Regering legaliseert overlast BINNENLAND 2 Kinderen weten niet of ze volwassenen nog kunnen vertrouwen Cel voor verkopen drugs uit de oven Alleen universiteit kan student opjagen, maar die durft niet Wadbodem stijgt ondanks gaswinning Normen geluidshinder ruimer Drugsverslaafden samen in een graf woensdag 27 april 2005 leeuwerik Is zeldzamer tolde/Zeist - De veld- n'ai jrik verliest terrein in Ne- Sinds 1973 is 90 pro- de populatie verdwe- jelbescherming Neder- Ui' de veldleeuwerik weer its geven op het boeren- ^isteren werd in Finster- 4sljiet 'Actieplan veldleeu- ',a9 gepresenteerd. Langs de de organisatie laui- wilde bloemen inzaai- insecten zich thuisvoe- ote graanvelden moe- ;ens de Vogelbescher- uwerikeilandjes' aan- 'orden. Procent vindt ^archie te duur am - Ruim de helft van rlandse bevolking (51,5 vindt het koninklijk Dduur. Dat blijkt uit on- door bureau De Vos en opdracht van het Al- Dagblad. De onderzoe er van uit dat het ko- huis dit jaar ongeveer pen euro kost. De bevol- Rjjidt wel dat koningin het goed doet. Ze krijgt portcijfer een 7,2. traf voor tling officier dam - De rechtbank in in heeft gisteren twee ti die betrokken waren ijzeling van de Arnhem ier van justitie B. van der n in januari 2003, ver- |d tot celstraffen van ne- drieënhalf jaar. De straf was voor het 31- rein achter de gijzeling, irige man die het gaspis- ee,erde kreeg drieënhalf orj Albanese gijzelnemer rcj j Sopaj werd uiteindelijk 1 V(! politie dood. De officier q^ewond. se'ien gaan 0 jger rijden =e> - Chauffeurs van bus- ieP|n zuiniger rijden. Met jen leren ze brandstof te Hn en de uitstoot van teüjke stoffen terug te keiP- Dat staat in een con- ati«dat brancheorganisatie ;n |lijk Nederlands Vervoer K Jssecretaris Van Geel van Dajnorgen ondertekenen. iZi(Piger rijden is bedoeld >na|pensatie voor de verho- n de maximumsnelheid "klussen en touringcars, lacgt voor extra uitstoot ladelijke stoffen. Bhoekspiegel elwagens um - Verkeersveilig- ganisatie 3VO vindt dat [ito's en kleine vracht - 1 een dodehoekspiegel i krijgen. Vrachtwagens ds 2003 al verplicht zo'n H jte hebben. Sindsdien is lal ongelukken met ïslaande vrachtwagens laald, zo blijkt uit meldingen bij verzeke- M. 3VO hoopt het totale Verkeersslachtoffers nog ierug te brengen wan- (k andere voertuigen een lekspiegel krijgen. cJ's Wilders itterdam Mam - In Rotterdam en lag zijn gisterochtend fo- Igetroffen van Tweede- id Wilders. Bij de foto's fen waxinelichtjes, lagen Demen en bij sommigen ■■■speelgoedbeertje. Vori- m waren ook al foto's van ^■eigde Kamerlid opge- H. Wilders heeft opnieuw gedaan bij de politie. I verhuisde gisteren naar ta beveiligd apparte- ladat hij bijna zes maan- Hds de moord op Theo ^■h op 2 november) on- Hiken heeft gezeten. natie na |d Utrecht - Ongeveer 35 omwo- zijn gisterochtend tëvacueerd wegens een le brand in twee win- n in hartje Utrecht. De werden ondergebracht ibijgelegen hotel. De Irak rond kwart over zes jjgin woning boven een "in het centrum van de 0 brandweer sloeg groot naar had het vuur vrij Her controle. door Floor de Booys den haag - Voor de tweede keer in vier maanden tijd is een leer ling van basisschool De Spe- levaert in Zoetermeer door zijn ouders gedood. Hoe kunnen de school en de ouders van klasge noten dit opvangen? „Het is moeilijker om de kinde ren gerust te stellen, nu het twee keer in zo'n korte tijd is gebeurd", vermoedt Carlijn de Roos. Zij is niet direct betrok ken bij de opvang van de kinde- terschelling/gpd - De bodem van de Waddenzee stijgt. Waar de zeebodem door gaswinning in twintig jaar 4 centimeter ge daald zou moeten zijn, is deze juist licht omhoog gekomen, vermoedelijk door klimaatver