'Maatregelen luchtkwaliteit onvoldoende' BINNENLAND Bezoekers van de Efteling steeds gewelddadiger iv rijdt in op ir na botsing enen voor irbruggen e vrouw »nken »udingen op orefeest enota niet n als protest tant pleegt loord in cel e stuit bij II op gijzeling Lichtblauwe ballonnen bij afscheid Hilversums gezin Kamer wil uitleg over financiering Wilders kan niet signeren Brand verwoest deel Zwanenwater Beatrix wilde Indonesië haar excuses aanbieden Waddenvereniging voorlopig tegen gaswinning Kampioenschap kleipijproken ■en 20-jarige automo- Holten is zaterdag in igehouden wegens t doodslag. Zij reed ige fietser opzettelijk ets en de auto botsen, e spiegel van de auto e man fietste vervol- De vrouw reed vol ruit, een voorrangs- iver en daarna de Aet na een voetgangers- Vervolgens reed de de fietser in, die ten en een hoofdwond b vrouw is aangehou- ns poging tot dood- man kreeg een pro- al wegens het doorrij- in aanrijding. - Het kabinet trekt ien euro uit voor de n twee extra natuur- Dver de A2 in Zuid-Ne- Minister Peijs (Ver ft dat zaterdag in Oir- egd tijdens de ope- natuurbrug het Groe- De brug bij Oirschot 52 meter brede over- rootste ecologische g in Nederland. Re in, marters, kleine in, amfibieën en grote ijgen door de brug leefruimte. Een 42-jarige vrouw ïitse Osnabrück is in van vrijdag op zater eden nadat ze in Lem- t water was gevallen, de politie zaterdag imaakt. De Duitse ver- haar man op een zeil- it Friese watersport- id 02.15 uur hoorde ijn vrouw van de afge- oot vallen. De echtge- de samen met passan- iuw uit het water, bleek al te laat te zijn. in - De politie heeft in van zaterdag op zon- insen aangehouden icefeest Masters of in Heerenveen. Op n Thialf kwamen vol- ttingen van de politie 00 hardcore-liefheb- b meeste verdachten ach melden op het !dat zij drugs als xtc, ■HB bij zich hadden, kers hadden een 1 meegenomen. i - Het protest tegen larissen van Essent- >ersma (821.000 eu- n-topman Van Hal- o.OOO euro) gaat door. litiatiefriemer van het lirk Stelder, hebben duizend mensen aan- 1 dat ze hun energie voor de maand mei Bn. „Bovendien schrij- 1600 mensen dat ze ten op een andere le- Daar komen uit de jiep waarschijnlijk ve- I de salarissen niet langepast." Stelder no pens zo'n 4000 adhe- fen' linking nsbrück Jm - Ruim tweehon- jlevenden, nabestaan- Jlangstellenden heb- I jen de bevrijding van Jrenkamp Ravens- „jstig jaar geleden, her- jJ het Ravensbrück-mo- 33>p het Museumplein ^idam droegen kinde- jjhten voor. In het 3 92.000 vrouwen en omgekomen. I Een 50-jarige arres- Jeerlen heeft zich za- in het leven beroofd in iecel. De gevangene (ich in zijn cel met een pldde de politie giste- nan was kort daarvoor üden op verdenking luto-inbraak. r - De Duitse politie dagavond toevallig een piaakt aan een gijzeling jO-jarige Kerkradenaar litse Herzogenrath. De laars hadden de man Inaar een gokhal. In L Belgisch en Neder- ensgebied vond op dat een grootschalige con- fegioprotect) plaats, foleerden op het ge- jverkeershandhaving, fiinaliteit en voertuig- teit, ook in gokhallen. lie trof de politie de ers aan. maandao 25 april 2005 hilversum/anp - Bijna twee honderd kinderen van de Hil- versumse Montessorischool Zuid hebben zaterdagmiddag afscheid genomen van hun bij het familiedrama omgekomen schoolgenootjes. De rouwstoet stopte onderweg van de Em- mauskerk naar de Rooms-Ka- tholieke Begraafplaats St. Bar bara voor het schoolplein. De kinderen lieten daarop in stilte lichblauwe ballonnen op. Een week geleden schoot een hoofdagent van het Korps Lan delijke Politiediensten zijn 42- jarige vrouw en hun drie zoon tjes (3, 6 en 8 jaar oud) dood. Daarna bracht hij zichzelf om het leven. De politie wilde niets zeggen over het motief, behalve dat 'sprake is geweest van een complex van factoren die zich in de persoonlijke levenssfeer afspeelden'. De uitvaartdienst in de Em- mauskerk aan de Kerkelanden- laan in Hilversum werd door enkele honderden nabestaan den bijgewoond. Na de ruim anderhalf uur durende plech tigheid vertrok de rouwstoet, naar de begraafplaats. Op de begraafplaats vond in een rusti ge en bedrukte sfeer nog een kleine plechtigheid plaats, waarna het gezin voor 14.00 uur ter aarde