Tweeverdieners 'moeten' allebei in deeltijd werke ECONOMIE Voorzitter SER: Zonder modern overleg gaat het niet Bij BKR Tiel staan alle leningen geregistreerd De grote en verse gamba komt van de Maasvlakte Minder uren werken en toch elke maand meer verdienen Terpstra krijgt lint e bij afscheid CNV Effectief beleid Shell verhoogt benzine met i cent den haag - Shell heeft zaterdag de prijzen van een liter euro, super plus en diesel met 1 cent verhoogd. Voor een liter euro rekent de marktleider nu 1,335 euro en voor super plus 1,389 euro. Ook de dieselprijs is weer terug op 99,5 eurocent, het ni veau van woensdag. Met de prijsstijgingen komt een einde aan twee weken van prijsdalin gen van de autobrandstoffen. De wereldolieprijs zette begin april een daling in, maar is de afgelopen dagen weer opgelo pen. Ruime interesse in delen MG Rover londen - Meer dan tweehon derd partijen zijn geïnteres seerd in delen van de in surse ance verkerende Britse autofa brikant MG Rover. Zij zijn af komstig uit Rusland, Azië, het Midden-Oosten en Groot-Brit- tannië zelf. Dat lieten de be windvoerders van de automo bielfabrikant zaterdag weten. De Iraanse autofabrikanten Iran Khodro en Saipa spraken zaterdag berichten tegen dat zij interesse in MG Rover zouden hebben. Volgens Saipa heeft MG Rover vorige maand con tact met hen opgenomen, maar is er geen Iraanse interesse voor MG Rover. Iran heeft een zeer protectionistische automarkt. Kleinmetaal moet langer werken houten - De 385.000 werkne mers in de kleinmetaal moeten in de toekomst een jaar langer doorwerken voordat zij met vroegpensioen kunnen. De vak bonden en de werkgevers in de sector hebben hierover over eenstemming bereikt in de lo pende CAO-onderhandelingen. Op dit moment kan het perso neel op 61-jarige leeftijd stop pen met werken tegen een uit kering van 85 procent van het laatstverdiende loon. Over on geveer vijfjaar moet die leeftijd geleidelijk omhoog naar 62 jaar. MCI prefereert hoger bod Owest Washington - Het Amerikaanse telecomconcern MCI heeft dit weekeinde laten weten een ver hoogd overnamebod van bran chegenoot Qwest te prefereren boven een offerte van Verizon Communications. Wel heeft Ve rizon van MCI vijf dagen tijd gekregen om met een beter voorstel te komen. In het al bij na drie maanden durende over namegevecht biedt Verizon 7,6 miljard dollar. MCI, het vroege re WorldCom, voelde er tot nu toe weinig voor in zee te gaan met Qwest, ook al wilde dat be drijf meer betalen. Vrijdag ver hoogde Qwest zijn bod voor de derde keer, nu van 8,9 tot 9,7 miljard dollar. 'Interesse Acer in mobiel Siemens' berlijn - Het Taiwanese elek tronicaconcern Acer heeft inte resse voor de verlieslatende di visie mobiele telefoons van het Duitse Siemens. Besprekingen tussen de twee zijn in een ge vorderd stadium, maar Siemens praat ook nog met andere par tijen. Dat heeft de krant Süd- deutsche Zeitung zaterdag ge meld. Tot de opties die Siemens voor zijn divisie mobiele telefo nie overweegt, behoren ver koop, samenwerking met een partner, verdere reorganisatie en sluiting. 'Virgin Mobile naar de beurs' londen - De Amerikaanse aan bieder van mobiele telefonie Virgin Mobile USA is van plan naar de effectenbeurs te gaan. Daarvoor zijn de zakenbanken Merrill Lynch en Credit Suisse First Boston in de arm geno men. Dat is gisteren vernomen in kringen van het bedrijf. Vir gin weigerde commentaar. Vir gin Mobile USA is een geza menlijke onderneming van Vir gin Mobile Holdings van de Britse ondernemer Richard Branson en het Amerikaanse bedrijf Sprint. Een beursgang zou naar schatting ongeveer 2 miljard dollar opleveren. US Airways en West in gesprek phoenix - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen US Airways en America West heb ben bevestigd dat zij onderhan