V&D wil prijsbreker Saturn in huis halen ECONOMIE Supermarkt steeds vaker bloemenwinkel Zaak Chodorkovski bepaalt Russisch zakenklimaat Service internetproviders laat veel te wensen over Leaseleed zet rechtszaak tegen Dexia door Talloze vergunningen kosten bedrijfsleven handenvol geld Warenhuisketen zoekt onderhuurders Steeds meer vertrouwen consument Zakmessen blijven Zwitsers eigendom NMA pakt installatiebranche aan M 10 der zieken autoloterij - De Britse Posterijen, rlail, denken dè oplos hebben gevonden voor ;e ziekteverzuim: gratis en reischeques. Werkne- ie zich zes maanden lang ;k meldden, konden en aan een loterij. Meer helft van de 170.000 per- ileden kwalificeerde zich sr. Van hen wonnen er nieuwe Ford Focus van euro, terwijl 75 werkne- ïet een reischeque van i, jro werden verblijd. Alle n kregen als troostprijs cantievoucher van 220 oyal Mail noemt de aan- danks de forse kosten :ces en gaat er mee door. te kersen de veiling Tuinder Christ Biemans da biedt vandaag al het astje Nederlandse ker- op de veiling in Gelder- Dat is opmerkelijk i het jaar. Normaliter i de eerste inheemse ker- over een week of zes l Het geheim van Bie- eigenlijk heel simpel: ekt zijn kersen in een 850 boompjes plantte ele jaren geleden. Het is r de eerste keer dat ze •n dragen. In Nederland wel heel het jaar door te koop, afkomstig uit wereld. Alleen tussen ,)ruari en half april is er i inbod. Biemans wil daar ende jaren in voorzien )g vroeger te oogsten. i endkrachten: procent meer 2o| 22&AM - Voor de circa 63{l uitzendkrachten heb- 4ekbonden en de werkge- 6{anisaties ABU in de 56jan maandag op dinsdag 55jO-akkoord gesloten. Zij 86|per 8 augustus een 317jrele loonsverhoging van i2hcent. De flexwerkers die dienst zijn van uitzend- igjs en heel 2004 hebben It, krijgen daar 1 septem- 65i bonus van 150 euro bo- i9|Op 1 juli 2006 komt er i38insverhoging, die gelijk is 'gemiddelde salarisstij- 30 grote CAO's. De CAO loopt tot april i Onderhandelaar Wester- 68 FNV Bondgenoten is 122rreden over de nieuwe 58j ™e loonstijging ;„gopgeleiden 79, 429|DAM - Het gemiddelde 2van hoogopgeleiden 13? dertig jaar stijgt met 8 42t ten opzichte van 2004. 4|kt uit een onderzoek van i77pchrift Carp. De gemid- 98ötale beloning van deze 5ijteeg van 43.695 euro in lar 45.851 dit jaar. ICT- 23(ants blijven met een 208pi 5 procent achter bij [ïiddelde, terwijl er een ian hoogopgeleide ICT- fan de totale beloning is iro variabel, dat is 3 pro- sjJnder dan een jaar eer- 1 3jarnaast worden steeds in'pensen variabel uitbe- woensdag 27 april 2005 1,7 miljard I35 investeringen j5.2|dam - Participatiemaat- ig glijen uit Nederland heb- iö^elopen jaar 1,7 miljard ;9'2|het bedrijfsleven gesto ld* investeerders besteed- i2,9®ral geld aan het opko- bestaande bedrijven: 's^lard euro. Ten opzichte >i.5p zijn de investeringen o'4|procent toegenomen. 4!4|kt uit onderzoek in op- 2 %an de Nederlandse Ver- |8 gjvan Participatiemaat- 'öiajen. Verschaffing van 9pitaal is afgenomen tot i3.4pen euro. De NVP ver- ^2,3Hat de opkoop van vol- [j'4| bedrijven zal toenemen. !9!6J pa waarschuwt >j|ver textiel i^tr China heeft gewaar- >9.9j| dat de handelsrelatie ®|Europese Unie schade 5inlopen als beperkingen opgelegd aan de export j0'8|nese textiel, aldus het >2! 