'VS verraden principes in kamp Guantanamo Bay' BUITENLAND Grote onrust in Togo na verkiezingen Raad van Europa veroordeelt behandeling gevangenen scherp Mini-crisis in betrekkingen tussen Nederland en Israël Belgische geheim agenten moeten pistool inleveren Ondervoeding in Niger stijgt schrikbarend Veiligheid in acht tunnels in Europa is onvoldoende 'Naam VN-chef Annan is verre van gezuiverd' Ontvoerd en in levensgevaar Laatste groet aan Ezer Weizman i vrij uit tanamo Bay I- De Belgische onder ster heeft de twee Bel- rreurverdachten die |g uit de Amerikaanse isis Guantanamo op ren gerepatrieerd, vrij- "s staan nog wel onder g, aldus het federale liet duo was gearres- Tde aanslagen van 11 r 2001 in de Verenig- L De een is een Belg e origine die eind 'tistan is aangehou- nder is een Belgische i die in het zuiden nistan door de Ameri- trijdkrachten werd op- tal ramp loopt op let officiële dodental igeluk met een foren- in Amagasaki even Japanse stad Osaka is n tot 73. Dat maakte gisteren bekend. Vol- lings werkers zijn er schijnlijk nog zeker jken in de trein die tgen moeten worden, d gewonden bedraagt rie er 151 ernstig aan )e trein liep maandag- ior onbekende oor rails en ramde een lentsgebouw. Ook de lachinist is in het iden. Niet bekend is ip heeft overleefd, zaten ongeveer 580 rs. Sommige getuigen dat de trein te snel dat de machinist een g wilde goedmaken. idan volop ontainers In de haven van de In- stad Medan staan 1400 containers vol leren voor de slachtof- le tsunamiramp van iber. ouaniers hou- lodhulp vast omdat rwerk niet in orde is, he Jakarta Post giste- intainers zijn vooral iet voedsel als suiker ommigen staan er al Behalve de contai- in de haven ook nog voertuigen die be- voor de getroffen re- nje boycot [huwelijk Conservatieve burge- in enkele Spaanse ste- i geen homohuwelij- :n. Dat blijkt uit een k van de Spaanse Razon. Vorige week larlement een wet aan imohuwelijk mogelijk e burgemeester van d zegt geen probleem met gelijke rechten io's. „Maar het lijkt me 1 om hun verbond een te noemen." vervolging erlusconi Het Openbaar Minis- lilaan wil premier Sil- sconi laten vervolgen, tar onderzoek meent kunnen bewijzen dat oi illegaal via bedrijven ngvriendelijke landen en euro van zijn be- aset naar zijn kinde- doorgesluisd. Berlus- d al vaker terecht voor )t een veroordeling t nooit. woensdag 27 april 2005 II bij opter crash in Italië straatsburg./anp - De Amerika nen verraden hun eigen princi pes in het gevangenenkamp Guantanamo Bay in Cuba. De handelwijze is onrechtmatig, oordeelde de Raad van Europa gisteren in een resolutie. De Raad van Europa is een organisa tie van 46 landen voor mensen rechten en democratie. De VS martelen gevangenen in het kamp, stoppen ze weken lang in ijskoude isoleercellen en bieden ze geen eerlijke rechts zaak, meldt het rapport van de Britse socialist McNamara. De Amerikanen weigeren de ver dachten te behandelen als krijgsgevangenen. De VS be schouwen de Taliban- en al- Qaeda-verdachten als mogelij ke terroristen voor wie geen re gels gelden. De VN of de NAVO krijgen er geen toegang. Tiny Kox, tevens Eerste-Kamer- lid voor de SP, legde een ver band met het bezoek van VS- president Bush volgende week aan Nederland. „Bush herdenkt dan de Amerikaanse krijgsge vangenen die stierven, omdat de nazi's zich niet aan de regels voor krijgsgevangenen hiel den", zei hij. „Hoe bitter is het dat we zestig jaar later praten over hetzelfde feit door onze voormalige bevrijders." René van der Linden, parle mentsvoorzitter van de Raad van Europa, stelde dat Guant- anamo-toestanden in Europa niet mogelijk zouden zijn. De gevangenen zouden hier een beroep kunnen doen op het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Dat verbiedt za ken als marteling. De Raad van Europa levert ook kritiek op enkele Europese lan den. Ze doen te weinig voor landgenoten in het kamp. Dit treft onder meer Bosnië, Turkije en Duitsland. Bosnië heeft zelfs zes inwoners aan de VS uitgele verd voor ondervraging in Guantanamo. Die moeten