De mentale vlucht van een kanon SPORT r Valken '68 zoekt naar bewijze Oegstgeestenaar Taeke Taekema wilde even weg uit de drukte Zonneveld hoopt nog dit seizoen op wedstT Elftal van de week Vier wedstrijden voor Van der Gun katwijk - Mamix van der Gun is door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wedstrijden geschorst. De spits van Quick Boys kreeg in de derby tegen Katwijk twee weken geleden de rode kaart, nadat hij Ronald Pronk een klap had verkocht. Van der Gun was nog geen tien seconden eerder in het veld ge komen. De Hagenaar moppert niet over de hoogte van de straf. „Gezien wat er op het rapport van de scheidsrechter stond, dat ik iemand 'met geweld om ver had gelopen', had ik mis schien mogen hopen op iets minder. Maai' gezien wat ik ge daan heb, valt het me mee. Ik denk dat ik niets te klagen heb." De eerste wedstrijd van zijn schorsing zat Van der Gun uit tijdens het beslissende duel om het kampioenschap in de hoofdklasse B, afgelopen zater dag bij IJsselmeervogels. „Nog drie duels te gaan, dat worden waarschijnlijk een bekerwed strijd en twee competitiewed strijden", aldus Van der Gun. Torken, Cornelia naar Ter Leede sassenheim - Ter Leede heeft twee spitsen vastgelegd voor het nieuwe seizoen. Van Quick Boys komt Remco Torken. De ex-prof kwam drie seizoenen uit voor Quick Boys. Hem werd bij de Katwijkse ploeg geen ba: sisplaats meer gegarandeerd. Ook Florencio Cornelia gaat naar Ter Leede. De aanvaller van Telstar kwam in het seizoen 2003-2004 ook al uit voor de Sassenheimse hoofdklasser. Hij werd toen topscorer van de hoofdklasse A. Erik Homan naar FC Lisse lisse - Erik Homan komt het volgend seizoen uit voor zater daghoofdklasser FC Lisse. De 23-jarige voetballer komt van Marken, de ploeg die afgelopen zaterdag degradeerde naar de eerste klasse. Homan kan zowel in de aanval als op het midden veld spelen. Tempo verliest van Die Haghe alphen aan den rijn - Tempo is in de vijfde ronde van het toer nooi om de districtsbeker uitge schakeld door een 8-9 neder laag tegen Die Haghe. De eer steklasser uit Alphen speelde met Mirjam Pronk en Martin Steenbeek voor Suzanne Zeil- stra (liesblessure) en Erik Hol- thausen (griep), maar ook de tegenstander speelde niet op volle sterkte. Beide ploegen ontliepen elkaar weinig, al toonde de hoofdklasser uit Den Haag zich aanvankelijk bedui dend schotvaardiger. Bij rust had Die Haghe een voorsprong van 7-3. In de tweede helft kwam Tempo, dat op een gege ven moment met vier junioren speelde, sterk terug. Jelle Steen beek herstelde de aansluiting met 8-9, maar de tijd ontbrak voor een gelijkmaker. Clubs vergaderen over indeling rijnsburg - De clubs uit de hoofdklasse B vergaderen mor gen bij Rijnsburgse Boys over de indeling voor het nieuwe seizoen. Ter tafel komt een voorstel om de hoofdklasse clubs uit de regio weer in één klasse onder te brengen. De zes clubs uit de Duin- en Bollen streek worden dan aangevuld met ARC, Scheveningen, Excel sior Maassluis, Ajax, Hoek, Kloetinge, Kozakken Boys en Capelle. De KNVB heeft toege zegd de indeling te zullen over nemen als minimaal 80 procent van de clubs akkoord gaat. Feyenoord tegen Voorschoten '97 voorschoten - Ogenschijnlijk vanuit het niets komt er toch opeens witte rook uit de schoorsteen van het Voorscho- tense clubhuis op Sportpark Adegeest. Feyenoord speelt op woensdag 25 mei tegen