LEIDE Regionale economie groeit uitbundig Raad slikt uitleg college REGIO mnnfb'O ttnnmanager, Zoektocht naar bedrijventerreinen in de Leidse regio levert weinig op Treurnis om Rai Uno en France 2 R1 Grote toename van het aantal banen sinds 2000 Celstraf voor zelfverminkster ndoorzaak Flevoweg na erzoek nog niet bekend Ingepakt Wethouders twijfelen niet aan eigen geloofwaardigheid woensdag 27 april 2005 artwijk en Zn: moderne cel van Sinkel ingbedrijf It proces af Kledingbedrijf Unigear ;gé proces wegens 'mer- ie{' tegen de Universiteit Igewend. Het bedrijf )rig jaar T-shirts en op de markt met de iden University'. De ieit beroept zich echter n-beschermde beeld- et jt bestaat uit het zegel niversiteit en de tekst imiteit Leiden'. Het be- t na dagvaarding er- het fout zat. Volgens erder A. van Ameron- kous af als Unigear et niet opnieuw te resterende voorraad te eijen en de kosten voor Ie bijstand te vergoe- hekelt Leidse age zeebeving De Leidse WD heeft |nd haar onvrede uitge ver het feit dat de ge iden een bedrag van r inwoner schenkt aan offers van de tsunami iber van vorig jaar. januari, toen de is voor de slachtoffers iebeving in Azië goed [kwamen, zegde de ge iden een bedrag van :uro toe, omgerekend 1 inwoner. Daarnaast de gemeente alle par- j inzamelingen vanuit i zullen verdubbelen, ^pslid Rob de Rooij zei ~Snd de verdubbelings- 1 de gemeente toe te omdat burgerinitiatie- lee gestimuleerd wer- de toezegging van 1 inwoner vinden wij Volgens de WD is aak van de rijksover- Igeld voor de wederop- de getroffen gebie- ;baar te stellen. eente Leiden stort euro op giro 555. Dat v' estaat uit een gemeen- - drage van 215.000 eu- g* t geld dat door tal van -r^rs is opgehaald, 95.000 door Wilfred Simons leiden - Door grote economische groei in de afgelopen vijfjaar dreigt in de Leidse regio en in de Duin- en Bollenstreek een tekort aan werknemers. In de afgelo pen vijfjaar is de economie met 8 procent gegroeid en de werk gelegenheid zelfs met 11 procent. Wel kampen beide regio's met een harde kern van langdurig werklozen. De economische groei deed den haag/leiden - Een 45-jarige vrouw uit Leiden, die niet al leen zichzelf in haar buik sneed met een mes, maar ook haar toegesnelde ex-man in diens hand sneed, is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De drankverslaafde psychia trisch patiënte heeft zichzelf al vaak toegetakeld met een mes, al dan niet onder invloed van drank. Toen haar ex-man pro beerde te voorkomen dat zij dat op 27 oktober weer zou doen, probeerde hij haar mes af te pakken. Maar de dronken vrouw werd hysterisch, be dreigde hem en raakte hem in zijn hand. Eerder vorig jaar had haar zoon het ook al een keer met haar te stellen gehad. Hij moest de deur van zijn kamer barricaderen en belde de poli tie. Bij een van die keren moest de politie pepperspray gebrui ken om de vrouw in te kunnen rekenen. Gisteren zaten er drie politiemensen om de vrouw heen die volgens haar raads man elk moment een 'aanval' kon krijgen. Toch staat ze over enkele dagen weer op straat. Want de rechtbank legde giste ren - conform de eis van het openbaar ministerie - een on voorwaardelijke straf op gelijk aan het voorarrest. Dat bete kent dat de vrouw op 1 mei weer vrijkomt. In het vonnis is rekening gehouden met de om standigheid dat de zoon op die dag vertrokken zal zijn uit de woning. De vrouw is diverse malen in behandeling geweest, maar de psychiatrie zou moei lijk grip op haar krijgen. De oorzaak van de in de Flevoweg, in de in 2 op 3 april, is nog pnd. Hoewel het tech- jhercheonderzoek is af- heeft dat niet tot een end resultaat geleid, len technische oorzaak en ook brandstich- it aangetoond", aldus rdvoerder Chris van „Er zijn geen aanhou- verricht." Geruchten randstichting worden n in alle toonaarden De politie zet het on- rel voort, laat Van Eg- ten. „We horen nog teel mensen, zijn op kr getuigen en hopen H)ede tip." elk Grandprix in aanmerking voor de volgende prijs; irten voor races op Circuit Park Zandvoort ter waarde van €60,- Win 2 paddock kaarten voor één van erstaande races op Circuit Park Zandvoort de ndmei Radio 538 Pinksterraces hdjuni heil >pji! Masters of Formula 3 Italia a Zandvoort Circuit Park Zandvoort enaugustus DTM iseptember Trophy of the Dunes oktober Fin'aleraces zich vooral voor bij onderwijs en zorg, research develop