'Ik leg mezelf geen druk meer op SPORT TOP is uitgebekerd 6 Pecosbroedermoord in NK-finale ierdorp ampioen ise bond R6 Tennisster Claire Lablans heeft geleerd van hectische Jong Oranje-periode BALLETJE MET Dorus van der Voort X lem ziet af )e Ridder klK - HFC Haarlem ziet aantrekken van An- ider. De club toonde |in de Noordwijker, die ivogels Telstar geen rbeidsovereenkomst (olieman Roomburg Hockeytrainer Han n van Alecto stapt vol- iten over naar de ri- iden: Roomburg. Leiderdorp staat de eerste klasse A, is middenmoter. De |n Kolleman betekent iet vertrek na vijf sei- ran Erik Kruysmulder. juwen van Roomburg nne Koot aan als - Het getalenteerde team van Leiderdorp t kampioenschap van i Schaakbond behaald, atste competitieronde iromotieklasse werd in inde - tegen de enig jven concurrent LSG 5 rechtstreeks duel met fgerekend. Leiderdorp ert daarmee naar de isse van de landelijke mpetitie 2005-2006. onale kampioensduel im drie speeluren in it (1-1) door een winst- n Leiderdorpse zijde van Rijn en een LSG- n Michael Kubbenga. _r de eerste tijdcontrole ;rdorp opeens uit door [ijen van captain Da- Loenen en Martin /een. Beiden verzilver- ruimtevoordeel. rp had aan een gelijk- >eg, want het had een nt meer. Daardoor 5G op de resterende d1 voor de winst gaan so vaak, ging het volle- SG'er Bart Groeneweg de aanval een stuk te lendert Pols dacht een winnen, maar moest cwaliteit inleveren. Op >rd had LSG'er Folkert in een remisestelling ent van onachtzaam- verloor eveneens. De remise was toen ts een pleister op de le (6.5-1.5). ïgradatieduel tussen en Katwijk 2 trokken ïaren aan het langste met 5-3 te zegevie- een afsluitende 5.5- an Katwijk 1 op Phili- sn 2 (Philidor scoorde jf remises) werden de ners derde in de eind- king. Onderaan ver- 1 gedegradeerde Phili- ;t 1.5-6.5 van Oegst- imdat Oegstgeest 2 uit ijke competitie terug raderen er drie teams: De Zwarte Pion (Lis- lidor 3. donderdag 28 april 2005 SPORT EN SPEL door Tessa de Wekker warmond - Nog maar anderhalf jaar geleden jaar voelde Claire Lablans zich alles behalve 'hap py' op een tennisbaan. Het ten nissen, of beter gezegd alles daarom heen, legde te veel druk op de jonge speelster. De druk had negatieve invloed op haar spel en voor de talentvolle La blans was geen plaats meer in Jong Oranje. Inmiddels heeft ze haar draai weer gevonden en speelt ze competitie voor Dekker Tennis in de hoofdklasse. Het liefst speelt ze aanvallend tennis en ze houdt wel van beu ken. Tijdens de zaterdagse trai ning bij haar club is dit goed te zien. Claire Lablans ramt half- court ballen van haar teamge noten keihard de baan uit. „Het ging lekker vandaag", vertelt ze na afloop opgeweld:. Ook in de competitie is de zeventienjarige speelster goed op dreef. Haar drie enkelpartijen in de hoofd klasse won ze met ruime cijfers, waarvan één tegen Kim Kils- donk, de nummer 12 van Ne derland. Zelf staat Lablans 32ste op de ranglijst. „Ik speel erg goed de laatste tijd. Heb ook veel plezier in het tennis." Dat is wel eens anders geweest. In 2001 werd Lablans Neder lands indoorkampioene bij de meisjes tot en met veertien jaar. Dit had een uitnodiging voor Jong Oranje tot gevolg. In de twee jaar dat ze ons land verte genwoordigde, speelde Lablans veel toernooien in het buiten land, waaronder het wereld kampioenschap in Miami. „Dat vele reizen, de druk, op een ge geven moment werd het me al lemaal teveel. Ik was heel erg gestresst, had het gevoel dat ik me steeds moest bewijzen", zegt Lablans over die periode. Zowel fysiek als mentaal zat ze er doorheen. „Ik was gewoon constant moe. Ik woonde in Heemskerk, zat in Haarlem op school en trainde in Amster dam. Elke dag moest ik zo'n drie uur reizen, 's Ochtends om half acht ging ik de deur uit en 's