Homoblad roept op tot tolerantie GESPREK VAN DE DAG Illegale toptekenaar Bedreigde natuur in Gaiapark Paspoort terug dankzij 'schatkaart' Wordt het niet eens tijd voor een godsdienst die van alle mensen houdt? Gevoelige darmen Het was erg rustig op de Rainbow Experience. Foto: GPD/Koen van Weel MENSELIJK David en Victoria BECKHAM liggen weer ONDER VUUR in de Britse boulevard bladen. De jongste ophef gaat over .'onthullingen' van een voormalig kinder meisje. Zij hing afgelopen weekeinde in News of The World de vuile was buiten over de slechte relatie die haar ex-werkgevers met elkaar zouden hebben. Het bekendste Britse koppel was nog naar de rechter gestapt om de publicatie te voorkomen, maar tevergeefs. Zowel de boulevardbladen als de 'serieuze' Britse pers berichtten gisteren uitgebreid over een scheiding tussen de voetballer en de ex-zangeres die volgens het kindermeisje alleen is voorkomen, omdat beiden lucratieve commerciële belangen hebben. De Beckhams zelf overwegen intus sen het voormalige kindermeisje juridisch aan te pakken, aangezien ze zich tot geheimhouding over het privé-leven van het beroemde stel had verplicht in haar arbeidscontract. De DEENSE kroonprinses Mary is IN VERWACHTING. De geboren Au stralische, getrouwd met prins Fre- derik, is eind oktober uitgeteld, liet het koninklijk paleis in Kopenhagen weten. Het is het eerste kind van het paar, dat in mei vorig jaar trouwde. GEERT CHATROU uit het Brabantse Mierlo heeft afgelopen weekeinde in het Amerikaanse Louisburgzijn we reldtitel KUNSTFLUITEN geprolon geerd. Met een blokfluitsonate van Vivaldi floot hij zich naar de eerste plaats van de wereldtop. Volgens zijn zwager Joep van Brussel had de Mierlose kunstfluiter-in het dage lijks leven psychiatrisch verpleeg kundige en docent HBO-verpleging- het dit jaar moeilijker dan in 2004, toen hij verrassend voor de eerste keer het wereldkampioenschap be haalde. De Britse PRINS HARRY en zijn vriendin Chelsy Davy zijn tijdens een safaritocht in Botswana ,,in ge vaar" gebracht toen hun jeep werd achtervolgd door FOTOGRAFEN. Dat heeft een woordvoerder van Har ry's vader, kroonprins Charles, giste ren laten weten. Volgens de woord voerder reed Harry met de jeep over een modderige en hobbelige weg toen plotseling het voertuig met de paparazzi opdook. De fotografen zetten de achtervolging in om een foto te kunnen nemen van Harry (20) en Chelsy (19) en reden na een tijdje pal naast de jeep. Daardoor zou een uiterst gevaarlijke situatie zijn ontstaan. De moeder van Harry, prinses Diana, kwam in 1997 om het leven bij een auto-ongeluk. Dat gebeurde na een wilde achtervol ging door paparazzi waarbij de li mousine met Diana tegen een be tonnen pilaar reed. Amazone ANKY VAN GRUNSVEN is zondag, een dag na het behalen van de we reldbeker dressuur in Las Vegas, GETROUWD met Sjef Janssen. De bondscoach van de Nederlandse dressuurploeg is al jaren partner van de tweevoudig olym pisch kampioene. Het stel heeft ook al een zoontje, Yannick. De mediavoorlich- ter van de hippische sportbond sprak van een inderhaast geïmproviseerde bij eenkomst in een van de vele huwelijkskapelletjes in het Amerikaanse gokpara dijs. ,,Of we gaan winkelen, of we gaan trouwen", had Van Grunsven geopperd na het feest ter ere van haar zevende wereldbeker, die de amazone uit Erp zater dag had veroverd met Keltec Salinero. De keuze viel op trouwen. Foto: GPD Aan de hand van een 'schatkaart' heeft de marechaussee op Schiphol met een minimum aan inspannin gen het paspoort teruggevonden dat een Marokkaan twee jaar geleden in een toiletruimte op de luchthaven had verstopt. De marechaussee kon het bijna niet geloven, maar de tekening was zo gedetailleerd dat de 'schat' zich moeiteloos liet vinden. De tekenaar moet over een fotografisch geheugen beschikken: bepaalde deuren, op stelplaatsen van