", aldus wet houder grondzaken, Alexander Geertsema. Hij maakt zich geen zorgen over de financiële haal baarheid van de projecten, al moet er nog heel wat 'gestuurd en gedokterd' worden om het financieringstekort weg te wer ken. In de cijfers is nog geen reke ning gehouden met een ver wachte bijdrage voor de Rijn Gouwe Lijn, van ruim tien mil joen euro. Ook de aanleg van de Rijnlandroute (een nieuwe weg tussen de A4 en A44), waar Leiden naar verwachting ook flink aan bij moet betalen, is niet opgenomen in de meerja renbegroting van het grondbe drijf. Geertsema: „Als daarover besluiten vallen kunnen we kij ken waar we het geld vandaan halen." Met de afschaffing van de erf pacht wil Leiden een deel van het benodigde geld binnen ha len. Al noemt Geertsema dit ook wel het inleveren van 'oud tafelzilver' voor 'nieuw tafelzil ver'. De opbrengst van grond- verkopen aan particuliere hui zenbezitters komt op 1 januari 2007 beschikbaar. Burgemees ter en wethouders willen ook een deel van hun onroerend goed verkopen. Een 'actieve grondpolitiek' brengt grote risico's met zich mee, zoals onlangs bleek in de discussies over de Oostvlietpol- der. Burgemeester en wethou- IDE STELLING Pechtold verdient steun: Legaliseer softdrugs. C Geef uw mening www.leidschdagblad.nl (advertentie) I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Familietip! Kom voor een spetterend dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Aqua Swing, de Kikkerachtbaan en spet ter in het tropisch Tikibad. Een Duinrell-dag is incl. twee uur Tikibad! DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP Vrijdag 29 april aanvang 20.00 uur Café Jantje van Leiden Hartesteeg 2 - Leiden leiden - Het is de 3 October-Vereeniging in 2004 fi nancieel voor de wind gegaan. Dat blijkt uit de conceptcijfers over vorig jaar. Hoewel de jaar rekening 2004 pas op 9 mei openbaar wordt, spreekt het bestuur van een in alle opzich ten meer dan gemiddeld jaar. „En dat geldt ook voor de fi nanciën." Een goede kennisex ploitatie, toenemende sponso ring en creativiteit gekoppeld aan een strakke begrotingsdis cipline zijn de redenen voor het rooskleurige beeld. Het leden aantal steeg van 10.000 naar ruim 11.500. Vorig jaar was er een extra ker misdag waardoor er ook meer geld in de kas van de vereniging vloeide. Ook dit jaar wordt ge hoopt op zo'n meevaller omdat de 3 oktober viering dit jaar weer in een weekeinde valt. De festiviteiten van zondag 2 okto ber worden zaterdag 1 oktober gehouden. Zondag is wel de kermis beperkt open. Andere festiviteiten vinden gewoon maandag 3 oktober plaats. De 3 October-Vereeniging komt dit jaar met een nieuwe actie: de scholenactie. De groe pen zeven van basisscholen in Leiden, Leiderdorp en Voor schoten worden uitgedaagd een nieuw evenement te bedenken dat voor het eerst wordt uitge voerd op 3 oktober 2006. Het nieuwe evenement moet uiteraard wel een relatie heb ben met 3 oktober en mag niet meer kosten dan 10.000 euro. De winnende groep krijgt een geldprijs van 1000 euro, wordt betrokken bij de uitvoering van het 'eigen' evenement en mag jureren voor de prijs van het volgende jaar. den haag - Groenlinks stelt de 'luxe sleeën' van het provincie bestuur aan de kaak. Zuid-Hol land beschikt over een 'bijzon der uitgebreid, duur en zeer mi lieuonvriendelijk wagenpark', aldus de fractie. Statenlid Oscar Dijkhoff heeft daarover schrif telijke vragen gesteld. Groenlinks vraagt Gedeputeer de Staten om op korte termijn over te stappen op goedkopere en milieuvriendelijke auto's. Uit onderzoek van de fractie zou blijken dat de provincie bij de aanschaf van nieuwe wagens stelselmatig voor dure milieu onvriendelijke dienstauto's kiest. Zo zet de fractie vraagte kens bij de noodzaak van 17 vierwielaangedreven auto's en is er kritiek op de nieuwste aan schaf van de commissaris van de koningin, Jan Franssen. Ook het CDA en de Christen- Unie zijn niet erg blij met de nieuwe auto van Franssen. De auto past weliswaar binnen het budget, maar zou een verkeer de 'uitstraling' hebben. 'De provincie moet niet het beeld uitdragen van een geldverspil- lende, milieuonvriendelijke, af standelijke organisatie met veel te grote wagens.' De beantwoording van de vra gen duurt vermoedelijk enige tijd. (advertentie) ders hebben in de polder voor twaalf miljoen euro aan grond aangekocht en zien het plan voor een bedrijventerrein nu de mist ingaan door bezwaren van de Raad van State. Elk jaar dat de aanleg van het bedrijventer rein wordt vertraagd kost de ge meente 780.000 euro. Dat zijn voornamelijk rentekosten. „Ontzettend vervelend, maar dat is het risico van het vak", zegt Geertsema. Dat Leiden zich ontwikkelt tot 'grondspeculant', vindt de wet houder geen juiste typering. „Ik zou het woord 'speculant' niet willen gebruiken. Wij doen stra tegische aankopen, omdat we zelf meer geld moeten verdie nen. Het is niet zo dat dat wij de bankbiljettenpers laten draaien." Vorig jaar november kondigde Geertsema al een 'pittige' stij ging van de grondprijzen aan, om geld in het gemeentelijke laatje te brengen. Die prijzen zijn vastgelegd in de, door de gemeenteraad vastgestelde, 'grondprijzennota'. (advertentie) r Op zoek naar een leuk cadeau Dan heeft Dove weer een nieuwe lijn geschenkverpakkingen waarmee je je vriendin, je moeder of jezelf eens lekker kunt verwennen! Er zijn vijf verschillende geschenkverpakkingen, elk met een andere combinatie aan Dove produkten. Kies je bijvoorbeeld voor zijdezachte verwenning met verschillende Dove Silk producten? Of wil je liever het nieuwe Dove Night Pack om van je nachtrust een schoonheidsslaap te maken? Welk van de vijf je ook kiest, Dove Geschenkverpakkingen zijn een leuk cadeau waar je goede sier mee kunt maken! Dove geschenkverpakkingen zijn verkrijgbaar vanat 7 oplopend tot 15 Euro. tijdvoorechteschoonheid.nl rDwe Nieuw van Lipton Ice Tea: drie fruitige, dorstlessende ice teas in pak Naast de bekende varian- Lipton Ice Tea bevatten de ten Lemon en Peach, is er heerlijke, frisse smaak van nu ook de nieuwe exoti- fruit èn het goede van sche smaak Mango. Deze thee. Dat wordt gezond perfecte dorstlessers van genieten deze zomerl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13