delen over een fusie. Als de twee samengaan, ontstaat de op vijf na grootste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij. On langs meldde The Wall Street Journal dat de onderhandelin gen vergevorderd waren. Beide partijen nemen een radiostilte in zolang de onderhandelingen duren. US Airways, de op zeven na grootste luchtvaartmaat schappij in de VS, verkeert sinds september in surseance. De rechtbank, overheid, aan deelhouders, schuldeisers en bonden moeten akkoord gaan. maandag 25 april 200; den haag/gpd - Ruim 660.000 tweeverdieners in Nederland zijn mogelijk een dief van hun eigen portemonnee zonder dat ze zich daarvan ook maar enigszins be wust zijn. Dit stelt het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlich ting (Nibud). Een wijziging van de onderlinge werkverdeling kan in meer dan 330.000 huishou dens waar beide partners wer ken elke maand extra euro's op leveren. Het financieel advies van het Nibud oogt simpel: tweeverdieners moeten allebei in deeltijd gaan werken. De meeste tweeoudergezinnen in Nederland zijn anderhalfver- dieners, met een fulltime baan voor de man en een halve baan voor de vrouw. Van alle wer kende vrouwen werkt 66 pro cent parttime. Bij de werkende mannen is dat slechts 12 pro cent. In niet meer dan 6 pro cent van de Nederlandse gezin nen werken beide partners parttime. Veel mensen nemen als van zelfsprekend aan dat de partner met het hoogste inkomen het beste fulltime kan werken om dat dit voor het gezin het mees te geld oplevert. Die vooronder stelling is echter niet altijd juist. Veel gezinnen in Nederland gaan er in financieel opzicht op vooruit, stelt het Nibud, als bei de partners parttime gaan wer ken: hij levert een aantal uren in, zij gaat juist iets meer uren draaien. De som van die in greep is in veel gevallen een netto voordeel voor het betrok ken huishouden. Volgens het Nibud blijkt uit be rekeningen dat bij liefst 70 pro cent van de circa 130.000 huis houdens in Nederland waar beide partners ongeveer het zelfde uurloon verdienen het netto-inkomen omhoog gaat als de man een dag minder gaat werken en de vrouw een dag meer. Ook als de man een ho ger uurloon heeft dan zijn vrouw - wat bij 720.000 huis houdens het geval is - geldt dat nog altijd 30 procent financieel baat heeft bij een andere werk verdeling. Het gezamenlijke bruto-inkomen gaat dan welis waar omlaag, maar netto komt er maandelijks meer geld bin nen. Die stijging van het gezamenlijk netto-inkomen heeft vooral te maken met belastingvoordelen. Door een werkdag in te leveren kan iemand in een lagere schijf vallen en daarmee minder loonbelasting gaan betalen. Gezinnen met een middeninko men vlak boven de zieken fondsgrens, kunnen in het bij zonder baat hebben bij een an dere werkverdeling tussen bei de partners. Zij zuchten nu bij na zonder uitzondering onder de gestegen premies van parti culiere ziektekostenverzeke raars; dit was een van de meest gehoorde klachten in een grootschalig onderzoek van on der meer deze krant eerder dit jaar naar de financiële positie van middeninkomens. Gaan beide ouders parttime werken, dan kunnen deze gezinnen zich simpel laten terugzakken in het aanzienlijk goedkopere zieken fonds. Dat levert hun netto geld op. Belangstellende tweeverdie ners kunnen sinds dit de op de website van h (www.nibud.nl) onder je 'test en spel' uitre een andere onderlinge deling voor hen financi delig is. Het Nibud wa dat de uitkomst van d test, genaamd De Werl niet meer is dan een 'i En wel omdat specif soonüjke omstandigh als hypotheekaftrek, regelingen en dergel zijn meegewogen in di Werkverdeler is overi initiatief van het mini: sociale zaken en wer heid. doorn - Voorzitter Doekle Terpstra van vakcentra le CNV heeft zaterdag tijdens zijn afscheidsrecep tie