ment, de metaalelektro-indu strie, bouw, zakelijke dienstver lening en bij horeca en toeris me. Zowel laag-, middelbaar als hoogopgeleiden profiteerden daarvan. In totaal zijn er nu 146.000 banen bij 14.000 bedrij ven, blijkt uit berekeningen van het Nederlands Economisch In stituut (NEI). De gegevens zijn gebundeld in het rapport 'Syn ergie in de Leidse Regio en de Duin- en Bollenstreek'. Hoewel het NEI spreekt van een 'gezonde groei', stelt het ook vast dat het niet over de hele li nie goed gaat. De werkgelegen heid in de glas- en boüentuin- bouw (Alkemade en de zuidelij ke Bollenstreek) kalft af. In to taal daalde het aantal banen in die sectoren met ongeveer 15 procent in de afgelopen vijf jaar. In Noordwijkerhout en Hillegom groeit de bollenteelt wel. Gemeten over beide regio's is de werkloosheid echter zeer laag te noemen: slechts 2 tot 4 procent van de beroepsbevol king heeft geen werk. Een belangrijk kenmerk van de economie in de twee regio's is de onderlinge mobiliteit. Dage lijks reizen 10.000 mensen voor hun werk heen en weer tussen de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Daarnaast is er zowel een grote ingaande als uitgaande pendel. Ongeveer eenderde van alle banen in de regio's wordt bezet door men sen die hier niet wonen. Ander zijds trekken ook zeer veel in- Bij de brand die in de nacht van 2 op 3 april een bedrijfsverza melgebouw voor een groot deel in de as legde, raakten drie brandweermensen gewond van wie twee ernstig. Na een verblijf in het Zuiderziekenhuis zijn zij weer thuis. Het onderzoek naar de oorzaak van de explosie bij Centocor, half februari, is nog niet afge rond en wordt nog steeds be moeilijkt door de zwaar be schadigde constructie. De uit elkaar gesprongen stoomketel veroorzaakte een enorme scha de aan het gebouw en de instal latie. Inmiddels is de productie van medicijnen in andere delen van de bedrijfsgebouwen weer hervat. leiden - Leden van een studentenklimvereniging hebben molen De Valk weer ingepakt voor Koninginne dag. Ter gelegenheid van het 25-jarige jubileum van koningin Beatrix hangt er dit jaar ook een spandoek aan de molen. De studenten komen na de viering weer terug om de rood-wit-blauwe vlag te verwijde ren. Foto: Henk Bouwman vervolg van voorpagina leiden - Als het aan de Chris tenunie en het CDA had gele gen, zou de gemeente nog één keer de kans hebben gekregen om alsnog voor elkaar te krijgen dat er in de Oostvlietpolder een bedrijfsterrein van veertig hec tare komt. Met als stok achter de deur: het aftreden van de verantwoordelijke wethouders. Maar een meerderheid van de Leidse gemeenteraad zag hier gisteravond niks in en stemde een motie van deze strekking weg. Ook een tweede motie die het college had moeten aansporen om voor 1 november van dit jaar duidelijkheid te verschaffen of de provincie opnieuw goed keuring zal verlenen aan het Leidse bestemmingsplan voor de Oostvlietpolder, kon niet op voldoende steun binnen de ge meenteraad rekenen. Vrijwel de hele avond stond in het teken van de Oostvlietpol der. Het CDA en de CU hadden een interpellatiedebat aange vraagd. Ze wilden tekst en uit leg hoe het mogelijk is dat de Raad van State tot drie maal toe de Leidse Oostvlietpolderplan- nen heeft kunnen blokkeren. Met als hamvraag: zien de be trokken wethouders, Geertsema en Hillebrand, na de jongste nederlaag bij de Raad van State 'belemmeringen om op een ge loofwaardige wijze hun be stuurlijke taken uit te blijven oefenen'? „Ik heb zes bestemmingsplan nen tot een goed einde ge bracht en 27 artikel 19-proce- dures", zei Hillebrand. Twee bestemmingsplannen zijn on deruit gegaan, waarvan de Oostvlietpolder er één is. U mag best weten dat ik daar het hele weekend flink de ziekte over in heb gehad. Maar de he le lijst bekijkend, vind ik het best een redelijke score. Je kunt als wethouder niet functione ren als je geen fouten mag ma ken. dan neem je als gemeente geen risico's meer en dat is niet goed voor de stad. Ik wil door gaan tot de raad anders beslist of ik zelf bang word om fouten te gaan maken." Geertsema was nog korter in zijn verklaring: „Ik denk dat ik gewoon kan doorgaan. Ik ga niet alle pluimen op mijn hoed tellen. Er is een goede mogelijk heid om op die plek een bedrij venterrein te realiseren." Aan het eind van een lange avond debatteren, is het tijd om te stemmen