Abu Ghraib achtervolgt Rumsfeld BUITENLAND Armenië herdenkt genocide Protestantse prins ondergaat roomse luister Regering Berlusconi II is allerminst stabiel Ezer Weizman was bij leven al legendarisch 'Onderzoek rol minister in Irak' Ex-bootvluchtelingetj e Elian bedankt Amerika Turken slachtten in 1915 anderhalf miljoen Armeniërs af Willem-Alexander onder de indruk van inauguratie paus Benedictus XVI Pauselijk appartement is hard aan likje verf toe w gestenigd ghanistan - Een Afghaanse in het noordoosten anistan tot de dood ge- Dat heeft politiechef an Noori gisteren laten olgens Noori is het de A «liging wegens over- fghanistan sinds de Ta- d2001 uit de macht /erdreven. Een recht - oordeelde de 29-jarige jnderdag tot steniging, kan volgens de sharia iche wetgeving) wor- raft met straffen varië- zweepslagen tot steni- lens het islamitische ran de Taliban werden rouwen gestenigd. miljoen in Iran Ongeveer vier mil- iërs, ofwel 6 procent evolking, zijn volgens ïse staatskrant drugs- rs. Iran vormt een ■t land voor heroïne, lorfine en cannabis uit IQ tan. In de afgelopen is het drugsgebruik in n sterk gestegen. itijnen ngerstaking Bijna duizend Pa- jevangenen in een pe- e inrichting in het van Israël zijn vrijdag rstaking gegaan. Ze l en met hun actie tegen ïorten van de bezoek- voor familieleden, Ie belangenvereniging itijnse gevangenen be- iduidelijk is waarom de lisdirectie de bezoe- ingen heeft opge- ïicaliën voor nen gestolen lit een depot in Frank- Dr ton natriumchloraat .l :e bommen gemaakt worden - gestolen. Dat S ïolitie zaterdag ge- gens Spaanse media sche separatisten ver gelijk voor de diefstal, pse radio meldde dat pende en gemaskerde 'een bewaker van het Sadden vastgeboden. Ze jjjiceerden tijdens de gebaren, maar een van t k Frans met een f ccent. 1 kiest e|ger Haider Ij-De ultra-rechtse Vrij- jij van Oostenrijk eft Heinz-Christian j(;35) zaterdag gekozen te voorzitter. Hij volgt ^ubner op, de zus van Ier. die is overgestapt Iers nieuwe partij iche staat aan de ex- :htse kant van de par- laatste campagne had [an „Wenen moet ibul worden". verkers vast [erstroming :ker 69 mijnwerkers it in een overstroomde iohe-stad in de pro- in het noordoosten i. Hulpverleners heb- jontact met de kom- iren, sinds de mijn itermorgen door on- k joorzaak overstroom- :ft het Chinese pers- ihua gemeld op ge- ikale autoriteiten. 'tekent terreur - Syrië heeft gisteren ig van de Verenigde lekend, dat is gericht irkomen van fonds loor terroristen. Syrië licht wetgeving te :en om financiering risme te voorkomen. Tganisaties kunnen M activiteiten steeds va- ^ikmaken van geld dat id in de georganiseer- id. De Verenigde Sta in Syrië herhaaldelijk ligd van steun aan het bnale terrorisme. alimentatie? rijs kwijt - Poolse vaders die ntatieverplichting |men, kunnen hun rij- liezen. „De tijd van :n me toch niets ma- lorbij. Als ze benzine tetalen, kunnen ze ook ie overmaken", zei de etaris van sociale za- e Mizejewski zaterdag :t Gazeta Wyborcza. gel is een gevolg van lie het Poolse parle- 'ag aannam. Volgens oeten werkeloze ex- et alimentatiever- n een baan in de pu- or accepteren. Bo- omen wanbetalers op e lijst, waardoor ze g kunnen afsluiten. maandag 25 april 2005 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Er moet een on afhankelijk onderzoek komen naar de rol van de Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld in het martelschan daal in de Abu Ghraibgevange- nis in Bagdad. Dat schrijft de mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch (HRW) in een afgelopen weekeinde gepu bliceerd rapport. Ook de rol van CIA-chef Gero- ge Tenet moet volgens HRW worden onderzocht. Deze week is het een jaar geleden dat foto's naar buiten kwamen van Irakezen die in de beruch te gevangenis bij Bagdad sek