Acties ambtenaren dreigen ECONOMIE De verrassend 'stille' start en landing van de superjumbo SNS Bank legt beslag op huis Erik de Vlieger Microsoft-baas kan niet meer om Neelie Kroes heen EU maakt haast met beter beveiligen havens Onderhandelingen over gemeente-CAO vastgelopen Hogere winst ABN Amro Internetsparen populair Bouwsector vormt vuist tegen illegale arbeiders tel vonnis dorkovski u - Michail Chod- - weet nog altijd niet óf hoe lang hij achter de rdwijnt. De uitspraak htszaak tegen de steen- ische zakenman werd uitgesteld tot 16 mei. bleef onduidelijk, rkovski hangt maximaal ir cel boven het hoofd i belastingontduiking en Hij was eigenaar en ïndeelhouder van oliegi- ïkos. Zijn bedrijf is in- s grotendeels ontman- j zijn arrestatie in okto- 13 was Chodorkovski nog te man van Rusland. In- ders beschouwen het ju- e steekspel als een poli- irvolging en de uitspraak itgevend voor het inves- dimaat. 0 verkoopt eve aan KBL r - Rabobank verkoopt ïbank Stroeve aan Kre- ik Luxembourgeoise anderdeel van de Belgi- inkgroep KBC. KBL wil jibank Stroeve fuseren eodoor Gilissen Ban- eide bedrijven houden izig met 'private ban- et bankieren voor rijke lieren. De nieuwe com- heeft een beheerd ver van ruim 7,5 miljard eu- d dit jaar wordt begon- It het integratieproces, gelijk banen kost. (ioenfondsen tellen zich 9 dam - Het herstel bij de 3 andse pensioenfondsen 9 flink. Eind vorig jaar fr nog acht instellingen 3 n het vermogen onvol- was om de pensioen- Qtingen volledig te dek- 5 ad 2003 waren het er 4 een jaar eerder zelfs 5 jt blijkt uit gisteren ge- 6 erde cijfers van toe- q uder De Nederlandscne 9 )e fondsen hebben de - ring te danken aan 5 gelen zoals premiever- 7 verandering in het in- q beleid of beleggingsbe- lanpassing van de pen- - geling. Een belangijke flden ook de toegeno- 8 (leggingsopbrengsten in o 12004. I en Oman: s over olieveld j - Koninklijke/Shell o Ireigt het recht te verlie- 5 een olieveld in Oman te celen. Dat meldde de Fi- o Times gisteren. Volgens 0 t heeft de regering in (het Amerikaanse Occi- o Petroleum gevraagd een lief te presenteren na leid met Shell over de - celing van het Mukhaiz- /eld. Occidental Petrole- een hogere productie 1 tegen lagere kosten. De [an Oman, die hechte heeft met de Britse re- kan het besluit van zijn j» blokkeren. nas aan top eken in VS 'Lains - Heineken heeft 'Thomas benoemd tot topman van zijn Ameri- activiteiten. Daarmee lij de eerste Amerikaan 2 functie vervult. De 38- homas volgt later dit us van der Minne op, Ifgelopen vijf jaar leiding Heineken USA. Thomas jarrière in 1995 begon- de divisie. Van der Min- t terug naar Nederland. i wil bouw Centrales igton - De Amerikaanse nt Bush heeft gisteren tal initiatieven ont- pie moeten bijdragen I grotere productie van !in de Verenigde Staten, kernenergie moet een ig bieden. Hij stelde 1 de aanvraagprocedure n vergunning voor de wi nieuwe kerncentrales lepelen. Ook wil hij oude terreinen gebruiken aanleg van nieuwe olie- jerijen. lens splitst divisie af H - Het Duitse elektro- tonicaconcern Siemens f noodlijdende activitei- jmobiele telefoons af- ivan de divisie commu- Dat moet het mogelijk Dp dat terrein tot sa lting te komen met een dere partners. Op korte zijn daarover besluiten (chten. Mogelijke part- Ir de divisie zijn het janse Motorola en het fse Acer. Het gsm-on- had het afgelopen I een negatief bedrijfs- k van 138 miljoen euro In winst van 13 miljoen dezelfde periode van gaande jaar. door onze correspondent Hans Gertsen brussel - Bill Gates, de rijkste man ter wereld en de oprichter van Microsoft, vond het begin dit jaar niet