Voor schoten '97. De wedstrijd be gint om 19.00 uur. Voorschoten speelde ook al in 1998, 2001 en 2003 tegen de Rotterdamse club. De prijs voor een staan plaats bedraagt tien euro, kin deren tot en met 12 jaar betalen vijf euro. Oud Ter Leede tegen Rijnsburg sassenheim - Twee 75-jarige verenigingen spelen zaterdag een jubileumwedstrijd. Teams met oud-spelers van Ter Leede en Rijnsburgse Boys ontmoeten elkaar om 17.00 uur op Sport park Roodemolen in Sassen heim. Ter Leede komt aan de start met spelers als Dick en Wim van Biezen, Wim en Jan van Harskamp en Ronald Vonk. Rijnsburg brengt onder ande ren Jan Blankespoor, Wim Drie bergen, Huug Aandewiel, Johan de Kroon, Martin de Louw en Arie van Dijk aan de aftrap. woensdag 27 april 2005H h DUIVENTIL Taeke Taekema: „Ik heb in elk geval al een Australische landstitel." Foto: GPD door Peter Alleblas oegstgeest - Na zeven maanden rondtoe ren in Nieuw-Zeeland en Australië is Tae ke Taekema terug in Amsterdam. De hoc keyer van (nu nog) het Haagse HCKZ heeft er zijn hoofd kunnen leegmaken en kunnen nadenken over het leven, over hockey en over zijn toekomst. Hij heeft al mooie prijzen, maar mist nog één belang rijke. „De nationale titel. Maar ik heb al wel een Australische landstitel op zak." Taeke Taekema, de bejubelde meester van de strafcomer, de specialist die zijn korte en agressieve push vanaf de cirkel tot kunst heeft verheven, was het vorig jaar ineens zat. De Oegstgeestenaar was 48 weken per jaar met hockey bezig, al vier jaar lang. Competities, grote inter nationale toernooien, en slechts een paar weken vakantie. Tegen nóg zo'n jaar zag de hockeyer van het Haagse HCKZ, die straks naar Amsterdam gaat, en Oranje enorm op. Hij wilde weg, weg uit de drukte. Hij wilde de verre wereld omarmen, culturen leren kennen, men sen ontmoeten; vooral geen verplichtin gen meer. ,A1 vier jaar was ik week-in-week-uit in de weer. Mooie sport hoor, hockey, su per vind ik het. Maar als ik over vier jaar nóg aan de top wil staan, dan was nu het moment aangebroken om weg te gaan. Een jaartje naar Spanje, dat leek me wel wat. Of een half jaar Australië. Maar Spanje, daar kun je altijd wel heen, dat is niet zo heel ver weg. Het werd dus ver weg, eerst Nieuw-Zeeland en later Au stralië." In september vorig jaar vertrok hij, al leen. Terwijl Laurence Docherty bij HCKZ als de vervanger bij strafcorners werd aangewezen en de Haagse ploeg met tamelijk hoge verwachtingen in de hoofdklasse begon, landde Taekema in Nieuw-Zeeland. Op pad in het land met z'n wonderschone natuur. „Nieuw-Zee land is zo verschrikkelijk mooi. Heuvels, uitgestrekte landschappen, net als in Lord of the Rings. Ik was in het zuidelij ke gedeelte. Ik heb op een bepaald mo ment even stilgestaan en tegen mezelf gezegd: wat is dit schitterend! En veel schapen, hè, er lopen er wel miljoenen rond. De mensen zijn er ook heel vrien delijk, net als in Australië." Eenmaal op avontuur móest hij Queens- town aandoen, de geboorteplaats van het bungyjumpen. „Ik dacht: als ik hier toch ben, neem ik dat ook mee. Een beetje eng, maar toch een geweldige er varing." Nadenken Hij was er nog maar net toen hem het schokkende bericht van de moord op Theo van Gogh bereikte. „Vreselijk, maar ik heb het allemaal van afstand meegekregen. Door het grote tijdsver schil loop je qua nieuws overal achter aan. Via internet heb