Cijfers VS: terreur flink toegenomen i BUITENLAND 4 Je 3 jaar oude hypotheek al zwaar verwaarloosd? Massademonstratie tegen terugtrekking Gaza Schaduw over bevrijdingsfeest Oostenrijk Tegenvaller voor regering Bush Bende van Portugese slavenhouders opgepakt (ga er direct mee naar een Postbank Hypotheekadviseur) Twee Britse helden Benedictus zijn piano aus Benedictus XVI t ruim een week na zijn ig nog steeds zonder :fde piano stellen. Het de rooms-katholieke t had al twee dagen in iwe verblijf moeten aar verhuizers krijgen iment niet door het appenhuis en het raam auselijk appartement. ionauten n een wijntje - De zojuist uit het ation ISS op aarde te erde Russische kosmo- izjan Sjaripov heeft 4eld om het verbod op pan boord van het partuig op te heffen. |>nderzeebootbeman- ouden astronauten da- |»n glaasje wijn moeten ken, vindt Sjaripov. !|de kosmonaut maalct jlje „het werken en le- Iboord van het ISS com- egalen in cse truck Öo De Griekse politie l^ade nacht van dinsdag isdag 92 illegale immi- 13,(aangetroffen in een agen. De illegalen wa- mstig uit Aziatische De politie trof de op- ikte mensen aan tijdens .(P^inecontrole bij een tol- *"~»ij de stad Larissa. in Vietnam 'Nederlander ïetnam laat een Ne- 1 Je gevangene vervroegd n ^s een van 7751 gedeti- g die in verband met de herdenking van het n de Vietnamoorlog, 30 itie krijgen. Onder de eregeling vallen nog andere buitenlanders, de communistische re en klein aantal politieke pen vrij. imp eist meer rijftig levens - Meer dan 50 bus- is zijn omgekomen en jewond toen hun bus poorwegovergang in a werd geramd door J. In de trein vielen vol- Ipoorwegen geen do- wonden. Volgens de ^en heeft de buschauf- rschijnlijk geprobeerd e al gesloten halve men door te rijden i voertuig door de snel- rd gegrepen. donderdag 28 april 2005 washington/gpd-anp - Het aantal terreuraanslagen in de wereld is vorig jaar meer dan verdrievoudigd, zo blijkt uit Amerikaanse berekeningen. De gegevens lijken een grote tegen valler voor president Bush die de internationale strijd tegen ter reur tot zijn topprioriteit heeft gemaakt. Volgens de cijfers waren er vo rig jaar 655 gebeurtenissen die de VS beschouwen als ernstige terreurdaden. Het gaat dan on der meer om de gijzeling van schoolkinderen door Tsjetsje- nen in het Noord-Ossetische Beslan en om bijvoorbeeld ge vechten en aanslagen in het In diase deel van Kasjmir. In 2003 telde Washington 175 terroristi sche incidenten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken had juist eerder deze maand beslo ten dit soort cijfers niet meer te publiceren in zijn jaarlijke rap portage over internationaal ter rorisme. Het ministerie ging vo rig jaar lelijk in de fout met cij fers over internationaal terro risme. Eerst werd in een jaar rapport aan het Congres ge meld dat terreuraanslagen in de wereld waren afgenomen, een succes voor de Amerikaanse re gering in haar strijd tegen terro risme. Later bleek dat er fouten waren gemaakt en dat er in 2003 juist sprake was van een toename tot 175 aanslagen 'van enige omvang'. Daarbij kwa men 625 mensen om, en niet 307, zoals eerder gerappor teerd. Het aantal slachtoffers bij inter nationale terreuraanslagen in 2004 ligt boven de duizend, al dus een voormalige inlichtin genmedewerker in de krant Washington Post. In een achter- grondgesprek met Congres-me dewerkers over de cijfers, wees het ministerie erop dat de scherpe toename veroorzaakt wordt door een andere, betere registratiemethode. De cijfers van 2003 en 2004 zouden daar om niet met elkaar te vergelij ken zijn. Bijna de helft van de in 2004 ge registreerde aanslagen vond