KUNST CULTUUR PHILIPS Oostenrijkse actrice Maria Schell overleden Rob de Nijs: swingen en zwijmelt 'Binnen de Poorten': drama met eeuwigheidswaarde HYLHIOR m Nieuwe prijs voor documentaires donderdag 28 april 2005 ;v Matrix 1.61 Cool T.€8?,:J>« maand' Atos 1.1 i ActiveVersion 39,- per maand' GetZ 1.1 i Sky vanaf 49 r petmaandj Ggtz ,3; Coo| Standaard voorzien van o.a.: ABS met EBD Afstandsbediening voor centrale Elektrisch bedienbare ramen voor deurvergrendeling en achter Centrale deurvergrendeling Mistlampen vóór Airbag bestuurder en voorpassagier Nu extra voorzien van: Airconditioning Achterspoiler Dakrails Privacy glass Elektrisch bedienbare en verwarmbare buitenspiegels Uw voordeel 2.250,- Nü voor 16.995,- Nü vanaf 10.995,- Nü vanaf 12.295,- Nii voor 8.995,- Santa Fe 2WD Motion ^(^aseprijs vanaf 619,- J Nu extra voorzien van o.a.: Climate control Cruise control 17" Lichtmetalen velgen Tweeters Boordcomputer Privacy glass Metal look interieuraccenten Lendensteun bestuurdersstoel - Verwarmbare buitenspiegels Two tone kleur met flankbescherming Luxe instaplijsten Elektrisch schuif-/kanteldak met kompas Afstandsbediening voor centrale deurvergrendeling Uitstapverlichting Ruitenwisserontdooier Waarde Motion-pakket- C 4.945.- U betaalt 0,- Uw voordeel 4.945,-1 Nü vanaf 26.995,- Trajet 2.0i CVVT Motion ^(Leaseprijs vanaf 629, J Standaard voorzien van o.a.: - ABS met EBD Elektrisch bedienbare ramen voor en achter 15" Lichtmetalen velgen Mistlampen vóór Achterspoiler - Airbags vóór en zij-airbags - Dakrails Centrale deurvergrendeling met afstandsbediening Elektrisch bedienbare en verwarmbare buitenspiegels in carrosseriekleur Nu extra voorzien vap: 3' zitrij Climate control Lederen bekleding Privacy glass Verwarmbare voorstoelen Waarde Motion-pakket 4.700,- U betaalt: 0,- Uw voordeel 4.700,- Nü voor 27.495,- PHILIPS LCD FLAT TV 20" LCD-televisie Slechts 9 cm diep Ingebouwde FM-radio (40 voorkeuze kanalen) - Stereo (virtual dolby surround) - Smart Picture Teletekst - Digital Comb Filter voor haarscherpe beeldkwaliteit Hyundai biedt u nu tot ruim 5.500,- voordeel! Niet alleen dankzij de extreem scherp geprijsde actiemodellen, maar ook omdat u nu bij aankoopi van een nieuwe Hyundai zo'n fantastische Philips LCD TV ontvangt! Dat geldt voor elke nieuwe Hyundai die wordt gekocht tussen 4 april en 17 mei 2005. Zo bentE u met Hyundai ook thuis veel beter uit. Daarnaast biedt de Hyundai-dealer hoge inruilprijzen, scherpe leasetarieven en een zeer aantrekkelijk financieringsaanbod^ met ongewoon lage maandbedragen. De unieke driejarige Multipointgarantie zonder kilometerbeperking maakt het beeld helemaal compleet. Dus kom vandaag!, nog naar de showroom voor een proefrit of surf naar www.hyundai.nl en ontdek dat u met Hyundai zakelijk en privé helemaal goed zit... r t KATWIJK: DIJKSMAN AUTOMOBIELBEDRIJVEN B.V., LAGEWEG 21, TEL. 071 - 4090050. LEIDEN: GEENJAAR AUTOBEDRIJF, HALLENWEG 2, TEL. 071 - 5225575. LISSE: VAN DEN DOOL, HEEREWEG 26, TEL. 0252 - 216754. k t 2(J ^3UHU!I3* lEnnmiv umtun den haag - Het Nederlands Film Festival en het Nederlands Fonds voor de Film hebben een nieuwe Nederlandse documen taire prijs geïntroduceerd: de Kristallen Film. De prijs wordt uitgereikt aan Nederlandse do cumentaires waarvoor 10.000 kaartjes zijn verkocht. De prijs is voor de producent en de re gisseur van de documentaire. De nieuwe prijs wordt toege voegd aan de al bestaande Gou den Film en Platina Film. De Gouden Film en Platina Film worden toegekend, wanneer 100.000 en 400.000 bioscoop kaartjes zijn verkocht. Guernsey naar festival Cannes den haag - De Nederlandse speelfilm 'Guernsey' van Nanouk Leopold, met Fedja van Huêt en Johanna ter Steege, is geselecteerd voor het filmfestival van Cannes en wordt daar vertoond in een bij programma. Voor de officiële hoofdprogramma's kwam geen enkele Nederlandse inzending door de selectie. De film komt in september in de Nederland se bioscopen. muziek recensie Joris Rietbroek Concert Rob de Nijs en Pur Sang Gehoord27/4, Stadsgehoorzaal Grote hits heeft hij al bijna tien jaar niet meer gescoord, maar de grotere concertzalen in Ne derland lopen nog altijd met gemak vol voor Rob de Nijs. De carrière van de inmiddels 62-ja rige zanger beslaat nu alweer veertig jaar en in 2002 ontving hij nog een Edison voor zijn ge hele oeuvre. Gisteravond deed de zanger een bomvolle Leidse Stadsgehoorzaal aan, waar hij het publiek twee uur lang trak teerde op liedjes van de nieuw ste cd 'Vanaf vandaag' en uiter aard op zijn grootste hits, waar voor het leeuwendeel van het publiek duidelijk was gekomen. De Nijs heeft in de vorm van Pur Sang een goed geoliede be- Rob de Nijs in de Stadsgehoorzaal. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) geleidingsband achter zich. De vijf heren spelen vlekkeloos; er is geen valse noot te horen, ook van de zanger zelf niet. Zijn warme stemgeluid klinkt zelfs nog bijna hetzelfde als veertig jaar geleden, terwijl hij op het podium ook een uiterst vitale indruk maakt. Voortdurend moedigt hij het publiek aan mee te klappen en zwaait hij naar alle hoeken van de zaal. Wel kan hij tegenwoordig op het podium met zijn teksten meelezen als hij het even niet meer weet. „Dat heb je nodig als je over de zestig bent", lacht hij tegen het publiek. De nog steeds jonger dan zijn leeftijd ogende zanger valt nog altijd goed in de smaak. Vooral bij veel dames van middelbare leeftijd, die het grootste deel van de bezoekers vormen. Voor hen is het concert vooral een heerlijk avondje uit vol nostal gie en jeugdsentiment. Lekker mee swingen op zijn grootste hit 'Banger hart,' springen op 'Dag zuster Ursula' en zwijme len op het alweer dertig jaar ou de 'Zet een kaars voor je raam'. Maar dat wil niet zeggen c Nijs enkel makkelijk teert zijn oude successen, en d; siert de zanger. Hij laat Le uitgebreid kennis maken i zijn nieuwste, vorig jaar v< schenen album 'Vanaf Va daag', zodat zijn concert r helemaal voorspelbaar ve loopt. Trots vertelt hij voo over de nieuwe liedjes, zojt single 'Deze zee' en het mi cholieke titelnummer ovew begrafenis; liedjes die mul en tekstueel diepgaander l dan het oudere werk. Ma? horen de bezoekers liever oude liedjes, die ook een s ken enthousiaster onthaav gen. De Nijs laat zijn publL dan ook niet naar huis gaar zonder zijn nummers te hu ben gebracht die iedereeir meezingen en waarvoor if een opveert van de stoelei die liedjes heeft Malle Bati nog altijd een lekkere koni. die ene herinnering aan to llet zomer werd nog even prachtig en tikt de regen (L minderd door op het zold^ raam. n u muziek/docudrama recensie Lidy van der Spek 'Binnen de Poorten' naar J. Schelvis door Eric Borrias (verteller), Herma van Piekeren en Walter Luyckx (zang), een Klezmerensemble en het Klein Kinderkoor St Jeroen. Gehoord: 27/4, Theater in de Muze, Noordwijk aan Zee. Productie: Stichting Kunstklank. 'Binnen de Poorten' vertelt het ver haal van Jules Schelvis, één van de achttien Nederlanders die Sobibor overleefden, het nazi-vernietigings kamp waar ruim 34.000 landgenoten van het leven zijn beroofd. Schelvis schreef dit boek wellicht om de gru welijke werkelijkheid van toen van zich af te schrijven. Zes jaar na de première in Westerbork van het do cudrama dat Gerard Evers van dit boek maakte, is deze voorstelling zes maal te zien in Theater in de Muze in Noordwijk, in het kader van 60 jaar bevrijding. Stilstaan, herdenken, beleven, dat doen we op deze avond. De zaal zit vol jonge mensen, scholieren, va ders, moeders. Het is doodstil en aardedonker. Langzaam wordt het iets lichter, alleen op het podium. Een muziekensemble tekent zich af, een bankje, een koffer waar over heen een overjas met jodenster, en een verteller, Eric Borrias, de man die 80 minuten de zaal in de ban houdt. Hij vertelt zonder opsmuk, zonder theatrale middelen, maar indringend het verhaal van Jules Schelvis, 22 jaar jong in mei 1943, die Sobibor, Doro- hucza, Lublin, Radom, Tomaszov en Oswicim (Auschwitz) achter zich laaf, wonder boven wonder levend. Op 8 april 1945 herkrijgt hij in Vai- hüigen an der Enz (Zuid-Duitsland) zijn vrijheid. Terug in Amsterdam loopt hij vol verwachting naar druk kerij Llndenbaum om zijn werk 'ge woon' weer te hervatten: 'meneer Schelvis, jammer, uw plaats is door een ander bezet'. Alleen Joop ziet hij terug in de stad, de vriend met wie hij - met nóg een maatje, Leo - de twee afgelopen jaren heeft opgetrok ken. Leo is in de laatste maanden malende geworden, vlak voor de eindstreep overleden. Bijna zijn hele