in Doorn een koninklijke onderscheiding gekre gen. Hij werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Per 1 mei gaat Terpstra aan de slag in zijn nieuwe functie als voorzitter van de HBO- raad. Hij was 25 jaar vakbondswerker. Terpstra be schouwt de manifestatie van vorig najaar op het Museumplein in Amsterdam als het meest ontroe rende moment uit zijn voorzittersperiode. Terpstra kreeg de onderscheiding opgespeld door premier Balkenende. Foto: ANP/Toussaint Kluiters door James McConigal den haag/gpd - Het overlegmo del in de Nederlandse sociale economie staat onder druk. Nogal wat spelers in dit veld zijn het gepolder zat. Ten on rechte, meent voorzitter Her man Wijffels van de Sociaal Economische Raad, het belang rijke adviesorgaan van de rege ring op het terrein van de socia le economie. „Juist in overleg gebeurt er heel veel." „Wie denkt dat het in Neder land zonder overleg kan, wenst in een ander land te wonen." SER-voorzitter Herman Wijffels hanteert moeiteloos de over treffende trap van stelligheid. Hij vindt dat Nederland-polder land met genoegen en uit noodzaak overlegt. Werkgevers, werknemers en overheid moe ten volgens hem met elkaar blijven praten. „Nederland wil al eeuwen niet dat er één cen trale macht is. Er is in deze moerasdelta, die is ooit is ont staan uit provincies, altijd coali tiepolitiek geweest. Dat zie je dus terug in de arbeidsverhou dingen." Wijffels reageert sceptisch op de roep dat het afgelopen moet zijn met het oeverloze 'gepol der' in Nederland, kortom op het veelvuldige gefoeter dat er altijd alleen maar wordt gepraat in Nederland, zonder dat er concrete resultaten worden ge boekt. „Dit landje heeft zich de afgelopen decennia internatio naal toch aardig op de kaart weten te zetten met het over legmodel", zegt Wijffels. „Na tuurlijk moeten we leren van onze ervaringen. Het gaat af en toe stroperig. Maar kijk eens naar wat er nu aan de hand is: op allerlei gebieden boeken we vooruitgang." Hij wijst op het SER-advies over een nieuwe WW, op gezamenlijke stand punten over arbeidsomstandig heden en arbeidstijden. Wijffels ziet mogelijkheden te over voor alle partijen om hun voordeel te doen in gesprekken met tegenpolen. Sinds de late jaren zestig is het overleg in de SER gericht op het maken van centrale afspraken. Die akkoor den geven van bovenaf aan wat op de lagere niveaus zoal moet worden uitgevoerd. Dat is aan het veranderen, constateert Wijffels: „Ik zie voor de komen de periode een systeem waarbij op centraal niveau de richting SER-voorzitter Herman Wijffels. Foto: GPD/Harmen de Jong en ook de alternatieven worden aangegeven. Bedrijfstakken en bedrijven zullen dat dan uitvoe ren." Wijffels twijfelt niet aan de vraag of de lagere niveaus in de sociaal-economische rangorde die grotere verantwoordelijkhe den aan kunnen. De vakbewe ging zal er volgens hem wel aan moeten wennen dat bij voor beeld CAO's worden afgesloten namens Ondernemingsraden, maar die ontwikkeling typeert hij niet als een verlies aan in vloed, maar als veen ni werkveld'. Kritiek op het polderm volgens Wijffels hand i 1 met de schommelinge economie: zit de ecom» gen, dan ligt dat in de 1 van de kritikasters van 1 dermodel aan het ovei sen de sociale partners het conjunctureel goe< dat volgens menig was k (mede) te danken aan 1 de contact tussen de w vers- en werknemerso 1 ties. Wijffels ziet wel T S nen' in het typisch Ho 1 overleggedrag: „Begin r zestig was er een loonj 1 gin jaren tachtig een lc ging. Vorig najaar een j sociaal conflict." Wijffi j steeds terugkomen dal r schokken leiden tot ee r ging 'naar beneden'. u ook logisch. Steeds mi 1 hoeft te worden bepaafi bovenaf. Emancipatie e sen en bevolkingsgroe 11 kent dat op steeds lag( veaus besluiten kunne genomen. De invloed 1 