plaats in Kasjmir, de Indiase provincie waarover India en Pa kistan twisten. Maar er was ook sprake van een flinke toename van terrorisme in Irak (van 22 tot 198). Aanslagen op militai ren zijn daarbij niet meegeteld. Het aantal aanslagen in Afgha nistan en Israël verdubbelde. porto/anp-dpa - De Portugese politie heeft een bende opge rold die ervan wordt verdacht een groot aantal mensen als 'slaven' voor'zich te hebben la ten werken. In verschillende steden in Noord-Portugal zijn in totaal 23 arrestaties verricht, aldus de politie gisteren. De arrestanten, vijftien mannen en acht vrouwen, worden be schuldigd van vrijheidsbero ving, slavernij en het witwassen van geld. De politie nam bij huiszoekingen ook wapens in beslag. De bendeleden lokten in afgelegen dorpen werklozen en geestelijk gehandicapten om in de wijnbouw in Spanje te werken. Ze kregen 500 euro loon per maand in het vooruit zicht gesteld. In Spanje werden ze gedwongen in de wijnoogst te werken. Ze kregen echter geen loon, maar slaag. Na het werk werden ze vastgehouden. Het aantal slachtoffers is onbe kend. In Portugal is het houden van slaven sinds 1982 verboden. Hierop staan celstraffen van vijf tot vijftien jaar. cairo/anp-afp - De Russische president Vladimir Poe- tin heeft gezegd dat zijn land komende herfst een in- ternationde vredesconferentie wil organiseren over het Midden-Oosten. Poetin zei dit gisteren tijdens zijn bezoek aan Egypte. Aan deze conferentie in Moskou moeten volgens Poe tin alle betrokken partijen deelnemen, evenals het zo genoemde diplomatieke kwartet dat een routekaart voor de vrede in het Midden-Oosten heeft ontwikkeld. Tot dit kwartet behoren de Verenigde Naties, de Eu- ropse Unie, Rusland en de Verenigde Staten. Poetin zei dat hij de rol van de internationale bemidde laars weer wil activeren. Israël reageerde voorzichtig op het voorstel van Poetin. „We zijn erg voorzichtig, maar in principe niet tegen", aldus een regeringsfunctionaris in Jeruzalem. Poetin reisde gisteravond door naar Israël. Het is voor het eerst dat een Russische regeringsleider Israël be zoekt. Tijdens zijn tweedaagse bezoek zal Poetin ook de Palestijnse gebieden aandoen. Het Palestijns be stuur heeft het voorstel van Poetin voor een vredes conferentie verwelkomd. „We steunen het voorstel he lemaal", aldus de Palestijnse vice-premier Nabil Shaath. Volgens hem past de conferentie in het door het kwartet gesteunde vredesplan voor het Midden- Oosten. De Verenigde Staten hebben hun twijfels geuit over het voorstel van Poetin. Volgens woordvoerder McClellan van het Witte Huis is het te vroeg om al in de herfst een internationale topconferentie over de routekaart te houden. Volgens McClellan ligt de nadruk de komende tijd op het eenzijdige Israëlische terugtrekkingsplan uit de Gazastrook. Een kolonist protesteert in de joodse nederzetting Gush Katif tegen de plannen van premier Sharon om de Gazastrook te ontruimen. Links een foto van de Lubavitcher Rebbe, de in 1994 overleden rabbijn Menachem Mendel Schneerson. Hij was de leider van de chabad-beweging, een mystieke stroming die niet alleen beoogt mensen te onderwijzen in de joodse religie, maar ook streeft naar verspreiding van het jodendom. Foto: Reuters jeruzalem/anp-afp - Tienduizenden Is raëliërs hebben gisteren gedemon streerd tegen het voornemen van de Is raëlische regering om alle kolonisten en het leger uit de Gazastrook terug te trek ken. De ontruiming van de joodse ne derzettingen zal naar verwachting aan het einde van de zomer beginnen, maar het verzet ertegen is hevig en grimmig. De demonstratie in Gush Katif, een gro