zijn dubbel zo crimineel BINNENLAND 1 'Het klimaat is nu: dat moet gewoon gezegd worden' AllochtOnCÜ Wie ontvangt petitie royaal gebaar? Vooral Marokkanen veelpleger Willem-Alexander: 38 en klaar voor het grote werk Veel emoties bij bezoek Oranjes aan Auschwitz Justitie heeft beelden van dader vuurwerkincident Leers rekent op steun voor regulering wietteelt Twee miljoen Nederlanders met vakantie ibtenaren en 'matig' - Elf topambtenaren ïinisteries Onderwijs, ondheid en Vrom heb- jaar meer verdiend, ze recht op hebben ïun functieschaal. Dat ert de Algemene Re- r na onderzoek. Ook veel ambtenaren zelf ende onkostendeclara- jlgens de Rekenkamer tij elkaar opgeteld de ren 90 duizend euro latig verkregen. Op de insom van 140 miljoen ief gering bedrag', de Rekenkamer. el ziekte bij ■keuringen i - Het chronisch ver- idssyndroom (CVS- it volgens een meer- n de Tweede Kamer ïïcieel erkende ziekte jkeuringen. Dat bleek ijdens een debat in de Warner. De gehele op- regeringspartij D66 een motie van Groen- lede-Kamerlid Ven- 'S/ME officieel te er- vaarmee minister >rst nu wordt terugge- jenbos naar leijerland ir land - Oud-minister 3S is benoemd tot Jend burgemeester in erland. Tineke Nete- as eerst staatssecreta- Jiderwijs en van 1998 ïinister van verkeer en kt. Netelenbos wilde na isterschap graag aan i commissaris van de lin haar 'eigen' provin- '-Holland, ze woont in Ze dacht een goede ken, maar trok zich eurgesteld terug uit de toen Provinciale Sta- roorkeur uitspraken pnLinkser Borghouts. irstandsbuurt il heroveren Om de veiligheid en leid in buurten met iale problemen gron- •eppen, is een „socia- ing" nodig. Daarbij is Jsieve inzet van bewo on (semi-)publieke als politie, welzijns- lolen en woningcorpo- idlig. De instanties zijn ifien jaren hun greep ieliteit in deze stadswij- ltelijk kwijtgeraakt en eiroberen dat terug te i>at stelt de Weten- \jjke Raad voor het Re- véleid (WRR) in de ver- njSociale herovering in im en Rotterdam'. De rhandigt de studie aan minister Pechtold lurlijke vernieuwing. ïcbussen T op aardgas k - In de regio Haar- ,alle stad- en streek- I an Connexxion op fjden, een primeur in id. De dienstregeling ejgebreid. Ook worden frisen ingezet naar grote blrekkers, zoals de Be- :t| Bazaar, Ikea in Haar- ïlpt strand van Zand- woensdag 27 april 2005 tact rijden de files Minister Peijs wil ;en of files rond de len zijn te bestrijden Impact rijden'. Hierbij rijstrook versmald en iumsnelheid verlaagd is voor de doorstro- leek gisteren in de ;n meerderheid van en LPF blijft zich tegen een hogere die- Fi in de strijd tegen vui- 'delijke tak p de schop im - De noordelijke tak ttigweg AIO om Am- gaat deze zomer volle- fschop. Tien weken ;n tienduizenden weg- [s daarvan hinder on- n. Op- en afritten wor- erbeurt afgesloten en en snelheidsbeperking itig en negentig kilo- onderzoek urodusnie - De regering geeft por aan het verzoek veede Kamer om de Hst van de referen- missie te screenen, ftinister Pechtold (Be- I Vernieuwing) is een k naar de integriteit kisaties die subsidie [ettelijk onmogelijk en [zakelijk. Aanleiding bsidie aan anti-EU- lEurodusnie, in de fenkele Kamerleden raddraaiers. door Marloes de Koning den haag - Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken wat de man op straat al lang wist: Marokkaanse en An tilliaanse jongeren belanden relatief vaak in de criminali teit. Een betere band met hun ouders zou daartegen hel pen. „Nu is hun enige rem hun eigen geweten." Geen diploma. Geen baan. Wel een hoop vrienden die niet zoveel anders doen dan op straat hangen. „Au tochtonen gaan zwart bijklussen, allochtonen gaan sa- mengroepen en komen samen op verkeerde ideeën," schetst jeugdcoach André Visser de praktijk. Hij spoort met het Straatteam in Leeuwarden probleemjongeren op. Meestal zijn die al met justitie in aanraking ge weest. En ja, heel vaak zijn ze 'allochtoon'. Die keihar de waarheid is nu ook gebleken