familie in en om de Weesperstraat is uitgemoord. De mensen die hem nog herkennen, weten niets anders te zeggen dan: 'Zó, jij bent er goed van afgekomen in de hongerwinter!' Toch vindt Jules de kracht om een nieuwe baan te zoeken, weer in de drukkerij, een nieuwe vrouw te trou wen en met haar twee kinderen op deze wereld te zetten, geschiedenis te schrijven en te getuigen tegen zijn beulen. De Chassidische muziek van het (Klezmer) ensemble speelt in tijden van voorspoed én tegenspoed. Vro lijke maar vooral schrijnende, kla gende, religieuze muziek die in zijn melodiek en uitdrukkingsvermogen huiveringwekkend beeldend is. De bayan, de klarinet, contrabas en vi ool zijn joodse muziekinstrumenten bij uitstek. Vreugdevol danst Eric Borrias over het toneel als hij in de eerste oor logsjaren met zijn lief trouwt 'jouw zoenen zijn zoeter dan honing'; nog vol hoop dat zij niet worden opge pakt. Beeldschoon is het wiegelied wat hij samen met Herma van Pieke ren zingt als in het kamp 'in vodden gewikkeld' een baby wordt gevon den, innig maar ook oneindig treu rig- Als Borrias 'sec' vertelt dat Schelvis na de oorlog weer kinderen krijgt, kinderen die de keten van het ver bond met alle joden op deze wereld een schakel langer maken, komt het kinderkoor op, in wit gekleed. Verte derend, blanco, zingen zij een lief en licht liedje 'a Lid fun Scholem', als een keten van witte schakels rondom de zaal heen lopend. Dit is een drama met eeuwigheids waarde. wenen/anp - De Oos tenrijkse actrice Maria Schell is op 79-jarige leeftijd overleden. Schell was maandag uit het ziekenhuis ontsla gen, waar zij wekenlang was behandeld wegens een ernstige longont steking. Haar dochter zei toen dat zij hersteld leek. De ziekte is haar uiteindelijk toch fataal geworden. Schell over leed dinsdagavond in haar woning in het Oostenrijkse Karinthië. De in 1926 in Wenen geboren Maria Schell, dochter van een Zwit serse schrijver en een Oostenrijkse actrice, speelde op zestienjarige leeftijd jaar eerste film rol. In de jaren vijftig werd zij dé ster van de Duitse film. De 'blonde engel' werd bekend door films als 'Die letz- te Brücke' (1954) én 'De gebroeders Karamazov' (1958). Schell vormde met O.W. Fischer het 'dröompaar' van de Duitstalige film. Vooral de authentieke en zeer meeslepende manier waarop zij gevoelens vertolkte en haar speci ale manier van 'glimla chen onder tranen' werden door filmcritici geroemd. Sinds de jaren zestig trad zij ook op in inter nationale producties Maria Schell. Foto: EPA als 'Superman' en 'La Passante du Sans-Sou- ci'. Zij speelde samen met beroemdheden als Gary Cooper, Marcello Mastroianni, Marlon Brando en Romy Schneider. Ook op het toneel en in televisiese ries maakte zij indruk. Schell trad een aantal keren op in afleverin gen van de Duitse poli tieseries 'Der Kommis- sar', 'Derrick' en 'Ta- tort'. Ook was zij een keer te zien in een rol in de Amerikaanse serie 'Kojak'. Zij kreeg vele onder scheidingen voor haar werk. Voor haar rol in de anti-oorlogsfilm 'Die letzte Brücke' kreeg zij in 1954 op het filmfesti val van Cannes de prijs voor de beste actrice. Maria Schell trad voor het laatst in het open baar op in februari 2002 bij de première van de documentaire 'Meine Schwester Ma ria' die haar broer Maximilian Schell over haar maakte. Standaard uoorzjen van o.a.: ABS met EBD Stuurbekrachtiging Centrale deurvergrendeling Speakers vóór Airbag bestuurder Elektrisch bedienbare ramen vóór Neerklapbare achterbank in delen (50/50) Getint glas rondom Hoofdsteunen achter (in hoogte verstelbaar) Stootstrips rondom - Bagageruimte tot 889 liter Gordelspanners vóór Wisser/sproeier achter Hoge.zitpositie Standaard voorzien van o.a.: ABS met EBD Stuurbekrachtiging Centrale deurvergrendeling Airbag bestuurder en voorpassagier Elektrisch bedienbare ramen vóór Nu extra voorzien van: Elektrisch schuif-/kanteldak Alarmsysteem Afstandsbediening voor CDV Ook leverbaar met Ui-motor Standaard voorzien van o.a.: ABS met EBD Stuurbekrachtiging Airbag bestuurder en voorpassagier Centrale deurvergrendeling met afstandsbediening Zij-airbags Elektrisch bedienbare ramen vóór Bestuurdersstoel in hoogte verstelbaar Nu extra voorzien van: Airconditioning

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18