te nederzetting in het zuiden van de Ga zastrook, werd als een cruciale test ge zien voor de kracht van de machtige ko lonistenbeweging. Van te voren was ge rekend op zeker 100.000 demonstran ten. Volgens de organisatie waren er 60.000 mensen, de Israëlische politie hield het op 40.000 demonstranten. De bijeenkomst was omgeven met zware veiligheidsmaatregelen. De politie en het leger waren massaal op de been om de demonstratie in goede banen te lei den en confrontaties met Palestijnen buiten de nederzetting te voorkomen. Het gebied was afgesloten voor perso nenauto's. De kolonisten en hun aan hangers waren met bussen naar de ne derzetting vervoerd. Een bus die op weg was naar Gush Katif werd bijna geraakt door een door Palestijnen afgevuurde Qassam-raket. Een Israëlische militair raakte gewond door scherven van het projectiel. Op de bijeenkomst waren tal van spre kers die zich in felle bewoordingen uit lieten tegen het plan van premier Sha ron. Politici van orthodoxe en nationa listische partijen riepen op geweldloos verzet te plegen tegen de ontruiming van de Gazastrook. Ze willen het open bare leven in Israël lamleggen door op nieuw massaal te demonstreren als de ontruiming begint. Het leger en de poli tie zou zo zijn handen vol hebben en niet meer de capaciteit hebben om de ontruiming zelf in goede banen te lei den. De voorgenomen terugtrekking betekent dat alle 21 nederzettingen in de Gaza strook en vier van de 120 nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever moeten worden ontruimd. Ongeveer 9000 kolo nisten in deze gebieden zullen moeten vertrekken. Naar verwachting zullen de kolonisten zich fel verzetten tegen de gedwongen verhuizing. (advertentie) ijdi ia< ja no alinj Veel mensen hebben nooit meer omgekeken naar hun hypotheek en dat is jammer. Want zelfs bij een hypotheek van 3 jaar of ouder is het vaak al mogelijk de maandlasten naar beneden te krijgen. Door de huidige lage rente en de gestegen waarde van een woning kun je vaak nu al een scherper aanbod krijgen. Als oversluiten naar de Postbank niet interessant is, zeggen we dat natuurlijk ook. Maak voor een scherp aanbod een afspraak met onze hypotheekadviseur en bel 0900 1900 (5 cent p/m). Of ga naar postbank.nl, daar vind je ook de dichtstbijzijnde tussenpersoon. londen - Twee Britse helden zijn gisteren door koningin Elizabeth II geëerd met hoge onderscheidingen. Solozeilster Ellen McAr- thur is geridderd. Ze mag zich voortaan Da me Ellen noemen. Ze is de jongste vrouw in de Britse gescheidenis die deze eer te beurt is gevallen. MacArthur (28) zeilde in haar eentje in 71 dagen en 14 uur - een recordtijd - solo en non-stop de wereld rond. Soldaat Johnson Beharry (2$) toont vol trots zijn Victoria Cross, de hoogste Britse militai re onderscheiding voor moed. Beharry kreeg het 'VC' omdat hij ondanks een kogelwond tot drie keer toe in al-Amara in Irak gewon de kameraden in een regen van kogels naar zijn pantservoertuig had gesleept en hen in veiligheid had gebracht. Een maand later raakte hij tijdens hevige gevechten zwaar gewond toen een granaat vlak naast zijn hoofd ontplofte. Overdekt met bloed wist hij met zijn pantserwagen te keren en aan de hinderlaag te ontsnappen, om vervolgens in coma te raken. „Ik heb geluk dat ik nog leef', zei hij na de uitreiking van het 'VC'. Beharry is de eerste levende militair sinds 1965 die het Victoria Cross krijgt. De laatste keer dat de onderscheiding werd uitgereikt was postuum, aan twee gesneuvelde mili tairen in de Falklandoorlog in 1982. Foto's Reuters/EPA Extreem-rechts parlementslid schokt met ontkennen holocaust oerdeel