56 ministerie van Handel, ^•gelimport uit China is egenomen na het weg- fan de quota eerder dit enorme toename len bedreiging voor de se textielindustrie, me- nmige landen. Zij willen ÊU maatregelen neemt. en benzines Ier omhoog kc - Shell heeft gisteren ësprijzen van zijn benzi- diesel met 1 cent ver- Een liter euro ongelood larmee op 1,345 euro, lus kost 1,399 euro en ,005 euro. Het oliecon- hoogde zaterdag ook al iesprijzen. Daarmee len einde aan twee we- I prijsdalingen. door Eric de Bie den haag - De klantenservice en onder steuning van internetproviders is nog ver re van volmaakt. De Consumentenbond pleit daarom voor het snel opstellen van algemene voorwaarden die voor alle par tijen gelden, en een geschillencommissie. De providers stemmen in met een com missie, maar hebben weinig zin in lange discussies over de voorwaarden. Dat werd gisteren duidelijk bij de presentatie van het onderzoek naar de tevredenheid over internetproviders dat de Consumenten bond vorige maand heeft uitgevoerd. Uit de enquête en klachtenanalyse bleek dat de bedrijven die toegang tot het in ternet aanbieden, over het algemeen te vreden klanten hebben. 53 Procent is zelfs 'erg tevreden' en 33 procent 'enigs zins tevreden'. Als klanten echter vragen hebben of met problemen worden ge confronteerd, gaat het mis. Eén op de vijf internetters vindt de service en on dersteuning van de aanbieders slecht. Daarbij bestaan er volgens de Consu mentenbond wel grote verschillen tus sen de providers. Zo scoren de kabelaars @home en Chello onder het gemiddel de, terwijl Xs4all en Demon op vrijwel alle onderzochte aspecten beter zijn dan hun concurrenten. „De slechte service en ondersteuning zien wij als een groot probleem", hield directeur Klaske de Jonge van de Consu mentenbond de bij de presentatie aan wezige vertegenwoordigers van de pro viders voor. „Problemen worden niet adequaat opgelost en in een sector met snelle ontwikkelingen kan dat funest zijn. Zo verslechtert het consumenten vertrouwen en daardoor wordt de inno vatie geremd. Mensen zijn dan immers minder snel geneigd nieuwe diensten af te nemen. Het aantal klachten over digitale pro ducten en diensten dat bij de Consu mentenbond binnenkomt, is vorig jaar verviervoudigd tot 10.000. De meeste meldingen gingen over internet, en dan met name over opzeggingen bij verhui zing en overstappen naar een andere aanbieder. De Jonge vindt het daarom de hoogste tijd voor het maken van af spraken. „Wij roepen de providers op snel te ko men tot algemene voorwaarden en een geschillencommissie. Bij die voorwaar den gaat het ons om zeer basale spelre gels. Heldere afspraken over wat consu ment en aanbieder van elkaar mogen verwachten en hoe problemen worden opgelost." Om de snelheid te bevorde ren heeft de Consumentenbond de pro viders gevraagd vóór 10 mei een inten tieverklaring te tekenen. Ze schuiven dan in SER-verband aan bij het overleg over de voorwaarden. De meeste aanbieders zullen bij die ge sprekken aanwezig zijn, zo lieten ze gis teren al weten. Met de voorgestelde agenda zijn ze het echter niet eens. De providers hebben het spookbeeld van vier jaar geleden voor ogen, toen een poging om tot algemene voorwaarden te komen uitmondde in een oeverloze dis cussie over details. „Om niet weer daarin terecht te komen, stellen wij voor om meteen met een ge schillencommissie te beginnen", zei Si mon Hania, technisch directeur bij XS4all. „Maak vervolgens publiek wat er mis is bij providers en laat de mondige consument zelf beslissen met welke par tij hij in zee wil. Op die manier creëer je vanzelf goede algemene voorwaarden. Als je die van bovenaf voor alle partijen gaat vaststellen, spijker je de markt dicht." „Ik denk dat het weinig zin heeft weer te gaan praten over voorwaarden", liet ook Dianne Potters van Wanadoo weten. „Het is efficiënter om meteen met een commissie te beginnen." De Jonge van de Consumentenbond reageerde teleurgesteld op het tegengas. „Ik hoop nu dat we in elk geval rond de tafel komen te zitten. Als we er uiteinde lijk niet uitkomen, moet de overheid maar ingrijpen. Minister Brinkhorst van economische zaken, onder wie de internetmarkt valt, is daar niet zo'n voorstander van. Maar als de partijen er echt niet uitkomen, zal Brinkhorst maat regelen treffen, zo