Fusiekrant houdt oude namen vast MEDIA Rachel Hazes maakt docusoap voor André Manuel, de linkse voorhoede van de EO Beatrix openhartig over Europa Publieke omroep m Vlaams Belang wert Nieuwe titel zou lezers kosten De omroep van de toekomst Tweede seizoen Boer zoekt vrouw Hilversum - De KRO brengt vol gend jaar een vervolg op de succesvolle reeks Boer zoekt vrouw. De nieuwe reeks zal ook weer gepresenteerd worden door Yvon Jaspers. Het pro gramma, waarin boeren op zoek gingen naar een vrouw, trok dit jaar zo'n 3 miljoen kij kers. Vier van de vijf deelne mende agrariërs vonden een vrouw. De titel zal ook volgend jaar Boer zoekt vrouw zijn, maar als een boerin een man zoekt mag dat ook. Een homo seksuele boer behoort eveneens tot de mogelijkheden. SBS bij huwelijk Rafael en Sylvie Hilversum - SBS Shownieuws gaat het huwelijk van voetbal ler Rafael van der Vaart en ac trice/presentatrice Sylvie Meis exclusief uitzenden. Dat meld de de showbizz-rubriek giste ren, de dag waarop het pro gramma zijn duizendste afle vering vierde. Het huwelijk is vrijdag 10 juni. De SBS-came- ra's zijn aanwezig bij de kerke lijke inzegening. De plechtig heden vinden plaats in Heemskerk, de geboorteplaats van Van der Vaart. Blauwe Stad decor voor serie winschoten - De Blauwe Stad, de prestigieuze nieuwbouwwijk aan een kunstmatig meer in Oost-Groningen, wordt het de cor voor een landelijke reality- serie. De bedrijven die het pro ject ondernemen, zijn in ge sprek met producent IdtV over een programma waarin een aantal eerste bewoners van het gebied worden gevolgd tijdens het opbouwen van een nieuw leven. De bedoeling van de reeks is de Blauwe Stad onder het publiek in het westen meer bekendheid te geven. dinsdag 26 april 2005 rotterdam/anp - De titel van de fusiekrant die uitgevers PCM en Wegener willen vormen, wordt een combinatie van bestaande namen van de deelnemende bla den. Dat hebben de uitgeefcon- cerns gisteren laten weten. Een lezer in de regio Utrecht zal van af eind augustus bijvoorbeeld het 'AD Utrechts Nieuwsblad' door de bus krijgen. Buiten de betrokken regio's blijft de krant AD heten. Naast het AD en Utrechts Nieuwsblad/Amersfoortse Cou rant zijn in de plannen het Rot terdams Dagblad, Haagsche Courant/Goudsche Courant, De Dordtenaar en de Rijn en Gouwe betrokken. AD-hoofdre- dacteur Jan Bonjer wordt hoofdredacteur van de nieuwe combinatiekrant, die op tablo idformaat gaat verschijnen. De leiding van beide uitgeverij en heeft in de afgelopen perio de door onderzoeksbureaus op een rijtje laten zetten wat voor naam lezers het meest waarde ren. Een volledig nieuwe naam stuitte op weerstand, omdat le zers veel waarde blijken te hechten aan hun vertrouwde ti tel. „Tegelijkertijd het concept, de formule, het formaat en de naam volledig omgooien, leidt tot een sterk toenemend risico wat betreft lezersverlies", con cluderen de onderzoekers. De uitgevers hebben wel enkele compleet nieuwe namen laten testen, maar dat leverde niet het gewenste resultaat op. „De lezer geeft ons beperkte speel ruimte voor het creëren van een nieuwe krantennaam. Hij associeert de modernere en vernieuwende namen op tablo id met gratis kranten als Metro en Spits", staat in het onder zoek. De redactie van het Rotterdams Dagblad, die zich altijd het meest heeft verzet tegen de naam AD in de titel, is diep te leurgesteld over de beslissing. Volgens voorzitter L. du Moulin van de redactieraad komt de hele fusie neer op een red dingsplan voor het AD. „We zijn in de maling genomen. De centrale redactie komt in