sueel werden vernederd en mishandeld. Tot nu toe zijn voor die mis drijven vijf ondergeschikten veroordeeld. Alle kopstukken zijn vrijuit gegaan. Volgens Human Rights Watch is het „gewoonweg niet terecht" dat gewone soldaten moeten boe ten, terwijl verantwoordelijke mensen aan de top vrijuit gaan. HRW stelt in zijn rapport dat minister Rumsfeld de verant woordelijkheid voor het com mando' heeft en ondanks be richten over mishandeling van gevangenen niet zijn autoriteit gebruikte om te waarschuwen dat het daarmee afgelopen moest zijn. Onder verantwoor delijkheid van Tenet hebben de VS gevangenen overge bracht naar landen waar ge marteld wordt, en gevangenen laten verdwijnen in geheime locaties, aldus HRW. Het afgelopen jaar hebben het Amerikaanse ministerie van defensie en het leger verschil lende onderzoeken ingesteld naar het schandaal. Daaruit werd duidelijk dat mishande ling van gevangenen een wijd verspreid probleem was in Amerikaanse militaire gevan genissen. Extreem harde on dervragingspraktijken (zoals het gebruik van honden) die bij uitzondering toegepast mochten worden in de specia le gevangenis voor 'onwettige strijders' in Guantanamo, op Cuba, bleken te zijn doorgesij peld naar andere militaire de tentiekampen. havana/anp-rtr - Elian Gonza lez, het Cubaanse bootvluchte- lingetje dat vijf jaar geleden in zet was van een hevige juridi sche en diplomatieke strijd tus sen Cuba en de Verenigde Sta ten, heeft de Amerikanen be dankt voor zijn 'vrijheid'. De nu 11-jarige jongen sprak op een politieke bijeenkomst in het bij zijn van de communistische dictator Fidel Castro. Het was precies vijfjaar geleden dat Amerikaanse federale agen ten Elian weghaalden bij fami lieleden in Miami. Die hadden hem opgevangen, nadat hij was aangespoeld op de kust van Florida. Zijn moeder had de overtocht vanuit Cuba niet overleefd. De jongen werd na zeven maanden juridisch ge touwtrek herenigd met zijn va der, die hem mee terug nam naar zijn geboorteland. De kwestie verdeelde ook de Ame rikaanse bevolking tot op het bot. Elian sprak in zijn rede eerst waardering uit voor de bebaar de Cubaanse leider, die het Ca ribische eiland land al zesen veertig jaar met ijzeren vuist re geert. „Ik wil ook het Ameri kaanse volk bedanken voor zijn steun, die ertoe heeft bijgedra gen dat ik naar huis mocht", zei hij daarna. Tijdens de bijeen komst in Havana zat Elian op een ereplaats. Hij mocht samen met zijn vader, die nu in het Cubaanse parlement zit, naast Castro plaatsnemen. De jongen dient wel vaker als propaganda materiaal bij politieke bijeen komsten, maar sprak deze keer voor het eerst zelf. rome/gpd - De regeringscrisis in Italië is zaterdag afgewend met de eedaflegging door een nieuw kabinet. Berlusconi bis heet het in de wandeling, om dat er een formeel einde is ge maakt aan Berlusconi I, de langstdienende regering sinds de Tweede-Wereldoorlog. Het nieuwe kabinet wordt ge dragen door dezelfde partijen als het oude. Er is slechts een aantal ministers vervangen. En volgens Berlusconi zal het pro gramma van zijn nieuwe ploeg - die de rit tot de verkiezingen volgend voorjaar afmaakt - zich meer richten op financiële steun aan het traditioneel meer armlastige zuiden van Italië en aan behoud van de koopkracht van de burgers. Opvallende wijzigingen in het nieuwe kabinet zijn de terug keer van de een jaar geleden met ruzie opgestapte minister van economische zaken Tre- monti en de portefeuille cul tuur die aan de in Europa niet onbekende christen-democraat Buttiglione is vergeven. Tremonti wordt vice-premier en dat zal door de UDC, de christen-democratische partij die na dramatisch verlies bij re cente regionale verkiezingen de kabinetscrisis veroorzaakte, niet in goede aarde vallen. Be halve conflicten tussen partijen zijn