REGIO Smoorverliefd op een stok Avifauna heeft grote plannen Provocerende Leidenaar is geen racist 'Kinderen van 14 bben andere interesses' derzoek DONDERDAG 28 april 200$ VRAAG i we ons zorgen in ons land steeds meer tieners met een slecht gebit, ntal 14- en 15-jarigen dat met gaatjes rondloopt, stijgt snel. Dat van het J» voor Zorgverzekeringen (CVZ). Navraag bij KEES VAN IRVELD, tandarts met een praktijk aan de Lammen- liweg in Leiden. |r" id van wel. Als het gaatjes toeneemt, is jtuurlijk nooit goed. jij moet je bedenken t om het blijvende jaat. De meeste kin wisselen in de leef- p ruwweg 11 tot 13 Is dan bij de 14- en gen veel gaatjes jmen, is dat geen peuws." ie schooltandarts terugkomen? jreet ik eerlijk gezegd niet. Tegenwoordig wordt er dan n een kosten-batenanalyse bij gemaakt. Het is natuur- ler dat de jeugd twee keer per jaar naar een eigen ts gaat." 11 dat er minder patiënten in uw praktijk komen? daar merk ik in mijn eigen praktijk niets van. Wel weet rakliteratuur dat het aantal mensen dat regelmatig de its bezoekt, iets terugloopt. En dat zijn dan vooral al- nen en sociaal zwakkeren die minder gaan door de iigingen op het ziekenfonds. Ik vind dat geen goede jkeling." i nog tips voor tieners? naai twee keer per dag de tanden poetsen en het gebit choonhouden, kan veel ellende voorkomen. Maar kin- Iran 14 of 15 hebben andere interesses dan tanden of Ze hebben andere dingen aan hun hoofd. Daar ligt n schone taak voor de ouders." :ric-Jan Berendsen archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN 1955, Donderdag 28 April door Eric-Jan Berendsen Avifauna is volop in beweging en wordt volgens directeur John de Hoon steeds leuker. Vogelverblij- ven zijn ingericht volgens de laat ste inzichten in diermanage- ment. Grote gemengde groepen vogels worden gehuisvest in rui me verblijven met een natuurlijk entourage, waardoor vogels kij ken steeds meer een belevenis wordt. De eerste vernieuwing volgens dit principe is het Au- straliëgebied met de Lori Lan ding, waar bezoekers zelf ho- ningpapegaaien kunnen voeren. En in de Filippijnen-hal is een tropisch regenwoud waar de vo gels vrij rondvliegen tussen exoti sche beplanting, bamboe en rijst veldjes. Momenteel wordt gebouwd aan het nieuwe themagebied Cuba. Het land van de zon, muziek, ge kleurde huizen, prachtige natuur en vogels. Een grote kolonie fla mingo's strijkt daar binnenkort neer om het gebied haar karakte ristieke uitstraling te geven. Te vens komen er rode ibissen en roze lepelaars. „Het is de bedoeling dat er 200 flamingo's komen maar we be ginnen er met 100", aldus De Hoon. „Vijftig halen we er uit Blijdorp in Rotterdam en 60 ko men er uit een opvangcentrum op Cuba. Daar zijn flamingo's die het niet overleven in de natuur. Bijvoorbeeld omdat ze zijn aan gereden of zijn achtergelaten na de broedtijd." „We proberen hier de natuur zo veel mogelijk na te bootsen", ver volgt De Hoon. „Er komen 14 meter hoge palen met daarover een net. Bij het ontwerp voor het Cuba-gebied zijn we geholpen door het Noorder Dierenpark in Emmen. De palen fungeren als bomen, in het midden komt een typisch Cubaans moeras met brak water, met op de achter grond weer bomen. Daaromheen een oud Cubaans landhuis met daarvoor een cafeetje." De Hoon hoopt dat de Cubaanse attractie in juli of augustus wordt ge opend. „Een precieze datum is moeilijk te geven want we maken hier dingen die nog nooit ge maakt zijn." Begin volgende maand komen er vier kolibries