nu hun onschuld aantonen. Duits land heeft de VS nooit bena derd voor toegang tot een voor malige inwoner in het kamp. Het detentiecentrum is geves tigd op een Amerikaanse leger basis op Cuba. Het is ook be kend als Camp Delta en ging in januari 2002 open, kort na de Amerikaanse aanval op Afgha nistan. Er zijn nog ongeveer 520 van terrorisme verdachte per sonen opgesloten. Voorzover bekend zijn er geen Nederlan ders in Camp Delta opgesloten. Boekarest - In de Roemeense hoofdstad Boekarest is gisteren gedemonstreerd voor de vrijlating van drie Roemeense journalisten, die in Irak ontvoerd zijn. Hun leven hangt aan en zijden draad: de ontvoerders hebben het ultimatum aan de Roemeense regering met een dag verlengd. Ze zeggen de drie te zullen do den als Roemenië zijn troepen niet terugtrekt uit Irak. De tv-zender waarvoor het drietal werkt heeft dit gisteren bekendgemaakt. De Roemeense regering heeft ondanks toenemende binnenlandse druk nog niet gereageerd op de eis. In Irak zijn 800 Roemeense militairen actief. Foto: Reuters door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - „Laat me u eraan her inneren dat Israël niet Indone sië is en dat we geen instructies aanvaarden van Nederland of van enig presidentschap." Met die tekst reageerde een hoge ambtenaar van het Israëlische ministerie van wetenschappen op een besluit van de EU-lan- den niet deel te nemen aan een informatiebijeenkomst in zijn kantoor in het bezette Oost-Je- ruzalem. Nederland kreeg de volle laag omdat het andere EU-landen zou hebben opgestookt, en om dat de ambtenaar ten onrechte dacht dat ons land nog steeds het presidentschap van de EU vervult. Hij wist kennelijk wel dat Indonesië ooit een Neder landse kolonie is geweest. De Israëlisch-Nederlandse mi ni-crisis begon drie weken gele den, toen alle ambassades in Tel Aviv een uitnodiging ont vingen van Ran Yïshai, plaats vervangend directeur-generaal op het ministerie van weten- 3 I schapsbeleid, voor een studie dag. Yishai vertelde het dagblad Ma'ariv dat vrijwel alle ambas sades positief hadden gerea geerd, met als belangrijkste uit zondering Nederland. We hebben een heel beleefde brief als antwoord gestuurd," vertelde de Nederlandse am bassadeur Bob Hiensch giste ren. „Daarin hebben we be dankt voor de uitnodiging en laten weten dat we graag aan zo'n studiedag deelnemen, vooropgesteld dat die niet in Oost-Jeruzalem wordt gehou den. Dat is nu eenmaal het Eu ropese beleid." Toen Yishai een paar dagen later een brief in de zelfde geest ontving namens al le EU-landen, was de boot pas goed aan. Nederland heeft besloten de zaak niet hoog op te spelen en Yishai vertelde Ma'ariv dat het toch nog een mooie dag is ge worden. Veertig landen hadden vertegenwoordigers gestuurd, zei hij, waaronder de Verenigde Staten, Canada en China. Na omstreden overwinning van zoon van oud-dictator Gnassingbe een ongeluk met een legerhelikopter zijn ijf inzittenden om het omen. Een persoon - d raakte zwaar ge- e helikopter was op nvlucht in de buurt van omeer, in het noorden Het toestel vloog op te van 1000 meter te- berg. [polis bij i in Ethiopië eba - Archeologen heb- it Ethiopische Axum s dodenstad ontdekt, ipolis werd aangetrof- reen parkeerplaats fcn de gewezen stand- n de befaamde obelisk n Dat maakten VN- skers gisteren bekend. ben ondergrondse ka- galerijen gevonden in van de oorspronkelijke ïn de obelisk", aldus ischappers van de Het zou gaan om een ie necropolis van voor telling. Verscheidene in zouden gebruik emaakt van het com- n verwierf vooral he ldoor de grote obelisk aren dertig door Itali- litairen werd geroofd. Qjaren is er gesteggeld ntieke zuil. Half april t een eerste deel van kweer in de Ethiopi- ts. lome/gpd-rtr - In Togo is grote onrust ontstaan nadat bekend werd dat Faure Gnassingbe, zoon van de in februari overleden dictator Gnassingbe Eyade- ma, de verkiezingen van zondag heeft gewonnen. De kandidaat van regeringspartij RPT kreeg volgens de voorlopige uitslag 60,22 procent van de stemmen. De belangrijk ste