nodig om tijdens een bezoek aan Brussel ook bij Neelie Kroes, eurocommissaris voor mededinging, langs te gaan. Haast demonstratief ont brak Kroes op het lijstje com missarissen dat Gates wenste te ontmoeten. Maar zijn opvolger als algemeen directeur van de Amerikaanse sofwaregigant, Steve Ballmer, kon deze week niet om de gang naar Canossa heen. Ballmer vroeg -en kreeg- een onderhoud met de machti ge Nederlandse eurocommissa ris. Veel details over het gesprek wilde Kroes' woordvoerder gis teren niet kwijt, maar het on derhoud betekent in ieder geval niet dat er een compromis tus sen Microsoft en de Europese Commissie in de maak is, zo maakte hij duidelijk. De Com- misie, die Microsoft vorig jaar een recordboete van 497 mil joen euro oplegde wegens het misbruiken van de dominante marktpositie, houdt onverkort vast aan de eis dat Microsoft het besturingssysteem Windows gaat leveren zonder het programma MediaPlayer. Verder moet het bedrijf ook de zogeheten broncode voor Windows vrijgeven. Dat is no dig om concurrenten in staat te stellen programma's te ontwer pen die beter op de Microsoft- software aansluiten. Hoewel de recordboete aan Mi crosoft werd opgelegd door haar voorganger Mario Monti, zet Kroes diens beleid onveran derd voort. Evenmin als Monti wil ze in het al jaren slepende conflict ook maar een duim breed toegeven. Kroes is nog altijd niet tevreden over de maatregelen die Micro soft heeft genomen. Ze weiger de onlangs akkoord te gaan met het voorstel van Microsoft om een nieuwe Windows-versie zonder MediaPlayer op de markt te brengen onder de naam 'XP Reduced Media Edi tion'. En Microsoft blijft ook bij het vrijgeven van de broncode nog steeds in gebreke, wat Brussel betreft. Dat Kroes Ballmer wenste te ontvangen, was volgens haar woordvoerder 'een kwestie van beleefdheid'. „We ontvangen regelmatig topmensen van be drijven waar we zaken tegen hebben lopen." Maar de zegs man haastte zich vervolgens om te onderstrepen dat Micro soft ook na het beleefdheidsbe zoek niet op meer clementie in Brussel hoeft te rekenen. Als Microsoft blijft weigeren om te voldoen aan de eisen van Kroes, kan de Commissie het bedrijf een nog veel hogere boete opleggen. „In dat geval kunnen we boetes tot maximaal 5 procent van de wereldwijde jaaromzet opleggen voor iedere dag dat een bedrijf in overtre ding is", zo waarschuwde hij. Dat zijn bedragen die zelfs een multimiljardair als Bill Gates pijn doen. Neelie Kroes. Archieffoto: ANP brussel/gpd - De Europese Unie wil dat Europese havens beter beveiligd worden tegen terroristische aanslagen. Het Europees parlement, de lidsta ten en de Europese Commissie en de lidstaten zijn het gisteren eens geworden over de inhoud van een Europese richtlijn. Daarin staat onder andere dat alle havens een integraal veilig heidsplan moeten opstellen voor schepen, rederijen en olie- terminals. De richtlijn (wet) komt er onder grote druk van de Verenigde Staten. Die zetten het verbete ren van de beveiliging van hun eigen havens hoog op de priori teitenlijst na de terreuraansla gen van 11 september 2001. De VS eisten dat ook Europa snel vergelijkbare maatregelen zou nemen. De Amerikaanse druk leidde tot een ongewoon snelle procedure in Brussel. „We hebben haast gemaakt om te voorkomen dat de Amerikan- nen zelf hier onze havens zou den komen controleren", zegt Jeanine Hennis-Plasschaert (WD). De Nederlandse euro parlementariër heeft als rap porteur een belangrijke rol ge speeld in het tot stand komen van het compromis. De richtlijn wordt, zo is de be doeling, in juni ondertekend door de Europese transportmi nisters en