Op valreep akkoord in bouwsector ECONOMIE Linkspoot Paas geknipt voor het CNV De heilige '65 jaar' gaat er langzaam aan Ook topman energiereus Nuon door de knieën Somber einde van de Luikse staalindustrie Acties dreigen bij brandweer en ambulance Stakingacties afgeblazen Dexia handelt 450 claims leaseleed individueel af A380 voor testvlucht de lucht in iel uit China Franse banen ie Franse vakbond van leiders heeft gisteren om ingrijpen van de stroom goedkope China. Vakbondslei- •zy vreest dat in Frank- tot 20.000 banen ver- lan als de stroom niet igedamd. „In 2004 zijn .000 banen in de textiel :ens 7000 banen in de idustrie kwijtgeraakt." skantoren toch open - Fortis ziet af van het len om het merendeel grenskantoren te slui- 'lankverzekeraar dacht iviteiten van de kan- '•°%s zouden terugvallen 1 Europese spaarricht- dat blijkt niet het ge- is nog voldoende activi- i>aar zijn er nog heel iten die niets te verber- aldus een woord- sis fiat voor rerdeling Rederijen mogen tot '•3I0 onderling afspraken ülver de optimale verde el de vracht. De Europese J'ffsie heeft gisteren de hostelling' met vijf jaar j'BjjI. Door de afspraken - reders hun schepen ef- inzetten, Een eis die de sie stelt, is dat een con- geen marktaandeel van n 30 procent mag heb- 15 procent als de reders Inemen aan een 'lijn- •74tie', een iets verder- 3 Samenwerking). Boven- >!ia afspraken over prijzen ï',4F 5.85 re uitkering: f WAO'ers' - De voorgenomen 2 Hg van de WAO-uitke- Hiidt tot een toename 9;4Jiantal WAO'ers. Dat Centraal Planbureau iteren gezegd op basis ...inalyse over de jaren DO. Als de uitkering we- J,9ljeidsongeschiktheid Sicent stijgt, komen er :,5 procent WAO'ers iogere uitkering maakt ns het CPB aantrekke- beroep op de WAO te het nieuwe WAO-stel- ilgend jaar moet in- Jdoende effect sorteert, 'uitkeringen voor volle- Idsongeschikten met 5 9;8jomhoog. (schade treft ielers zwaar 4,6] 5,0(0 - Zo n 60 tot 80 pe- 6-Hppeltelers zijn ernstig 0 g# door de vorst begin boral de perenbomen 37ferstelbaar beschadigd. 7 6ce telers zullen dit jaar Rauwelijks inkomen zei voorzitter Van ivan de Nederlandse ars Organisatie NFO gis- 25 et getroffen gebied om- 55 jectare voor perenteelt peer 1000 hectare voor 78 ibomen. In de Noord- |er en de Flevopolder ll jlerde van de telers op 56 jent schade. Omdat ook 'hout van de bomen is 14 ft, moeten de telers ook 13 te opbrengst in de ko- 5Q aren vrezen. 1 jitter krimpt productie in 20 ÉR - De Duitse staal- en 01 kbrikant Salzgitter ver- li productie in het twee- 58 taal met 100.000 ton 50 tanende vraag uit de 42 lustrie en grote voorra- 49 Ifnemers. In.het derde 71 zal de vraag naar ver- 92 gweer aantrekken. Op 32 pnijn zou sprake zijn g® positieve ontwikkeling 25 raag naar staalproduc- 57 bitter produceert met g9 rerknemers ruim 8 mil- 84 ruwstaal per jaar. Vrij- 27 Ikte het ook Duitse 76 krupp bekend zijn 68 ductie met een half ton in te krimpen. 