REGIO 'Je kunt hier terecht voor de zotste dingen' J5 I n 'Het wordt tijd de raddraaiers hard te straffen' 'Laten we in Nederland eens werk maken van die voetbalwet' VRAAG Hartwijk Zn handhaaft zich als een moderne winkel van Sinkel SSXze niet"°emen A X' ik teil LJIT DE ARCHIEVEN IN ZAKEN Kernactiviteit: Ijzerwaren- en ge- I te groot worden. Buiten staat het propvol producten die binnen worden verkocht en sinds kort prijkt er ook een bos hout voor de deur. Sinds hij drie weken geleden de Leidse Houthal overnam is Hartwijk Zn de enig overgeble ven particuliere leverancier van hout en ijzerwaren in het centrum van de stad. „Wij konden doorgaan omdat anderen stopten." Het is maandagmorgen stil op de Nieuwe Beestenmarkt. De meeste middenstanders in de buurt genie ten nog van hun rust, maar bij Hartwijk heerst al volop bedrijvig heid. Een leverancier komt spullen brengen, een enkele klant stapt bin nen en een medewerker is al twintig minuten lang bezig geweest het trot toir te vullen met allerhande artike len. Het is een repeterend ritueel dat zes dagen in de week in de vroege ochtend plaatsheeft. „We stallen zo veel mogelijk op de stoep uit omdat we willen laten zien wat we allemaal in huis hebben", zegt Wim Hartwijk (42) die de zaak drijft met zijn moe der en zijn jongere broer Hans. „We hebben een enorme verscheiden heid aan artikelen, want dit is een moderne winkel van Sinkel." Als het gaat om ijzerwaren, ouder wetse en nieuwe gereedschappen, huishoudelijke artikelen, witgoed, tuinmaterialen, kachels, cv's en alles wat daar ook maar enigszins mee te maken heeft, kom je zelden tever geefs bij Hartwijk. Waar Jansen aan Wim (links) en Hans Hartwijk: „We hoeven hier bijna nooit nee te verkopen." Foto: Henk Bouwman de Haarlemmerstraat, Van der Steen aan de Haven, Zwager aan de Hoge- woerd, Kruijt aan de Nieuwe Rijn en Laman aan de Zijlsingel verdwenen, houdt Hartwijk de concurrentie met de bouwmarkten nog altijd vol. „Omdat de mensen hier deskundig geholpen worden en omdat we bijna nooit nee hoeven te verkopen", zet Wan Hartwijk neer als sterke punten („met onze service en de kwaliteit") van de zaak. „Je kunt hier terecht voor de zotste dingen. Laatst kwam er een klant voor zo'n beugelmes waar je kaas mee snijdt. We hadden er een, zoals we ook nog ouderwetse bietensnij ders hebben liggen die het tegen woordig goed blijken te doen als sneeuwschuivers. We hebben ka chelglas en kachelpoets, olie lampglazen, stierenpennen, ram- blokken, baggemetten en kippen- voerbakken", somt hij op. „Maar daarnaast hebben we natuurlijk ook de nieuwste producten van alles waar we in handelen." Dat is veel, heel veel, maar Hartwijk heeft er de ruimte voor. Vanaf de etalages aan de Nieuwe Beesten markt knikt de zaak achter de cafés Het Centrum, de UB en Malle Babbe naar de kachel- en cv-showroom aan de Lammermarkt. „Over een op pervlakte van 1100 vierkante meter", rekent Wim Hartwijk trots voor. Bij na elke centimeter ervan is in ge bruik, blijkt bij een rondgang door het bedrijf, waar twaalf personen werken. „Zes in de buitendienst, monteurs die elektra-, cv-, sanitair- en loodgieterswerk doen, en zes bin nen. Ze zijn allemaal hard nodig want we zijn zes dagen in de week open en we hebben een naam hoog te houden", aldus Wim Hartwijk. „Dat dateert uit de tijd dat mijn va der de zaak dreef. De klanten had den zo'n groot vertrouwen in hem dat ze blind tot aankoop overgingen als hij zei dat het goed was." Wijlen zijn vader nam de zaak over van 'opa', die 86 jaar geleden in de Burgsteeg begon met een handeltje in tweedehands meubels, maar met een verhuisde naar de Nieuwe Bees tenmarkt toen daar plaats vrijkwam. Hij stemde zijn nering af op de boe ren