naar een speciaal gebouw in Avifauna. „Dan zijn we een van de weinige dieren parken in Europa met koli bries', aldus De Hoon. „Mo menteel worden ze speciaal voor ons gekweekt. En dat kweken is erg moeilijk omdat kolibries elkaar dood maken als ze bij el kaar komen." Ook voor de speel tuin is een nieuw concept bedacht; Spelenderwijs op we reldreis. „Door het ma ken van onder andere een junglegebied en een nog te bouwen pool- en woestijngebied vormt de speel tuin meer een eenheid met het park", weet De Hoon. „De bij passende speeltoestellen geven de speeltuin een sfeervol uiterlijk. En voor de allerkleinsten zijn er speciale speeltoestellen. Tot slot zijn we komend najaar van plan een vaste tribune te bouwen bij de De blauwe bus van het Leidsch Dagblad bezocht gisteren vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn. De bevindingen van de redacteuren Ad van Kaam en Eric-Jan Berendsen staan op deze pagina. rectie: T Klein en H. de Wit mail: directie.hdcuz@hdc.nl ifdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl NTOOR traat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 IPostbus 54,2300 AB Leiden gstijden van de receptie zijn: lot en met donderdag 116.30 uur li 08 30-12.30 uur lx 071-5 356 415 e fax 071-5 356 325 jchten: overlijden, geboorte, jubilea familieberichten, desgewenst met afbeelding, via www hdcmedia.nl of ifamilieberichten@nhd.hdcnl. n e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- mEVERKOOP i-681 3661 goed: 023-5150543 |075-68I 3677 jtailhandel: 071-5 356 300 ireaus kunnen contact opnemen 813636 5196800 aling (acceptgiro) p p/j €216,90 (lie ons een machtiging verstrekken bmatisch afschrijven van het htsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar - Basisscholen in Leiden en omgeving doen te weinig aan ver- iderwijs, vindt Rijksinspecteur J. Machielsen van de schoolin- Leiden. Afgelopen jaar namen weliswaar 88 lagere scholen n het verkeersexamen, maar 24 scholen nog steeds niet. Zo er in 1954 2600 diploma's worden uitgereikt, wat de inspec- zich een prachtig resultaat acht. Het doel van het verkeerson- is echter niet alleen het behalen van het diploma, aldus de in- )r. Bten, vertelt hij ons, de jeugd opvoeden tot goede weggebrui- met deze opvoeding moeten wij beginnen, zodra de kinderen tree op de school maken. Wat de juffrouw de kleuter leert, is lij ziet tegen haar op, stelt het volste vertrouwen in haar en pro- laarvan. De klas moet dan maar wat minder lezen, rekenen of in. Geef verkeersonderwijs, hamert de heer Machielsen, een per week, niet occasioneel, doch op bepaalde tijden in alle )C- 1980, maandag 28 april J- De Zweedse volksdansgroep Svensk Folkton gaf gistermid- 1 korte demonstratie op het Leidse Stadhuisplein. De groep, nde uit 30 personen, was op doorreis naar Parijs en overnacht- It centrum 'De Vliet.' rchief Leidsch Dagblad -in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer In.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan Ie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad 'Relatiebureau' voor neushoornvogels werpt vruchten af Vogelkerkhof Wat hebben de Moa uit Nieuw- Zeeland, de Reuzenalk van de At lantische Oceaan, de Rode Kop eend uit Azië, de Carolinaparkiet uit Noord-Amerika en de Trek- duif uit de VS gemeen? Dat ze er niet meer zijn. Uitge storven. Stuk voor stuk. De mees te in de vorige eeuw. Net als de Dodo, de loopvogel van het ei land Mauritius die al rond 1680 het loodje liet als gevolg