waarschuwde zijn topambtenaar Mark Frequin. „De con sument heeft namelijk recht op een transparante markt." delft/anp - Een vlagvergun- ning, een terrasvergunning, een reclamevergunning. Nederland heeft wel 1000 verschillende soorten vergunningen. Een ge middelde ondernemer moet el ke maand een vergunning aan vragen. Dat kost hem handen vol geld. Naar schatting 60 tot 70 procent van die vergunnin gen is helemaal niet nodig en kan worden vervangen door al gemene regels of een meld plicht, zei voorzitter Hermans van werkgeversorganisatie MKB Nederland gisteren bij de pre sentatie van het rapport 'De bo men en het bos'. Het Economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf (EIM) berekende dat onderne mers jaarlijks 7,1 miljoen ver gunningen aanvragen. Dat kost hun aan administratieve lasten ruim 800 miljoen euro. Daar komt nog eens 500 miljoen eu ro legeskosten bovenop. Bo vendien duurt het vaak lang voordat vergunningen worden afgegegeven. Ook is niet duide lijk hoe de tarieven die ervoor in rekening worden gebracht, tot stand komen. De kosten van zaken als rap portage en verlenging zijn nog niet in kaart gebracht, maar zijn een veelvoud van de 800 mil joen voor de aanvraag. „Het is ongeveer vijf- tot tienmaal dat bedrag", denkt MKB'er Rats. Het kabinet moet volgens MKB Nederland vergunningen nog dit jaar toetsen op nut en nood zaak. Veel vergunningen, zoals de re clamevergunning, kunnen wor den vervangen door algemene regels met controle achteraf. Zo nodig komt daar een meld plicht bij, zodat de overheid de regels makkelijker kan handha ven. Ook het in elkaar schuiven van vergunningen helpt het enorme aantal terug te dringen. Verkoop van bloemen en planten in supermarkten kan de omzet van de veiling Aalsmeer stimuleren. Foto: ANP/Juan Vrijdag aalsmeer/gpd - De verkoop van een bosje bloemen is meer en meer het domein van de su permarkt. Klanten kopen bloe men en planten vaker voor zichzelf en minder vaak als ca deau. Volgens directievoorzit ter Philip Smits van Bloemen veiling Aalsmeer blijft de kleine bloemist echter belangrijk. Die verwachting sprak Smits uit bij de presentatie van de jaarcij fers van de bloemenveiling. Bloemenveiling Aalsmeer heeft al voor het derde achtereenvol gende jaar marktaandeel ge wonnen ten opzichte van 's werelds grootste veiling Flora Holland in Naaldwijk. Met een omzet van 1,63 miljard euro in 2004 heeft Aalsmeer inmiddels 45 procent van de markt in den haag/gpd - Nederlanders zijn de afgelopen maanden een stuk optimistischer geworden over het economisch ldimaat de komende twaalf maanden. Ook de eigen financiële positie wordt weer wat gunstiger inge schat. Volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek is het consumentenvertrouwen in april op het hoogste niveau be land sinds drie jaar. De index kwam uit op min 16, een stij ging van 5 punten ten opzichte van maart. In december stond de index nog op min 29. Het CBS meet nu al vier maan den achtereen een toenemend optimisme. Wel staat de index nog altijd op een relatief laag niveau. Het aantal pessimisten is nog steeds groter dan het aantal optimisten. Met grote uitgaven blijft de consument nog steeds voorzichtig. Dat wordt zichtbaar in de nog altijd tegenvallende bestedingen aan woninginrichting en nieuwe auto's. Wel reageren de beste dingen altijd met enige vertra ging op een stijging van het consumentenvertrouwen. Het groeiende vertrouwen werd niet volledig gedeeld door on dernemers. Vooral in de indu strie werd de stemming nega tiever. Daar is sprake van on voldoende vraag en staat de concurrentiepositie onder druk. De zakelijke dienstverlening is optimistischer. Zij zien allemaal orders en omzet aantrekken. handen. Het Westlandse Flora Holland, met nevenvestigingen in Rijnsburg, Eelde