werd besteld. den haac/cpd - De maatregelen van staatssecretaris Van Ceel (Milieu) om de luchtkwaliteit te verbeteren zijn onvoldoende on derbouwd, oordelen de Tweede- Kamerfracties van WD, CDA, D66 en PvdA. De partijen eisen dat Van Ceel morgen aangeeft hoe zijn plannen zijn gefinan cierd. Jaarlijks overlijden zo'n 5000 Nederlanders door inademing van vervuilde lucht, vooral door het verkeer en de industrie. In de Europese Unie gelden vanaf 2010 strengere regels voor de kwaliteit van lucht. Dat betekent dat in Nederland de uitstoot van vervuilende stoffen, zoals kooldioxide en fijn stof, drastisch omlaag moet. Van Geel wil roetfilters voor vervuilende dieselmotoren sub sidiëren en zo mogelijk ver plicht stellen. Verder wordt zwavelvrije diesel goedkoper gemaakt en komt er subsidie voor schonere binnen vaartmo toren. Van Geel overweegt een 'sloop- bonus' voor oude, vervuilende auto's en wil het aantrekkelijk maken voor gemeenten en pro vincies om schonere bussen te laten rijden. Op diverse wegen wordt de maximum snelheid beperkt. Rustiger rijden bete kent minder vervuilende uit laatgassen. De WD en het CDA willen we ten hoe de staatssecretaris zijn plannen financieel onder bouwt. Daar maakt hij geen melding van, stelt WD-milieu- woordvoerder De Krom. Bo vendien wil hij weten wat het exacte resultaat is voor de luchtkwaliteit als de maatrege len worden doorgevoerd. Dat is nog niet bekend; het Mi lieuplanbureau rekent dat nog door. Van Geel weet al wel, dat Nederland ondanks alle maat regelen de Europese norm niet zal halen. De staatssecretaris gaat daarom in Brussel pleiten voor uitstel. Daarin steunt De Krom hem. „Wij hebben altijd gezegd dat de eisen te hoog wa ren", zegt De Krom. D66-Kamerlid Van der Ham wil dat Van Geel meer doet aan het stimuleren van schone auto motoren. „Van Geel moet goed kijken wat hier mogelijk is." Van der Ham wil ook dat de verhoging van de dieselaccijns serieus wordt onderzocht. „Ik weet niet of het helpt. Als blijkt dat mensen dan andere, meer vervuilende auto's gaan rijden moeten we het niet doen. Maar het moet wel worden uitge zocht." De PvdA vindt dat Van Geel te weinig doet. Kamerlid Samsom pleit voor een hogere dieselac cijns maar daar wil het kabinet niet aan. CDA-Kamerlid Spies mist een maatregel als het sti muleren van biobrandstoffen. Die vervuilen de lucht minder dan traditionele als diesel of benzine. signeren, mogelijk in een boek handel in Den Haag. „Ik hoop dat er boekhandels zijn die wél lef hebben", aldus Wilders. Het onafhankelijke Tweede-Ka merlid noemt de gang van za ken rond de publicatie van zijn boek 'triest'. Wilders legt in zijn boek uit waarom hij niet langer Kamer lid wilde zijn voor de WD en waarom hij als eenmansfractie verder is gegaan. De eerste druk van het boek is inmiddels uit verkocht. De tweede druk ligt vanaf woensdag in de winkels. den haac/anp - Een boekhan del in Amsterdam heeft een sig neersessie van politicus Wilders wegens veiligheidsredenen af geblazen. Wilders, die meerma len met de dood is bedreigd, zou gisteren handtekeningen zetten in zijn boek Kies voor vrijheid. De boekhandel heeft het optre den volgens de politicus gean nuleerd omdat het personeel na de sessie risico's zou kunnen lopen. De uit de WD getreden parlementariër hoopt zijn boek donderdag alsnog te kunnen zotermeer/gpd - De lichamen van de vermoorde Clau dia Harteveld en haar dochtertjes Marieke en Charlotte zijn vrijdagmiddag opgegraven in een bos bij het Bra bantse plaatsje Alphen-Chaam. Ze lagen in een ondiep graf, op enige tientallen meters afstand van een zand pad, en waren afgedekt met wat aarde en bladeren. Het openbaar ministerie (OM) kon gisteren niet zeggen of het gezin er wel eens met vakantie ging en de ver dachte, de 33-jarige echtgenoot/vader, daardoor be kend was met de omgeving. Op de nabijgelegen cam ping Buitenlust zou het gezin Harteveld niet bekend zijn. Het OM deelde vrijdagavond mee dat de lichamen, op aanwijzing van de verdachte, waren gevonden. De plek werd echter nog geheim gehouden, omdat het onder zoek ter plaatse nog niet was afgerond. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) in Rijswijk. Gis teren is daar sectie verricht, niet alleen om de doods oorzaak maar ook om het tijdstip van overlijden vast te stellen. Over het resultaat ervan wil het OM nog niets zeggen. De verdachte heeft verklaard dat hij de moor den op de late avond van woensdag 6 april pleegde in zijn woning aan de Haverakker. Hij vervoerde de slachtoffers nog dezelfde nacht in zijn donkerblauwe Opel Astra stationcar naar de bossen bij Alphen- Chaam. Op maandagavond 11 april (en niet op de och tend van die dag, zoals de politie vrijdag per vergissing liet weten) deed hij aangifte van vermissing. Volgens persofficier van justitie Rijsdorp moet de verdachte vanmiddag weer voor de rechter-commissaris verschij nen. Die bepaalt dan of de verdachte, die sinds don derdagavond in verzekering zat, in voorlopige hechte nis wordt genomen. Wat de 33-jarige Zoetermeerder bezielde toen hij de beslissing nam zijn gezin uit te moorden, was dit week einde in Zoetermeer en ver daarbuiten misschien wel de meestgestelde vraag. Wilde hij op deze wijze de weg vrijmaken voor een nieuwe relatie? Verkeerde de man in een psychose, zodat hij niet of nauwelijks besefte waarmee hij bezig was? Het OM wilde gisteren nog geen mededelingen over het motief doen, voor zover de verdachte dat al heeft gegeven. De advocaat hulde zich nog geheel in stilzwijgen. Ove rigens zijn de verhoren van de verdachte dit weekeinde gewoon doorgegaan. De geruchten dat de verdachte een buitenechtelijke re latie zou hebben gehad, werden zaterdag verder ge voed. Verdachte zou een verhouding hebben met de hartsvriendin van een vrouw die een kind heeft op de r.-k. basisschool Maria Bernadette in Leidschendam. De vermoorde Claudia Harteveld was onderwijzeres op die school. In de periode dat Claudia en haar doch tertjes nog werden vermist en dus al waren vermoord, zou verdachte zijn maitresse hebben gezegd dat hij de relatie met haar zou verbreken en met zijn eigen vrouw verder zou gaan als die weer terecht was. zuPE - Brand heeft gistermiddag een deel van natuurgebied Zwanenwater in de duinen bij Callantsoog (gemeente Zijpe) verwoest. De brand werd geblust door vier korpsen uit de omgeving. Het gaat om ruim vijf hectaren in een gebied van in totaal bijna 600 hectaren. Het zogenoemde vogelrichtlijngebied Zwanenwater, een wetland, is de kraamkamer van veel vogels. De lepelaar broedt er en verder de aalscholver, roerdomp en kleine mantelmeeuw. De politie heeft de drassige duinen, die gistermiddag veel wandelaars trokken, ontruimd. Zij onderzoekt nog of de brand is aangestoken. Foto: GPD/John Oud kaatsheuvel/gpd - De verharding in de samenleving gaat aan de Efteling in Kaatsheuvel niet voorbij. Vorige week hadden politie en beveiligingsmedewer kers van het attractiepark de handen vol aan twintig scholieren uit Utrecht, die andere gasten lastig vielen. Diverse be zoekers werden zonder aanleiding ge schopt en geslagen door de Utrechters. Dat soort incidenten komt volgens een woordvoerder meerdere keren per jaar voor. Veertien dagen geleden overkwam de 14-jarige dochter van C. van Kleef uit Teteringen iets soortgelijks. Zij was in het gezelschap van enkele vriendinnen en een vriend en werd lastig gevallen door een twintigtal bezoekers uit de re gio Rotterdam. Ook daarbij vielen klap pen. De dochter van Van Kleef werd knock-out geslagen. Zij deed in de da gen na het parkbezoek aangifte bij de politie, bezocht een huisarts en zocht contact met Slachtofferhulp. Efteling-woordvoerder Groenen kent ook dit incident. Volgens hem is het park niets te verwijten en is er goed voor het Teteringse meisje gezorgd. De Eftelingwoordvoerder stelt dat het aantal vechtpartijen waarvoor de politie op moet komen draven niet spectaculair toeneemt de laatste jaren. „Het gaat om twee tot drie grotere incidenten per jaar. Maar er zijn natuurlijk ook altijd inci denten die ons niet bereiken of waar voor de politie niet gebeld hoeft te wor den." Hij erkent dat dat aantal inciden ten wel toeneemt de laatste jaren. De Efteling roept zo'n tachtig keer per jaar de hulp in van de politie. Dat is voor alle vergrijpen, van winkeldiefstal tot vechtpartijen tot aanrijdingen op het parkeerterrein. Volgens Groenen is het aantal beveili gingsmedewerkers in