Fors minder verkeersdoden BINNENLAND 2 Zolang er verkeer is, vallen er doden i tipt ouders ugsgebruik loofddoekje café binnen •gplekken f ouderen' Scherpe daling verbaast experts Aantal jonge slachtoffers bijna gehalveerd Home cinema met slechts twee zichtbare luidsprekers*: nu een nóg grotere belevenis voor het oog en het oor rde - De politie in oorde en Groenlo gaat iformeren als hun kin- rden betrapt op het ran softdrugs of grote eden alcohol. Daar- de politie in deze Ach- dorpen voorkomen ebruilc van deze genot- n onder jongeren uit de jpt. „Veel ouders we- wat hun kinderen uit- zegt wijkagent Rob irs. „Dat de jongeren likt voelen is begrijpe- elend, maar ze moeten or die zure appel donderdag 28 april 2005 Vrouwen met ekjes worden niet lan- erd de Haagsche De eigenaren van dit ifé in het Haagse cen- iben dat toegezegd tij- i onderhoud met bur- er Deetman en twee rouwen die vorig jaar ïg tot de Lounge werd omdat ze hun hoofd- m principiële gronden n af te doen. De mos- ren klaagden de Haag- nge in juni 2004 aan liscriminatie bij de lan- immissie Gelijke Be- g. Die stelde de twee in september van het ir in het gelijk. De eige- ;den de uitspraak van issie toen nog naast [ela - Het Nationaal uderenhulp pleit voor hangplekken voor be- Deze 'hang-outs', zoals i ze noemt, moeten ming en verveling van n voorkomen, aldus di- f Rommevanhet et ouderenfonds komt ilan nadat de Groning- nte Oude Pekela deze ren lokaal winkelcen- i samenscholingsver- ■hangouderen had in- Kroepjes verveelde be- ■ochten elkaar in het ■op en hielden daar de Is nauwlettend in de It tot grote ergernis van *1 ondernemers als het d publiek. den haag/gpd - Op een zondag in september vertrok de 18-jari- ge Heinz-Dieter naar voetbal training. Het was de laatste keer dat zijn ouders Mariet en Heinz Schneider hem levend zagen. Heinz-Dieter reed op de terug weg mee in de auto van een ploeggenoot. Onderweg vlogen ze uit een bocht en klapten te gen een muur. Heinz-Dieter overleed ter plekke. „Het is dat plotselinge dat een verkeerson geval zo afschuwelijk maakt. Je hebt geen afscheid kunnen ne men',' vertelt Mariet (56). „Ik voel me sinds die dag geampu teerd." Vorig jaar vielen er 881 doden in het verkeer. Minder dan ne genhonderd, het aantal dat als streefgetal werd genoemd voor 2010. Een daling van maar liefst negentien procent ten opzichte van 2003. "Het stemt mij heel gelukkig", zei minister Karla Peijs van verkeer en waterstaat gisteren. "Ik denk alleen maar: het zijn er 881 te veel", reageert Mariet Schneider. "Eigenlijk wordt er nog steeds niet genoeg gedaan om het aantal verkeers doden terug te brengen. Ik vind bijvoorbeeld dat ze vooral jon geren die net een rijbewijs heb ben er meer op moeten wijzen hoe gevaarlijk het verkeer is. Maar waar mensen iets doen, worden altijd fouten gemaakt, vrees ik. Je kunt niet voorko men dat iemand plotseling oversteekt." Dat beaamt eigenlijk iedereen die zich in Nederland beroeps halve bezighoudt met de ver keersveiligheid: zolang er ver keer is, vallen er doden. Daar is geen maatregel tegen te treffen. Verkeer is immers een zaak waarin menselijk gedrag een grote rol speelt. En mensen zijn feilbaar. den haag/gpd - Verkeersdes- kundigen zijn totaal verrast door de plotselinge, sterke afname van het aantal verkeersdoden. Nadat het aantal jaren stabiel was, nam het aantal slachtoffers in 2004 met bijna twintig pro cent af van 1088 tot 881. Velen reageren aangenaam verrast, maar niemand heeft een sluiten de verklaring. Volgens 3VO is een dergelijke terugval voor het laatst geboekt in de jaren zeventig. „Toen kwam dat door maatregelen als het verplicht dragen van de gordel en strengere alcoholcon troles", aldus een woordvoer ster. Zij hoopt, net als minister Karla Peijs van verkeer en wa terstaat dat de nu genoteerde afname verder wordt doorge zet. Al kunnen de cijfers helaas ook berusten op toeval", meld de de minister gisteren. Peijs kondigde aan, dat de cij fers de komende tijd nauwkeu rig tegen het licht worden ge houden, om de oorzaak van de daling te achterhalen. Ze sluit niet uit, dat campagnes voor gordelgebruik en strengere ver keerscontroles hebben bijge dragen aan het positieve resul taat. Feit is in elk geval dat in 2004 minder verkeersboetes zijn uitgedeeld, terwijl er meer controles waren. Niet alleen het aantal verkeers doden daalde sterk, ook het aantal mensen dat in het zie kenhuis belandde maar niet stierf, daalde met ongeveer tien procent. Net als in andere jaren vielen ook in 2004 de meeste doden (435) onder inzittenden van personenauto's en bestel busjes. Het aantal doden in be stelbusjes was in 2004 met veertien aanmerkelijk lager dan in 2003 (toen 55). Onder kinderen tot en met elf jaar zijn vorig jaar 23 doden ge vallen, een jaar eerder waren dat er 42. Onder de 16- en 17- jarigen, de 'brommerleeftijd', is het aantal verkeersslachtoffers ten opzichte van 2003 gedaald van 49 naar 28. Het aantal fiet sers dat stierf na