en Bleis- wijk, heeft met een omzet van 1,91 miljard euro over het vori ge jaar een marktaandeel van ruim 53 procent. Smits merkt op dat er veel ver andert in de bloemenhandel. Inmiddels wordt 22 procent van de bloemen verkocht via bij de supermarkt. In 2012 zal eenderde van de bloemen en planten tegelijk met de bood schappen worden afgerekend. „Bloemen worden steeds meer een impulsaankoop", aldus Smits. „Daar liggen dan ook grote uitdagingen voor de hele sierteeltsector." Voor de bloemisten is er vol gens de directievoorzitter nog volop toekomst. Bij cadeaus en rouwverwerking kiezen consu menten nog steeds voor de deskundigheid en een duidelij ke prijs-kwaliteitverhouding. De veranderingen in de markt hebben naar verwachting voor al invloed op de teler. Smits ba seert die verwachting op de ontwikkelingen in Groot-Brit- tannië, waar al meer bloemen en planten via de supermarkt worden verkocht. Zo zou de de teler moeten kunnen garande ren dat bloemen minimaal vijf dagen op de vaas kunnen staan. „In Engeland wordt al een houdbaarheidsdatum op de verpakking vermeld", zegt Smits. „Dat kan de supermarkt hier binnen enkele jaren ook eisen." In tegenstelling tot de bloemist, wil de supermarkt de bloemen verpakt en wel direct in de win kel kunnen leggen. „De teler zal dus moeten voldoen aan de verpakkingswensen van het grootwinkelbedrijf', zegt com- mercieel-directeur Jan Straver. „De gespecialiseerde bloemist maakt zelf bossen en combi neert bloemensoorten." Door de veranderingen in de markt ziet Bloemenveiling Aalsmeer de toekomst roos kleurig in. Na een lastig jaar met een reorganisatie, is de nettowinst met 2,6 miljoen eu ro overeind gebleven. Hoewel de veiling een coöperatie zon der winstoogmerk is, ziet de Bloemenveiling hierin 'een po sitief signaal' voor 2005. den haag/gpd - V&D, de waren huisketen in moeilijkheden, zoekt onderhuurders die heel veel bezoekers trekken. Met de Duitse electronicagigant Saturn dient zich een nieuwe, interes sante gegadigde aan. Saturn lokt, net als zusterbedrijf Media 'Markt, grote aantallen klanten die niet alleen kijken maar ook kopen. Die klanten zouden kun nen eten in La Place, de succes volle restaurantformule. En ze zorgen wellicht voor meer omzet zodat V&D kan overleven. Dat wil de warenhuisketen met bijvoorbeeld mode voor vrou wen, sportprodukten of huis houdelijke artikelen. „Saturn heeft zich bij ons gemeld om dat het graag de stap zet naar Nederland", legt woordvoerder Van Bakkum van moederbedrijf Vendex KBB uit. „Wij studeren nu op de vraag of zij passen in een concept, waarbij hun komst een versterking kan zijn voor onze V&D-formule." Van een contract is nog geen spra ke, benadrukt hij. V&D, dat na vele reorganisaties nog altijd moeizaam draait, heeft een laatste kans gekregen. Er zijn 12 vestigingen gesloten en de resterende 60 winkels passen hun concept en assorti ment drastisch aan. Het waren huis-idee moet overeind blij ven, maar de V&D-vestigingen worden kleiner en andere ke tens krijgen een plek op de win kelvloer die over is. Alles draait daarbij om het bin nenkrijgen van grote stromen bezoekers en Saturn lijkt een serieuze partij. Het zoekt vier kante meters in de Nederlandse binnensteden, het is een prijs breker a la Media'Markt met een elektronica-assortiment waarin V&D maar heel klein is. Media'Markt, dat net als Saturn onderdeel vormt van de Duitse detailhandelsgigant Metro, liet al eerder met succes de spier ballen rollen in ons land. Het voortdurende stunten met elek tronica bracht concurrenten in het nauw, en bezorgde Media 'Markt snel een flink marktaan deel. Dat aandeel moet met de komst van Satum groeien naar 20 procent. Het wil de komende twee jaar zeker vijftien filialen openen in Nederland. Waar Media'Markt vaak even buiten