KUNST CULTUUR I K&O met extra krediet uit de zorgen Half Queen toch volwaardig Verslag van mijn wandeling door het leven De nieuwe serie van Fiat. Young en aantrekkelijk. R7 links geven werkelijkheid minutieus weer LEIDERDORP: AUTO BOOT B.V., WEVERSBAAN 12, TEL. 071 - 5898900 HILLEGOM: AUTOBEDRIJF B. JOREN, ARNOUDSTRAAT 1, TEL. 0252 - 414839 NOORDWIJK: BOOT-RIALTO NOORDWIJK B.V., VAN BERCKELWEG 34, TEL. 071 - 3640040 (advertentie) Pri|S incl BTW/BPM. exd kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage Wijzigingen voorbehouden Gemiddeld brandstofverbruik volgens EU 1999/100 norm S.7 - 6.8 1/100 km (1 op 14.7 - 17.5) CO.-emissie 136 - 162 gram/km Uitgestelde betaling ma» financieringsbedrag 5 000.- Betaling over 12 maanden Financiering via Fidis Nederland bv. aangesloten bij 8KR te Tiel Actie geldig t/m 30 juni 2005 op basis van registratie U least al een Stilo v a 395.- p m. op basis van 20.000 km/48 mnd via Fidis Lease Voordeelbedrag is inclusief genoemde acties *3- en 5-deurs uitvoering. donderdag 28 april 2005 De nieuwe Fiat Seicento, Punto en Stilo Young. FIRT m - De jongensband jvinnaar van het RTL4- Popstars - The Ri- met ingang van 1 mei fiermansformatie. Na ;s van de nummer 1- )r Than That', de op- eep On Moving' en lutalbum 'A Different en Nils, Mark, Ehsan li de groep voort zon- pslid Anno. Hij ambi- 'indere toekomst en is in gesprek met om hierover H te maken. Zijn laatste i is zaterdag zijn op het plein in Amsterdam et Radio 538-Koningin- frjvi] Seicento Young: Rij nu, betaal in 2006 en: ABS, bestuurdersairbag, stuurbekrachtiging, centrale deurvergrendeling, in kleur gespoten bumpers en nog veel meer Punto Young: Rij nu, betaal in 2006 1000,- extra inruil en. airco, 15" lichtmetalen velgen, centrale deurvergrendeling, radio/cd-speler, lederen stuur en nog veel meer Stilo Young: 1000,- extra inruil en airco, 15" lichtmetalen velgen, radio/cd-speler, achterspoiler*, centrale deurvergrendeling, lederen stuur en nog veel meer Iam - Mark Rietman is 3n ^ïeerd voor de Louis ^belangrijkste Neder- u Tineelprijs, voor zijn rol ,^ine aan' van het gezel- pp et Toneel Speelt. Hij ^"aanmerking voor de n, jr de beste mannelijke f. eJ voor zijn vertolking a^r Justus. Een nomina- k0Die prijs voor de beste ujke hoofdrol, de Theo [en'r voor Bien de Moor. 5le zusje Solange in 'De 0 van Jean Genet in de ïg door Het Nationale De toneelprijzen wor- ini uitgereikt tijdens van het Nederlandse Uitmarkt - De bewerking die en koorleider Mario iaakte van het stuk jia' van Freddie Mercu- t op 28 zondag augus- luitstuk van de Amster- ïtmarkt, de opening lieuwe Nederlandse »izoen. Het werk wordt luseumplein uitge- 2t Previti aan de vleugel Dor de Mario Singers, "solo's worden gezon de Italiaanse Salvo i de sopraanpartijen in ten Cate. Het Orkest )osten staat onder lei- Maxim Eshkanazy. vlercury schreef de bij- ur durende cyclus van ukken uit bewondering 'k ipaanse sopraan Mont- Ijallé. msband iB krimpt in Frédéric Bastet neemt voorschot op P.C. Hooftprijs door Theo de With leiden - Volgende maand ontvangt hij de P.C. Hooftprijs voor literatuur. Gisteravond nam schrijver Frédéric Bastet (78) uit Oegstgeest daar alvast een voorschot op. Bij de Leidse vestiging van boekhandel De Kier presenteerde hij op een feestelijke bij eenkomst zijn memoires: „Mijn laatste boek. Ik ben mijn hele leven bezig geweest, maar hiermee heb ik het schrijverschap af gesloten. Kan ook niet met moderne com puter en dat soort gedonder omgaan. Het schrijven laat ik aan de jongeren." In zijn boek 'De grote wandeling' beschrijft Bastet ontmoetingen met vooraanstaande tijdgenoten. Bij de presentatie las hij een passage voor over de tijd dat hij aan de Leidse universiteit werkte en uitzicht had op