het pand van het AD, de hoofdre dacteur komt er vandaan en nu houden ze ook nog eens hun ti tel. Wij gaan als redactie nog vergaderen om te bekijken of we hiertegen actie gaan voe ren." Hilversum - Koningin Beatrix vertelt donderdag in een interview met hoogleraar Dorien Pessers openhartig over haar rol als staatshoofd. „Ze praat op een manier die ik haar nog niet eerder heb zien doen. Dit is het meest vergaande wat er tot dusver is gemaakt", aldus Lars Andersson van NOS Actueel. De NOS zendt donderdag het twee uur durende programma '25 Kroonjaren, Koningin Beatrix 1980-2005' uit (19.00 uur, Ned. 2) waarin de ko ningin ruim een uur aan het woord komt. Ook vertellen de vier premiers waarmee Beatrix te maken heeft gehad over hun relatie met het staatshoofd en is de koningin gefilmd op momenten waar an ders geen camera bij is. Voor het interview sprak koningin Beatrix vijf keer een ochtend of een middag met Dorien Pessers. Dat ge beurde aan de hand van vijf thema's; haar ambtsopvatting, Euro pa, ambt en persoon, hoofd van de natie en staatshoofd. Anders son: „De onderwerp keuze is in overleg met de koningin tot stand gekomen. We zijn daar voor de zomer vorig jaar al mee begonnen. De koningin wilde het vooral hebben over haar ambt en niet over haar persoon." Ook het besluit om Pessers te vragen voor het in terview is in overleg genomen. .Aangezien de ko ningin het over haar ambt wilde hebben, is ie mand gezocht die daar bij past. Pessers is rechts filosofe en heeft haar oratie gehouden over de verhouding tussen een ambt en de persoon. Doordat een niet-journalist het gesprek doet, is het algemener van aard geworden, minder op nieuws gericht. Het is een heel bijzonder resul taat." Andersson mag van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) over de inhoud van het gesprek tot en met donderdagavond niets zeggen. Wel geeft hij aan dat er niet alleen in positieve bewoordingen over de ambtsperiode van de koningin wordt gespro ken. „Oud-premier Wim Kok geeft bijvoorbeeld Koningin Beatrix en Dorien Pessers. Foto: NOS inzicht in de kwestie Zorreguieta." Ook oud-pre mier Van Agt is openhartig. Verder komen oud- premier Ruud Lubbers en de huidige premier Balkenende aan het woord. „Daarmee is een his torisch document ontstaan. We lopen echt niet alleen de feiten langs om vervolgens hosanna te roepen. Soms gaat het wat langer over staats recht en dan zegt ze toch weer iets heel moois", aldus Andersson. Voor het programma is de koningin met de ca mera gevolgd tijdens een maandag op haar werk paleis Noordeinde in Den Haag. Te zien is hoe ze overlegt met haar staf, wetten ondertekent en premier Balkenende ontvangt voor het we kelijkse gesprek. Ook heeft de NOS enkele werkbezoeken vastge legd waar verder geen journalisten bij aanwe zigwaren. Het programma over de 25 Kroonjaren is het begin van een groot aantal televisiepro gramma's op Neder land 2 rond het ambts jubileum. Vrijdag staat in het teken van de ont hulling van het natio naal aandenken, een gebrandschilderd raam in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, en het feest op de Dam. Ook zendt de NOS vrijdag de documentai re '30 april 1980 - een dag om nooit te vergeten' uit van Roel van Dalen. De programmamaker sprak met mensen die betrokken waren bij dé rellen in Amsterdam op de dag van de kroning van Beatrix. Zaterdag presenteert Ivo Niehe vanuit een grote feesttent op het Malieveld in Den Haag het amu sementsprogramma '25 jaar Beatrix, dit is een land om lief te hebben', dat hij samen met Joop van