ik het nieuws rond Theo van Gogh gevolgd. Dan realiseer je je dat je toch het directe contact met al les en iedereen best mist." Hij vond het trouwens wel lekker zo, even geen bemoeienissen met het kleine land, duizenden kilometers ver weg. „Negentig procent van de tijd had ik mijn telefoon uitstaan." Overal is hij geweest, in Sydney, Mel bourne, Perth, hij heeft de Great Barrier Reef bezocht, struinde de oostkust af, is wezen duiken. „Ik heb echt van zoveel dingen genoten. Wat na zeven maanden toch de meeste indruk op me maakte, waren de contacten met verschillende mensen. Ik heb er inmiddels heel wat in mijn telefoonlijstje gezet. Maar als ik zo alles op een rijtje zet ben ik te nuchter om te zeggen: ik zou hier wel willen wo nen. Ik zou dan toch mijn familie, vrien den en kennissen missen. Nee, heimwee had ik niet. Ik was met Oranje gewend om langere periodes van huis te zijn. Natuurlijk, ik ben in Nieuw-Zeeland en Australië, op de momenten dat ik alleen was, gaan nadenken. Over hockey, over het leven, over werken. Na het vwo heb ik geprobeerd verschillende studies op te pakken, maar dat mislukte. Ik ben al die jaren eigenlijk volledig met hockey bezig geweest. De tijd is gekomen om te werken, om geld te verdienen. Wat dat betreft kan ik binnenkort terecht bij een sportmarketingbureau in Hilversum." Zijn doel in Nieuw-Zëeland en Australië was tweeledig, reizen en hockeyen. Hij speelde eerst bij Canterbury in Christ- church, een provincieteam. „Nieuw- Zeeland is geen hockeyland dat een top positie inneemt in de wereld. Met Can terbury werden we tweede. In Australië kwam ik uit voor Warathas in New Sou th Wales. We wonnen de finale met 4- 3." Het geheim Natuurlijk, de Australische spelers ken den hem. Hij was het die, onder meer tijdens de Olympische Spelen in Athene vorig jaar, bij strafcorners vier keer de fi nale klap uitdeelde. Tijdens competities en toernooien is hij ermee bezig, zelfs in Australië dacht hij na over zijn befaam de wapen. „Hoe kan ik 'm perfectione ren, moet-iq hoog of juist laag? Ik visua liseer vaak hoe ik de strafcomer moet nemen. Het kan altijd nog beter. Nu is hij zo, maar over twee maanden kan hij net zo goed ietsje anders uitgevoerd worden. Nee, ik heb de Australiërs niet de geheimen van mijn strafcomer prijs gegeven. Wét het geheim is? Het is geen groot geheim. Ik ben er wel al heel lang mee bezig. Eindeloos geoefend. En ja, hij is anders dan die van bijvoorbeeld Bram Lomans. Ik zit wat lager en mijn push is wat korter, venijniger." Twee seizoenen terug schoot hij 33 keer raak in de Nederlandse hoofdklasse. „Daarvan scoorde ik er zeker dertig uit een strafcomer. Ze gingen er als warme broodjes in. Onterecht gaan altijd de credits naar degene die scoort. Ik zal nooit mijn shirt uittrekken en uitbundig juichend naar de zijlijn lopen. Ik weet dat het de verdienste is van het hele team, en zeker ook van de aangever. Geert-Jan Derikx is de aangever bij KZ en Oranje. We vormen een ingespeeld duo, ik kan lezen en schrijven met hem. Het is een ritme, het aangeven en sco ren. Als het ritme er niet is, dan wordt scoren lastig." In Australië was hij in de relatief korte competitie met dertien doelpunten top scorer. Hij heeft nochtans een aardig beeld gekregen van de speelwijze, van de spelopvattingen en van de mentali teit van de sporter daar. „Ze spelen er 2- 2-5, wij 