'Tre' voor Alonso in Imola Teamgeest het van Fed Cup- waperi ploeg SPORT 2 Het Nederlandse roeien heeft weer toekomst Vrouwen geven zwemploeg gezicht voor WK Ijshockeyers roeper!" vragen op na WK j Londen tre lokkertjes if - Van Grunsven wint wereldbeker las vegas - Anky van Grunsven heeft gisterochtend in Las Ve gas de wereldbeker dressuur gewonnen. De amazone uit Erp behaalde het succes met Keltec Salinero. Ze had een score van ruim 86 procent. De wedstrijd in het Amerikaanse gokparadijs verliep bijzonder succesvol voor de Nederlandse formatie van bondscoach Sjef Janssen, de echtgenoot van de tweevou dig olympisch kampioene. Op de tweede plaats eindigde Ed ward Gal uit Harskamp. De leerling van Van Grunsven reed op Geldnet Lingh. Toernooiwinst voor Timman kopenhagen - Jan Timman heeft gisteren met Krishnan Sa- sikiran het Sigeman-toernooi in Kopenhagen gewonnen. Het leidende tweetal zat in de laat ste ronde tegenover elkaar en besloot na elf zetten de toer nooiwinst niet meer in gevaar te brengen: remise. Amerikanen sporen slikkers op new york - Negen honkballers van clubs in de Major League Baseball (MLB) in de Verenigde Staten zijn betrapt op het ge bruik van verboden anabole steroïden. De disciplinecom- missie van de MLB legde alle betrokkenen een schorsing van vijftien wedstrijden op. De spe lers zijn in dienst van de New York Mets (een speler), de Balti more Orioles (drie spelers), de Atlanta Braves (twee spelers) en de Cleveland Indians (drie spe lers). De MLB scherpte enige tijd geleden zijn antidopingbe- palingen aan, waarna inmid dels 47 spelers een Motorcoureur kapt met Ducati Valencia - Motorcoureur Jur- gen van den Goorbergh kapt met Ducati. De Nederlander kan niet uit de voeten met de Italiaanse motorfiets en beëin digde dit weekeinde zijn dienst verband bij het Ducati Selmat team. De 36-jarige in Monaco woonachtige Brabander rijdt zondag in Valencia al niet meer de derde race in het wereld kampioenschap Supersport. Het is twijfelachtig of Van den Goorbergh met een andere mo tor op de proppen komt. Rugbyteam klopt Zweden Amsterdam De Nederlandse rugbyers hebben in de lange aanloop naar de eindronde van het wereldkampioenschap van 2007 een stapje in de goede richting gezet door Zweden te verslaan. Het kwalificatieduel in Amsterdam eindigde zaterdag in 24-17. Oranje, dat vorige week zijn openingswedstrijd te gen België verloor, leidde bij mst nog iets comfortabeler met 14-5. door Martijn van Beeten manavgat - Sportief gezien is het Nederlandse Fed Cup-team niets opgeschoten in Turkije. De nederlaag in de play-off- wedstrijd tegen Bulgarije bete kent dat Oranje volgend jaar opnieuw moet beginnen in de Europees/Afrikaanse zone 1. En toch werd in Manavgat een gro te sprong vooruit gezet. Teamgeest was het geheime wapen. Elise Tamaëla, Michelle Gerards en Michaëlla Krajicek luisterden elke avond ademloos naar de verhalen van de 34-jari- ge Brenda Schultz-McCarthy, die haar rentree maakte na zes jaar afwezigheid. Toen Tamaëla donderdag haar plek in het enkelspel moest af staan aan Schultz, was ze wel haar grootste supporter. Toen Schultz verloor, was de Culem- borgse de eerste om haar op te peppen. Een dag later speelde Tamaëla tegen Anne Kremer misschien wel de beste partij uit haai- loopbaan. Michaëlla Krajicek hielp op haar beurt Tamaëla. Door te vertellen wat zij zo moeilijk vindt aan een linkshandige ser vice. „Een paar jaar terug zagen Nederlanders elkaar als groot ste concurrenten", zegt Hans Felius. „Toen was van elkaar winnen het belangrijkste. Van die cultuur zijn we gelukkig af." Dat is de verdienste van Felius, die vijf jaar terug begon als technisch-directeur. „Het is Nederland tegen de rest van de wereld, dat heb ik willen uit stralen. Toen ik begon was de verdeeldheid enorm, was er al tijd kritiek van de tennisscholen richting de KNLTB. Nu hoor je niets meer.",A Gerards, die in Manavgat