den Ende heeft gemaakt. Zo zingt Frans Bau er het voor de gelegenheid geschreven nummer 'Nederland mijn vaderland'. Het programma ein digt met een optreden van Carel Kraaijenhof die ook een tango vertolkte tijdens het huwelijk van Willem-Alexander en Méxima. De koninklijke fa milie is volgens Niehe voltallig aanwezig tijdens de avond, inclusief prinses Margarita. Rachel Hazes vertelt over het herdenkingsconcert ter ere van André. Foto: GPD/Phil Nijhuis door Jacques Hendriks schiphol - Ja, 's avonds laat, thuis in Vinkeveen, als de kin deren Roxeanne en Dré jr. op bed liggen. Dan heeft Rachel, de weduwe van de op 23 sep tember 2004 overleden volks zanger André Hazes even tijd voor zichzelf. Voor rouw. „Dan zit ik toch naar die kamerdeur te kijken en denk ik dat hij nog thuis komt. Dan ga ik werken aan het boek over Dré", zegt Rachel Hazes, vechtend tegen de tranen. Overdag is het sinds het overlij den van haar man een gekken huis. Zeker de komende vijf maanden, naar 23 septerhber 2005 toe. Op deze dag wordt André Hazes wel zeer uitge breid herdacht. In samenwer king met Endemol, TROS en Mojo Concerts komt Rachel Hazes met 'het' boek over An dré Hazes, wordt in Ahoy" een herdenkingsconcert gehouden met artiesten 'met wie André iets had', wordt in de Pijp in Amsterdam, waar Hazes gebo ren is, een standbeeld onthuld en zal na het concert een vuur pijl met een deel van zijn as over de Noordzee worden ge schoten. Dat is nog niet alles. Vanaf 4 augustus zijn de voorbereidin gen van de familie Hazes op het concert op televisie te zien in de zesdelige docusoap Namens André. Op 21 september is het programma Bloed, zweet en tranen van Ivo Niehe te zien, waarin Rachel Hazes aan de hand van haar boek gaat vertel len over het leven van André. Op radio 2 en de website van de TROS wordt een Hazes top honderd samengesteld en het concert in Ahoy' is live op de televisie te zien. André Hazes begint aan zijn tweede leven, zou je bijna den ken. Om geintjes en ongezou ten kritiek voor te zijn, vertelde Rachel Hazes gistermorgen tij dens een persconferentie op Schiphol over haar beweegre denen. Waarom zij kiest voor deze op zijn zachtst gezegd op merkelijke combinatie van en tertainment en verdriet. Terwijl haar kinderen met opa en oma op de eerste rij aandachtig luis terden, zei ze: „Ik heb vanaf het begin het gevoel gehad dat ik dit moest doen. Voor André en voor de kinderen. En ik ben het zeker verplicht ten opzichte van zijn fans. Ik krijg nog steeds we kelijks enkele tientallen brieven, daar zitten hele mooie tussen. Als ik die lees, besef ik pas echt wat André in Nederland bete kend heeft." Maar toch, maan denlang een cameraploeg in je nek, dat moet niet prettig zijn voor een weduwe en twee jonge kinderen, die nog midden in de rouw zitten. Staan de kinderen hier wel achter? „De kinderen worden bij ons zo opgevoed dat we eerst altijd alles bespreken", zegt Rachel fel. „Zij voelen ook dat ze dit voor hun papa willen en moeten doen. Ik weet zeker dat zij later met trots op deze periode, en dus ook op de do cumentaire, zullen terugkijken. Het zullen best zware maanden worden, maar daarna is er tijd voor rust. En definitief tijd voor onze eigen rouwverwerking." Gistermiddag, meteen na de persconferentie, vlogen Rachel, Roxeanne en Dreetje met een cameraploeg naar Hongkong. Daar wordt het standbeeld van André gemaakt door Chinese kunstenaars, die ook al voor diens vijftigste verjaardag een afbeelding maakten van de zan ger, een beeld dat de woning in Vinkeveen siert. „We hebben eerst