4-3-3. Wij spelen 'man-to-man'- verdediging, zij hanteren zonedekking. Alles is ook positief, altijd. Mis je in een wedstrijd een grote kans? Jammer, zeg gen ze dan, je stond in elk geval op de goede positie. Ze zijn op best veel gebie den hetzelfde als Nederlanders, ze zijn alleen wat meer laid back dan wij. Ze vertellen elkaar ook niet altijd de waar heid." Naam en faam Zijn waarheid is dat hij is uitgegroeid tot een hockeyer van naam en faam. Op zijn veertiende stond hij in het eerste van LOHC in Leiden, nadat hij een andere liefde vaarwel had gezegd. „Ik voetbalde bij ASC in Oegstgeest. Men zei dat ik ta lent had. Tja, misschien had ik nu ook wel net als Van Nistelrooy negentigdui zend pond per week verdiend, haha. Nee hoor, ik ben zeer tevreden. Als hoc keyer ben ik over de hele wereld ge weest, heb EK's, WK's en de Olympische Spelen meegemaakt." Zeventien was Taekema toen hij zijn op wachting maakte in het eerste van HCKZ. Hij is er nooit meer uit geweest. „Met Ties Kruize ben ik erg close, en met Joost Bellaart, voormalig trainer van KZ. Hij is van grote invloed geweest op mijn carrière. Heeft me geholpen met veel kleine dingetjes. Ik ben het lang niet altijd eens geweest met de kritiek toen hij bondscoach was (Bellaart stopte in het najaar van 2003 nadat zes interna tionals publiekelijk hun ongenoegen uit ten en z'n vertrek eisten, red.). Ik heb acht jaar met hem gewerkt, onder hem ben ik volwassen geworden." Op Taekema's palmares prijken drie gouden medailles (Champions Trophy), een zilveren (Olympische Spelen in Athene) en een bronzen (WK), maar er mankeert één titel, de nationale. Met KZ kon hij die niet grijpen, met Amsterdam denkt hij wel de hoofdprijs te pakken. „Ik heb in elk geval al een Australische landstitel. Welke Nederlander kan me dat nazeggen? Maar een titel in Neder land staat erg hoog op mijn verlanglijst je." Wilt u iets melden? Bel 071-5356461. Faxen mag ook: 071-535^ mail: sport.ld@hdc.nl p Het Waterpolo Opleidings Centrum (WOC) in Alphen aan den Rijn is onderscheiden met de Benninga Memorial. De onderscheiding wordt sinds 1961 toegekend aan mensen of instellingen die zich op een bij zondere manier inzetten voor de jeugd in de zwemsport. Het WOC werd vorig jaar opgericht en heeft ruim vijftig leerlingen in de leeftijd van acht tot acht tien jaar. Lugdunum heeft Houssin Bezzai als jeugdtrainer aange trokken. De profvoetballer van TOP Oss en volgend jaar HFC Haarlem gaat de de A- en B-ju nioren trainen en begeleiden. Zaterdagtweedeklasser Strijen heeft trainer Wim Eilander ont slagen. Eilander was in het ver leden trainer bij onder meer Lugdunum, FC Lisse en RCL en werkt volgend jaar bij zon dagtweedeklasser Nieuwerkerk. Strijen dreigt door twee neder lagen op rij het kampioenschap in de tweede klasse D mis te lo pen. Geert Meijer, die de jeugd van Al Ja- zira in de Ver enigde Arabi sche Emiraten trainde, maakt het seizoen af. Rob Scholtes is bij de NK masters kunst stoten als der de geëindigd. De Voorscho tenaar verloor in de halve fi nale van Ruud de Vos met 3-2. In de poule had Scholtes al verloren van de latere kampi oen Sander Jonen. In de strijd om de derde plaats klopte Scholtes Erik van Kampen. Ted van Berkel wordt jeugd- coördinator en trainer/coach van de A-junioren bij SJZ.. Rijnsburgse Boys zag de komst van Marcel Huisman (Türkiyemspor) niet