er ook potentiële proble men tussen personen. De sfeer in de- coalitie werd onver bloemd weergegeven door de ontslagen minister van cultuur Urbani: „Blij dat ik eruit ben. Ik had meer dan genoeg van com plotten, ruzies, kannibalisme en dwaasheid." IN MEMORIAM Jonge Armeniërs tijdens de herdenkingstocht in het centrum van Jerevan. Foto: Reuters Elian beëindigde zijn speech met de scholierengroet: 'Pioniers voor het communisme, Laten we zijn als Che (Guevara)'. Foto: Reuters jerevan/anp-afp - I11 de Armeense hoofdstad Jerevan hebben gisteren meer dan een miljoen mensen herdacht dat 90 jaar geleden de massa moord op Armeniërs plaatsvond in het Otto maanse rijk. De herdenking werd geopend door president Robert Kocharian die een krans bij het monument voor de slachtoffers legde. Het hoofd van de Armeense christelijke kerk leidde een emotionele dienst. Op 24 april 1915 gaven de Turkse autoriteiten het bevel tot arrestaties van Armeense leiders, die in verzet zouden zijn geko men tegen de Turkse overheersing. Dat vormde de aanzet tot een periode van georganiseerde moordpartijen waarbij volgens historici tussen de één en anderhalf miljoen Armeniërs om het leven kwamen. De slachtoffers werden door de autoriteiten afgeschilderd als binnenlandse vij anden. Turkije, die de moorden tot nu toe niet erkent als genocide, houdt het op 300.000 doden en benadrukt dat er in die onrustige tijden ook veel Turkse slachtoffers te betreuren waren. Na de kranslegging beklommen meer dan een miljoen Armeniërs de heuvel bij Jerevan waar het monument voor de doden is gelegen. Niet alleen een groot gedeelte van de inwoners van de Kauk- asische staat was voor de herdenking naar Jere van gekomen, ook duizenden in het buitenland wonende Armeniërs sloten zich bij de ceremonie aan. Zaterdagavond hielden in Jerevan tienduizenden mensen een demonstratie om de Armeense eis kracht bij te zetten dat Turkije de moorden als volkerenmoord erkent. Verscheidene Europese landen hebben er eveneens bij Ankara opaange- drongen de massamoord een plek te geven in de eigen geschiedenis. Dat zou mogelijk ook de ge sprekken van Turkije met de Europese Unie over eventuele toetreding soepeler doen verlopen. Ook bij het Armeense genocidemonument in As sen is de massamoord van 90 jaar geleden her dacht. Ongeveer vijfhonderd mensen legden bloemen en luisterden naar toespraken bij de ge denksteen op begraafplaats De Boskamp in As sen. De onthulling ervan in 2001 leidde indertijd nog tot verzet van de Turkse gemeenschap in ons land. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De gisteravond ge storven Ezer Weizman was een van de kleurrijkste figuren uit de korte geschiedenis van de joodse staat. De 81-jarige ex- president was al geruime tijd ernstig ziek, maar was tien da gen geleden vanuit het zieken huis in zijn huis in Caesaria te ruggekeerd. „Ezer is al tijdens zijn leven een legende gewor den en zo zal hij in ons geheu gen gegrift blijven staan", zei vice-premier en generatie-ge- noot Shimon Peres in een spe ciale uitzending van de Israëli sche televisie. Ezer Weizman kwam uit een vooraanstaande Israëlische fa milie en huwde andere Israëli sche 'aristocratie'. Zijn oom, Chaim Weizmann, was in 1948 de eerste president van de staat. Moshe Dayan, de legen darische minister van defensie, was zijn zwager. Zelf was Ezer Weizman een van de oprichters en, al op 34-jarige leeftijd, de commandant van de Israëlische luchtmacht. Onder zijn leiding behaalde die in de Zesdaagse Oorlog van 1967 een grote over winning op de Arabische lucht machten. In de jaren zeventig richtte Ezer Weizman zich op de politiek. Aanvankelijk was hij actief in de rechtse Cheirut-partij, voorlo per van de Likud, maar in de loop van de jaren werden zijn politieke ideeën gematigder. Hij