over de moties. Een formaliteit, omdat de meeste fracties al duidelijk heb ben laten merken dat naar hun mening de wethouders het christelijk kruisverhoor met glans hebben doorstaan. De SP stemt als enige partij voor beide moties. Leefbaar Leiden kan alleen de motie die het vertrek van de wethouders als slot op de deur heeft steu nen. De overige partijen moe ten zelfs helemaal niets weten van het kritische oppositiege luid. „Dit is een motie voor bange politici. En de WD houdt niet van bange politici," aldus Leen- dert de Lange. Conny Broeyer van de PvdA: „Dit is toch een soort motie van wantrouwen. En wij hebben geen behoefte om ons wantrouwen uit te spreken." Groenlinks: „Wij sluiten ons aan bij de woorden van de WD." En tot slot D66: .Alleen als deze motie inhoudt dat bij een volgend falen de on dertekenaars van de motie op stappen, kunnen wij onze steun geven." woners voor hun werk naar el ders, met name naar de Haar lemmermeer en de Haagse re gio. Hoewel het algemene beeld dus zeer positief te noemen is, lig gen bedreigingen op de loer. De wegen slibben dicht, goed per soneel is moeilijk te krijgen en er zijn te weinig aantrekkelijke woningen. Ook is er een acuut gebrek aan bedrijfs- en kan toorruimte. Dat brengt de eco nomische groei in gevaar. Door die bedreigingen zijn de twee regio's toch kwetsbaar, meent het NEI. Overheid en be drijfsleven moeten samenwer ken om de knelpunten snel op te lossen, anders dreigt het spookbeeld van een 'achterge bleven regio': de IJmond, Haar lem en de Zaanstreek zijn daar al voorbeelden van. Daar ont breekt de ondernemersgeest, de bedrijven zijn er niet innova tief en werken amper onderling samen. De verhoudingen tus sen het bedrijfsleven en de overheid zijn er 'fundamenteel aangetast'. Als het tekort aan bedrijfsruim te en woningen wordt onder kend en opgelost, ligt het zon nige scenario van een cool city region volgens het NEI zonder meer open. Dan is het gebied een 'hoogwaardige topregio' met een aantrekkelijk investe ringsklimaat voor mensen en bedrijven en waar werknemers en ondernemers voortdurend met innovatieve, concurreren de diensten en producten ko men. leiden/regio - De Leidse regio heeft een acuut tekort aan be drijventerreinen en op korte ter mijn is daar geen oplossing voor. De Leidse Oostvlietpolder blijft voorlopig groen. Alternatieven zijn niet direct voorhanden. In de gehele provincie Zuid- Holland vormt de Leidse regio het gebied met het meest nij pende tekort aan bedrijventer reinen. De gemeente Leiden heeft sinds 2003 vrijwel geen uitgeefbare stukken grond meer. De gehele regio Holland Rijnland (Leiden met omliggen de gemeenten en de Duin- en Bollenstreek) heeft in totaal be hoefte aan 330 hectare nieuwe bedrijventerreinen, zo blijkt uit diverse onderzoeken. De hoop was lange tijd geves tigd op het Oegstgeestse Rijn front, maar deze locatie is in middels afgevallen. Het ge meentebestuur besloot in 2002 om het roer om te gooien en af te zien van een bedrijventer rein. De behoefte aan kantoor gebouwen zou niet zo groot zijn als werd gedacht, luidde de argumentatie. Rijnfront kreeg de bestemming 'woonwijk', tot grote ergernis van Leiden. Sa men met de provincie en om liggende gemeenten begon een zoektocht naar alternatieven. Leiden kon het plan voor een baggerstortplaats in de Oost vlietpolder schrappen toen er elders in Zuid-Holland ruimte voor was gevonden en bedacht, samen met de provincie, het idee voor een veertig hectare groot bedrijventerrein. De pro vincie pleitte voor een verdub beling van het aantal meters, vanwege het enorme tekort aan bedrijventerreinen in de Leidse regio. De veertig hectare die Leiden voor ogen had, bleek echter al niet haalbaar. De Raad van State schrapte het 'slecht uitgewerkte' bestemmingsplan vorige week. Nu heeft Leiden de hoop geves tigd op een stuk grond ten oos ten van Heineken in Zoeter- woude. De gemeente heeft een beroep gedaan op haar buurge meente om ruimte te scheppen voor dertig hectare bedrijven terrein. Wethouder Uljee wil best meewerken aan het plan, maar weet niet of dat gaat luk ken. Al dertig jaar wordt er ge praat over de ontwikkeling van een bedrijventerrein in dit ge bied. Gelijktijdig zijn er plannen voor grootschalige woning bouw. De nood van Leiden neemt de komende jaren nog eens toe door afspraken over woning bouw. De