Degradatie LZ einde tijdperk Schaken met 200 kilometer per uur SPORT 9 Katwijk neemt revanche op Sassenheim aemmer Nick Driebergen iverwacht succes voor iels wint Z&Z-circuit ondanks le plaats in Noordwijkerhout >ew van der Vliet H - Het Nederlands schap langebaan jwemmers Nick Drie- 1886) en Femke (De Zijl/LGB) geen gelegd. In het Am- 2P\ Sloterparkbad spra- de prestaties van tot de verbeelding. "Jfcerste plaatsen op de 100 (0:58:11) en (2:06:17) rugslag liet it zien op de goede i heel erg leuk, maar fwacht", aldus Drie- telf zag ik dit Neder- 'hpioenschap als een redstrijd op weg naar jese kampioenschap- i in juli in Boedapest, jen ik nog volop in is dit een onver resultaat. Je ziet vaak dat zwemmers voor grote toernooien gas terugnemen om op het toernooi te kunnen pie ken. Dat heb ik dus niet ge daan." De in Rijnsburg woonachtige Driebergen (17) hoopt met de begeleiding van zijn trainer Ge rard Meurs en bondscoach Marcel Wouda langzaam te groeien naar deelname aan de Olympische Spelen. „Meedoen aan de Spelen van Peking zou geweldig zijn. Dat is natuurlijk mijn doel, maar daar wil ik voorlopig nog niet aan denken. We doen het traject stap voor stap en zien wel wat er op ons pad komt. Belangrijk is dat ik op de grote toernooien steeds beter ga presteren en mijn tij den verbeter. Ik wordt er wel nationaal kampioen mee, maar dat wil niet zeggen dat ik inter nationaal ook snel genoeg ben." Femke Heemskerk verliet Am sterdam met twee zilveren me dailles. Op de 100 meter rugslag tikte ze aan in een tijd van 1.04.39 en op de 200 meter vrije slag stopte de chrono bij 2.04.16. Toch zat haar trainer Sjaak Juffermans na afloop met een dubbel gevoel. „Ik kijk meer naar de dingen die niet lukken en probeer achter het 'waarom' te komen. Dat zijn vaak kleine dingetjes. Zo'n tijd bijvoorbeeld van 0:57:34 op de 100 meter vrije slag is niet goed. Dat moet sneller en we hadden gehoopt dat ze dit weekeinde met een goede start onder de 57 seconden zou zwemmen. Dat is niet gelukt en dus best jammer." Naast de podiumplaatsen zwom Heemskerk naar twee vierde plaatsen op de 200 meter rugslag (2:19:44) en 100 meter vrije slag (0:57:34). e\A larnix Engels heeft het Zorg Zeker- over zeven lopen van vijf kilometer De Oegstgeestenaar profiteerde bij de idstrijd in Noordwijkerhout van de Joost la Lau en Harold van Eerden, lopers die niet het hele circuit heb- iaan. Zij belemmerden dat Robbert Michiel Molevelt of Richard Pleeth, enten van Engels, hem nog konden het klassement. het in Noordwijkerhout niet makke- irkte dat ik de Singelloop van afgelo- nog behoorlijk in de benen had. j; het niet makkelijk en eindigden rrenten voor het circuit ditmaal voor s f geluk dat dit resultaat bij mij wegviel d, omdat ik meer dan vijf wedstrijden In, en dat twee mannen van buiten het te en tweede werden. Vanaf nu ga ik 'olledig richten op het baanseizoen, het hoogspringen en daarna voor de tp." ning ging naar Joost la Lau, die in 'eine minuut sneller was dan Engels, de laatste jaren van de vorige eeuw ionale top op de 1.500 meter, maar Jjierpen hem de laatste jaren terug. Vo- md hij echter weer op het NK, waarna iv een terugval kende. Met deze over winning en zijn goede Singelloop (vierde) lijkt La Lau weer op weg naar een behoorlijke zomer. Bij de vrouwen ging de overwinning in het circuit naar juniore Nieneke van den Akker. De Leider- dorpse verkoos de juniorencompetitie in Amster dam boven een start in Noordwijkerhout. Sabine Gorter, tweede in de eindstand, greep de over winning. Op de tien