anderingen. De zeehonden- en vogelstand is toegenomen, ter wijl het aantal vissen terug loopt, blijkt uit onderzoek. De afname van de visstand lijkt mede veroorzaakt door het warmere zeewater. De toename van de vogels is te herleiden tot een betere bescherming van hun voedselgebieden. De zee honden tonen zich beter be stand tegen ziektes. Staatsse cretaris Pieter van Geel van Mi lieu is verrast door de invloed van de klimaatverandering. Het is weer een reden om de natuur in het Waddengebied te verbe teren, zei hij gisteren na een bijeenkomst van 55 wadden deskundigen op Terschelling. De bodemstijging is te wijten aan gewijzigde zeestromen die extra zand bij Texel naar bin nen voeren. Binnenkort kan iedereen live op internet bijhouden hoe het gaat met de natuur in het Wadden gebied en wat voor effect de kli maatverandering en gaswin ning hebben. Aan de Ameri kaanse oostkust zijn goede er varingen opgedaan met zo'n systeem. Door alle gegevens van het Waddengebied meteen vrij te geven, is er zo min moge lijk geheimzinnigheid over de extra gaswinning waarmee de NAM in 2007 wil starten, aldus milieudeskundige Wouter van Dieren. De deskundigen pleitten bij Van Geel voor een 'waddenfor mateur'. Die moet een busines splan opstellen om de 800 mil joen euro uit het waddenfonds over projecten voor natuur en economie te verdelen. Zonder formateur komt het waddenbe- leid opnieuw in bestuurlijke moerassen terecht, aldus Van Dieren. Van Geel zal het advies in het kabinet bespreken. De bewindsman was begin 2003 met een kleiner gezel schap ook op Terschelling om over het waddenbeleid te pra ten. Die bijeenkomst was aan leiding om de commissie-Meij- er in te stellen. Die adviseerde extra gaswinning toe te staan en met een deel van de op brengst het gebied de komende twintig jaar te verbeteren. ren en leerkrachten van De Spelevaert in Zoetermeer, maar als coördinator van het Psycho- traumacentrum Kinderen en Jeugd Rivierduinen in Leiden wel geregeld betrokken bij de opvang van scholen. „Ik heb een aantal jaren gele den scholen begeleid waar iets dergelijks was gebeurd. Van 1995 tot 1997 hadden we op scholen een aantal gevallen van kinderdoding vrij kort achter el kaar. De eerste keer kun je kin deren en docenten nog gerust stellen door te zeggen dat het afschuwelijk is, maar dat de kans dat het nóg eens gebeurt zo ongeveer nul is. Als dat dan wél het geval is, wordt het veel moeilijker het vertrouwen te herstellen." Groot verschil met tien jaar ge leden is dat de meeste scholen nu een goed draaiboek hebben. „Dat geeft houvast in zo'n ont redderde situatie." Meestal worden eerst de docenten bij elkaar geroepen en geïnfor meerd, vaak met de politie er bij. Daarna worden de kinderen opgevangen, meestal met pro fessionele hulpverleners. „Heel belangrijk voor zo'n eerste bij eenkomst is dat er ruimte is voor het verdriet en het onge loof bij de kinderen. Zeker als een klasgenootje zo plotseling uit hun midden is gerukt en er zoveel media-aandacht is." Als het om jonge kinderen gaat, is het goed actief iets met die gevoelens te doen, weet De Roos. „Laat ze tekenen, knutse len, verhalen of gedichten schrijven voor hun omgekomen klasgenootje. Dan kunnen ze hun emoties kwijt. Richt een herdenkingshoekje in op school. Doe iets voor de uit vaart van het kind." Op de docenten komt de eerste week na zo'n tragische gebeur tenis ontzettend veel af, weet De Roos. „Het is echt heel zwaar. Docenten moeten steun en toeverlaat zijn voor de kin deren en zoveel mogelijk hun lessen laten doorgaan, maar ondertussen hebben ze zelf na tuurlijk ook hun gevoelens. Het is belangrijk dat ze daar ook de tijd voor nemen." De vragen van kinderen moe ten