was het die na de oktoberoor- log van 1973 de relatie met Egypte opwarmde. Vooral zijn goede persoonlijke contacten met president Anwar Sadat droegen bij aan het Israëlisch- Egyptische vredesakkoord. Maar toen dat naar zijn smaak niet snel genoeg werd uitge voerd, kwam het tot een breuk met premier Menachem Begin. Hij verliet de Likud en begon een eigen politieke partij. Later trad hij toe tot de Arbeiderspar- Ezer Weizman. Foto: Reuters tij, maar keerde ook die uitein delijk de rug toe. „Weizman was typerend voor de onaf wendbare wending in de Israë lische politiek. Als eerste recht se politicus kreeg hij begrip voor de realiteit in de wereld in het Midden-Oosten en besloot de weg van land-in-ruil-voor- vrede te bewandelen," zei gis teravond Yossi Sarid, parle mentslid voor de linkse partij Yachad. In 1989 verwijderde de toenma lige premier, Yitschak Shamir, Weizman uit het kabinet na een crisis over onderhandelen met de PLO. Weizman was al voor stander van spreken met de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie toen zoiets in Israël nog vol strekt taboe was. In 1993 werd hij president en in die hoeda nigheid nodigde hij Yasser Ara fat bij zich thuis uit, in een po ging het vredesproces uit het slop te halen. Beschuldigingen dat hij geld en geschenken aan nam van rijke vrienden leidden uiteindelijk in 2000 tot zijn af treden. Daarna ging zijn ge zondheid snel achteruit en ver toonde hij zich nog zelden in het openbaar. door onze correspondent Hans Geleijnse Vaticaanstad - Juichen 'Bene detto, Benedetto' en ritmisch klappen, zo ver ging prins Wil lem-Alexander gisteren op het autoriteitenpodium van de Sint Pieter natuurlijk niet. Ook pre mier Jan-Peter Balkenende was zeer gepast aanwezig in het keurige gezelschap op de twee de rij bij de plechtige inzege ning van paus Benedictus XVI. Maar in een gesprekje met deze krant na de plechtigheid toon den beiden zich diep onder de indruk van wat zich even eerder had afgespeeld. In de schaduw van de Sint Pieter, met orgel spel nog dreunend over het plein, spreekt Willem-Alexan- der van een 'zeer indrukwek kende gebeurtenis'. Balkenende vond het ook prachtig, al was het met bijna drie uur 'wel een beetje lange zit'. De roomse pracht en praal mo gen mooi zijn, de prins kan 'voor mijn eigen geloofsbele ving' met minder toe. Maar de Nederlandse delegatie opereert nadrukkelijk in de geest van de eenheid onder alle gelovigen waartoe de nieuwe paus ook opriep. Willem-Alexander heeft daar geen moeite mee. „Bij ons thuis gaan er twee heel gemak kelijk door één deur" grapt hij. De beroering in vooral katho liek Nederland over het ontbre ken van een Oranje-hoofd tus sen al die kopstukken van onze wereld bij de begrafenis van Jo hannes Paulus II wordt door Prins Willem-Alexander, geflankeerd door premier Balkenende en de Britse prins Philip, kijkt toe als de zojuist ingezegende paus Benedictus XVI in zijn nieuwe pausmobiel de ereloge passeert. Foto: Reuters premier en prins nadrukkelijk tot het verleden verklaard. „Je kunt nu eenmaal niet altijd ie dereen tevreden stellen. Ik ver tegenwoordig hier niet alleen het katholieke volksdeel, maar het hele Nederlandse volk", zegt Willem-Alexander. Bovendien, hij was niet in de besluitvorming betrokken. „Ik zat in Vancouver bij een IOC- vergadering. Van de ophef in Nederland had hij via het in ternet wat meegekregen. „Maar nu is er een andere af weging gemaakt. Eentje die los staat van de vorige. Wij zijn hier met een zwaardere dele gatie dan destijds bij de inau guratie van Johannes Paulus II." De man die politiek verant woordelijk is voor de zwaarte van de delegatie, betrekt glim lachend ook formele stellin gen: destijds een premier en een minister van buitenlandse zaken, nu een premier en een kroonprins. „Dan