het stadshart zit, zoekt Saturn winkeloppervlakte in het centrum van de steden. „En er is in de Nederlandse binnenste den geen andere partij met zo veel eigen vierkante meters op A-locaties als wij", zegt woord voerder Van Bakkum Nu zoekt het dus de dure vier kante meters - in Duitsland zijn Saturn-vestigingen drieduizend tot vijfduizend vierkante meter groot - die V&D over heeft. Vol gens Van Bakkum inventari seert V&D hoeveel ruimte het eventueel beschikbaar heeft voor een huurder. „Er is bij ons minder kantoorruimte nodig, en door een slimmere logistiek komen er ook meters vrij waar nu voorraden liggen. Verder bekijkt V&D hoe het ei gen verkoopafdelingen kan ver schuiven. Duidelijk is dat een partij als Saturn niet geschikt is voor alle V&D-vestigingen, vooral de kleinere bieden te weinig ruimte. Maar de grotere V&D-warenhuizen (8000 tot 12.000 vierkante meter) kunnen wel een interessante combina tie vormen met Satum. De komende 1,5 jaar moeten de nieuwe V&D-warenhuizen zich bewijzen, in een omgeving met grote publiekstrekkers van bui ten het eigen concern. Daar zit ten ketens.bij die ook concurre ren met V&D, zoals modewin kels van Zara en H&M. „We wa ken er natuurlijk wel voor dat we met Saturn niet in eigen voet schieten", besluit Van Bak kum. genève/anp-dpa - De ene fabri kant van Zwitserse zakmessen, Victorinox, neemt de ander, Wenger, over. Daarmee blijft het Zwitsere kruis, dat beide fa brikanten op hun bekende offi ciersmessen plaatsen, in bin nenlandse handen. Dat conclu deerde directeur Elsener van Victorinox gisteren. De overna meprijs werd niet bekendge maakt. De twee ondernemingen zijn hofleveranciers van zakmessen aan het Zwitserse leger. Samen maken ze 25.700.000 messen per jaar. De messen worden met kleine verschillen in de lo go's in 150 landen verkocht. De bedrijven maken ook keuken gerei. In de sector messen haalde Vic torinox vorig jaar een omzet van 169 miljoen Zwitserse franc (115 miljoen euro). De omzet van Wenger kwam uit op 23 miljoen franc (16 miljoen euro). Met de inlijving van Wenger komt de totale omzet van Victo rinox op 400 miljoen Zwitserse franc (268 miljoen euro) uit. Het bedrijf heeft dan 1500 werknemers. moskou/anp - Met spanning kijkt het internationale bedrijfs leven uit naar de uitspraak die de Russische rechter vandaag doet in de zaak tegen Michail Chodorkovski. De ex-topman en grootaandeelhouder van de Russische oliemaatschappij Yu- kos wordt onder meer verdacht van belastingontduiking en fraude. Hij kan tot tien jaar cel straf krijgen. Ondubbelzinnig had de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Condoleezza Ri ce, de boodschap naar voren gebracht tijdens haar bezoek aan Moskou, vorige week. „Het vonnis zal bepalend zijn voor het investeringsklimaat in Rusland." Grote internationale investeer ders zijn in Rusland al enige tijd Michail Chodorkovski. Foto: EPA/Sergei Chrikov het spoor bijster, aangezien Moskou tegenstrijdige sighalen uitzendt. Zo liet het ministerie van energie in februari weten dat uitsluitend concerns waar van meer dan de helft in het be zit is van Russen mogen mee dingen naar concessies in om vangrijke olie- en gasvelden. Maandag nog riep de Russische president Vladimir Poetin in zijn jaarlijkse toespraak tot het parlement zijn eigen belasting dienst tot de orde. Die dienst heeft de afgelopen weken met tal van achterstallige aanslagen het internationale bedrijfsleven schrik aangejaagd. Vandaag staat Chodorkovksi in het middelpunt van de belang stelling. Dat wordt een voorlopig hoog tepunt in een zaak die oktober 2003 begon. De oliemagnaat werd opgepakt toen hij in Siberië met zijn pri- vé-jet een tussenlanding maak te. Zijn arrestatie leidde tot on rust op de financiële markten. De VS zetten vraagtekens bij de manier