Bot: Ik geef geen lor om EU-peiling BINNENLAND 2 Zwendelende ambtenaar had 38 mille achter een plintje Operatie Manna nog één keer groots herdacht Rechtbank Den Haag komt om in het werk C 'Het is modieus om tegen te zijn' Verdonk: Meer openheid sinds moord op Van Gogh Grote druk farmaceutische industrie op wetenschap Rotterdam Centraal vleugel armer dinsdag 26 april 2005 D t 2 "J* jaar cel inkeldief - De man die vorig iy ^ónkelbediende van irmarkt in de nek heeft ebjn na het stelen van een ies bier, heeft gisteren n/tchtbank in Rotterdam zair celstraf gekregen, paar ministerie had [straf geëist. De 35-jari- it Rotterdam probeer- B lavond van 19 oktober f ack' te stelen, maar jheterdaad betrapt. p ningvoor sk Bush [en - Twee leden van de anse ambassade ver- [3 [vanaf donderdag in ;n kaartjes aan mensen nbjezoek van de Ameri- s jresident Bush aan het erkhof op 8 mei willen Mensen die een lillen, moeten hun pas- jdentiteitsbewijs mee- Eij worden gescreend I Amerikaanse functio- mi 1 bordjes voor ers WO II Duitse soldaten die ;ede Wereldoorlog in :nte Weststellingwerf suveld, worden niet op informatiebordjes, liging Historie West- rf en omstreken wilde plaatsen op drie de gemeente waar itierven. Na vijf klach- iet voornemen bij de heeft de vereniging de bordjes niet te zo liet voorzitter Geert gisteren weten. De ig wilde met de bordjes iedschrijving van de 'ereldoorlog zo com- ISygelijk maken. ttaties in wenhandel am - Politie en justitie Meen belangrijke slag ge- LAet de arrestatie van ^verdachten van vrou- Jel in Amsterdam. De tdachte, een 38-jarige remmer, had een net- le Oostbloklanden. Hij luwen van tussen de 15 ff oud naar Nederland jirostitutie. Behalve de imannen, hield de poli- K illegalen aan. Zes van 11 minderjarig. sbehoudtegen lenjacht 'e Stichting Duinbe- ift bij Gedeputeerde |n Zeeland bezwaar ge- Ren het verlenen van voor de konijnen- raterland Neeltje ichting vindt dat niet lond dat de konijnen gevaar vormen voor icheldekering. Op de 'kustveiligheid' konijnen worden ge- ibehoud voert aan len door ziekten zeld- 6 O-A geworden. ie ad hunebed >ngestoomd ;en bedrijf uit Sappe- gint morgen met de naak van het met verf t hunebed in de bossen an Het grafmonument 1 week geleden door iden voor zeker 80 pro- Cla meurd. Het bedrijf gaat nonument met stoom 3 ei Het is de bedoeling >aa oom met de verf uit de ;es /eet'. Morgenavond met autolak bekladde volledig schoon zijn. ame korstmossen op ïeurde gedeelte van het 1 kunnen volgens sbeheer als verloren beschouwd. ix krijgt telegrammen in - Koningin Beatrix aar jubileum meer dan telegrammen tegemoet gelukwensen van haar 1 1 ien. Dat heeft direc- ne m Hoof van Telegram iv gisteren gezegd. Het en drijf van Nederland dat ls' ;rammen verzendt, tag ereen de kans om te- )rijs een jubileumwens oningin te sturen. 1 1 jfers kan Van Hoof nog !en|n, maar hij spreekt van |oluut succes". „Veel 3 u|s wensen Hare Majes- zegen en een rijke ge- vertelt hij. Slechts rol wensen zijn nega- Ioon. Deze worden niet bnden naar de jubilaris. rotterdam/anp - De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren vier jaar cel geëist tegen een 31-jarige ambtenaar die valse rijbewijzen maakte en verkocht. De man zou als baliemedewerker bij de deelge meente Charlois in Rotterdam in drie jaar tijd tussen de 72.000 en 184.000 euro hebben ver diend met zijn handel. Om hoeveel rijbewijzen het ging, werd tijdens de behandeling van de zaak niet helemaal Valse rijbewijzen lucratieve handel duidelijk. Volgens de officier van justitie zou de inmiddels ontslagen ambtenaar, die een aantal zaken heeft bekend, de hand hebben gehad in 140 valse rijbewijzen. Bij een huis zoeking in het huis van de verdachte vond de politie 66.400 euro aan contanten. Volgens de ontslagen ambtenaar had 38.000 euro van het in zijn huis gevonden geld in het casino gewonnen. De officier vroeg zich af, waarom hij die 38 mille dan achter een plint in de keuken had verstopt. De rest van het be drag lag in een slaapkamer. De man gaf toe dat hij die 28.400 euro had verdiend met de verkoop van 22 rijbewijzen. De ex-gemeenteambtenaar kon in zijn functie bij burgerzaken beschikken over blanco