De bollengids heeft genoeg te vertellen REGIO VRAAG i COLOFON Groene man Met de touringcar langs ziekzoekers, schuren, papierpapjes en heel veel kleuren dinsdag 26 april 2005 irdamse boekhandel heeft dit weekeinde een signeersessie ilders afgeblazen omdat de komst van de omstreden po liticus wel eens Wilders wil signeren gevaarlijk zou j kunnen zijn ril] contact opnemen voor het perso neel. Wilders lodigd vanwege zijn boek 'Kies voor vrijheid' waarin hij uitlegt om de WD te verlaten en als eenmansfractie ver- Is de politicus-met-dat-haar wel welkom in de Leidse Is? Navraag bij directeur MICHIEL FOLKERS van Boekhan- r in Leiden. het besluit van uw Amsterdamse collega? iet moment wel wat angst in de Nederlandse samenle- hoor dat Wilders geweigerd wordt in een appartemen- ;x waar de Nederlandse staat een woning voor hem heeft ijk ik van dit bericht niet op." Ielfde beslissing nemen? wij een auteur laten signeren, I altijd zeer zorgvuldige afwegin- elk boek gaat het, verkoopt het 5 de inhoud? En trekt de komst eur extra publiek naar de win- Wilders in elk geval niet gewei en vanwege het veiligheidsas- t signeren. Ik ga ervan uit dat leden auteur zijn eigen veilig- len bij zich heeft." rs welkom bij Kooyker? veelvuldig in de media en dat :h in goede verkoopcijfers van ~f de inhoud van zijn boek mij is een gewetensvraag. In elk hij een redelijke achterban, :eën spreken een grote groep Iers aan. En we leven in een de- h land waar vrijheid van me- Wg een groot goed is." 2 Ifi antivoord op de vraag. Wilders graag bij ons wil ko ren, mag hij zeker contact opnemen. Maar zoals ik al fNrt we een auteur laten komen, maken we altijd zeer zorg- Uvegingen. Dat zullen we in het geval van Wilders zeker f >teus Waarsenburg foto: Reuters/Jerry Lampen ,i^ I T DE ARCHIEVEN ra 15, Dinsdag 26 April 01 Êiehiertwee merkwaardige tramraadselen, die in Leiden te Qzijn. Een geheel onbruikbare railkruisingen nietige voel- ^pde zijkant van verschillende tramwagens. Het is allemaal zo vreemd als het lijkt. Bij de remise aan de Rijnsburger- m nieuwe tunnel onder het spoor vond men de onbruikbare de rails van de ene baan, waarover thans de trams de re- uit rijden, zijn gelegd over de rails, die sinds vandaag ge len, wanneer de trams door de nieuwe tunnel rijden. Het in ji geschiedt nu niet aan de zijde van de spoorbaan, doch Jstgeester zijde van de remise, en derhalve kon deze krui- Mderlijk worden gelegd. Men hoefde voor het in gebruik ne- 1 definitieve in en uitrit slechts de oude bovenste rails weg fn de houten voelhoorns aan de zijkant? Over enige tijd zul- s volgens wettelijk voorschrift richtingaanwijzers moeten zijkant van de wagens. Joop van der Werf gidst de leden van de KBO Amstelveen door de Bollenstreek. „Kijk eens even links! Geniet er maar van." Foto: Henk Bouwman D, zaterdag 26 april vertrekkende wethouder Verboom heeft gistermiddag aal geslagen voor de bouw van 36 woningen aan de Me- Er worden meer huizen gebouwd in de Kooi, 14 in de Ja- 22 stuks in de Timorstraat. Foto: archief Leidsch Dagblad ze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na !,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van ilad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad T Klein en H. de Wit directie hdcuz@hdc nl actie: Jan Geert Majoor, laan Brandenburg I: redactie.ld@hdc.nl 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 54,2300 AB Leiden in van de receptie zijn: met donderdag >uur 0 -12.30 uur 5 356 415 071-5 356 325 overlijden, geboorte, jubilea eberichten, desgewenst met Iding, via www.hdcmedia.nl of ieberichten@nhd.hdc.nl. lil fax 072-5196696. tel 072- (t I661 f 023-5150 543 3i 3677 Jndel: 071-5 356 300 R kunnen contact opnemen g (acceptgiro) len aut. ine) fj €216,90 s een machtiging verstrekken Isch afschrijven van het ld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr.- 07 30-17.00 uur; za 08 00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a v. afdeling lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Bagageruimtes vol rolstoelen, rolla- tors en daartussenin doosjes met hya cinten. De passagiers van de touring cars die deze weken in de Bollen streek rondtoeren zijn meestal niet de jongsten meer. Voor velen is de kleu renpracht dan ook een bekend ge zicht. Maar dat maakt hun enthousi asme en hun belangstelling voor een bloemetje in huis niet minder, zo blijkt tijdens het meeliften met een rondrit. Op deze druilerige middag rijden bussen af en aan op de Voorhoutse Jacoba van Beierenweg om toeristen af te zetten of op te halen bij Panora ma Tulipland. Joop van der Werf (67) kijkt of 'zijn' bus er bij is. Hij gaat vanmiddag leden van de KBO Amstelveen door de Bollenstreek gidsen. De Sassenheimer heeft zijn wortels eigenlijk in Den Haag liggen. Maar sinds hij eind jaren zestig in Lisse kwam wonen - het zuidelijkste stuk je van zijn rayon - is hij zich steeds meer in de streek gaan verdiepen. Via zijn buurman raakte hij betrok ken bij Tulipland. Als manager, en nu ook al een jaar of vijf als gids. Daar ging wel wat voorbereiding aan vooraf. „Herman van Amsterdam, die boeken over de regio schrijft, heeft ons op sleeptouw genomen." Van der Werf maakte daarbij driftig aantekeningen en destilleerde daar uit zijn eigen verhaal. Toch dreunt hij geen standaard praatje op: het wordt voortdurend aangepast, af hankelijk van de route en nieuwe in formatie. „Die haal ik uit mijn net werk. En soms lees ik iets in de krant waarvan ik denk: dat moet ik ont houden. Zo blijf je actueel." Door zijn achtergrond is wat Van der Werf vertelt ook anders dan het ver- 'Toeristen lopen weinig kans hetzelfde te horen ah ze hier voor een tweede keer komen' haal van zijn collega-gidsen, onder wie echte bollenkinderen zijn. „Toe risten lopen dus weinig kans precies hetzelfde te horen als ze hier voor een tweede keer komen." De res pons van zijn passagiers houdt het voor de gids zelf leuk om te doen. „Ik mis er nog twee", constateert de groepsleid ster van de KBO bij de deur van een bijna volle tou ringcar. De ontbreken de dames laten niet lang op zich wachten. Een uur bij Panorama Tu lipland was eigenlijk te kort, vindt een Amstelveense achter in de bus. „We hadden nu geen tijd om thee te drinken." Maar het was wel de moeite waard, voegt haar buur vrouw toe. „Het is echt een beziens waardigheid. Alleen werd ik wat licht in mijn hoofd, waarschijnlijk van de hyacinten. Dat merk ik ook als ik die bloemen thuis heb staan." Hun gids, die vooraan zit en hun op merkingen niet hoort, lijkt die even later te bevestigen. „Vooral 's avonds ruiken de hyacinten hier heerlijk, be dwelmend zou ik haast zeggen. Het is jammer dat we daar weinig van mee krijgen in deze bus met airco. In platbodems, zoals vroeger, zou dat anders zijn, maar dan hadden we paraplu's moeten hebben." Vanaf het beginpunt combineert Van der Werf verleden, heden en toekomst in zijn verhaal. Van de Ja coba van Beierenweg gaat het name lijk richting Jacoba's vroegere woon plaats, inmiddels de ruïne van Tey- lingen. „Een naam die u in de toe komst vaker zult horen, omdat dat de naam wordt van de nieuwe ge meente die Sassenheim, Voorhout en Warmond vanaf volgend jaar gaan vormen." „Bij de rotonde rechts", wijst hij in tussen de chauffeur de weg. Als de passagiers in stilte willen genieten van het uitzicht kunnen ze hem vra gen zijn mond te houden, heeft Van der Werf bij het vertrek gezegd. Want hij kan wel door blijven praten over wat ze zien. „Die twee mannekes rechts, dat moeten ziekzoekers zijn. U heeft ze op het doek ook kunnen zien, met parasol om de ogen te beschermen tegen de felle kleuren. Deze klus wordt nog steeds met de hand gedaan." Terwijl de dames achterin proberen uit te vinden hoe ze de koude lucht stroom uit het ventilatiesysteem bo ven hun hoofd kunnen stoppen, ver telt de gids verder over ziektes van bloembollen en de bestrijding daar van. Over de wurmpjes die hyacin ten aantrekken. Over de kokers waar ziekzoekers aangetaste bollen in de den en waarin vervolgens een snot terige substantie ontstond - vandaar de naam snotkokers. En, omdat 'be strijdingsmiddel' een vies woord is, over de toepassing van wisselteelt. Ja, dat is bij asperges ook, weet een van de passagiers. Die wisselteelt is de reden dat de velden niet een uit gestrekte lappendeken van verschil lende kleuren vormen. Sommige bedden zijn kaal: bedekt met plastic of een 'papierpapje' om te voorko men dat het zand wegwaait. Op weg naar Hillegom moet de bus vaart minderen, omdat er een file staat. Maar Van der Werf heeft ge noeg te vertellen om verveling tegen te gaan. „Links ziet u het houten bollenschuurtje van het panorama. Eerst stonden er twee. Toen overleed pa, bleef één zoon hier en ging de ander weg - met schuurtje", zo on derbreekt de gids zijn eigen verhaal over de herkomst van de tulp. Want die stamt uit Turkije, zo weten de toeristen hem te vertellen. Van der Werf vertelt hoe: Kruisvaarders namen bollen mee, die aanvankelijk in kloostertuinen terechtkwamen vanwege hun vermeende