Iedereen zijn eigen adoptiekoe GESPREK VAN DE DAG Paardebloem of paardenbloem? Heilige Graal gezocht in Verdronken kerk' Turkij Koekhappen komt nooit in Guinness Book of Records Draagmoeder krijgt vijfling donderdac 28 april Al happen ze er een miljoen weg, het wereldrecord koekhappen wordt za terdag op de viering van Koningin nedag in Scheveningen en Den Haag niet gebroken. Het Guinness Book of Records neemt geen 'huis-tuin-en- keukenspelletjes meer op die geen internationale uitstraling hebben. „We gaan het wereldrecord dus neerzetten, maar donder vermelding in het Guinness Book", zegt Wille- Henry Miller De ware dood is geen bron van verschrikking voor de gewone, verstandige, gevoelige mens. Levend dood zijn - dat is de grote nachtmerrie mijn van Ommen namens de organi satie. Koekhappen staat zo'n beetje sym bool voor het oubollige en voorspel bare imago van de wandelroutes die koningin Beatrix elk jaar op Konin ginnedag aflegt. Juist daarom wordt het zaterdag in Scheveningen tot cult verheven, als Beatrix viert dat ze al een kwart eeuw koningin is: 'het we reldrecord koekhappen'. De bedoeling is dat ouders en bege leiders in de Keizerstraat bogen om hoog houden met aan elke boog twee koeken. Als alles volgens plan verloopt, zullen twee prinsen ge blinddoekt de eerste twee koeken happen. Zodra zij klaar zijn, begin nen twee kinderen aan boog num mer één hun koeken te happen. 'Per boog' hebben de happende kinderen 45 seconden. Zo happen tientallen kinderen zich op een estafettemanier langs maximaal 350 koeken, oftewel 175 bogen. Als de koningin klaar is met haar wandeling, moet het 'we reldrecord' gezet zijn. Officieus, gpd Ook in de stad kun je boeren. Door een koe of kip te adopteren op het platteland. De boer informeert je per mail over het wel en wee van je pleegdier. In een speciale bezoekre geling is voorzien. Ze snapt best dat ze niet om de haverklap naar Amalia, haar adoptiekoe, kan. De boer zou er niet blij mee zijn als ze de deur pl- atloopt. Dus rijdt Lenny van Ger- wen in het voorjaar op de motor vanuit haar woonplaats Amers foort naar Putten, waar ze langs de rand van het weiland stopt. In de hoop een glimp op te vangen van de koe die ze als pasgeboren kalfje adopteerde. Ruim tweedui zend Nederlanders hebben een koe op een boerderij geadopteerd. Ook het aannemen van kippen is populair: bijna 36.000 kippen we ten zich gesteund door een 'pleegouder'. De belangstelling voor een adop tiekip is zo groot, dat 'bemidde lingsbureau' Biologica, promotor van biologische landbouw, een wereldprimeur heeft gelanceerd: 'kipkado a la minute'. Het klinkt als een snel gerecht, maar is een verantwoord lastminute-ge- schenk. Wie niet met lege handen naar een verjaardagsfeestje wil, kan via de computer een adoptie oorkonde voor een biologische kip uitdraaien. Kosten: 29,50 euro per jaar. Het begon allemaal als een reactie op de mond- en klauwzeercrisis en de vogelpest die ons land enige jaren geleden troffen. Ontdane Lenny van Gerwen samen met haar adoptiekoe. „Ik voel me medeverantwoordelijk voor het bedrijf." Foto: GPD/Arienne Flipse burgers stelden een daad door met dieradoptie - veelal biologi sche - boeren financieel te steu nen. Idealisme speelt nog steeds mee, maar daar zijn nadrukkelijk per soonlijke motieven bijgekomen. En de adoptieouders komen voortaan uit alle lagen van de be volking. „Door de verstedelijking en het verdwijnen van boeren, zoeken mensen naar een verbin ding met het platteland. Het zijn toch vooral mensen uit de stad die hieraan meedoen", zegt de