oppositiekandidaat, Emmanuel Bob- Akitani, kwam uit op 38,19 procent. Hij deed mee namens een uit zes partijen bestaande coalitie. De oppositie accepteert de verkiezings uitslag niet. Direct na het bekend wor den van de uitslag gingen woedende op positie-aanhangers, vooral jongeren, de straat op in de hoofdstad Lome. Ze wier pen brandende wegversperringen op en gooiden met stenen naar passerende auto's. Oproerpolitie, uitgerust met stokken, schilden en geweren, werd in gezet om de situatie onder controle te brengen. Het volksverzet werd aangemoedigd door de oppositiepartij, de Unie van Krachten voor Verandering. „Dit regime moet beseffen dat we meneer Faure Gnassingbe nooit als president zullen accepteren, omdat noch zijn vader, noch hijzelf op normale wijze een ver kiezing heeft kunnen winnen in Togo", aldus secretaris-generaal van de partij Jean-Pierre Fabre. Faure Gnassingbe werd in februari, on middellijk na de dood van zijn vader, tot president benoemd. Onder zowel bin nen- als buitenlandse druk zag hij zich genoodzaakt terug te treden en snel ver kiezingen uit te schrijven. De oppositie is ervan overtuigd dat Gnassingbe de verkiezingen alleen heeft kunnen winnen door fraude en intimi datie. Voor en tijdens de stembusgang braken op diverse plaatsen in de hoofd stad Lome gewelddadigheden uit tussen rivaliserende partij aanhangers en veilig heidstroepen. Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties riep de Togolese poli tieke leiders en hun aanhangers op de rust te bewaren. Ook maande hij de vei ligheidsdiensten van het West-Afrikaan se land tot kalmte. Ordetroepen hebben al een paar keer hard ingegrepen.In de hoofdstad rijden legertrucks met militairen die zijn gewa pend met machinegeweren en raketwer pers, meldde een verslaggever van het Britse persbureau Reuters. brussel/gpd - Agenten van de Belgische staatsveiligheid moe ten hun wapens inleveren. Al leen wie belangrijke personen beschermt mag nog een vuur wapen dragen. Tot groot onge noegen van de leden van de binnenlandse veiligheidsdienst, die vinden dat ze - zeker in ver gelijking met het buitenland - toch al te boek staan als kneus jes. Aanleiding voor deze drastische maatregel is een incident vorig jaar. Een lid van de staatsveilig heid schoot toen tijdens de nachtdienst in een depressieve en dronken bui op een collega. De kogel zou het hoofd van de agent, die lag te slapen, rake lings hebben gemist. De baas van de Belgische staatsveiligheid, Koen Dassen, liet daarop nagaan wie bij de dienst een wapen draagt en waarom. Dat was nog niet zo eenvoudig: er bleken totaal geen regels te bestaan voor het wapenbezit. Reden voor Das sen om alle wapens in te vorde- 1 ren in afwachting van een diep gravend onderzoek. De staatsveiligheid is niet blij met deze maatregel en protes teert dat het toch al te weinig bevoegdheden heeft. Zo mag de veiligheidsdienst geen telefoon gesprekken afluisteren, een on misbaar instrument in de strijd tegen het terrorisme, zo geeft ook de Belgische minister van justitie toe. Minister wil strand privatiseren rome/anp-dpa - De nieuwe Italiaanse vice-premier Giulio Tre- monti heeft voor veel opschudding gezorgd met zijn plan om de Italiaanse stranden te privatiseren. Hij zei in een tv-interview dat hij met het geld dat de exploitatievergunningen (met een looptijd van honderd jaar) opleveren een grootschalig toerismeproject wil opzetten in het arme zuiden van Italië. Het bewerkstelligen van een economische opleving in het zuiden van het land is een van de speerpunten van het nieuwe regeringsprogramma van premier Berlusconi. niamey/anp - De internationale hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) maakt zich grote zorgen over het snel stijgende aantal ondervoede kinderen in het Afrikaanse land Niger. Sinds begin dit jaar heeft AzG in haar centrum voor therapeutische voeding in de zuidelijke stad Maradi, meer dan 3000 zwaar ondervoede kinderen behan deld. Dat is drie keer zoveel als in voorgaande jaren. Vanwege de grote toestroom van patiën