avonds om half zeven kwam ik weer thuis. Ik trok het ge woon niet meer." Haar tennis leed erg onder het drukke bestaan. Ze speelde niet goed en kwam in een neer waartse spiraal. „Ik wist dat ik veel beter kon dan dat ik liet zien. Dat was heel frustrerend." Na twee jaar was er voor La blans dan ook geen plaats meer in Jong Oranje. „Mijn vader heeft toen meteen alle sponsors opgezegd. Hij zei dat ik eerst maar weer lekker moest gaan tennissen, zonder me zorgen te maken over alle dingen erom heen." Aan haar ouders heeft Lablans in die moeilijke tijd veel gehad. Haar vader is tennisleraar en haar moeder deed als zestienja rige zwemster mee aan de Tennis praktischer dan atletiek Behalve in het tennis werd Lablans ook Nederlands jeugdkam pioene in de atletiek. „Dat was toen ik een jaar of twaalf, dertien was. Ik won de zeskamp en de horden", vertelt ze. Dat ze uiteindelijk voor tennis koos, was vooral om praktische redenen. „Eigenlijk vond ik atletiek leuker, maar met tennis heb ik meer mogelijkheden. In Nederland is niet eens een fatsoenlij ke indooratletiekbaan, terwijl je in elke stad goede tennisacco- modaties hebt." Heel af en toe traint ze nog een beetje in haar favoriete sport. „Ik wil eigenlijk wel meer, maar dan wordt het te druk. Als school straks klaar is, ga ik weer één keer in de week hoog- of verspringen trainen. Dat vind ik het leukst en het is een mooie afwisseling voor het tennis." Olympische Spelen van 1968 in Mexico. Ze wisten allebei wat er in hun dochter omging. „Ze zijn me altijd blijven steunen, hebben altijd vertrouwen in me gehad", zegt de tennisster. De omslag kwam vorig jaar. La blans had zich ingeschreven voor een A-toemooi, maar haar trainer vond het niet verstandig dat ze ging spelen. Hij vond dat ze in een te diep gat zat en dat spelen toch geen zin zou heb ben. „Ik hou niet van opgeven, dus speelde gewoon." Hoewel ze de eerste ronde won, speelde ze niet goed. „In de tweede ronde ging het beter. Ik won die wedstrijd in de tiebreak van de derde set. Ik zat er helemaal doorheen, maar won toch. Dat gaf me weer zelfvertrouwen", legt de speelster glimlachend uit. Met hulp van een sportpsycho- loog en een minder druk sche ma, kwam Lablans er weer bo venop. „Met school en trainen deed ik het wat rustiger aan. Ik nam wat meer tijd voor mezelf. Dat had ik echt nodig." Ze traint nu nog maar één keer in de week in Amsterdam. Daar naast traint ze doordeweeks dichtbij huis, op de tennisver eniging in Heemskerk. „Samen met mijn vader en een goede sparringpartner." Op vrijdag en zaterdag oefent ze met haar competitieteam van Dekker. biljarten darts Bij deze club is Lablans afgelo pen winter via via terechtgeko men. Ze heeft het erg naar haar zin in Warmond. „Het is hier gezellig. Ik heb leuke teamge noten en er wordt veel gela chen. Ook de trainer is altijd vrolijk. De sfeer is gewoon goed." Ook het tennissen gaat weer lekker. „Het is veel rusti ger in mijn hoofd. Ik sta nu vrij uit te spelen. Vroeger legde ik mezelf te veel druk op en stond ik helemaal verkrampt op de baan." Ze zegt geleerd te hebben van haar fouten. Zo gaat ze nu eer der naar bed als ze moe is. „Of ik ga tussendoor even slapen. Ik ben ouder geworden en kan er nu beter mee omgaan, kan nu ook afremmen als het me even teveel wordt." Na haar eindexamen havo wil Lablans van de zomer veel ITF- toemooien spelen. Vorig jaar speelde ze die ook en daardoor staat ze op de wereldranglijst. „Ergens in de duizend volgens mij", lacht ze. „Ik wil graag bin nen een jaar de 700 halen. Maar ik ga mezelf niet de druk opleg gen van het moeten. Ik zie het allemaal wel. Vroeger moest ik van mezelf winnen. Constant dat moeten, moeten, moeten, in plaats van lekker willen spe len. Ik zit nu lekker in mijn vel en dan