Biologica-woordvoerster. Op speciale bezoekdagen komen de trotse adoptieouders naar de boerderij. „Dan geef ik iedereen een koekaart, zodat ze hun koe op het bedrijf kunnen terugvinden", zegt boer Aart van de Beek uit Putten. Sommige kijken alleen een poosje naar hun koe, anderen brengen een paar uur met hun dier door. Lenny komt met het hele gezin en kan er geen genoeg van krijgen. „Ik voel me medeverantwoorde lijk voor het bedrijf. Ik weet het: die koe is eigendom van de boer. Toch is het mijn koe. Zo voelt het wel", zegt ze. Bij het adopteren van een koe kunnen pleegouders een voorkeur uitspreken. Lakenvelders, een Hollands koeienras, zijn p< Ook naar de Engelse Heref r(J veel vraag. „Voor kalfjes h< r; we een wachtlijst", zegt Jo e, Tesselaar van de stichting bewustzijn. „Bij kalfjes kun je hun helt wikkeling volgen. Het is zo een duurzame relatie die ji jj gaat. Bovendien mag je de uitkiezen", zegt Tesselaar. Zo persoonlijk is de band adoptiekip niet. OngenumU en scharrelend tussen honr andere kippen, is ze voor 1 pleegfamilie onherkenbaai 2 adopteren een kip, maar n bepaalde kip. Via een web< n wél het leven in de kippen 5 te volgen. En iedere maant t gen de adoptievrienden gr eieren. Wat is het belang van de b Boer Mattheus Wagter uit Steeg, voorzien van elf ado koeien: „Ik vind het belanj te dragen wat ik doe. Dit b e burger en boer dichter bij j, Bij degenen die een koeT ren bespeurt hij behalve ida; me ook nostalgie naar een renleven dat nog amper b< „Dat er bedrijven zijn metL miljoen kippen of tienduiz varkens willen ze eigenlijk weten en niet zien." Maar wat als Amalia naar slachthuis moet? Haar ent w asme betrekt licht. „Er zijn r die het mogelijk maken ee !r, vlees van je adoptiekoe te q Maar dat hoeft toch echt n ;e mij." Wilma de Cort Baby Javier Anderson Moreno. Foto: EPA In een ziekenhuis in Phoenix in de Amerikaanse staat Arizona is een 25- jarige draagmoeder bevallen van een vijfling. De baby"s, jongetjes, wegen allen meer dan een kilo. Een van de vijf moet een operatie ondergaan wegens een hartdefect. De kinderen zijn via een keizersnede ter wereld gebracht. De draagmoeder, Teresa Anderson, had een contract gesloten met het kinderloze echtpaar Luisa Gonzalez (32) en Enrique Moreno (34). Zij zou met het uitdragen van de zwanger schap 15.000 dollar verdienen. Het geld kon zij goed gebruiken voor haar gezin met twee kleine kinderen. Toen Teresa Anderson te horen kreeg dat alle vijf de geïmplanteerde embryo's in leven waren gebleven en dat zij dus van een vijfling zou beval len, besloot zij af te zien van de 15.000 dollar. „Zij kunnen het geld beter gebruiken, met zo'n groot ge zin." Toen artsen vijf embryo's bij Teresa implanteerden, zeiden ze dat er een kans van een op drie was dat één er van zich zou ontwikkelen tot een ge zonde foetus. anp MENSELIJK Ze is pas 24 jaar, maar toch gaat de Amerikaanse zangeres ALICIA KEYS al een autobiografie schrijven. De zeer succesvolle artieste zegt haar fans te willen uitleggen hoe zij on danks haar moeilijke jeugd in New York wist op te klimmen tot de top van de Amerikaanse muziekindu strie. Tegen het Britse boulevard blad The Sun zei Keys dat veel fans tot hun teleurstelling haar levens verhaal maar deels konden terugvin den in de teksten op haar jongste cd (The Diary of Alicia Keys) en dat er vraag is naar een uitgebreider re laas. Foto: Reuters De tweede ex-vrouw van Michael Jackson getuigt in het proces over -kindermisbruik door de Amerikaan se superster. De rechter in de zaak oordeelde dat DEBBIE ROWE kan