doorgaan, Huisman kos voor het (prof) avontuur bij Ominworld in Al- mere, maar de zaterdaghoofd klasser strikte wel een andere Amsterdammer. Amateurinter national Joes Blakborn van AFC versterkt volgend seizoen de se lectie van de Rijnsburgers. Noordwijk heeft nog een mid denvelder vastgelegd voor ko mend seizoen. Nick van Baaren komt over van zondaghoofd klasser Tonegido uit Voorburg. Van Baaren stond ook in de be langstelling van ADO Den Haag, waar hij stage lie] Den Bosch. Het komende seizoen 2006 start UVS met een elftal. Michael Derksen, de Groot en Ozcan Bayr£ gen de leiding over de gi spelers die aan de D-coi gaat deelnemen. Schermster Eveline v; uit Leiden is er zaterdag L geslaagd het hoofdscher bereiken van het NK scl Feike Zandsta van het se AZC is afgelopen weej tweede geworden op de meter vrije slag op het Ffy zwemmen. Zijn clubgen|e Amy van den Berg greepu zilveren medaille op de tcj ter vrije slag. Erkan Sensoy komt to< naarVoorschoten'97. D< baller blijft bij zijn huidi{ FC Kranenburg, dat opi de fusievereniging Haagit Jerrel Linger en Robert^ (ex-FC Lisse) verlaten Tijj emspor om herenigd te 1 met vooi dorp bij ia ;er v klasser land. Ooj, my Simo^ Rijnsbu% Boys) ve|c bij Türky emspor. gaat naaja Wit. SJC hei Rob Sholtes. Archieffoto: Hielco Kuipers nieuwe gevondö|( Andy va^ Meulen i,, FC LisseT Ter Le%, sterkt zich met Kevin Fl(g Alphense Boys. Germaine Levante vert terdaghoofdklasser DO\P het Amsterdamse Türkif emspor. Mauricio Cabef ARC) stapt over van Elin. naar Kozakken Boys, zijy ge trainer Ton du Chatir achterna. Topscorer Bart Fiegel u (SWSMC) wordt in verft bracht met Quick Boys. De Alphense karateka L Steenbeek gaat naar het3 pees Kampioenschap o&( rife. Van 13 tot 15 mei dtr Nederlands kampioene n aan het onderdeel 'kata(l De vrouwen van RCL s de beslissingswedstrijd kampioenschap in de eé klasse op donderdag 5 rr 14.30 uur op het veld va KFC '71. i Noordwijker herstelt voorspoedig noordwijk - Noordwijker Mike Zonneveld hoopt nog dit sei zoen een of twee wedstrijden te kunnen spelen. De middenvel der van NAC is een maand gele den geopereerd aan zijn knie, waaruit een stukje meniscus is verwijderd. „Over twee of drie weken kan ik weer helemaal fit zijn", zegt Zonneveld. De Noordwijker is bezig aan zijn eerste seizoen bij de eredi visieclub uit Breda. Hij kwam over van NEC. Tot november speelde Zonneveld goed, daar na begonnen de problemen. „Vanaf die tijd liep ik rond met pijn aan mijn knie", zegt hij. „Een tijd lang heb ik er voor de wedstrijden een spuit in laten zetten, maar uiteindelijk heb ik toch maar besloten om me te laten opereren. Het ging echt niet meer." Dat was |f Noordwijker een behoo[h leurstelling. „Zeker oiii mijn eerste jaar is bij el" we club, wilde ik me op bewijzen. Mede daarom zo lang met last blijvd3, spelen." B( Zonneveld, die bij NAC Ie contract heeft voor de k|[ drie seizoenen, werkt ft'; een terugkeer. „In hetÊ honk 'ben ik bezig de ij om de knie heen sterke) ken en op het veld weri* looptrainingen aan mij|( tie", zegt hij. „Binnenkof er ook weer een bal bij. t beetje goede wil kanp meedoen dit jaar en air ik er in de voorbereid^ volgend seizoen weet maal." r Voor de laatste keer het Elftal van de Week. De hoofdklassecompetitie zit er zo goed als op, alleen UVS moet nog een wed strijd spelen bij Türkiy emspor. Omdat daar wei nig