waarop het rechtsstelsel in Rusland werkt. De Russische autoriteiten bevroren al snel het pakket Yukos-aandelen van Chodorkovski, eens Ruslands rijkste zakenman. Hoewel Poe tin zei niet uit te zijn op de on dergang van Yukos, kwam de ontmanteling van het concern, ooit Ruslands grootste olie maatschappij, langzaam op gang. Bedrijfsonderdelen werden uit Yukos losgeweekt en vervolgens verkocht. Met de opbrengst moest bij de belastingdienst de enorme vermeende betalings achterstand van omgerekend 21 miljard euro worden inge- Condoleezza Rice. Foto: Reuters/Yuriko Nakao lost. Momenteel is Yukos flink lamgeslagen. Oliereus Yukos heeft zich steeds verzet tegen dit optreden van het Kremlin. Het bedrijf meent slachtoffer te zijn gewor den van de zittende machtheb bers. Die zouden belust zijn op revanche op Chodorkovski van wege diens steun aan de poli tieke oppositie van Poetin. Bo vendien lijkt Moskou erop uit te zijn meer bedrijven uit de olie- en gassector weer in staatshan- den te krijgen. Rice zei tijdens haar bezoek te gen Russische regeringsfunctio narissen dat de manier waarop Moskou met de Yukos-zaak was omgesprongen 'het vertrouwen van mensen heeft gebraad'. Rusland kon maar béftr laten zien 'dat de wet- en regelgeving eerlijk is en consistent over een langere duur en in verschillen de zaken'. amsterdam/anp - De Stichting Leaseleed is niet van plan zijn rechtszaak tegen Dexia stil te leggen. Het schikkingsvoorstel dat de bank aan leden van de stichting heeft gedaan, leverde onvoldoende respons op om daartoe over te gaan. „Wij gaan gewoon door", zei bestuurder Westmeijer van Leaseleed gis teren. Leaseleed vertegenwoordigt 450 beleggers die het schip zijn ingegaan met investermgen in effectenlease. Zij willen com pensatie voor de verliezen waartoe hun belegging leidde. Dexia heeft de beleggers voor gesteld de zaak te schikken. Van de beleggers die op het voorstel reageerden, was ruim viervijfde voor een schikking. Dexia gaat daarom die mensen een individueel voorstel doen, buiten de stichting Leaseleed om. Leaseleed-bestuurder Westmeijer benadrukt echter dat minder dan 60 procent van de leden op het schikkings voorstel van Dexia heeft gerea geerd. Dat betekent volgens hem dat ruim de helft van de protesterende beleggers niet op het aanbod ingaat. Leaseleed wil namens de onte vreden beleggers een schade vergoeding loskrijgen via de rechtbank. Recente uitspraken in conflicten over effectenlease geven de stichting vertrouwen dat dat zal lukken, zegt West meijer. Inmiddels werkt Lea seleed namens een nieuwe groep beleggers aan een twee de rechtszaak tegen Dexia. De bank bood de leden van Lea seleed begin deze maand een schikking aan. De bank zei dat ze de beleggers tegemoet wilde komen omdat hun leasepro duct extra gevoelig bleek voor koersverliezen. den haag/anp - Kartelwaak- hond NMa begint een versnel de boeteprocedure- tegen circa 180 installatiebedrijven. De toe zichthouder verdenkt bedrij ven, die werktuigbouwkundige en elektrotechnische installa ties maken, ervan aanbestedin gen onderling te hebben ver deeld. Tussen 1998 en 2001 zouden ze ook afspraken heb ben gemaakt over de hoogte van hun biedingen. Dertig bedrijven werken met het onderzoek van de NMa mee. Deze ondernemingen hebben de toezichthouder be lastende informatie verschaft over andere installatiebedrij ven. De toezichthouder wil het onderzoek snel afronden en al dit najaar boetes uitdelen. Dit om de bedrijven in staat te stel len snel schoon schip te maken. De 180 bedrijven waartegen rapport is opgemaakt, kunnen bij de NMa reageren op de be schuldigingen. De waakhond geeft bedrijven die meewerken aan de spoedprocedure een korting van 15 procent op de uiteindelijke boete.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9