kilometer won Pim Gouw van AV Zuidwal uit Huizen het klassement met een be hoorlijke voorsprong op Erik Bakker, die in de laatste wedstrijd voor de halve marathon koos (1.15.04). Royce Kortekaas en Vincent Los eindig den als vijfde en vierde, maar liepen in Noordwij kerhout wel naar sterke tijden (32.42 om 32.51). Bij de vrouwen was de Haagse Wendy van der Spijker net als vorig jaar de beste in de eindrang schikking. In de laatste tien kilometer zette ze 36.57 op de klokken. Triatlete Elske Hetebrij en Eveline Botter (De Spartaan) gaven in 40.53 en 40.56 niet veel op elkaar toe. Botter eindigt als vijfde in het circuit. De langste afstand is in Noordwijkerhout een halve marathon, waarop Rachid Mohammadi de beste was (1.10.35). De Amsterdammer zegeviert ook in de totaalstand. Bij de vrouwen was Lies- beth van Leeuwen de snelste over de halve mara thon. In het klassement, gewonnen door Claudia van Rijn, eindigt de triatlete als derde. maandag 25 april 2005 Voor het eerst waren alle NK-finales in het schermen tegelijkertijd. Leiden had de primeur van het 'schermgala' afgelopen weekeinde in Holiday Inn. Foto: CPD leiden - De voorrondes vonden plaats in het Universitair Sportcentrum, de fi nales in een congreszaal van het Holi day Inn hotel. Nog nooit werden de na tionale kampioenschappen schermen zo professioneel georganiseerd. En Lei den kreeg de eer de primeur van deze NK 'nieuwe stijl' te huisvesten. Het eve nement werd een succes, maar leidde niet tot een regionale kampioen. Zelfs een podiumplaats bleef buiten bereik. Vorig jaar besloot het bestuur van de Nederlandse schermbond KNAS het roer drastisch om te gooien. Een atle- tencommissie gaf aan af te willen van de manier waarop de NK's werden ge organiseerd. De verschillende discipli nes - floret, sabel en degen - vonden tot dan toe op verschillende data plaats. Hierdoor kwamen er nauwelijks toe schouwers kijken en bleef de pers meestal thuis. In de nieuwe opzet moest het saaie, ontoegankelijke imago van de sport definitief worden afge schud. Het was min of meer toeval dat Leiden de NK kreeg toegewezen. De bond had haar oog eerst op Arnhem laten vallen. Toen bleek dat de zaalafmetingen - mi nimaal 30 vierkante meter - daar niet toereikend waren, werd de lobby van Robb van Winden serieus genomen. Zo kreeg de Leidse maitre, vakjargon voor trainer/coach, van schermverenigingen LUSV en AEW eindelijk wat hij wilde: de beste NK ooit naar de Sleutelstad. „Dat verdiende Leiden ook", reageerde Van Winden trots. „Schermen heeft een lange traditie in Leiden." De wortels lig gen in de zestiende eeuw, meer dan vierhonderd jaar geleden. Toen Willem van Oranje de stad als beloning voor de weerbaarheid tegen de Spaanse bele geraars een universiteit schonk, was schermen één van de eerste sporten die daar werden beoefend. Er bestaan zelfs tekeningen uit de zestiende eeuw waar op twee mannen oefenen op het plein naast het Academiegebouw. Afgezien van de sporthistorische ach tergrond was de keuze voor de indoor- hal van het Universitair Sportcentrum een logische. Als üainingsaccommoda- tie van zowel LUSV als AEW beschikt het over alle faciliteiten die een hoog waardig schermtoernooi nodig heeft. Alleen laat de ambiance aan de Ein- steinweg nogal te wensen over. Voor de zes finalewedstrijden werd daarom uit geweken naar een aantrekkelijkere loca tie. De KNAS regelde twee congreszalen van het Holiday Inn hotel. Een verhoogd podium, aangepaste ver lichting en een speciaal tapijt moesten het slotstuk niet alleen aantrekkelijk