steeds meer decentraa 0 het individu te liggen r minder bij organisatie e ECONOMIE WIJZER^ Het kabinet heeft besloten 500 miljoen euro uit de meevallen de aardgasbaten te besteden aan kennis, innovatie en onder wijs. Het grootste deel daarvan gaat naar het vmbo. De minis ter van onderwijs heeft daar over een notitie naar de Tweede Kamer gestuurd onder de titel 'Vmbo: het betere werk'. Voor een onderzoeker is het een stuk dat geschreven is vanuit een ja- loersmakende zekerheid over de effectiviteit van de maatre gelen. De notitie geeft geen expliciete doelstellingen, maar rept wel van dingen die beter kunnen: voortijdige schooluitval (vooral van 'zorgleerlingen') en de aan sluiting van het vmbo op mbo en beroepspraktijk. Er worden 31 maatregelen opgesomd die zo snel mogelijk worden inge voerd. Dat zijn maatregelen waarover over eenstemming met het veld is bereikt. Ik onderschat het belang van draag vlak voor maatre gelen niet. Maar ik had liever ge zien dat de maat regelen waren uitgekozen omdat ze zo gunstig zijn voor de doelstel lingen. Daar zie ik niks over in de nota. Het was ook mooi ge weest als was aangegeven hoe ver de schooluitval zal dalen en op welke termijn. En als men daar geen idee van heeft, en dus alleen maar hoopvol op pad gaat, had dat er van mij ook gerust expliciet mogen staan. Een korte typering laat zien wat de minister zoal in petto heeft. Er komt meer ruimte voor prak tijkgericht onderwijs (100 mil joen voor gebouwen en prak tijkruimten). Examens zullen op competenties worden ge richt. Scholen krijgen meer vrij heid om de prakijkcomponent en de onderwijsprogramma's in het algemeen zelf samen te stel len. Zoals de nota dat zo par mantig aankondigt: het rijk stuurt op wat wordt geleerd, de scholen kiezen hoe dat wordt geleerd. Er komt verder meer aandacht voor leerlingen met gedrags- en leerproblemen. Zo komen er 1000 extra plaatsen voor moei lijke kinderen, en wordt een sluitende zorgstructuur beloofd met behulp van een zorgadvies- team. Er moet meer samen hang met het vervolgonderwijs komen, onder andere middels tien projecten waarbij vmbo en mbo samen een traject opzet ten voor een doorlopende leer- Joop Hartog hoogleraar economie Universiteit Amsterdam lijn (gewoon een aansl onderwijsprogramma,u aan). B Tenslotte is er aandacl1: 'voldoende en goed p( in een moderne, klein e en veilige omgeving'. 1r: vergrijzing zal er een tie] leerkrachten ontstaan worden aangevuld me11 die vanuit een andere moeten worden aange Daarvan wordt voorzit;e op de werkplek zullen opgeleid. De kwaliteit centen zal worden betj met bekwaamheidsd< de bekwaamheidseisej omgaan met leer- en problemen te staan. Ik zou in bepaalde ge1 oplossing in dezelfde zoeken. Maar bij elk pi je de vraag opwerpen meest geë aanpak is invloed op stellingen Is het vers om leerkr; uit andere worden w op te leidt werkplek, van ze gev een goede ding te stu je inderda w zend extra eii nodig voo deren als j krachten traint in omg zorgkinderen? Levert e gadviesteam een echtf y aan verminderen van 1 alleen maar meer bun Hoeveel draagt een be heidsdossier bij? Over punten bestaat zekerh het zal werken. 1 De extra aardgasbaten opgewekt een meevall noemd, maar dat geld voor politici met beste lust. Het is gewoon ee tingverhoging, automJ omdat de aardgasprijs r'j peld is aan de olieprijs extra gelden mag je ee analyse van de effective sen. Dat is de verantw ni' heid van de Kamerled ;n niet hun expertise. Zij >S( aandringen op effecth er lyses. Zowel vooraf als i11 wat vooraf veelbeloveilr( maar geen bewezen st 'P1 dienst heeft moet zeei30 worden gevolgd. En vriel gedisciplineerd worde 's voerd. Niet in één klap !'d volle geloof van de zej ;er maar in onderdelen ei's ten die toetsing op effi lct mogelijk maken. Er m bc vooral