verschijnen. De aanklagers stelden éerder al dat zij een belangrijke ge tuige tegen Jackson verwachtten. Zij hopen dat Rowe de jury gaat vertel- 1 Jen dat Jackson haar vroeg zich in een video positief over de zanger uit te laten. Volgens de aanklagers zou Jackson ook de familie van het ver meende misbruikslachtoffer hebben gedwongen hem in een video te prij zen. Rowe is de moeder van Jack sons kinderen PARIS EN PRINCE MICHAEL. Zij was van 1996 tot 1999 met de zanger getrouwd. Waarnemers gaan ervan uit dat de aanklagers eind deze week hun be wijsvoering beëindigen. Op 15 oktober verschijnt het nieu we Groene Boekje. Daarin een kleine spellingwijziging. De be ruchte paardebloemuitzondering op de tussen-n-regeling wordt af geschaft. Woorden die beginnen met een dierennaam en eindigen met een plantennaam krijgen voortaan een 'n' in het midden. Paardebloem wordt paarden bloem. Eef Wiegman van de Groningse natuurwinkel de Paardebloem: Aan die onzin doe ik mooi niet mee. Mijn winkel houdt zijn naam. Het is de naam van een bloem. Die blijft. Er is toch ook geen commissie die opeens be slist dat je de naam Jan alleen nog met twee n-en op het eind mag spellen." Professor Jan Renkema van de Tilburgse universiteit die bij de spellingwijziging in 1994 de lei draad van het toen uitgegeven nieuwe Groene Boekje verzorg de: „Ik ben het niet eens met de nu doorgevoerde wijziging. De tus sen-n-regeling is uiterst ingewik keld. De Nederlandse Taalunie heeft nu slechts een klein onder deel uit de uitzonderingenlijst ge licht en daarvoor de regels gewij zigd. Dat is een cosmetische in greep die de duidelijkheid van de tussen-n-regeling niet bevordert. De mug is uit de wijn gezeefd, maar je blijft de olifant drinken. Tien jaar geleden is afgesproken dat de woordenlijst eens in de tien jaar opnieuw zou worden aangepast, maar dat de spelling voorlopig niet zou veranderen. Waarom het nu toch is gebeurd, is mij een raadsel." Ilse van Bladel van de Neder landse Taalunie: „De spelling verandert nauwe lijks. We hebben slechts een uit- zonderingengroep op de tussen- n-regeling aangepast. Omdat we daar veel commentaar op kregen, vooral uit de botanische beroeps groep. We hebben in 1995 afge sproken dat eens in de tien jaar het Groene Boekje wordt ver nieuwd. Dit om te voorkomen dat woorden ontbreken die in het moderne taalgebruik veel voorko men. We hebben die vernieuwing nu aangegrepen om meteen iets in de spelling aan te passen." Manon Piehuis, docente Neder lands op het Stedelijk Gymnasi um in Arnhem: „Ik begrijp niet waarom die paar- debloemregel niet meteen is doorgevoerd bij de vorige spel lingwijziging van een jaar of tien geleden. Dat had toch makkelijk gekund? Die paar woorden had den dan direct in de lesboeken opgenomen kunnen worden. Bo vendien was er dan nu geen ver warring ontstaan." Henk van Doorn, directeur ba sisschool De Paardebloem in Helmond: „Je kunt als onderwijsinstelling niet vasthouden aan een naam die formeel verkeerd is gespeld. Dus moeten we op onze gevel ei Het eilandenstaatje VANUATU in de Stille Oceaan heeft een officieel ver bod uitgevaardigd op het betalen van een BRUIDSSCHAT in contan ten. Volgens de Australische zender ABC zijn alleen de traditionele ruil middelen nog geaccepteerd, zoals geweven matten, varkens en schel pen. Volgens een woordvoerder de Nationale Raad van Vanuatu liep het gierend uit de hand met de bruidsschat in contanten. ,,De be dragen zijn zo opgelopen dat het be lachelijk werd." De Amsterdamse burgemeester Job Cohen, NOCNSF-voorzitter ERICA TERPSTRA en