maken voor de toeschouwers, maar ook voor de pers. Hoe mooi de entourage ook was - een zelfde soort loper werd gebruikt in een schermscène van de Ja mes Bond-film Die Another Day - de camera's van de nationale televisie regi streerden het finalegala niet. Het kam pioenschap van PSV, Luik-Bastenaken- Luik en de NK Zwemmen hadden een hogere prioriteit. Van Winden vond dit geen drama. De voormalig Nederlands kampioen degen (1980) wilde met de NK Leiden nog na drukkelijker als schermstad presente ren. „Als we over twee jaar een grotere trainingshal krijgen, hebben we de bes te faciliteiten van het land. Bij de Spelen van 2012 moeten 'onze mensen' er staan." Ditmaal hoopte hij minimaal op de oprispingen van één local hero. Car lo Rutjes, zijn beste pupil, had de beste kansen op een titel. Ondanks een vrij - stelling voor de eerste kwalificatiéron- den slaagde de 27-jarige promovendus Biologie daarin niet. In zijn eerste wed strijd (kwartfinale) verloor hij kansloos van Paul van den Berg. Met een derde plaats op een internatio naal toernooi in België, de tweede plek bij de Dutch Open en winst in de VOC- Cup, werd hem een podiumplaats toe gedicht. Zelf temperde Rutjes de hoge verwachtingen vooraf enigszins. „Ik heb mijn hoogtepunten al gehad. De momenten waarop je je in de ultieme zóne bevindt, zijn schaars. Bij scher men komt heel veel concentratie kijken. Als je gaat nadenken, heb je al verloren. Aan de andere kant, zoals Sonja Tol laatst zei, het is schaken met 200 kilo meter per uur." Tol, die Nederland bij de Spelen in Athene vertegenwoordig de, pakte overigens wel de nationale ti tel met de degen. Geert Langendorff Katwijk op basis van een betere conditie de wedstrijd naar zich toetrekken. De 7-3 van Wim Schaap was beslissend en bij zonder. Hij schoot de bal van paal naar paal achter doelman Donald van Leeuwen. Alex Sie- val was de topscorer van Kat wijk met drie doelpunten. Voor Sassenheim scoorden Robert Langeveld, Jerry Lepel en René de Bruin twee keer. Zondag ver sloeg Sassenheim in een inhaal wedstrijd KZC met 6-2. De Sas- senheimse waterpoloërs eindi gen op de vijfde plaats. Koudekerk was zonder veel in spiratie naar Den Helder afge reisd. Zonder de geschorste Jor- rit Wulffers, René Overes en Werner Stolk had de derdeklas ser geen schijn van kans tegen het lager geklasseerde Noord- kop. Koudekerk verloor met 8- 3. Alleen midvoor Rob West geest deelde nog wat spelden prikken uit. Met twee doelpun ten etaleerde hij zijn speciali teit. Het derde doelpunt kwam van Jeroen Wolvers. De mannenploeg van Alkema de kon zich op het einde van competitie nog eens naar harte lust uitleven. De derdeklasser slachtofferde Aquawaard uit Heerhugowaard met maar liefst 10-1. Door de nederlaag gaat Aquawaard na een jaar derde klasse weer terug naar het dis trict. Alkemade eindigt als der de. Het eerste vrouwenteam van ZVL kwam goed voor de dag met een overwinning op het sterke Brandenburg. De Leidse waterpoloploeg bleef met 7-6 net aan de goede kant van de score. Op de ranglijst verandert er niet veel voor ZVL. Met nog een wedstrijd voor de boeg in de reguliere competitie komt de ploeg van trainer André Zand vliet zeker uit op de zevende plaats. In de nacompetitie voor het landskampioenschap is de nummer twee op de ranglijst de tegenstander. De naam van die club volgt over twee weken wanneer de laatste ronde wordt gespeeld. De vrouwen van Alkemade ver loren de laatste wedstrijd van het seizoen met 11-5 van kam pioen Nereus. De tweedeklasser degradeerde al eerder naar het