het studentenhuis van prinses Beatrix. „Ik was net hoogleraar klassieke archeolo gie en keek uit op het Rapenburg. Elke middag zag ik haar rond twee uur in haar smaragdgroene auto stappen met een go rilla - een lijfwacht - op de achterbank. Ik nam aan dat ze naar de manege ging." Ook verhaalt hij in zijn memoires over koningin Juliana, Melina Mercouri, Pyke Koch, Ge rard Reve, Boudewijn Büch en veel figuren uit het academische wereldje in Leiden. Gedurende zijn voordracht ontpopt Bastet zich als een humorvol verteller. Als een vol leerd cabaretier krijgt hij zijn toehoorders aan het lachen. „Het boek zit vol anekdo tes, maar ook vol ernst", vat de auteur zelf samen. De ernst betreft vooral de passages over zijn broer die in concentratiekamp Neuengamme is omgekomen. Collega Maarten Biesheuvel luistert op de eerste rij ademloos toe en kan nadat Bastet het 335 pagina's tellende boek heeft dichtgeklapt niet nalaten om te roepen: „Goh, prachtig Frédéric!" Het eerste exemplaar is voor prof.dr. Wil lem Otterspeer, die zich speciaal bezig houdt met de geschiedenis van de Univer siteit Leiden. Hij heeft meteen een advies voor de uitgever: „Breng dit boek op cd uit! Ik heb Frédéric Bastet eens zeer levendig horen voorlezen. Zijn imitatie van een boze Surinaamse vrouw is onovertroffen. Otter speer zegt 'De grote wandeling' absoluut te gaan gebruiken bij zijn geschiedschrijving van de universiteit. „Het boek gaat veelal over dode mensen. Als archeoloog is Bastet ook gewend met de dood om te gaan. Toch is het boek een ode aan het leven. Het is bijzonder vrolijk en zit vol krankzinnige anekdotes." De geboren Haarlemmer, die vooral be kendheid verwierf met zijn biografie over Louis Couperus, is daar zelf bescheiden over. Bastet: „Het is niet zo'n dik en door wrocht boek als Otterspeer schrijft, maar het zijn impressies uit mijn leven. Het is een verslag van mijn grote wandeling, die bijna geëindigd is." Biesheuvel kan het niet laten hem een hart onder de riem te steken: „Dat duurt nog even hoor, Frédéric!" Terwijl Maarten Biesheuvel op de eerste rij (rechts op de linkerrij) aandachtig luistert, vertelt P.C. Hooft- prijswinnaar Frédéric Bastet bij de Leidse boekhandel De Kier over zijn memoires. Foto: Hielco Kuipers door Herman Joustra leiden - Het dreigende faillisse ment van K&O is voorlopig afge wend. De Volksuniversiteit heeft een extra krediet van 25.000 eu ro gekregen van de bank. Met dat geld kan de organisatie het weer even uitzingen. Bovendien zou cultuurwethou der Ruud Hessing het college van b en w morgen, tijdens het wekelijks beraad, adviseren een subsidievoorschot van een half jaar te geven. Daarbij gaat het om ruim 65.000 euro, aldus Jennifer Beijer, directeur van K &0, die zich baseert op een ge sprek dat ze onlangs heeft ge voerd met de wethouder. Van gemeentewege kon een en ander gisteren nog niet worden bevestigd. „Binnenkort wordt in het college gesproken over de bevoorschotting van K&O", meldt een woordvoerder alleen. „Hangende die besluitvorming geeft de wethouder geen com mentaar." Recent nog luidde de organisa tie de noodklok over de penibe le financiële situatie en vroeg K &0 de gemeente om een voor schot van twee kwartalen subsi die. Tegelijker zei het bestuur te verwachten volgend jaar uit de rode cijfers te zijn. Sinds een re organisatie, waarbij twee balie medewerkers werden ontsla gen, heeft de Volksuniversiteit de kosten zodanig terugge bracht dat de instelling zonder verlies kan draaien. Dat neemt niet weg dat ook voor een derde baliemedewer ker ontslag is aangevraagd. Daardoor zou het aantal mede werkers in die functie nog slechts twee bedragen. „Maar het is niet zo dat dat alleen is gebeurd vanwege de slechte fi nanciële situatie", zegt