uit een veelomvatten de landelijke studie van het Wetenschappelijk Onder- zoek- en Documentatiecentrum (WODC) en het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het onderzoek, gedaan in opdracht van het ministerie van justitie, laat haarscherp zien waar de pijn zit. Wél bij Antilliaanse meiden, niet bij die uit Pakistan. Wél bij een relatief groot deel van de Marokkaanse jonge mannen, niet bij die uit Afghanistan en in veel minde re mate bij Turken. Het koppelen van politiegegevens aan informatie uit het bevolkingsregister was lang een taboe. Dat is er af. „Het klimaat is nu 'jongens dat moet gewoon gezegd worden'," zegt Rob Bijl, coördinator van het onder zoek bij het WODC. Het zal daarom niet bij één studie blijven. Voortaan wordt jaarlijks bekeken welke etni sche trends onder de verdachten te zien zijn. „Het is niet de bedoeling groepen aan de schandpaal te nagelen, maar om wat aan de problemen te doen, zegt Bijl. Met het nieuwe onderzoek kunnen belangrij ke nuanceringen worden aangebracht, zegt hij. „Hier uit blijkt bijvoorbeeld ook dat 97 procent van de Ma rokkanen brave burgers zijn. Het gaat dus om een klei ne minderheid die het voor de rest verpest. Als je weet wat de startpositie is kun je meer gerichte maatregelen nemen." Die zouden volgens hem met name in 'de preventieve hoek' gezocht moeten worden. „Je moet al bij school en bij ouders zitten voor de ellende begint." Een groot deel van de jongeren die in de criminaliteit belanden - zowel autochtoon als allochtoon - is zon der diploma van school gegaan. Op zoek naar oplossingen gaan vrijwel alle blikken richting opvoeders. „Zonder ouderlijk gezag is de eni ge rem je eigen geweten," zegt jeugdcoach Visser. Hij benadrukt dat het om jongeren gaat die nu geen bin ding voelen met hun omgeving. Een omgeving waarin ze bij gebrek aan opleiding ook weinig perspectief hebben. Ook Mohamed Azzougarh zoekt de oplossing in eerste instantie bij de ouders. De Marokkaan is lid van het 'interventieteam veiligheid en jeugd' van multiculture le organisatie Forum. Zes jaar geleden adviseerde hij de toenmalige minister van justitie al om ouders te le ren dat hun verantwoordelijkheid niet bij de voordeur ophoudt. „In Marokkaanse gezinnen is de houding vaak 'in huis zijn wij de baas op straat de politie'. Dat zou aangepakt moeten worden. Ze moeten begrijpen dat ze altijd verantwoordelijk zijn voor hun kinderen." den haag/gpd - Antillianen die net in Nederland wonen en jon geren met Marokkaanse ouders belanden het vaakst in de crimi naliteit. Marokkanen zijn boven dien relatief vaak 'veelpleger'. Gemiddeld begaan allochtonen ruim twee keer zo vaak een mis drijf als autochtone Nederlan ders. Aziaten in Nederland zijn juist minder crimineel dan au tochtone Nederlanders. Dat blijkt uit de studie Ver dacht van criminaliteit', die gis teren naar de Tweede Kamer is gestuurd. Op verzoek van mi nister Donner van justitie en minister Verdonk van vreemde lingenzaken en integratie zijn voor het eerst landelijke politie registraties van aangehouden verdachten gekoppeld aan in formatie uit de Gemeentelijke Basisadministratie (GBA) bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Daardoor zijn ook ver dachten te onderscheiden, die een Nederlands paspoort heb ben, maar buitenlandse ouders: de tweede generatie allochto nen. Mannelijke niet-westerse allochtonen van de tweede ge neratie scoren het slechtst: 7,1 procent van die groep kwam als verdachte in aanraking met de politie, tegen 1,6 procent van de autochtone mannen. Eerste en tweede generatie al lochtone verdachten maken sa men 37,5 procent uit van het totaal van 163.000 verdachten in 2002. Verhoudingsgewijs be gaan Dominicanen de meeste misdrijven. Van die bevolkings groep kwam 5,9 procent als ver dachte in aanraking met de po litie. Ze worden op de voet ge volgd door Antillianen met 5,6 procent. Van de Antillianen heeft vooral de