vliegtuigen, aanpa lende eetgelegenheden, alles was op de schatkaart terug-te vinden. De man, een in 1967 geboren Marok kaan, heeft zijn paspoort destijds vermoedelijk weggemoffeld om een eventuele afgedwongen terugreis te bemoeilijken. Ambrose Bierce Een vervelend mens: iemand die praat als je wilt dat hij luistert Vanwege een misdrijf kwam hij vast te zitten bij de vreemdelingenbewa ring in Hengelo. In de gevangenis bedacht hij dat hij in ingewikkelde en tijdrovende procedures verzeild zou raken als hij geen paspoort zou kunnen tonen. En sinds zijn gevan genschap groeide de heimwee naar Marokko. Vandaar dat hij besloot een tekening te maken van de ver borgen plek in de hoop zijn paspoort terug te krijgen. De politie in Henge lo faxte het kunstwerk naar de mare chaussee van Schiphol en het docu ment was in een ommezien weer bo ven water. „Het ligt hier klaar om te worden afgehaald," zegt woordvoer ster F. Hermie. Aan een stempel van de Marokkaanse autoriteiten is af te leiden dat hij zijn geboorteland twee jaar geleden is uitgereisd. Dat de pas al enkele jaren is verlopen, is volgens Hermie geen onoverkomelijk pro bleem. Met verouderde documenten kunnen immers nieuwe worden aan gevraagd. Het verhaal achter het verstopte pas poort is opmerkelijk - bij Hermie en haar collega's is geen vergelijkbare anekdote bekend - maar de mare chaussee staat vooral versteld van de tekenkunsten van de illegaal. Wim Koevoet IOC Het homojongerenblad Ex preszo is begonnen met een protestactie om het katholicis me op te roepen tot tolerantie jegens homoseksuelen. Bij de Amsterdamse Rai zijn tientallen grote posters ge plakt met een foto van de schoorsteen in Vaticaanstad waar de rook uitkomt ten te ken dat er een nieuwe paus is gekozen. De rook is echter niet wit of zwart, maar roze. Onder de foto staat de tekst: Wordt het niet eens tijd voor een godsdienst die van alle mensen houdt? De actie begon bij de Rai om dat daar de homobeurs Rain bow Experience plaatsvond. Inmiddels hangen de posters door heel Amsterdam. „Het is geen steek naar het Vaticaan of naar de paus, maar een oproep aan de kerk om ieder een te accepteren", zegt hoofdredacteur T. Elferink. „God heeft immers ook de homo's geschapen." De directe aanleiding zijn de negatieve uitlatingen van de katholieke kerk jegens homo seksuelen nadat Spanje pas geleden als derde EU-land homohuwelijken bij wet had geaccepteerd. „De aanstelling van Benedictus XVI is een ge miste kans voor de katholieke kerk om een nieuwe weg in te slaan", meent Elferink. Van avond om zes uur zal er vanaf het redactiepand van Expres zo symbolisch roze rook op stijgen. Het is de derde opmerkelijke posteractie die het homojon gerenblad in een jaar tijd ini tieert. Eerder verspreidde het blad al posters met twee zoe nende Marokkaanse jongens en twee zoenende allochtone meisjes om acceptatie van homoseksualiteit onder Ma rokkaanse jongeren te vergro ten. Dit najaar verspreidde Expreszo onder scholen de stickers „Deze school is ho rn ovriendelijk". Tientallen al lochtone en christelijke scho len hadden eerder geweigerd een door het ministerie van onderwijs gesubsidieerd scholierennummer van het blad te verspreiden. De Rainbow Experience, het nieuwe gay- en lesbiennes evenement van de Amster dam Rai, is slecht bezocht. Een woordvoerder van de Rai denkt dat vooral het mooie weer de beurs parten heeft gespeeld. „Het was beter weer voor het strand dan voor een beurs", aldus de zegsman. Op het feest zater dagavond kwamen volgens de organisatie maar 480 men sen, terwijl er 4000 bezoekers werden verwacht. „Dat was wel erg teleurstellend", aldus de woordvoerder. Volgens Siep de Haan, orga nisator van de Gay Pride in Amsterdam waar zo'n 500.000 mensen op afkomen, was te voorzien dat het eve nement zou floppen: „Er zijn er eerder in Nederland al vijf