die er kwamen voor de vrijdagse veemarkt en ook nadat die markt was verhuisd naar de Groenoordhal- len bleef dat de belangrijkste doel groep. Pas de laatste jaren werd de handel meer gericht op 'stadsmensen'. „Omdat er geen veemarkten meer zijn en het aantal boeren steeds minder wordt. Vroeger waren er zo veel dat we zelfs een filiaal in Zoeter- woude openden, wat door oorzaken die we niet in de hand hadden geen succes werd. Nu hebben we er nog maar een handvol als klant. Daarom zijn we meer huishoudelijke artike len en producten gaan verkopen. Elektrische apparaten, wasmachi nes, designradiatoren, dat werk. Maar al die ouderwetse dingen heb ben we nog wel. We hebben een klompen- en laarzenhok, we hebben rieken, regentonnen en een slijperij voor tuingereedschap." De echt volledig volgestouwde win kel ontleent een belangrijke be staansreden aan de deskundigheid van de personeelsleden. „Die heb ben het niet makkelijk met zoveel producten, maar de meesten werken hier al lang en wie nieuw is, heeft een technische achtergrond. Heel belangrijk, want mensen die hier iets komen kopen hebben vaak twee lin kerhanden en willen graag goed ge holpen worden. Daarom zijn we ook een bedieningszaak en geen zelfbe dieningszaak. We hebben sinds een jaar of twintig ook weer een toon bank in de winkel waar klanten niet achter kunnen. In het verleden na men mensen het woord zelfbedie ning weieens wat al te letterlijk en gingen ze met de spullen de deur uit zonder te betalen." Tegenwoordig gebeurt dat nog maar zelden. Het maakt dat de Hartwijks plezier houden in hun handel. Met de nieuw ingerichte houthal erbij is het werk in elk geval niet afgezaagd. „Het blijft leuk en dat is ook een voorwaarde. Anders kun je al die panden net zo goed verkopen en er een kroeg in laten maken. Dan heb je ook je geld. Maar dan heb je niet de lol die het oplevert om iemand aan iets te helpen wat hij bijna ner gens meer kan krijgen." Paul de Tombe KLANKBORD Supporters van de uitspe lende clubs wel of niet toelaten in het stadion? Van de bezoekers die op de website van het Leidsch Dagblad op deze stelling reageerden, was de allerkleinste meerder heid (51%) voor het weren van uitsupporters. Een greep uit de reacties. Aad van Meijgaarden, Noordwijk: „Bezoekers van de thuisclub kunnen veilig de wedstrijden be zoeken. Het openbaar vervoer is gevrijwaard van vandalen. De open bare orde in de stad van de thuisclub komt niet in gevaar. Het effect is wel dat die idioten dan elders een plek zoeken om hun agressie kwijt te raken." H. Ouwersloot, Katwijk: „Supporters moeten al tijd worden toegelaten in stadions, maar dan wel de echte. Niet zij die met het doel om rotzooi te schoppen naar wedstrij den gaan. Zulke mensen eruit proberen te halen Supporters van de uitspelende club moeten niet meer in het stadion worden toegelaten en nooit meer toelaten." Wijna Boesaard, Kat wijk: „Waarom moeten de goeden toch altijd on der de kwaden lijden? De boosdoeners moeten er uit worden gegooid. Het is niet eerlijk de suppor ters van de uitspelende club niet meer in het sta dion toe te laten." Eric van Laar, Voorscho ten: „Voor sommige mensen is hun club alles. Als iemand een bende maakt bij je oma, verbied je de andere kleinkinde ren toch ook niet om nog op bezoek te komen?" Van Vliet, Voorschoten: „De rellen van vorige week zondag zijn mede veroorzaakt door grove nalatigheid van de NS. De wissel stond namelijk verkeerd en vervolgens zetten ze de trein stil op 800 meter van het stadi on. Ook was er sprake van falend overheidsbe leid door zonder inzicht of plan supporters direct terug te sturen naar huis. De ernstige ongeregeld heden na de wedstrijd hadden zeer waarschijn lijk niet