00 as oenfondsen 1 op één plek 75 c - Shell wil het vermo- 11 jeer van de pensioenen 7° Werknemers onder in Rijswijk. Het totaal vermogen bedraagt 50 lollar. De multinational feldwijd 200 pensioen- 4£ nie: terminal vloeibaar gas luw - Het transportbe- ,de Gasunie gaat samen lopslagbedrijf Vopak de p een terminal voor t aardgas (lng) onder- Met de bouw is 300 tot ien euro gemoeid. Een feerde afname is een rde voor de bouw. Een Wrijven heeft al inte- bond. seraing/gpd - In Seraing, bij Luik, is definitief het vuur ge doofd in hoogoven 6 van Cockerill Sambre. Zowat drie honderd staalarbeiders, som migen met rouwband om, na men gisteren afscheid van de fabriek, die in 1959 werd ge opend en toen nog gold als een wereldprimeur. Eigenlijk was de sluiting gepland voor juni van dit jaar. Vorige maand maakte de directie van Arcelor, sinds eind 2001 eigenaar van Cockerill, echter bekend de fa briek „vanwege uitzonderlijke conjuncturele omstandighe den" vervroegd op te doeken. De sluiting luidt het einde in Bestuursvoorzitter Ludo van Halderen levert bonus van 97.000 euro in van de Luikse staalindustrie. Uiterlijk 2009 gaan ook de hoogoven in Ougrée en de warmwalserij in Chertal dicht. Ongeveer2.7ÓO mensen verlie zen hun baan. Indirect gaan er naar schatting meer dan 8.000 banen verloren in een streek waar de werkloosheid schom melt rond de 22 procent. De manifestatie gisterochtend voor de toegangspoort van hoogoven 6 in Seraing was een initiatief van de socialistische vakbond FGTB. Die is van oor deel dat Arcelor zich niet aan haar beloften houdt, door de fabriek twee maanden eerder dan voorzien, te sluiten. amsterdam/gpd - Bestuursvoorzitter Ludo van Halde ren van Nuon levert zijn bonus van 97.000 euro in. Raad van Commissarissen en aandeelhouders van het energiebedrijf gaan binnenkort opnieuw de uitgangs punten voor het beloningsbeleid van de Nuon-top vaststellen. Dat kan tot gevolg hebben dat toekomstige bonussen lager uitvallen. Dat is de uitkomst van de aandeelhoudersvergadering van Nuon gisteren in Amsterdam. Van Halderen is de tweede bestuursvoorzitter die zijn bonus inlevert na voortdurende kritiek op de hoogte van zijn beloning, de afgelopen weken. Bestuursvoorzitter M. Boersma van Essent besloot vorige week donderdag 80.000 euro in te leveren. Dat is de helft van de korte termijnbonus waar hij vorig jaar recht op had. Ook de aandeelhou ders van Essent gaan de regels van hun beloningsbe leid opnieuw vaststellen. De provincie Gelderland, met 45 procent de grootste aandeelhouder van Nuon, was gisteren tevreden over het besluit van Van Halderen. Provinciale Staten had den de afgelopen weken zeer stevige kritiek op de tota le beloning van 815.000 euro voor Van Halderen. Ge deputeerde N. Wijsman noemde het inleveren van de korte termijnbonus van 97.000 euro „een substantieel gebaar". Volgens W. Meijer, voorzitter van de Raad van Com missarissen, krijgt Van Halderen over 2003 en over 2004 geen 815.000 euro uitgekeerd, maar 650.000 euro. „Mijn salaris is de afgelopen drie jaar niet gestegen, mijn contract is in vier jaar niet veranderd", aldus Van Halderen. Hij zegt bij zijn aantreden in 2002 'een marktconform salaris' te hebben gevraagd en niet over de hoogte daarvan te hebben onderhandeld. Volgens Meijer past een salaris van 650.000 euro bij een commercieel bedrijf als Nuon, dat niets meer heeft van een ouderwets nutsbedrijf. „Ambtelijke salaris schalen zijn voor zo'n bedrijf niet bruikbaar. Elk verge lijk daarmee gaat mank. Wij zijn een normaal bedrijf dat concurreert op prijs, kwaliteit en ook op arbeids voorwaarden. Ons uitgangspunt is terughoudendheid. In vergelijking met de vijftig bedrijf waarmee we ons in dat opzicht meten, zitten we aan de onderkant van het gemiddelde." Van Halderen zei gisteren dat het besluit om 97.000 euro in te leveren „niet gemakkelijk was". Zondag avond nam hij het besluit. „De