Parkeerder! Haagweg willen garaj LEIDEN REGIO Raadsbrede steun voor Day en Dolfing Meneer Van Hees, Leiden zit in de finale! Cardea eist geld teru; van oud-medewerkeic woensdag 27 april 20051 Man verdacht van beroving leiden - Een 54-jarige Hagenaar is maandagmiddag in het sta tion opgepakt op verdenking van beroving. Kort daarvoor zat hij met een andere man aan de Bargelaan met een Haarlemmer (28) in een auto te praten over zaken. Toen er geld werd ge toond sloegen de twee toe. Op aanwijzingen van het slachtof fer kon de politie snel tot aan houding van één verdachte overgaan. Naar de tweede wordt gezocht. Groep jongeren vernielt glijbaan leiden - Een groep jongeren heeft maandagavond een glij baan vernield in het speeltuin- tje van het Rijndijkpark aan de Anne Frankweg in de Stevens hof. De politie heeft een 16-jari ge Leidenaar opgepakt. Twee inbraken op klaarlichte dag leiden - In twee huizen is maandag overdag ingebroken. Uit een woning aan de Hoge Morsweg is een portemonnee met inhoud verdwenen. Uit een woning aan het Utrechtse Jaag pad is elektronische apparatuur verdwenen. In beide gevallen kwam de inbreker binnen via de voordeur. Brandweer Leiden terug naar één duikploeg leiden - De Leidse brandweer gaat terug van twee duikploe- gen naar een. Volgens de norm van het nieuwe dekkingsplan van de regionale brandweer Hollands Midden moet een duikploeg in 90 procent van de gevallen binnen vijftien minu ten ter plaatse zijn bij een cala miteit. Daardoor zijn vier duik teams overbodig geworden. Naast Leiden zijn dat Koude kerk, Waddinxveen en Reeu- wijk. Waar de duikers verdwij nen, aan de Gooimeerlaan of de Rooseveltstraat, wordt nog on derzocht. Personele conse quenties heeft het niet. Dat blijkt uit een rapport van de regionale brandweer. Uiteinde lijk moet de gemeenteraad in stemmen met het voorstel. „Momenteel wordt bekeken welke post gaat verdwijnen", laat een woordvoerder van de brandweer weten. „De uitein delijke beslissing moet worden goedgekeurd door de politiek. Van ontslagen is geen sprake en ook de veiligheid van de bur gers is niet in het geding." Cor Vergeer nam in 2002 na twintig jaar afscheid van de Leidse gemeenteraad. Achter de schermen blijft hij echter een grote rol spelen binnen de SP. Foto: Taco van der Eb 'Vergeer jaagt oude SP-sentimenten na' door Timoteus Waarsenburg leiden - Met het vertrek van Paul Day en Birgitta Dolfïng verliest de Leidse gemeenteraad twee bekwame raadsleden die de SP-belangen altijd met verve hebben verdedigd. Dat is het unanieme oordeel van de ver schillende fracties, die ook een boodschap voor Cor Vergeer hebben: laat de Socialistische Partij aan de nieuwe generatie. Deze week kondigden SP-frac- tievoorzitter Day en raadslid Dolfing hun onmiddellijke ver trek uit de raad aan. Een inter ne strijd binnen de SP over de politieke koers ligt ten grond slag aan hun besluit. Een groot deel van de SP, onder aanvoe ring van partijcoryfee en oud raadslid Cor Vergeer, verwijt het duo te weinig in de SP-geest te handelen. Vergeer en de zij nen verlangen terug naar de tijd dat de Socialistische Partij zich duidelijker manifesteerde als radicale actiepartij. Onder Day zou de SP te weinig zichtbaar zijn geweest in de stad. „Volgens mij moet een partij die politiek actief is zich de vraag stellen: wat wil je berei ken?", zegt LWG/ De Groenen- raadslid Jacques de Coo. „Ik heb niet het idee dat Day en Dolfing minder hebben bereikt in de raad dan Vergeer. Alsof hij zoveel voor elkaar heeft gekre gen. Day en Dolfing konden op een groot draagvlak binnen de raad rekenen. Daardoor heb ben zij vaak steun gekregen van andere partijen bij het indienen van moties. Dat is Vergeer nooit gelukt." Jan-Jaap de Haan van het CDA is nog stelliger. „Day en Dolfing hebben de SP tot een volwaar dige partij in de raad gemaakt. Onder Vergeer is de SP uit el kaar gevallen en van vijf naar drie zetels teruggegaan." Conny Broeyer van de PvdA vindt dat de twee opgestapte raadsleden het SP-gedachtegoed altijd her kenbaar hebben