In tranen door een lintje GESPREK VAN DE DAG Helen Thomas, de first lady van de pers 'Hoe gewoner de mensen, hoe meer ze hem op prijs stellen' Zwembaddienst Toen ze veertig was dook ze op een dag op in de perszaal van het Witte Huis. Sinds dien is ze er niet weg te slaan. Veteraan He len Thomas, luis in de pels van de macht en 'First Lady van de pers'. In een anonieme kantoortuin in het cen trum van Washington DC komt een frêle gestalte aangelopen. Jee, wat is ze klein. In de ogen van de wereld is Helen Thomas een journalistieke reuzin. 'First Lady van de pers' wordt ze genoemd. Vierentachtig is ze en nog niet met pensi oen. Maar haar pantser - felrode lipstick, opvallende kralenkettingen - houdt op bij haar voeten. Die zijn geschoeid in een paar zachte pantoffels. Acht presidenten heeft ze versleten, en met nummer negen heeft ze weinig op. Maar als George Bush in het Witte Huis is, is zij er ook. „Niets is mooier dan daar zijn en vragen kunnen stellen. Dat is onvervangbaar." De Amerikaanse oud president Gerald Ford zei ooit: Als God de aarde in zes dagen maakte, dan had hij nimmer op de zevende dag kunnen rusten, maar het moeten uitleggen aan Helen Tho mas. Hoe zij haai- rol ziet?,,Ik denk gewoon, ze werken voor mij. Ik heb presidenten nooit op een voetstuk geplaatst." De vrouw die decennia lang als verslaggeefster van UPI - een Amerikaans persbureau - pittige vragen stelde aan presidenten, werkt nu als columniste bij de regionale kranten van uit gever Hearst. Veterane volgt in Witte Huis haar negende president Nu ze uit het korset van de objectieve ver slaggeving is gebroken, merkt ze dat ze meer weerstand oproept. Het Witte Huis van president Bush negeert de nestor van de Washingtonse journalistiek al meer dan twee jaar bij het vragen stellen. „Want ik stel een vraag over martelingen. Ik kan dat niet niet vragen. Ik leg hen het vuur na aan de schenen." Haar behandeling door het Witte Huis heeft geleid tot verontwaardigde reacties onder collega's. Maar Thomas zegt dat ze er een beetje om moet lachen. „Bush is klaarblijkelijk bang. Deze president is ten oorlog getrokken zonder provocatie. Dat is onacceptabel. Onschuldige mensen zijn ge dood. Er is gemarteld. We zijn allemaal ten schande gemaakt. Je ziet waarom ze me niet erg mogen." Helen Thomas werd op 4 augustus 1920 in de staat Kentucky geboren, als zevende van negen kinderen in een van origine Liba- nees-Syrisch gezin, en groeide op in De troit. Thomas wilde van jongs af aan jour naliste worden. In 1942 trok ze na een stu die Engels op de bonnefooi naar Washing ton, waar ze al snel een baantje vond bij een krant. Bijna twintig jaar later, novem ber 1960, stapte ze over naar het Witte Huis. „Na de verkiezingszege van Kennedy was het Witte Huis de plek waar ik wilde zijn." Of ze nu in de 'luier-brigade' zat - die de geboorte van John F. Kennedy's zoon volgde - of op reis ging met president Ri chard Nixon naar China, Helen Thomas was erbij. Ze schreef twee boeken over haar ervarin gen 'op de eerste rij van het Witte Huis'Ze trouwde pas op latere leeftijd, met een ge pensioneerde oud-collega, die altijd begrip had voor zijn 'hyper-Helen' die alle dagen naar het Witte Fluis racete. Thomas is in middels weduwe, maar nog steeds aan het werk. „Het werk heeft van me gemaakt wie ik ben. Het geeft me de kans om te zijn wie ik wil zijn." Ze heeft zich als een horzel vastgezet in het onderwerp Irak. „Zijn wij dat, dacht ik bij