SERVICE Koopt u de krant vaak los? Bewolkt Champignon-beignets met Roquefort-roomsaus Bestel dan nu het voordelige bonnenboekje! LEES DE KRANT MET RUIM 25% KORTING! Kruiswoord-min-een HDC 160 maandag 25 april 200 DAGELIJKS LEVEN HET WEER door Jan Visser I Nederland heeft een stralend weekeinde achter de rug en een Scandinavisch hogedrukgebied spant zich in om dat vandaag zo te houden. Voor wat be treft het noorden lijkt dat te gaan lukken. Het groo ste deel van de dag verloopt daar vrij zonnig en de temperatuur loopt op naar een graad of 16. In het zuiden is de kans op zonneschijn kleiner en vooral het zuidoosten maakt kans op enige buiige regen, ons waarschijnlijk droog met een mix van zon en wolken. De wind waait in het noorden en midden uit oostelijke richtingen en is meest matig. De rege kansen in het zuiden hangen samen met het fron tensysteem van een depressie die zich gistermidda boven de Golf van Biskaje bevond. Op het snijvlak staan die zich ten zuiden van ons land langs naar het oosten tot noordoosten verplaatsen. Doordat op grote hoogte weinig vaart zit in de atmosfeer zi ten we morgen nog met frontrestanten opgeschee Dat betekent over het algemeen nog vrij veel bewo 'J king en plaatselijk regen of enkele buien. De temp a ratuur blijft waarschijnlijk op 12-13 graden steken.01 De wind waait meest matig uit het zuidoosten. Ge21 durende de rest van de week blijft het overwegendra licht wisselvallig. Met een west tot zuidwestelijke ,r hoogtestroming trekken namelijk storingen in dieiel van een sturend lagedrukcomplex ten westen van Ierland naar onze streken. Tijdens het weekeinde,1 Koninginnedag dus, ontwikkelt zich boven het Eult pese vasteland een hoogterug (hogedruk boven- e lucht). De atmosfeer warmt dan sterk op resultere Vc in middagtemperaturen tot mogelijk boven 20 gra z den. Bij de stabiliteit van de atmosfeer plaats ik ec ter vraagtekens. Zowel zaterdag als zondag zijn in het grootste deel van het land zonnig verlopen. De temperatuur kwam zaterdag op Valkenburg uit op 18,0 en Lely- stad 17,9 graden, gisteren 19,4 in Lelystad en 18,6 graden op Schiphol. Tegen de avond naderden on k weersbuien de provincie Limburg. De van origine Twentse schrijfster Nelleke Zandwijk viel vier jaar geleden danig op met haar absurdistische debuut De dag van de jas. Van het alom bejubelde boek dat elke recensent deed schud debuiken zijn inmiddels vier drukken verschenen. Nu is haar tweede roman uit, Avonturen van een uitslover, met een al even absurd gegeven: twee vriendinnen vertrekken naar een nieuwe modezaak in Venlo om daar een muurschildering te maken. Ze ra ken danig onder de indruk van twee aldaar werkende Vlaamse bouwvakkers. Eén kenmerkend voorbeeld van Zandwijks humor: 'Een ziel weegt tweeëndertig gram hebben ze mij verteld,' zei grote Gerard schor. 'Een ziel kun je niet wegen,' zei Semmy. 'Toch wel, ze hebben de mensen gewogen voor en na de dood, en dat scheelt precies tweeëndertig gram.' 'Dat is de last die van uw schouders valt', zei Leuning.' KOKKERELLEN Voorgerechten voor 4-5 personen Paddestoelen in knapperig gefri tuurde 'jasjes' gaan samen met een roomsaus waarin de smaak van Roquefort heel duidelijk aanwezig is. De paddestoelen kunnen als vegetarische ap petizers en ook als voorge rechten worden opge diend. Daarnaast kun nen ze als een lunch- of brunchgerecht worden gepresenteerd. Het ge recht komt oorspronke lijk uit de Franse Dor- dogne en is sinds het midden van de vorige eeuw bij ons bekend. Ingrediënten Voorgêrechten voor 4-5 s personen: 24-25 mid- delgrote (kastanje) champignons, ca. 350 gram, 125 gram bloem, ge