vooraf worden d dacht over de effectivi 'g' niet (alleen) achteraf, ge begint. door Alexander Bakker De grootste en meest verse gamba-garnalen komen vanaf volgend voorjaar van de Maas vlakte. Daar wordt nog deze zo mer begonnen met de bouw van een garnalenkwekerij. Voor de kweek wordt gebruik ge maakt van de restwarmte van de E.on-elektriciteitscentrale. Daarmee wordt de Happy Shrimp Farm hét voorbeeld voor industriële ecologie. Het Rotterdamse haven- en in dustriecomplex lijkt, op het eerste gezicht, niet de juiste omgeving om garnalen te kwe ken. Maar, geeft Gilbert Cur- tessi aan, daar ligt juist de kracht van het plan dat hij met Bas Greiner heeft bedacht. „We zitten straks niet tussen de raffinaderijen", zegt hij, „maar op een heel vriendelijke plaats." De 'blije' Rotterdam-garnaal, 'zeker vijftien centimeter groot', wordt over minder dan een jaar gekweekt in een grote betonnen bak op wat nu het meest westelijke puntje van de Maasvlakte is, ter hoogte van Slag Dobbelsteen, schuin te genover de elektriciteitscentra le. De kweek gebeurt op gepaten teerde Duitse wijze en naar Chinees voorbeeld. In het noordwesten van China, tegen de grens met Mongolië en dui zenden kilometers van zee, staat het grote voorbeeld voor de Happy Shrimp Farm. Gilbert Curtessi en Bas Greiner hebben elkaar leren kennen bij het Havenbedrijf Rotter dam, waar zij samen onder zoek hebben gedaan naar mo gelijkheden van 'co-siting': het aan elkaar koppelen van be drijven die van eikaars pro ducten en diensten gebruik maken. Het duo was op zoek naar nieuwe gebruikers van restwarmte. Curtessi: „Dan zoek je naar bedrijven die iets kunnen doen met water met een temperatuur van ongeveer vijftig graden Celsius. De uitkomst van die zoektocht bleek beperkt. „Toepassen van restwarmte bij het kweken van vis is één van de mogelijkhe den", zegt Greiner. „De keuze ging tussen het kweken van garnalen of tarbot", vult Cur tessi aan. „Tarbot heeft bijna twee jaar nodig om volwassen te worden, garnalen drie tot vier maanden." De dagverse Rotterdamse gar naal wordt een ecologisch ver antwoord product. Gekweekt in super zuiver water, met voedsel van de hoogste kwali teit en op een manier waarbij schadelijke reststoffen worden afgevoerd en gezuiverd. Met de kwaliteit van bestaande soortgenoten is het bedroe vend gesteld, stellen Curtessi en Greiner. „De garnalen die je vandaag koopt, zijn oud", duidt Gilbert. „Met het oog op transport over grote afstand zijn ze inge vroren en na aankomst Qnt- dooid. Alleen al dat proces le vert gewichtsverlies op. Bo vendien zitten ze vol groeiver- snellers en conserveringsstof- fen. Bedenk daarbij dat op dit moment voor extensieve teelt mangrove bossen worden ge kapt." De Maasvlaktecentrale van energieproducent E.on gaat de warmte leveren. De centrale beschikt over een groot water bassin, dat wordt gebruikt voor het reinigen en koelen van gassen. Die warmte gaat door een bijna twee kilometer lange pijpleiding naar de gar nalenkwekerij. „E.on onder streept hiermee zijn goede re latie met de omgeving", zegt Curtessi. „Het is goed voor hun imago." De garnalenkwekerij zelf wordt overdekt met een grote kas, waar stof en insecten door overdruk worden buitenge houden. De kwekerij telt voor alsnog vijf werknemers, voor een jaarproductie van hon derdvijftig ton. De initiatiefne mers willen bij het complex wegens het industriële ecolo gische belang ook een bezoe kerscentrum hebben, uiter aard met uitzicht op het kweekbassin en misschien wel met een barbecueruimte. Het is alweer veertig jaar geleden dat in Tiel het Bureau Krediet Registratie (BKR) werd opgericht. Door voortaan op één centrale plek leningen te registreren, moest voorkomen worden dat mensen zich al te diep in de schulden zouden steken. Kredietverleners