district. en - Suzanne de Goe- aar zegereeks voort - Zoeterwoudse won n Zoetermeer voor imberg en haar Au- ploeggenote Sara _^Bij de mannen ein- Huter de Groot (Hille- le elfde plaats. Bij de rs werd André van uw-Vennep) vierde, iter kwam De Goede tie bij de Omloop van renster van Van 111 ï-AA Drink kreeg z en eindigde als zesde hnares Jacolien Wal- zelfde dag won Elise (Noordwijkerhout) bij elingen meisjes in Den lags onderuit imstede he Flags uit Lisse winnende lijn van len weken niet kun- uden. In Heemstede oeg van coach Bram tegen RCH met 3-0 leruit in de dubbel- ig. Het was vooral aan pitchen van de thuis- pnken dat het met de aanvallend onder de 1 f. Verdedigend hield Beer (4-1-6-1) zijn e race, maar het ont- :lags aan slagkracht, tweede wedstrijd wa- ten niet in staat om van de tegenstander longerius:Aan slag iet kritisch genoeg. ard Möller (.333) had k slaggemiddelde. ^rliest ■'e duel - Bax verloor vrij- brhout de laatste wed- Éiet seizoen. Tegen i werd het 5-4 voor de iel Bij rust stond Bax ;hter, na een eerste ior een laag tempo ïmerkt. Oswaldo de beile Voorhouters eerst Oorsprong gezet. Een ie jtrick Scheurwater dtïa de vingertoppen 'kkper op de lat. Twee tide fouten kostten (gens evenzovele te nanten. Na rust schoot tui Baas een vrije trap ngvoordat Lutjebroek rdjtliep. Twee goals van een van Scheurwa- ttfiü op 4-4 de stand ge- ertnpo van de thuis- f echter laag en Lutje- Steerde vlak voor tijd anfde keer. Zo veroor- Bax tot de vierde mie eindrangschikking. Pieter van Duyvenbode (witte cap) legt aan voor een schot en wordt verdedigd door Robert Kloos van Sassenheim. Katwijk won de streekderby met io - 7. Foto: Henk Bouwman waterpolo - Alleen de sportie ve eer stond nog op het spel bij het duel Katwijk - Sassenheim. In de competitie waren de kaar ten allang geschud maar vooral de tweedeklasser uit Katwijk was erop gebrand in de laatste wedstrijd van het seizoen een goed resultaat neer te zetten. De Katwijkers verloren eerder dit seizoen met 9-6 van het la ger geklasseerde Sassenheim en dat zat de ploeg van de afzwaai ende trainer Ruud Wormgoor nog steeds niet lekker. Vooral de manier waarop Katwijk des tijds in de laatste periode het hoofd verloor, roept nog steeds de nodige vraagtekens op. Za terdag in het eigen zwembad Aquamar volgde de revanche: 10-7. Door de overwinning leg de Katwijk met 31 punten uit 22 wedstrijden beslag op de derde plaats. Sassenheim kon zaterdag op vijandelijk terrein maar niet im poneren. De ploeg van trainer John Remkes, hij neemt ook al afscheid, was niet op volle oor logssterkte naar Katwijk afge reisd. Routinier Leon Bakker stapte een aantal weken gele den op en ook Erwin de Bruin was niet inzetbaar. Zonder dit tweetal streed Sassenheim voor een kansloze zaak, hoewel jon geling Lars Eikelenboom (15 jaar) zich ook deze keer weer onderscheidde. Alleen in de eerste twee periodes konden de gasten aanhaken (2-1 en 3-1). In het tweede gedeelte snakte Sassenheim naar adem en kon door Wim Siera waterpolo - De waterpoloërs van LZ 1886 zijn gedegradeerd naar de eerste klasse. De Leide- naars slaagden er niet in de tweekamp om een plaats in de hoofdklasse tegen VZC te win nen. Vrijdag al liep LZ 1886 in het ei gen 5 Meibad tegen een 8-6 ne derlaag op. Een dag later slaag de de Leidse hoofdklasser er wederom niet in de eersteklas ser uit Veenendaal te overmees teren. VZC bezegelde het lot van LZ 1886 door in de eigen thuishaven het Valleibad met dezelfde cijfers (8-6) toe te slaan. De nederlaag van LZ 1886 was niet alleen