aanrijding door een rechtsafslaande vrachtwagen is gestegen naar zestien in 2004. Minister Peijs wil een onderzoek naar de stij ging. Over een langere periode bezien is het aantal doden in het verkeer sowieso sterk afge nomen. In 1975 telde ons land nog zeventien verkeersdoden per honderdduizend inwoners. Tien jaar later was dat aantal al gedaald naar tien. De dalende trend zette zich door en in 2002 vielen er per honderdduizend inwoners zes doden in het ver keer. De veiligheid in het Nederland se verkeer nam toe door onder meer de aanleg van rondwegen om steden, maatregelen om dronken rijden tegen te gaan, de invoering van de APK-keu- ring, verplichte autogordels, de aanleg van snelheidsremmende rotondes en de toegenomen snelheidscontroles. Internationaal doet Nederland het goed, bleek onlangs uit Au stralische onderzoek naar het aantal verkeersdoden in dertig landen. Met 0,8 doden per hon derd miljoen gereden kilome ters heeft Nederland de laagste score van allemaal. In verhou ding tot het inwonertal scoort ons land laag en dus goed. Meeste slachtoffers in auto's De meeste doden in het Nederlandse verkeer vallen onder de inzittenden van personenauto's en bestelwagens. Circa de helft van de dodelijke verkeersslachtoffers valt in die categorie (435 in 2004). Daarna zijn fietsers de belangrijkste slachtoffers (179), gevolgd door voetgangers (74). Brom- en snorfietsers (91) en motor- en scooterrijders (87), vaak door mensen erva ren als verkeersdeelnemers met een hoog risico, komen pas daarna. De meeste dodelijke slachtoffers vallen op secundaire wegen. Van de 881 verkeersdoden van vorig jaar verongeluk ten 230 mensen op 50-kilometerwegen en 335 op 80-kilome- terwegen. Op autosnelwegen kwamen zeventig mensen om. Verder is opvallend dat door de jaren heen zo n dertig procent van de verkeersslachtoffers overleed na een aanrijding met vaste objecten zoals bomen, lantaarnpalen of vangrails. Vorig jaar ging het om 231 slachtoffers. (advertentie) AALSMEER: Hartelust, Oosteinderweg 279. HAARLEM: Elres Audio Video Centre, Keizerstraat 9. Andrea Audio Video, Kleverparkweg 11. BCC, Rivieradreef 37. Block, Gedempte Oude Gracht 11a. Block, Schoterweg 44-46. Block, Rivieradreef 26. 1EEMSTEDE: Van Amerongen Beeld en Geluid, Raadhuisstraat 26. HILLEGOM: Schoonderbeek, Hoofdstraat 122. HOOFDDORP: AWI, Kruisweg 1061. Block, Kruisweg 666. BCC, Tuinweg 37. IJMUIDEN: Expert Wisker, Lange Nieuwstraat 457. Block, ange Nieuwstraat 463-465. ZANDVOORT: Radio Stiphout, Thorbeckestraat 15. <i f h 'en een compacte ACOUSTIMASS'-module (niet afgebeeld). Meer informatie? Telefoon: (0299) 390 111, fax: (0299) 390 109, e-mail: consumenteninfo@bose.com of bezoek www.bose321.nl Pl lil Better sound through research» Maak kennis met het nieuwe 3-2-1 GS DVD home entertainment systeem van Bose' Home cinema is meer dan alleen een groot beeldscherm. Het is de combinatie van beeld en geluid die films, televisie programma's en sportwedstrijden tot leven brengt. Indrukwekkend geluid, daar gaat het om bij ons nieuwe 3-2-1 GS DVD home entertainment-systeem. Geluid waardoor u zich thuis voor de televisie in de bioscoop waant. U hoort vliegtuigen overvliegen. Uw adrenaline stijgt bij een achtervolgings scène. De rillingen lopen over uw rug als die tornado dichterbij komt. En dat allemaal zonder stapels apparatuur en een wirwar van kabels door de kamer. U installeert het systeem in ongeveer 15 minuten. En uiteindelijk ziet u slechts drie onderdelen: twee compacte GEMSTONE" luidsprekerarrays en het nieuw ontworpen media center met geïntegreerde dvd/cd-speler en AM/FM- tuner met RDS. De AC0USTIMASS" module kunt u uit het zicht plaatsen. Laad een dvd in het systeem en u gelooft uw oren bijna niet Een systeem dat een bioscoop- geluidservaring creëert zonder het gebruik van achter- en middenluidsprekers. Om dat te bereiken hebben we op psycho- akoestisch en signaalverwerkingsonderzoek gebaseerde technologieën toegepast, zoals de TrueSpace'-technologie voor digitale surroundverwerking. Het geluid lijkt daardoor afkomstig van andere plaatsen dan waar de twee luidsprekers zijn geplaatst. twee luidsprekers Het nieuwe 3-2-1 GS DVD home entertainment systeem biedt een sensationele concertzaal- en bioscoopervaring met de prestaties en stijlvolle eenvoud van Bose. Een van de meest gerespecteerde namen op het gebied van geluid. Kijk en luister. Ga naar een geautoriseerde Bose-dealer bij u in de buurt en vraag om een demonstratie van de nieuwe 3-2-1 systemen. één compact systeem Verkeersdoden in Nederland anp bron: cbs verkeer en waterstaai 'and pt r jaar ...en naar vervoerwijze 0-3 4-11 12-15 16-17 18-24 25-34 35-49 50-64 65+ 2002 6 14 40 47 208 191 178 120 262 2003 9 33 29 49 180 181 192 155 260 Verkeersdoden naar leeftijd... 2004 Personen-/ bestelauto Bus/ vrachtauto Motor/ scooter Brommer/ snorfiets Een autowrak na een test-crash. Foto: GPD/Cees Zorn

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5