genees krachtige werking. Het was de Belg Carolus Clusius die het Turkse ge was via zijn uitstapje naar Oostenrijk - waar het de Duitse naam voor tul band, tulipana, kreeg - tot grote bloei bracht. Door gaat het naar het 'nieuwe' bol- lengebied bij Noordwijk. „Dit is ont staan toen de bollenboeren na de oorlog hun expansiedrift niet kon den bedwingen", vertelt Van der Werf. Het verschil in bedrijfsvoering is te zien in het landschap: „Hoge bollenschu ren kom je hier niet te gen." Maar de velden zijn even mooi. „Kijk eens even links! Ge niet er maar van." Dat doen de buspassagiers. „Ik zie dit liever dan maïs, ja toch?", merkt ie mand op. In Noordwijk zijn ze al geweest om te lunchen, na een rondvaart 's mor gens. „Hier hebben we gegeten", wijst één van hen, „bij De Gouden Muur. Dat was prima. Het REM-ei- land, waar vroeger televisie uitzen dingen vandaan kwamen, krijgen de toeristen door de regen niet te zien. „Het is inderdaad heel heiig", stelt een Amstelvener vast. Of het een an dere keer nog wel gaat lukken, be twijfelt de gids. „Het is de bedoeling dat het wordt afgebroken", legt hij uit. „Maar er is ook sprake van een initiatief om het weer te gaan ge bruiken." Van der Werf verhaalt nog over bouwplannen van Harry Mens en over vierkante bierflesjes, naar aan leiding van de plek waar Freddy Hei- neken gewoond heeft. Toch zijn het de bollenvelden die het meest tot de verbeelding spreken, zo blijkt uit de onderlinge gesprekken. „Die zijn al uitgebloeid, zie je dat?" „Ik vind het grappig dat er af een toe een enkele tulp staat, die zijn ze zeker verge ten." „De kleuren hé? Prachtig, dat paars." Van de gids horen ze dat er heel wat tijd overheen gaat om een zuivere kleur te kweken. „En dan moet er ook nog een goede vorm zijn en ste vig blad. Bij elkaar is er vijfden tot vijfentwintig jaar voor nodig, een langdurig traject waarbij kwekers hun vorde ringen angstvallig geheim houden." Voor de passagiers het weten, komt Voor hout in zicht. „Oh, we zijn al weer bij Tulpenland", klinkt het door de bus. „Je kunt niet zeggen dat we niets hebben gezien, hè?", reageert een ander. ,,En we hebben heerlijk gegeten, lekker ge bak." Panorama Tulipland levert gidsen voor rondritten door de Bollenstreek aan groepen toeristen met eigen ver voer. Kosten 1 euro per persoon. In formatie via 0252-222777. Annelieke Slappendel 'Soms lees ik iets in de krant waarvan ik denk: dat moet ik onthouden. Zo blijf je actueel' LEIDEN, 17.00 UUR Een groene man met een rood hoofd staat voor een paars huis. De lucht is roze. Zwarte rook komt uit de schoorsteen, maar toch vliegen een paar gi gantische blauwe vogels over. De knalgele zon straalt strepende stralen over het zo merse tafereel. Verderop wordt een meisje geboren met ha ren in de kleur van de zon en in een rood jurkje. Haar vingers zijn nog niet meer dan kleine blauwe streepjes, haar neus een stip. Ze heeft een enorme glimlach op haar mond en ogen zo groot als eieren. De voeten zijn er nog met. Nog iets verderop wordt een stoeptegel al leen maar knalrood. En eentje geel. En nog eentje blauw en groen. Het is zomers weer en in het centrum van Leiden kleuren kinderen met krijt op straat. Hun moeder zit in de deuropening met een boek, terwijl het drie dreumesen sterke kroost niet alleen de stoeptegels opfleurt, maar ook zichzelf. Broeken en handen heb ben niet meer de kleur die huidskleur heet, in het van oudsher blanke Nederland. Mis schien krijgen de jonge kunstenaars daar wel de inspiratie van voor hun bonte krijtfl- guren. Een kat draait om de benen van de moeder en rolt zich dan over de door de zon ver warmde stoep. Buitenweer in optima forma. Bij de eerste zonnestralen - al dan niet geel gestreept - komen in de grachten de bootjes uit hun winterslaap. De sloepen met drie jongens voorzien van ontbloot bovenlijf en krat bier, de roeiboten met een jongetje en een meisje (hij roeit), de iets grotere bootjes met het hele gezin, de jongste telgen in oranje reddingsvest. Op terrasjes zitten de zitters te kijken naar de voorbijwandelaars. „Het wordt zomer", zegt een terrasbezoeker tegen een vrindje. „De studentenborstjes komen weer op." Het is weer buitenweer. Het meisje met het gele haar, rode jurkje en glimlach als een halve cirkel heeft inmiddels blauwe voeten gekregen. De moeder aait de kat over zijn buik. In de verte het rinkelend geluid van een sneuvelende ruit. Er wordt ook weer op straat gevoetbald. Anton Diedrich

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17