gemeente moet een groot gedeelte van geplande woningbouw realiseren binnen bestaande gemeentegrenzen. Dat betekent dat industrieter rein De Waard, de bedrijven rond de Lammenschansweg en de Groenoordhallen goeddeels verdwijnen om plaats te maken voor huizen. Natuurlijk kunnen die plannen alleen doorgaan als Leiden de bedrijven elders, bij voorbeeld naast Heineken, compensatie aanbiedt. De herstructurering van de zo geheten Oude Rijnzone kan wellicht nog nieuwe perspectie ven bieden, maar zicht daarop is er nog niet. De plannen voor dit gebied - in totaal: 120 hecta re bedrijventerrein - verkeren nog in een pril stadium. En ge middeld duurt de aanleg van een bedrijventerrein, door lan ge procedures, een jaar of acht. De aanleg van een klein bedrij venterrein op de voormalige MEOB-locatie in Oegstgeest (aan de noordoostkant van de A44) kwam onlangs op losse schroeven te staan. Wethouder De Ruyter liet vorige maand weten weinig te voelen voor aankoop van het terrein. Het fi nanciële risico voor de gemeen te zou te groot zijn. De twaalf hectare tellende lap grond wordt nu waarschijnlijk te koop aangeboden aan projectontwik kelaars. Het bedrijfsleven maakt zich in middels 'ernstige zorgen', zo liet de ondernemersorganisatie Partners in Rijnland vorige maand weten. De plannen voor de korte termijn bieden geen enkele zekerheid. En plannen voor de langere termijn zijn er helemaal nog niet: voor de pe riode na 2015 zijn geen bedrijfs- gronden gereserveerd. Erna Straatsma Servies spaaractie I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad door Loman Leefmans leiden/regio - Het besluit om binnenkort Rai Uno en France 2 van de kabel te halen, wordt door trouwe kijkers van deze zenders buitengewoon be treurd. Bij pizzeria Karalis aan de Leidse Doezastraat wordt overwogen om een handteke ningenactie op touw te zetten. „Net als enkele jaren geleden in Alphen is gebeurd. Mensen stonden toen in de rij om te te kenen. En daar zit Rai Uno nog steeds op de kabel", aldus Mar- cella Carta van Karalis. De twee genoemde kanalen maken plaats voor de regionale commerciële zender R.O.B. TV en kunstzender Arte. Dat be sloot kabelexploitant Casema op advies van de regionale pro grammaraad. Die raad verte genwoordigt de gemeenten Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valken burg, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Rai Uno zit al sinds 1993 in het kabelpakket van die negen plaatsen. Aan de komst van de zender ging een lobby vanuit de Italiaanse gemeenschap vooraf. „Dit gaan de jongens niet leuk vinden", voorspelt Carta, die niet op de hoogte was van het besluit. Ronald van Beuge is voorzitter van de culturele vereniging Dante-Alighieri, afdeling Den Haag-Leiden. Ook hij vindt het een groot verlies dat de staats- zender niet meer op televisie te zien zal zijn. „Het is een verar ming en het zal binnen onze vereniging met meer dan dui zend leden zeker opzien baren. Ik verwacht ook dat het besluit wordt betreurd bij de vakgroep Italiaans van de Leidse univer siteit." Rai Uno is recent ook in andere delen van Nederland van de ka bel gehaald om plaats te maken voor andere zenders. Dat lever de zonder uitzondering protes ten op waarna in onder meer Amsterdam, Den Haag en Lim burg Rai Uno weer terugkeerde in het pakket. Overigens haalt het Italiaanse kanaal zelden een kijkcijfer dat boven de 1 pro cent uitkomt. Datzelfde geldt voor France 2. Dominique Danton is een in Leiden woonachtige Fransman die rugby speelt bij DIOK. Hij is een uitgesproken fan van Fran ce 2. „Wdt een achteruitgang. Als er toch een Franstalig ka naal moet sneuvelen, haal dan TV5 weg. Dat is een zender voor Franstaligen uit België, Zwitser land en Canada. France 2 is voor Fransen. Daarnaast heeft France 2 de rechten voor rugby en ik weet dat ook veel Neder landse leden van de club daar om op die zender afstemmen. Het is een vreemde zaak, te meer omdat Casema onderdeel is van een Frans moederbe drijf." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! i/ja, ik neem een vast kwartaalabonnementen ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam Z M V Adres Postcode Plaats Tfelefoonnr: (two, h—mgwilmla) 1 Geboortedatum: e-mailadres: Bank- /girorekemngnümmer Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tCb Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13