twee maal mocht opdraven in het dubbelspel, was jarenlang hét voorbeeld van hoe het niet moet. Ze werd al vroeg bestem peld als het nieuwe toptalent, maar kon niet voldoen aan de verwachtingen. „Zij werkte één- op-één met een coach en dat is dodelijk voor jonge kinderen", vindt Felius. „Nu nog zie je daar de naweeën van. Michelle was altijd heel gesloten, stond er nauwelijks voor open om dingen te leren. Tot deze trip. Ze is als een bloem die ontluikt. Elkaar stimuleren en motive ren, dat brengt je verder." Groot is het contrast met een jaar geleden, toen het Fed Cup team in Athene nipt ontsnapte aan degradatie. De sfeer was negatief, captain Tjerk Bogtstra ongemeen kritisch. Krajicek kon beter wekenlang gaan trai nen, omdat ze te zwaar was en te slecht bewoog. De ontwikke ling van Tamaëla stokte. „We zijn hier op trainingskamp", stelde Bogtstra toen cynisch. De tennissters konden die op stelling maar matig waarderen, wilden niet met Bogtstra ver der. Alleen hoefden ze dat nooit uit te spreken, omdat er pas een evaluatie kwam toen Bogtstra zijn vertrek bij de tennisbond al had aangekondigd. Terugblikkend stelt Felius dat zijn voorganger niet de juiste man op de juiste plek was. „Bogtstra werkte jaren samen met een topper als Jan Sieme- rink. Dat is zijn uitgangspunt en dus wacht hij ongeduldig op nieuwe toppers. Dan word je kritisch. Ik ben vijfjaar terug begonnen met meisjes van 12 jaar, die ik heb zien groeien. Dan ben je optimistischer ge stemd." Bovendien, stelt Felius, is vrou- wentennis een compleet re sport dan mannentem Het vraagt om een andere! nadering. Niet voor niets t de captain elke dag indivii besprekingen, om uit te le waarom hij iemand wel ol opstelde. „Je moet duideli naar vrouwen, anders blijj tatie doorzeuren." Nu is de stemming positii Hans Felius geniet ervan, jaar lang heeft hij voornai achter z'n bureau doorge bracht, om de verdwenen! jeugdopleiding op poten u ten, om alle neuzen dezetyr kant op te krijgen. Nu mi weer een keer als coach tenlucht in. „Maar het is nog te vroeg i dit oogsten te noemen", 1 Felius, die zijn taken als cl volgend jaar waarschijnlij) overdraagt aan assistent I Bollegraf. „Vijfjaar terug geroepen dat er in 2005 wj een vrouw in de tophondfc zou staan. Dat gebeurt biiji kort met Krajicek. Andere! lentjes als Renée Reinhartni Bibiane Schoofs zijn ook jiu onderweg. Nu is het zaak la doorstroom stabiel te hoiit om te zorgen dat er geen vallen. Dat is belangrijkei wat we de afgelopen weel ben gedaan." Teamgeest als oppepper, blijkt dus te werken. Maa zorg je daar structureel v( een individuele sport? Fel „Door op stap te gaan m» groepjes, door samen te op ons nationale centrui mere. En met dit team hef we ook afgesproken om US Open een week samei trainen in de Verenigde S| Nederland tegen de rest \j wereld. Daar draait het oiif amsterdam/anp - Het beste wat roei end Nederland te bieden heeft moest de krachten bundelen om de leden van Skadi te stoppen. Steven Hol- scher, Olaf van Andel, Pepijn Mayer zu Schlochtern en Mitchell Steenman van de Rotterdamse roeivereniging Skadi verloren gisteren op de tweede dag van de Randstad Regatta in de vier-zonder-stuurman van Oranjes in ternationals Jan-Willem Gabriels, Geert Cirkel, Matthijs Vellenga en Gijs Vermeulen. Alle vier olympiërs, drie van hen wonnen zilver in de acht van Athene 2004. Het verschil over de klas sieke twee kilometer bij gemiddelde tegenwind bedroeg slechts- zeven se conden. Voor Vellenga en Cirkel was het een kleine revanche voor een grote neder laag een dag eerder in de twee-zon der-stuurman tegen Van Andel en Steenman. Hun eindsprint was zo machtig en onverwacht dat Vellenga niet kon anticiperen en zijn riem moest neerleggen. De routiniers wa ren er goed ziek van en haalden een dag later, met hulp van Gabriels en Vermeulen hun gram. „Een lichte troost", vond Vellenga. Coach Mark Emke die voor de komen