mislukt. Het Nederlandse pu bliek zit niet te wachten op een homoseksueel bankstel of homobadkuip. Je ziet dat het evenement voora i c door hetero's is opgezet, na alles is roze, alsof wij i op zitten te wachten. De en lesbiennes hangen die 1 kleur al lang niet meer aa De Haan geeft toe dat hij wrang vindt dat de Gay P J geen subsidie van de ge- meente krijgt en de Rain bouw Experience wel. J het nou een succesnumi en was, had gay Amsterdam 101 nog wat aan, maar het is oir flop geworden. Dat moei dan ook gewoon eerlijkz id gen." De Haan vindt het nu veel een Amerikaans con ir 1 het land waar de tegensti m gen tussen homo en heti ar nog wel groot zijn: „Daai ni zoeken homo's misschie et nog wel naar een homos ie suele slager of -groentebi m maar in Nederland al lanj niet meer", anp Zondagmiddag in een grote Amsterdamse platen zaak, of beter gezegd, een cd-gigant. Vandaag een extra koffieconcert, in de kelder onder de heavy-me- tal-afdeling. Tussen de schappen liggen, op mooie stoelen, twee glanzende cello's klaar. Althans, dat zou je denken. Maar cello's zijn het niet: daar hebben ze te veel snaren voor. Ralph Meulenbroeks, die trouwens ook natuurkundige is, zal voor ons gaan spelen op de viola da gamba. Letterlijk vertaald betekent dat 'been-viool'. Het instrument heeft namelijk nadelen: voor een man is een viola da gamba eigenlijk te klein. Als je 'm op de grond zet moet je, om te kun nen strijken, erg ongemakkelijk bukken. De beste oplossing voor dat probleem was, zo vonden gam ba-spelers, om de klankkast op de juiste hoogte tus sen de knieën te klemmen. Wat nogal onpraktisch is, vind ik. Het was echt slimmer geweest om aan de punt van de gamba een steunstaafje te monteren, bij voorkeur verstelbaar en met een dopje tegen het wegglijden. Maar volgens gambaspelers zou hun in strument dan te veel op een cello gaan lijken. Ja, en dat kan natuurlijk iederéén spelen. Dus liever kramp in je dijen dan voor een gemakzuchtige cel list te worden aangezien. Vergeten muziek spelen op achterhaalde instrumen ten, er zijn mensen die het voor minder niet doen. Want als het te tnakkelijk wordt, is het niet meer leuk. Toch? In plaats van stalen snaren (die je niet de hele tijd hoeft te stemmen) gebruiken gamba-spe lers daarom snaren van darm. Als er even een deur opengaat slaat de kou de stemming uit het lood. Dan is het stoppen geblazen en aan de knoppen draaien: niet alleen sommige mensen, ook sommige instrumenten hebben ernstig last van gevoelige dar men. Dierlijke snaren hebben nóg een nadeel: ze klinken veel zachter dan metalen. Luisteren naar een gamba eist dat je je oren totaal en onvoorwaar delijk open zet. Iedere kuch bij een gamba-recital heeft het effect van een kanonslag. Het instrument is, ook om die reden, al ruim 200jaar radicaal uit de mode. De laatste fans, geparfumeerde edellieden, leefden in Frankrijk. Toen kwam de Revolutie. Niet alleen maakte de guillotine toen korte metten met de baronnen en de hertoginnen, ook met de viola da gamba, het overgevoelige prinsje onder de grote vio len. Al met al lijkt het dus geen bijster trendy idee om op zondagmiddag in hartje Amsterdam op een viola da gamba te spelen, in een koopkelder waar via de trap de bassen van de heavy-metal afdeling nog vaag hoorbaar zijn. Toch kwam de gambist, elegant slalommend tussen de cd-bakken, vol ver trouwen op. De helft van de stoeltjes was leeg geble ven vanwege lenteweer en parkeerproblemen. De gambist liet echter zich niet kennen en gambeerde zich stralend door teder repertoire waar ooit de Markies de Carabasse een adellijk traantje bij wegpinkte. De afdeling was intussen gewoon open voor het winkelend publiek. Het was inte ressant te zien wat voor effect een viola da gam ba (onvenvachtgeland na een tijdreis) heeftop onwetende passanten. Het kwetsbare geluid van zingende darmen deed