plaatsgehad als wij voor het eindsignaal daadwerkelijk waren te ruggestuurd. Maar deze opgave was kennelijk te veel gevraagd voor de Rotterdamse driehoek." Marijke Vos, Voorhout: „Het zou jammer zijn als die regel wordt inge voerd. Zo moeten de goeden lijden onder en kele raddraaiers. Een (le venslang) stadionverbod of meldingsplicht bij de politie zou denk ik een betere remedie zijn. Zo voorkom je dat die zoge naamde supporters hun club nog meer in diskre diet kunnen brengen. Maar men is er al zo lang over aan het praten, er zal wel weer weinig ge beuren. Er zullen wel weer doden moeten val len, wil men hier einde lijk een besluit over ne men." P. Warmerdam, Lisse: „Je kunt niet alle suppor ters van alle clubs over één kam scheren. Het wordt gewoon tijd om de echte raddraaiers keihard te straffen. En niet alleen door middel van stadion verboden, maar ook door de financiële schade te verhalen op deze lui. Wrijf ze op die manier maar in wat ze gedaan hebben. Maar je hebt wel goede uitsupporters no dig voor de sfeer in een stadion. Als er alleen thuispubliek is, ontstaat er een kille situatie." Mink Schinkelshoek, Voorhout: „Ik vind dat de supporters gewoon bij een uitwedstrijd aanwe zig moeten zijn en dat slechts de vervelende nepsupporters een stadi onverbod moeten krij gen. Anders laat je het zo ver komen dat de nep supporters het voor de echte fans verpesten." Margot Tjalma, Voor schoten: „Ik vind dat de uitspelende clubs zelf moeten uitzoeken wie de hooligans binnen de club zijn. Die clubs moeten die mensen ook een sta dionverbod opleggen. De clubs zijn immers zelf verantwoordelijk voor de aangerichte schade." Jeroen Driessen, Leiden: „Direct maar geen uit supporters meer toelaten omdat het nu een keer uit de hand is gelopen - terwijl het de rest van de jaren relatief rustig is ge bleven - lijkt mij geen goede zaak. Ik was er zelf bij, zat in de eerste trein dus ik spreek uit erva ring. Tevens wil ik ook duidelijk maken dat alle Tellen' voorkomen had den kunnen worden. Dit als 'men' had besloten onze veiligheid voorop te stellen en ons toegang tot het stadion had ver leend." Henk Schuurman, Lei den: „Met de stelling ben ik het eens. Na een sei zoen moet de zaak ge- evalueerd worden. Mocht het gunstig uit pakken, dan moet de zaak geleidelijk weer ge normaliseerd worden." Aad Langelaan, Voor hout: „Supporters moet je wel toelaten. Mensen met een instelling die in de verste verte niet bij echte supporters hoort, niet." C. Star, Lelystad: „Het is nog beter om maar hele maal geen toeschouwers toe te laten. Zend elke wedstrijd maar uit op be taaltelevisie." J.W. Faasse, Warmond: „Onzin. We verbieden toch ook geen automobi listen met snelle auto's op de grote wegen, om dat enkele automobilis ten onverantwoordelijk snel rijden met hun auto. Pak de onverlaten aan en straf ze voor hun waan zinnig gedrag." De nieuwe stelling haakt in op de door de nieuwe minister van bestuurlijke vernieuwing Alexander Pechtold aangezwengelde discussie over softdrugs. Waar minister Donner van justitie stelt dat de wiet- teelt niet mag worden ge legaliseerd en juist harder moet worden aangepakt, liet de de oud-wethouder van Leiden weten dat hij voorstander is van een to tale legalisering van soft drugs in Europa. De stelling luidt dan ook: Pechtold verdient steun: legaliseer softdrugs Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. Renee Simons (36) uit Leiden, mar- ketingmedewerkster Universiteit Leiden: „Supporters horen bij een voetbalwedstrijd. Dus het is onzin om de supporters van één van de teams toegang te ontzeggen. Het is ook maar een bepaalde groep die el lende schopt. Bovendien, als ze wil len rellen doen ze dat toch wel. Wel moet er