de grote internationale wedstrijden een frisse nieuwe acht wil samenstel len, zag het allemaal met genoegen aan. „Ik zag die jonkies van Skadi er eerder al aankomen. Ze toonden hun kwaliteit." Holscher, Van Andel (beiden 21), Mayer zu Schlochtern (18) en Steen man (20) verteerden hun nederlaag schouderophalend. „Coach Emke had ons als vijfde geplaatst, dan is tweede een mooie uitslag", zei Van Andel. „Onze overwinning in de twee-zonder was schitterend. We hadden ook aan het eind van vorig seizoen gezegd, dat we nooit meer de beste van de rest wilden zijn." Het kwartet heeft hoge doelen gesteld. „We staan aan het begin van een drie- jarentraject. In 2007 moet er worden gekwalificeerd voor de Olympische Spelen met de bedoeling een jaar maximaal te presteren. We zijn aan deze sport begonnen en vinden dat we ons uiterste moeten inzetten." Bij de opening van het nieuwe baan- seizoen heeft het Nederlandse top- roeien ogenschijnlijk voor de nieuwe Olympiade perspectief, in elk geval bij de mannen. Neem ook de 22-jarige skiffeur Sjoerd Hamburger. De Orcaan behaalde op de Randstad Regatta een dubbele zege in de eenzitsboot. Bij de wouwen dienden zich nog geen nieuwe lichting aan met het oog op de toekomst. Alle prijzen gingen naar ervaren roei- sters, wouwen die hun klase in het verleden al hebben bewezen zoals Marit van Eupen (skiff licht en dub- beltwee licht), Humet Dekkers (skiff) en Femke Dekker (dubbeltwee open klasse met Sanne Beukers). londen/anp/rtr - Londen een verleidelijk olympisch bod ingetrokken. Gratis vli telefoneren en met de treii n( zen zit er niet in voor de zenden deelnemers aan tjg tuele Spelen in 2012. Londennam dat besluit dag op eigen gezag. Het twee dagen nadat de eth commissie van het Interij naai Olympisch Comité aankondigd de lokkertjes de loep te leggen. amsterdam/anp - De zwem sters hebben de Nederlandse afvaardiging voor de wereld kampioenschappen toch nog een aardig gezicht gegeven. Hinkelien Schreuder (50 rug), Chantal Groot (50 vlinder) en Moniek Nijhuis (50 school) dwongen bij het slotweekeinde van de NK in Amsterdam een individuele limiet af. Zij voeg den zich bij Marleen Veldhuis en Inge Dekker. De bij de nationale titelstrijd af wezige Pieter van den Hoogen- band bleef de enige man die deze zomer in Montreal indivi dueel zal starten. Hij zal bij de WK wel worden vergezeld door een estafetteploeg voor de 4x100 vrij. De wouwen zijn in Canada met twee kwartetten vertegenwoordigd op de 4x100 wissel en 4x200 wij. Wegens de beperkte ploeg pleitte Jacco Verhaeren voor een verruiming van de eisen. Hij vindt dat jonge jongens als Lennart Stekelenburg, die op 50 school het zeven jaar oude Ne derlands record (28,46) verbe terde, Thomas Feiten en Robin van Aggele een kans moeten krijgen ervaring op te doen. Ze bleven net boven de vereiste li miet voor dé WK. „We willen meer mensen bij de Spelen in Peking hebben, daarom moe ten we nu in de breedte inves teren. Talenten hebben zo'n wedstrijd als de WK nodig om een extra stap te kunnen ma ken", vond Verhaeren. Ook Dick Bergsma, trainer van Inge Dekker, staat achter het voorstel van Verhaeren. Al twij felt hij of de zwembond de fi nanciën daarvoor wil wijma ken. „Maar ervaring doe je ei genlijk alleen bij een toernooi als het WK op. Daar moet je echt stevig in je schoenen staan. Bij een NK leer je dat Madeion Baans in actie tijdens de vijftig meter schoolslag. Foto: ANP/Robert Vos niet, daar is de omgeving veel te gemoedelijk voor." Topsportcoördinator Andre Cats, die namens de KNZB be slist over de definitieve toewij zingen, hield zich zondag over het idee van Verhaeren op de vlakte. Hij wil de beslissingen over de bespreekgevallen pas maandag bekendmaken. „Het is waar dat we in een over gangsjaar zitten, maar we gaan zeker geen cadeautjes wegge ven. Ervaring is een belangrijk ding, maar sporters moeten juist ook leren omgaan met het feit dat