van INGièi) Dat is de kracht van de Postbank door onze correspondent Monique Broeshart wenen - Oostenrijk herdacht gisteren de bevrijding van de nazi's door de geallieer den, 60 jaar geleden, maar er hing een zware schaduw over de ingetogen plech tigheid. Want het is niet niks als aan de vooravond van zo'n herdenking een parle mentariër het bestaan van de gaskamers in twijfel trekt. John Gudenus, het extreem-rechtse Eerste Kamerlid (Bundesrat) voor de FPÖ (de voormalige partij van Jörg Haider), stelde in een tv-interview dat het bestaan van de gaskamers in concentratiekampen verder onderzocht zou moeten worden. De ophef die hierop volgde noopte Gudenus uit zijn partij te stappen, maar hij weigert zijn Ka merzetel af te staan. Enkele dagen eerder zorgde Siegfried Kampl, volksvertegen woordiger en burgemeester van het stadje Gurk, voor commotie door in de Eerste Kamer aandacht te vragen voor de 'brutale vervolging van nazi's na de oorlog'. Te vens noemde hij deserteurs uit Hitler's Wehrmacht 'kameradenmoordenaars Kampl is lid van de nieuwe door Haider opgerichte partij BZÖ. De partij zegt met het bruine verleden af te willen rekenen, maar ziet nu geen reden om zich van deze omstreden uitspraken te distantiëren. De oppositie eist echter Kampls aftreden, om dat hij binnenkort de nieuwe president van de Eerste Kamer zal worden. Deze functie rouleert en Kampl is komende zo mer aan de beurt. Zowel kanselier Wolfgang Schüssel als president Heinz Fischer keurden de uit spraken van Kampl en Gudenus af in hun toespraken, en kregen veel bijval. De herdenking van 27 april 1945 ligt so wieso erg gevoelig in Oostenrijk. Terwijl de geallieerden het Duitse Rijk hadden 'ver slagen', werd Oostenrijk - wat tijdens de oorlog als Ostmark onderdeel van Hitiers Rijk was - 'bevrijd'. Het land werd gezien als slachtoffer van Duitsland, hoewel het wel degelijk ook verantwoordelijk was voor oorlogsmisdaden. Op instructie van Sovjetleider Stalin werd op 27 april 1945 in Wenen hals over kop een nieuwe regering geïnstalleerd, terwijl elders in Oostenrijk nog gevochten werd. De hoofdstad lag in puin en van onbe kommerde feestvreugde was nauwelijks sprake. Echt feest was het pas tien jaar la ter, op 15 mei 1955, toen 20 duizend Wes terse en 40 duizend Sovjettroepen het land verlieten en Oostenrijk zijn soevereiniteit terugkreeg. Tot die tijd waren de geallieer den er de baas. De 15de mei wordt dit jaar groots gevierd met een volksfeest. Toch vinden veel Oostenrijkers het beden kelijk dat deze dag meer op de voorjxond komt te staan dan 27 april. Volgensfcen speelt dit de huidige rechts-conservatieve regering teveel in de kaart, die er baat bij heeft chauvinistische gevoelens aan te wakkeren. Volgens historica Brigitte Bai- ler-Galanda zien de organisatoren van het 15 mei-feest Oostenrijk vooral als slachtof fer van de geschiedenis en laten ze de ont wikkelingen vanaf 1934, die een rol speel den bij het uitbreken van de Tweede We reldoorlog en de bezetting daarna, te veel buiten beschouwing. Aangezien veel Oos tenrijkers de bevrijding in 1945 juist als 'nederlaag hebben ervaren, pleiten zij pro vocerend voor een monument 'ter her denking van de afgang'. De linkse opposi tie verwacht op 15 mei behalve dure her denkingsactiviteiten en mooie woorden ook daden, zoals de lang verwachte reha bilitatie van veroordeelde deserteurs uit Hitiers Wehrmacht, en de erkenning van homoseksuelen als officiële categorie slachtoffers van het nationaal-socialisme. Schüssel en Fischer hebben daar gisteren echter met geen woord over gerept.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7