contact gehad met Neder landse kunstenaars, maar daar zat niet veel tussen. Zag je een stuk verbogen staal en dat moest dan een naakte vrouw voorstellen. Het moet wel hen kenbaar zijn. De André, zoals iedereen zich hem herinnert", aldus Rachel. En dan komt ook het boek nog uit, door Rachel zelf geschreven. „Zonder toe ters en bellen, gewoon heel eer lijk. Zoals het was en is", zegt ze. „Daar zullen best onthullin gen in komen te staan. Ik zal er ook zeker niet alleen vrienden aan overhouden, maar dat geeft niet. André en ik hebben het hier nooit over gehad, maar we hebben hetzelfde karakter, ik weet wat hij nog wilde zeggen. Dat wil ik graag voor hem af maken." De voorverkoop voor het con cert in Rotterdam Ahoy", André Hazes, één jaar later, begint aanstaande zaterdag (Konin ginnedag) om 10.00 uur. Hoe wel er nog geen namen van deelnemende (Nederlandse) ar tiesten bekend gemaakt zijn, zal het waarschijnlijk sterk lijken op de herdenking in de Amster dam Arena, vorig jaar op 27 september. Bizarre toevallig heid, vanwege de ernstige pro blemen met zijn gehoor, sprak André Hazes vorig jaar met John Mulder over een af scheidsconcert. De datum had den ze ook al geprikt: 23 sep tember 2005. door Monique Brandt Hilversum - Op zijn website Meemetmanuel.nl verkiest hij met vaste regelmaat de christenhond van de maand. Voor alle duidelijkheid: het gaat om fotogenieke keffers van christenen, zoals bas taard Bommel (met bijbel) en de ultra-radicale, doch onvruchtbare teef Stip. Ook is binnenkort zijn nieuwe kledinglijn Guilty Nature te bekijken, kun je doorklikken naar een medidatiehoekje of naar een site voor hardcore hooligans. Manuel Venderbos (29), de nieuwe presentator van het EO-programma Jong, is niet in een hokje te stoppen. Bij BNN, de absolute tegenhanger van de Evangelische Omroep, viel hij in het toen malige radioprogramma van Ruud de Wild regel matig in voor sidekick Sander - whats in an name - de Heer. Het dagelijkse jeugdprogramma BlinQ, dat hij samen met Herman Wegter, Margje Fikse en Rebecca Bijker presenteert, wekte onlangs de toorn op van EO-ouders, die vonden dat het pro gramma een tikkeltje té open is. Kortom, de uit Rijswijk afkomstige Venderbos lijkt niet meteen het soort presentator dat door de achterban van de Evangelische Omroep una niem zou worden verkozen als roerganger. Wat Venderbos betreft, hoeft dat ook niet. „Ik ben ge woon mezelf. En ik vind dat dit soort dingen moet kunnen. Ik zou de EO graag een flinke dosis humor willen bezorgen." „Tegelijkertijd kan ik overigens ook heel serieus zijn. Dat vind ik een leuke combinatie. Ik werk nu eenmaal bij een massamedium om veel mensen te bereiken. De meeste kijkers zijn te genwoordig niet christelijk. Een pro gramma als BlinQ wordt specifiek voor hen gemaakt. Hartstikke leuk als mijn niet-christelijke buurjongetjes naar me toe komen en zeggen dat ze BlinQ helemaal te gek vinden!. Die jochies krijgen wel mooi in de week voor kerst voor het eerst van hun leven het hele kerst verhaal te horen." Kritiek van mensen die veel behoudender zijn ingesteld neemt Ven derbos dan maar voor lief. „Binnen de EO zijn we con stant bezig met vragen als: welke koers varen we. Het mooie is dat we er alle ruimte krijgen om zeg maar, de linkse voorhoede te zijn van de EO. Het is prachtig, al die pro gramma's voor een veel conservatiever publiek. Die moe ten vooral blijven. Maar ik ben van een nieuwe gene ratie jonge christenen die middenin de wereld staat." Dat de EO-top blij is met jong bloed in de gelederen, blijkt wel