ze zich moeten kwalifi ceren. We hebben onze regels ook niet voor niets gemaakt. Bovendien kunnen zwemmers bij de Mare Nostrum Tour nog voor de open plekken gaan." Ook over de afvaardiging van de 4x100 meter vrije slag bij de wouwen wilde Cats niets losla ten. Officieel hebben alleen Dekker, Veldhuis en Groot zich geplaatst voor het nummer waarop Nederland vorig jaar met Inge de Bruijn in de ploeg olympisch brons veroverde. Maar Hinkelien Schreuder bleef net boven de limiet en is voor de wisselslagestafette en 50 rug al in Montreal. „Ik kan me niet voorstellen dat ze ons niet laten starten. Hinkelien is er en we moeten daar toch ons succes van vorig jaar verdedigen", stel de Dekker. Ook zonder de estafette zal Dekker het bij de WK al druk genoeg krijgen. De zwemster heeft zich met vier onderdelen verzekerd van de meeste indivi duele starts. Na de 50 en 100 vlinder pakte ze bij de NK ook een ticket op de 50 en 100 vrij. Op het koninginnenummer eindigde ze met een persoonlijk record van 55,27 als tweede achter Marleen Veldhuis, die met 54,27 de vierde internatio nale tijd van het seizoen liet no teren. „Ik zit wel in een luxe positie", glunderde Dekker. „Ik moet nog wel even bekijken of ik overal op zal starten." „Ik heb me daar vooraf niet mee beziggehouden. Maar dit is wel een bevestiging van de sprong die ik heb gemaakt." door Paul Zweverink imola - 'Tre, tre, tre'! Drie dus, de derde zege in vier races voor Fernando Alonso. Het handge baar en de woorden van de Spaanse Renaultrijder waren blij, emotioneel, maar zaten ook vol van opluchting. Opluchting om dat hij op het nippertje en met veel vakmanschap in staat was geweest de ontketende en fan tastisch rijdende Michael Schu macher voor te blijven. Wat een zinderende wedstrijd was het op het circuit 'Enzo en Dino Ferrari' in Imola. Een wedstrijd die helemaal in het teken stond van de inhaalrace van Schumacher. Een inhaalra ce die zijn weerga niet kende. Van plaats dertien op de start lijn naar plaats twee en bijna nog beter. Eigenlijk stond op de Duitser geen maat, maar hij had nu eenmaal die fout ge maakt in de ochtendkwalifica tie, een fout die hem terugwierp naar een op het eerste gezicht uitzichtloze plek. Schumacher zelf omschreef het zo: „Ik had een zware auto en dan weet je dat er extra druk op de remmen is. Ik remde een fractie te laat in de Rivazza- bocht, kwam met mijn voor wielen op een hobbel en raakte even los. Dat was genoeg om van de baan te raken. Een fout die ik niet veel maak, maar wel een hele vervelende." Maar in de race deed Schuma cher alles goed. De tactiek klop te, de auto was het snelst van allemaal en de stuurmanskunst ongeëvenaard. Terwijl alle lich ter gestarte bolides al hun eer ste stop hadden gehad, trok Schumacher nog een aantal ex tra ronden door en dook de pits in toen hij al naar de derde plek was opgeschoven. En wist dat de ruimte naar achteren intus sen voldoende was. Als derde schoof 'Schumi' weer aan en toen was hij niet meer te stop pen. Seconde na seconde liep het rode gevaar in op Jenson Button en op Alonso. Nog voor de tweede stop was de Brit er aan toen hij even in wat vuil slipte. Vervolgens was Alonso het doel voor de ontketende Schuma cher. De Spanjaard voelde en zag het komen. „Ik wist dat Mi chael een seconde sneller was dan ik en toen hij met nog veer tien ronden te gaan bij me aan sloot, moest ik alles uit de kast halen om hem voor te blijven. Midden op het circuit blijven, geen fout maken. Hier en daar heb ik wat gas teruggegeven om m'n achterbanden te sparen, want een slippertje zou fataal zijn. Ik heb het kunnen redden en je begrijpt dat ik daar gewel dig blij mee ben." Zo stond Imola bol van span ning, fraai racen en ook drama. Dat laatste bijvoorbeeld voor de Fin Kimi Raikkonen, voor de ra ce nog dé man van het week einde. Gestart van pole-posi- tion, maar na acht ronden wei gerde zijn McLaren-Mercedes