doorslag gaf het belang van de onderneming en ik wil de discussie terugbren gen waar hij thuishoort: bij commissarissen en aan- deelhouders." Van Halderen en Meijer zeggen zich ernstig te hebben gestoord aan kwalificaties als 'zakkenvuller' en 'graaier' die de afgelopen week de ronde deden. Meijer heeft zich in een brief aan Balkenende beklaagd over de 'na ming and shaming', waartoe laatstgenoemde opriep. „Dat soort uitlatingen kan krachten oproepen in de maatschappij die je niet onder controle kunt houden", vindt Ludo van Halderen. CDA'er met sociaal gezicht ziet doorbraak naar landelijke politiek voorlopig geblokkeerd René Paas, de nieuwe voorzitter van het CNV. Foto: ANP/David van Dam groningen/gpd - René wie? De naam van de nieuwe voorzitter van de christelijke vakcentrale CNV deed gisteren weinig bel len rinkelen. Hoe komt een Groningse CDA-wethouder zonder enige ervaring in de vakbeweging nou op zo'n post terecht? Toch is de keus voor René Paas minder verrassend dan het lijkt. De ambitieuze Groninger leek voorbestemd voor een landelij ke carrière maar als typische re presentant van de sociale tradi tie binnen het CDA zag hij zijn snelle opmars door de partijge lederen in korte tijd volledig tot stilstand komen. Met zijn be noeming tot CNV-voorzitter stapt Paas nu alsnog het lande lijke toneel op; een paar jaar la ter en op een andere plek dan gepland. Je zou hem een slachtoffer kun nen noemen van de politieke omwenteling in Nederland na de moord op Pim Fortuyn. Ja renlang gold Paas als één van de grootste politieke talenten binnen het CDA. Het wethou derschap in Groningen leek voor de oud-voorzitter van de CDA-jongeren de laatste halte voor eindstation Den Haag. De harde lijn die zijn partij ging varen onder Jan Peter Balke nende zorgde echter voor ver wijdering. In het debat over het sociale gezicht van het CDA, hield Paas zich niet op de vlak te. Vooral over het asielbeleid kraakte hij publiekelijk vaak harde noten over het kabinet. Daarmee gooide hij de deur naar de landelijke politiek be wust in het slot. Een mooie burgemeesterspost (hij was in de race voor Leeuwarden) of andere topfunctie in het open baar bestuur leek het hoogst haalbare. Met Paas krijgt het CNV een geestverwant van de vorige week afgetreden Doekle Terp stra aan het roer. De naar de HBO Raad vertrekkende vak bondsleider is ook al zo'n chris tendemocraat die 'van binnen uit' waakt over het sociale ge zicht van het CDA. Zijn nieuwe baan is voor de nog maar 38-jarige Paas vast niet het eindstation. Het is zelfs niet uitgesloten dat hij uiteindelijk toch in Den Haag belandt. Met zijn achtergrond op de 'linker vleugel' van het CDA zou hij op termijn één van de christende mocraten bij uitstek zijn om een brug te slaan naar de PvdA als zijn partij toch weer met de sociaal-democraten zou moe ten regeren. nieuwegein/gpd - Werkgevers en werknemers in de bouw heb ben op de valreep een CAO ge sloten. Daarmee zijn de sta kingsacties die voor aanstaande maandag waren gepland van de baan. Een kleine groep onder handelaars is afgelopen week einde op het hoofdkantoor van Ballast Nedam in Nieuwegein in het geheim tot een akkoord ge komen, nadat de bouwbonden en werkgeversvereniging Bou wend Nederland ruim een jaar lang vergeefs om de tafel zaten. De nieuwe CAO geldt voor alle werknemers in de bouw, dus ook het uitvoerend en tech nisch-administratief personeel. Tot