van overconsumptie. Hoewel, echt lekker was hij niet, want de Dodo stond bij de langsvarende zeelui bekend als de Walgvogel. Ze hebben, deze uitgestorvenen, een plaatsje gekregen in het vo gelpark Avifauna. Je moet wel even zoeken, want het prieel alias kerkhof met heuse grafstenen, ligt in een uithoek van het park. Je gaat er zo aan voorbij. Het is een doodlopend paadje. Zo'n wrang eerbetoon past wel bij de ze soorten. Waarvan alleen de naam nog voortleeft. De 19-jarige Leidenaar heeft een kale kop, draagt een combatbroek en een zwartleren bom- berjack. Maar hij is abso luut geen neonazi, bena drukt hij. Dat hij daar voor vaak op straat wordt versleten, is hem een raadsel. „Ik draag geen Lonsdale en ik discrimi neer niet." Dat staat ook op zijn T-shirt: 'Ik discri mineer niet, ik maak on derscheid.' En wat houdt dat onderscheid maken dan in?, wil de rechter weten. „Ik heb een hekel aan steuntrekkers en moslimfundamentalis ten, maar niet aan alle buitenlanders", ant woordt de verdachte. Het 'incidentje' op het Centraal Station waarbij hij een negerin met pep- perspray in de ogen spoot, had dan ook geen enkel racistisch motief. „Twee donkere mensen lieten me er niet door. Dus stootte ik ze aan. Vervolgens kwamen ze achter me aangerend." De spray gebruikte hij puur uit zelfverdediging, houdt hij vol. Dat het strafbaar is om met pep- perspray rond te lopen, wist hij niet. Maar het is nog altijd beter om door de politie te worden ge pakt vanwege een pep- perspray, meent de jon- „Waarom heeft u het an ders meteen daarna weg gegooid? U wilde niet ge palet worden." De ver dachte blijft rustig onder de beschuldiging: „Die bus was leeg en dan gooi ik hem weg." Niet alleen vanwege het sprayincident moet de jongen vanochtend voor komen. Zijn moeder heeft ook aangifte tegen hem gedaan van mishan deling. Een huiselijke ru zie over cd's loopt name lijk zo hoog op dat haar zoon uit frustratie haar arm achter haar rug draait en hard tegen haar schenen schopt. „Waarom bent u eigen lijk zo'n vervelende klier? vraagt de rechter zich openlijk af. De kale jon gen haalt zijn schouders op. Een klier is hij niet, hij wordt alleen niet be grepen. Zijn moeder had ongevraagd zijn cd's uit zijn kamer gehaald en weggeborgen. Dit zijn za ken die je niet bij hem moet flikken, zo blijkt, want dan wordt hij link. „Ik wilde haar heus niet onnodig pijn doen", klinkt het even later ver goelijkend. De officier van justitie neemt de misdragingen van de jonge Leidenaar hoog op. „Het gaat heel hard met u de verkeerde kant op", zo luidt de donderpreek. „Je mis handelt je moeder en draagt een wapen, pep- perspray, op zak. Als je hier niet snel mee op houdt, voorzie ik een on aangename toekomst voor je. Je vormt een pro bleem voor de maat schappij." Ook de rechter is de stoe re, zelfverzekerde hou ding van het gastje dat tegenover hem zit zat. Wie niet luisteren wil, moet maar voelen. Hij legt de jongen 70 uur werkstraf op plus 70 uur voorwaardelijk. Floor Ligtvoet gen, „dan je door je aan vallers te laten affaggen." De spuitbus was een ca deautje van zijn moeder, vertelt hij. „Ik voel me namelijk vaak onveilig op straat." Misschien is het dan toch beter om dat T-shirt voortaan niet meer aan te trekken, oppert de rechter. „Vindt u die tekst niet een tikkeltje provocerend?" De jon gen schudt zijn hoofd. „Nee, het is gewoon de waarheid." De rechter zucht vermoeid: „Dan moet u er ook maar reke ning mee houden dat u wel eens op uw bek