de invasie. Je voelt de rege ring iets doen waarmee je het absoluut niet eens kan zijn. Wij vallen toch geen andere landen preventief binnen." Haar kritiek viel ook buiten het Witte Huis niet bij iedereen in goede aarde. „Niet veel mensen zijn het met me eens. Maar ik voel me niet eenzaam. Ik voel me dogmatisch, ik heb gelijk. In Irak zijn de soldaten tot de tanden toe bewapend. Hier hebben ze moeite met de rekrutering van nieuwe sol daten. In de Tweede Wereldoorlog wisten we waarom we vochten. Nu kunnen men sen niet uitleggen waarom we daar zitten." Vanwege vrijheid en democratie toch, zoals president Bush zo vaak verkondigt? „Dat gepraat over democratie is een rechtvaardi ging, waar Bush op terugvalt omdat de rest van wat hij heeft gezegd over Irak niet klopt. De VS waren altijd grote voorstan ders van het verspreiden van democratie. Via goede diplomatie, zoals tijdens de Kou de Oorlog. Democratie moet van binnenuit groeien. Toch niet onder dreiging van wa pens!" Er is sinds de start van de tweede regering- Bush veel gesproken over een nieuw geluid uit Washington en een nieuwe bereidheid samen te werken, maar Thomas gelooft daar niet in. De ijzeren vuist is verpakt in een fluwelen handschoen, zegt ze. „Condo- leezza Rice (minister van buitenlandse za ken, red.) is een havik. Ze dicteert. Dat is geen diplomatie. Het is allemaal 'je bent voor ons of je bent tegen ons'. Ronald Reagan was heel conservatief, maar die duwde niet zo hard door, die was bereid compromissen te sluiten." Helen Thomas is niet gelukkig met de koers van haar land. „We zitten nu in de slechtste tijd van mijn leven. We zijn ons moreel kompas kwijt." Maar ontmoedigd, nee, dat is ze evenmin. „Ik heb nooit een moment van spijt gekend. Elke dag brengt weer wat nieuws." Ans Bouwmans MICHAEL PALIN heeft genoeg ge reisd. Na bijna twintig jaar stopt hij met het maken van grote televisiese- ries^overzijn reizen, meldde giste ren" de Britse krant.The Sunday Ti- més.. Volgens Palin zal hij nooit Mischa de Vreede "öüd worden, daar ben ik niet bang voor. Ik vind het fijn. Steeds meer sluiers worden weggerukt, zodat je steeds meer jezelf wordt meer zijn laatste serie, 'Himalaya', kunnen overtreffen. Ik had een fantastisch team en ik denk niet dat ik ooit zo veel geluk zal hebben", al dus de ex-Monty Python. Palin, die eind april 62 jaar wordt, vindt zich zelf ook te oud. De Brit zegt in de toekomst nog best af en toe een pro grammaatje te willen maken, maar geen grote reisverhalen meer, waar al met al soms wel twee jaar werk mee gemoeid is. In Palin's eerste REISPROGRAMMA, 'Rond de we reld in 80 dagen', poogde hij de fic tieve reis van Jules Vernes Philias Fogg na te doen. Voor Himalaya reisde de Brit onder meer op de grens van Afghanistan en Pakistan, India, Nepal en China. Hij ontmoet te de Dalai Lama, die hem begroette met de woorden Ik ken jou, ik heb je op televisie gezien." Foto: Ton Kastermans Helen Thomas. Vierentachtig is ze en nog niet met pensioen. Foto: GPD Kip vervangt gft-vuilniszak in België De Vlaamse gemeente Diest heeft een originele manier gevonden om de speciale vuilniszak voor groente-, fruit- en tuinafval te vervangen. Zo'n tweeduizend gezinnen hebben zater dag en gisteren elk drie kippen ge kregen die het gft-afval kunnen com- posteren. Bewoners die eerder had den aangegeven dat zij geen kippen willen houden, moeten voortaan MENSE meer gaan betalen voor gewone vuil niszakken. Diest vindt