eerste generatie problemen, daarna wordt het wat minder. Hoewel Antilliaan se meisjes het beter doen dan de mannen, zijn zij in vergelij king tot andere meiden relatief vaak betrokken bij criminaliteit. Bij Marokkanen scoort zowel de eerste als de tweede genera tie slecht. De mannen tussen 18 en 24 jaar belanden bijna vijf keer zo vaak in de criminaliteit als hun autochtone leeftijdsge noten. In de top-vijftien van herkomstlanden van verdach ten bevinden zich veel Afri kaanse nationaliteiten. Ook Su riname en landen van de voor malige Sovjet-Unie scoren hoog. Uit West-Europese en Aziatische landen komen rela tief weinig verdachten. Een groot deel van de mensen die in de criminaliteit belanden heeft geen schooldiploma. Ook uit eerdere studies is gebleken, dat mensen die de school voor tijdig verlaten een 2,5 maal zo grote kans hebben op het slechte pad te belanden. Minis ter Donner vindt de cijfers zo verontrustend, dat hij over ex tra maatregelen nadenkt, speci fiek gericht op probleemgroe pen. De koppeling tussen poli tiegegevens en gegevens over etnische afkomst zal regelmatig worden herhaald. door Hans Jacobs oswiEciM - 'Een zeer indruk wekkend monument ter herin nering aan de grootste misdaad tegen de mensheid begaan. Nooit meer Auschwitz'. Het is duidelijk dat prins Willem- Alexander van tevoren heeft na gedacht over de woorden die hij zou opschrijven in het gas tenboekvan de nieuwe Neder landse tentoonstelling in het voormalige concentratie- en vemietingskamp in Polen. Samen met Mdxima heeft hij kort daarvoor de expositie ge opend, waarna beiden een rondgang maken langs de foto's die een beeld geven van het lot van joden, en Sinti en Roma zi geuners tijdens de Tweede We reldoorlog. Voor 57.000 mensen eindigt het leven in Auschwitz. Hun namen staan rij na rij, paneel na pa neel, geschreven op de muur van de geheel gerestaureerde barak nummer 20. Ernst Ver duin (1927) vertelt op het spoorwegplatform, waar hij in 1943 in Auschwitz-Birkenau aankwam, zijn relaas aan Wil lem-Alexander en Maxima. „Ik heb hier maar een half uurtje gestaan. Snel handelen was be langrijk. Ik werd naar één kant gestuurd, de groep die bestemd was voor de gaskamers. Daar hadden we al van gehoord. Ik ben toen naar de andere groep gesprint. Ik nam bewust het ri sico een bajonet in mijn rug te krijgen boven de dood in de gaskamers. Maar tot mijn ver bazing gebeurde er niets." Hij werd in september 1943 vanuit kamp Vught naar Polen vervoerd, samen met zijn zus. Hij verborg zich tussen dege nen die voor werk waren gese lecteerd. „Pas een paar weken geleden heb ik uit een televisie documentaire begrepen, waar om niemand mij achterna kwam. De selectie moest zo rustig en ordelijk mogelijk ge beuren. Als er iemand in de groep arbeiders terecht kwam, was dat minder erg dan dat er onrust of paniek uitbrak," weet Verduin nu. „Ik heb geluk ge had." Willem-Alexander en Maxima zijn geroerd, zoals ze aan het slot van hun bezoek ook duide lijk emoties tonen bij het kad- disj - het joodse gebed voor de doden - en de kranslegging op de Nederlandstalige gedenk steen. Méxima vecht tegen haar tranen. „Juist deze dagen her denken de joden de uittocht uit Egypte. Hier in Auschwitz was alleen maar een intocht; de uit tocht was door de schoorstenen van de gaskamers en verbran dingovens," memoreert rabbijn S. Herman. Hij is blij met de aanwezigheid van Nederlandse scholieren, die zich rond de prins en de prinses hebben op gesteld. „Zo blijft de herinnering be staan en krijgt de zinspreuk 'Nooit meer Auschwitz' gestalte - zo wordt die boodschap over gedragen aan een volgende ge neratie. Opdat niet wordt ver geten." den haag/gpd - Praten over het aftreden van koningin Beatrix is taboe. Haar zilveren regerings jubileum zaterdag is daar ook geen aanleiding voor. De vor stin heeft er nog steeds zin in. Bovendien gunt ze Willem- Alexander, die vandaag 38 jaar is geworden, nog een aantal