uitgedragen in de raad. „Ik denk dat Vergeer in het verleden met zijn acties buiten de raad meer media- aandacht haalde. Daardoor was de SP in de stad zichtbaarder. Maar Day heeft binnen de raad meer bereikt doordat hij con structief samenwerkte met an dere partijen." WD'er Leendert de Lange: „Days vorm van politiek bedrij ven sluit ook meer aan op hoe de raad tegenwoordig werkt. Vergeers bijdragen in de ge meenteraad hadden altijd een hoog statement-gehalte, waar bij hij graag mocht teruggrijpen op een aantal vaste ideologi sche thema's. Zoals 'de strijd tegen het grootkapitaal'. Wat je nu binnen de SP ziet gebeuren is dat de oude garde geforceerd grip probeert te houden op de partij." „Vergeer stond een confronta- tiekoers voor", zegt CU-voor- man Filip van As. „Daardoor isoleerde hij zich weliswaar in de raad, maar was de SP zicht baarder in de stad. Paul Day heeft met zijn toegankelijke houding meer voor elkaar ge kregen dan Vergeer. Als je suc cessen wilt boeken in de raad zaal, moet je de regels van het spel volgen." Gerard van Hees van Groen- Links zegt het vooral 'triest' te vinden dat Vergeer nog steeds op de achtergrond grip pro beert te houden op de partij. „Ik ben in 1973 lid geworden van de SP. Toen was Vergeer binnen die partij al de grote man. Hij heeft twintig jaar, tot 2002, in de raad gezeten. Dat hij nu nog steeds op het vinken touw wil zetten zegt wat over Vergeer: dat is die ouwe maoïs tische inslag. Bovendien is het kennelijk lastig samenwerken met hem. Alle mensen die hij in de loop der tijd om zich heen heeft verzameld, heeft hij ook weer weggejaagd. Vergeer jaagt oude sentimenten na. Tijden veranderen, daaraan moet hij wennen. Marijnissen zie ik ook niet veel meer op de barrica den. Dat geeft ook niet, want hij behartigt de SP-belangen bin nen het parlementaire bestel." Daan Sloos, de eerste man van Leefbaar Leiden, is een van die mensen die Vergeer en de SP een paar jaar terug de rug toe keerden. „De actiepolitiek van Vergeer is niet meer van deze tijd. In het duale bestel gaat het juist meer om samenwerking, het aangaan van allianties. Ove rigens vind ik het vooral onbe grijpelijk dat Vergeer na al die tijd nog steeds de regie wil heb ben binnen de SP." „Ik denk dat Vergeer niet goed begrijpt hoe we tegenwoordig met elkaar omgaan in de raad", zegt D66-ffactievoorzitter Paul van Meenen. Er wordt niet meer gewerkt langs de lijn van oppositie en coalitie. De werk wijze is meer om met elkaar te kijken wat goed is voor de stad. Dat levert meer op dan de moddergevechtcultuur die Ver geer nastreeft. Als hij dat wil, bereikt de SP niets, dan sta je namelijk alleen. Volgens mij hebben Day en Dolfing op ver standige wijze oppositie ge voerd." En toen waren er nog maar ne gen plaatsen die meedingen om de titel 'Schoonste ge meente van Nederland 2005'. De negen kandidaten zijn na twee voorrondes overgebleven van de oorspronkelijke zeven tig deelnemers aan de wed strijd. En Leiden is er een van. Dat zal Gerard van Hees wel verbazen. De fractievoorzitter van Groenlinks in de Leidse gemeenteraad vond het tien keer niks dat wethouder Rogier van der Sande zich had aange meld voor de wedstrijd. „Lei den is helemaal geen schone stad. Op sommige plekken is het ronduit een pokkenzooi", sprak Van Hees. 'Smeerpoet sen', noemde hij zijn stadgeno ten: „De mentaliteit deugt hier niet." Tijd voor een telefoontje. Goedemiddag! Hoe vindt u het, dat Leiden in de finale zit? „Opmerkelijk. Ik heb gelezen dat er een presentatie is gege ven en daarmee heeft Leiden kennelijk behoorlijk wat indruk gemaakt op de jury. Dit is in elk geval goed nieuws. Het denken over hoe je de stad schoon moet maken heeft een goed ni veau. Maar daarmee heb je de stad nog niet schoon." En toch behoort Leiden nu tot de negen schoonste gemeenten van het land. „Daar ben ik uitermate ver baasd over. Maar ja, je kunt na tuurlijk eindeloos discussiëren over de methode die wordt ge bruikt bij de wedstrijd. Leiden kwam al met een wildcard in de halve finale, omdat er