de aparte inzameling van groente-, fruit- en tuinresten te duur. Elk jaar kost dit de gemeente 500.000 euro extra. Daarom bedachten amb tenaren het idee om kippen uit een legbatterij aan te schaffen en deze gratis ter beschikking te stellen aan belangstellende gezinnen. LIJK Koningin Beatrix, prins Friso en prinses Mabel poseerden gisterochtend op pa leis Huis ten Bosch met GRAVIN LUANA, de dochter van het prinselijk paar. Het vierde kleinkind van de koningin werd een maand geleden, op 26 maart, in Londen geboren. Het is Luana's eerste bezoek aan Nederland. Foto-. GPD/Marcel Antonisse JUFINGRID van openbare basis school 't Holdersnêst in Harkema heeft afgelopen week geen les gege ven, omdat ze met een vriendin zeer schaars gekleed voor BLOOTBLAD Foxy heeft geposeerd. ,,Ze is niet geschorst, maar in goed overleg hebben we besloten haar afgelopen week geen les te laten geven om de ergste kou uit de lucht te halen", al dus directeur W. Wouda van de school zaterdag. De foto's van de juf zijn heel de week al het gesprek van de dag in het Friese dorp. De leerkracht po seerde op een erotiekbeurs in Utrecht. Directeur Wouda noemt de kwestie heel vervelend.Als juf heb je een soort voorbeeldfunctie, maar het is natuurlijk geen halszaak." De voormalige Britse premier JOHN MAJOR heeft de hoogste Engelse onderscheiding ontvangen, de Orde van de Kouseband. De 62-jarige Major wordt daardoor ridder in die orde en gaat voortaan door het leven als Sir John, meldde de BBC zater dag. Koningin Elizabeth beslist wie mag toetreden tot de orde. Naast haarzelf telt de orde 24 leden, on der wie leden van de koninklijke fa milie en leden van andere konings huizen. Koningin Beatrix is een zo geheten Stranger Lady in de orde. Ook Britse premiers maken een goe de kans na hun aftreden te mogen toetreden. Major was premier van 1990 tot 1997. De officiële cere monie vindt in juni plaats in het woonpaleis van de koningin, het kasteel van Windsor. Honderden Nederlanders krijgen eind deze week ter gelegenheid van Koninginnedag weer een ko ninklijke onderscheiding voor hun maatschappelijke verdiensten. Hoe eenvoudiger de ontvangers, hoe trotser ze zijn. Het lintje als ce ment in de samenleving. Bij zijn vertrek uit de gemeente raad van Bloemendaal kwam raadslid en oud-wethouder Hein Coebergh in aanmerking voor een lintje. Wie minimaal twaalf jaar het gemeentebestuur dient, heeft daar tenslotte automatisch recht op. Juist vanwege die van zelfsprekendheid bedankte Coe bergh beleefd voor de eer en wei gerde de versierselen. Als verkla ring haalde hij een strofe uit Ge rard Reves gedicht 'Roeping' aan: „Zuster Immaculata die al vier en dertig jaar verlamde oude men sen wast, in bed verschoont en eten voert, zal nooit haar naam vermeld zien." Voor Jan van de Burg (69) uit Austerlitz was de onderscheiding die hij dertien jaar geleden kreeg juist een van de hoogtepunten in zijn leven. Het trouwe lid van fan farekorps Erica speldt geregeld de draaginsigne op. Hij siert er zijn Erica-uniform mee tijdens optre dens en zijn colbertje bij gepaste gelegenheden. „Niet om met de borst vooruit te lopen en te laten zien dat ik uitzonderlijk ben. Maar ik ben er wel trots op. Ik zie het als een bekroning van mijn inzet voor Erica." Lintjes roepen verdeelde reacties op. Ontvangers voelen zich diep vereerd en zijn beretrots. Ande ren hopen stiekem jaren tever geefs op een lintje en kijken af gunstig toe hoe anderen die eer