on bezorgde jaren met Maxima en hun jonge gezin. Maar de prins van Oranje is onderhand wel klaar om het werk van zijn moeder over te nemen. Beatrix (67) bepaalt zelf hoe lang ze doorgaat. Vragen over aftreden zijn niet welkom. Wanneer haar gezondheid het toestaat, knoopt ze nog min stens een paar jaar - alle schat tingen zijn speculatief - vast aan de 25 jaar die ze zaterdag op de troon zit. Beatrix was zelf 42 jaar toen ze haar moeder opvolgde. Juliana was 39 jaar bij het aanvaarden Rotterdam - Het openbaar mi nisterie (OM) in Rotterdam is op zoek naar de man, die ver antwoordelijk is voor het vuur werkincident vlak voor het voetbalduel tussen Feyenoord en Ajax op 17 april. Daarbij raakte een 31-jarige Feyenoord- supporter zwaargewond. In eerste instantie ging de poli tie er nog vanuit, dat de gewon de Rotterdammer het vuurwerk in zijn zak had en dat het per ongeluk was afgegaan. Er blij ken echter beelden te bestaan van het voorval en daarop is te zien dat het slachtoffer buiten zijn schuld gewond raakte. De man werd bij toeval geraakt, toen hij te voet op weg was naar De Kuip. Saillant detail is dat het vuurwerk werd afgestoken door een Feyenoord-supporter en niet door een aanhanger van Ajax. De vuurwerkbom was be doeld voor een trein met daarin Ajax-supporters, maar kwam niet zover. Na het incident is de dader nog naar het slachtoffer gelopen om naar hem te kijken, waarna hij opging in de massa. Justitie roept de vuurwerkgooi- er op om zichzelf te melden bij de politie. Doet hij dat niet, dan worden de beelden, waarop hij duide lijk te zien zou zijn, openbaar gemaakt en hoopt het ÓM hem op die manier alsnog te kunnen aanhouden. De man zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. maastricht/gpd - De burge meester van Maastricht Gerd Leers verwacht dat de Tweede Kamer vandaag tijdens een spoeddebat over het softdrugs beleid in meerderheid zal kie zen voor een proef met het re guleren en controleren van de wietproductie in Maastricht. GroenLinks komt met een mo tie. Minister Donner van justitie is tegen de regulering van wiet teelt en toevoer naar de koffie shops. Hij zet juist in op een harde aanpak van softdrugs. In een brief aan de Tweede Kamer schreef Donner gisteren dat het kabinet de straffen voor groot schalige hennepteelt en illegale handel in cannabis wil verho gen. De maximum-celstraf moet omhoog van vier naar zes jaar. Donner en D66-minister Pecht old (Bestuurlijke Vernieuwing) spraken gisteren tegen dat er in het kabinet ruzie is over het softdrugsbeleid. Dat idee ont stond toen Pechtold maandag na afloop van een werkbezoek aan Venlo verkondigde dat hij voor het legaliseren van soft drugs in Europa is. Volgens Donner zou Pechtold slechts de langetermijnvisie van zijn partij hebben gegeven. Een demonstrant op het Plein in Den Haag vraagt aandacht voor asielzoekers. Foto: GPD/Koen van Weel den haag/anp - Een paar hon derd mensen zijn gisteren afge komen op de bijeenkomst op het Plein in Den Haag waar ar tiesten en andere betrokkenen hun steun betuigden aan de ac tie om koningin Beatrix te be wegen een 'royaal gebaar' te maken naar duizenden vluchte lingen die mogelijk worden uit gewezen. Ruim vijftig Tweede en Eerste-Kamerleden zetten hun handtekening, van wie sommigen een dansje waagden onder het met oranje ballonnen versierde podium. Het feestelijke karakter vormde een schril contrast met de Tweede Kamer, iets verderop. Daar verwierpen 84 Kamerle den van CDA, WD, D66, LPF, SGP en Wilders een motie van de PvdA'er Klaas de Vries om de pardonregeling van vorig jaar te verruimen. Voor stem den 57 leden van de PvdA, SP, GroenLinks en ChristenUnie. Initiatiefneemster van de brief aan de koningin, schrijfster Ma rion Bloem, is teleurgesteld in de politici, maar misschien nog meer in de moeizame pogingen om haar brief te overhandigen. Ze mag de koningin hiermee niet lastig vallen, zo veel is haar