treedt dan in januari 2007 in werking. Het is nog onuidelijk welke ex tra kosten er met de scherpere beveiliging gemoeid zijn. den haag/gpd - Het overleg over de CAO voor 193.000 ge meenteambtenaren is gister nacht vastgelopen. De werkge vers zijn verbaasd dat de groot ste vakbond, AbvaKabo FNV, hun laatste bod niet eens wil voorleggen aan de achterban, maar meteen acties heeft aange kondigd. Die acties staan nu ge pland voor eind mei in het open baar vervoer, bij de brandweer en de ambulancediensten. Hoofd werkgeverszaken van de Vereniging Nederlandse Ge meenten, Ina Sjerps, vindt dat haar organisatie de bonden een heel eind tegemoet is gekomen: „Wij begrijpen niet dat nu al ac ties worden gepland." AbvaKa- bo-onderhandelaar Peter Wiechmann ziet het anders. „Wij spreken vandaag met onze leden. Hun standpunt kennen de, denken wij dat dit laatste bod van de werkgevers volstrekt onvoldoende is. Acties zijn on vermijdelijk." Struikelblok is opnieuw de be staande regeling voor functio neel leeftijdsontslag (flo). Die maakt het gemeenteambtena ren in zware beroepen (brand weer, chauffeurs, ziekenbroe ders) mogelijk al op hun 55ste te stoppen met werken. Bonden eisen handhaving van deze re geling. Volgens de VNG wordt de regeling onbetaalbaar en is ze bovendien verouderd. De VNG wil de uitoefening van zware beroepen koppelen aan een beperkter aantal jaren: na de jaren in het zware beroep volgt dan op latere leeftijd auto matisch een andere functie. Sjerps: „Wij bieden een werkga- rantie voor het zittend perso neel. Nieuwe mensen komen ook gewoon in vaste dienst. Het is een hele dure zorgplicht om mensen (die jarenlang een zwaar beroep hebben uitgeoe fend, red.) binnen de gemeen ten te herplaatsen naar functies met zinvol werk. Er moet een einde komen aan de situatie dat ouderen doormodderen in hele zware functies om in godsnaam maar de 55 jaar te halen." De bonden hebben in de ge sprekken niet over de regeling voor functioneel leeftijdsont slag (flo) willen praten. Zij wil len dat er nu een beperkte CAO komt en dat de toekomst van flo in een studiecommissie wordt ondergebracht. De werk gevers voelen daar niets voor. Sjerps: „Die afspraak is al zo vaak gemaakt. Dat leidt steeds tot niets. En er is iets veran derd: er is een wet op leeftijds discriminatie gekomen. En het kabinet heeft per 1 januari 2006 de belastingregels voor vroeg- pensioen aangepast. We moe ten nu een afspraak maken." De AbvaKabo meent dat het onmogelijk is de regeling op heel korte termijn aan te pas sen. Wiechmann: „Daar is die regeling veel te ingewikkeld voor. Een CAO met een nieuwe flo nu, is een onaanvaardbare koppelverkoop." De VNG wijst er op dat de gemeenten de ko mende tien jaar 250 miljoen eu ro vrijmaken om de 2 tot 3 pro cent van het personeel die te maken heeft met flo tegemoet te komen. Sjerps: „Wij bezuini gen dus helemaal niet." Een tweede breekpunt bij het CAO-overleg voor de gemeen teambtenaren was afgelopen nacht de looneis van 1,25 pro cent van de bonden. De VNG stelt daar een eenmalig bedrag van 100 euro tegenover (per 1 juni) en een loonsverhoging van 0,45 procent. Sjerps: „Het kabinet zit op de nullijn, het So ciaal Akkoord (van afgelopen najaar, red.) bijna. De gemeen ten worstelen met bezuinigin gen en met verzet tegen hogere lasten voor de burger. De bon den kiezen met hun looneis voor minder banen en minder dienstverlening aan de burger." Het hoofdkantoor van ABN Amro. Foto: ANP/Robin Utrecht Overname Antonveneta onduidelijk amsterdam/anp-gpd - ABN Amro heeft het afgelopen kwar taal de nettowinst met 8,5 pro cent zien stijgen naar 895 mil joen