vice- voorzitter Nelleke Schoemaker, die tijdelijk de taken van de te ruggetreden voorzitter Marijke van Dobben de Bruijn waar neemt. „Je kunt stellen dat K&O een tijdje op te grote voet heeft ge leefd", zegt ze. „De vorige di recteur is met de noodzakelijke automatisering niet goed om gegaan. Het baliewerk wordt steeds meer geautomatiseerd. Er is internet, er is e-mail. Je kunt een cursus boeken via het net en ook betalen. Daarvoor hoef je niet meer naar de balie. Dat houdt in dat je als organi satie zakelijk moet zijn en moet afslanken. Al laat dat onverlet dat ontslag een zure zaak is. Niemand vindt dat leuk, het be stuur noch de directie." Overigens kan K&O nog meer geld tegemoet zien. Begin dit jaar diende de organisatie een schadeclaim in tegen oud-di recteur, H. Onderwater, van zo'n 80.000 euro 'wegens mis management'. De kantonrech ter bepaalde bij die gelegenheid dat beide partijen het onderling eens moeten worden over de schadevergoeding. Zij liet daar bij doorschemeren zelf te den ken aan een vergoeding van tussen de 50.000 en 60.000 eu ro. De oud-directeur was eerder al veroordeeld voor verduiste ring en valsheid in geschrifte. Schoemaker: „De zaak-Onder water verloopt redelijk goed." beeldende kunst recensie Bemadette van der Goes 'Sylvia en Carel Willink', beelden, foto's en [Te zien: t/m 29/5, do t/m zo 12-16 uur, Raadhuis De Paauw, Raadhuislaan 22, Wassenaar. jna niet op, de bronzen buste die Sylvia m zichzelf heeft gemaakt. In de achter- mstellingszaal van het Wassenaarse De Paauw staat zij bescheiden in een (of de kunstenares bewust een stapje te- ior de schilderijen van haar wereldbe- :htgenoot Carel 1900-1983). buste hangen etten die de haar schil- ia afgebeeld als ieke rustende opidaarnaast Sylvia lend in een stoel haar een park- .lliaans land- is Willinks I voeten uit. Zeer "ïerd en realis- :hilderd, maar inbestemde sfeer schilderijen gelijkertijd veel gererend dan afgebeeld. Lo de aandacht van ker het eerst naar vangers uitgaat, daarna om it het achter- a de buste en ontdekt iets wonderlijks, nt van dit zelfportret van Sylvia is min- :alistisch weergegeven als de schilderij- rel. Maar behalve haar fraaie gelaats- prachtige haar toont zij ons ook iets lelijk haar gedachten. Achter in het :n holte gemaakt met daarin een por- Carel. Hij ziet er vermoeid, maar vre- ogen gesloten, alsof hij slaapt. Zo slui- ieeld van haar grote liefde en inspira- haar. larel leerden elkaar halverwege de ja ren zeventig van de vorige eeuw kennen. Vier grote foto's van hen samen, gemaakt door een niet nader genoemde fotograaf, tonen hun geluk. Negen schilderijen en een tekening van Carel uit verschillende perioden maken weer eens duide lijk hoe interessant en veelzijdig zijn werk is. Va riërend van portretten en lieflijke landschappen tot onherbergzame gebieden waarin onheilspel lende dingen gebeuren. Zelf beperkt Sylvia zich tot het portret. De bron zen koppen die zij vervaardigde van beroemdhe den als de dichter W.H. Auden, schrijver W.F. Hermans, kunstenaar Comeille, pianist Horowitz en uiteraard Carel Willink, zijn levensecht. Huid, rimpels, haar en mimiek zijn tot in de kleinste details weergegeven. En om het allemaal nog echter te laten lijken zijn de ogen ingelegd met glaspasta, zo als ook de beeldhouwers van de klassieke oudheid dat deden. Evenals voor Carel is ook voor Sylvia het minutieus weergeven van de werkelijkheid de basis voor de kunst. Sylvia schilderde ook por tretten van Carel. Op de tentoonstelling hangen er drie naast elkaar. Daarop is nog beter te zien hoe sterk Carel haar heeft geïnspi reerd. Hun stijl van schil deren verschilt nauwelijks. En evenals Carel zet Sylvia haar geliefde in een tijd loos, zuidelijk landschap. Bijvoorbeeld in