VVV moet personeel ontslaan pS houdt het buitenspelen leuk voor iedereen Bouwen en Wonen komt aan mijn Leidse regio kan niet voldoende bouwen Leidsch Dagblad Serviesspaaractie nadert het einde! REGIO ontfutselt „ran bejaarde Wordeinde rkeerd' isfalteerd Helft van bouwaanvragen strandt bij adviescommissie In de krant van 30 april verschijnt een speciale zegel! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Bericht aan onze lezers en adverteerders Het Leidsch Dagblad verschijnt niet op Hemelvaartsdag (donderdag 5 mei). Onze kantoren zijn die dag gesloten. In verband hiermee verschijnt de UIT- bijlage op woensdag 4 mei. De sluittijd voor adver tenties voor die bijlage is aangepast. Ook voor advertenties voor vrijdag 6 en zaterdag 7 mei zijn de sluittijden gewijzigd. Voor informatie hierover kunt u bellen (071) 535 6300. Voor het opgeven van een Speurder belt u (072) 5196 868. LEIDEN door Silvan Schoonhoven leiden/regio - VW Holland Rijnland moet personeel ont slaan om uit de financiële pro blemen te komen. Gisteren heeft de directie afzonderlijke ge sprekken gevoerd met alle per soneelsleden. Om hoeveel ontslagen het gaat, is nog niet bekend. VW Hol land Rijnland, een samenvoe ging van vijf toeristenbureaus (Leiden, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout en Warmond) in de regio, heeft een tekort van 325.000 euro op de jaarreke ning. Tegenvallende winkelopbreng sten en minder winsten uit be middeling (zoals boekingen) hebben Holland Rijnland in de rode cijfers doen belanden. De instelling heeft om steun ge vraagd van de gemeentes, maar die vinden dat de VW zijn ei gen problemen moet oplossen. Van de afzonderlijke gemeentes draagt Noordwijk aan subsidie het meeste bij: ruim drie ton. Vanuit Noordwijk klonk vorig jaar politiek protest omdat de kustplaats te weinig voor dat geld terug zou zien. Kees van Wijk, commercieel di recteur van VW-groep Neder land vermoedt dat Holland Rijnland zich vertild heeft aan de fusie van de vijf plaatselijke VW's. „Misschien zijn ze daar door wel veel meer bezig ge weest met interne zaken dan met zich naar buiten toe pre senteren." VWs in het hele land worste len met het openhouden van kleine, plaatselijke vestigingen. Veel boekingsverkeer speelt zich tegenwoordig via internet af. „De VW's hebben mis schien wel meer klanten dan vroeger", zegt Van Wijk. „Alleen komen die niet meer langs in de winkels. Webwinkels wor den steeds belangrijker. Daar komt nog bij dat de kosten van vestigingen stijgen. De eisen die het publek stelt, worden hoger. Dat zijn eisen aan de inrichting van de winkels en de opleiding van het personeel. Regio's die het goed doen, blijken de VWs te zijn waar het aantal vestigin gen naar beneden is bijgesteld. Of waar andere mogelijkheden zijn aangeboord, zoals het on derbrengen van een vestiging bij een bank of een reisbu reau." door Erna Straatsma leiden/regio - De zestien ge meenten in de regio Hol land/Rijnland verwachten in 2009 een achterstand van 5.000 woningen op het gezamenlijke woningbouwprogramma. Het aantal gerealiseerde huizen be draagt dan vermoedelijk 17.000, terwijl de opgave 23.000 is. De gemeenten in de Leidse re gio en de Duin- en Bollenstreek hebben de 'haalbaarheid' van hun woningbouwplannen in kaart gebracht en de balans op gemaakt. Dat leidt tot de con clusie dat 5.000 woningen waarschijnlijk niet op tijd klaar zijn. Van het totale aantal geplande woningen is ongeveer 13.000 'goed realiseerbaar', zo blijkt uit interviews met de gemeenten. De rest is lastig realiseerbaar, omdat de bouwlocaties onzeker zijn. In berekeningen gaan de gemeenten er vanuit dat de helft van deze 'lastige categorie' toch nog op tijd af komt. Dat le vert een eindtotaal van 17.000 woningen op. Uit de analyse, gemaakt door bureau Twynstra Gudde, blijkt dat 28 procent van de