schrijf je toch een beetje geschiedenis." Maar er bleef bij veel Neder landers onduidelijkheid be staan over het waarom. Be staat daardoor niet het risico dat het aanzien van het ko ninklijk huis enigszins bescha digd is geraakt? Balkenende wil die discussie niet aan. „Kom, daar begeef ik me niet in. Dat is geen vruchtbare dis cussie." Beiden maken overigens een zeer ontspannen indruk. Wil lem-Alexander, zeer toeganke lijk, poseert gewillig met een groep Italiaanse schoolkinde ren. Op onze vraag of prins Maxima hier niet graag met hem had wollen zijn, schiet hij even in de lach. „Mijn vrouw is ruim zes maanden zwanger. Ze is zeer energiek, af en toe moet ik haar afremmen. Nu zijn we net terug uit Japan. Morgen gaan we naar Polen, met een bezoek aan Ausch witz, dat ook emoties op roept", verklaart hij. Beidé protestanten hebben zich zo dicht bij de paus niet 'in het hol van de leeuw' ge voeld. De prins heeft Benedic tus sterkte gewenst, en hoopt dat deze wereldleider („want dat ben je als hoofd van een kerk met meer dan een miljard leden") zich zal inzetten voor de vrede. Balkenende heeft, zo zegt hij, niet alleen een den ker, een intellectueel, maar ook een warm mens de hand mogen drukken. Hij hoopt op meer. Een bezoek aan Neder land zou zeer welkom zijn, maar zit er waarschijnlijk niet meteen in. „Maar ik zou hem heel graag willen ontmoeten", zegt de premier. De preek van de paus heeft de kroonprins goed kunnen vol gen. „We hadden 'm in verta ling. Voor de rest heb ik me beholpen met wat er restte van m'n schoollatijn, het Spaans dat ik heb geleerd en een beet je huis-, tuin en keuken-Itali aans." vaticaanstad/anp-afp - Het pauselijk appartement in Vati caanstad krijgt een grondige opknapbeurt voordat de kers verse paus Benedictus XVI het betrekt. Volgens ingewijden waren de vertrekken op de derde verdieping van het apostolisch paleis na het 26- jarig pontificaat van Johannes Paulus II hard aan een likje verf toe. Het werk kon pas beginnen na de verkiezing van de nieuwe paus. Die moest namelijk eerst het zegel verwijderen dat de kardinaal-camerlengo, die be last is met het toezicht op de eigendommen van het Vati- caan tijdens de periode tussen twee pausen, na de dood van Johannes Paulus II had aange bracht. De verzegeling van het pauselijk onderkomen is een traditie die stamt uit de Mid deleeuwen. De maatregel moet voorkomen dat onverla ten van binnen of buiten de kerk zich vergrijpen aan de rijkdommen van een overle den kerkvorst. Het personeel van het Vaticaan krijgt zelfs een bonus uitbetaald als een paus overlijdt, om te zorgen dat zij hun handen thuis hou den. In het geval van Johannes Pau lus II zou er echter bitter wei nig te halen zijn geweest, aldus het Italiaanse dagblad La Re- pubblica. De overleden kerk vorst leidde een zeer nederig bestaan, onder bijna Sjfjtaan- se omstandigheden. 2jJt\ ka mers waren uiterst sober inge richt. 'Paus hinderde onderzoek kindermisbruik' De nieuwe paus heeft vier jaar geleden de bisschopppen in een brief opgedragen beschuldigingen van kindermisbruik door priesters intern en in het geheim te onderzoeken. Dat be richtte de Britse krant The Observer gisteren. Ratzinger, toen nog baas van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, stelde in de brief dat de kerk bevoegd is zelf gevallen van mis bruik te onderzoeken en af te handelen. Dergelijke zaken die nen absoluut geheim te worden gehouden, voegde de Duitse kardinaal eraan toe. Volgens advocaten van slachtoffers wilde het Vaticaan zo kindermisbruik geheim houden en voorko men dat de politie er onderzoek naar zou doen. Zij vinden dan ook dat Ratzinger zich overduidelijk schuldig heeft gemaakt aan ernstige belemmering van de rechtsgang.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5