euro ten opzichte van de zelfde periode in 2004. Het be drijfsresultaat kwam uit op 1,35 miljard euro, een stijging van 2,2 procent. De baten namen met 2,8 procent toe tot 4,45 miljard euro. De winstgroei kwam voor een groot deel op het conto van het consumentenbankieren. Daar steeg de nettowinst van 421 naar 531 miljoen euro, een toe name met ruim een kwart. Ver der hoefde ABN Amro aanzien lijk minder geld apart te leggen voor dubieuze leningen, voor namelijk bij de zakenbank en in de VS. Bestuursvoorzitter Rijkman Groenink noemde de kwartaal winst in een toelichting 'bevre digend'. De resultaten bij de za kenbank kunnen hem echter minder bekoren. Daar daalde de nettowinst met bijna 12 pro cent tot 67 miljoen euro. „Ver betering van deze resultaten blijft een prioriteit", aldus de topman. ABN heeft eerder al in grepen bij het onderdeel aange kondigd, waarbij het perso neelsbestand wordt terugge bracht. Op de thuismarkt Nederland verdiende ABN Amro bijna 40. procent meer. De bank ver grootte haar marktaandeel in spaargelden en kredieten. Deze toename is het gevolg van de wil om huisbankier van alle klanten te worden, aldus ABN Amro. De kansen om de Italiaanse bank Antonveneta over te ne men worden steeds mistiger. Concurrent Banca Popolare di Lodi stuurt aan op een fusie met zijn Italiaanse branchege noot, zo werd gisteren bekend gemaakt. Lodi heeft in de afge lopen weken een belang van ongeveer 29 procent opge bouwd in Antonveneta. ABN Amro heeft 18 procent van de aandelen in handen. Het be stuur van Popolare di Lodi zal de plannen met Antonveneta morgen verder uitwerken. voorburg/ANP - Sparen via in ternet is vorig jaar sterk toege nomen. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) stond er eind 2004 een totaalbedrag van 58,4 mil jard euro op deze rekeningen. Dit is 37 procent meer dan een jaar eerder. Deze ontwikkeling gaat ten koste van 'gewoon' sparen en telefonische spaarre keningen, aldus het CBS. De totale omvang van alle spaarrekeningen bedroeg eind 2004 199,7 miljard euro. Het jaar ervoor was dat nog 185,1 miljard euro. Eerder is al vast gesteld dat consumenten meer sparen door onzekerheid over de ontwikkeling van de econo mie. Grote uitgaven, zoals voor de aankoop van auto's en meu bels, stellen zij al enige tijd uit. Consumenten blijken de extra bedragen die zij sparen vooral over te boeken naar internetre- keningen, geholpen door cam pagnes van banken om hun re keningen online te beheren. Het bedrag op de telefonische spaarrekeningen daalde met 2,1 miljard euro tot 21,6 miljard eu ro. Bij de overige spaarrekenin gen was er een magere groei van 900 miljoen euro. Er is wel een kentering zicht baar in de spaarzucht. In het eerste kwartaal van dit jaar werd er 2,2 miljard euro op de spaarrekeningen gestort. In het jaar 2004 was dat nog 4 miljard 's Wereld grootste passagiersvliegtuig, de A380 van Airbus, werd gisteren uitgezwaaid bij de eerste proefvlucht vanaf de luchthaven Blagnac in Toulouse. Foto: Reuters/Eric Gaillard door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De superjumbo van de Europese vliegtuigbouwer Air bus maakt veel minder geluids- herrie dan vooraf was verwacht. De talloze aanwezige experts in Toulouse hadden het gisteren na de geslaagde eerste proef vlucht van de A380 dubbeldek ker maar over één ding: de ver rassend 'stille' start en landing. Airbus had de eerste vlucht van 's werelds grootste toestel in de burgerluchtvaart met zes maanden uitgesteld om verder te sleutelen aan het probleem van de geluidsoverlast. Maar gisteren was dan toch eindelijk het grote moment aangebroken. Welgeteld 