woning bouwlocaties mogelijk verlies gevend is. In totaal zijn 224 lo caties getoetst op hun financië le haalbaarheid. In de regio Holland /Rijnland is voor de periode 2000-2019 een behoefte vastgesteld van 36.000 woningen. Om dat weg te wer ken moet de woningproductie fors omhoog. De beoogde wo ningbouwproductie voor de pe riode 2005 tot 2009 is een ver drievoudiging vergeleken met de woningbouwproductie in de jaren 2000 tot 2004. In absolute zin moet de jaarlijkse productie van 1.000 naar 3.455 woningen per jaar. De totale woningvoor raad neemt daardoor toe met circa 15 procent ten opzichte van de huidige woningvoor raad. Rijk, provincie Zuid-Holland en het regiobestuur hebben in de cember afspraken gemaakt over de bouw van 14.620 woningen tussen 2005 en 2009. Bij het ha len van dit aantal komt een rijkssubsidie van 24 miljoen eu ro vrij. IDE STELLING Pechtold verdient steun: Legaliseer softdrugs. Geef uw mening www.ieidschdagblad.nl rijn Kramp De diabolo's vliegen icht, de basketbal |het net en Diddl-plaat- in driftig uitgewisseld, tientallen kinderen op van de Teldersschool aantal jongemannen :n. Getooid in een •jack zorgen zij ervoor litenspelen in Zuidwest Ir in goede harmonie E voor Thuis Op Straat, inspeelproject dat vijf len vanuit Rotterdam le naar Leiden Zuid stadsdeel met veel oningen en flats, eel grote families van ie afkomst wonen fus il oudere autochtone rs. Een combinatie die ingerenoverlast kan "iseert TOS-baas Joke :ich. deze week haar eerste i viert, biedt op dat komst. Zij organiseert |c op zes buurtpleinen, ilpleinen en in de activiteiten voor de en jongeren uit Zuid iet succes. Vorig jaar meer dan 14.000 deel- fielft is van Marok- ikomst. Deze overver- brdiging heeft te ma- pe interesse van de nse jongeren én de (TOS. „Het zijn actieve Idie graag met elkaar m. En dat kan over het p niet binnen, in de tiekwoningen waar ze eali: ziel Op de grasvelden en pleinen tussen de portiekwoningen en flats in Zuidwest organiseert TOS al vijfjaar allerlei spelletjes. Vorig jaar noteerde het buitenspeelproject meer dan 14.000 deelnemers. Foto: Mark Lamers met velen wonen." Daarnaast is TOS de afgelopen jaren ook doelbewust aan de slag gegaan om deze groep bij haar activiteiten te betrekken. Er is voor jongeren weinig te doen in de wijk, vindt Kolthoff. „Ze hebben de voetbalvereni ging en de zaterdagavond bij de Marokkaanse gemeenschap, meer niet. Wij zijn daarom in de loop der tijd steeds meer voor deze leeftijdsgroep gaan organiseren." Zo heeft TOS nu een meiden club en een zaalvoetbalavond. „Aan die meidenclub was be hoefte omdat meiden op een bepaalde leeftijd meidendingen willen doen. Haar invlechten, make-up opbrengen en lekker beppen. De zaalvoetbalclub hebben we opgericht omdat die jongens op straat overlast ver oorzaakten. We hebben met hen afgesproken dat we in ruil voor het zaalvoetbal geen gela zer meer rondom die groep wil den hebben. En ze hebben hun woord gehouden." Toch, beaamt Kolthoff, blijft het behelpen voor deze leeftijdsca tegorie in Zuidwest. In dit stadsdeel zijn geen buurthuizen te vinden met jongerenactivitei- ten zoals in Noord. En daar is wel behoefte aan. Zo'n zestig jongens en meisjes hebben ver antwoordelijk wethouder Buij- ing daarom een brief gestuurd waarin ze vragen om meer bin- nenactiviteiten of een buurt huis. Op een mooie zonnige dag ligt die wijk er keurig bij. Het gras in Zuidhoven; de buurt tussen Boshuizerkade en spoor, is vers gemaaid. Op de vele veldjes tussen de portiekflats staan schone picknicktafels, doeltjes in allerlei soorten en maten, baskets en ongeschonden speeltoestellen. De medewer kers van TOS, veelal stagiairs van mbo-scholen, zijn op een aantal veldjes bezig met groep jes kinderen. De Katwijkse Dündü speelt met wat jonge meisjes Mc Donalds'. „Wat mag het zijn mevrouw? Een