komt de rest vanzelf wel." Het kaderbiljart-team van Spor- trust/Van Diemen speelt van 6- 8 mei de halve finales voor het kampioenschap van Nederland te Amsterdam. Het Sassen- heimse team speelt een enkel voudige competitie in een pou le met zes teams en alleen de nummer één plaatst zich voor de finale die op 21 en 22 mei 2005 in Den Haag plaats heeft. BOWLING Angelique Petit reikte tot een zestiende plaats op het NK te Tilburg. De bowlster van BV Leiden Zuid-West kwam met een pinfall van 1456 (8 games) in de halve finale, maar eindig de na een fraaie 228-game op een pinfall van 1470. Dit was net niet genoeg voor de finale van de acht beste speelsters. Oranjevrouw Paula van Hemert gooide slecht en werd al in de voorronden uitgeschakeld. Bij de mannen werd Leidenaar Hans de Jager zeventiende in de eindrangschikking na in de kwartfinale mooie games te hebben gegooid van 245 en 225. In de halve finale gooide De Jager ook nog eens games van 235 en 242, maar dit bleek net niet genoeg voor de NK- eindstrijd van de top-8. DAMMEN Samen Sterk (Hazerswoude) pakte door een 10-6 zege op KDC Katwijk de koppositie in de play-offs voor het regionale kampioenschap (DMH). Bij KDC scoorde alleen Gijs van der Wiel een winstpartij. Bij Sa men Sterk was Erik Hoogen- doom succesvol op het kop- bord tegen de weer achter het dambord verschenen Jaap van Duyvenbode. Martin Out en Louis de Frankrijker boekten eveneens Hazerswoudse winst- partijen. In de degradatiepoule versloeg RDC Rijnsburg de KDC-reserves met maar liefst 14-2, waardoor KDC 2 lijkt te gaan degraderen. Het regionale damteam van het Leids Damge- nootschap (LDG) won met 9-7 van DEZ Reeuwijk dankzij winstpartijen van Peter Bron- string, Mourits Meijer en Fred Slingerland. LDG gaat in de poule met twee gewonnen wedstrijden aan de leiding en is veilig voor de degradatie. Elbee heeft zijn koppositie in de regionale eredivisie verstevigd. De Herenstraat-darters wonnen zelf met 7-3 van de nummer zes op de ranglijst, Downstairs, ter wijl concurrent De Bolle Olifant 2 niet verder kwam dan een 5-5 gelijkspel tegen de nummer vier Ramses Sjaffies. Nummer drie Brandewijn United bleef in het spoor van beide koplopers dankzij een 10-0 overwinning op middenmoter Jambessies. Hekkensluiter De Botte Speer boekte een klein succesje door Bulls Eye op 5-5 te houden. Vijf spelers wierpen in deze compe titieronde twee keer 180 en Jack de Haas had de hoogste finish door met drie pijlen op 132 uit te gooien. poolbiljart Met nog drie speelweken te gaan is The Pocket uit Katwijk zo goed als zeker kampioen van de eerste klasse (poolregio West II). Runner-up Hague Five Ne gen liep weliswaar door een 7-2 zege iets in op de koploper, maar de Katwijkers hebben een riante voorsprong van 27 pun ten. Dijkjes Predators (Hoge Rijndijk) won met 7-2 van mid denmoter Duintje D-side en verstevigde daarmee z'n vijfde plaats op de ranglijst. Hekken sluiter Dijkjes The Sins verloor opnieuw (7-2). Stand aan kop: 1. The Pocket 19-136, 2. Hague Five Negen 19-109, 3. Franse Bulldog 18-104 4. Dijkjes Stickman 19- 91, 5. Dijkjes Predators 19-89. Het Open kampioenschap van Warmond had een spannend slottoemooi. Lijstaanvoerder Henk Versteeg hield gelijke tred met runner-up Ronald Blok en beiden reikten tot de halve fina le. In die halve eindstrijd ver sloeg Blok Versteeg, maar Ver steeg pakte daarmee voldoende ranldngpunten voor de eindze ge. Het 25ste en tevens laatste toernooi werd in de finale ge wonnen door Jan Hangelbroek die van Blok won. De verliezer ronde werd een prooi voor Matthijs Maandag. De eindstand (toptien): 1. Versteeg 272, 2. Blok 265, 3. Nico Seisveld 239, 4. Florian Moederscheim 234 5. Vin cent Simmer 185. 