op heden bestonden er drie verschillende collectieve ar beidsovereenkomsten naast el kaar. Op alle punten hebben de partijen overeenstemming be reikt. De CAO gaat met terug werkende kracht op 1 april 2004 in en loopt tot april 2007. Bouwvakkers krijgen een loons verhoging van 3,75 procent, verdeeld over drie jaar. Wel kan de werkgever verlangen dat zij in drukke perioden drie uur per week overwerken. Die uren worden in rustige tijden omge zet in verlof. Dit geldt tot een maximum van 39 uur. Heeft de bouwvakker meer dan 39 over uren, dan wordt die extra tijd uitbetaald. De vakantiebon verdwijnt. Daarvoor in de plaats komt een1 zogeheten 'tijdspaarfonds'. De bouwvakker krijgt daardoor netv als elke werknemer in mei een vakantieuitkering van acht pro cent. Verder kan hij kiezen of hij bepaald aantal dagen wil la ten uitbetalen of als verlof wil opnemen. Bouwvakkers blijven de moge lijkheid houden om na veertig dienstjaren op hun zestigste te stoppen. De premie van het vroegpensioen, een struikelblok in eerdere onderhandelingen,, blijft tweederde voor rekening1- van de werkgever en eenderde voor de werknemer. De extra' kosten die het vroegpensioen met zich meebrengt door het kabinetsbeleid, worden gelijk matig verdeeld over werkgever en werknemer. Zowel de bouwbonden FNV, CNV als de werkgevers zeggen dat het kleine team van vijf per sonen waarmee dit weekeinde is onderhandeld, doorslagge vend is geweest voor de tot standkoming van een CAO. Bij eerder overleg zaten soms wel twintig onderhandelaars aan^ tafel. door Maurice Wilbrink den haag/gpd - De droom van een vroegpensioen krijgt alweer de volgende aanval te verduren. De heilige '65' staat op de tocht. President Wellink van De Neder- landsche Bank wil dat een vol gend kabinet de leeftijd ver hoogt waarop mensen AOW ontvangen. Wat preciezer: hij wil de AOW-leeftijd flexibel maken, waarbij uiteindelijk 67 jaar de norm wordt. Nout Wellink is niet de eerste die dit oppert. WD-leider Bol- kestein bepleitte het al in 1994, en dit standpunt is sindsdien door veel opinie- en beleidsma kers herhaald. Een verhoging van de AOW-leeftijd zou een belangrijk instrument zijn om de oplopende vergrijzingslasten (duurdere pensioenen, duurde re gezondheidszorg) op te van gen. De bevolking is echter niet overtuigd - vorige week nog bleek uit een grote intemeten- quête dat mensen liever nu een langere werkweek maken dan straks later met pensioen te gaan. Intussen stijgt de pensioenleef tijd alweer jaren, vooral door het verdwijnen van de VUT. De gemiddelde pensioenleeftijd ligt nu rond de 62. Met het ont moedigen van (collectief) pre pensioen zal er opnieuw een prikkel komen wat langer door te werken. Er zijn pensioen fondsen die al een flexibel pen sioen bieden, waarbij werken tot ver na 65 mogelijk is. Maar aan de AOW-leeftijd zelf werd tot nu toe niet gemorreld. Wellink wil dat een volgend ka binet dat doet, omdat hij ook wel ziet dat het huidige kabinet electorale zelfmoord zou ple gen als het de AOW-leeftijd ver hoogt. De gevolgen van een schuivende AOW-ingangsda tum zijn groot. De hoogte van het aanvullend pensioen, waar voor werkenden zelf sparen in een pensioenfonds, is afge stemd op de hoogte van de AOW-uitkering. Zo bestaat het pensioen van een oud-werkne mer in de zorgsector voor 60 procent uit AOW en voor 40 procent uit aanvullend pensi oen. Schuift de AOW-leeftijd op, dan moet een werknemer