volgens De Roos altijd seri eus genomen worden. „Ik vind dat je kinderen gewoon ant woord moet geven op hun vra gen, hoe gruwelijk ook. Als kin deren willen weten of hun klas genootje met messteken of door een kogel om het leven is gekomen, moet je daar op in gaan. Dat betekent niet dat je alle gruwelijke details hoeft te vertellen. Tenzij die al bekend zijn gemaakt door de media. Dan kun je er beter wel over praten. Kinderen hebben een levendige fantasie. Als je dingen opzettelijk verzwijgt, is de kans groot dat ze zich van alles in him hoofd halen. Wel is het belangrijk dat docen ten en ouders ondanks alle hec- tiek rust uit blijven stralen. Car lijn de Roos: „Dat is belangrijk voor het herstel van kinderen. Zeker als het gaat om ouders die hun kinderen hebben ver moord. Kinderen weten niet meer of ze volwassenen kun nen vertrouwen. Maar tegelij kertijd hebben ze eigenlijk geen keuze. Dat kan heel beangsti gend zijn." 'Ik geloofde in de onschuld van Richard „Vorige week dinsdagavond zag ik Richard nog. Hij rookte voor het politiebureau een si garetje en stond helemaal te trillen. 'Toen ik thuis kwam', zei hij tegen me, 'waren ze weg. Ik snap er echt niets van. Het is een nachtmerrie'. Ik ge loofde in zijn onschuld. En nu dit..." De oud-werkgever van Richard H. kan het nog steeds niet bevatten dat de 33-jarige Zoetermeerder zijn vrouw Claudia (31) en haar dochter tjes Marieke (5) en Charlotte (3) heeft vermoord. „Niemand van zijn oud-collega's begrijpt het", vertelt de directeur van het Zoetermeerse computer bedrijf. De man, die liever anoniem wil blijven, om schrijft zijn voormalige em ployee als een 'heel introvert, teruggetrokken persoon.' „Hij was altijd rustig. In zijn werk, hij was bij ons hoofd automa tisering, was hij capabel. Je kreeg hem ook nooit gek." De oud-werkgever kwam tot circa vijfjaar geleden geregeld bij het gezin over de vloer. De man vermoedt dat zijn ex- werknemer in een psychose is geraakt. „We hebben nooit ge merkt dat hij problemen had. Het was een heel normale jon gen, waar niets mis mee was. Daarom begrijpen we het ook niet." Hij zucht. „Gisteren heb ik maar een bloemetje gelegd voor hun huis. Het is in- en intriest." Amsterdam - Het drugspastoraat in Amsterdam heeft op begraaf plaats St. Barbara een gezamenlijk graf voor verslaafden ingericht. Bij het graf staat een monument met alle namen van de overlede nen. Het drugspastoraat heeft de afgelopen jaren tien graven aange kocht. Het is de bedoeling dat de 77 doden die nu nog verspreid lig gen over de begraafplaats, er in de toekomst worden herbegraven. Het monument is van zwart marmer met een glazen plaat waarop alle namen en geboorte- en sterfdata staan. Foto: ANP/Evert Elzinga Rechter: Toezicht Justitie en politie op verbranding amateuristisch breda/anp - Zeven werknemers van Sita Re Energy vuilverbran ding in Roosendaal zijn gisteren door de rechtbank in Breda ver oordeeld tot gevangenisstraffen tot vier jaar. Zij stalen vanaf 1998 grote hoeveelheden drugs en sigaretten die bestemd wa ren voor vernietiging, en ver kochten die door. De verdach ten werden vrijgesproken van verduistering. De diefstallen begonnen on schuldig met sigaretten en soft drugs, maar later visten de ver dachten ook harddrugt uit de verbrandingsovens. De rechter concludeerde in zijn vonnis dat het toezicht van Justitie en poli tie op de verbranding van de drugs 'amateuristisch' is ge beurd. Twee andere werkne mers van Sita werden veroor deeld tot 1,5 jaar en twee jaar cel. De vuilverwerkers bekenden heroïne, cocaïne, amfetamine, hasj en een grote hoeveelheid XTC-pillen uit de ovens te heb ben gehaald. De drugs werden door politiemensen in de trech