34 seconden nadat de superjumbo in beweging was gezet op de startbaan van het vliegveld Toulouse-Blagnac was de startsnelheid van 270 ki lometer per uur bereikt en maakte het toestel zich los van de grond. Met de 'rug' naar de stad Toulouse gekeerd, zoals de traditie bij testvluchten wil, zet te de A380 koers richting Pyre neeën. De weersgesteldheid was opti maal: helder, een prachtig voorjaarszonnetje, een lichte wind van 4 tot 5 meter per se conde en geen wolk te zien. Tot vijf minuten na de start was de gigantische dubbeldekker nog te volgen door de duizenden werknemers van Airbus op het platform en de circa 50.000 be langstellenden uit heel Frank rijk die naar Toulouse waren gekomen om geen seconde te missen van dit historische mo ment. Bijna vier uur later was de eerste test voorbij. De testpi loten Jacques Rosay en Claude Lelaie maakten bij de landings procedure 300 meter boven de grond een herstart: om het enorme, 22 wielen tellende lan- dingsgesteld te testen maar ook bij wijze van vliegerssaluut eer te bewijzen aan al die mensen van Airbus die jarenlang in de weer zijn geweest met de tech nische voorbereiding en de bouw van het toestel. De lan ding was evenals de start tech nisch volmaakt. En, als gezegd, met veel minder herrie dan was aangenomen. Het eerste testvliegtuig woog 421 ton, meer dan tot dusver in de burgerluchtvaart ooit ge bruikelijk is geweest. Aan 'vracht' bevatte de testjumbo een indrukwekkende hoeveel heid computerapparatuur waarmee duizenden proeven tijdens de vlucht werden gere gistreerd. Bovendien was een groot aantal met water gevulde ballasttanks aan boofd ge bracht voor het doen van even- wichtsproeven. De resultaten van de tests zullen de komende tijd worden bestudeerd. Airbus topman Noël Forgeard beves tigde dat zeker nog 2.500 vlieg uren met vijf verschillende toe stellen zullen worden uitge voerd voordat de A380 volgend jaar zomer operationeel wordt. De eerste maatschappij die met de superjumbo gaat vliegen is Singapore Airlines met een nonstop vlucht naar Londen. Airbus heeft tot dusver 154 or ders binnengekregen voor de dubbeldekker die tot ruim 800 passagiers kan vervoeren. odijk/anp - De vakbonden en werkgevers in de bouw trekken 2 miljoen euro uit om de sector te dwingen zich aan de CAO te houden. Dat heeft bestuurder Post van Hout- en Bouwbond CNV gisteren gezegd. De socia le partners willen op die manier onder andere illegale arbeid te gengaan. Volgens Post verdringen op dit moment duizenden Ideine zelf standigen uit met name Polen hun Nederlandse collega's. Daarnaast zijn veel buitenland se werknemers illegaal aan de slag in de sector. Vooral bouw vakkers in de drie noordelijke provincies raken hierdoor werkloos, zegt hij. Volgens een woordvoerder van werkgeversorganisatie Bou wend Nederland worden de af spraken met de bonden in de komende weken uitgewerkt. „Als het gaat om illegaliteit, zijn wij het volstrekt eens, dat moet je bestrijden", zegt hij. Cijfers van het Centrum voor Werk en Inkomen, het voorma lige Arbeidsbureau, laten zien dat de werkloosheid onder bouwvakkers eind vorig jaar harder opliep in het noorden dan in de rest van Nederland. Overigens was dat ook eind 2003 ook het geval. Behalve de samenwerking met de werkgevers in de sector, slaan de bouwbonden FNV Bouw, Hout- en Bouwbond CNV en het Zwarte Corps de handen ineen om illegale ar beid en loondumping door Po len tegen te gaan. Op 2 mei openen zij een telefonisch meldpunt waar werknemers misstanden aan de kaak kun nen stellen, zegt CNVer Post. De drie bonden zullen de tips doorspelen aan de Arbeidsin spectie. .Actuele