wordt getimmerd." Vogelverzorger Joost Lammers wijst trots naar de vier monitoren in het speciaal in gerichte 'relatiebureau' voor neushoorn vogels. „We zijn er nog niet, hoor", roept hij enthousiast. „Want tussen onze eigen neushoornvogel en een ander vrouwtje uit Frankrijk bloeit ook iets moois. Zie, ze zitten samen buiten. Kijk, zij voert hem door de tralies. Ze zijn nu nog gescheiden van elkaar om- dat we de ruimte niet hebben voor twee verliefde kop pels. Maar straks als het eerste paartje op transport gaat, mogen ook zij bij elkaar in één kooi. Van de zeven vogels die participeren in dit project hebben vier elkaar al gevonden. Ja, je mag gerust nu al spreken van een groot succes." Neushoornvogels komen voor in Azië, in landen als Thailand, Cambodja, Laos, In donesië en de Filippijnen Weliswaar staan ze nog niet op de lijst van bedreig de soorten van het Wereld Natuur Fonds, maar hun habitat, hun leefgebied staat onder druk. „Boomkap is het grote probleem", zegt Lammers. „Vanwege hun forse omvang nestelen ze in grote, oude bomen. Die zijn bij voor keur in trek bij houthande laren. Ons Europese pro- - 0* gramma, dat is geconcen- treerd hier in Avifauna, moet je zien als een soort back-up. Voor de zekerheid zorgen wij in de dierentuinen voor een gezonde populatie. Mocht het daar in Azië onverhoopt mis gaan met de neushoornvogel." Lang ging de wetenschap er vanuit dat de neushoornvogel in gevangenschap niet paarde omdat die het beest zijn natuurlij ke omgeving miste. Inmiddels is duidelijk geworden dat de dieren zelf hun partner willen uitzoeken. Net als zwanen zijn de neushoornvogels monogaam en kiezen zij een partner voor het leven. „Die moe ten ze helemaal kunnen vertrouwen", zegt Joost Lammers. „Vooral wat het voe ren aangaat. Het vrouwtje blijft namelijk Binnenkort vertrekken twee neushoornvogels op 'huwelijksreis' naar het land van Marianne. Archieffoto's: Mark Lamers Volgens hem wist de jon ge luiaap best dat het strafbaar was om zo'n busje op zak te hebben. 100 dagen op het nest. Metselt zich bij wijze van spreken helemaal in. Ze is dan afhankelijk van haar man. Vandaar dat ze die zelf wil kiezen. Dat wijst ons pro gramma hier ook uit." Hij werpt een blik op de monitoren die dag en nacht het gedrag van de zeven vo gels vastleggen. „De mannen zitten ge scheiden in kooien. Een vrouwtje is vrij in de aanpalende ruimte. Zo kiest zij zelf een mannetje uit. Op deze manier is de Frangaise aan haar Arnhemmer geko men. Toen ze hem ging voeren, wisten wij dat het snor zat. Inderdaad, het werkt als een echt datingbureau." Lammers heeft goede hoop dat ook de laatste vogels 'iets' met elkaar krijgen. „We hebben nog drie dieren over. Twee vrouwtjes en een mannetje. Volgens mij zit hij gebakken. Dat zou voor het pro gramma een éclatant succes betekenen. Drie uit drie." door Ad van Kaam Het internationale fokprogramma dat Avifauna vorige maand heeft opgezet rond de bedreigde neushoornvogel heeft nu al succes. Smoorverliefd zitten een mannetje uit Burgers Zoo in Arnhem en een vrouwtje uit de dierentuin van La Barben in Frankrijk samen op één stok. Zij voert hem met roodaanlopende ogen van op winding een eendagskuiken. Hij uit zijn genegenheid door haar eens flink te snavelen. Binnenkort vertrekken ze op 'huwelijksreis' naar het land van Marianne. Daar mogen ze hun romance bekronen met het in richten van een nest en het zorgen voor nageslacht.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17