uit het feit dat Venderbos binnenkort samen met Herman Wegter de eerste tv-uitzen ding van een echte EO-klassieker, de Jongerendag mag presenteren. De coming man van de Evangeli sche, tegenwoordig woonach tig in Hilversum, kwam vijf jaar geleden bij de omroep binnen via een bijzonder jongerenproject: tien crea- tievelingen kregen een half jaar-contract, mochten op cursus en vervolgens aan de slag met radio- en televisie programma's. De voormalige student jour nalistiek en commerciële eco- Manuel Venderbos: „Ik zou de EO graag een flinke do sis humor willen bezorgen. Tegelijkertijd kan ik overi gens ook heel serieus zijn. Dat vind ik een leuke com binatie." Foto: GPD/EO Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die vL stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederlan<j0i die allemaal iets met de media hebben of hadden. VandaaïO Bert Wiggers, bij Ilse Media onder meer uitgever van de I* nieuwssite NU.nl, die sinds enige tijd ook bewegend beeldr zijn nieuwsitems brengt. jp. „Ik kan me heel goed vinden in het WD-model voor een nieuwe publieke omroep: twee zenders, géén reclame, en alleen dingen doen die no dig zijn. Dan denk ik dus aan zaken waarvan de politiek wenst dat ze worden gedaan, zoals cultuur en nieuws. En alles waarmee geld moet wor den verdiend, moet zichzelf organiseren. Dat kan nu ook makkelijk, want door de tech nologie is de schaarste aan kanalen verdwenen. Dat is belangrijk: door het internet is er geen distributiedrempel meer. Wie de wereld wat wil meedelen, die kan dat doen. Dat kan van alles zijn, van een simpel filmpje over mijn kleindochter tot een door wrochte politieke verhande ling. Daar komt bij dat jij en ik al dat aanbod binnen de kortste keren overal beschik baar krijgen, op ons mobieltje bijvoorbeeld. Dat heeft gevol gen voor bewegend beeld. Het zal veel meer ge-ite- mised wor den, ofwel korter en op één onderwerp gericht. Dat heeft letterlijk alles te ma ken met de houding waarin je het tot je neemt. Op je pc of je mobieltje kijk je toch veel ge richter dan op de bank voor de tv. Ik waak er altijd voor om te zeggen dat nu de me diademocratie uitbreekt. Ik zeg liever dat de anarchie van het internet ook naar de tele visie overslaat. Ik heb daar een nogal organische opvat ting over: mensen maken zelf hun keuze wel, en dat vind ik prachtig. Aan de andere kant heb je de technocraten, die Anarchie van internet slaat over naar tv' het liefst alles in de hai len houden. Zij vinden dus juist niets. Maar ocu zullen moeten inzien dC( en internet volledig in fa gaan overlopen. Er konL. straks een informaties^ tot ons via allerlei appaL een mix van beeld, gelije| geschreven tekst. |a| De rol die ik daarin vo(^{ publieke omroep zie, is,p die van d een staat roep zoni omroepv gingen. E omroep 1 een keurj duidelijk! op een beperkt aantal ija kent een beperkte doelte en maakt mooie dingeö. der moet de overheid zj^ niet meer mee bemoeit, is immers de regie kwijn niet meer beslist over zM en frequenties. Dat vinj^jj een geruststellende gecji Ik zou tegen de politiek D zeggen: dan kun je op roepgebied eindelijk ee,J doen wat je altijd al haoc ten doen." 01 Reageren? media@hdc.