en gedetail leerde tips trekt de Arbeidsin spectie na", zegt een woord voerster van de dienst. Verder onderzoekt de Hout- en Bouwbond CNV.de juridische aansprakelijkheid van grote aannemers in de bouw. Volgens de bond verschuilen zij zich vaak achter hun onderaanne mers. Als deze kleine aanne mers illegalen in de dienst heb ben, moeten ook de grote be drijven daarvoor boeten, vindt de CNV-bond. Het probleem van verdringing vein Nederlandse bouwvakkers is voor een groot deel terug te voeren op zelfstandige bouw vakkers uit het buitenland, zegt Post. Evenals Nederlanders die voor zichzelf zijn begonnen (de zogeheten ZZP'ers), hoeven zij geen premies voor de WW en de WAO af te dragen. Op die manier kunnen zij voor veel minder werken dan de lonen die volgens de CAO moeten worden uitgetaald. „Buitenlandse ZZP'ers zijn voor dumpprijzen aan het werk", zegt Post. „Iedereen moet zich aan de CAO houden." amsterdam/gpd - SNS Bank heeft beslag laten leggen op de woning van de Amsterdamse zakenman Erik de Vlieger. De bank heeft nog 350.000 euro te goed van De Vliegers laatste grote bedrijf, de Nederlandse Tijdschriftengroep (NTG). De Vlieger stelde zich drie jaar ge leden persoonlijk borg voor een lening van 1,4 miljoen euro die de bank aan NTG verstrekte. SNS vreest echter dat NTG over de kop gaat, en eiste in januari halsoverkop het nog uitstaande bedrag van 795.000 euro terug. Het beslag kwam aan de orde tijdens een rechtszaak waarin de uitgeverij van De Vlieger voortzetting van de lening eiste. Hoewel de bank meer onder panden had verkregen van NTG, zoals een drukkerij van 5 miljoen euro, 'kiest SNS er moedwillig voor De Vlieger per soonlijk aan te pakken', zo ver weet advocaat Reinier Oskamp van NTG de bank. Volgens de bank zijn de meeste onderpanden echter boter zacht. „Daarom is gekozen voor het opeisen van De Vliegers pri- vé-borg," zei SNS-advocaat Frank Richel. De Vlieger kon het geld alleen ophoesten door een extra hypotheek te nemen op zijn statige pand aan het Vondelpark. Zijn vrouw, Anita de Vlieger, weigerde evenwel haar handtekening te zetten. Het huis staat mede op haar naam. SNS erkende dat de bank af wil van NTG vanwege de negatieve publiciteit rond De Vlieger. „Dat heeft natuurlijk enige rol gespeeld." Hij voerde als bewijs krantenknipsels aan. De bank beriep zich op de regels voor banken: „SNS moet zijn integri teit handhaven." Een belangrij ker reden om de lening terug te eisen, is volgens SNS dat de uit geverij voortdurend te laat is met afbetalen. Bovendien maakte de directie misbruik van een rekening-courant. NTG mocht hiervan maximaal enke le tonnen opnemen, maar 'overschreed stelselmatig de kredietlimiet'. De tijdschriftenuitgeverij wei gert inzicht te geven haar finan ciële situatie, hoewel zij dat wel verplicht is, aldus de advocaat. „Pas in januari, na de opzeg ging van het krediet, ontvingen wij de jaarcijfers over 2003. Daaruit bleek dat NTG een ver lies had geleden van 2,5 miljoen euro. Voor ons een reden te meer een einde te maken aan de relatie met deze klant." Vol gens NTG-directeur Frans Ma- kau 'trekt SNS de stekker uit het bedrijf. ,,Als de bank dit door zet gaat NTG binnen 1,5 maand failliet." NTG bood eerder dit jaar een extra borg aan. Zij zou een tweede hypotheek nemen op haar zeven pensioenfondsen. SNS wees het aanbod af als te riskant. Een poging tot schik king door rechtbankpresident Beukenhorst liep spaak op ma nager Veenboer van SNS: „Nee, ik heb onvoldoende vertrouwen in het voortbestaan van NTG." Uitspraak: 12 mei. Erik van Vlieger. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9