wel ten deel valt. Sommigen moeten juist niets hebben van het fenomeen en weigeren prin cipieel. Hoe dan ook, het effect van een lintje is vaak enorm, constateert oud-journalist en lintjeskenner Bert van Nieuwenhuizen. Hij is auteur van het boek 'Het heeft Hare Majesteit behaagd'. De eer ste keer dat Van Nieuwenhuizen (59) zelf zag wat de uitreiking van een lintje teweeg kan brengen, was toen een oom van hem een koninklijke onderscheiding ont ving. „Dat was een echte oude De twijfelachtige hoop om mijn haar droog te houden, laat ik varen als de eerste jongeren vanaf de kant be ginnen te oefenen voor het NK-bommetje. Later zou nog het freestyle onder-water-scheten-laten volgen (eerst zie je alleen een luchtbel, daarna ruik je ze ook). Het kussen van piepschuim waarop ik met mijn bo venlijf dreef, is me in een onbewaakt moment ontsto len door een 6-jarig meisje met een geniepige oogop slag. Samen met mijn zwager lig ik ongelukkig te we zen in zo'n overdekt zwembad dat het bescheiden re creatiepark alleen kan exploiteren als het ook dienst doet als opvang voor de lokale randgroepjeugd. De in de welkomstfolder beloofde watertemperatuur be draagt 30 graden, maar bij ons rijst het vermoeden dat men hier - ver onder de Moerdijk en zonder medewe ten van de EU - niet in Celsius maar in Fahrenheit is gaan rekenen. We zijn voor een combinatie van Finse bungalows en schoonfamilie neergestreken in een oord met de be drieglijke naam Familyparadise. Onze tiveede zwager heeft zijn - veel kleinere - dochters op bed gelegd voor het middagslaapje en zit met een biertje in de zon. Wij - mijn eveneens van de koude kant afkomstige schoon broer en ik - hebben de eerste zwembaddienst. Onder protest - het was niets minder dan een dienstbevel - begeven we ons met drie uitgelaten nazaten naar de centrale parkaccommodatie, waarvan behalve een zwembad ook een bowlingbaan en een indoor-golf deel uitmaken. Maar met een beetje geluk komen we daar dit weekeinde niet meer aan toe. Wij hebben tenslotte al zwembaddienst gehad. Al bij het omkleden realiseer ik me dat mijn zwager het zwaarder heeft dan ik. Hij moet het veel te krappe kleedhokje delen met zijn 4-ja- rige zoontje, terwijl ik mijn 8-jarige koter een klap deurtje verder zelfstandig kan laten opereren. Op het moment dat ik zijn kleren bij elkaar raap en aan zo'n onmogelijke haak in een veel te klein lockertje probeer te hangen, duikt hij al met zijn 9-jarige nicht te water. Het zwemparadijs bestaat uit een vierkante bak waar in je vijf keer heen en weer moet zwemmen om aan de honderd meter schoolslag te komen. In het midden staan een bar en wat zitjes, waar de al genoemde hangjeugd de chloorlucht een chemische verbinding laat aangaan met sigarettenrook. Het water waarin mijn zwager en ik drijven is van een onbestemde, groengele kleur. We hopen allebei vurig dat de spaar zame verlichting van het bad daar debet aan is. Aan de andere kant van de bar en het terras is nóg een bad, dat met een beetje goede wil herinnert aan de zwempa radijzen zoals Centre Pares die in ons land heeft geïn troduceerd. Hier is ook weinig te beleven, want het wa ter ligt er - ondergrondse wildwaterstromen en jet- streams ten spijt - zo dood als een pier te wezen. Maar om de drie minuten hijsen onze nazaten zich uit het water van de ene bak om zich, twintig tochtige en roke rige meters verder, in het andere bad te laten zakken. Er zit er minstens één bij die de zwemkunst