rijbe wijzen. Via tussenpersonen kwamen de be stellingen binnen. De klanten moesten de helft van de kosten, 2200 euro, een uittreksel uit het bevolkingsregister en twee pasfoto's meenemen. De klanten waren mensen die soms niet eens rijlessen hadden genoten of waren gezakt voor hun examen. De verdachte hield vol dat niet alleen hij, maar ook een collega van hem valse rijbewij zen vervaardigde en verkocht. Hij zei spijt te hebben van zijn daden. Hij heeft aan zijn voormalige werkgever een brief met excuses gestuurd. De officier noemde de zaken buitengewoon ernstig. Hij heeft niet alleen misbruik ge maakt van zijn positie als ambtenaar, hij heeft ook de verkeersveiligheid in gevaar gebracht. De rechtbank doet 9 mei uitspraak. luxemburg/anp - Minister Bot van buitenlandse zaken hecht momenteel weinig waarde aan opiniepeilingen over het Neder landse referendum over de Euro pese Grondwet. „Ik geef in dit stadium geen lor om dit soort peilingen", aldus Bot gisteren in Luxemburg na overleg met zijn Europese collega's. Hij reageerde daarmee op de uitkomst van de Referendum- wijzer van zondagavond, die aangaf dat 58 procent van 15.000 personen die reageerden de Grondwet afwijzen. Bot laat in opdracht van zijn ministerie wel zelf peilingen houden als vergelijkingsmateriaal. De meest recente ministerie-pei ling, van een week terug, gaf aan dat 40 procent van de on dervraagden voor de Grondwet stemt en 31 procent tegen. Zowel volgens Bot als staatsse cretaris Nicolaï van Europese zaken is het „momenteel een beetje modieus om tegen te zijn". „Maar als je tien minuten met mensen praat, prik je daar zo doorheen en zijn de meesten overtuigd", stelde Bot. Na af loop van het NOS-televisiepro- gramma Buitenhof van zondag meende Bot zelfs de eurokriti- sche columnist Ronald Plasterk aan het twijfelen te hebben ge kregen. „Na een gesprek met mij gaf hij aan nu tot de aarze laars te behoren." Nicolaï denkt dat de meeste Nederlanders die gaan stem men „uiteindelijk in het stem hokje toch geen boe-geroep te gen Europa willen laten horen en nuchter zullen kijken naar de situatie". „Niemand wil dan in zijn eigen vlees snijden. Wat dat betreft maak ik me niet veel zorgen over wat er in Neder land uiteindelijk uit komt. Maar ik reken me nog niet rijk. Ik denk echt niet dat we in een gunstige, makkelijke situatie zitten." den haag/anp - Uit de 'weer zinwekkende' moord op cineast Theo van Gogh, begin novem ber vorig jaar, is volgens minis ter Verdonk (Vreemdelingenza ken en Integratie) ook iets goeds voortgekomen. Allochto nen en autochtonen in Neder land praten volgens haar sinds dien openlijk en met meer be grip over eikaars problemen. Dat zei Verdonk gisteren tijdens een debatbijeenkomst met stu denten van de Haagse Hoge school. Ze noemde openheid een voorwaarde in de samenle ving. Ook is het volgens haar belangrijk dat de verschillende bevolkingsgroepen hun eigen heid behouden, in het besef dat ze samen verantwoordelijk zijn. „Als we naar elkaar luisteren en samenwerken, ben ik overtuigd van een goede afloop", zei ze over de toekomst van de multi culturele samenleving. De WD-minister bekritiseerde de 'halfslachtige oplossingen' van voorgaande kabinetten en de manier waarop die volgens haar pronkten met het multi culturele paradijs. „We zijn van elkaar vervreemd", constateer de Verdonk. Het nieuwe inbur- geringsstelsel breekt volgens haar met de 'vrijblijvendheid'. Onderdeel daarvan is een ver plicht examen. Wie dat niet haalt, krijgt geen permanente verblijfsstatus. Oud-minister van Binnenland se Zaken Dijkstal (WD), die ook aan het debat deelnam, ver wierp de kritiek van Verdonk op 'paars'. Hij zei dat hij nog nooit iemand heeft ontmoet die heeft gepronkt met het multiculture le paradijs. Ook is hij er niet van overtuigd dat het huidige kabi net mensen tot elkaar brengt. Dijkstal, die in het kabinet-Kok (1994-1998) minister was, denkt juist dat dat beleid de diverse groepen uit elkaar drijft. De Turkse landelijk hoofdin specteur voor diversiteit bij de politie in Apeldoorn, M. Müjde, gaf de vooral allochtone stu denten tips om aan de arbeids markt te kunnen deelnemen. Zij adviseerde de studenten een Nederlandse coach te zoeken, die hen met raad en daad terzij de kan staan. Verder is het nut tig vrijwilligerswerk te doen, al dus Müjde, die destijds de eer ste Turkse vrouwelijke hoofdin specteur van politie was. Rotterdam - Er is lange tijd over geruzied, maar gisteren was het dan toch zover: de oostvleugel van het monumentale stationsgebouw van Rotterdam Centraal werd ge sloopt. Het stuk van het station moest wijken voor de aanleg van de RandstadRail, de lightrailverbinding met Den Haag. Voor de sloop van de vleugel begon werd het 130 ton zware kunstwerk De Reizigers van J. Baan van het dak getakeld. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Soms moetje 'nee' verkopen' amsterdam/anp - 'Soms moet je nee verkopen, legitimatie verplicht'. Dat is de slogan van de landelijke campagne over legitimatieplicht en alcoholverkoop van winkeliers die zich hebben verenigd in de stichting Platform Verkoop Alco holhoudende Dranken voor Thuisgebruik (PVAD). Burgemeester Cohen gaf gistermiddag in Am sterdam achter een kassa in de Albert Heijn- winkel in de Jodenbreestraat het startsein door een jonge klant om zijn legitimatie te vragen. De burgemeester, die streng en overtuigend naar de legitimatie van de bierkopende jonge ling vroeg, heeft het wel iets makkelijker dan de gemiddelde caissière B. van der Meij van Gall Gall: „Voor de meisjes en jongens achter de kassa is het soms toch erg moeilijk om een leef- tijdsbewijs te vragen. Ze twijfelen vaak over de leeftijd en op bepaalde plekken krijgen ze nogal eens te maken met agressie of vervelend ge drag, als er om een legitimatiebewijs gevraagd wordt." Per 1 januari is de identificatieplicht voor 14 jaar en ouder ingevoerd en dat maakt het iets makkelijker. „Jongeren wordt nu vaker om een legitimatie gevraagd, ook in bijvoorbeeld het openbaar vervoer en door de politie. Dat maakt het voor winkelpersoneel wat makkelijker, ge woner, om een identificatiebewijs te vragen", zegt een woordvoerder van het PVAD. Een goed tijdstip om nu een campagne te lanceren, vindt hij. Ook een wijziging van de Drank- en Hore- cawet in maart, waardoor winkeliers boetes kunnen krijgen tot 900 euro als ze de alcoholre- gels overtreden, heeft aan het initiatief bijgedra gen. Om het winkelpersoneel te instrueren heeft de stichting 10.000 dvd's beschikbaar, waarop voorbeeldsituaties getoond worden en je kunt zien, wanneer je wel en niet om een identifica tie vraagt en hoe je moet reageren op vervelen de klanten. Ook zijn er stickers voor in de win kel beschikbaar met de boodschap: 'Soms moet je nee verkopen. Legitimatie verplicht'. „Zo zijn de regels duidelijk zichtbaar en zijn klanten ge waarschuwd", aldus de PVAD-zegsman. Hoogleraren waarschuwen den haag/anp - Universiteiten moeten meer aandacht beste den aan de integriteit van hun wetenschappers die zich bezig houden met onderzoek naar medicijnen. Dat heeft prof. dr. C. van Herwaarden, hoogleraar longziekten en voorzitter van de Raad van Bestuur van het Universitair Medisch Centrum Sint Radboud in Nijmegen, gis teren gezegd tijdens een ronde tafelgesprek met leden van de Tweede Kamer. Volgens Van Herwaarden be staat er in Nederland grote inte griteit onder onderzoekers. Maar de druk van de genees middelenindustrie op de we tenschappers is groot. Een dui delijke gedragscode waaraan de onderzoekers zich moeten hou den, kan volgens de hoogleraar helpen de beroepsgroep op het juiste pad te houden. Veel wetenschappers roepen al het onderzoek naar medicijnen. De Tweede Kamer had gisteren een groep wetenschappers uit genodigd om over dat onder werp te praten. Niet iedereen deelde het ver trouwen van Van Herwaarden in de integriteit van de weten schappelijke onderzoekers. Vol gens prof. dr. T. Dehue van de Rijksuniversiteit Groningen worden onderzoekers vaak door hun financiers, farmaceu tische bedrijven, gedwongen negatieve onderzoeksconclu sies over bepaalde medicijnen onder tafel te houden. Volgens neuropsycholoog dr. W. van den Burg van de Rijks universiteit Groningen doen onderzoekers geen of te weinig onderzoek naar de vraag of er een verband bestaat tussen zelfmoord en het slikken van antidepressiva. Dat