zeefd; ca. 1.25 dl Pilsner bier; 1 ei, losgeroerd; zout; witte peper uit de molen en (zonnebloem) olie voor het frituren. Voor de saus: 2.5 dl kookroom; 1.25 dl slagroom of crème fraiche; 1 knoflookteentje, ragfijn gehakt of uitgeperst; 75 gram Roque fort of artdere blauw geaderde kaas; 1 bosuitje, met veel fris groen, in uiterst smalle ringe tjes gesneden; eventueel water kers, veldsla of tuinkers voor de garnering. Bereiding Maak de paddestoelen schoon en verwijder de doorgaans zan derige en uitgedroogde voetjes van de steeltjes. Stort de bloem in een kom en roer het samen met losgeroerd ei en de helft van de aangegeven hoeveel heid bier tot een vrij dik en bo venal volkomen glad beslag. Voeg enkele eetlepels extra bier toe wanneer het beslag wat al te dik is uitgevallen (het beslag dient iets dikker te zijn dan het beslag dat u voor het bakken van pannenkoeken maakt). Roer zout en peper door het beslag. Breng voor de saus de koo kroom langzaam tot dichtbij het kookpunt. Roer de slagroom of crème fraiche er door. Voeg knoflook en zout en peper toe. Houd de nu verkregen gebon den roomsaus enkele minuten tegen de kook aan. Verkruimel de Roquefort en roer de kruimels door de saus. Blijf zolang roeren tot de Roquefort geheel in W de saus is opgenomen. V Houd alles tegen de J kook aan. Roer er vlak voor het opdienen het bosuitje door. Verhit de olie tot ca. 180 gra den Celsius. Haal de padde stoelen, met behulp van een lange of fonduevork door het beslag en gebruik een tweede vork om de met het beslag om hulde paddestoelen in de hete olie te laten glijden. Bak, niet meer dan 6 stuks tegelijk, de beignets in 4-5 minuten rond om goudbruin en knapperig. Laat ze even op een stuk keu kenpapier uitlekken. Presentatie Verdeel de roomsaus over 4 voorverwarmde kommetjes (souffleepotjes) en leg de beig nets op voorverwarmde bor den. Schik er toeven waterkers, veldsla of tuinkers als garne ring bij. Dien er in repen ge sneden licht geroosterde sneet jes witbrood bij op. Hans Belterman Zaterdagvoordeelbonnen 10 2 gratis (€14,00) Weekvoordeelbonnen 6 1 gratis 7,00) I Voor meer informatie en/of bestellen van de boekjes met voordeelbonnen belt u naar: 072-5196802 Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaalti ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter.ieb Omschrijving "dierenverblijf'. Antwoord zou zijn "stal", n moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worde) foj ken uit de kruisende woorden.) efe Horizontaal: 1. Dagblad; 4. genezen; 7. deel v.e. klotst tepunt; 11. verdriet; 12. voorschrift; 13. kromming; li hi 16. kussenovertrek; 18. kantlijn; 19. brandstof; 20. eeP1' 22. torenomgang; 25. niets; 27. zijde; 28. erffaktor; 29*_ 31. nagerecht; 32. ontroering; 34. anders genaamd; 35^ Verticaal: 1. Nageslacht; 2. vis; 3. zwak; 4. verzoek; ||0j 6. kudde dieren; 8. onderhuidse vetlaag; 10. staatkundiger 12. deel v.e. jaar; 14. ik; 15. knaagdier; 17. wijnsoort;|cti streep; 20. kwajongen; 21. vrucht; 23. veerkracht; 24.|sc del; 26. genodigde; 29. kwaad; 30. puntje; 32. schaakj 33. tijdperk. L® Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Reu; 5. beg; 7. snuiter; 10. ai; 12. mac; 14k 15. taai; 17. azijn; 19. ma; 20. Io; 21. faam; 23. roer; 25. il;C P 28. pe; 31. gezwind; 33. sap; 34. neo. |u Verticaal: 2. Es; 3. UNO 4. diva; 5. beo; 6. er; 8. ratafia; 9.,„er 11. ia; 12. Miami; 13. Cairo; 14. gij; 16. ama; 18. zoo; 22. ffen 27. Newa; 29. iep; 30. Inn; 31. ga; 32. de. I 01 Ndieke Zandwijk Avonturen van een uitslovi VOOKAL SëPPft-P VPPK Pë<S*£N£N PIÊ NIÉT MNWÉTJé* ZJJN

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24