zijn verplicht bij een aanvraag eerst bij BKR te infor meren welke betaalverplichtingen en kredietmogelijkheden een klant al heeft. Ook consumenten kunnen hun gege vens inzien. Dat gebeurt steeds vaker: het afgelopen jaar liefst 92.000 keer, een stijging van 37 procent. Wie wil weten hoe hij in het Centraal Krediet Informatiesysteem van BKR ver meld staat, kan daarvoor bij elke bank in Nederland terecht. Banken zijn verplicht mee te werken aan de inzageprocedure, vertelt Karin Schreuder, woordvoerder van BKR. Bankmedewerker en aanvrager vullen het aanvraagformulier allebei in. De kosten van 4,50 euro moeten ter plekke worden betaald; daarna stuurt de bank het formulier naar BKR. Het verzoek tot inzage is omkleed met allerlei privacyregels. Vanzelfsprekend is een geldig legitimatiebewijs nodig, dat Eventuele achterstanden bij het aflossen en het herstellen daarvan worden ook gemeld. Als er op het overzicht iets niet klopt, kun je het beste contact opnemen met de instelling waar je het krediet hebt afgesloten. Niet met BKR dus. „BKR heeft geen zicht op de administra tie van de kredietverstrekker", legt Schreuder uit. De kredietverstrekker is verantwoordelijk voor het aanleveren van de juiste informatie. Het komtwel eens voor dat de kredietverstrekker nog niet de laatste gegevens heeft doorge stuurd, of dat deze gegevens nog niet zijn verwerkt. Als er echt een fout is ge maakt, moet de kredietverstrekker de juiste gegevens aan BKR doorgeven. Ook wordt dan de 4,50 euro teruggestort en wordt er een correct overzicht gestuurd. Komen consument en kredietverstrek ker er samen niet uit, dan kan BKR be middelen. Ook kan de zaak in dat geval worden voorgelegd aan een onafhanke lijke geschillencommissie. Dat gebeurt zo'n vijf tot tien keer per jaar. Meer informatie: www.bkr.nl, of: 0900 2578435 Gilbert Curtessi (rechts) en Bas Greiner kweken de ecologisch verant woorde gamba. Foto: GPD/Niels van der Hoeven ook door de baliemede werker moet worden ge controleerd. Verder is het alleen mogelijk om de ei gen gegevens op te vragen. Je kunt dus niet de gege vens van je partner opvra gen. Na één of twee weken wordt het overzicht thuis gestuurd. Wie zo lang niet kan wach ten, kan de gegevens zelf in Tiel ophalen. Dat blijkt nog wel eens nodig als mensen haast hebben met de fi nanciering van een koopwoning. BKR adviseert minimaal een dag van te voren te bellen voor een afspraak. De precieze reden waarom mensen hun kredietgegevens willen inzien, is bij de BKR niet bekend. „Want je hoeft je aan vraag niet te motiveren", legt Schreuder uit. „Maar we merken aan de telefoon vaak wel dat het mensen zijn waarvan een kredietaanvraag is afgewezen. De kredietverstrekker beslist onder andere op basis van BKR-gegevens en men wil dan graag weten wat er geregistreerd staat." Betrekkelijk nieuw zijn de consumenten die hun gegevens opvragen op verzoek van een derde par tij. „Consumenten noemen in dit verband vaak een wo ningcorporatie", vertelt Schreuder. Aedes, de bran chevereniging van woning- EIGEN corporaties, geeft aan dat dit zeker niet op brede E R S schaal voorkomt, maar kan zich wel voorstellen dat cor- Brenda van Dam poraties in bepaalde geval len BKR-gegevens kunnen gebruiken. „Als er al eens huisuitzetting door huurschulden heeft plaatsgevon den, bijvoorbeeld", zegt Paul Driehuis van Aedes. Coiporaties mogen die gege vens niet zelf opvragen. „De BKR-gege vens zijn niet bedoeld voor derden", licht de BKR-woordvoerster toe. „Maar consumenten hebben het recht om hun gegevens te tonen aan wie zij willen." Op het overzicht staat voor elk contract om welke kredietsoort het gaat. Ook staat vermeld wat de verwachte eindda tum is en of het krediet al is beëindigd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6