big mac, of liever kipnuggets?" Samir en Tim, beiden geboren en geto gen in Zuidwest en nu actief voor TOS, zijn in actie op het basketveldje. Medestagiair Mourad uit Voorschoten zit verderop op een bank samen met een klein ventje een boom tak te bestuderen. Op een kleed wisselen meisjes Diddl-plaatjes uit. Een buurtbewoonster schiet Kolthoff aan en doet haar be klag over het gedrag van een paar jongens eerder die week. Kolthoff roept de gastjes erbij. Het dispuut wordt uitgepraat en excuses worden aangebo den. De vrouw blijft gezellig nog even hangen, de jongens rennen weer achter de bal aan. Kolthoff kijkt tevreden rond. „Mensen moeten met elkaar blijven praten", besluit ze „dan blijft het aangenaam voor ie dereen in de wijk." Voningen In *'J isessenbuurt a weer veilig ]Met een ouderwetse ac heeft een nog onbe- han de pinpas ont- van een 87-jarige lit Leiden. Er is inmid- groot bedrag van haar afgeschreven. De man pet de vrouw in de lift appartementencom- de Lamberthushof. Hij lij een plantje bij haar ezorgen, waarvoor zij asten moest betalen. I ze doen met haar pin- pt hij had een pinappa- pich. Tijdens het intoet- le code keek de man rouw mee. Haar zoon een merkwaardig ver lichtte de politie in. .heeft de man de 1 het pinnen een ander iggegeven. j- Het splinternieuwe {fait op het Noordein een vergissing. Dat wethouder Hessing ge- |y;' WD-raadslid Arend- jen ijster riep de wethou- ||;rover deze week ter ff voording. Noordeinde lag rood IS zowel op de fiets- "Hals op de rijbaan voor j Tegenwoordig is de ke trend - en Leiden P® tar ook aan mee - om te reserveren voor Daardoor zijn len duidelijker her- r en dat komt de ver- liligheid ten goede. „Op het Noordein- :ood asfalt. De afgelo- iken is het Noordein- jeknapt en opnieuw ieerd. Waarom is er ;en de afspraken in asfalt voor zowel lan als de fietsstrook t?" bet iets fout zijn ge- Izei Hessing. Hij zegde (te zoeken waarom het wegdek niet met er, zwart asfalt is ge- door Paul de Tombe leiden - De dienst Bouwen en Wonen van de gemeente Leiden heeft opnieuw een ondernemer tegen zich in het harnas gejaagd in een kwestie over zonnescher men. Aan Michel van Buuren, of tewel Michel de Kapper, is een bouwvergunning voor zijn zon wering geweigerd. Hij moet de karakteristieke zwarte kappen, die vier jaar lang werden ge doogd en waarvoor hij steeds precariorecht heeft betaald, ver wijderen van zijn zaak aan de Hooigracht 96 omdat de voorzie ning 'afbreuk doet aan de archi tectuur van dit pand'. „Maar als ik ze echt weg moet halen, ko men ze aan mijn eten", zegt de kapper woedend. „Bij vals dag licht kan ik maar moeilijk knip pen en die zwarte kappen zijn al jarenlang mijn visitekaartje." Het is de tweede zonwerings zaak die in korte tijd speelt in Leiden. Eric Opdam van de ge lijknamige winkel in tabaksarti kelen aan de Haarlemmerstraat kreeg onlangs te horen dat hij de gemeente 2500 euro boete per week moet betalen omdat hij zijn zonnescherm van een nieuw doek heeft voorzien zon der daarvoor een bouwvergun ning aan te vragen. Michel van Buuren moet zijn zonwering weghalen, terwijl hij in zijn op tiek in alles de juiste procedure heeft gevolgd. Hij is dan ook ra zend en dat is nog zwak uitge drukt. „Ik moet alleen al 98 eu ro betalen voor de weigering van de bouwvergunning en ik moet die doeken straks ook nog eens weghalen, terwijl ik alles heb gedaan waarom werd ge vraagd." In januari viel bij de coiffeur (43) een aangetekende brief van Bouwen en Wonen op de mat waarin hem werd meegedeeld datltij een bouwvergunning nodig had voor de zonne schermpjes aan de gevel van zijn zaak tegenover de ir. Dries- senstraat. „Dat kwam omdat mijn schermen niet omhoog kunnen", weet hij nog. „Ook al zoiets raars. Had ik ze op kun nen halen dan had ik geen ver gunning nodig gehad, maar de ze kunnen niet omhoog