dienst. Ook andere toppers als Giancarlo Fisichella en Rubens Barrichello haalden het einde niet. door Max van der Put eindhoven - Via een zwaarbe vochten 3-3 gelijkspel tegen Estland heeft het Nederlands ijshockeyteam beslag gelegd op de derde plaats bij het WK voor B-landen in Eindhoven. Dit keer ontaardde dat echter niet in een groot feest in het Oranje kamp, zoals vorig jaar in Noor wegen toen de derde plaats nog wel uitbundig werd gevierd. Toen werd 'brons' als het hoogst haalbare beschouwd, nu had er meer ingezeten. De verschillen tussen de topvijf waren in Eindhoven namelijk klein, getuige de krappe uitsla gen van Oranje tegen Litouwen (4-4), Italië (1-1), Frankrijk (0-1) en Estland (3-3). Vooral de 1-1 tegen Italië sprak tot de ver beelding. Dat land speelt vol gend jaar namelijk in de A-pou le, door een 2-1 overwinning op Frankrijk op de slotdag. Interim-bondscoach Doug Ma son heeft in de korte tijd dat hij met dit Nederlands team werkt, een hechte groep weten te sme den. Terwijl bij zijn komst de fricties tussen Amsterdam Bull dogs en Tilburg Trappers nog nasmeulden. De ruzie tussen de twee clubs (beide beweer den bijvoorbeeld dat Dave Li vingston bij hen onder contract stond) resulteerde er onder meer in dat bondscoach Theo van Gerwen (ook coach van Trappers) onder druk van enke le Amsterdamse internationals opstapte bij Oranje. En het af zeggen voor het WK door twee Tilburgse routiniers, Martin Trommelen en Rody Jacobs, kan ook iiiet geheel los worden gezien van de controverse. Toch komt het wel goed tussen 'Amsterdam' en 'Tilburg', stel de Bulldogs-international Chris Eimers na afloop van het WK in Eindhoven. „De Tilburgse jon gens die hier wel waren, gaan met hele positieve verhalen te rug naar hun club." Wat voor Trappers zal helpen de wonden te helen is de wetenschap dat BS bij Bulldogs na vier opee'5' gende landstitels de pote geld nu nagenoeg leeg i strijd om het kampioen:ia lijkt daarom voor het eerst a: ren bij voorbaat al spannei Rond het Nederlands hangen voorlopig vooral tekens. En dat komt vreem'11 noeg vooral omdat de eii! lans in Eindhoven zo posit 'a Diverse oudere internati 1 die overwogen hun intein' carrière te beëindigen (Va 1 Thillart, Hartogs, Living verklaarden na afloop di succes naar meer smaakt Jl zij daarom nog even wan' met hun beslissing. Die za:a de worden bepaald do< naam van de nieuwe b J coach, die naar verwa< '8 binnen enkele weken dofF ijshockeybond zal worderp gesteld. Voor Mason is h<>e melijk onmogelijk om dit F. te doen naast zijn baa$ coach bij Iserlohn Roosti10 Duitsland. Althans, dat za' voor en tijdens het WK in hoven. Na afloop hield bzl deur toch een stukje open11 te stellen dat er misschien 'gekke constructie' kan w 11 bedacht waardoor hij OraP1 toch bij zou kunnen b® doen. Ook Mason, die eeir bondscoach was van v 2000, heeft het OranjeP( klaarblijkelijk weer helem. pakken. as Het ijshockeypubliek ook,!1' de Eindhovense ijssportho dit keer veel beter gevu! j wedstrijden van het Nedef team dan drie jaar gel' toen er ook een B-WK wer speeld. Nu moeten 'alleeiP sponsors besmet raken mr virus, want met geld vf- staat veel bij het ijshocke^ eerste stap is gezet:. Tijdei WK presenteerde de ijshcj^ bond zowaar een hoofdsple voor de komende drie [s Maar dat alleen is nog lan° voldoende om het ijshocr! Nederland naar een iets p plan te tillen. De Italiaan, die nog winnaar was in de openingsrace van Melbourne, maar verder alleen maar uitviel, maakte een stuur fout en de Ferrari van 'Rubin- ho' gaf in de achttiende ronde de geest. Conclusie van dit alles: de we reldtitel is nog lang niet verge ven, ondanks de ruime voor sprong van Alonso. De Duitser Michael Schumacher en de nieuwe Ferrari F2005 is in aan tocht. Fernando Alonso viert zijn overwinning staand op zijn bolide. Foto: Reuters/Stefano Rellandini

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14