verrassend, maar druiste ook in tegen alle statistieken. Nog nooit slaagde de nummer twee van de eerste klasse erin de nacompetitie in het voordeel te beslechten. VZC spotte zaterdag met alle logica en promoveerde na drie jaar af wezigheid weer naar het hoog ste niveau. Met LZ 1886 krijgt de hoofd klasse een terechte degradant. De Leidenaars kwamen maar niet tot leven, hoewel aan het einde van het seizoen mede door de terugkeer van routinier Mirko Zuidweg nog hevig werd tegengestribbeld. LZ 1886 kon deze jaargang de vergelijking met een bokser in het nauw met gemak doorstaan. De ploeg van trainer Michel van der Zeeuw kreeg klap op klap (2 punten uit 22 wedstrijden), hing uitgeteld in de touwen, maar wachtte geduldig op dat ene moment om de tegenstan der op de knieën te krijgen. De eerste opleving kwam tegen het oude Rapido. In de eerste ronde van de nacompetitie trok LZ 1886 tegen die ploeg nog aan het langste eind om in de tweede ronde van de play-offs tegen het jeugdige en enthousi aste Veenendaal gestrekt tegen het canvas te gaan. Met de degradatie naar de eer ste klasse komt een einde aan een tijdperk. De vaste bespelers van het 5 Meibad speelden maar liefst tien jaar in de hoofdklasse. Hoewel de sprong naar de absolute top door het vertrek van latere internationals als Tjerk Kramer en Niels Zuid- weg nooit kon worden ge maakt, bouwde LZ 1886 toch een goede reputatie op. De meeste tegenstanders reisden dan ook nooit gerust op een goede afloop af naar Leiden, bevreesd voor alweer een heet avondje waterpolo. Hoogtepunten waren er ge noeg. Vijf jaar geleden was de zesde plaats al een unicum, een jaar later eindigde de ploeg zelfs nog een treetje hoger. In dat jaar speelde LZ 1886 de fi nale om de beker tegen de toenmalige landskampioen AZC, met deelname aan het Eu ropacuptoernooi als gevolg. De terugval werd twee jaar ge leden ingeleid door het vertrek van aanvaller Marco Kerkvliet. Zijn voorbeeld werd dit jaar ge volgd door de basisspelers Lau- rense en de broers Langerhorst, jarenlang de bepalende gezich ten bij de Leidenaars. Martijn Laurense stak zijn oud-ploeg maten in de nacompetitie nog de helpende hand toe, maar kon geen potten meer breken. Zijn deelname aan het eerste treffen tegen VZC was zelfs ui termate ongelukkig. „De arbiter bestrafte me al snel met een de finitieve uitsluiting. Ik zou doorgehaald hebben op een speler. Hij had mijn vinger beet, dan moet je toch loskomen?" Laurense ziet het gebrek aan leiderschap als belangrijkste oorzaak van de degradatie. „Er is niemand opgestaan om de kar te trekken", aldus de mid voor die volgend jaar in het tweede team uitkomt met voor malig eerste-zeventalspelers. Het eerste mannenteam gaat een uiterst onzekere toekomst tegemoet. Degradanten uit de hoofdklasse hebben ook moeite in de eerste klasse het hoofd boven water te houden. Coach Michel van der Zeeuw is al op gestapt, terwijl er ook kapers voor de kust liggen voor doel man Jan Schrama en topscorer Joeri Klein. Na het terechte 8-6 verlies op vrijdag ontbrak het de Leidse waterpolovereniging zaterdag aan geluk. LZ 1886 verzuimde in de derde periode een voorsprong van twee doel punten (3-4 en 4-5) te nemen. Twee overtalsituaties bleven onbenut. VZC scoorde drie maal op rij en vierde uitbundig feest toen in de slotseconde de eindstand werd bepaald op 8-6. Voor LZ scoorden Joeri Klein en Mathieu Spros (2), Koen Schra ma en Timo Bongers. Topschermers werken eerste NK 'nieuwe stijl' af in Leiden

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21