en dan moetje er wel een hebben." „Maar goed, omdat ik niet wist hoe ik voor drie lappen stof een bouwvergunning moest aan vragen heb ik er foto's van ge maakt, de afschriften van de precarioheffingsformulieren en de orderbevestiging van de fir ma die ze heeft bevestigd erbij gedaan en alles in een envelop opgestuurd naar de Dienst Bouwen en Wonen. Daar kon den ze dan precies zien welke afmetingen de schermen had den, dacht ik. Meteen de vol gende dag kreeg ik het spul te rug met de mededeling dat ik een bouwtekening in zesvoud moest insturen. Heb ik ook ge daan. Ik heb een bouwtech nisch tekenaar tekeningen laten maken en heb die persoonlijk ingeleverd bij het Stadsbouw- huis aan de Langegracht." Een paar dagen geleden kreeg Van Buuren antwoord op zijn aanvraag. De vergunning wordt hem geweigerd. Onder meer omdat 'door het aanbrengen van de zonwering de voorgevel rooilijn wordt overschreden' en omdat daarvoor 'geen onthef fing kan worden verleend om dat de aangevraagde zonwering zich op minder dan 2.20 m. bo ven het trottoir bevindt'. Ook de Adviescommissie Ruimtelij ke Kwaliteit (ARK) bracht een negatief advies uit: de zonwe ring doet 'als gevolg van de vormgeving, de kleurstelling en de aanwezige reclameteksten erop afbreuk aan de architec tuur van dit pand en het gevel beeld van deze straat binnen het beschermd stadsgezicht.' Michel van Buuren reageert er schamper op. „Kijk effe de straat in, naar al die andere ge vels en schermen. Kijk naar de gevel van de supermarkt aan de overkant, naar het bord dat hier zomaar midden op de weg staat. Doen mijn keurige zwarte leiden - Te veel bouwaanvra gen in Leiden stranden bij de Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit (ARK), de vroegere welstandscommissie. Volgens verantwoordelijk wethouder Hillebrand keurt de ARK maar liefst de helft van alle aanvragen af. „Sinds de invoering van de welstandsnota is het aantal ne gatieve adviezen inderdaad omhoog gegaan", zegt Hille brand. „óp dit moment wordt ongeveer vijftig procent van de aanvragen afgewezen. Ik heb hierover een gesprek gehad met de voorzitter van de ARK. Dat percentage moet omlaag. Zo veel afwijzingen leidt ook weer tot een hoop bureaucratie." Volgens Hülebrand bestaat er in de stad 'veel weerstand' te gen het Leidse vergunningen- systeem. Om daar wat aan te doen, is de gemeente inmiddels gestart met het 'Traject Excel lente Vergunningverlening'. „Dat houdt in dat aanvragers op elk moment op internet kunnen zien in welke fase hun bouwaanvraag zit. Ook gaan we de welstandsnota op internet zetten zodat iedereen eenvou dig kan nakijken op welke pun- kapjes dan afbreuk aan de ar chitectuur en het gevelbeeld? Laat me niet lachen. Dit pand zag er absoluut niet uit toen ik er vier jaar geleden in kwam. Ik heb alles, maar dan ook alles vernieuwd: de plafonds, de elektra, het sanitair. Ik heb de stoep keurig in orde gemaakt en de gele kappen vervangen die als uitgekiiepen citroenen boven de ramen hingen. Al mijn spaarcenten heb ik erin gestoken en ik heb er een goed lopende winkel van gemaakt. Mede dankzij die zwarte kapjes, ten er getoetst wordt." Doel van deze maatregelen is het aanvra gen van vergunningen in Lei den doorzichtiger te maken. „Het moet niet zo zijn dat in woners het idee hebben dat hun aanvraag in een soort 'black box' verdwijnt," aldus Hillebrand. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad Michel van Buuren, ofte wel Michel de Kapper, voor zijn pandje aan de Hooi gracht, met de karakteris tieke zwarte kappen. Foto: Henk Bouwman die vier jaar lang gedoogd zijn, kent heel Leiden mijn zaakje en die zouden nu wegmoeten? Mooi niet dus. Ik ga absoluut een bezwaarschrift indienen, want ik laat de dienst Bouwen en Wonen niet afbreken wat ik heb opgebouwd."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13