LEIDE Jeugd wil buurthuis in Zuidwest REGIO f f /Jf 'Overlast rond het slaaphuis en iklozenopvang niet uit te sluiten' 'Allez, u hebt een kale hond!' Leiden scoort slecht met digitale diensten 'In ruil voor een eigen onderkomen willen we best klusjes doen' Kunstveiling levert Exodus 7000 euro op *ia 1200 rstekers op ;imenschans erswijk niet GL-sessies De bewonersvereniging en Academiewijk wei- e te doen aan de ont- yssies over de Rijn Gouwe deze week worden ge- l De vereniging is boos le gemeente een toege- iderzoek naar de veilig- r n fietsers nog heeft uit- 1. De fietsersbond haak- >r af, om dezelfde reden. elijk Gym in de prijzen Het Stedelijk Gymnasi- ;st tien andere gymna- zich laten in de lande- jlbatwedstrijd van afgelo- -j erdag. Winnaar van het j, lernooi waaraan 24 zelf- r e gymnasia meededen :t Stedelijk Gymnasium sch. De tweede editie intergymnasiaal debat- >i werd gehouden in het liegebouw van de Leid- rersiteit en trok ruim d deelnemers. Het Leid- nasium deed het in het >at en de redevoering aar liet veel punten fig- de tegenspraak. maandag 25 april 2005 R1 door Marijn Kramp leiden - Jongeren in Leiden-Zuid- west willen een plek waar zij kunnen samenkomen. Al han gend op straat of in de portiek flats krijgt deze jeugd, die veelal van allochtone afkomst is, een slechte naam. Om dat te voorko men, zo schrijven ruim zestig jongeren aan wethouder Buijing, willen ze graag een eigen onder komen. In Zuidwest wonen veel jonge ren, vertelt Omar, een van de opstellers van de brief aan Buij ing. „We trekken veel met el kaar op. En we zijn vaak buiten omdat we dat leuk vinden en omdat onze ouders niet voort durend grote groepen jongens in huis willen hebben." De buurt bevalt Omar en zijn vrienden goed. Veel jongens zijn fanatieke voetballers, dus ze zijn regelmatig te vinden op de vele grasveldje in de wijk. Als ze niet voetballen of buitenspe len met TOS (Thuis Op Straat) 'hangen' ze op straat of in de hallen van de portiekflats. Dat vinden de buurtbewoners niet altijd even leuk. „Als we worden weggestuurd zoeken we een an dere plek op, totdat we ook daar problemen krijgen en weer worden weggestuurd." Voor ouderen wordt er in de wijk best veel georganiseerd, vinden Omar en zijn vrienden. Maar als de jongeren iets wil len, stuiten ze altijd op een hoop problemen. Alleen op za terdagavond is er een bijeen komst van de Marokkaanse ver eniging Al Balagh in wijkcen trum Vogelvlucht. Veel meer wordt er voor hen niet georga niseerd. Terwijl ze daar wel be hoefte aan hebben. Een activi teitenruimte zou uitkomst bie den, vertelt Omar. „We willen in ruil voor een buurthuis best allerlei klusjes doen. Ouderen helpen en de wijk schoonmaken, bijvoor beeld. We hebben daar genoeg ideeën over." Omar en zijn vrienden zouden die plannen graag eens willen doornemen met de verant woordelijke wethouders Buijing (PvdA) en De Boer (Groen- Links). Hij hoopt dat dat snel kan. In jaren praten hebben de jongeren geen zin. „Dan zijn we alweer te oud en hebben we ondertussen een slechte naam in de wijk gekregen", schrijven ze aan Buijing. „Dat is onze ou dere broers namelijk ook over komen." Wethouder Buijing laat via een woordvoerder weten dat hij het verzoek van de jongeren serieus neemt. „Het gaat niet om een paar jongeren, maar om een grote groep. Die kunnen we niet negeren." Buijing wil met de Leidse Wel zijnsorganisatie (LWO) gaan bekijken of er de komende pe riode voor de jongeren geregeld kan worden. leiden - De kunstveiling van Exodus en de Rotary Oegst- geest heeft 7000 euro opgele verd. Meer dan de helft van alle 150 werken van bekende en gelegenheidskunstenaars werd zaterdag in de Lok- horstkerk verkocht. De overi ge werken hoopt Exodusma- nager Pim van Doom nog te verkopen op andere gelegen heden. Het schilderij dat speciaal voor deze gelegenheid werd gemaakt door burgemeester Lenferink van Leiden, burge meester Timmer van Oegst- geest en burgemeester Zon- nevylle van Leiderdorp bracht in aanwezigheid van Timmer en Lenferink meer dan 100 euro op. De op brengst komt ten goede aan Stichting Exodus die in Lei den op de Plantage een huis heeft waar twaalf ex-gedeti neerden worden geholpen bij hun terugkeer in de maat schappij. Stichting Exodus zelf kocht ook een schilderij voor haar hoofdkantoor. Dat verhuist binnenkort van Am sterdam naar Leiden. De stichting betrekt het kantoor op de hoek van de Stations weg en de Morssingel. Aan de muren van dit nieuwe on derkomen komt een van de werken te hangen die door de huidige bewoners van het Exodushuis in Leiden zijn ge maakt. Ook zij hadden voor de gelegenheid het penseel opgepakt. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! gfja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam z m v Adres: Binnenvest-manager wil mogelijke problemen inventariseren irijn Kramp Overlast rondom de liopvang en het slaap- niet uit te sluiten. Bin- j-manager Mart Meeuw- jiseert toekomstige om- Jen van de opvangcen- inventarisatie van mo- iproblemen te maken en praken over te maken olitie. Ook sluit hij niet jiet aantal bedden in het i in de toekomst wordt fid. en sprak over het op een bijeenkomst Actiegroep 'Bestemming ijbouw'. Ruim zestig die in buurt van het jlige Joodse weeshuis (later het onderkomen van de GGD) aan de Roodenburger- straat wonen, waren op de pre sentatie van stichting De Bin nenvest afgekomen. Goede afspraken met de politie leidden er volgens Meeuwsen bijvoorbeeld toe dat daklozen die het huidige slaaphuis aan de Boommarkt niet in moch ten, niet meer voor de deur la gen te slapen. In de winter heeft het slaaphuis met achttien slaapplaatsen een beddentekort, aangezien de harde kern daklozen ongeveer vijftig tot tachtig personen groot is. In de zomer zijn er soms bedden vrij omdat daklo zen dan liever drank kopen van de 4 euro die het slaaphuis kost. Het slaaphuis vangt niet alleen daklozen uit Leiden op. De instelling heeft een regiona le functie en heeft ovemachters uit 21 regiogemeenten. De gemeente koopt bedden in bij stichting De Binnenvest en kan besluiten het aantal te ver hogen als bijvoorbeeld het So ciaal Pension aan de Rem- brandtstraat wordt opgeheven. En dat is niet denkbeeldig als de AWBZ-gelden weggevallen, aldus Meeuwsen. Omwonenden wilden weten of Meeuwsen het GGD-gebouw aan de Roodenburgerstraat ge schikt vindt als daklozenslaap- huis. De combinatie met de methadonuitgifte hoeft volgens hem geen probleem te zijn als de openingstijden op elkaar worden afgestemd. Ouders hoeven zich geen zorgen te ma ken over hun spelende kinde ren. Daklozen en kinderen, is Meeuwsens ervaring, lopen el kaar niet in de weg. Een ander verhaal zijn oudere kinderen. De Binnenvest-manager maakt zich wel zorgen over vmbo'ers en 'schooluitvallers'. Die probe ren soms het een en ander uit, nieuwsgierig geworden naar de leefstijl van daklozen. Meeuw sen vindt het - in tegenstelling tot de gemeente die het als voorwaarde stelde - onnodig een buitenruimte bij het slaap huis te hebben. Daklozen zijn volgens hem vaak genoeg bui ten. leiden - Een afspraak maken voor het aanvragen van een rijbewijs of paspoort, voor het ophalen van grof vuil, het aanvragen van een uit treksel uit de burgerlijke stand, een verhuizing door geven, een bezwaarschrift indienen tegen de gemeen tebelasting. Allemaal zaken die gemakkelijk via internet zijn te regelen. Maar niet in de gemeente Leiden. Leiden komt als een van de slechtste uit de bus bij een onderzoek van de Consu mentenbond naar gemeen telijke diensten via internet. De bond keek naar de moge lijkheden bij 37 gemeenten en Leiden hoort met Heerlen en Leeuwarden bij de slecht ste drie. Alleen het melden van gebreken als loszittende stoeptegels gaat gemakkelijk, stelde de bond vast. Ook het aanvragen van een kapver- gunning is mogelijk via in ternet, maar daarmee heb je de mogelijkheden wel gehad. Dordrecht is het verst met de digitale dienstverlening en Enschede is tweede. Volgens een gemeente woordvoerder maakt Leiden 'een aarzelend begin' met het aanbieden van diensten. „Maar we zijn wel ambitieus. Dit jaar gaan we twee dien sten van begin tot eind mo gelijk maken via internet: het aanvragen van een uittreksel uit de gemeentelijke admini stratie en het regelen van een verhuizing. Verder bie den we diensten aan die niet in de test van de bond zijn meegenomen. Zoals het aan vragen van een par keerver- gunning en het bijschrijven van kinderen op het pas poort." - Bijna twaalfhonderd