duidelijk. Donderdag, voor Koninginne dag, wil ze de brief ergens kwijt en „desnoods gaat ie door de brievenbus ".De inmiddels 180.000 handtekeningen die tot gisteren zijn binnengekomen, worden pas later overhandigd. „Daar zijn we nog niet klaar mee. We verzamelen verder", zegt Bloem na afloop van de ac tie. Ze zegt dat veel BN'ers door willen gaan met het initiatief. „Dus dat doen we ook." De schrijfster heeft de indruk dat de steun onder de bevolking in het land groeiende is, vooral voor de rechten van het kind. Uit een peiling van Maurice de Hond blijkt dat er geen meer derheid voor het generale par don onder de Nederlandse be volking is. 41 Procent staat ach ter het gebaar en 56 procent niet. VVD, CDA en LPF-kiezers zijn vooral tegen het gebaar, de aanhang van de linkse opposi tie en D66 zijn voor. Wel vindt 63 procent dat de 26.000 asiel zoekers mild moeten worden behandeld. Vooral de CDA-kie- zers veranderen van tegenstan ders van het generale pardon in voorstanders van een coulante behandeling. In onze democratische rechts staat is het niet mogelijk dat de koningin zo'n gebaar maakt. Daarom vragen de sympathi santen de regering de actie op te vatten als een „hartstochte lijk pleidooi voor een royale, een koninklijke pardonrege ling", zei dichter-theoloog Huub Oosterhuis in z'n toe spraak gisteren. Dat zou vol gens hem „in de geest van de koningin" zijn. Morgen wil Bloem de brief overhandigen samen met Fati- ma, het 11-jarige meisje uit An gola dat onlangs bij Bloem lo geerde in het kader van een an dere actiedag. Het meisje kwam op 1-jarige leeftijd naar Neder land en heeft niets met haar ge boorteland. Zij vormde de in spiratiebron voor de brief van Bloem. van de kroon. Willem-Alexan der zit nu dicht bij die leeftij den. Koningin Beatrix beseft goed dat hij niet veel ouder moet zijn bij de overname van het werk, want anders mist hij de aansluiting en het contact met de jongere generaties die hem als koning zullen hebben. In eigen land en daarbuiten, zoals gisteren in Auschwitz, vervult de prins vaste koninklij ke zaken - inderdaad, ook lin ten knippen - maar groeit ook het gewicht van zijn taken. Op 5 mei bijvoorbeeld houdt Wil lem-Alexander de toespraak bij de nationale viering van Bevrij dingsdag en neemt hij in Wage- ningen het laatste grote vetera- nendefilé af, als vervanger van zijn overleden grootvader Bem- hard. Beide opdrachten zijn niet eenvoudig, maar de prins durft ze aan. Hij is klaar voor het grote werk. leidschendam/anp - Ongeveer 2 miljoen Nederlanders benut ten de komende schoolvakantie (30 april tot en met 8 mei) voor een verblijf elders. De helft doet dat in eigen land. de andere helft kiest voor een vakantie in het buitenland. Dat meldde het Nederlands Bureau voor Toerisme Congressen (NBTC) gisteren. Bungalowparken, zomerhuisjes en caravans zijn voor de bin nenlandse vakantiegangers fa voriet. Wie tijdelijk naar het buitenland verkast, verblijft doorgaans in een hotel en kiest meestal de auto als vervoermid del. Om zich een valdMitie te kunnen veroorloven legt 61 procent van de Nederlanders ruim van tevoren geld opzij. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van Blauw Research onder 546 Nederlan ders. Het vakantiegeld dat elk jaar in mei wordt uitbetaald, wordt dit jaar door 18 procent volledig benut om erop uit te trekken. Gemiddeld zeggen de onder vraagden bijna 1500 euro uit te geven aan de vakantie, ofwel 9 procent van het netto jaarinko men van de huishoudens. In vergelijking met vorig jaar zijn er deze winter 4 procent minder Nederlanders met va kantie gegaan. Dat meldde de het Algemeen Nederlands Verbond van Reis ondernemingen (ANVR) op ba sis van onderzoek door TNS NIPO. isH Kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima bezochten gisteren vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau. Foto: ANP/Marcel Antonisse

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3