oud-baanrenner Jan Derksen zijn op 4 mei aanwezig bij een speciale herdenking van de be vrijding, zestig jaar geleden. Voor het eerst wordt dan apart stilgestaan bij SPORT in de Tweede Wereldoor log. De bijeenkomst begint om 12.30 uur, bij het Olympisch Stadi on. „Veel sporters zijn gesneuveld tijdens de oorlog en mede daarom is de plechtigheid", aldus sporthistori- cus Jurryt van de Vooren. Eeuwenlang heeft het mysterie van de Heilige Graal, waaruit Je zus zou hebben gedronken tij dens het laatste avondmaal, de christelijke wereld bezig gehou den. De drinkbeker zou nog be staan en zich in Italië bevinden, in Frankrijk of zelfs in Canada. De koortsachtige speurtocht naar de San Greal werd weer actueel door de bestseller van Dan Brown, de Da Vinci Code. De Turks Arabi sche Archeoloog Jozef Naseh zegt te weten waar de beker zich be vindt: in het Turkse Antakya, het voormalige christelijke Antiochië, 'de tweede heilige stad na Jeruza lem'. Twee jaar geleden zakte in Anta kya opeens de toiletvloer van een bewoond huis in. In het gapende gat was eerst alleen vervuild water te zien. Maar al snel werden de eerste omtrekken zichtbaar van kolossale pilaren en wanden. De geschrokken bewoners namen meteen contact op met het hoofd van hun orthodox-christelijke kerk, de archeoloog Jozef Naseh. „Ik kon mijn ogen niet geloven", zegt Naseh. „De ruïne staat volle dig onder water, dus ik kan nog niet precies zeggen wat het is. Het kan ook een kapel, of een paleis zijn. Maar mijn gevoel zegt me dat het een kerk is. Antakya telde ooit 600 kerken, waarvan een groot aantal door twee zware aardbe vingen verloren is gegaan." Twee jaar heeft de archeoloog on- De jaarlijkse herdenking van de dood van Jezus in een kerk in het Turkse Antakya. Foto: GPD/Fidan Ekiz geduldig gewacht op financiële hulp van de overheid, zodat hij kon beginnen met graven. Mo menteel worden in Turkije op tientallen plaatsen kostbare op gravingen verricht. Naseh moest op zijn beurt wachten, werd hem telkens gezegd. „Daar had ik geen zin in. De Turkse staat trekt veel te weinig geld uit voor zulke belang rijke zaken, vind ik." Dus ging Naseh op zoek naar privé-spon- sors. Opgewonden vertelt hij hoezeer hij ervan overtuigd is dat de Heili ge Graal zich in deze 'verdronken kerk' moet bevinden. De archeo loog tovert boeken en oude kaar ten tevoorschijn in zijn werkka mer naast de orthodoxe kerk. Op zijn bureau ligt een exemplaar van de bestseller de Da Vinei Co de. „Ik bewonder Dan Brown. Maar ik begrijp niet waarom hij alleen is gefixeerd op de westerse christelijke cultuur. Hij heeft nooit onderzoek gedaan naar het christendom in het oosten, terwijl het hier allemaal is begonnen." Het was in het Turkse Antiochië, in het uiterste zuidoosten van de Middellandse-Zeekust, waar de apostel Paulus predikte en de vol gelingen van Jezus voor het eerst 'christenen' werden genoemd, weet Naseh. .Antakya mag dan in een overwegend islamitisch land liggen, maar het is na Jeruzalem de tweede heilige stad." Naseh, een Turks sprekende Ara bische christen, noemt het op merkelijk dat weinig mensen we ten dat het christendom wijd is verspreid binnen de grenzen van het zuidoosten van Turkije, een deel van het vroegere Mesopota- mië, dat verder bestond uit Syrië, Noord-Irak, Jordanië en Libanon. Antakya kent een interessante ge schiedenis. En die weerspiegelt zich in de christelijke sfeer die de stad uitademt. Het krioelt er van de cadeauwinkeltjes met Maria- en Jezusbeeldjes, kruizen, bijbels en kopieën van oud christelijke kunst. In het centrum staat