het schil derij 'Sublimatie van mijn herinnering', dat zij vijftien jaar na zijn dood maakte. Op het terras staat Ca rel ontspannen een sigaartje te roken, een pein zende blik in zijn ogen. Het glooiende landschap achter hem is groen en eeuwig, de lucht donker grijs. Schuin tegenover dit schilderij hangen de twee reeds genoemde portretten die Carel van Sylvia maakte en die in een soortgelijke omge ving zijn gesitueerd. Daartussenin staat het beeld van Sylvia met Carel in haar hoofd. Herinneren is het leggen van verbindingen tussen vroeger en nu. Deze tentoonstelling is daar een mooie illu stratie van. 7.995,- Uw voordeel: 1.620.- Stilo Young 16.695,- Uw voordeel: 1.385,- zo#man. Foto: ANP/Kippa tm] 12.595,- Uw voordeel: 2.805.- muziek recensie Louis du Moulin Concert Oueen Paul Rodgers. Gezien: 26/4, Ahoy' Rotterdam. Nog te zien: 10/7, Gelredome, Arnhem. Freddie vergeef me! Hoeveel fans zullen worstelen met die verontschuldiging bij het on dergaan van het gereanimeerde Queen zonder goudhaantje Mercury, maar met ruwe bol ster Paul Rodgers? Het gros van elke lichting bezoekers op deze eerste Europese tournee van de theatrale Britse rockband sinds 1986 zal er op aangename wijze last van hebben, zo werd dins dagavond andermaal bevestigd in een van uitzinnigheid overlo pend Ahoy'. Natuurlijk kan niemand de flamboyante, in november 1991 overleden frontman Mercury helemaal doen vergeten. Zeker niet op het podium, waar hij al tijd zoveel meer uitstraling had dan elders en bijna iedereen. Met bluesrockveteraan Paul Rodgers (55) als energieke brul boei proberen de weer actieve erflaters van Queen ook niet om de oude tijden zo veel mo gelijk te imiteren. De voormali ge zanger van The Free, Bad Company, The Firm en The Law krijgt allereerst zelf volop de kans zijn eigen stempel te drukken op het klassieke reper toire. Dat is een stuk hoekiger, bijna ontdaan van alle opera accenten die FM om de haver klap vocaal en fysiek uitdroeg, om nog maar te zwijgen van diens maffe gevoel voor humor. Minder bombast, meer recht toe recht aan, maar ter com pensatie dan wel meer aan dacht voor de bijzondere muzi kaliteit van de herenigde helft van het oorspronkelijke super kwartet, die (in afwezigheid van 'afvallige' bassist John Deacon) als vlag voor de toch wel zeer Paul Rodgers en Brian May tijdens het concert in Ahoy': minder bombast, meer recht toe recht aan. Foto: ANP/Paul Bergen nostalgische lading dient. Gita rist Brian May en drummer Ro ger Taylor treden nadrukkelij ker dan voorheen op de voor grond en wel precies op de juis te momenten. Zo neemt laatst genoemde achter de microfoon het voortouw bij 'Radio Ga Ga', niet toevallig zo'n onvermijde lijke Queenhit, waar Rodgers' gruizige stemgeluid niet als vanzelfsprekend op aansluit. Daar staat weer tegenover dat 'Little Big Paul' ook nog even mag terugvallen op zijn eigen succesnummers ('Can't Get En ough' en als tweede toegift 'All Right Now"). Dankzij veel raffi nement (wat te denken van 'Bohemian Rhapsody' als finale met een plots zeer dominante Freddie Mercury op video en uit de boxen?) slaagt de ge waagde kunstgreep, waar deze halve reünie toch op neerkomt. Leuk voor de rasmuzikanten May en Taylor, de langdurig ondergewaardeerde Rodgers en evenzeer voor de Queen-lief- hebbers, die aanmerkelijk meer dan een 'opgewarmde prak' krijgen voorgeschoteld. Punto Young Young en verfrissend. De Fiat Seicento. Punto en Stilo zijn tijdelijk verkrijg baar in complete 'Young'-uitvoering. Dat komt neer op een zeer complete auto voor een scherpe prijs. Profiteer bovendien van de extra inruil en gunstige financieringsmogelijkheden op diverse modellen. Kom nu langs voor een proefrit. i

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19