nogal wat gebeuren aan de normen en waarden bij die 'kemen'. Blijkbaar weten die lui niet dat het woord 'supporter' komt van 'sup port', ofwel steun. Als voetbalteam moet het nogal gênant zijn zulke mensen achter je te hebben staan. Maar een geheel stadionverbod voor alle supporters? Nee zeker niet! Dan maar een wedstrijd zonder publiek." Joost Bleijie (27) uit Leiden, stu dent geschiedenis voorzitter CDJA Leiden: „Ondanks het feit dat ook ik, als voetballiefhebber, het geweld rondom de stadions meer dan zat ben, is het denk ik geen haalbare zaak om uitsupporters te weren. Dit vanwege het feit dat de uitsuppor ters dan oncontroleerbaar kaarten bemachtigen voor de gezinsvakken van de thuisclub. Met andere woor den: twintig klerenkasten van de uit- club tussen vaders met beschminkte zoontjes. Laten we in Nederland nu eerst maar eens werk maken van de befaamde voetbalwet die in andere landen prima werkt. Gewoon rel schoppers tijdens voetbalwedstrij den zich laten melden op het poli tiebureau om vervol gens twee keer 45 minuten ergens een plantsoen om te schoffelen. Maar nee: dat kan niet, omdat Neder land een systeem kent waar de da ders beschermd moeten wor den. Privacy heet dat." Ronald Pleij (42) uit Alphen aan den Rijn, SRV-man SP-raadslid: „Dat is ontzettend lullig voor de vele goed willende fans. Maar als het moet, dan moet het dus maar. Pak de veroorza kers maar eens goed aan, laat ze maar eens voor de schade opdraaien. Vele tonnen schade aan treinen, een stad op z'n kop en behoorlijk ontregeld, vele tonnen euro's aan politie-inzet en ga zo maar door. Wanneer pakken we die gasten dus eens echt aan? Ik ben niet zo'n fan van alleen maar straffen, maar bij deze gasten heb ik het wel gehad. Stadionverboden, voor de wedstrijd melden bij de politie, be talen voor de aangerichte schade etc., laten we er dus maar snel serieus aan beginnen. Het kost de maatschappij al veel te veel." Karin Castelijn (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Niet mee eens. Het lijkt de voor de hand liggende oplos sing. maar is het niet. Voetbal wordt blijkbaar door een bepaalde groep zo verpest door pesterijen aan het adres van de scheidsrechter, leuzen, na de wedstrijd op straat de beest uit hangen. Maar waarom moet de ech te supporter daaronder lijdatf Dege ne die de overtreding begaat/kun je alleen maar keihard aanpakken. Hard op het moment van de daad, hard in de rechtszaal. Laat de daders bijvoorbeeld één maand loon inleve ren, direct betalen en geef ze een stadiQnverbod." ?1 $80, maandag 28 april Cé nv/Ook loco-burgemeester Waal is dol op katten. Vandaar dat üdl bereid was de kattententoonstelling te openen, afgelopen dis) in de Menkenhal. Voor een paarhonderd kinderen was de ojtelling een teleurstelling. Je mocht de katten namelijk niet t sin, en daar zijn ze toch voor? l0rpief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer .v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van 'ilad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. i iq COLOFON Leidsch Dagblad T. Klein en H. de Wit jiil: directie.hdcuz@hdc.nl (redactie: Jan Geert Majoor, Wriaan Brandenburg ènail: redactie.ld@hdc.nl aat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Ktbus 54.2300 AB Leiden ijden van de receptie zijn: Ten met donderdag JS.30 uur I08.30 -12.30 uur 171-5 356 415 071-5356325 [lesten overlijden, geboorte, jubilea ^jcrnilieberichten, desgewenst met Bedding, via www hdcmedia.nl of ^L„ilu,hflri^lrfftwfilwka kil, nI milieberichten@nhd hdcnl. Amail fax 072-5196696, tel. 072- ERKOOP jm.bt 13661 yr",bed: 023-5150 543 lsrfS-6813677 'Ihandel: 071-5 356 300 us kunnen contact opnemen 3636 •kle taf patis) 5196800 »gtfiling (accePt8ir°) ^oialleen aut. ine.) p/j €216,90 machtiging verstrekken Tiatisch afschrijven van het t%geld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (gratis) Mobiel. 