een archeologisch museum met ver zamelingen van mozaïeken uit de Romeinse tijd, en een in de rotsen uitgehouwen kerk, waar volgens de overlevering Petrus het evan gelie predikte. In deze regio wordt naast Armeens bovendien nog Aramees gesproken, de taal van Jezus en zijn apostelen. Mesopot- amië werd 4.500 jaar bewoond door Aramese christenen; in Tur kije leven nu zo'n 30.000 Aramee ërs. Het huidige Antakya groeide in de tijd van het Romeinse rijk i1 een stad met meer dan eei miljoen inwoners. Eén van j. ste christelijke gemeensch u buiten Palestina werd in A j, chië gevormd. Door zijn gi ligging aan de haven, koos apostel Paulus Antiochië a ;i valsbasis voor zijn zending 'r naar Griekenland en Klein De stad maakte, nadat ze j genomen door de Arabiere daarna door de Byzantijne af de zestiende eeuw deel ij het Ottomaanse Rijk. Tot c J. ting van de Turkse republi t waarna het de naam Antak kreeg. g „Na de dood van Jezus kw e zijn volgelingen naar deze ook zijn moeder Maria tro! Antakya naar het Turkse E de Egeïsche Zee", vertelt N „Ik denk dat één van hen d' ge Graal bij zich droeg. Wal I zus had immers gezegd, d^ beker zijn lichaam en zijn u symboliseerde." Zodra de x loog toestemming krijgt va ministerie van cultuur, wil r, ginnen met de opgravinge^ verdronken kerk. Zijn tean raat. „Mijn hele beroepslei r ik al op zoek naar de Heilij tl Graal", zegt Naseh. „Het is droom om de beker te vint ik weet dat ik mezelf niet z 1 leurstellen." j r Fidan Ekiz r De Britse zanger CLIFF RICHARD treedt 15 mei op in de Amsterdam Arena tijdens het 'Muziekfeest in de Amsterdam Arena'. Dat meldt eve nementenorganisator Rocket. Eer der werd al bekend dat onder ande ren Frans Bauer, Chlpz en Guus Meeuwis op het podium staan. Sir Cliff Richard scoorde in de jaren zestig, zeventig en tachtig met num mers als Living Doll, Summer Holi day en Power to all my friends.De opbrengst van het feest is bestemd voor Villa Pardoes, een vakantiever blijf voor zieke kinderen. Foto: EPA Basisschool De Paardebloem in Helmond moet er eigenlijk een 'n' bij spijkeren in de naam, maar aan door een fusie. Foto: GPD/Cees Zorn genlijk een 'n' spijkeren tussen paarde en bloem. Alleen: we doen het niet. We gaan samen met een andere school en dat betekent dat we een nieuwe naam krijgen. De nieuwe spelling gaat pas in augus tus 2006 in. Weliswaar bestaat er een risico dat we pas officieel op 1 januari 2007 zijn gefuseerd. Dan zet ik met rode pen een ennetje op ons briefpapier. Als een echte corrigerende schoolmeester." Peter Vroege van lesboekenuit geverij Wolters-Noordhoff: „Bij de spellingwijziging van tien jaar geleden hebben we onze boe ken moeten doorpluizen en aan passen. Een redelijk ingrijpende klus. Deze keer is de Taalunie zo vriendelijk geweest ruim op tijd de wijziging aan te kondigen. We kunnen alles tijdig aanpassen in onze nieuwe drukken. In oktober brengen we een eigen spelling- boek op de markt voor de jeugd. Precies op het moment dat het nieuwe Groene Boekje verschijnt. Sdu, uitgever van het Groene Boekje: „Of wij commercieel profijt heb ben van de wijziging? Ach, daar kan ik eigenlijk niet veel op zeg gen. Er zullen mensen zijn die straks het nieuwe Groene gaan aanschaffen." KJ aartje Timmerman, Utrechtse stichting De bloem: „Wij organiseren natuurb activiteiten in De naam paardebloem ons helemaal niet op de Het gaat ons om het de in combinatie met veranderen de naam niet. is geen aarden, alleen een En met paarden hebben te maken." Edine Wijnands

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2