dus lan ger doorwerken, anders wordt er een groot gat geslagen in zijn inkomen als gepensioneerde. Vroegpensionering met 62 jaar zou dus vroegpensioen met 64 jaar worden. Om te voorkomen dat oudere werknemers ineens een groot pensioentekort heb ben, stelt Wellink voor het ver hogen van de AOW-leeftijd zeer geleidelijk te laten verlopen. „Ik denk aan tien tot twintig jaar". Voordeel daarvan is dat de in greep maximaal effect heeft op het moment dat de vergrijzing op zijn hoogtepunt komt, zo rond 2020. Schuift de AOW-leeftijd elk jaar met twee maanden op, dan ligt na tien jaar de AOW-grens al bijna op 67 jaar. Maar Wellink vindt dat eigenlijk een te rigide aanpak. Hij wil dat er ook reke ning wordt gehouden met de levensverwachting: als blijkt dat de gemiddelde sterfteleeftijd voor een leeftijdsgroep verder oploopt, zou de pensioenleef tijd daar op afgestemd moeten worden. Ook dat zou de AOW-leeftijd per tien jaar met een jaar kun nen laten opschuiven. Tenmin ste, als mensen in de toekomst in het zelfde tempo steeds ou der worden als in de afgelopen vijftig jaar. Rekening houden met de gemiddelde levensver wachting is eerlijk: het voor komt dat grote groepen men sen langer AOW en aanvullend pensioen genieten dan waar voor ze redelijkerwijze hebben betaald. Niemand weet echter hoe de le vensverwachting zich de ko mende decennia zal ontwikke len. Er zal nieuwe medische technologie beschikbaar ko men, die het leven verlengt. Maar welvaartsziekten (hart- en vaatziekten en diabetes als ge volg van overgewicht) drukken de levensverwachting omlaag. Het is mogelijk dat de levens verwachting uiteindelijk zelfs weer daalt. Volgens Wellink zou iemand ruim voor zijn pensioen duide lijkheid moeten hebben op wel ke leeftijd zijn levensverwach ting wordt vastgeprikt, omdat hij anders geen greep krijgt op de vraag hoeveel jaar er in ieder geval nog gewerkt moet wor den. Wellink: „Het mag niet zo zijn dat zijn pensioenleeftijd steeds voor hem uit kruipt, om dat zijn levensverwachting toe neemt." Amsterdam/ANP - Dexia gaat de circa 450 gedupeerden die zijn aangesloten bij de Stichting Leaseleed een individueel schikkingsvoorstel doen. De bank doet dit buiten de stich ting om, zei een woordvoerder van de bank gisteravond. Dexia heeft dit besloten, nu 80,3 procent van de leden posi tief heeft gereageerd op het twee weken geleden gedane voorstel om tot een schikking te komen. Dexia vindt het percen tage van 80,3 echter hoog ge noeg om de cliënten een indivi dueel bod te doen. Door de stichting te passeren is er bovendien meer geld be schikbaar voor de gedupeer den, aldus de woordvoerder. Dat extra bedrag is circa 750.000 euro. Hoeveel geld met de totale schikking is gemoeid, wil de bank niet zeggen. De betrokken groep is afnemer van een specifiek aandelenlea- seproduct van Dexia. Het is een andere groep dan die van bijna 100.000 gedupeerden, aangesloten bij de Stichting Leaseverlies, waarvoor oud- centralebankpresident Duisen- berg aan het bemiddelen is ge slagen. Die bemiddelingspo ging loopt nog. De problematiek van beide groepen komt wel overeen. Het gaat om mensen die via Dexia met geleend geld in aandelen belegden en met schulden ble ven zitten toen het beurskli- maat na 2000 verslechterde. Veel beleggers voelen zich mis leid door Dexia. De slepende affaire rond de aandelenlease was voor de Frans-Belgische bank vorig jaar aanleiding voor het