niet mach tig is, zodat de kleumende vaders van de zwembad- Reageren? column@dickvanderplas.nl dienst voortdurend ach ter deze vrijwel naak te feiten aanhobbelen. In elk zwembad hangt een klok die is be doeld om je kinderen - die het nooit koud krijgen, die ook dood water leuk vin den en lak hebben aan onze ellende - een ultimatum te kunnen stellen. Tot half vier, hebben we gezegd, maar wat kunnen wijzers tergend langzaam gaan als je er elke halve minuut op kijkt. Om te voorkomen dat dit uitdraait op zo'n deprime rend stukje zonder happy end, zal ik u besparen wat er gebeurde toen de wildwaterstromen na een uur bor relend tot leven kwamen, onze naza ten zich alleen onder dreiging van li chamelijk geweld naar de douches lieten sturen en ik bij de lockers ontdekte dat het plastic arm bandje met het sleuteltje zich niet meer om mijn pols bevond, maar ergens boven een afvoerputje in het diepste deel van het bassin cir kelde. Ons kan dit weekend na melijk niks meer gebeuren. Wij hebben al zwembaddienst gehad. rooie rakker. Maar zelfs hij was er ontzettend blij mee." Zelf droeg Van Nieuwenhuizen later de nodige mensen voor een onderscheiding voor toen hij ac tief was in de amateur-muziek wereld. „Hoe gewoner de men sen, hoe meer ze het lintje op prijs stellen. Zij staan met tranen in de ogen. Dat hen dat toch mag overkomen." Zo niet bij mensen die wat hoger op de sociale lad der verkeren, beweert Van Nieu wenhuizen: „Die vinden eerder dat ze er recht op hebben. Die denken 'gut, krijg ik het nu pas' of ze hadden een graadje hoger ver wacht." Ieder mens heeft behoefte aan een schouderklopje op zijn tijd, analyseert Van Nieuwenhuizen de lintjesmagie. „Mensen ervaren toch dat ze uit de massa worden gepikt: 'Ik ben iets bijzonders'. Bovendien gaat de uitreiking ge paard met een ceremonie met ro de loper, een fles champagne en boeket bloemen." Toch kan de koninklijke onderscheiding - ze ker tijdens de jaarlijkse lintjesre gen - ook op de nodige scepsis rekenen. Dat stamt nog uit de tijd dat het lintje een elitaire aangele genheid was: alleen hotemetoten met een flink jaarsalaris kwamen er voor in aanmerking. Dat is in middels verleden tijd. Nu telt vooral iemands persoonlijke inzet en bijzondere verdiensten voor de samenleving. De lintjes zijn daardoor 'van ons allemaal' ge worden. Ze versterken de binding en saamhorigheid in de maat schappij, meent Van Nieuwen huizen. „Zo'n onderscheiding is bedoeld voor mensen die het ce ment van de samenleving vor men." Wat dat betreft mogen ontvangers best wat trotser zijn, vindt hij. „De meesten laten 'm na uitreiking in een la liggen. Dat is toch die Hollandse nuchter heid. Mensen zijn blij met het feestelijk moment, maar vinden het niet nodig om daarna na pronken." Zoals Tiny Koninr1 veld-van Veenendaal uit Zeil (76). Vier jaar geleden werd 1 noemd tot Ridder in de Orde Oranje Nassau voor haar jarfl lange inzet voor het Rode B" In eerste instantie droeg ze 1| lintje geregeld. Om function! redenen: „Ik verkoop dichtbf dels aan de deur. Met het 1' op verkocht ik er meer." Ma| versiersel ligt nu opgeborgeir een Chinese kist. „Ik waarde! wel dat ik hem gekregen helj hoor. Maar ik denk er eigen nooit meer aan. Laat mij maf woon mijn ding doen." gpd. Voor Jan van de Burg (69) uit Austerlitz was de onderscheiding die hij dertien jaar geleden kreeg een van de hoogtepunten in zijn leven. Foto: GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2