zoveel mensen hadden gereageerd. Dat heb ik zelf trouwens ook gedaan." Maar u heeft toch niet vóór Lei den gestemd? „Nee, dat klopt. Maar ik ben sportief: ik feliciteer iedereen met dit succes." Vindt u, gezien dit succes, nog steeds dat wethouder Van der Sande niet had moeten mee doen aan de wedstrijd? „Ik heb in eerste instantie in mijn column in de nieuwsbrief Rommel naast containers in de Da Costastraat in Leiden, een van de negen schoonste gemeenten van Nederland. Archieffoto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 van Groenlinks gezegd dat het een rommeltje in Leiden is en dat een bestuurder zich niet moet kietelen met zo'n cam pagne. Stel je voor dat je wint, dan geef je een verkeerd sig naal af, want dan lijkt het net alsof de stad schoon is. Nu moeten ze heb ik begrepen een stukje van de stad. in het cen trum, schoonhouden. Daar zullen Van der Sande en con sorten zeker in slagen. Maar daarmee doe je de objectieve werkelijkheid geweld aan." Hoezo? „Er zijn plekken waar het sme rig is. Ik zou jou kunnen mee nemen door Leiden om te la ten zien hoe de werkelijkheid is, in mijn eigen wijk en in an dere wijken. Maar dat hoeft niet, want dat weet je waar schijnlijk zelf ook wel." Moet GroenLinks er dan niet voor pleiten om meer ambtena ren in te zetten die boetes kun nen uitdelen? „Het is te makkelijk om bij alle kritiek te zeggen: geef mij maar meer geld, dan los ik het wel op. Ik vind niet dat we de ozb moeten verhogen omdat 20 procent van de Leidenaars zijn vuil naast de container zet. Maar Van der Sande moet wel boetes gaan uitdelen. Bij de proef tegen hondenpoep in de Slaaghwijk is dat niet gebeurd en dat vind ik verkeerd. Het uitdelen van bekeuringen kan een sneeuwbaleffect hebben op andere hondeneigenaren: oppassen, dit gedrag wordt niet getolereerd en de boetes zijn dan een stok achter de deur. Van der Sande is eigenlijk een softie uit de jaren zeventig, terwijl hij de daadkracht van deze eeuw wil uitstralen." zou je juist bij GroenLinks zoe ken. „Ja, zo voel ik dat ook wel. Maar de veelplegers, de men sen die steeds maar vuil naast de container zetten, die moe ten niet horen, maar voelen." Maar hoopt u nu dat Leiden gaat winnen? „Ik zou het iedereen gunnen dat Leiden wint. Maar als dit het beste is wat dit land met zich meedraagt, dan is het slecht gesteld met dit land." Twintig procent ziet plan niet zittej" leiden - Een grote meerderheid van de gebruikers van het par keerterrein aan de Haagweg wil daar een parkeergarage. Twintig procent ziet dat plan niet zitten. Directeur Chris Verplancke van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) vindt het percenta ge tegenstanders 'opvallend'. Het onderzoek is uitgevoerd door twee scholieren van het ID College in Leiden die geduren de ruim twee maanden par keerders op de Haagweg een vragenlijst hebben voorgelegd. „Je denkt de markt te kennen en dan blijkt die na onderzoek toch heel anders te zijn. De uit komst is opvallend. Ik weet niet zo goed wat ik er mee moet", zegt Verplancke. Volgens Verplancke zijn par keergarages en parkeerterrei nen twee heel verschillende be hoeftes. „Kijk maar naar de parkeergarage boven Hoogvliet aan de Kaardesteeg. Daar kun je voor 1 euro per uur parkeren. Onlangs nog stond ik daar en reed naar de Garenmarkt waar parkeren 2 euro per uur kost. De Hoogvliet-garage was leeg en op de Garenmarkt stonden automobilisten op een plekje te wachten. Er zijn nu eenmaal mensen die nooit in een garage of nooit langs een gracht parke ren." Uit het onderzoek is oolfe ken dat 10 procent vanje( keerders aan de Haag\^ parkeertarief niet int|s vindt. „Parkeren aan d«tc weg kost 4 euro voor mijj] vier uur en daarna 5 ei^a 24 uur", aldus Verplanclht bleken is dat ik zo'n 20 Li kortparkeerders heb dien Hoogvliet of op de Gar& goedkoper uit zijn maL op de Haagweg staan." De onderzoekers hebbjn gekeken naar de service SSL haar klanten biedt shuttlebusjes naar en b centrum en de flexibele fj mogelijkheden. „Het hae steken en dan instap^ voorbeeld op de Breestrj