SERVICE Koopt u de krant vaak los? Nattigheid Zaanse mosterdkip met gebakken honing-appels Bestel dan nu het voordelige bonnenboekje! LEES DE KRANT MET RUIM 25% KORTING! donderdag 28 april 20o[ DAGELIJKS LEVEN A -10° -5° 0° 5° 10° 15° 20° 25° 3 o 7 Q y-- n Koufront uia Wajffctefront HET WEER door Jan Visser Van het weer op Koninginnedag in zowel 2002 als 2003 werd men niet vrolijk. Regenachtig weer en vooral in 2002 veel wind verstierden menige vrij markt en optocht. Vorig jaar werd het in de loop van de dag zonnig en opmerkelijk warm. Soesterberg re gistreerde met een maximumtemperatuur van 25,2 graad een zomerse dag, in De Bilt werd met 24,3 de op één warmste Koninginnedag in meer dan 50 jaar geregistreerd. Dit jaar lijken we op alleszins redelijk oranjeweer af te stevenen al is enige gereserveerd heid op zijn plaats. Tussen een depressie bij de Azo- ren en hogedruk boven het Europese vasteland warmt de atmosfeer weliswaar flink op resulterend in regionaal maxima boven 20 graden, in een waar schijnlijk toch enigszins onstabiele luchtmassa ont wikkelen zich ook stapelwolken die plaatselijk het buienstadium kunnen bereiken. Zondag bevindt de as van een sterke hoogterug zich boven onze omge ving. De kans op zonneschijn is dan groter en het zou mij niet verbazen wanneer het kwik plaatselijk op 25 graden gaat uitkomen. Aan de voorzijde van het frontensysteem van een sterk uitdiepende (storm) depressie tussen IJsland en Schotland/Ierland wordt vandaag met een zuid tot zuidoostenwind relatief warme lucht aangevoerd. Op veel plaatsen wordt het maximaal 17 graden, in het zuidoosten wellicht wat hoger. Het weerbeeld kenmerkt zich door (sluier)bewolking waar soms de zon doorheen schijnt, vanmiddag wordt het wolken dek dikker en is er met name in het noorden kans op wat (mot)regen. Morgen vooral in de nacht en och tend nog kans op wat nattigheid. Verder blijft het meest bewolkt. Het wordt 's middags wel weer zo'n 15 graden. Een frontaal systeem, dat onder invloed van een golfvormige storing naar het zuidwesten werd teruggebogen, heeft tussen dinsdagavond en gistermiddag vooral in het oosten erg veel regen ver oorzaakt. In het oosten van het land en in West- Friesland viel 20-30, lokaal 35 mm. C.A. Tamse (redactie) De stijl van Beatrix Uitg. Balans Prijs: €19,95 Vanavond spreekt koningin Beatrix zich in een uitgebreid inter view op tv uit over haar regeringsjubileum. Het mocht niet over haar persoon gaan, had zij vooraf bepaald, maar over haar stijl van regeren. Het onderwerp komt uitgebreid terug in het boek De stijl van Beatrix, waarvoor acht onderzoekers zich bogen over verschil lende facetten van 'de vrouw en het ambt'. De een schrijft over de staatsrechtelijke ruimte van Beatrix, de ander over haar omgang met de pers ('meer openheid kan alleen maar leiden tot de onder gang van de monarchie') of over haar vrouw-zijn. Ietwat potsierlijk is de bijdrage van Jan Teeuwisse over haar passie voor beeldende kunst: 'Koningin Beatrix is niet alleen een begenadigd amazone, ze heeft van jongs af ware kunstzin aan de dag gelegd, die inmiddels is uitgegroeid tot een karakteristiek onderdeel van haar koning schap waarover men niet uitgesproken en uitgeschreven raakt.' Wie zo hoog inzet, brengt zichzelf onherroepelijk ten val. Het boek wordt afgesloten met de rede die Beatrix afgelopen februari hield bij haar erepromotie aan de Universiteit Leiden. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2 personen Het enige écht Zaanse van het gerecht is de mosterd die in de mosterdmolen De Huisman op de Zaanse Schans bij Zaandam wordt gemaakt. De Zaanse mos terd, bereid naar een oud recept, is tegenwoordig tot in alle uit hoeken van ons land verkrijg baar. Ingrediënten 2 (enkele) borstfilets van kip, elk ca. 125 gram; zout, witte peper uit de molen; milde ker riepoeder; 50 gram bo ter; 4 eetl. gevogelte fond, uit potje; 1 theel. allesbinder; 2 theel. Zaanse mosterd; 2 zachtzure appels; 3 eetl. (bloemen)ho- ning; 2 eetl. blank se samzaad; eventueel 2 goudsbloemen, on bespoten en opgegroeid zonder kunstmest uit ei gen tuin of van betrouwbare kweker. Bereiding Maak de borstfilets droog met keukenpapier en wrijf ze in met het mengsel van zout, peper en kerriepoeder. Laat de borstfilets hierna 10 minuten op het werk vlak rusten. Verhit een koekenpan en laat 30 gram boter smelten. Wacht tot het schuim grotendeels is weg getrokken. Schroei de borstfi lets snel, in slechts enkele mi nuten, aan weerszijden dicht. Temper hierna de warmtebron en laat de borstfilets in ca. 12 minuten zachtjes gaar braden. Keer de filets tijdens het braden enkele malen om. Verpak de borstfilets na de aangegeven braadtijd in aluminiumfolie en laat ze 10 minuten rusten. Rooster intussen het sesamzaad in een droge koekenpan tot de zaadjes gaan 'springen'. Laat ze op een groot koud bord afkoe len. Verhit een koekenpan en laat de honing en 2 eetlepels water, onder voortdurend roeren heet worden. Leg de appelschijven in het kokende honingmengsel en wacht tot de honing begint te caramelliseren. Keer de ap pelschijven om. Leg ze, zodra ze zacht en gaar zijn, op een groot voorverwarmd bord of schaal. Leg er een velletje aluminiumfolie over om ze zo warm mogelijk te hou den. Verwijder de bakboter uit de koekenpan waar in de borstfilets werden gebakken. Blus de pan met 4 eetlepels ko kend water. Roer de aanzetsels van de bo dem van de pan los en laat alles even aan de kook komen. Schenk het vocht door een zeefje in een (saus)pannetje met dikke bodem. Voeg ge vogeltefond toe en breng alles aan de kook. Strooi allesbinder er over en roer alles krachtig door. Voeg zout en peper toe. Mop er vlak voor het opdienen de mos terd en het restant van de boter (ca. 20 gram) door. Presentatie Snijd de borstfilets, schuin, in niet al te dunne plakken. Leg ze, zoveel mogelijk in het oor spronkelijke model, op voorver warmde borden. Schep de saus er rondom en bestrooi het kip penvlees met sesamzaad. Leg er daarna de appelschijven bij. Strooi losgehaalde bloemblaad jes van de goudsbloemen over de gerechten. Dien er apart met fijngehakte (blad)peterselie be strooide gebakken (kriel) aard appeltjes, droog gekookte rijst of gegratineerde aardappelpu ree bij op. Tip Roer 1 eetlepel hete honing waarin de appelplakken werden gebakken door de mosterdsaus. Hans Belterman Zaterdagvoordeelbonnen 10 2 gratis (€14,00) Weekvoordeelbonnen 6 1 gratis 7,00) Voor meer informatie en/of bestellen van de boekjes met voordeelbonnen belt u naar: 072-5196802 Horizontaal: t I. Vakantie; 5. Amerikaanse schrijver; 6. rondedans; 8.1 II. in orde; 13. ten langen laatste; 15. familielid; 16. groi een boerderij; 18. deel van een Franse ontkenning; 19. woord; 20. dierengeluid; 21. oude lengtemaat; 23. vaar#1 25. muzieknoot; 26. recht stuk in een vaarwater; 28. riv; Oostenrijk; 29. nonsens; 32. zangstem; 33. daar ter plazj 34. Grieks eiland. Verticaal: 1. Japon; 2. edel; 3. roem; 4. alcoholische drank; 7. onfcji persoon; 9. Europeaan; 10. bestanddeel; 12. bazige vroiP 14. natuurlijke logaritme; 16. tijdperk; 17. brand; 22. Ff woord; 24. zijrivier van de Rijn; 25. symbool radon; 271 28. een weinig; 30. Noorse godheid; 31. kunsttaal. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Lokaas; 4. omturnen; 6. ons; 7. opa; 9. galwesp; 11. leren Verticaal: 1. Lood; 2. keten; 3. aard; 5. expose; 6. oog; 8. twee; 10. are.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20