ten heeft AzG in Maradi een tweede centrum voor therapeu tische voeding geopend, aldus de organisatie gisteren. In de regio Tahoua komt nog een derde centrum. Half mei be schikt AzG over vijfhonderd ex tra bedden voor de ernstigste gevallen van ondervoeding. Bo vendien zet de organisatie een netwerk van dertien gezond- heidsposten op voor medische begeleiding en aanvullende voeding voor kinderen die min der ernstig ondervoed zijn. AzG roept andere hulporgani saties op ook in actie te komen. or akiva - De Israëlische premier Ariel Sharon brengt een laatste groet aan de zondag overleden oud president van het land Ezer Weizman. Weizman werd gisteren begraven. Van havik - hij richtte de Israë lische luchtmacht op en wist in 1967 zijn Arabische tegenstanders verpletterend te verslaan - werd Weiz man een gematigde duif. Zo nodigde hij PLO-leider Arafat bij hem thuis uit om het vredesproces te be vorderen en had hij een uitstekende relatie met de later vermoorde Egyptische president Sadat. Foto: Reuters keulen/den haag/anp - De vei ligheid van ten minste acht Eu ropese tunnels is slecht. Dat blijkt uit eeri gisteren bekend gemaakt onderzoek van Euro pese automobilistenorganisa ties, waaronder de ANWB. De clubs hebben 49 tunnels in veertien Europese landen ge test. Achttien kregen het predi kaat 'zeer goed', veertien 'goed' en negen 'voldoende'. Dat is re den voor de ANWB om te stel len dat de veiligheid van tun nels geleidelijk op een hoger plan komt. De Beneluxtunnel bij Rotter dam was de enige onderzochte tunnel in Nederland. Hij kreeg het predikaat 'goed'. Als min punten gelden de dagelijks file, slechts aan een zijde nooduit gangen, geen verlichting bij de vluchtwegen en geen automa tisch brandmeldsysteem. De resultaten zijn volgens de ANWB aanzienlijk beter dan die van twee jaar geleden. Toen na men de automobilistenclubs 25 tunnels onder loep, waarvan er elf onder de maat bleken te zijn. In Nederland scoorden destijds de Maastunnel en de IJtunnel slecht. Deze zijn nu niet onderzocht, maar de ANWB gaat ervan uit dat ze be ter uit de test zouden komen. Volgens de ANWB is er een ver hoogde aandacht voor veilig heid van tunnels, nadat in het recente verleden een aantal ernstige ongelukken was ge beurd. In 1999 bijvoorbeeld vloog een met meel en margari ne volgeladen Belgische vracht auto in de Mont-Blanctunnel in brand, waarna de vlammen oversloegen naar andere auto's. In de vuurzee stierven 39 men sen en raakten vele anderen ge wond. De veiligste tunnels zijn onder meer de Markusberg in Luxem burg en de Ottsdorf in Oosten rijk. Behoorlijk slecht kwamen de Italiaanse tunnels San Pelle- grino, Quarto en Roccaccia er af. De laatste scoorde zelfs op alle punten een onvoldoende. On derzocht zijn onder meer het tunnelsysteem, de verkeers- en brandveiligheid, de communi catie en vluchtwegen. new york.anp-afp - De voorzit- ter van de onafhankelijke VN- commissie die onderzoek heeft gedaan naar het schMdaal rond het olie-voor-voedselpro- gramma, Paul Volcker, meent dat zijn onderzoek de naam van secretaris-generaal Annan hele maal niet heeft gezuiverd, zoals Annan zelf heeft gezegd. Volc ker stelde dat het onderzoek nog helemaal open is. Zo loopt er nog een fraude-onderzoek naar de leider van het olie- voor-voedsel programma. Dat programma werd 1996 inge steld om de gevolgen voor de bevolking van de economische boycot tegen Irak te verzachten. Gebleken is dat miljoenen dol lars aan olie-inkomsten naar buitenlandse bankrekeningen van Saddam Hussein zijn ge sluisd. Ook zouden vele miljoe nen dollars in de vomi van steekpenningen in de zakken van zakenlieden en corrupte buitenlandse functonarissen zijn verdwenen. Een van hen is mogelijk Annans zoon Kojo. Aanhangers van de oppositie zijn in de Togolese hoofdstad Lomé de straten opgegaan om te protesteren tegen de verkiezingsuitslag van zondag. Met hun stokken en machetes maken de demonstranten weinig kans tegen het zwaar bewapende leger van Togo. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7