wijzigingen in het Spe lersklassement van te ver wachten zijn, komt vrijdag de eindstand in de krant. Met het Elftal van het Jaar, op de gebruikelijke even wichtige wijze samenge steld door het team van Leidsch Dagblad-coaches. In dit laatste weekelftal krijgt Marijn Mokveld in het doel de voorkeur bo ven Thomas Waasdorp (Ter Leede), omdat de eer ste zijn doel wel schoon hield en de tweede niet. Beiden kregen een acht voor hun verrichtingen van afgelopen weekeinde. Verder moeten de achten Peter Bos (Noordwijk), Mo Rahou (Ter Leede) en Er- win Verkuijlen (Katwijk) genoegen nemen met een plek op de bank. Buijs (Katwijk) Van der Plas (Quick Boys) Van Schièjjji l'Ami (ARC) yy (Katwijk) J. Winter (FC Lisse) Hoogkamer (Ter Leede) Van der Kolk Koordes (Noordwijk) (Ter Leede) Jonker NSjjT ®e'°f (Katwijk) W (O"'* Boys) Protestzaak shirts ruilen morgen behandeld door Robbert Minkhorst valkenburg - Het protest van Valken '68 tegen het shirtje ruilen van DSO komt morgenavond al voor bij de tuchtcommissie van de KNVB. Vol gens wedstrijdsecretaris Louwrens Imthorn neemt de bond de zaak daarmee 'terecht hoog op'. Vorige week liet een woordvoerder van de tuchtcommissie doorscheme ren dat de zaak waarschijnlijk niet voor 1 mei kon worden behandeld, mede omdat tegenstander DSO de gelegenheid moest krijgen een ver weerschrift op te stellen. De tucht commissie behandelt de zaak mon deling op het complex van Wilhel mus uit Voorburg. De delegatie uit Valkenburg bestaat uit vertegen woordigers van de club en uit getui gen. DSO verzocht scheidsrechter Looije vanwege het natte weer om in de rust van tenues te mogen wisselen. De ar biter ontging daardoor in de tweede helft dat hij een speler van de club uit Zoetermeer voor de tweede keer een gele kaart gaf. Na rust droeg de be wuste speler een shirt met een ander rugummer. Na afloop wees de verte genwoordiging van Valken '68 de leidsman daarop. Looije kondigde vervolgens aan rapport op te maken voor de KNVB, en raadde Valken aan de zaak zelf ook aanhangig te maken. „Wij konden dus niet achterblijven", verklaart Imthorn. „De scheidsrech ter zei: ik laat me niet bedotten. Dit soort praktijken hoort niet thuis op een voetbalveld. Wij constateerden dat het bij DSO bewust is gebeurd; we maakten dat op uit de reacties. De actie had invloed op de uitslag. DSO was beter, maar de vraag zal altijd blijven wat er was gebeurd als de ploeg met tien man verder had ge moeten." Valken '68 verloor de wed strijd met 4-0. De stand op het mo ment dat de DSO-speler zijn tweede gele kaart kreeg, was 1-0. De uitspraak van de tuchtcommissie is niet meer van belang vo competitieverloop. En dat bi schien maar beter ook, geeft Ij aan. „Ons hoofddoel is dat o zaken uit het voetbal wordt nen." Semper Altius werd afl zaterdag al kampioen, omdat; '68 wederom verloor, met 2-0 dan Boys. De wedstrijdsecretaris laat ni dat de club druk gezocht hei bewijsmateriaal, maar dat nil kunnen vinden. De eigen van de club heeft foto's gem[ dens de wedstrijd, maar de speler zit niet tussen diens cl De club heeft ook foto's opgi' van een medewerker van een f reau die de wedstrijd had bs „Ook die hebben we nagekek dus Imthorn. „Het echte bew ben we niet op papier. Heti donderdagavond hun woort' het onze." 1 DSO was niet in de gelegen! 1 commentaar te geven.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18