komt vol gens hem omdat de industrie vlaardingen/gpd - Veertig En gelse vliegeniers komen op Ko ninginnedag, aanstaande zater dag, nog één keer naar Neder land voor de herdenking van 'Operatie Manna'. De vetera nen namen van 29 april tot en met 8 mei 1945 deel aan de voedseldroppings boven hon gerend West-Nederland. Bij de herdenking in Vlaardin- gen worden bevrijdingsbrood jes gedropt. Ook wordt een pla quette bevestigd aan de muur van het stadhuis van Vlaardin- gen. De BBC doet verslag van de dropping en de voorberei dingen. Vijf jaar geleden was er ook een grote herdenking van Operatie Manna. Toen reisden nog twee honderd voormalige piloten, schutters, navigators, bommen- richters en radiotelegrafisten naar Nederland af. Maar de ve teranen zijn nu bijna allemaal ouder dan tachtig jaar of inmid dels overleden. Ook de Ameri kanen, die met hun B-17's op 2 mei 1945 begonnen aan 'Ope ratie Chow Hound'de Ameri kaanse versie van Operatie Manna, zijn er dit keer niet bij. Volgens de organisatoren is dit de laatste keer dat de herden king groots wordt aangepakt. De vorige herdenking van Operatie Manna, vijfjaar geleden bij Wassenaar. Archieffoto: Mark Lamers De dropping van rond de 4500 bevrijdingsbroodjes gebeurt vanuit een C-130 Hercules. Dit naoorlogse vliegtuig heeft als voedseldropper dienst gedaan in Afrika. De viermotorige kolos krijgt een escorte van twee of drie Harvards, gebouwd in 1942, en een tweemotorige Beechcraft d-18. Bijzonder is de komst van een Spitfire, het be roemdste jachtvliegtuig van de Royal Air Force tijdens de Tweede Wereldoorlog. Gene- raal-majoor Berry Macco, die bij de bijzetting van prins Bern- hard boven Delft de 'missing man formation' uitvoerde, zit in de cockpit. Op de grond worden door En gelse veteranen nog eens 1500 Manna redde duizenden levens Van 29 april tot en met 8 mei 1945 voerden Engelsen, Ca nadezen, Polen en Amerika nen zo'n vijfduizend vluch ten boven westelijk Neder land. Ze noemden htm voed seldroppings 'Operation Manna', naar het bijbelse brood uit de hemel. De Ame rikanen kozen voor Chow Hound. De geallieerden heb ben tot 29 april druk met de Duitsers moeten onderhan delen om voedsel te mogen droppen. Duizenden Neder landers waren toen al omge komen van de honger. Uit eindelijk lieten de Duitsers de Engelse Lancasters en Amerikaanse B-17's onge moeid. Rond de 20.000 Ne derlanders overleefden de hongerwinter niet. broodjes verspreid vanuit histo rische voertuigen. De voedsel- droppers van weleer krijgen van burgemeester Bruinsma van Vlaardingen een speciale Ope ratie Manna-medaille opge speld. jaren dat de farmaceutische in- niet bereid is het onderzoek te dustrie te veel greep heeft op betalen. den haag/gpd - De Haagse rechtbank komt om in het werk. Omdat honderden straf zaken te lang blijven liggen, gaat ook de rechtbank in Haar lem vanaf volgende maand Haagse verdachten berechten. Vorig jaar werden al rechters uit andere steden naar Den Haag gehaald. De Haagse deken van de Orde van Advocaten is over de maat regel geïnformeerd. Advocaten, verdachten en officieren van justitie moeten vanaf 12 mei uitwijken naar de rechtbank op Schiphol. Rechters uit Haarlem zullen daar Haagse strafzaken behandelen. Het openbaar ministerie in Den Haag levert jaarlijks zoveel za ken aan, dat de Haagse rechters die niet allemaal kunnen be handelen. Daarvoor zijn er te weinig rechters. Omdat alle ou de zaken eerst moeten worden afgehandeld, duurt het steeds langer voor een nieuwe ver dachte terecht kan staan. Als een verdachte lang op de af handeling van zijn strafzaak moet wachten, is dat van in vloed op de uiteindelijke straf. Bovendien kan justitie iemand niet onbeperkt in voorlopige hechtenis houden. Dat bete kent dat verdachten in sommi ge gevallen moeten worden vrijgelaten. Om dit te voorkomen, worden voor een periode van in elk ge val drie jaar strafzaken uitbe steed. Vanaf 12 mei zullen elke donderdag vijf tot zes Haagse zaken door Haarlemse rechters in een zittingszaal op Schiphol worden behandeld. Het OM hoopt dat de maatregel vol doende is om de voorraad oude zaken weg te werken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5