eigenlijk niet meer", altjh plancke. „Ik krijg regu boetes en wil graag na^ opstapplekken. Maar cent van mijn klanten 2|a meer op de Haagweg t^n ren als die vaste haltes men. Blijkbaar wordt eih liteit verwacht." ki Verplancke gaat de ond resultaten eerst eens g een rijtje zetten. „Na houd ik er rekening me" bedrijfsvoering. Maar a de toekomst zou moete* tussen wel of geen parkfl ge aan de Haagweg, toch dat die garage er ko N door Erna Straatsma leiden - Jeugdhulpverleningsin stantie Cardea eist 36.000 euro van een oud-medewerker, we gens verduistering van compu- terapparatuur. Het gaat om een 25-jarige Leidenaar, die in de cember is veroordeeld tot een voorwaardelijke straf. Tussen december 1999 en maart 2003 zou de Leidenaar apparatuur ontvreemd hebben. In december legde de officier van justitie hem 'heling' ten las te, maar daarvan werd hij vrij-- gesproken. Wel kreeg hij een voorwaardelijke straf voor ver duistering. Direct daarop begon Cardea een civiele procedure om de schade terug te eisen. Onlangs werd die eis door de rechtbank gehonoreerd. De Leidenaar ontkent elke vorm van verduistering. Dat hij thuis computers had, zou ja renlang normaal zijn geweest bij Cardea. „Ik ben geen dief', zegt de man die inmiddels in loondienst is bij een Zoeter- meers automatiseringsbedrijf. Hij zou het slachtoffer zijn van een chaotisch functionerende organisatie, waarin registratie systemen ontbraken en verant woordelijkheden onduidelijk waren. Gedurende de drie jaar dat hij bij Cardea werkte, had de com puterexpert vijf verschillende leidinggevenden boven zich. Er waren diverse fusies en daar mee gepaard gaande reorgani saties. De Leidenaar was in zijn eentje verantwoordelijk voor het onderhoud van alle compu ters van Cardea. „Het was een tamelijk chaotische en onge structureerde instelling. Ik zat tot aan mijn nek in het werk. Regelmatig nam ik computer apparatuur mee naar huis om ook buiten kantooruren te kun nen installeren. De apparatuur werd vervolgens op de verschil lende Leidse locaties van Car dea geplaatst. Tijd voor een de gelijke inventarisatie van appa ratuur was er niet. Tijd voor een functioneringsgesprek was er 1 niet. Niets werd gedoj; teerd." Na enige tijd kn Leidenaar een collega, E inventarisatie van appi moest maken. „Maar dc werd niet afgemaakt: hir snel met de drukte mee leidinggevende zag hetji van een inventarisatie als prioriteit." >e In 2003 miste de toenrnve ding van Cardea de v computerapparatuur eai gesproken over 'verdui De Leidenaar werd dool litie opgepakt, op staan ontslagen, een maand houden in voorarrest rechtszaak volgde. Zijn- werd ook ontslagen en 'regeling' met Cardea. De daaropvolgende claim 'verbijsterde' de naar. „Ik heb er nu spijt ik niet in hoger beroep gaan tegen een voorwal! straf. Ik was uitgeput, vil en allang blij dat ik r dacht te zijn." De hoo het door de rechter vasti schadebedrag was eei schatting ('ex aequo eL omdat Cardea niet o goede registratie besch Leidenaar heeft beroe{ tekend tegen de uitspra De directeur van Carde anne Harten, zegt dat c naar zelf verantwoord! voor het ontbreken goede registratie van tuur. „Hij was verantw voor de in- en verkoop misgegaan. Hij is deg daar de motor in w hoogte van het schac heeft Harten bepaald pleging van de 'inkoo van Cardea. „Het gaat bedragen. En als u wee van gemeenschapsgel moeten komen is dit langrijke kwestie voo Verder wil ze niet inga< kwestie, al laat ze door ren dat er op de ach 'meer aan de hand is', het belang van de b oud-medewerker wil ik liever niet over hebben. En softies uit de jaren zeventig Janet van Dijk CORRECT! 1 Bij het artikel 'Er is iri. Leiden he-le-maal "I geen industriegrond I koop', Ondernemers!0 teleurgesteld na uit-1 spraak Raad van Statp dat gisteren in de kra) stond, is een verkeer! foto geplaatst. Boven* het bijschrift 'Joop dl* Prie' prijkte een foto I van commissaris van de koningin Jan Frari sen. Op de foto hier-j naast staat Joop du Prie wel afgebeeld.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14