koopjesjagers op slag vertragen. Op hun tenen trippelden ze tussen de bakken. Cd'tjes werden met grote tederheid uit de bakken gepakt en omzich tig weer teruggeplaatst. Geen knis pert je ofkraakje. Éénmaal hoestte er iemand, bij de bak Licht Klas siek. Ralph Meulenbroeks, de gambaspeler, keek getergd opzij. De betrapte bezoeker zag diens lange romantische haren, half-open wit overhemd, zijn borsthaar en intense oog opslag. De hoester liet zich beschaamd op zijn knieën vallen en verscholen achter de cd-bakken verwijderde hij zich stilletjes uit het zicht. denis van Limburg en worden rondgeleid langs thema's uit het Carboon (300 miljoen jaar geleden), het Krijt (100 miljoen jaar geleden) en de Ijstijd (10.000 jaar geleden) naar de be dreigde natuur nu. Het 15 hectare grote park verwacht dit sei zoen 250.000 bezoekers. Er werken, afhankelijk van het sei zoen, tussen de 50 en 170 mensen. De inrichting van Gaia park heeft 20 miljoen euro gekost, anp Op de Bijzondere Maten Beurs in Rijswijk verdronken de dikke mensen in het aanbod. Het woord dieet was er taboe. Dikke kinde ren, die laat je niet afvallen, daar koop je een truitje voor dat slan ker toont. Rini Vermeulen, eigenaresse van Minoes Bruidsmode is nog onder de indruk van wat ze zojuist mee maakte. Een mevrouw vond haar bruidsjurk maatje 60 zo mooi, dat ze meteen het pashokje indook. „Toen ze eruit kwam, ging haar man op zijn knieën. Er vloeiden traantjes. Een grote vrouw voelt zich meteen hélemaal anders in een trouwjapon. Niks Miss Pig gy" Afgelopen weekeinde werd in de Rijswijkse Evenementenhal de Bijzondere Maten Beurs gehou den. De beurs trok zo'n 4500 be zoekers. Wie denkt dat daar vrou wen rondliepen, gehuld in vorme loze hobbezakken en zich scha mend voor hun figuur, heeft het mis. Allemaal zelfbewuste vrou wen, prima in hun vel stekend. De tijden dat ze slechts terechtkon- den op de afdeling positiekleding Stevige vrouwen durven zich weer te laten zien. Foto: Archief zijn definitief voorbij. Diëten? Daar heeft de Brabantse Jolanda de Poorter (35) 'een groot kruis' door gezet. Vraag haar niet naar haar gewicht, want dat zou ze écht niet weten. „Ik draag maat 56. Ik heb me altijd goed gevoeld. Shoppen vormt voor haar geen probleem. „Ik ging surfen en heb inmiddels een vaste leverancier in Heerhugowaard gevonden. Een enorm verschil met tien jaar gele den toen er bij wijze van spreken maar één winkel in heel Neder land was." Jolanda verstopt zich niet in on opvallend zwart. „Ik houd van kleurig. Vandaag is ze met een vest en twee shirtjes goed ge slaagd. „Alleen de stoeltjes vind ik wel erg smal voor een dergelijke beurs", zegt ze met een blikt itt rotan kuipjes. „Daar pas ik ra Is mijn dikke kont niet in." Dat er veel is veranderd in de eei te-matenmode is zeker de en r ring van Marlon Sebel (135 ki 1,80 meter), initiatiefneemsti de beurs. Drie jaar is ze bezij middels heeft ze drie startpaï met links naar zo'n 700 webl en 2000 adressen. „Winkels I ven steeds meer uit te probei Er wordt meer geluisterd naa vrouwen. Grote vrouwen krijjv< steeds meer zelfvertrouwen, un durven zich ook in de sauna I im ten zien. Die meiden staan te ip< dringen om mee te lopen tijd gt onze modeshow. Op onze be iet vind je dan ook geen afslanlq e 1 ducten." gpd In Kerkrade ging dit weekeinde de dierentuin Gaiapark open. In het park zijn ongeveer 80 diersoorten uit de hele wereld te zien, waarvan veel met uitsterven bedreigd worden. Voor de ze dieren heeft Gaiapark een speciaal fokprogramma opgezet, inclusief stambomen en lijnbewaking. Gaiapark wil de bezoe kers vooral confronteren met de noodzaak om de natuur te beschermen. Bezoekers beleven in het themapark de geschie- In Limburg zijn sinds afgek weekeinde rond 8o dierso lir uit de hele wereld te zien. Foto's: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2