ters van de verbrandingsoven gegooid. Volgens de daders gin gen de ambtenaren soms met een weg, waardoor zij de drugs uit de oven konden halen voor dat ze met huisvuil werden ver mengd. De officier van justitie gaf tij dens de rechtszitting toe dat Justitie en politie onvoldoende toezicht hielden op de vernieti ging van de drugs. Zowel de po litie als het bedrijf werkte niet volgens een protocol. De officier van justitie had veel hogere straffen geeïst, oplo pend van drie tot zeven jaar. Omdat van verduistering vol gens de rechter geen sprake was, zijn de straffen lager uitge vallen. den haag/gpd - Ruim twee mil joen mensen blijven na 2006 zit ten met verkeerslawaai. Het ka binet wil de Wet geluidshinder zo wijzigen, dat veel geluidsover schrijdingen worden gelegali seerd. De Nederlandse Stichting Ge luidshinder (NSG) vindt dat het kabinet met zijn besluit twee miljoen mensen in de steek laat. De stichting wil een proef proces uitlokken om handha ving van de normen af te dwin gen. Door de groei van het autover keer ligt op tien procent van de wegen het geluidsniveau te hoog. Op rijkswegen geldt al een gedoogbeleid. Pas als de snelwegen worden opgeknapt, wordt er iets gedaan aan de ge luidsoverschrijdingen. Volgens de NSG heeft dat slechts nut voor een derde van alle huizen waar nu sprake is van geluid hinder door verkeer. De Tweede Kamer heeft een voorstel in behandeling om de Wet geluidshinder te verande ren. Het voorstel is om niet al leen rijkswegen, maar ook pro vinciale en gemeentelijke we gen voortaan pas aan te passen als ze worden opgeknapt. Dat geldt dan alleen voor nieuwe si tuaties die na 2006 ontstaan. Voor alle bestaande situaties worden geen maatregelen meer genomen om geluidsoverschrij dingen teniet te doen, aldus de NSG. Ook niet als de wegen worden gereconstrueerd. Dat betekent dat ongeveer één miljoen woningen, ruim twee miljoen mensen, blijven zitten met het huidige verkeerslawaai. De NSG wil een proefproces uitlokken om de overheden te dwingen de geluidsnormen te handhaven. „In de wet staan normen. Dan mag je verwach ten dat de overheid zich daar aan houdt", aldus woordvoer der J. Kuiper van de NSG. Met het Innovatie Programma Geluid wil het rijk de geluids overlast vooral op knelpunten aanpakken. Minister Peijs van verkeer presenteerde vorige week enkele plannen om ge luidsoverlast op wegen en spoor terug te dringen. Door de aanleg van tweelaags zeer open asfalt beton en dakjes op ge luidsschermen, moet de geluid hinder worden teruggedrongen. door Alex Bogers en Edine Wijnands den haag - Staatssecretaris Rutte van onderwijs wil dat studenten sneller af studeren. Maar dat wilden zijn voor gangers ook al. Een kwart eeuw pogin gen om de studieduur te bekorten heeft maar weinig opgeleverd. „Uni versiteiten moeten strenger zijn voor mensen die niet opschieten, maar dat durven ze niet." Een student is geen student meer. Hij is een klant die het product studie koopt. Hij is bovendien kritische con sument en beslist ieder jaar opnieuw weer aan welk bedrijf -universiteit hij zijn geld uit geeft. Tevreden is hij pas, als hij in een rap tempo zijn stu- Wat kost een student? Het is moeilijk om duidelijk op een rijtje te krijgen wat de kosten van verschillende studies zijn. De ba sisgegevens dateren van 2001. Voor het actuele beeld moet daar volgens de onderzoekers circa twintig procent bij opgeteld wor den. Alfa/gammastudies zijn het goed koopst: die kosten de universiteit gemiddeld 4.700 euro per jaar per student. De gemiddelde bètastu dent kost 10.800 euro per persoon per jaar, voornamelijk door de du re laboratoria. Medisch studenten zijn het duurst: die kosten 21.300 euro per jaar. die