£, u Patrick van den Hurk ïy brussel/anp - De Vlaamse pu blieke omroep VRT mag het rechtse Vlaams Belang zendtijd weigeren tijdens de verkiezings campagne. Dit blijkt uit een on derzoek dat de Gentse media deskundige Voorhoof heeft ver richt in opdracht van de VRT en dat gisteren naar buiten is ge bracht via de website Blokwatch. Deze site volgt het Vlaams Be lang en diens wegens racisme verboden voorganger Vlaams Blok al jaren kritisch. Het Vlaams Belang heeft zich volgens het onderzoek te wei nig gedistantieerd van haar ra cistische verleden om een be handeling te krijgen als 'norma le partij'. Het onderzoek moest in de eerste plaats bekijken of het mogelijk was het Vlaams Belang te weren uit de raad van bestuur van de VRT, ditv\ uit vertegenwoordigersin politieke partijen. Dat bleek juridisch mo^, programma van de pg niet voldoen 'aan de ps en de regels van de dej|l doorstaan'. Dat is precij) die geldt voor partijerfes ting hebben in de raad stuur. Alleen de Vlaami® nale regering kan echtejp lang zijn zetel weigeren-! Eerder al besloot de lei!' de VRT om minder v^Si stukken van de partij i^ti digen voor programma leiding daarvoor was dr kende VRT-journalist Bracke tegen betaling eer leidde met Belang-kop^2 Dewinter. Verder zouj vaak partij kopstukken j. uitgenodigd in zijn tv-sïii nomie is trouwens nog immer multimediaal be zig. Op zondag presenteert hij, eveneens met Herman Wegter, Ronduit.nl op 3FM, maandag en dinsdag zijn vaste BlinQ-dagen en dan nu ook vrijdag Jong, het programma dat Mare Dik acht seizoenen lang presenteerde. In Jong vertellen jongeren die iets ingrijpends hebben meegemaakt hoe ze ermee om gaan. Venderbos: „In feite is het makkelijker met een nieuw programma te beginnen. Nu moet ik aan de standaard voldoen die Mare heeft neergezet. Mensen gaan je toch vergelijken. Misschien dat ik wat directer ben dan Mare, wat losser, maar ik besef ook dat ik ben gekozen omdat ik op hem lijk. Bij de EO wordt er in elk geval regelmatig over gegrapt dat ik de jongere versie ben van Mare. Ik heb veel met hem gepraat over het pro gramma. 'State the obvious' is zijn vaste goede raad: verwoord wat de kijker ook ziet. Als iemand zenuwachtig is, vraag dan: 'je bent zenuwachtig, hoe komt dat'? Kijk mee met de kijker." Met de komst van een nieuwe presentator is ook het programmaformat aangescherpt. De redactie wil iets meer aansluiten bij actuele thema's. „De afgelopen vijf jaar hebben kijkers alleen de vrolij ke en grappige Manuel gezien. Nu heb ik de kans ook mijn serieuze kant te tonen. Ik ben program mamaker én ik ben christen, en die combi die past hier perfect. Ik hou van mijn vak en mijn christenzijn kan ik niet uitschakelen. Daarmee wil ik trouwens niet zeggen dat mijn geloof alles bepalend is. Als ik bakker zou zijn, bakte ik ook geen christelijke broodjes." KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's F 1. Studio Sport zo 19 uur NOS i 2. Beker Feyenoord-PSV SBS 6 f 3. Boer zoekt vrouw KRO V 4. Spoorloos KRO 2) 5. Journaal (zo, 20u) NOS 6. Kopspijkers VARA 7. Beker Willem II-Ajax SBS 6 8. Goede tijden slechte tijden RTL 4 Do 9. Vermist TROS 10. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS r Top 10 meest bekeken kinderprogrammp 1. Totally spies! Jetix HI 2. Pippi Longstocking AVRO W 3. Jeugdjournaal NOS !r ie 4. Zoop Nickelodeon ft 5. Spongebob spuarepants Nickelodeon e 6. Rocket power Nickelodeon is 7. Lucky luke Nickelodeon 8. Bende van vijf Jetix 9. Klokhuis NPS 10. Fairly odd parents Nickelodeon 1 Marktaandelen in Nederland 1 14,1 (13,0) Nederland 2 15,1 (22,8) Nederland 3 7,0 (6,8) RTL 4 17,0 (16,2) RTL 5 3,2 (3,3) - Yorin 6,1 (5,6) SBS 6 15,4 (10,2) NET 5 5,1 (5,0) Veronica 3,1 (3.0) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers u De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de^ aandelen van vorige week. j,

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10