het park de laatste jaren gegroeid. Momenteel werken er zestien eigen mensen in de beveiliging en tien krachten worden van buiten in gehuurd. Daarnaast kan de directie tien personen die elders in het park werken voor bevei- ligingstaken inzetten. „En we huren ook regelmatig meer beveiligers van buiten in", stelt Groenen. Daarnaast heeft de Efteling meer andere veiligheidsmaatregelen genomen, zoals het aanbrengen van camera's en betere scholing van het veiligheidspersoneel. Volgens de woordvoerder gaat het park ook vaker dan in het verleden over tot het weigeren van scholen. Dat gebeurt als leerlingen van een school in het ver leden amok hebben gemaakt." Dat het aantal beveiligingsmensen is ge groeid, heeft niet alleen te maken met de verharding in de samenleving, hoe wel Groenen ook stelt dat 'mensen te genwoordig een korter lontje hebben en er minder respect is voor de ander'. Het heeft volgens hem ook te maken met de strenge veiligheidseisen en het grotere aanbod aan activiteiten in het park. Het aantal incidenten in de Efteling mag dan groeien, maar Groenen constateert ook: „Vergeleken met een dorp van 20.000 inwoners valt het bij ons mee. Dat komt omdat mensen hier komen om plezier te maken, door onze beveili gingsmaatregelen en door een grote so ciale controle in het park". (advertentie) den helder/anp - De leden van de Waddenvereniging hebben za terdag in Den Helder de handen ineen geslagen tegen gaswinning onder de Waddenzee. Advocaat Veltman heeft de leden ervan overtuigd dat een juridische procedure tegen gaswinning voorlo pig geen zin heeft. „Pas in 2006 heb je kans van slagen, als de ver gunning voor gasboringen moet worden uitgegeven", aldus Velt man. Het bestuur benadrukte dat de vereniging tegen gaswinning in de Waddenzee is. „We zijn wel in gesprek met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), maar gaan procederen als wij het niet eens worden", aldus voorzitter Bikker. De emoties liepen soms hoog op tijdens de jaarlijkse ledenverga dering. Een groep van militante leden dreigde zich af te splitsen als er geen stelling zou worden genomen tegen gaswinning. Aanvoer der Jonker-ter Veld ziet voorlopig geen reden de afsplitsing door te zetten, maar is naar eigen zeggen niet helemaal gerustgesteld door het bestuur. „Ik vraag me af of het bestuur straks openheid geeft over de gesprekken met de NAM. Mijn plannen zijn dan ook nog niet helemaal van de baan", aldus Jonker-ter Veld. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) wil in 2007 naar gas onder de Waddenzee gaan boren. In 2004 gaven kabinet en Twee de Kamer toestemming voor de waddengaswinning vanaf de vaste wal. den haag/anp - Koningin Bea trix wilde in 1995 excuses aan bieden aan Indonesië voor de fouten die Nederlanders daar tijdens de politionele acties hebben gemaakt. Premier Kok hield dat tegen, meldde de Volkskrant zaterdag. Excuses zouden zeer tegen het zere been van vooral de Indië- veteranen zijn geweest. De krant voert Hans van der Voet op, de toenmalige hoofddirec teur van de Rijksvoorlichtings dienst, die in die hoedanigheid ook het staatsbezoek aan Indo nesië in 1995 meemaakte: „Ko ningin Beatrix wilde haar excu ses aanbieden, maar de toen malige premier wilde dat niet", zegt hij. Oud-minister Jan Pronk (Ontwikkelingssamen werking) bevestigt dat. Kok herinnert zich volgens De Volkskrant alleen dat 'gesprek ken hierover tussen koningin Beatrix, minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken en mij zelf steeds in grote zorgvuldig heid en zonder controverses zijn verlopen'. Daarbij zijn vol gens hem 'formuleringen geko zen die de gevoelens en opvat tingen van de Nederlandse re gering het meest nauwkeurig weergaven'. Rotterdam - In Rotterdam werd gisteren het Nederlands Kampioenschap Kleipijproken 2005 gehouden. Het is de bedoeling om drie gram pijptabak zo lang mogelijk brandend te houden. Het NK werd georga niseerd door 't Dordtsche Pyproockersgilde. Overigens werd het kampioenschap voor het eerst buiten Dordrecht gehouden. Deze gemeente wilde namelijk geen subsidie geven voor een openbaar evenement waar gerookt werd. Foto: ANP/Robert Vos

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3