besluit om niet langer te investeren in het op de markt brengen van nieu we producten in Nederland. De geleden reputatieschade zou succes in de weg staan. Toulouse - Het grootste passagiersvliegtuig ter wereld, de A380, maakt morgen zijn eerste testvlucht. Een voorwaarde is dat de weersomstandigheden gunstig zijn. Dat heeft de bouwer van het toestel, het Europese Airbus, gisteren bekendgemaakt. De testvlucht begint in Toulouse, waar het toestel in elkaar is gezet. De A380 kan 555 passagiers vervoeren. De bedoeling is dat het vliegtuig volgend jaar in gebruik wordt genomen. Foto: EPA/Maurizio Gambarini den haag/gpd - De onderhan delingen over een nieuwe CAO voor de 193.000 gemeenteamb tenaren draaien vrijwel zeker uit een op echec. Alles duidt er op dat ze van avond definitief vastlopen, zo dat er vanaf de derde week van mei acties zijn te verwachten bij het openbaar vervoer, de brandweer en het ambulance vervoer. Dit bevestigen bronnen rond de onderhandelingen. Belangrijkste struikelblok is de regeling voor functioneel leef tijdsontslag (FLO), die bepaalt dat mensen in zware beroepen op 55-jarige leeftijd (brand weer, ziekenbroeders) of 60-ja- rige leeftijd (chauffeurs) kun nen stoppen met werken tegen een uitkering tot hun 65ste van tussen 70 en 85 procent van het laatst verdiende loon. Het staat betrokkenen vervolgens vrij om met ander werk dat inkomen aan te vullen, desnoods tot bo ven 100 procent. De achterban van met name de FNV-ambtenarenbond AbvaKa bo wil de bestaande regeling per se behouden, vanwege het zware en ongezonde karakter van het werk voor ouderen. Zij menen bovendien dat het func tioneel leeftijdsontslag een be langrijke arbeidsvoorwaarde is voor jongeren om voor dit werk te kiezen. De gemeenten willen er echter nog dit jaar vanaf. Zij vinden de regeling al heel lang ouderwets en duur, maar door de belas tingmaatregelen van de rege ring aangaande VUT- en pre pensioen wordt de regeling per 1 januari 2006 twee keer zo duur. Dat maakt ook het stand punt van de gemeenten hard, want dat extra geld hebben ze simpelweg niet. De CAO-onderhandelingen lig gen al maanden stil. Beide par tijen weten dat een mislukking zal resulteren in een enorme krachtmeting. De werkgevers, vertegenwoordigd door de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), zullen de ac ties gelaten over zich heen laten komen. Tot een succesvol be roep op de rechter mogelijk is: dit laatste kan als acties door schieten en bij voorbeeld de veiligheid van de burgers in het gedrang komt. De bonden gaan er van uit dat de te voeren acties, zeker als die het publiek raken, de gemeen ten over de streep zullen trek ken om het FLO in ieder geval nog één jaar in stand te hou den. In de tussentijd zou dan gestu deerd kunnen worden op een andere regeling. Vooral de har de kern van de AbvaKabo-leden bij de brandweer barst van het zelfvertrouwen. De VNG meent dat de regeling niet alleen onbetaalbaar, maar vooral verouderd is. Men vindt het onverstandig een brand wacht op zijn 20ste in dienst te nemen voor zwaar werk dat hij tot zijn 55ste moet verrichten. Het kan al op veel jongere leef tijd te belastend worden. De VNG wil mensen in deze be- roepen tijdelijke contracten van een aantal jaren aanbieden, met aan het eind om- en bij scholing, herplaatsing binnen of buiten de gemeente en een vertrekpremie.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9