i; kende fietsers per uur, vie een groot deel kinde- ouders met kinderen, aide oogst van een telling 1 Stichting Openbaar Ver- 0 Maat (Stoom) langs de nschansweg. een belangengroep die lizet tegen de komst van >uwe Lijn (RGL), heeft 1 >p alle kruisingen langs a mmenschansweg. Het e nt ter hoogte van de De in bij station Lammen- bleek met 546 overste- ia fietsers per uur tijdens endspits het drukst, e ïting heeft fietsers geteld voor hun veiligheid als door de Leidse binnen- It - volgens planning is ia 010. Stoom vindt dat bij (nen te weinig rekening ehouden met langzaam De stichting schrijft: end is dat veel fietsers het drukke autover- weg niet in één keer ;en, maar gebruik ma- i de middenberm als een fop. In de meeste tracé- 'len voor de RGL vervalt jddenberm." Leidse Fietsersbond larom tellingen gehou- januari telde de bond jeen uur 819 fietsers die richting door de Bree- tieden. Ook de Fietsers- '1 met de cijfers het it kracht bijzetten dat itrail door de binnen- slecht verdraagt met ;eer. ïidsch rblad Foto's: Dick Hogewoning Naam: Arlet Bemelmans (56, Maasmechelen, België) Hond: Ice Ras: Grote Poedel Waarom loopt u mee in hondenshows? „Ik ben van kinds af aan al verzot op poedels. Ik ben met die honden opgegroeid. Met een vrien din ben ik een keer meegegaan naar een honden tentoonstelling en dat vond ik erg leuk. Zodoen de ben ik ook shows gaan lopen en inmiddels heeft mijn hond al elf titels in de wacht gesleept. Belgisch Kampioen, Luxemburgs Jeugdkampi oen, Deutsche Aussieger, noem maar op." Hoeveel tijd gaat daar in zitten? „Iedere dag een uurtje kammen en borstelen, daarnaast regelmatig uitwassen en de poten in de olie zetten en voor een show natuurlijk uitge breid in bad, kammen en föhnen. We doen bijna wekelijks een show ergens in de Benelux, dus daar gaat de meeste energie inzitten. Ik laat de hond alleen nog uit in de tuin, dat bespaart me weer wat tijd. Als ik de straat opga, spreekt ieder een me op het uiterlijk van mijn hondje aan. Al- lez mevrouw, u hebt een kale hond! Dat duurt me te lang." Wat vindt de hond er zelf van? „De hond moet het zelf wel leuk vinden. Tijdens een show moet ze zichzelf presenteren, dat moet er van nature in zitten. Ik train mijn hondje daar ook niet op. De uiterlijke verzorging vindt Ice wel prettig. Dat is voor haar zo ontspannend, dat ze vaak staande in slaap geraakt. Zoiets kan alleen een gelukkig hondje, volgens mij." door Hans Groenendijk De Groenoordhallen stonden het afgelopen weekeinde volledig in het teken van alweer de elfde Internationale Hondententoonstelling. Van heinde en verre trokken vele enthousiaste baasjes naar Leiden, om hun mooiste hondje aan een deskundige jury te tonen. Naam: Richard Burg (43 jaar, Den Haag) Hond: Femon Ras: Abrikoos Dwergpoedel Waarom loopt u mee in hondenshows? „Van beroep ben ik hondentrimmer en zo ben ik in dit wereldje terechtgekomen. Op een gegeven moment heb je al die huishonden wel gezien en wil je je verdiepen in je vak en erin uitblinken. Uiteindelijk ben ik zelf aan de shows gaan mee doen en me actief met de fokkerij gaan bezighou den." Hoeveel tijd gaat daar in zitten? „Vroeger liep ik elke week hondenshows af. Niet alleen in Nederland, maar ook in België en Duits land. Tegenwoordig doe ik met mijn hondje al leen nog de evenementen in de buurt. Je hebt so wieso het dagelijks onderhoud voor het beest. En als ik hem voorbereid op een show, wordt Fer- non uitgebreid gewassen en geknipt. Zijn vachtje is heel krullerig en we willen natuurlijk geen fluf- jes. Het is veel werk, maar het is heerlijk om te doen." Wat vindt de hond er zelf van? Als ik de tas inpak, begint Femon altijd al ra zend enthousiast om me heen te dartelen Het knippen en kammen van zijn vacht staat hij altijd gelaten toe, daar moet hij niet zoveel van heb ben. Maar tijdens de shows heeft hij echt plezier, dat merk ik aan hem. Poedels zijn vrij flexibele honden, ze leren snel om hun baas te gehoorza men. Maar als een hond het echt niet leuk vindt, zie je dat meteen. Dan ziet een show er écht niet goed uit." Geboortedatum e-mailadres: Bank-/girorekenmgnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice^bdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7