kan beëindigen. Zo ongeveer ziet staatssecretaris Rut- te van Onderwijs de student van nu. Beter gezegd, Rutte wil de student in die rol dwingen. Deze week verdedigt Rutte in de Tweede Kamer zijn plan om studen ten maximaal 5,5 jaar te financieren, precies de gemiddelde studietijd van de afgelopen tien jaar. Wie langer studeert, moet zelf de universiteit be talen en dat is veel meer dan het col legegeld. Critici zien in de plannen niet veel meer dan de zoveelste bezuinigings maatregel. In de afgelopen kwart eeuw zijn er al heel veel van zulke plannen voorbij gekomen. De tweefa sestructuur de tempobeurs, het ba chelor-/master-systeem, bonuspun- ten en bonusgeld en een verlaging van de studiefinanciering: allemaal om het studietempo op te voeren. Want studeren, hoe nuttig ook, kost de overheid miljarden. Maar de jongste plannen van Rutte zullen nauwelijks leiden tot de be doelde verkorting van de gemiddelde studieduur, voorspelt Roelof de Wij- kerslooth de Weerdesteyn, voorzitter van het college van bestuur van de Radboud Universiteit in Nijmegen. De Wijkerslooth herkent in de plan nen veel van de beruchte harmonisa tiewet, die minister Wim Deetman midden jaren tachtig invoerde. Een wet die inhield, dat studenten binnen een bepaald aantal jaar moesten af studeren. Overschreden zij de limiet, dan moesten ze bijbetalen om nog te kunnen studeren. „Die maatregel heeft er niet toe ge leid dat studenten sneller afstudeer- W Protest tegen de bezuinigingen van staatssecretaris Rutte. Studenten bezetten het Maagdenhuis. Archieffoto: GPD den", zegt De Wijkerslooth. „Wel leidde het tot een stijging van het aantal afvallers." Hij vermoedt dat studenten zich bij aanvang van hun studie nog niet druk maken over wat hen te wachten staat als hun studie termijn is verstreken. Ook in wetenschappelijke hoek zijn er twijfels of de plannen van Rutte wel effect hebben, zegt Ben Jong bloed, onderwijs-onderzoeker aan de universiteit van Twente. „Studenten die zes jaar over hun studie doen leg gen niet veel meer beslag op leer krachten en begeleiding dan studen ten die er vijf en half jaar over doen. Ze gaan over het algemeen niet vaker naar college of een practicum. Jongbloed vindt dat niet de overheid, maar de universiteiten de studenten onder druk moeten zetten. „Universi teiten moeten strenger zijn voor mensen die niet opschieten, maar dat durven ze niet. Ze zijn bang dat ze een slechte naam krijgen, dat de eer stejaars wegblijven." Toch zijn de universiteiten de afgelo pen tien jaar al strenger geworden. De Universiteit Leiden kwam acht jaar geleden met twee vrijblijvende en een bindend studieadvies in het eerste jaar. „Wie een bindend negatief advies krijgt, kan bij ons zijn studie niet af maken", zegt een woordvoerder. Dat heeft ook effect op het temflBwaar- mee de eerstejaars hun propedeuse halen. „Studenten studeren vlotter en beter. Haalde acht jaar geleden dertig procent hun propedeuse-examen in een jaar, nu is dat veertig procent." De aanpak is overgenomen in Til burg, Maastricht, Amsterdam en Utrecht. Helaas voor Leiden gaat het effect van het studieadvies later verloren: Leidse studenten studeren niet eer der af. Zij lijken de teugels na het eer ste jaar wat te laten vieren, waardoor ze gemiddeld even lang over hun stu die doen. Daarom neemt de universiteit weer nieuwe maatregelen. De leerlingen in de propedeuse moeten in de toe komst veertig van de zestig studie punten in het eerste jaar halen, waar dat voorheen dertig punten waren. Bovendien moeten zij hun propedeu se voortaan in twee jaar halen. „Op die manier proberen wij er toch de gang in te krijgen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5