6. Nico Bouma 180, 7. Amoud Videier 170, 8. Bemhard Perdaan 159, 9. Herman lungen 157, 10. Hangelbroek 156. korfbal - TOP heeft zich niet kunnen plaatsen voor de kwartfina les van het toernooi om de districtsbeker door een 14-15 nederlaag tegen HKV/Ons Eibernest uit Den Haag. Dat was een teleurstelling voor de korfbalploeg uit Sassenheim, die in de competitie door twee verliespartijen ook al vroegtijdig afhaakte. „Wij zitten de laat ste weken met het dilemma dat we wel goed spelen, maar de kan sen heel slecht afmaken", verklaarde coach Harold Jellema de te genvallende prestatiereeks. Zijn achttal raakte in de eerste helft 2-7 achter op de tegenstander uit Den Haag, maar kwam na rust (7-10) goed terug. Johanna van Drongelen was inmiddels in de ploeg ge komen voor Mascha Nieuwenhuysen. De opleving leverde tien mi nuten voor tijd voor het eerst een gelijke stand op met 13-13. De Sassenheimers verzuimden door te drukken, zodat hun tegenstan ders met twee treffers het duel alsnog op slot konden gooien. Ty perend voor het gebrek aan slagkracht was dat met Stanley Lardé (7), Marijke van den Berg (4) en Sander Harmzen (3) slechts drie spelers aan scoren toekwamen. (bij)zaken in de sport met' testte gehaktballen in sport en beoordeelde voetbalterreinen io. De komende maanden is het de i websites van sportclubs. Zijn ze ief, zijn ze goed vormgegeven, zijn el? Deze keer: tennisvereniging uit Leiden (www.tcunicum.nl). schrijving: die is gemakkelijk te n daarmee ook de route. n: via competitie en de teams ko op de site van de KNLTB. Af- dus of de clubs zelf de uitslagen loorgegeven en dat blijkt meestal [eval te zijn. ;it: je zou een website kunnen ge- om nieuws door te geven aan de is bijvoorbeeld een nieuwe voor- ïaar daar is in dit geval geen spra- ting: een tennisnet, "leem en een paar fo- du dit 'vormgeving' noemen. "s: de sponsors hebben in afdeling op de websi- _Jeel graag wil weten wie even klikken. Zo niet, (en hun namen geheim. informatie: de mooie /an de club met namen ;en die veel hebben voor het Leidse ten- len niet vermeld. Jam- WWW.BALLETJE.NET De Katwijkse voet baller Dirk Kuijt gaat Feyenoord en zijn oude club Ouick Boys straks geld op brengen. Ouick Boys krijgt 2,5 procent van de transfersom wanneer Dirk straks naar een buiten landse club vertrekt. Hoe zit het met de actuele transfer- waarde van Kuijt? 'Balletje Met' houdt het bij in de Dirk Kuijt-index. Weinig nieuws over Dirk afgelopen week. Een keurige 0-2 overwinning op FC Groningen met een assist van Kuijt bij het tweede doelpunt (die voorzet bij de eerste Feyenoord-goal wordt niet als assist van Dirk beschouwd). Een belangrijke daad verrichtte de Katwijker in Leiden, hij loste het startschot voor de Singelloop. Hij deed dat voortreffelijk, maar het is geen reden voor stijging (of daling) van de index. BELLETJE MET Het zijn drukke weken voor de 17 jarige Lissenaar Do- rus van der Voort. De talentvol le speler, die vorig seizoen de jeugdopleiding van Feyenoord moest verlaten, werd afgelopen weekeinde met de Al van FC Lisse kampioen in de derde di visie. Met het eerste zondagelf tal probeert hij de laatste perio- detitel in de wacht te slepen en ondertussen tonen Vitesse, Groningen en Haarlem interes se in de aanvaller. Een spannende periode dus? „Zeker. Drie weken geleden konden we met de Al al kampi oen worden. We moesten win nen van DCG, maar speelden gelijk en vervolgens verloren we deel: site zonder franje, [oldoen voor een sport- 1 Fluks 7,5 2 TV Meerburg 7,0 SVOW 7,0 Valken '68 7.0 Roomburg 7,0 De Danaïden 7,0 RCL 7,0 Foreholte 7,0 Stompwijk '92 7,0 Alkmania 7,0 11 Satumus 6,5 Donar 6,5 w Leiden 6,5 14 TC Unicum 6,0 BV Leiderdorp 6.0 De Columbiaan 6,0 Gemini Kangeroes 6,0 RDC 6,0 AV Rijnsoever 6,0 20 Jolanda Mens 6- Alphense Boys 5,5 22 BS Leiden 5,0 LSG 