072 - 5196800 ma t/m vr 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad nl of KvK-nummer 37014187 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar scheren en op je gemakje krantje lezen in de auto. Dat oekomst als het om files in Nederland gaat. Althans als het Donner ligt. Die heeft namelijk geopperd de tijd dat 7 mensen voor het miheuy in de me ook voor de werkgever' de baas Mooi plan, maar pakken werknemers dan niet veel :o dan de fiets? Navraag bij ARNO VAN ZAANEN van de in Alphen aan den Rijn. niet dat de werknemer hierdoor veel sneller de auto wel bang voor ja. Ik heb al vaker gemerkt dat Donner naar wat de werkvloer wil, dit is daar ook weer van. Hiermee alleen maar het autorij- voor het milieu, ook voor de werkgever, gaan allemaal vrolijk in 1, de baas betaalt toch. hemden vol geld. lan van niets." juist zo lekker is om te r je werk? s je de hele dag aan je hebt gezeten, dan is om even uit te waaien. zaken van je af- laarnaast passeer je met files en heb je nooit pro- t parkeren." oplossing voor het file- in het openbaar vervoer. Als ik zie hoe makkelijk die _hen hun bonussen weggeven, dan kunnen ze dat mooi in ibaar vervoer steken. Als Donner per se wil dat de baas talen voor het fileprobleem, lijkt me dit een goed doel. Het ^jmoment een bende bij de NS en al die andere openbaar linstanties. Als daar nou eens tijd en geld in gestoken Jil je zien dat veel meer mensen de trein of de bus nemen. 'Oiak je automatisch het fileprobleem aan." 91 een fietsvriendelijke stad? vetet de afgelopen jaren zeker geworden. 95 Procent van de ;z%n is inmiddels geasfalteerd. Ik zie daarom geen enkele re- 18jrom mensen niet naar hun werk zouden fietsen. Mits de e. Slat natuurlijk toelaat. Ikzelf ga iedere morgen fluitend op naar het werk, heerlijk." lijs Zeeman archieffoto: Hielco Kuipers eei Jitj Woensdag 27 April r a ;™t>e tweede dag van het staatsbezoek van het Zweedse Ko- - Koning Gustaaf en Koningin Louise - aan ons land, stond 51J4en van een bezoek aan de Keukenhof in Lisse, in het gezel- :a n Koningin Juliana en Prins Bernhard. Neerlands lentetuin w|vanmorgen al zijn sier en schoonheid aan de voeten der Ko- n paren, die om kwart over tien uit Amsterdam in Lisse aan- Dicht waren de hagen van juichende belangstellenden langs *-ebn van vlaggen, die langs de toegangsweg bij Keukenhof zijn ettj| 0liester Th. M. J. de Graaf van Lisse, begroette aan de ingang a> lark de vorsten en hun gevolgen, die in zeven limousines uit vSm waren gekomen. Twee kleuters van vier jaar, Geertruida de msi Keesje Guldemond, boden de vorstinnen bloemen aan. •i li NED Koos Smit (55) uit Noordwijk, ma rine-officier b.d. burgerambte naar bij Defensie: „Het zou een zeer slechte maatregel zijn om suppor ters van een uitspelende club niet meer in het stadion toe te laten. De vele goeden moeten dan onder de kwaden lijden. Vaders met hun zoons - van uitspelende en thuisspe- lende clubs - gaan nu niet meer naar het stadion, omdat ze het risico lo pen in gevechten te verzeilen. De re latief kleine groep die het verziekt voor vele anderen, moet hard ge straft worden. Blijf niet langs elkaar heen praten; doe iets! Neem een voorbeeld aan Engeland waar de nog grotere problemen dan bij ons sinds enkele jaren nagenoeg voorbij zijn. Hun voetbalwet moet ook hier zo snel mogelijk worden inge voerd. De aan wezigheid en inzet van veel politiemensen bij wedstrijden is ook volstrekt onacceptabel. Het moet weer leuk worden om naar het stadion te gaan."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17