5,0 Meerburg 5,0 25 Docos 3,5 Het zal je maar gebeuren als coach. Twee pupillen in de finale van het Nederlands kampioenschap. Dat over kwam tafeltennisser Friso Reitsma van Pecos (Oegst geest) bij het nationaal jeugd kampioenschap in Helmond. Casper ter Lüün en Milan Ste- panovsky, beiden 14, haalden afgelopen zondag de finale bij de kadetten. Hoe pakt een coach zoiets aan, zonder de indruk te wekken iemand voor te trekken? „Tij dens het toernooi begeleidde ik Casper en Milan werd ge coacht door Ivo Willemsen, de vaste jeugdcoach van zijn team", zegt Reitsma. „Je kunt moeilijk bij allebei tegelijk kij ken als ze op verschillende ta fels spelen. En toen ze in de fi nale tegen elkaar moesten, heb ik ze even bij elkaar geroepen en de regels uitgelegd." Je mag toch hopen dat ze de tafeltennisregels inmiddels kennen. „Ja, ik bedoel daarmee te zeggen: de 'spelregels' als je samen in zo'n finale staat. Het is toch vreemd om tegen je maatje een NK finale te spe len", zegt Reitsma. „Dan kan het twee kanten op. Óf ze flip pen en worden onsportief, óf ze worden te aardig voor el kaar en gaan zich inhouden. Ik i heb gezegd: gewoon je beste spel laten zien en dan wint de beste." Jazeker, ze zouden zomaar on sportief kunnen doen tegen el kaar. Bij tafeltennis is het psy chologisch aspect heel belang rijk, legt Reitsma uit. „Het gaat zo vreselijk snel, concentratie is heel belangrijk. Dus probeer je soms je tegenstander uit zijn concentraitie te halen door je manier van juichen of wat op merkingen. Ik wilde natuurlijk niet dat ze gingen bekvech ten." Het ging goed, de lieve vrede bleef bewaard en het werd een wedstrijd van een behoorlijk met 3-0 van Voorschoten '97. Alles kwam aan op de laatste wedstrijd tegen Zeeburgia en daar hadden we vooraf niet zo veel vertrouwen in. Gelukkig pakten we het goed op en won nen met 4-1." Meteen een titel na je terug komst bij FC Lisse. Dat kon je wel gebruiken want het vertrek bij Feyenoord verliep niet zo heel plezierig. „In mijn derde jaar bij de club ging het heel aardig. Ik speelde in Oranje onder 16 jaar, maar in het seizoen erop werd ik nau welijks opgesteld. In het begin kreeg ik mijn kans en toen fiet ik niet zo'n goede indruk achter en vervolgens werd ik meteen derde man voor mijn positie. Ik heb later ook geen kans meer gehad om me te bewijzen." Het profvoetbal is echter nog niet uitzicht? „Van Groningen en Haarlem zijn mensen naar me komen kijken en ook Vitesse heeft aan gekondigd dat te doen. Bij Haarlem heb ik zelfs al een keer meegetraind en dat beviel me wel. Ik kan komend seizoen de overstap naar de zaterdagselec tie van FC Lisse maken, maar ik denk dat ik bij Haarlem ga spe len. Ik kom daar in de Al en het tweede team en hoop natuurlijk stilletjes op een invalbeurt in het eerste. Voor mij is het de beste manier om het betaalde voetbal in te gaan." Maar eerst heb je nog wat werk bij FC Lisse te verrichten. „Met het eerste zondagelftal moeten we nog twee keer Win nen om een periodetitel te ha len. Zondag uit naar Bernardus en de week erop thuis tegen Warmunda. Ik heb er alle ver trouwen in dat het ons gaat luk ken." hoog niveau. Met op de scheidsrechtersstoel... Friso Reitsma, de coach van de bei de spelers. „Tsja, dan is het in Nederland toch zo amateuris tisch dat er zelfs bij zo'n finale geen bondsscheidsrechter is. Dan gaat iemand anders de punten bijhouden. Milan en Casper wilden graag dat ik het deed. Ik vond het best, mijn taak als coach zat er al op." Voor de goede orde: Casper won. Milan had in een eerdere ronde de nummer één van Ne derland al verrassend uitge schakeld. „Kortom, een uiter mate geslaagd toernooi", al dus de trotse coach. Dorus van der Voort. Archieffoto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23